Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Studené" starty a může mít váha vzduchu, u naftového motoru, vliv na ně?

Mám problémy se startováním studeného motoru auta Jeep Grand Cherokee 2,7 CRD. Ráno, pokud jsou teploty kolem 0 st.C a pod nulou, tak motor musím několikrát a dlouze protáčet startérem, než naskočí. Žhavičky se zdají OK a přívod k nim od žhavícího relé také (vyzkoušeno na přívodních kabelech motoru a žhaví). Diagnostika mi žádnou chybu neukazuje. Známý mi říkal, že by mohla být i vada ve váze vzduchu v přívodu od filtru do turba. Pokud jsem zjistil, pracuje váha vzduchu na principu nějakého nahřívání a tak nevím, zda by její vada mohla mít na ty studené starty vliv. Jinak, když se motor nastartuje a nechá chvíli běžet a motor se zahřeje, pak už startuje "na drb". A pak, celý den, pokud se během dne jezdí a motor nevychladne, startuje motor bez problémů. Druhý den ráno se situace opakuje. Startu také pomáhá, pokud nahřeji teplovzdušnou pistolí kovovou komoru turba a foukám teplý vzduch do přívodu vzduchu, po sejmutí víka filtru. V extrémním případě pomůže opatrné vstříknutí Startsprejem do přívodu vzduchu do turba. Neměl jste někdo podobné problémy? Předem dík za reakce.

Předmět Autor Datum
je to pokračování tohoto příběhu: https://kutilska.poradna.net/questions/2969019-co-muze-zpusobovat-…
touchwood 14.01.2020 12:08
touchwood
Ano, máš pravdu. Ale trochu jsem pokročil. Odzkoušel svíčky žhavení, některé (2 montážně přístupnějš…
George63 14.01.2020 13:11
George63
skus stranku autobazar eu,su tam odbornici.
jimbim 14.01.2020 14:21
jimbim
Já si stále myslím, že je problém ta baterka. Skoro třílitr bude při startování brát minimálně 700 a…
touchwood 15.01.2020 05:51
touchwood
Baterka je úplně nová 1000 Ah, 830 A (tou jsme začali). Pře "studenými" starty, které se nezdařily i…
George63 15.01.2020 16:04
George63
A jak ten prvotní start vypadá? Motor se točí a nechce chytnout, nebo je to přerušovaný, kucká, škrt…
torry 15.01.2020 08:55
torry
Dík za rady, zejména od ženy.;-) Což opravdu nemyslím ironicky.:-) Odpovědi: První i další neúspěšné…
George63 15.01.2020 16:24
George63
:-D Jako odborník fakt nejsem, ale co mám auto, chci mu aspoň trochu rozumět, abych si (pokud možno)…
torry 15.01.2020 21:06
torry
Díky za reakce. A hlavně, i snaha se cení! Ne každý je ochotný poradit. Ještě jednou díky a zdravím.…
George63 16.01.2020 09:22
George63
Jeepáci mají přímo své forum.
Kiksfix 15.01.2020 14:58
Kiksfix
Vím a už jsem je skoro celé, s touto tematikou, pročetl a snažil se možné rady aplikovat. Zatím bezú…
George63 15.01.2020 16:32
George63
Já osobně bych to řešil autorizovaným servisem. Prohlídka, diagnostika a pak to celé zhodnotit. Takh…
Kiksfix 15.01.2020 18:52
Kiksfix
Dnes jsem zjistil, že na vnitřní diagnostice auta (vyvolané 3 x otočením klíče zapalování a uvedené…
George63 15.01.2020 19:54
George63
Začni tím, že váhu vymontuješ, vyčistíš a vrátíš. Nevím jak tohle konkrétní auto, ale většinou je to…
Moas 16.01.2020 06:07
Moas
Dík za radu, provedu. A myslíš, že by to na ty špatné studené starty mohlo mít opravdu vliv? Ale jak…
George63 16.01.2020 09:24
George63
Osobně si nemyslím, že by špinavá váha mohla zapříčinit špatné studené starty. Na druhou stranu může…
Moas 16.01.2020 10:58
Moas
Rovněž dík za reakci a rady. Co se týče té váhy a čidla teploty nasávaného vzduchu, tak jsem popsal…
George63 16.01.2020 19:06
George63
Dobrý den,domnívám se,že bude problém se žhavením,prodlužuje se doba žhavení s klesající teplotou?Ty…
Lubomír 16.01.2020 13:06
Lubomír
Dobrý den také, Lubomíre, moc jste mi pomohl odkazem na umístění toho snímače teploty nasávaného vzd…
George63 16.01.2020 18:59
George63
Vy jste pravý motorista. Dnes již celkem vzácnost. :-)
Kiksfix 18.01.2020 00:02
Kiksfix
"Nouze i Dalibora naučila housti".:-) Autorizovaný servis mám nejblíž 120 km daleko a nechce se mi t… poslední
George63 18.01.2020 11:42
George63

