Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem moped korado nechce jít za plynem

Dobrý den,

mám problém s mopedem manet korado. Jezdil dlouho ok, pak se začal na plný plyn dusit, ale stále se dalo jezdit, během dalšího půl roku se postupně stav zhoršil natolik že se s tím nedá jet, max. z kopce nebo se sytičem. Nejsem vůbec kovaný v oboru ale provedl jsem následující věci:

1. Rozdělal jsem kohout od nádrže na pouštění benzínu a vyměnil sítko v nádrži(bylo na kaši) a celé to odrezil. Nepomohlo
2. Rozdělal jsem tedy karburátor na který jsem sázel nejvíc, vyčistil všechny trysky, zkontroloval a vyčistil plovákovou komoru, zkontroloval těsnění, sítko a dal do kupy. Nepomohlo.
3. Zkontroloval jsem dotažení hlavy motoru, z hlavy nic nefouká, pro jistotu jsem ještě sprejem projel těsnění na hlavě a dál jestli se to zlepší. Nepomohlo
4. Vyměněna svíčka a zkontrolováno zapalování. Nepomohlo.

Volnoběh drží, ale za plynem nejde, pouze se sytičem, přitom karbec je ok a vyčištěný, výfuk průchozí.

Poslední věc jsou gufera na klice, ale pořád se mi to nezdá, vypadá to jako by tam z nějakého záhadného důvodu nešel benzín než že by to přisávalo falešný vzduch. Volnoběh drží, po přidání plynu se chvíli drží asi 2 vteřiny a pak zdechává, kdyby byly špatné gufera myslel jsem si že by nejel ani na volnoběh. Navíc se sytičem jede jak drak. Má teda najeto 25 000km a má 19 let tak nevím. Chtěl jsem vědět na co se ještě zaměřit než začnu rozdělávat motor, do čehož se mi teda vůbec nechce a asi bych to musel někomu dát. Díky za rady a zkušenosti, je to podobné jak babeta akorát jednorychlostní.

Poslední zkušenost se shodným problémem. Po nastartování s pomocí sytiče běží, při přidání plynu se dusí. Při potlačení páčky sytiče jde do otáček. Karburátor nejde seřídit.
Zjistil jsem, že to způsobuje špatně nasazený karburátor na kolínko do válce. V hrdle karburátoru je těsnící o kroužek a kolínko musí být doraženo až na něj. Pokud to tak není, je přisáván falešný vzduch mezírkou u hrdla.
Je to blbost, ale podstatná a přišel jsem na to po demontáži karburátoru i s kolenem (což se většinou dělá) a při ucpání všech děr a foukání do otvoru sání.
Ještě je důležité, aby byla čistá a průchozí volno běžná tryská v karburátoru (ta menší). Její průměr otvůrku je 0,2 mm). Bývá často ucpaná.

Řeším ted taky Korádo maxi (Bing 18) prostě motor nejde jak má. Byl celý rozebrán vyčištěn, nová gufera a včechna těsnění. Motor přeměřen píst,válec kroužek vše v pořádku a v toleranci. Karburátor je fungl nový. A prostě to nechce dobře jet furt se to asi uchcává.
Je doba než se roztočí, hulí to a ze svodu výfuku kape benzin.
Když sundám filtr box tak se dá říct že jede poměrně dobře 40 km/h
Ale jak mile k tomu jenom prisadím ten box už se dusí a nejde dobře roztočit.
Zapalovaní je tam DUCATI nastaveno na risku a nic víc. Hladinu v karburátoru jsem zkoušel několikrát nastavovat beze změny. Tryska hlavní 60, volnoběžná 26
Jiskru to hazí krásnou už nevím co jiného

Něco podobného mi dělalo Korado také. A byl to špatně nasazený ten karbutátor na kolínku na válci, přidávalo to tam falešný vzduch.. Viz můj předešlý příspěvek. To jsi zkontroloval? Trochu nerozumím tomu "ze svodu výfuku ukapává benzin". To myslíš to ukapávání z hadičky přepadu karburátoru na potrubí výfuku? Pak by mohlo jít o netěsnící ventilek na přívodu do plovákové komory. Ale u nového se mi to nějak nezdá. Ale když píšeš, že jsi nastavovat hladinu v karburátoru, nepodělal jsi tam něco? Také se mi to stalo. Překapávat nesmí. Podle mne je to někde v přívodu a směšování paliva.
A ještě, co to dělá, když přidáváš, za chodu motoru, palivo páčkou sytiče?

Ahoj děkuji za rychlou reakci. To ukapávaní jsem myslel z výfukového kanálu, bylo tam špatně těsnění dole na přírubě a jak to bylo uchcaný ten motor tak to tam ukapávalo černej monajz.
Když dám sytič tak se dusí stejně a chcípe taky.
Ale prostě mě je divný když sundám filtrbox tak to líta řekl bych normálně 40 km/h udělám hned tak já už nevim. Prostě přisadim k tomu filtrbox a dusí se a nechce se vytočit až chvipne pod plným plynem.
Vypnu benzin parkrát ho musim prošlapat jak je asi uchcanej pak chytne chviličku žbrble a jak začne docházet benzin tak jde vytačet dobře, potom zase benzin začne docházet a motoz zvyšuje otáčky pomalu až chcipne.
Na to kolínko jsem se nedíval podívám se dnes, ale karbec se na tom ani nehne drží pěkně.
No bude to někde nějaká píčovina, ale přijít na ní.
Taky si myslím že je to někde u benzinu a vzduchu.
Ale nechápu jakto že na to má takovej vliv i ten prázdnej filtrbox kdyť když ho dám na pusu a vdechuju přez něj tak necitím žádnej odpor :-D Takže prostě jak ho tam dám tak to vypadá že tam jde málo vzduchu a hodně benzinu, ale proč? Jehlu jsem dal uplně do horního zářezu aby byla co nejníž.

Koukni na to kolínko! To že karbec drží, to nic neznamená! Do karbce to kolínko musí být zasunuto na doraz a v hrdle karburátoru, mezi ním a kolínkem je ještě i gumový O kroužek, jako těsnění. To kolínko se musí dorazit až na ten těsnící kroužek.
A hrdlo karburátoru je rozříznuté a pokud nedorazíš kerbec až na doraz na kolínko, tak to tam, přes to proříznutí, přisává falešný vzduch. A pokud sejmeš ten filtr sání, tak je to schopno sice jakž takž fungovat (sníží se odpor na sání a saje to více bohatší směsi) , ale je to neseřiditelný a chová se to různě.
Co se týká těch otvorů na pístu, to už si nepamatuju (já na něm snad ani žádné otvory neměl a sehnal jsem, místo původního s prasklým kroužkem a poškozenou kroužkovou drážkou, dokonce píst dvoukroužkový), ale bude to zřejmě správně a nebude to mít nějaký podstatný vliv. No a co se týká té šipky na hlavě, to už opravdu nevím. Ale v tomto to asi opravdu nebude.

Jo na kolinko jsem koukal bylo uplně na doraz. A jak řikáš v karboratoru na konci je těsnící gumička. No ještě jsem koukal na emulzní trubici co do ní jde jehla. Nemá chodit na těsno? Nebo má mít vůli? Přijde mě že jehla v té emulzní trubici trošku vaklá.
A hladina u bingu jsem se někde dočetl že když plovák zavře jehlový ventil by měl být v ose s karburátorem a to tak nějak mám mrkněte na foto. Jehlovy ventilek zavírá pěkně.
Pro mě by bylo nejlepší sehnat na vyzkoušení jinýho Binga abych se posunul někam dál.....:-(

Jinak jsem to zase dnes zkoušel bez filtrboxu to drží volnoběh a jde to tak nějak vytáčet normálně. Držím plnej plyn a nasadím na karbec filtrbox a pomalu se začne hltit kouřit a padaj otáčky až uplně chcipne. A na kraji filtrboxu jak je ta guma co se přitahuje na karbec tak je od benzinu.

