Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kvalitní nůž, co se hned neztupí.

Dobrý den,

Potřeboval bych koupit nějaký kvalitní nůž. Ty nože (nebo sady nožů) co si člověk koupí, za akční body v nějakém marketu, se hned ztupí.

Známý mi doporučil, že si mám určitě koupit nějaký značky AZZA v Tescomě.

Navíc, tam si to můžu i osobně koupit. Problém je, že kamenné prodejny s eshopem nesouvisí a to co je na eshopu, nemusí být v kamenné prodejně na opak, ale to bych teď dal stranou. Většina z nich má stejně dopravu zdarma.

Klidně bych si koupil i ten nejdražší. Jenže, cena není zárukou kvality.

Potřeboval bych, prosím Vás, nějaký doporučit. Jak jsem řekl, nezáleží mi na ceně, ale aby byl perfektně ostrý, a to i po několika letech používání.

Děkuji

MichalDM: Nudu bych moc neposlouchal. Jednak Solingen není značka nožů, ale město v Německu (z těch výrobců co jsem uvedl je ze Solingenu tuším Wüsthof a Burgvogel), kde působí desítky nožířských firem a slovo Solingen si rádi dávají do názvu svých výrobků čínští soudruzi, co vyrábí místo nožů bláto z podřadných ocelí.
Na druhém Nudově odkazu je ocílka pro ty co neumí s klasickou ocílkou a na třetím čínská brusná sada, na které se brousí napřed jedna strana nože, pak nůž povolíš otočíš, upneš brousíš druhou stranu, jdeš na jemnější kámen a totéž opakuješ. Zaručeně si poškrábeš při tom čepel, nepracuje se s tím moc dobře, ale funguje to. Ty kameny co jsou u toho jsou docela dobré (dají se koupit zvlášť), ale spíš doporučuji diamantové, jde to mnohem rychleji. Otázka jestli se ti bude chtít investovat peníze, čas, trpělivost a hlavně um do broušení nožů.
Co se týče keramických nožů, ano jsou ostré a jejich ostří vydrží dýl. Na druhou stranu jsou neobyčejně křehké a zlomíš ho i v kedlubně. Jako vše se tupí i on a nabrousit keramický nůž není žádná sranda a může to převyšovat cenu samotného nožíku. Pokud ti vypadne z ruky, často se rozbije. A řečem o vitamínech snad soudný člověk nevěří.
Prkýnka ano dřevo, nebo plast, určitě ne efektně vypadající sklo, či keramiku, jež ostří ničí.
Pokud hledáš lepší běžný nůž na domácí použití, moc materiál neřeš, firmy co jsem uvedl mají solidní materiály, obecně je na výběr z nožů kovaných (kovají se z ocelového hranolu nikoliv z plátků různých materiálů (to jsou buď laminované nože a damascenské a to je na doma opravdu drahé docela zbytečné) a poznáš je podle kovové patky u rukojeti (i to čínští soudruzi napodobují) a nebo levnější nože vystřihované z pásu oceli. Kované mají zhutnělý materiál, líp drží ostří. Z prvního odkazu co posílá Nuda je první řada nožů vystřihovaných, druhá řada jsou nože kované. Co vybereš je na tobě, doma rozdíl moc nepoznáš, kované vypadají lépe. Tím doma nepoznáš rozdíl myslím to, že jsou úplně jiné nároky na nůž pro kuchaře, co s ním denně nakrájí metrák řízků a jiné na nůž, kterým si doma ukrojíš plátek chleba a jednou za týden půl kila řízků.

Děkuji (nejen) Vám za výklad. Jak bylo řečeno, nelze jednoznačně říct, která ocel je nejlepší. A než složitě vybírat z hromady ocelových nožů, je jednodušší si koupit keramický.

Na Alze mají Tefal nože, které jsou levné a mají navíc krytku. Otázka je, kolik takový nůž vydrží.

Zkoušel jsem to hledat i jinde a našel nože KYOCERA. To už vypadá slibněji. Eshop k nim nabízí i krytku (dokonce i prkénko), takže se skladováním by taky nebyl problém.