Ano, máš pravdu. Ale trochu jsem pokročil. Odzkoušel svíčky žhavení, některé (2 montážně přístupnější, třetí nešla vytáhnout) i venku, vše OK. I přes to jsem koupil nové BERU a chci je všechny vyměnit. Žhavící relé žhaví OK. Ale auto je venku a teplota -2 st.C. Tak se na tom nedá makat. Promrzají prsty, hadičky a plastové elementy, s kterými je potřeba manipulovat, jsou tvrdé a hrozí praskání. Diagnostika v autě "nic", diagnostika externí rovněž "nic". Ovšem jaká je její (i realizátora) spolehlivost, si trochu nejsem jistej.:-/
Včera mi známý, který auto dceři prodal, objasnil nějaké skutečnosti o vozidle a jeho motoru a opravách a tvrdil, že jemu auto spolehlivě startovalo i při - 15 st.C. Což je celkem pochopitelné. ;-) Ale potvrdil při prohlídce, že automechanik, který se dceři původně uvedenou závadu snažil odstranit (a nepovedlo se), asi repasoval tlakové čerpadlo, vyměnil podávací čerpadlo a systém hadiček vedení paliva. Což on tedy mohl posoudit, neboť si sám mnohé opravy prováděl.
Dnes jsem ještě pořádně, na palivovém filtru (dle jeho doporučení), odvzdušnil přívod paliva a filtr. Ale zase nic.
Co se týče tlaků ve válcích, zkusím kontaktovat nějaký spolehlivý (což dnes "pohledat") autoservis v okolí, kde by bylo možno toto provést. Na benziňákách jsem si toto prováděl bez problémů sám (mám na to i manometr), ale na tlak u tohoto dízláku (měly by mít 18 Atm) už nestačí a nemám ani koncovku.
A mou původní otázku jsem rozšířil ještě o tu "váhu vzduchu". Bývalý majitel se domnívá, že by mohla být i chyba v ní. Což se mi osobně ale nějak nezdá.
Nyní ještě pořádně dobíjím tu baterii, asi už těmi starty (i když se mezi tím párkrát jezdilo, ale pouze krátké trasy) dostala dost zabrat a potřebuje to. Tak uvidím. Ale, pokud by měl někdo ještě nějaký nápad, beru.:-D

Já si stále myslím, že je problém ta baterka. Skoro třílitr bude při startování brát minimálně 700 ampér, v zimě (studený "zamrzlý" motor) to bude ještě víc. Ověřil sis, že nová baterka má správné parametry?
Další věc je motorový olej - je použita správná (předepsaná) viskozita?

Tohle jsou totiž věci, které se změnily od doby, kdy původní majitel fungoval. Jistě se dá uvažovat, že problém může být i nový/jinde, ale já bych předem vyloučil toto, protože pokud auto zatepla startuje, znamená to, že technicky bude +/- v pořádku.

Baterka je úplně nová 1000 Ah, 830 A (tou jsme začali). Pře "studenými" starty, které se nezdařily i několikrát dobitá na maximum. Ta to nejspíš nebude. Olej, dle sdělení původního majitele údajně originál pro motory Mercedes Benz (ánžto tenhle motor je originál MB 2,7 l). Viskozita neznámá. A při startu startér "vrtí" celkem svižně a i několikrát za sebou a dlouho. A pokud se podaří nastartovat (většinou s "podstřikem" éteru ze startspreye) tak po krátké době chodu motoru už startuje bez problémů. Cifix.:-D

A jak ten prvotní start vypadá? Motor se točí a nechce chytnout, nebo je to přerušovaný, kucká, škrtí se?
Měla jsem obdobný problém a bylo to slabou baterií. Nenechte se zmást, když zajedete na přeměření, kde Vám řeknou, že je to OK. Baterka se dobíjí samotnou jízdou, ale pokud je slabá, nedokáže to nabití udržet, když není v chodu.