Prostě proč když se mu omezi trochu přísun vzduchu tak má moc směsi a hltí se. Dyk to je daný tryskou ne kolik saje? A ta je 60 jaká má origo být. Jehla uplně dole už mě nic nenapadá.....
Když má plně otevřený sání tak té hodně směsi asi tak nějak spalí a proto jede, ale jak se malinko přiškrtí to saní tak míň vzduchu a furt hodně směsi až se přehltí......

[img]https://i.postimg.cc/MXs8CWDB/20200523-110705.jpg[/img]
[img]https://i.postimg.cc/hJMCXGhb/20200523-110737.jpg[/img]
[img]https://i.postimg.cc/ygbvTrmD/20200523-110752.jpg[/img]

Mám doma na simsonu binga ale 17 ten bude mít jinej difuzor asi co? Že ma na tohle kolínko nepujde že?

Jak tak čtu, tak máš asi krapet zkreslené představy o funkci karburátoru. Za prvé, jehla nějakou vůli musí mít, jak jinak by se asi benzin měl dostat do motoru? A když si ji pozorně prohlédneš tak zjistíš, že je mírně kónická. Důvod je jednoduchý - pokud se zvětší podtlak v hrdle karburátoru nasávalo by se moc benzinu a směs by byla příliš bohatá. Proto má jehla nahoře větší průměr. A že se motor dusí když přiškrtíš sání vzduchu je naprosto logické - zvýší se enormě podtlak v sacím potrubí a v tu chvíli se úměrně tomu zvýší průtok benzinu tryskou. To je princip sytiče u jednoduchých (ale i méně jednoduchých) karburátorů. Ba i bývala auta, která neměla "klasický" sytič (tedy ten obtokový kanálek s vlastní tryskou), ale jen klapku na sacím hrdle karburátoru. Ksrburátor z Ťimťona by použít šel jen by se muselo vyzkoušet otryskování s ohledem na motor Korada. V dřevních sedmdesátých letech jsme na Kozí dech montovali karburátory z ČZ 150 (a leštili a zvětšovali kanály kvůli zvýšení výkony) a pincek jezdil jak z praku ovšem při spotřebě jako malý náklaďák :-). Dokonce jsme z toho horizontálního karburátoru dělali polospádový. Ale to už je jiná kapitola.

Jo chápu princip jen jsem myslel že má v tom chodit jehla těsněji a benzím tam jde kolem ní podle toho jak se přidává a jehla vysouvá. No to je jedno to nemění nic na tom že tu furt nejede :-D Já už nevim....
Dneska jsem přivezl od strýce ten puvodní origo vyžranej a zoxidovanej karborátor abych se podíval jak tam byla nastavená hladina. A opravdu je to tak, když karborátor otočím vzhuru nohama plovákem nahoru tak byl rovnoběžně s přírubou karborátoru.
Tak jsem na tom novým to vrátil taky zpátky jak to vlastně bylo. Protože to že jsem zmenšil hladinu se vlastně nic na chodu nezměnilo......
Kdyby ještě něco někoho napadlo budu rád za každou radu. Děkuji ;-)

Nevím, neviděl jsem tvůj moped z blízka a každý můžeme mít jinou představu o tom co je "tak nějak" normální chod. Ovšem vycházel bych z toho, že bez vzduchového filtru to jede (i když možná ne úplně dobře) a s filtrem je evidentně tak bohatá směs až se motor zastaví. Takže z toho jednoznačně plyne, že filtr vzduchu je ucpaný. Vyřeš nejdřív toto, tedy aby moped jel stejně s filtrem jako bez něj a pak můžeme řešit další problémy. Od špatně nastaveného předstihu přes nevhodnou svíčku až třeba ke špatně vložené jehle v šoupátku. Do detailu karburátor Korada neznám, ale bývá obvyklé, že jehla má tři pozice, čím je víc vůči šoupátku vytažená nahoru, tím bohatší směs motor dostává. A všechno co popisuješ ukazuje právě na příliš bohatou směs, otázkou je příčina. Pamatuj na to, že i špatně zvolená tepelná hodnota svíčky má velký vliv na chod motoru. Když už jsi měl v ruce jiný karburátor, nenapadlo tě vyzkoušet jak se motor chová s ním? A ještě jedna věc - ten návod pro nastavení hladiny v plovákové komoře předpokládá nepoškozený jehlový ventil. A nemáš náhodou v plováku dírku? Stačí úplně malinká...

Ahoj filtr je jak novej nevidím na něm nic a krásně přez něj dýchám. A navíc jsem ho vyndal z filtrboxu a zkoušel jsem to jenom se samotným prázdným filtrboxem a už to mu vadí. Svíčku jsem koupil NGK B6HS podle příručky co tam může být. Jehlu v šoupátku udávaj na třetí pozici od vrchu takže vlastně jehla hodně zvednutá a mraky směsy. Já jsem jí ted dal uplně dolů na první pozici (co nejmíň směsy)a prd platný.
Jiný karburátor mám to je ten origo co na tom byl jenže motorka prý 10 let stála ve stodole a ten karborátor je uplně sežranej (vyžranej) a zoxidovanej vživotě jsem to takhle neviděl zničený. Tak proto se kupoval fungl nový karburátor. A podle čísel na novém a starém to všechno sedí to jedninýho čísilka. Ventilek v komoře chodí krásně zavírá/otevírá a plováky jsou cajk bez dirky.

Prostě ne a ne nevim co přehlížím za věc už......Jedině zkusím sehnat menší trysku hlavní jestli se něco změní jinak už fakt nevim.
Ještě jsem přemýšlel aby pak nezlobila jiskra, když jí zkouším venku na svíčce tak jde krásná modrá jiska jako hrom, že bych s tím snad zapálil i papír :-D ale co když potom pod tlakem ve valci se něco změní a dobře nepálí? Zkoušel jsem hýbat se zapalováním na obě strany, ale prostě beze změn......
Motor chytá dobře na první šlápnutí.

Zdá se, že jste ve vašich úvahách úplně vynechali výfuk. Zkuste to chvilku bez něj a jestli to pojede, tak je ho potřeba vyčistit - bude mít karbonem a nespáleným olejem ucpané průduchy. Za nás jsme výfuky vypalovali (nalili jsme do něj benzín, zapálili a profukovali kompresorem).

Nevím proč hledáš chyby jinde. Bez filtru (resp. bez boxu) jede s ním ne a motor je ulitej, tak kdepak asi může být chyba? Nemáš náhodou ten box namontovaný tak, že se nějakým jiným dílem mopeda překreje sací otvor toho boxu? Vždyť jinde než v tom boxu chyba být nemůže. Když ti uteče vzduch z přední gumy a nevidíš hned příčinu tak snad taky nebudeš měnit gumu zadní??
Jo a ještě mě napadá - nemáš náhodou verzi sání se sytičem? Pokud bys to špatně smontoval a sytič bybyl trvale "zapnut", pak by se to chovalo přesně podle popisu, sytič funguje tak, že přiškrtí sání vzduchu...

No výfuk mě taky napadl hned. Ale když jsem ho měl oddělaný od motoru tak co jsem viděl do trubky byla čistá (ne jako někdy u pionýru že byla zakarbonovaná skoro celá :-D) a tak jsem pusou do něj foukal a krásně bez odporu šel profunět, tak říkám ten je čistej průchodnej. Ono to korádo má najetých pouhých 400 km to je všechno zánovní nevychožený, nevyběhaný. Jen je tam prostě někde zakopanej pes v něčem....:-(
Filtrbox tam jinak nejde a nic ho nezakrývá.
Aono máš pravdu že to vypadá jak kdyby tam byl furt sytič, ale není alespoň si myslím. Tady u toho Binga nezavírá sytič klapka vzduch, ale je tam takový pístek vedle šoupátka s jehlou. A dole má těsnící gumu a tou dosedá dolů. Když chceš sytiš zatáhneš na řidítku páčku pístek vyjede nahoru a asi tam jde další benzin navíc. Pustíš páčku a pistek přez pružinu zase zajede dolu a dotěsní to. Na to jsem se hned zaměřoval a povolil bowden aby to mělo radši větší vůli a měl jsem jistotu že pístek je fakt dole. Jinak tam vidět alůe není kde je a není no....