Otázkou je, jakou řadu vybrat? Mohl by jste mi, prosím Vás, doporučit. (případně i jiný eshop) Chci nějaký kvalitnější, ale nechci za to vyhazovat majlant, převážně na ovoce, zeleninu případně maso (ano, na pečivu je nejlepší vroubkovaný nůž)

PS. Zničení v myčce nehrozí

Jak už jsem psal, keramickým nožům bych se vyhnul širokým obloukem. Je křehký, zlomí se i v bramboře, při kontaktu s kostí, při ťuknutí o dřez během mytí atd. A prakticky nikdo vám ho nenabrousí.
Ocel bych u klasických nožů pro domácí použití vůbec neřešil. Mrněte na to video od Vaňka v odkazu dole.

Ano, to jsem viděl. Ale co teda znamená, když je u dražšího nože napsané vytvrzovaná technologií HIP s přídavkem karbonu (o 30 % odolnější) respektive takový nůž se taky snadno zlomí?

Ale, jak jsem řekl, ocelových nožů je hromada a nevím, co vybrat. Vlastně ani, jaký eshop použít. Slibně vypadá eshop kvalitninoze, který nabízí kvalitní značky, ale nemám čas ani náladu se všemi noži probírat. Oproti tomu, keramických nožů je málo, proto je výběr relativně snadný + je k nim krytka.

Ano, Kvalitní Nože je solidní firma z Brna, pár věcí jsem tam kupoval, pokud seš z blízka dobře ti tam poradí, přímo na místě i nože brousí. Jestli chceš napiš jaký nůž si představuješ, na co to má být, případně si vem pravítko a napiš jakou má mít délku, třeba podle nějakého starého nože, jehož tvar tobě či ženě vyhovuje, napiš cenový strop a já ti vypíšu z kterých nožů můžeš vybírat. Bude pro tebe podstatně důležitější, jak se ti bude nůž držet, než z jaké je oceli. A ano i nože Kyocera ze supr trupr kosmické keramiky jsou křehké a pokud ti upadne, nebo zajedeš do kosti a zapáčíš, tak praskne.

Pokud budu vycházet z typů, který sám web uvádí, tak ŠPIKOVACÍ A NAKRAJOVACÍ NOŽE, protože se v podstatě jedná o univerzální nože, takže je toto pojmenování dost zavádějící.
Délka ideálně 12 cm, ale bral bych i delší (MAX 15 cm), použití převážně na ovoce, zeleninu případně maso, rukojeť ideálně z plastu a maximálně za 2000,-

Zrovna špikovací nůž si jako univerzál na běžnou práci dokážu představit. Stejně tak nůž na šunku uzeniny , hladké ostří. Ideální délka takového nože 12-15cm, raději 12,13.
Kuchařský nůž ano. Délka tak 18-22cm, raději těch 22. Je to o cviku než se s ním člověk naučí, ale u mě je to nejpoužívanější nůž.
A něco malého na loupání zeleniny apod, délka 8-10cm.
Pokud bych pořizoval jen jeden, začal bych s tím prostředním univerzálem.

Například levná varianta, ovšem výborný poměr cena výkon:
Na zeleninu: http://www.pok.cz/katalog-nozu-pok/noze-pok-typ-i/53-nuz-pok-i-1.html
Univerzál: http://www.pok.cz/katalog-nozu-pok/noze-pok-typ-i/59-nuz-pok-i-7.html
Kuchařský: http://www.pok.cz/katalog-nozu-pok/noze-pok-typ-i/194-nuz-pok-i-16.html

Dražší, ale kvalita,pro mě výborná ergonomie:
Na zeleninu: https://www.kvalitninoze.cz/noze-s-drevenou-rukojeti/nuz-na-zeleninu-victorinox-8-cm--drevo/
Univerzál: https://www.kvalitninoze.cz/noze-s-drevenou-rukojeti/spikovaci-nuz-victorinox-14-cm--drevo/
Kuchařský: https://www.kvalitninoze.cz/noze-s-drevenou-rukojeti/kucharsky-nuz-victorinox-22-cm--drevo/

Špičkové kované nože:
Na zeleninu: https://www.kvalitninoze.cz/kuchynske-noze-zwilling-professional-s/nuz-na-zeleninu-professional--s--8-cm-zwilling-solingen/
Univerzál: https://www.kvalitninoze.cz/kuchynske-noze-zwilling-professional-s/spikovaci-nuz-professional--s--13-cm-zwilling-solingen/
Kuchařský: https://www.kvalitninoze.cz/kuchynske-noze-zwilling-professional-s/kucharsky-nuz-professional--s--23-cm-zwilling-solingen/

Omlouvám se, až teď jsem si všiml, že je požadavek na plast. Každopádně špikovací nůž Zwilling z třetí řady nabízí vše co požaduješ.