-Zlobí ten první start kdekoli, nebo jen když stojíte v kopci? Pokud jen v kopci, může Vám padat nafta.
-Osobně bych asi začala vylučovací metodou nejmenšího zla, tzn:
: Vyměnit baterku
: Teď přes zimu před každým tankováním dávat zimní Aditiva (pokud nedáváte)
: Při teplotě 0 a níž nechat před startem zhasnout všechny kontrolky (klidně i několikrát po sobě)
: Případně před startem 4x po sobě zlehka sešlápnout plynový pedál až na podlahu

Dík za rady, zejména od ženy.;-) Což opravdu nemyslím ironicky.:-)
Odpovědi:
První i další neúspěšné "studené" starty (po noci a pod nulou)-startér točí, točí pravidelně a celkem dobře, ale motor nechytne. Pouze po krátkém 5 sec. "podstřiku" éterem (startsprey) do sání. Vím že to snad není dobré, ale jinak nenastartuji. Pak po krátké době chodu startuje bez problémů a po mírném prohřátí "na drb".
Baterie úplně nová 100 Ah, 830A, před startem plně nabitá nabíječkou na maximum.
Vozidlo je na rovině, na přívodu je ruční čerpadlo (balonek). Před startem stlačím pouze 1 x balonek, ani ne plně a balonek nejde stlačit. Filtr odvzdušněn. Předpokládám, že nafta "nepadá". Nikde žádné úniky nafty.
Aditiva jsou dávána.
Nafta by měla být zimní.
Dnes jsem nechal stát celý den v garáží (+2 st.C) a večer, sice s trochu více vrtění startérem (cca 7-10 sec.), ale hned na poprvé nastartoval bez éteru.
Poslední dvě rady ještě odzkouším. Zatím dík.

:-D Jako odborník fakt nejsem, ale co mám auto, chci mu aspoň trochu rozumět, abych si (pokud možno) drobné opravy mohla dělat sama a ne s každou prkotinou běžet do servisu a furt někoho otravovat. ;-)

Na Vaši problematiku jsem narazila čirou náhodou a protože všechny mnou napsané rady mám vlastně odposlouchané od přítele, když jsem sama měla s nastartováním problém, rozhodla jsem se trochu tu ze sebe udělat chytrou. :-D .. No, ale koukám, že jsem si vlastně ani moc nešplhla, když už jste většinu z toho (a ještě mnohem víc) zkoušel.. ;-) :-D

Vím a už jsem je skoro celé, s touto tematikou, pročetl a snažil se možné rady aplikovat. Zatím bezúspěšně (mimo nouzový start se startspreyem). I když jsem měl zkušenosti z vojny, kdy jsme startovali v zimě V3S-ky patronami s éterem. O tom, že se prodává tenhle sprey jsem se dověděl zde. A zatím to byl jediný způsob, kdy se mi podařilo "promrzlý" motor nastartovat. Ale svůj dotaz , vzhledem k mnoha podobným, jsem zde zatím nezadal.:-/

Dnes jsem zjistil, že na vnitřní diagnostice auta (vyvolané 3 x otočením klíče zapalování a uvedené na počitadle km) je uvedený poruchový kód " P0100", který podle tabulky poruchových kódů OBD II znamená - "Hmotnost nebo objem vzduchu- Porucha obvodu"- Nevíte někdo o co by mohlo jít? Zřejmě se to tedy vztahuje k té "váze vzduchu", na kterou jsem se ptal a která je osazena v sání, mezi filtrem vzduchu a turbem. A mohlo by to být důvodem těch problémů se startem, pokud je motor studený a teplota kolem 0 st.C? Případně, jak to prověřit?