[img]https://i.postimg.cc/1n2bBT3f/20200524-200648.jpg[/img]
[img]https://i.postimg.cc/Cn8XQNRJ/20200524-200703.jpg[/img]
[img]https://i.postimg.cc/hhQkvS2x/20200524-200716.jpg[/img]

Jak jsem dával fotky toho šoupátka s jehlo jde tam vidět i ten sytič

S tím sytičem je to možné, bylo víc provedení podle motoru, v některých Korádech byl motor a karburátor Puch, v jiných karburátor Dellorto. Nicméně, někde něco děláš špatně. Znova opakuju - pokud jde motor normálně bez filtru (a boxu) a s ním špatně, hledej chybu v tom filtru, jiná možnost není. To, že se motor s filtrem dusí a má moc benzinu jinou příčinu než něčím přiškrcený přívod vzduchu prostě mít nemůže a rozdílný chod motoru s a bez filtru na to zcela jasně a jednoznačně ukazuje. Až ti motor bude fungovat stejně s filtrem a bez něj pak teprve začni hledat příčinu jinde. Já ti pod ruce nevidím, tak ti takhle na dálku nepovím co jsi špatně nasadil či ohnul nebo bůhvíco dalšího se dělo. Víc by řekly asi fotky sestaveného a namontovaného filtru nebo i jen boxu bez vložky.

Pokud bez vzduchového filtru tedy opravdu jde motor OK, pak jak píše czcharlie, může být chyba i někde v něm. Ale teď mě ještě napadlo. Do šachtičky s jehlou je kanálek pro přisávání vzduchu. Jeho množství se šteluje tím šroubkem na boku, vedle šroubku pro štelování výšky šoupátka. Nemáš jej ucpaný? A pak ještě projdi ty kanálky k ventilu sytiče a jeho těsněni. Pokud by byl ten filtr OK, tak musí být chyba někde tady. Nejjednodušší by bylo vyzkoušet opravdu jiný karbec , no ale kde jej vypůjčit? Každopádně to bude, pokud je to jak popisuješ, někde zde.
Popiš ještě, zda je karburátor nový, nebo nějaký starší a sestavovaný. Je tam originální jehla a opravdu dobře nastavená?
Co se týká plováku a těsnění na přívodu do plovákové komory, pokud by netěsnil, tak přetéká benál do té hadičky přepadu.
Jěště bych zkusil něčím ucpat ten otvůrek pod gumičkou ventilku sytiče, jestli nejde opravdu o stálé přisávání z něj.
Jinak už mě opravdu nic jiného nenapadá.

Ve všem máš pravdu, jenže je tu stále jedna skutečnost - bez filtru (tedy tím míním i box) motor aspoň podle slov tazatele jde a s ním ne a má přebytek benzinu. V tu chvíli je nesmysl hledat chybu jinde. Dovedeš si představit kde by mohla být chyba, která by zapřičinila takové chování? Já osobně ne, pokud je filtr/box v pořádku pak je odpor sání minimální a motor nemá jak poznat, zda je box nasazen či ne. Až se bude motor chovat stejně s boxem i bez boxu pak bude mít smysl hledat chybu třeba v zapalování. Další možnost je už je jen ta, že tazatel popisuje chování motoru jinak než jaké je ve skutečnosti. Jenže to my tu nevidíme ba ani nevíme co všechno s motorem vyváděl.
Kanálek a regulační šroub o kterém píšeš je regulace bohatosti směsi na volnoběh. Při jakémkoli přidání plynu je tento kanálek díky snížení podtlaku vyřazen z funkce. To jen na okraj.

OK. Je fakt, že ten kanálek od šroubku je pouze pro seřízení volnoběhu, takže na běžný chod nemá moc velký vliv. Co se týče toho rozdílu, že bez filtru motor běží normálně a s ním je přehlcenej, mohlo by jít i o to, že při menším odporu v sání (bez filtru) nasává směs chudší a motor jede lépe. A po nasazení filtru, který částečně omezí průchod vzduchu (v boxu na pravé straně jsou omezovací sací otvory) tak je přisávání směsi obohaceno o snížený přísun vzduchu a směs je bohatší a motor je přehlcen. Pořád, pokud jak píšeš, tazatel nám dává věrohodné informace, tak to vidím někde v hlavní trysce, jehle a jejím nastavení a případně v tom sytiči.
Mě na nasazení a odejmutí filtru s boxem reagoval motor také, ale pokud jsem filtr nasadil tak motor běžel lépe a pokud jsem jej sejmul, tak hůře. Při zmáčknutí páčky sytiče (směs se obohatila), tak motor běžel rovněž lépe, i když jsem filtr odejmul. A motor nešel vůbec seřídit na volnoběh, ani aby spolehlivě běžel.
No a nakonec to bylo to přisávání falešného vzduchu mezi karburátorem a válcem. Takže směs, pokud nebyl nasazen filtr, byla chudší, a pokud byl nasazen, tak se odporem ve filtru obohatila. Totéž při otevření ventilku sytiče. Což je celkem logické. Ale než jsem na to přišel, tak mi to rovněž trvalo dýl. Karbec jsem vždy odmontovával vždy jenom s tím kolenem (jinak to ani nejde), takže mě nenapadlo, že kdysi někdo nasadil blbě karbec na to koleno.
Ale pokud to je obráceně, tož jediná možnosti jsou výše uvedené.

Ja s tim nevyvadel predtim vubec nic prave. Stryc ho koupil od nejakeho pana. Jak uz jsem psal dlouhou dobu to stalo udajne 10 roku a předtím na tom moc nejezdil proto to najeto 400 km. Udajne pred odstavenim to normalne jezdilo.
On to koupil strejda a jak jsem psal byl totalne vyzranej katburator. Takze koupil fungl novej bing 18 dal ho tam a tohle to dela. Nevedel si rady a tak to zkusil dat ke me.
Prvne jsem vsazel na gufera ale tema to nebylo az sem se dopidil ze to dela benzin neboli hodne smesy.
Jen me bylo divny ze to je novej karburator tak jsem moc nepredpokladal ze by tam mohlo byt neco spatne. Ale vypada to ze asi jo....
Az prijdu z prace tak vam nafotim ten filtrbox a filtr ale proste nic na tom neni nic to nikde nepriskrcuje.
Pripadne bych vam zkusil udelat i video.

Dobrý den,korádo nevlastním,ale koukám na netu na schemata karburace,jak tam funguje nastavení volnoběhu,poměrem vzduchu,nebo něco zvedá šoupě,vidím,že tam je kuželový šroub na seřízení vzduchu.Tam bych zkusil hledat přenastavení,přidat vzduch,ubrat benzín,znám to z motorovky,volnoběh jde,pak nechce do otáček,startuje perfekt,ten poměr je důležitý nastavit.Některé karburátory jsou opravdu oříšek,motorové pily,elektrocentrály,někdy i sekačky,člověk si myslí,že to nastaví jako na pincku před čtyřiceti lety a ono to jaksi nejde.:-)

Princip seřizování volnoběhu je u Korada běžný a jednoduchý - podle typu karburátoru jsou dva šroubky, jedním se nastavují otáčky - ten zvedá šoupátko a druhým se seřizuje bohatost směsi - ten přivírá (nebo uvolňuje) přívod vzduchu zvláštním kanálkem. Jenže jak vysvětlíš, že motor se chová úplně jinak při připojeném boxu vzduchového filtru než bez něj? Vzduchový filtr údajně zanesený není a rozdíl v chodu motoru je (opět údajně) rozdílný při namontování i prázdného boxu vzduchového filtru. Správně smontovaný a namotovaný box vzduchového filtru má natolik velký průtočný průřez, že nijak nemůže ovlivnit chod motoru. A znovu zdůrazňuji: správně smontovaný a namontovaný.