Jelikož jsou kvalitninoze v Brně, kam se snadno dostanu, tak bych kupoval raději tam. Děkuji za snahu, ale k nožům VICTORINOX a ZWILLING není možné dokoupit ochranu ostří. Vlastně, kromě zmíněných keramických nožů lze koupit ochranu ostří pouze k nožům WÜSTHOF, proto bych si raději koupil ten. Který by jste mi, prosím Vás, doporučil? Nebo lze ochranu ostří koupit dodatečně jinde? Děkuji

No a není lepší pořídit dřevěný blok, nebo magnetickou lištu na linku?
Jinak možná by mohlo vyhovovat něco z tohoto v délce 12cm:
Laciná variantra: https://www.wusthof.cz/noze-na-zeleninu-solingen/silverpoint-nuz-na-zeleninu-12-cm
Trochu lepší: https://www.wusthof.cz/noze-na-zeleninu-solingen/gourmet-nuz-na-zeleninu-12-cm
Kovaný nůž, můj favorit: https://www.wusthof.cz/noze-na-zeleninu-solingen/classic-nuz-na-zeleninu-12-cm
Totéž, ale designovka: https://www.wusthof.cz/noze-na-zeleninu-solingen/classic-ikon-creme-nuz-na-zeleninu-12-cm
Podle mě už zbytečnost, navíc dřevěný: https://www.wusthof.cz/noze-na-zeleninu-solingen/ikon-nuz-na-zeleninu-12-cm
Ale opravdu bych nůž nevybíral podle ochrany ostří, ale podle toho jak padne do ruky.

Ty nože se liší designem. Když si všimneš, tak ten nejdražší má hezky zpracovanou patku rukojeti. Je to jen o tom, jak nůž vypadá a jak sedne do ruky, každá z těch ruček má jiný tvar, mně osobně se líbí ten první a třetí. Ještě jednou doporučuju vyzkoušet někde v prodejně, jaký tvar ti nejlíp sedne do ruky. Co se týče magnetické ochrany netuším. Možná je v tom pouzdře magnet, kterým to přiskočí k noži. Ale mám pocit, že řešíš ptákoviny, nůž je od toho aby řezal a dobře seděl v ruce. Magnetickou ochranu bych ocenil až jako patnáctou v řadě, co se týče kritéria výběru.
Pokud seš opravdu nervózní z uložení nožů, tak buď tohle:
https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20202083/
Nebo tohle:
https://eshop.tescoma.cz/blok-woody-pro-13-nozu-nuzky-na-drubez-ocilku?gclid=CjwKCAiAzuPuBRAIEiwAkkmOSCyTIeLMGrmHo9yxVq2S5ObEe7WfX_7SED-mo3q4ACuc2LMouqhn0hoCQyEQAvD_BwE
Nebo tu ptákovinu do šuflete, co někdo doporučoval výše.
Dělá to X firem, google máš, tak si najdeš co ti vyhovuje.

žiadna sláva, docela krátka čepeľ za tie prachy za pohodený nožík určený do kuchyne na bežné krájanie chleba, resp. "na všetko", čo je po ruke, aj sa ním sem-tam porýpať v zemi pri pikírovaní sadby zeleninových priesad prípadne odbužírkovať kabeláž či niečo napochytro zaskrutkovať namiesto šroubováka.

https://www.kniland.sk/masiarske-noze/kuchynsky-noz-frosts-vykostovaci-9153pg/

Doma mám tieto kudly v kuchyni na dennodenné použitie vyrobené z ocele HCR58, stačí iba ocieľkou sem-tam ostrím prebehnúť, aby sa udržalo ostrie. Vypadajú kvalitne, každá kudla má vlastný identifikačný kód daný výrobcom na štítku a tiež vyleptaný na čepeli.

Ak sa krája 58-čkou oceľou na skle, na porceláne, miestami sa v lesku z kolmého uhľa pohľadu objaví na ostrí nejaká stupená otlačenina, ale na jemnom dvojvrstvom šutre sa zopár ťahmi pod správnym uhlom (cca 35°) napraví s následným strhnutím ihly na ocieľke.

Je zaujímavé, že rezom na antikore dresu sa čepeľ nestupí tak, ako na podklade z kremenného skla. Sklo je čistá smŕrrť na ostrie aj z nástrojárskej 64-ky, zakalenej, damaškovej, skúvanej, viacvrstvovej molybdénovo-uhlíkovej ocele.

Polovička tieto kudly práskne do umývačky, nejak nevidím, že by trpela oceľ lúhmi, kyselinami a teplom v myčke, na čo ju predajca aj v návode upozornili, že do úmývačiek riadu nožíky nepatria.

Asi máš na mysli 58HRC. To není značení oceli, ale tvrdosti na kterou je nůž zakalen. Standard na evropské kuchyňské nože je kolem těch 58 a dají se dobře ostřit na ocílce. Těch 64HRC je spíš doménou japonských nožů. Takový nůž samozřejmě drží lépe ostří, ale ocílka do něj vylamuje zuby, takže údržba ostří pouze na japonských vodních kamenech. Ocílka je ničí, takže takový nůž je pro kuchaře s běžnými návyky nepoužitelný, vyžaduje trošku jiné zacházení. A navíc je velice křehký, není problém ho někdy zlomit třeba zařízlý v kedlubně.
Co se řezání na talíři, skle a spol. týče, to zničí ostří každého nože a dělá to jen hovado, co neví že nabrousit dobře nůž dá práci. U myčky jde o dvě věci. Jednak kvalitní nožířská ocel má vysoký obsah uhlíku a i ta nerezová může začít vlivem mycích prostředků začít korodovat - na čepeli se objevují rezavé flíčky. A dál pokud je nůž opravdu ostrý, proud vody jej velice mírně ztupí. Je to spíš jen měřitelné či viditelné pod mikroskopem, než že se to projeví na řezných vlastnostech v praxi, ale opravdu se to děje. Další věc může být dřevěná střenka, která by vůbec do myčky neměla přijít.
Jinak máš Nudo kvalitní švédské nože Mora Knives. Dělají třeba nože pro švédskou armádu. Ale popravdě pokud bych si měl vybrat mezi lacině vypadající Morou a kovaným Wüsthofem, vyberu si ten kovaný nož, dá se čekat, že bude i líp držet ostří, ale spousta lidí zase upřednostní tu Moru. Je to spíš věc vkusu.

Istotne, sú nože pre profi kuchárov za 180 -400€ za kus, Lenže ja píšem o noži na bežné pižlanie v domácej kuchyni kde sa nožíky povaľujú kade-tade po dresoch, padajú na zem apod. vylomeniny, za lacný peňáz, ako som uviedol za sumu 16€ s 16cm čepeľou, akurát svojou veľkosťou určené takmer na všetko domáce krájanie.

Ocieľkou sa dajú brúsiť aj skúvané ocele, ocieľka vlastne nebrúsi, iba v protiťahu zrovná, vyhľadí ihlu vzniknutú po šikmom brúsení, rozstrapkaní ocele na drsnom šutri hoc je kameň sebejemnejšieho zrna. Leštiť sa dá aj na vápenci, len zlaté nervy toho kuchtíka.

Velice záleží na ocielke, z akého je matroša, lebo obťahovať kuchynskú kudlu ako britvu na koži je nemysliteľné, to robili jedine nindžáci, besní japončíci, aby jedným šmahom uťali z krku gebuľu spolu s preťatím kostných, krčných stavcov.

Kedysi dávno boli dostať preklápacie brusiče žiletiek vybavené nádherným mechanizmom, že sa žiletka upnutá v mechanizme brúsila zo všetkých strán iba jedným ťahom hore-dole v koľajničkách brúsky. Vo vnútri telesa bol na šikmo uložený preklopiteľný trojhran s tmavým šutrom, červeným šutrom a kožou na záverečné prelešteniu britu. Žiletky boli po pár ťahoch ako nové.

Tuším tento muzeálny kus mechanicky vymakaného brusiča žiletiek mám ešte doma po nebohom fotríkovi, niekedy z rokoch 1935 - 39.

U nožů na domácí šmrdlání, které necháš kdekoliv povalovat nemůžeš kupovat uhlíkovou ocel, protože bys začal bojovat s reznutím, mapami na noži a ženská by tě s takovým nožem vyhodila.
Pak to chce nerez, která zase nebude tak tvrdá (aspoň ne u levných nožů, které se dělají z 420, v lepším případě levné 440). Kvalitnější nerezové práškové oceli jako S30V, D2 nebo aspoň Elmax budou cenově někde jinde.

Dobrý kompromis jsou nože od Poka, ale to již bylo zmiňováno na začátku. Možná nejsou tak vzhledné jako značkové nože, ale v kuchyni svou práci zastanou s dobrým poměrem výkon/cena.

Práve preto je tu vysokokvalitná švédska oceľ HCR58, ktorá nehrdzavie, nevznikajú na povrchu žiadne škvrny spôsobené bežnými lúhmi či kyselinami v kuchyniach, pritom sa nejedná o antikoro či čínske blato dovezené šmelinármi:

Kuchynský nôž Frosts vykosťovací 9153PG o ktorom som písal.

Totižto jedine ako prví na trhu dokázali toť nedávno Švédi, koncom 20 storočia, skombinovať nerez s kvalitnou, odfiltrovanou, roztavenou hmotou zbavenou balastu či ostatných nežiadúcich prímesí prvkov obsiahnutých v železnej rude.

Poka, či iný renomovaný nožiar je iba do tej doby dobrý, pokiaľ si dokáže zabezpečiť kvalitnú surovinu na výrobu čepelí. Bez licencovaných hutí s dokonalou filtráciou roztavenej železnej rudy zbavenej "přiboudlín", nežiaducich minerálnych nerastov, neželezných prvkov, kysličníkov s ich odparením, ideálne pri vákuovej výrobe z taveniny, si pri výrobe kudly ani neprdne, môže sa ukovať, taviť, skúvať, popúšťať, kaliť, moriť, výsledok je vždy mizerný.

Osobne viem, či je čepeľ kvalitnej ocele kuchynského (mäsiarskeho) noža správne nabrúsená, vyhladená, ak si zľahka prejdem ostrím po koži na predlaktí ruky a zoberie mi kudla chlpy podobne, ako britva pri holení, po masle, bez drhnutia alebo silného tlaku na kožu ruky. Chlpy zostanú skosené na čepeli, ako pod strihacou kosačkou. Bežné nože z antikora apod. ocele sa nikdy nedajú takto perfektne nabrúsiť žiadnou brúskou, šutrom, ocieľkou, leštením ostria.

Nuda: do nejlepších nožířských nerezových ocelí se právě ty příměsi perou doslova pod tlakem. Je to tzv. prášková metalurgie, kdy se ve vakuu roztavená ocel rozpráší na malé kuličky, které se následně ještě pomelou. Pak se to smíchá se stejně upravenými legurami, jako je chrom, molybden, niob, vanad, wolfram a následně se to speče. Tato technologie umožňuje do oceli přidat daleko víc legur, než je možné u klasických ocelových slitin a které přinášejí ideální vlastnosti pro nožířské oceli, tedy tvrdost a houževnatost současně. I tak tyto oceli nedosahují mechanických vlastností černé oceli, která bohužel rezaví. Mora to řeší u svého legendárního nože Mora 2000 třemi způsoby. Buď je čepel z černé oceli a musí se s ní podle toho zacházet. Není to moc vhodné pro kuchyňské nože, rezaví. Druhá metoda je laminovaná čepel. Prostřední plátek černá ocel a ty krajní nerez. Takový nůž ovšem v místě ostří též koroduje. (Toto je hojně používané u japonských kuchyňských nožů, kde bývá prostřední plátek z černé oceli, nebo třeba z nerezi VG-10 kalené na 62+ HRC. Takový nůž má pak dobré řezivé vlastnosti, ale díky krajním plátkům z měkčí oceli není extrémně křehký). Třetí druh Mory 2000 se vyrábí čistě z nerezi, ale ta ocel je úplně normální, žádná hitparáda.
Ještě k tomu holení. Pokud nůž holí chlupy, neznamená že i dobře řeže. Pokud se nůž z běžné oceli brousí na brouscích s hrubostí 5000+, holí pak jak břitva, je schopný přeříznout podélně vlas, ale třeba na povrchu rajčete klouže. Ovšem jediné přetažení na hladké ocílce pulírce to ultrahladké ostří rozseká na mikropilku a pak takový nůž řeže dobře, ale polovina brusičské práce tím přišla vniveč. Dobře nabroušený nůž spíš poznáš tak, že ho vezmeš do dvou prstů, a jeho vlastní vahou s ním překrojíš to rajče, hrozen a podobně. Broušení nožů se věnuju docela dlouho, tak bych ti mohl vykládat co se dá s noži vyvádět. Ale větší věda než aby nůž holil je ho nabrousit tak, aby dlouho držel ostří. Každý nůž a každý materiál chce svůj úhel. Ale stejně mám zkušenost, že 60% lidí pak takový nůž zmrví ocílkou se kterou neumí, (protože to je pomalu větší věda, než broušení na kamenech), případně jak bylo řečeno na talíři, nebo frí kchůl in skleněném prkýnku.
To že 58HRC znamená tvrdost 58 stupňů Rockwella a ne značení oceli jsem ti říkal už na začátku této oživené debaty. Nerez ocel co používá Mora je tuším sandvik 12C27. Švédská ocel, která není špatná, ale prášková metalurgie je úplně někde jinde.

Myslím, že máš v těch ocelích lehký zmatek. D2 není prášková ocel. Je o kus lepší než obyčejná 440C. S30V se už moc nepoužívá, nahradila ji S35VN, která se hojně používá především u různých zálesáckých, outdoorových nožů, mysliveckých dýk a podobných mechanicky namáhaných nožů. No a z těch tří ocelí je nejlepší právě ten Elmax. Z té se taky moc kuchyňáky nedělají, protože je jí na ně "škoda" Je to docela drahý materiál s vynikajícími řeznými a mechanickými vlastnostmi, mezi nožíři je velice oblíbená a často bývá po oceli ZDP-189 považována za druhou nejlepší nožířskou nerez ocel vůbec.

Wiki ohľadom ocelí dokáže oskenovať každý, prax je úplne nikde mimo.

Je tu hľadať zlatý stred, tj. oceľ s požadovanými vlastnosťami kudly určenej do bežnej, striedmej domácnosti v bežnej, umastenej kuchyni, v ktorej sa nože povaľujú, padajú po zemi používajúc v rukách grambľavcov, napríklad troch generáciíí, prizvaných návštev v domácností vybavených úmývačkami riadu.

Logicky kudla dostupná za slušný checheták, aby rodina neskrachovala v rozpočte alebo nechodila doma okolo nožíka po špičkách, šepotom, odetá v hodvábnych rukavičkách, prípadne nesmútila nad nožíkom, ktorý omylom niekto z členov rodiny zahodil spolu so zbytkami zeleniny do kompostu kde sa o 36 mesiacov nájde pri rozvoze prehnitej, skompostovanej zelenaj hmoty na parcelu zeleninových záhonov. (Ako sa u mňa v domácnosti bežne už prihodilo, skákaúce loptičky pre čokolov, motyčky, detské hračky, plasty apod.).

U běžného nože do domácnosti záleží spíš na jeho tvaru, než materiálu. To jestli je nůž vyroben z 440C, nebo VG-10 ocení spíš kuchař, co každý den nakrájí metrák řízků, než člověk doma. Nůž musí mít dobrou ergonomii, neměl by klouzat v mokré ruce, měl by mít vhodný tvar čepele podle toho na co je určen. Taky nejsou moc vhodné nože z černé oceli, ale sám mám jeden laminovaný santoku s jádrem z černé oceli a pokud se po práci ihned umyje a osuší, tak nerezaví, pouze se na něm udělala černá patina.
Jinak zastávám názor, že s nožem se má zacházet slušně, protože dalo spoustu práce ho vyrobit a taky spoustu práce ho nabrousit. Pak takový trochu lepší nůž (řekněme cena 500Kč) bez problémů zdědí i vnoučata.

Máš recht, mám v letnej kuchyni zopár nožíkov, vyfasovaných na metráky v podobe deduškov, cca 35 rokov starých nožov zo Zdroj 10-02, š.p., dodnes sú na bežné potreby, krájanie zeleniny, rajčín na kečup, velice vhodné, sú úplne k nezaplateniu hoci sú brúsené elektrickou, kotúčovvou brúskou s jemným gritom pod správnym uhlom nastaveným výrobcom brúsky vložené v plastovom výreze úchytu brúsky.

Kolmo ošvácené ostrie britu na kameni kotúča tvorí jemnú pílku, ktorá ako chirirgický skalpel trhá a zároveň krája rastlinné bunky, ako po masle.

Beztak chirurgické skalpely musia mať pri operáciách v reze pílkovité ostrie kvôli rýchlemu zrastu rezom narušených buniek pri rekonvalescencii a zhojeniu rán po reze ošetreného pacoša. Trhané rany v reze buniek pilkovitým skalpelom sa rýchlejšie hoja, ako pri hladkom reze "britvy".