Začni tím, že váhu vymontuješ, vyčistíš a vrátíš. Nevím jak tohle konkrétní auto, ale většinou je to otázka dvou šroubků, důkladného prošplíchání čističem vah ve spreji (hlavně na to nesahat prstem), nechat důkladně vyschnout a vrátit zpět.
Pozor, samotný "měřící element" - předehřívaný drátek - bývá schovaný uvnitř váhy a nebývá vystaven moc na odiv, bo je velmi citlivý. Je potřeba ho sprejem nekompromisně bombardovat.

Dík za radu, provedu. A myslíš, že by to na ty špatné studené starty mohlo mít opravdu vliv? Ale jak jsem na ni dnes koukal, tak jsou tam sice dva šroubky, ale nějaké "spešl" imbusy (uprostřed mají tyčinku), na které nepasují žádné bity. Tak budu muset něco sehnat, nebo vyrobit.
Ale ještě jsem včera večer na netu zjistil, v ND na toto auto, že by mělo být taky někde na sání instalováno čidlo "snímač teploty nasávaného vzduchu". Něco jako je v odkaze. A zaradoval se a typoval, že by to mohlo být ono. Ale nikde jsem dnes nic takového u motoru nenašel, ani případně volný kablík, že by nebylo osazeno. Nevíš prosím, kde by to mohlo být? Pokud tedy znáš tyhle auta Jeep Grand Cherokee 2,7 CRD, motor Merc.Benz.
Asi zkusím ještě objet místní automechaniky - servisy, snad někdo poradí. Ale nechávat se mi to nikde nechce. Už to dcera u jednoho měla, ten udělal (údajně) repas na VT čerpadle a vyměnil podávací čerpadlo a pár hadiček a stálo to 20 tisíc. A stejně to nepomohlo. Bohužel, autorizovaný servis je od nás poměrně daleko (cca 120 km) a zatím se mi tam jet nechce.

https://www.motora.cz/herth-buss-elparts/70605201.html?KTypNr=16477

Osobně si nemyslím, že by špinavá váha mohla zapříčinit špatné studené starty. Na druhou stranu může být vyloženě poškozená a pak může hlásit opravdu "co chce". Pamatuju, že u majitelů Octávek bývaly problematické váhy evergreenem a měnilo se to houfně.... Někomu pomohlo čištění, někdo musel měnit celou.

Šroubky s tyčinkou uprostřed jsou "bezpečnostní", aby se v tom jen tak někdo nevrtal, nicméně dají se koupit bity, jsou dost běžné a stojí stejně jako jakýkoliv jiný bit. Jen doporučím pořádně prohlédnout, jestli je to opravdu imbus nebo torx (hvězdička). Torxy s tyčinkou bývají běžnější. Doporučím koupit rovnou sadičku bitů - jsou různé velikosti otyčinkovaných torxů i imbusů. Sadička bude za cenu dvou tří piv.

Zkušenost přímo s tímto autem nemám, ale pokud má tedy auto separátně snímač teploty vzduchu (bývá často sloučen s váhou do jednoho modulu), tak musí být mezi filtrem vzduchu a motorem, někde na potrubí. Není moc možností, kde. Umím si to představit osazené i v sacím potrubí přímo na motoru, tam už ale nevím, jestli to nemůže být ovlivňované teplotou samotného motoru. Ale určitě bych to prvně hledal někde blízko váhy.

Rovněž dík za reakci a rady. Co se týče té váhy a čidla teploty nasávaného vzduchu, tak jsem popsal svá zjištění v odpovědi Lubomírovi. A potvrzuje to vlastně i Váš názor v úvodu Vaší odpovědi. Takže, z tohoto důvodu, asi do těch uvedených čidel zasahovat nebudu. Ale díky i za radu co se týče těch bitů. Rovněž zdravím.:))

Dobrý den,domnívám se,že bude problém se žhavením,prodlužuje se doba žhavení s klesající teplotou?Tyto děje bývají odněkud řízeny,od čidla teploty motoru a pod.Sám bych zkusil žhavičky připojit bokem přes baterku a tlačítko a zastartoval,takto třeba vypnou a jsou studené.Od snímače teploty motoru to bývá řešeno,že když jej odpojíte,tak jednotka vyhodnotí přes mínus třicet a žhaví to jako z praku,také bych zkusilJinak ten snímač umístění::-)