A tam může být právě ten problém,zkusil bych volnoběh nastavit s více vzduchem kuželovým šroubkem a ubrat benzín snížením šoupěte,tudíž přivřením benzinu jehlou.Nevrtal bych se v tom,ale znám to z motorových pil,které čas od času seřizuji,dělají to i křovinořezy,volnoběh OK a žádný výkon při přidání plynu,nebo se to utopí v benzinu při akceleraci,chce to si s tím pohrát a mělo by to jít.Ten kuželový šroub tam hraje obrovskou roli pro zdárný chod motoru při jakýchkoli otáčkách,na pilách taktování nepřetáčení.:-)

Pily a křovinořezy mají jinou konstrukci karburátoru. Ale i kdyby, pořád to nijak nevysvětluje diametrální rozdíl (aspoň podle popisu tazatele) v chování s boxem vzduchového filtru a bez něj. Znovu, už po několikáté, opakuji - prázdný box vzduchového filtru klade průtoku vzduchu zanedbatelný odpor. Tedy pokud je správně smontován. Takže jakýkoli i nepatrný rozdíl v chodu motoru s ním a bez něj je špatně. Třeba si za těch deset let co moped nebyl v provozu postavily v sacím hrdle hnízdo vosy. Už kvůli takové blbosti spadl i tuším Airbus s více než dvěma sty lidmi... Jedna malinká vosička si postavila hnízdo v kanále pitotovy trubice.

Tak jsem udělal fotky a video. Jinak jsem dnes zajel do mototechny a koupil trysku z babety číslo 35. Dal jsem si tam a stejný nezpozoroval jsem snad žádnou změnu s tak malou tryskou. Když to zkouším tejrat s tím boxem tak za chvili kape benzin vzadu až z výfuku. Je to vidět na videu.

https://www.youtube.com/watch?v=ArunVNfpuaM&feature=youtu.be

[img]https://i.postimg.cc/56SV8zRL/20200525-165145.jpg[/img]
[img]https://i.postimg.cc/sQWFxGWB/20200525-165212.jpg[/img]
[img]https://i.postimg.cc/dD8PKdvp/20200525-165215.jpg[/img]
[img]https://i.postimg.cc/R6K845rK/20200525-165231.jpg[/img]
[img]https://i.postimg.cc/6TLWfF78/20200525-165744.jpg[/img]

No konečně něco. Jenže tě zklamu, to co jsi ty rozebral NENÍ vzduchový filtr, to je tlumič sání. Vzduchový filtr je z druhé strany rámu a není mi jasné, proč sis nevšiml, že to co nazýváš filtrem nasazuješ krom karburátoru na další plastový díl a nepodíval ses kam airbox strkáš. Hledal jsem na webu nějaký aspoň trochu slušný obrázek, marně. Ovšem po delším hledání jsem nalezl video, sice dost šílené, ale v čase 4:09 až cca 4:50 exot co to natočil tuto část ukazuje i když ani on sám moc netuší o co jde. Takže tohle rozeber (jeden šroub M5 nebo M6) a uvidíš proč ti moped nejede....... A možná i zjistíš, že ani s tím vosím hnízdem jsem nebyl až tak daleko od pravdy :-):-):-). Tady máš odkaz na to video watch. A tady si můžeš celý filtr koupit filtrbox-korado.
A ještě jednu věc teď připrohlížení fotek vidím. Ty dírky okolo sacího otvoru tlumiče sání (mimochodem v tom nejpitomějším a nejnesmyslnějším místě) jsi vyvrtal ty? Pokud ne, tak motor už takhle nefungoval někomu před tebou a on se snažil to vyřešit těmi dírkami. Takže ten co mopeda prodával nejspíš kecal když tvrdil, že normálně jezdí...

Ja vim ze ten box se napojuje pod rámem jeste na tu druhou pravou krabicku. Ale kdyz to zkousim nasazovat na karbec jako na tom videu tak to ani nepropojuji s tou pravou stranou vis jak to myslim. Proste to saje jenom z toho tlumice vlastne teda.
Ty diry na ne jsem hned taky koukal ze to tam někdo zprasil. Ale to mohl klidne uz udelat strýc zeptam se ho.
A kdyz jsem vyndaval motor tak jsem se koukal do toho boxu na prave strane. Tam nic uvnitr vlastne neni a bylo to ciste.
Jo jo tohle video jsem uz videl a vzdy se u toho exota smeju.....:-D ale aspon mu to jede :-D
Takze vlastne furt sme mimo....jesi na to jednou prijdem jsem zvedavej co to bude.....:-(
Řeším ted jeden karbec na půjčení uvidime moc se mu nechce.....
Protoze me fakt nic uz moc nenapada. Jeste zkusim nejak zaslepit sytic natvrdo. Je divny ze to dela stejne i s tou malou tryskou a jede to na ni v pohode.

Dobrý den,to že teče z výfuku je příčinou špatného spalování,tudíž nepoměr ve spalovací směsi,moc benzinu,schází vzduch.Nastartujte to i s tím filtrem,vemte šroubovák a pozvolna povolujte ten kuželový šroub regulace vzduchu, až to půjde do otáček bez plynu, pak zkuste plyn přidat.Pokud to půjde do otáček OK,snižte regulačním šroubem výšku šoupěte a seřiďte volnoběh.:-)

Kristapána, to je jak u blbejch na dvorečku. Tak po čtyřistaosmdesátýosmý: Motor musí běžet úplně stejně s filtrem jako bez něj. Jestliže neběží pak jinde než v tom filtru chyba být prostě nemůže. Tečka. Tvým postupem seřízení karburátoru ještě víc rozje..šteluje. Dokud se nezjistí proč se s nasazeným filtrem motor dusí je každé štelování karburátoru naprosto zbytečná věc, výsledek bude stejný jako kdyby kvůli tomu vyměnil žárovku v zadním světle. Ostatně o tom se Šopík už několikrát přesvědčil štelováním volnoběhu, nesmyslným měněním trysky a já nevím čím dál ještě. Pokud rezonátor nesedí na filtr je to špatně! Jestliže někdo (kdokoli) vyvrtal do rezonátoru díry tak to svědčí o tom, že problém byl již dříve a je to taky špatně. Pod ruce Šopíkovi nevidím, takže těžko budu radit, že zrovna tohle dělá blbě. On to totiž mohl zmrvit kdokoli už dřív a Šopík protože jiné Korádo nejspíš nikdy neviděl snaží se vše uvést do stavu, ve kterém moped dostal. Což je logické a pochopitelné, ale možná naprosto špatné.
Suma sumárum, také po x-té. Dokud se nezjistí proč má motor s nasazeným filtrem málo vzduchu jsou jakékoli úpravy naprosto nesmyslné.

Dobře, zkusme postupovat systematicky. Nejdřív nasaď na karburátor jen díl rezonátoru, který má nátrubek na karburátor (logicky, jinak by to ani nešlo). Nejlépe pootočený o 90° tak, aby bylo vidět dovnitř. To by myslím mělo jít. Vyzkoušej, co to udělá s motorem. Následně rezonátor sestav a opět vyzkoušej. Potom rozeber filtr (tedy tu bedýnku na druhé straně rámu. Zkontroluj hrdlo, na které se nasazuje rezonátor. Potom otoč rezonátor do správné polohy a nasaď ho na karburátor i na nátrubek filtru. Opět vyzkoušej. Následně sestav filtr. Mám pocit, že v tomto filtru by měly bát "špony" navlhčené olejem, ale to až potom. Opět vyzkoušej funkci motoru. Pokud se při přidání některé části motor začne dusit, je ta část sání špatná. Pak už bude na tobě, abys našel co je špatně a opravil. Zkonroloval jsi opravdu důsledně tu oválnou trubku, která vede z nátrubku karburátoru do rezonátoru? Na fotce je v ní tma, takže se nedá poznat v jakém je stavu. Kontrolovat musíš fyzicky všechno, úvaha "mělo by to být dobré" vždycky vede ke špatným závěrům. Musíš VĚDĚT, že to JE dobré.

Zkousel jsem to. Jenom se samotnym natrubkem z boxu proste 5 cm dlouha trubicka plastova. Nic na ni neni jenom trubicka. A uz s ni se to dusi a chcipe. Rikam vam ze zadnym filtrboxem to neni tam proste neni co vsechno pruchozi.
Ja si myslim ze se změní trosicku proudeni vzduchu do karburatoru tim ze se pred nej neco vlozi a ma hodne smesy tim se hlti. Ne ze by nemel vzduch.
Ale proc by tam slo tolik smesy proste nevim....
Je tam mala tryska, jehla uplne co nejvic posazena dolu.....
Jeste vyzkouset nejak uplne vyradit zaslepit nejak ten sytic. Protoze kdyz ho dam za jizdy tak trosku to poznat je ale ne moc ze by tam byl....
Vidim to proste jedine splasit na vyzkouseni ten jinej karbec. Jinak se nehnem z mista.
Ja jsem z Pardubic nejste nekdo pobliz s koradem? Dekuji

Pokud je to tak.Tak je to jak jsem výše uvedl,tyto karburátory jsou choulostivé na seřízení a veškeré poměry směsi.Je vidět,že ten oválný otvor v hrdle filru stačí k vytvoření nepoměru směsi,tudíž chybí vzduch,proto jsem uvedl vzduch přidat kuželovým šroubem.To ,že to na volnoběh jde dobře vůbec nic neznamená,je potřeba karburaci seřídit,aby šel motor do otáček a táhnul.:-)

Tak dalsi poznatek zkousel jsem prehodit z toho stareho karburatoru trysku bohatosti smesy nepomohlo furt stejný. Tak jsem rikal kdyz uz je uplne vyndana zkusim to natocit bez ni. Ejhle motor chyt hned a sel za plynem jak formule i drzel volnobeh. Rikam zkusim tam ustrojit komplet filtrbox i s filtrem uvnitr. Dal jsem to tam a motorka jede i s filtrem, ale bohuzel bez sroubu bohatosti smesy..... me uz z toho asi jebne.
Reknu asi strejcoj ze bud bude muset jezdit bez filtru a nebo s filtrem bez sroubku smesy....:-D :-D

Zkuste ještě kouknout na ten starý karbec,jak a kam vede kanálek u toho kuželového regulačního šroubu,toto vypadá,že je něco přicpané,když ten šroub vyndáte,nasává to otvorem po něm,ale má to mít přisávací kanál,který ten kuželový šroub přivírá.Ještě bych zkusil dát menší trysku,přiškrtí se benzín a třeba ten kuželový šroub dokáže uregulovat vzduch.Prostě jak píšu od začátku,špatný poměr směsi.Ale proč je tomu tak,když by karburátor měl být originál na danou věc?:-)

No právě to mě taky hlava nebere....Trysku mám danou z babety (hodnota trysky 35) origo na tohle korádo má být 60 a jehla na třetím zářezu od zhora (takže skoro plná dávka směsy) já to mám všecko uplně naopak a furt to má hodně směsy.
Zkusím se podívat ale ten karborátor je tak zničenej že se v tom cokoliv blbě hledá, ale mrknu se

Řeším úplně stejný problém viz celá diskuse výše, už nevím jak dál - prověřil a provedl jsem vše popsané, bestia se chová stále stejně...
Ještě mě napadá k těm kanálkům - na vstupu vzduchu jsou tři otvory, dva (boční ) jsou průchozí - nahoru do oblasti šoupátka, třetí který je umístěn dole směřuje jakoby dolů pod jehlu a ten je natvrdo zaslepený, ale myslím si že to tak je origo. Nejde to ničím pročistit, vypadá to že to je od výroby.
Nějaká zkušenost, rada ???

Raději než bez šroubku,tam hrozí nasátí prachu a přicpání,tak bych tam nedal ten nátrubek,který to škrtí tou malou oválnou dírou.Přidělat filtr a zkusit.Možná by stačilo kousek toho nátrubku uříznout,sníží se odpor vzduchu.Už to musel někdo podobně pokoušet,proto vyvrtal ty otvory,ale to nic neřeší.Stále nechápu proč to nejde,když je vše dáno a původně to fungovalo?Kde je jádro pudla?:-)

Teď mě ještě napadlo. Sice nevím zda by to mohlo mít tak velký vliv, ale u dvoutaktních motorů s vratným vyplachováním, má také na jeho chod a funkci velký vliv výfuk. Ty výfuky bývají i "laděné", aby odvod spalin a přísun směsi, které probíhají prakticky skoro současně, byl optimální. Nemáš náhodou nějak upravovaný výfuk, nebo "vybrakovaný" výfukový tlumič?
Oproti charliemu si ale myslím, že tím filtrboxem na sání to nebude. Při mém problému to rovněž reagovalo na jeho nasazení a odejmutí a bylo to ve vadné karburaci.

Dobrý den,je vidět,že o tom něco víte.Několikráte jsem pustil to šopíkovo video,zdá se,jako když z výfuku jde proud spalin moc vysoko k hlaví trubce a úzký,mohl by ten výfuk být přicpaný,fouknutím pusou to člověk nepozná,ten odpor je minimální,ale pro chod motoru může mít fatální následek.I to by mohlo být příčinou nutnosti zvyšování poměru vzduchu aby dokázal jít motor do otáček.
Každý motor mění chod při změně,nebo sundání výfuku,nebo vzduchového filtru.Někdy to na stojanu vypadá,že je vše OK,zkusíte v zátěži a ono to nejede.Jak jsem uvedl výše,dobře to může startovat i volnoběh dobrý,tam není třeba moc směsi a prostě to stačí,ale nikoli pro větší výkon.:-)

No tak jsem rozdělal výfuk a čistej jako sklo ve předu v trubce ani náznak po napečeném karbonu a vzadu v tlumiči trošku mastnoty která šla hladce setřít hadrem. Zkoušel jsem to i bez výfuku a stejný dělá to stejně.
Tak teď už fakt sehnat na pujčení karbec....to bude další velký problém. Koukal jsem dal by se koupit kolem 1000 kč na netu jenže se mě do toho moc nechce kupovat ho.....

Bylo celkem jasné, že to bylo v karburaci, resp. v karburátoru, což jsme Ti, v podstatě, tvrdili od počátku.
Ostatní byly již pouhé úvahy, co by to mohlo být jiného, když jsi nebyl schopný ten původní karbec zprovoznit.
Pokud byl kupován ten původní přes e-shop, je možno dohledat od něj doklad a neprošla záruční lhůta, tak jej reklamuj.
Pokud toto vše je pasé, pak jej znovu rozeber, zkontroluj funkčnost jednotlivých součástek, průchod kanálků a spolehlivost těsnění a ventilků.
A než ten "jinej", pokud budeš muset vracet, vrátíš, můžeš porovnat jednotlivé součástky, zda jsou shodné a shodně nastavené (trysky, jehlu, sytič, plovák).
"To by v tom byl čert", aby ten původní nefungoval rovněž!!!:-D:puff:
(Viz mé krédo ;-))

Uvidím jak s tím naloží strýc jesi jim ho zkusí vrátit jak se budou tvářit. No dneska jsem na tom jezdil už to ani nekouří svíčka je krásně čistá cihlová do bíla. Akorát když se rozjedu a jedu na půl plynu dobrý cca 35 km/h pak za to vemu na doraz tak se začne dusit jako že má málo benzinu pro změnu :-D nevim proč. Jehlu jsem dál ten uplně na spodní zářez takže nejvíc směsi. Když se začne dusit a zmačknu v tom sytič tak vystřelí jako když se otevře přívěra :-D Takže to je v tom že má míň benzinu. Hladina si myslím že musí bejt dobrá co jsem koukal a benzinu tam teče taky dost hadičkou tu jsem sundal a koukal jak hodně teče. Se šroubkem bohatosti směsi jsem si hrál a šteloval, ale na tohle dušení při plným plynu to nemá vliv ať je šroubek jakkoliv tak to dělá stejně. Ještě budu zkoušet dál.
Na netu jsem četl dva případy co popisovali podobně a u obou to byla prej vadná fajfka na svíčce, ale tomu tady moc nevěřím když se sytičem letí jak střelený. Trysky jsem čistil u tohodle pujčenýho karbecu. Jedině ho zkusit jetě rozdělat a jednou celej vyčistit

V zapalování to není. Pokud je svíčka do běla, tak to svědčí zase, že je směs chudší. Takže pokud máš jehlu úplně nahoře, tak by mohlo pomoci nějak trochu snížit množství nasávaného vzduchu. Zkus trochu omezit přívod vzduchu přes filtr. Případně vyměnit hlavni trysku za trochu větší. Zkus tam dát třeba tu trysku z toho "blbýho" karburátoru, co to udělá.;-)

Ale ty otvory vlastně ruší funkci filtru jako takového,jimi je nasáván nefiltrovaný vzduch plný prachových částic a je jiný poměr toho vzduchu než když podtlak z motoru musí překonat vložku hlavního filtru k nasátí.Je to jednoduchá logika,popřemýšlejte a dojdete ke stejnému závěru.Věřím,že to opravíte,máte výdrž,mám ji také,ale je nás málo.:-)

Meli jste pravdu ty diry na to meli opravdu vliv. Zalepil jsem je a uz to jede na plny plyn. Neveril bych ze to za fitrem bude mit takovej vliv.
No nic tak ted uz jen doresit ten novej vadnej karbec a korado bude zase litat.
Jen povidal ze to vratit nepujde nebylo to z eshopu ale od nakyho chlapa nebo co to posilal a ten papir od toho vyhodili.
Takze tak.
Napadlo me myslite ze by nebylo dobry zkusit dat ten novej karbec na rentgenove cisteni?

Tak gratuluji ke zdárnému výsledku.Každá netěsnost,nebo otvor,který někdo přitvoří mají vliv na chod a výkon motoru,ať je to sání,nebo výfuk.Kdyby tomu tak nebylo,stačila by hadice s benzinem přímo do válce.Na tom nefunkčním karbecu bude,nebo také nebude vůbec ten kanál na vzduch,ten regulační šroub tam není pro srandu,tam bych hledal,včetně sytiče,jak píše George.Se sytiči mají na korádech lidi dost problémy,pohledal jsem pár diskuzí kde je toto téma řešeno.:-)

Zdravim Vas, tema je cerstva a aj moj problem s Koradom 2kw, ktore 5 rokov stalo v garazi a malo pomerne zaneseny karbec, nadrz, hadicku, filter.. Vsetko som vycistil, vymenil sviecku za novu, vymenl vzduchovy filter za novy, resp. ten lavy blok filtra (pravy je povodny - jak novy), vymenil piest za novy, vratane kruzku (valec este bez vybrusu - najazd 5tis. km, takze aj piest pre valec bez vybrusu), novy ladeny vyfuk pre Korado. Startuje na sup, karbec nastaveny (bohatost zmesi na 1,5otacky - skusal som aj 1, ale aj 2 otacky, ale tych 1,5 sa mi zda byt naj), volnobeh si drzi s novym výfukom ide po rovine 60km/hod (so starym max 45). Problem nastane, ked treba vyjst kopec - straca vykon, nema tah a stvera sa po nom jak posrata aj ked sa velmi snazi. Hovorim o cca 10% kopci s dl. 50m a ked je 15-20%, tak to bez pomoci sliapanim by po case az zastavila. Mam 72kg, takze v tom by to nemalo byt. S otcom co mal 130kg a chodil s nou kedysi po lesoch na huby sa vraj stverala do kopcov jak tank. Ked som na nej ako mladeznik pred 20 rokmi chodil, tiez si nepamatam, ze by do kopcov tak trpela jak teraz, ale mozem mat uz skreslene predstavy o sile mopedov.. V tom kopci som si vsimol jav, ze kym ma aku taku rychlost (zaciatok kopca), drzi si otacky, stvera sa a ked uz sa trapi, akoby v motore nieco "presmyklo", padnu otacky, ale akoby podradila na lahsi prevod (co je predpokladam kravina, sak je to jednorychlostny motor), na to zase otacky idu hore, ale vykonu to moc nepomaha a furt sa strasne trapi. V podstate uz jej rozbeh z miesta na rovine sa mi nezda byt nic moc - akoby ju nieco brzdilo, presne jak v tom kopci. Ked sa uz rozbehne, ako hovorim, je to raketa. Loziska v kolesach su sice nic moc (idem vymenit), ale kolesa sa tocia ok a vyrazne nedrhnu - idem vymenit len preto, aby som mal este lepsi pocit. Tie brzdy som steloval a nedrhnu. Neviete nahodou, co by to mohlo byt? Podotykam, ze takto chodila uz s povodnym piestom (vlastne preto som ho aj menil za novy), takze uvaha o tom, ci nie je teraz s novym piestom pridreta kvôli nedostatocnemu zabehu je asi blbost - navyse asi nie je mozne, aby Korado islo 60 po rovine s pridretym valcom? Olej cez gufero co je na nahone netecie. Napada ma uz len, ci by nechcela novy vybrus valca, pripadne nerozpolit motor, skontrolovat loziska na klukovke a volnobehu a nasledne vymenit olej v prevodovke o ktorom vyrobca tvrdi, ze je "vecny" - je cierny a smrdi jak stary vechet. Tiez ci nie je zle predzapal, ale do toho by som sa nerad pustal. Dik moc za rady.

Dobrý den,jak dlouho jste zajížděl na rozumné otáčky a rychlost?Zde by mohl být problém,okamžité ježdění při výměně pístu a kroužků může být příčinou,pokud nemáte výbrus,nikdy to není ono.Pozvolna zajíždět,aby se kroužky zašouply do válce a dobře těsnily.Jinak mohlo dojít k napečení pístu.Při normální jízdě to může jet jako z praku,přijde kopeček,nastává větší nápor na motor,zvyšuje se teplota ve válci a napečený píst se mírně přidírá a tudíž brzdí,motor netáhne,pár takových motorů jsem zažil a rozchodil.Jedině rozebrat,píst očistit jemnou ocelovou vlnou od karbonu,složit a nejezdit hned na plný ceres,nechat pozvolna zaběhnout.
Pokud toto neověříte,dál se asi jen tak nedostaneme.Ještě zkuste co to dělá v kopci na sytič.:-)

Dik za rychlu odpoved. Podotykam ale, ze do toho kopca to nechcelo ist ani s povodnym piestom, ktory bol dobre zabehnuty - ked som pred 20 r. novucke Korado zabiehal, daval som si na to pozor, aby som to neprepalil a motorka nasledne dlhe roky slapala jak hodinky. Tu ale musim tiez vylucit fakt, ze ci to so starym piestom a novym kruzkom pojde tak isto zle v kombinacii s novym výfukom, ktory som este namal nahodeny, kym som jazdil uz na novom pieste. S povodnym výfukom mal motor aj po jeho vycisteni velmi biedny vykon (celkom bez neho o nieco lepsi a min. nekapal na volnobehu). So syticom to este vyskusam. Dlho mi trvalo, kym som moto (hlavne karburator) rozchodil a privod paliva bol dostatocny na to, aby po pridani plynu motor nedochol a isiel do otacok. Bol neskutocny bordel v nadrzi (este aj je, ale asi o 90% menej) a furt sa upchaval karbec (hlavne filter na nom zachytaval najvacsi boredl). Nadrz je totiz po rokoch statia so starym benzinom v nej dost zhrdzavena - vyplachoval som ju benzinom na viac krat, krtkoval ocelovou spiralou na kanalizaciu az kym z nej siel uplne cisty beznin.
Vyskusam teda asi najkor nahodit povodny piest, ktory je zabehnuty a ist do tych kopcov, aby som nemusel cakat na pripadne vylucenie tejto chyby dalsich 200 a viac km jazdenia na rychlosti okolo 30km/h, ci zle uvazujem? Dik

Dávat starý píst zpět není dobré řešení,nové kroužky již mírně projely válec a stará sestava už nebude těsnit jako dříve.Jen bych kouknul,jestli píst není napečený,pokud ne,bude to v směsi,která nebude dostačovat pro větší zátěž.Může to být však povícero na sobě závislých závad včetně nedokonale vyčištěného karburátoru.Osobně staré zanešené karburátory vařím v destilce klidně hodinu,vše zalepené povolí,potom vyfoukám tlakovou pistolí.
Ještě bych kouknul na předstih a kontakty na svíčce a její barvu.Také ty výfuky mohou být problém,mohou mít velký odpor a motor to v zátěži nestíhá.Korádo nevlastním,ani nikdo ze známých,vše odpovídám na základě zkušeností s různými jinými motory.Ale už jsem přečetl i pár diskuzí po světě o korádech a právě výfuky bývají také problémem,přivrtali dirky a stoupnul výkon včetně rychlosti,výrobci to prostě brzdí na pomalá vozítka,zase šetřejí motory a jezdí to za laciněji.:-)

Ok, stary piest teda nebudem davat, len skontrolujem novy. Mimochodom Korado ma len jeden kruzok na pieste. Skusim aj vyvarit karbec. Predstih by mohol byt problem - na 99% ho na tomto Korade este nikdy nikto nenastavoval. S bohatostou zmesi a volnobehom sa hram uz dva tyzdne, laborujem, skusam miliony poloh, nastavujem a najviac sa mi osvecila skrutka bohatosti na 1,5 otacky. Sviecka je uplne nova NGK (mimochodom starej, este povodnej Bosch podla mna tiez nic nebolo, nakolko motor sa sprava tak isto aj s touto). Farba bola rozna, najcastejsie cierna a mokra, preto som aj furt steloval karbec a snazil sa ho doladit tak, az bola farba tehlova a sviecka sucha (bielu farbu sa mi nikdy nepodarilo dosiahnut, co je iste dobre, ale je mi to trosku divne). Teraz najnovsie jak som dal svieku von, tak farba je sice tehlova, ale sviecka bola mokra. Furt sa s tym ale prplem, po kazdej jazde pozeram sviecku, takze nie ze by to bolo zanedbane a niekto mi teraz povedal, ze to nejde lebo sviecka je od oleja. Neslo to do toho kopca pocas 2 tyzdnoveho nastavovania ani ked bola sucha a tehlova. Vyfuk som dal fungel novy ladeny pre Korado, zacala s nim ist po rovine 60 ako som spominal, vyrazne lepsie ide aj na volnobehu, ale do toho kopca furt nie a nie, ale urcite lepsie ako so starym výfukom, pripadne bez vyfuku. Ja to vidim najskôr na ten predstih, ale nemam skusenosti s nastavovanim. Na bebette by som si v pohode trufol, tych navodov je na youtube habadej, ale na konkretne toto Korado nic - nejake som nasiel na PUCH, ale nemecke a to tiez len s kontaktnym zapalovanim, co bola cela veda.. Toto ma bezkontaktne. Zaraza ma, ze tam nie je ta ryska na rotore, ako byva na babetach a tak sa do toho bojim pustat, lebo netusim ako.. Ak by bol OK predstih a viem ho aj nastavovat, idem polit motor (toho sa nebojim) a vylucil by som pridrete loziska, zle gufera a prisavanie falosneho vzduchu do bloku motora. Tiez by som vymenil ten cierny sajrajt "olej" v prevodovej skrini. To mam mimochodm na plane este pred polenim motora, ze vypustim stary a dolejem novy (stoji 5€) a robota na par minut..

Co se týká výměny nového pístu do původního válce, neměl být problém, pokud jde o píst pro daný průměr podle výtrusyu, případně pro originální. Já měl prasklý kroužek, dokonce i mírnou vydřenou stopu po tom jak šel úlomek ven. Podařilo se mi sehnat nový originální píst, dokonce se dvěma kroužky. A motor chodí jako nový.
Co se týká toho problému s tím že nechce táhnout do kopce, typuji to, že se někdo snažil aby jezdil rychleji a tak vyměnil rozetu za menší. To pak frčí i těch 60 km, ale pouze po rovině, nebo do malého stoupání. Kopce to pak nezvládá. O tom svědčí i to laborování s výfukem. Prověřit kolik zubů má kolečko pohonu a kolik rozeta.Existovaly v nich rozdíly.
V originále jezdí Korado bez úprav max. do 45 km, s vyladěním výfuku o něco málo víc. Toť má zkušenost i informace výrobce.

Šopík, ak mozem poprosit, poslal by si mi tu fotku a manual? Ryska, resp. aspon si myslim, ze by to mohla byt ryska tam nejaka je, ale len na tom zapalovani, resp. bloku motora a ako hovoris, tak zrovna na mieste, kde sa spajaju dva bloky motora. Rysku vsak uz nevidim na rotore, ako je to napr. u Babetty. Ci snad u tohto zapalovania je jedno ako nasrobujem ten magneticky rotor?

George: Korado ma jasnu minulost, kupil ho otec nove v PB a nikto iny na nom nechodil len ja a on. Rozeta nebola menena, vlastne nic na nom nebolo menene, okrem veci co som menil a spominal vcera. Teraz akurát idem vymenit male kolecko, ktore je original 15 z (dam 14 z), ale aj tak si myslim, ze to moc nepomoze. Novy ladeny vyfuk som dal len preto, ze original stal az 150€. Ja som teraz piest menil z dovodu, ze ked som rozoberal stary, tak mi na nom praskol kruzok a kedze som samostatne u nas kruzok nezohnal, musel som kupit len celu sadu. Piest som kupoval original, cize na nikdy nevybruseny valec, takze to by malo byt ok. To, ze ide Korado teraz 60 po rovine je len cisto zalezitost toho nového sportoveho vyfuku a nicoho iného - s originálom isla max. 45.

Trochu jsem na pochybách, že s Tvým otcem, který měl 130 kg, běhalo Korado po lese a do kopců bez problémů. Já mám cca 88 kg a pokud jedu po rovině, tak do asi těch 40- 45 (nemám tachoš), ale když jedu na chatu v kopcích, kde je dost velké stoupání (odhad cca 25- 30 st.), tak se dost trápí a jede pomalu a v zatáčkách musím i trochu přišlápnout. Ony ty 2 kw výkonu nejsou zase tak moc. Výfuk mám původní s tou fajou a měl by být OK.
Ještě jak píšeš, že i rozběh z místa jako by něco brzdilo a při rozjíždění do rychlosti jako by něco "překvaltovalo" tak mě ještě napadlo, jestli není nějaký problém s tou odstředivou spojkou, třeba ojetá, nebo nějaký problém s tím olejem. Že by prokluzovala a po rozjetí a snížení odporu a zvýšení otáček se víc "chytla" a pak teprve šel plný výkon do kola.
Co se týká nastavení předstihu, tak na netu se dá dohledat manuál i nějaký servisní návod na určité opravy a demontáže a montáže. Tohle píšu z mobilu, ale pokud budeš potřebovat, mohu poslat z NB, kde je mám stažený.

No otca som na tom nevidel v tom kopci behat, ale sam si to pochvaloval, ake kopciska to s nim vybehlo. Viem, ze tie 2kw nie je nic moc, ale teraz to ma taky vykon, ze keby na to sadol on so 130kg, len velmi tazko by sa rozbehol po rovine, uz somnou sa jej moc nechce a to urcite nie je ok. Ked na to sadne syn s kamosom, co maju dokopy 90kg, rozbieha sa jak slimak a na zvuku pocujem jak ten motor trpi - proste jak keby tam bolo nieco pridrete (ten motor sa snazi a ide pekne do otacok, ale proste rozbieha sa to jak keby niekto zaroven brzdil). Nezodpovedana otazka je, ci je mozne aby to slo po rovine 60 kou s pridretym piestom, pripadne pridretymi loziskami v prevodovke?
Dnes som vymenil loziska v kolesach (zadne ide o nieco lepsie a predne vyrazne lepsie), vymenil 15 zubove kolecko za 14 zubove a vymenil aj olej v prevodovke (toho 21 rocneho "oleja" ci skor cierneho gleju vytieklo asi 2dcl - ako mohli do servisných kniziek pisat, ze olej v prevodovke je celozivotny a netreba ho menit - totalna kravina - budem menit kazdy rok, je to par drobakov a robota na 10minut). Aj ked to teraz ide o nieco lepsie, problem to nevyriesilo. Stale plati, ze rozbeh je biedny, do kopca som dnes neskusal. Ta spojka napadla aj mna, ale neviem.. Najblizsie opat zhodim a vyvarim karbec (zas je pripchaty), nahodim novy filter na benzinovu hadicku, nove plynove lanko (nevracia uz rukovat) a pozriem ten piest, ci nie je speceny. Pojdem skusit kopec a dam vediet. Ak mozem porosit poslat mi ten manual a foto na mail rozpocty1@gmail.com
Dakujem.

Teď jsem něco hledal na Aukru a náhodou jsem tam narazil na nabídku dvoukroužkového pístu na Korado (na origo válec bez výbrusu), za cca 200,- Kč+doprava. Pokud by se Ti případně hodil.
Stále mi není ještě jasné, jak tvrdíš, že jakoby Korado něco brzdí. Zkus zda se to projevuje, když sundáš řetěz z malého řetězového kolečka (ložiska v převodovce) a pak třeba i s řetězem, ale na stojanu s odlehčeným kolem. Ale zda se točí dobře zadní kolo, to snad odhadneš?

Dakujem. V tom pripade mam ale predstih spravne, pretoze tu rysku mam tak ako na obrazku presne na spojnici skrin motora. Ja som myslel, ze skor je nejak pohnuty ten rotor s magnetom, ale ked tvrdite, ze ten sa neda nespravne namontovat a ma len jednu polohu, potom to nemusim riesit. V tom pripade je toto este jednoduchsie nastavovanie jak na Babette, kde treba piest najskôr nastavit na hornu uvrat a potom laborovat s ryskami, polohami a vzdialenostami.. Bolo mi divne, ze na tomto zapalovanie nie je ryska na magnete, tak uz viem preco.

Takze dnes som vyvaril a vycistil karbec, nahodil a nastal novy problem. Motor chvilu drzal, no nestihol som ani riadne doladit karbec a zacal kapat. Sviecka total mokra (predpokladam od oleja), takze sa ani necudujem no a predpokladam, ze to bude asi tou vcerajsou vymenou oleja v prevodovke. Olej som dal presne ten, co predpisuje vyrobca, ale podla mna je oproti tomu sajrajtu co tam bol moc riedky, prechadza cez gufera a dostava sa cez klukovku do valca. Asi sa rozobratiu motora nevyhnem.. Co Vy na to?

A není to jen přechlastaný? Jak "předpokládám od oleje" . Může to být také tím, že jsi něco podělal s tím karbcem. Nejdříve jednoznačně identifikuj, od čeho je mokrá svíca. Jestli třeba není otevřený sitič, netěsný jeho ventilek.
Ale i to co píšeš je možné, ale nejdříve bych šel po tom karburátoru.

Priderete lozisko na vyvodovom kolecku podla mna nie je - toci sa pomerne lahko aj s nahodenou retazou - normalne s nim dokazem tocit jednym prstom. Zadne koleso sa tiez toci ok. Podla schémy karburatora z manualu som si vsimol jednu vec, co mi v karburatore chyba a to sice polozka c. 3 - kruzok co ma byt pod ihlovou dyzou tam nemam. Dnes mi urcite nevypadol. Mozno je vnutri tak zapeceny, ze nejde von, ale nevidim ho tam. Neviem, ci je az tak podstatny pre vykon motora. S karbecom som nerobil nic vynimocne, aj ihla posuvaca je furt na 3 zareze zhora a bohatost som dal opat na 1,5 otacky ako predtým. Sytic je podla mna OK, pocas startovania pomohol a ked bol motor nastartovany a stlacil som ho, tak motor zacalo dusit. Zmes benzinu mam furt tu istu. Mozno bude aj vela oleja v tej prevodovke teraz, je tam vacsi tlak a tlaci ho cez klukovku von - rozhodne som dal viac, ako tam bolo toho pôvodného - lial som ho dovtedy, kym nevytekal z bocneho nalievacieho srobu a nasledne som moto naklonil nabok aby trosku vytiekol von a mohol som nasrobovat srobik.

Zdravim, mam nove poznatky. Medzicasom som spravil generalku motora, vymenil loziska a gufera a doplnil do karburatora aj chybajuci tesniaci kruzok pod hlavnu dyzu. Nic z toho absolutne nepomohlo môjmu problemu, ze nechce tahat do kopca a straca vykon, ale aspon mam istotu, ze v motore je vsetko ok a navyse motor sa teraz blisti jak psie gule a ma zvuk jak keby bol novy. Novinka je, ze teraz uz nejde 60km/h, ale iba 55 po rovine - nezda sa mi to byt malo, ale nechapem, preco zrazu teraz nejde 60 - mozno tym, ze ubehlo uz par tyzdnov a benzin trosku zoxidoval v nadrzi..:/ To, ze mi este pred generalgou zalievalo sviecku a myslel som si, ze je to novym olejom v prevodovke a netesnostou gufier, bolo sposobene pokazenou svieckou, ktora uz nedavala iskru a motor sa dusil hned od nastartovania. Nahodil som novu taku istu a motor ide jak predtym. Mimochodom ta predosla NGK vydrzala asi len 2 tyzdne, tak uvidim, kolko vydrzi tato. Predtým tam bola Bosch, co fungovala roky a mozno to bola este seriovka od vyroby.. Spojka je jak nova, absolutne nezodrate oblozenie a ani bubon, takze tym to nebolo. Predstihom to tiez nebolo - tam fakt nie je co zle nastavit - je to jak pre debilov. Dnes som sa previezol a zistil som, ze ked v tom kopci zacnu klesat otacky a motor sa zacne trapit, tak mu vyrazne pomoze zapnutie sytica, kedy sa otacky opat zvysia a vykon ide hore. Predtým ma ten sytic takto ani nenapadlo zapinat. Mam teda novy problem, preco to viem poriesit len syticom? Karburator je nasteveny furt rovnako (vzdusnik na 1,5 otacky a ihla furt od vyroby, myslim na druhom zareze od vrchu). Tak ako pretym, karbec som cistil x krat a z nadrze tecie benzin cez hadicku prudom. Sviecka po takejto 20min. jazde na sytic ma uplne v pohode farbu, resp. cierna moc nie je (skor do hneda) a mokra tiez nie. Dakujem.

Predpokladam teda uz len jednu vec, ze nieco zle tesni a to sice kolienko od karburatora v styku s valcom, kolienko karburatora v styku s karburátorom (tam je ten gumovy kruzok uz ozaj velmi biedny, vyprahnuty po 20 rokoch (neda sa zohnat novy ako nahradny diel), alebo hlava valca bud to na konci, alebo na zaciatku pri klukovke. Tieto tesnenia som sice menil, ale len za novodobe smejdove, papierove z druhovyroby, ktore sa mi uz po vytiahnuti zo sacku rozpadali pod rukami. Inde netesnost uz asi neprichadza v uvahu, ci? Ked je motor v maximalnej zatazi, vtedy sa to takto prejavuje. Ked si motor prdka v pohodicke po rovinke 50-60 kou, vsetko sa zda byt v poriadku. Nic ine ma uz totiz nenapada. Mimochodom, ked ten sytic pouzijem na volnobehu, pripadne po rovinke v nizsej zatazi, tak sa motor dusi, co by aj bolo logicke, kedze pri nízkej zatazi zrejme este tak (ak vôbec) nesaje falosny vzduch. Dik

Ahoj Jirko, nevím jestli tam ještě jsi, protože Tvůj článek je staršího data. Ale měl bych na tebe prosu, protože mám úplně stejný problém tak bych byl moc rád, pokud budeš tak hodný a poradíš mi co tam bylo za problém a jak si jej vyřešil. Také mi na volnoběh Korádo běží a v otáčkách bez sytiče nejde. Moc děkuji a prosím na e-mail : pepa-jihlava@seznam.cz