https://www.jeep-club.net/forum-tema/snimac-teploty-nasavaneho-vzduchu-100591

Dobrý den také, Lubomíre, moc jste mi pomohl odkazem na umístění toho snímače teploty nasávaného vzduchu, kde je i fotka o jeho umístění. Předesílám a snad už jsem to i uvedl, že jsem se auty s dieselovými motory nikdy nezabýval a tak se "na starý kolena 70+", "učím". Na základě umístění tohoto čidla, jsem i konečně pochopil propojení přístupu a plnění vzduchu do válců, u tohoto auta, a nakonec jsem tak i pochopil základní systém a princip startování studeného dieselu. Logicky z toho vyplývá, že, při studeném motoru, je vlastní start, závislý na zapálení dávky nafty, po vstřiku do válce, pouze na základě délky a kvality nažhavení žhavící svíčky, neboť vlastně turbo vzduch do válce netlačí a tak i tlak ve válci je poměrně nízký (u tohoto vozu uváděn cca 18 atm) a nestačí na klasický vznět. A až se teprve dostanou výfukové plyny, po tomto zápalu, do pohonu turba a toto začne více vzduchu "tlačit" do válců, pak teprve dosahuje komprese vyšších tlaků, schopných zapálit směs pouze vznětem. To nepíši, že bych chtěl poučovat :-), ale pouze si takto i rekapituluji své poznatky.;-) Snad se nemýlím.
Z výše uvedeného se dá celkem jasně usuzovat, že mnou uvažovaná čidla v přívodu vzduchu, jak za filtrem do turba (váha), tak i v potrubí za turbem do válců (teplota), na zapalování směsi, při studeném startu, zřejmě vliv nemají, takže nemá cenu se jimi asi zabývat. A po nastartování pak asi fungují dobře, neboť pak motor už běží bez problémů a pravidelně.
Ten nápad s odpojením snímače teploty motoru, pokud by to tak bylo, jak píšete, že by se žhavičky žhavily na maximum při jeho odpojení, je perfektní. Pouze zase budu muset "vybádat" kde to čidlo teploty motoru je. Pokud máte typ, kde by mohlo být a nebudete to muset složitě hledat, dejte vědět. Já to budu na netu rovněž hledat.
A pokud by to tak nebylo, tak ten nápad s "nezávislým" žhavením z jiného zdroje, je také dobrý a tak bych jej, pokud nebude možno realizovat předešlé, vyzkoušel.
A koupil jsem už i nové svíčky (BERU) a až bude trochu tepleji (venku je mráz a i garáž 0 st.C), tak je vyměním. I když jsem dvě přístupnější (Bosch), po demontáži, odzkoušel a zdály se mi OK.
Tak zatím ještě jednou díky a zdravím.:))

"Nouze i Dalibora naučila housti".:-) Autorizovaný servis mám nejblíž 120 km daleko a nechce se mi tam zatím jezdit. A s místními automechaniky mám zkušenost "různou" a tak jsem nakonec došel k názoru, že to bude chtít se "zasvětit" a vyřešit problém sám. Jednomu, co to dcera dala, tak jí prý vyměnil podávací čerpadlo, nějaké hadičky a "zrepasoval"l VT čerpadlo, vysolila za to 20 tisíc, a stejně to nepomohlo. Po té opravě jí pak vypadlo čidlo vlhkosti z palivového filtru a vytékala nafta z filtru. On řekl že je vadné to čidlo, odnes ho a 14 dní se neukázal. Tak jsem si za ním zajel, čidlo mu sebral (nic mu nebylo, akorát je někdo špatně osadil), "foukl" jsem jej do filtru a závada byla odstraněna. No a tak už jsem se na něj raději neobracel. Tož toliko k motivaci, která mě k rovněž tomuto vede. Já celý život "praktikoval" pouze benziňáky, vždy a vše jsem si na nich dělal sám a tož se nyní, na starý kolena, zaškoluji i na naftu. ;-)Jediný větší problém je ten, že mám studenou garáž a tak, při nynějších teplotách, je práce na autě akorát za trest. 3-[
Jo, ještě dodatek. Posílal jsi mi doporučení na Jeepácké fórum. Už jsem se zaregistroval, ale při vkládání otázky mám problém, jak se tam dají vkládat fotky. Nemáš náhodou "ánung"? Informaci jak, jsem tam nenašel.:-/

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru