Fotovoltaická elektrárna, část 3
Po pár měsících se můžeme podívat, jak vypadá výkup elektřiny z fotovoltaické elektrárny, kterou vracíte zpět do sítě.
Jak funguje vlastní elektrárna jsem psal v minulých kapitolách. Teď už se mi povedlo získat revizi od distributora a elektrárna je oficiálně připojená k distribuční síti. Distributor vyměnil hodiny za přístroj, který je schopný měřit i dodávky do sítě. Zapnul jsem tedy pouštění přebytků zpět do sítě. Má to za následek 2 věci:
1. měnič se nemusí držet zpátky a vyrovnávat kolísání sítě. Ve výsledku je to snížení spotřeby o těch pár set Wh denně. Tohle by šlo nastavit v případě IMEON měniče i tak, že by zpět do sítě šlo jen malá část nadbytečného výkonu.
2. začal se napočítávat výkon puštěný zpět do sítě
Jak vypadá průběh dne z pohledu elektřiny, získané z fotovoltaiky na konci srpna se můžeme podívat na následujícím grafu:
Zhruba do 13:00 se dobíjí baterie, žlutě je vidět spotřeba domácnosti - vaření kolem poledne, pečení chleba ve 2 hodiny a celkově zvýšená spotřeba díky klimatizaci. Modře jsou vidět přebytky vyrobené energie, které jdou zpět do sítě.
Výkup energie
Jako dodavatele mám Bohemia Energy, jako distributora EON. EON ze zákona musí vykupovat přebytky, ale proč to prodávat distributorovi, když dodavatel nabízí lepší podmínky. V rámci bonusového programu od Bohemia Energy, která vykupuje za ceny na trhu pak může vypadat faktura za elektřinu třeba takto:
Ze sítě jsem za 07/2018 spotřeboval 29kWh, zpět do sítě jsem dodal 304kWh. Když pomineme to, že cenu dodané elektřiny tvoří z větší části paušální poplatky za připojení apod. dostanu se ve finále (bez zálohy) na cenu 200Kč za měsíc elektřiny. Pokud bych obdobný výkon byl schopný dodávat 5 měsíců, dostal bych se na 2000 Kč, které dostanu za výkup.
Co dál a návratnost
Další změna, ke které přikročím bude změna sazby, ale to až po zimě. Podle toho, jak bude vypadat spotřeba v zimě bude následovat změna sazby ze současné D56d na D02 nebo D01, což ušetří podstatnou část paušálních nákladů spojených s distribucí a pár tisíc za roční cenu elektřiny. Podle předběžných propočtů dle webových kalkulaček by to mohla být úspora 4 000-5 000 ročně.
V součtu, pokud budu počítat s optimistickou variantou je úspora 2 000 ročně (za vykoupenou elektřinu) a 5 000 (změna sazby se zahrnutým sníženým odběrem). To je celková úspora 7 000 Kč ročně. Když uvažujeme pořizovací hodnotu fotovoltaiky kolem 150 000 Kč (s odečtenou dotací), je to návratnost při současných cenách hodně dlouhá. Cena energie bude růst, s tím poroste ruku v ruce i cena za výkup, ale přesto je návratnost v nedohlednu. Takže nedejte na řeči markeťáků, kteří vás budou přesvědčovat o tom, že za 10 let máte peníze zpět.
Pár pozitiv na konec
Abychom nekončili tak pesimisticky, najde se i pár pozitiv, které pro někoho budou mít větší váhu než jen finanční návratnost:
1. částečná nezávislost na distributorovi. Jak moc je částečná, záleží na kapacitě úložiště (baterií)
2. přes den nemusíte řešit spotřebu - např. klimatizaci. Fotovoltaika vám dodá dost energie, aby pokryla s rezervou spotřebu domácnosti
3. máte některé okruhy v domě oddělené a tím i chráněné před přepětím a kolísáním napětí v síti. Vůči těmto okruhům se měnič chová jako velký záložní zdroj
4. odhalíte žrouty energie v domácnosti - u mne je to třeba starý pultový mražák, který časem půjde a nahradím jej za úspornější verzi. Tím, že máte k dispozici online statistiky odběru vaší domácnosti, je prostor na další optimalizace a úspory.
Další díly článku
Fotovoltaická elektrárna 1 - úvod
Fotovoltaická elektrárna 2 - měnič a baterie
Fotovoltaická elektrárna 3 - výkup elektřiny
Fotovoltaická elektrárna 4 - baterie
Fotovoltaická elektrárna 5 - po roce provozu
a bonusová kapitola:
Fotovoltaická elektrárna v Černých ovcích
Ahoj, taky využívám Imeon 9.12 + 3x baterie Pylontech LiFePo4 a řeším situaci jak teď v zimě (když sluníčka moc nemáme) nastavit alespoň nabíjení baterií ze sítě tak, aby se využívala spotřeba domácnosti ve vysokém tarifu z baterií, který mám v těchto časech 06:00 - 07:00, 09:00 - 10:00, 13:00 - 14:00, 16:00 - 17:00 (dodatel ČEZ). Nastavení přikládám v příloze. Ale nějak mi to furt nefunguje. PS: hlavní spotřeba teď v zímě u nás má vytápění přes tepelné čerpadlo. Předem díky za tipy.
Osobne bych to neřešil nabíjením baterií. Imeon se chová tak, že dovolí vybíjení až když dojde k nabití nad nějakých 86%. Proto se ti zdá, že to nefunguje.
V současné době, kdy jsou husté mraky solár nedá dost energie, aby dobil baterky. A podle mého nazoru rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem není tak velký, aby se to vyplatilo řešit to nabíjením baterie. Při nabíjení tam musíš vložit víc energie než pak dostaneš zpatky.
Pokud máš tepelné čerpadlo, měl bys mít zajímavější tarif než teď máš. D56d nebo novější D57d. Tam jsou jen tuším 2 hodinová okna na vysoký tarif.
Mohl bys mi prosím do soukromé zpravy poslat přihlašovací údaje k Imeonu? Máš tam nějaké volby navíc oproti tomu, co se ukáže mě.
v manualu jsou prihlasovaci udaje pro user@local a installer@local .... monteri maji jeste od stupen vyse :) installer.pro@local
Diky. Installer.pro@local neobsahuje u pylontechu nic užitečného. U olověných je tam byla navíc možnost nastavení nabijeciho a vybíjecího proudu.
Beru zpět. U smart grid je možnost nastavení priority pro PV consumption. To by bylo v zimě vhodné přepnout na baterie.
Zkusil jsem to schválně přepnout z "Consumption" na "Battery" -> po uložení to napíše "Setting successful!", ale samo se to vrátí zpět na "Consumption". Zajimavé, asi to přepnout nejde.
u mne tohle nastaveni projde a drzi .... ale zase nejdou jine veci
Ještě obrázek kde je vidět nabíjení a vybíjení baterie.
Nastavení je v porádku, baterky se vybijejí do spotreby az tehdy pokud uroven jejich nabiti presahne 85%, pak se teprve začnou vybíjet - respektive nevidim nastaveni nabijeni v case od 17:00 do pulnoci
Jediné, co by pomohlo je nastavit vyšší nabíjecí proud. Podle datasheetu zvládne jedna 60A, takže 60A pro 3 je v pořádku s velkou rezervou.
ted jsem koukal u sebe a mne u pylontechu proud nenabidne --- a nabiji 75A
Nabíjecí proud se nastavuje v "Charging controller" -> Settings time range charge battery viz příloha.
pri nastastavenych Pylontech usb2000b Plus se proud nenastavuje ... proud si resi imeon ve spolupraci s inteligenti baterek sam
Aha, tak to je zajimavé, že ten nabíjecí proud tam lze nastavit. Ale asi máte pravdu - protože jsem zkusil přidal nabíjecí proud, ale nic se nezměnilo. Takže si to asi fakt IMEON řídí sám.
ja tam z nějakého důvodu volbu proudu pro tyto baterky nemam, ale to mne vubec nevadi ... co mi vadi vice je stav, ze Imeon funguje "spolehlivě" cca 48 hodin a pak ho musim vypnout/zapnout :(
Nastavení proudu, aspoň u mne funguje. Proud, který nastavím se použije pro nabíjení ze sítě. Je to vidět po spuštění Scan.
Mám taky Imeon 9.12 a taky spoustu problému. Vesměs vše co popisujete.
Jeden z vás nastavení nabíjecího proudu má a jeden ne kvůli rozdílné verzi fimwaru. Ve verzi 1.7.7.9 to bylo odstraněno.
Me osobně štve vysoká spotřeba Imeonu a chaotické řízení injektování proudu do jednotlivých fází.
Ohledně spotřeby, teď v zimě mám nastaven režim Backup a samotný Imeon vyčerpá přes 30% baterie (4xPylontech US2000B).
A když už se baterie nabije, klidně na jedné fázi ze tří energii dodává do gridu a na ostatních energii z gridu bere - a to rozhodně není ojedinělý případ a je to ve stovkách W.
Situace se pomalu stabilizuje .... momentalne verze 1.7.7.15 ... problémy postupně reportuju na dodavatele a distributora ... obratem se odesilají výrobci a zakládá servisní tiket. Spotřeba je hodně vysoká, ale snad ji časem výrobce optimalizuje. Dodávku do gridu máte jen z údajů IMEONu nebo přímo z elektroměru ? To co pozoruji tak jsou v tuto chvíli jednotky ´max desitky wattů... a to mam potvrzeno z průběhového měření u CEZu ...
problém může být v tom, že smartmeter a imeon spoulu nestíhají komunikovat .... krom rychlosti (uz tu bylo popsano) muze být i problém v komunikacnim kabelu
Už je verze 15? Musím kontaktovat svého dodavatele, díky za informaci.
Dodávku a příjem z gridu čtu na SmartMeteru, rychlost komunikace už jsme taky měnili na 9,2.
O půlnoci byla baterie nabita ze sítě na 100% a pak jsem přepnul režim na Backup. Teď má baterie 72%. A to ji vybíjí jen samotný měnič. Počítám, že když to tak nechám, tak se baterie vybije pod limit a vypne se z důvodu ochrany. V módu Backup ani nelze nastavit nabíjení.
Průběhové měření Čezu mám také aktivované. Je to dost frustrující když si tam přečtu, že třeba za minulý měsíc jsem dodal do gridu 10kWh a přitom baterie skomírá a spotřeba zdaleka není pokryta - prostě pro to vůbec není důvod.
Imeon mi nepřijde jako dobrý produkt.
Já mám verzi 1.7.7.17 (tu mi tam z nějakého důvodu nainstalovali Francouzi)
Baterie se nevypne, jakmile klesne na nějakých 7%, tak ji Imeon dobije na 15% a tak stále dokola.
Jsem rád, že jsem tyto stránky našel. Když jsem elektrárnu na jaře 2018 pořizoval, nikde žádné reference na Imeon nebyly. Po 3/4 roce to u mě stále není dořešené, asi už bych si to znova nevybral. Vy jste už s měničem spokojení? Mám se s novým FW těšit na vyřešení všech problémů?
Měnič jsem dal kvůli možnému výpadku proudu z důvodu sněhové kalamity do módu Backup abych měl nějakou rezervu. Je ovšem velmi nemilé, že tu energii z baterie proště spotřebuje měnič, teď už je jen 71%. Pokles na 7% a nabití na 15% není něco s čím bych byl v tomto režimu spokojený. Chci být chráněn před výpadkem proudu - i to byl jeden z důvodů, proč jsem FVE s baterií kupoval.
měnič je napajen z baterek kvuli rychlému přepnutí v případě výpadku proudu .... nepřijemne je to, že hodně moc žere
měnič jako takový funguje vcelku spolehlivě... bolestí je nedotažený SW - ten se v průběhu času doladí ... a pokud bude štěstí tak francouzi akceptují a zabudují do SW některé naše návrhy. Verze, které máme teď a opět každý máme jinou něco je vyřešeno, ale nové problémy se objevují ... ale oba jsme programátoří a jak víme oprava jedné chyby způsobí dvě další. Jinak přetoky u mně dělají cca 1% spotreby
Mám jeden poznatek.
Baterie se v režimu měniče Backup pohybuje mezi 100 -> 70 -> 100% a tak stále dokola. Vždy cca v 70% nastane opětovné dobití na 100%. To by bylo celkem OK.
Co je ovšem smutné je ta spotřeba. Moje baterie má 9,6kWh a pokles ze 100 na 70% trvá 20h. To znamená spotřebu za 20h ve výši 2,88kWh. Za 24h 3,46kWh. Příkon měniče je cca 144W. Takže pokud panely nevyrobí denně alespoň 3,46kWh, tak si na sebe FVE z hlediska vlastní spotřeby ani nevydělá.
Spotřeba měniče je zkrátka velmi vysoká. Za rok spotřebuje měnič 1,26MWh - to je mazec.
Pozorováno na verzi FW 1.7.7.9.
Na druhou stranu, protože jde o 3-fazový měnič, je to spotřeba necelých 50W na fázi a to u takového výkonu není tak hrozně. Klasická UPS je na tom hůř.
Zkuste se podívat do historie, zda to tak bylo i na jaře. Zda se mi, že spotřeba byla nižší. Pokud by to tak bylo, klidně můžeme začít bombardovat Francouze přes dodavatele.
Je to poprvé, co mám měnič v režimu Backup (teď cca 3 dny), ve kterém se z baterií napájí pouze měnič. Takže to nemám s čím srovnat. Ale už mám za sebou 3 cykly 100->70->100% a pokles na 70% vždy trvá 20h, tedy 2,88kWh.
Nevím, jakou část z té spotřeby dělají ventilátory, ale přijde mi že jedou stále na 100%. Kdyby byly řízeny podle např. teploty, jistě by to něco ušetřilo a ještě by se snížila hlučnost.
Už jsem poptal svého dodavatele ohledně nového FW - jako máte vy.
Dobrý den,toto forum sleduji již delší dobu.
FVE naprosto stejného složení mám od června 2018.Mám ty samé problémy ať už jde o monitoraci, provozní spotřebu či hlučnost Imeonu , neschopnost elektrárny si na sebe od listopadu do března vydělat.
Nevím kdo instaloval elektrárnu Vám, ale obávám se, že problém je zcela jinde.
Měl někdo z Vás možnost vidět v provozu jinou FVE , tedy s jiným měničem?Ví někdo jak fungují jiné měniče?
U mne je to od listopadu do začátku února, pak už jsem si vystačil.
Ale to podle mne je normální. Jde o fotovoltaické panely, které potřebují ke své práci určité spektrum slunečního záření. Nestačí, že je den. Pokud je hodně zataženo - v zimě typické těžké tlusté mraky, pak fotovoltaika s výkonem 5,4kW bude dávat třeba jen 100W.
Je to podobné, jako bych měl vodní elektrárnu a stěžoval si, že v létě si o července do září na sebe nevydělá, protože je málo vody.
Vše je o tom, že pokud máš nějaké peníze navíc a chceš je investovat do bydlení, pak je to cesta, jak si bydlení zpříjemnit.
Osobně čekám, že se zvedne podpora pro domácí výrobu (výkup přebytků) a současně s tím postupně pořád porostou ceny energií. Zrovna teď se dohaduju s dodavatelem plynu. Vloni v lednu byla nákupní cena pro dodavatele nějakých 590 Kč/MWh, teď je to 690. To je 100Kč za MWh jen za rok.
Co se týká jiných měničů. Těch skutečně hybridních na trhu moc není. Od konce loňského roku je na trhu Goodwe. Ten používá vysokonapěťové baterky. To znamená min. 4 x 48V baterii v sérii. Nevýhoda? Jakmile jedna sníží časem kapacitu, tak vezme sebou i ostatní - to je nevýhoda sériového zapojení.
Jojo, přihlašuju se přes "installer.pro@local". Proto tam mám asi i víc možností.
Jinak díky za vysvětlení, že vybíjení se děje až při nabití nad 85% - to jsem nevěděl.
Možná máš pravdu, že se nevyplatí nabíjet baterie pro překlenutí vysokého tarifu, ale chtěl jsem to udělat i pro to, aby se baterie oživovaly. FVE a baterie mi krásně fungovala, cca. do října když svítilo sluníčko a baterie se každý den nabíjeli do 100% a pak postupně vybíjely. Ale nastal problém, když slunce nesvítilo několik dnů / týdnů. Baterie se přestaly vybíjet při 30%, ale postupně klesala hodnota pod 10% a pak už se baterie i odpojili a nekomunikovali. Řekl bych, že jsem si tímto i ty baterie trochu zničil (zmenšil tím jejich kapacitu - mimochodem dá se to nějak změřit?). Imeon si sám baterie nezačal nabíjet ze sítě, aby je "zachránil" a oživil. Jak tuto situaci řešíte vy?
Pylontech jsou LiFePo4, obsahují v sobě obvody na balancing článků (BMS) a na hlídání nabíjení a vybíjení (PCB). Navíc komunikují s invertorem datově.
LiFePo4 články nemají paměťový efekt, nedochází u nich k sulfataci jako u olověných akumulátorů.
Chtěl jsem tím říct, že obvody uvnitř baterie nedovolí vybití pod mez, která by baterii poškodila. Baterii by obvod odpojil.
Tím, že ji vybíjíš pod 20% maximálně snížíš počet cyklů, ale nesnížíš kapacitu.
Já to řeším teď, kdy není dost slunce tak, že přepnu měnič na backup, pak se použije celý PV na dobíjení, stačí to na to, abych baterie udržoval nad minimem. Až bude dost slunce, přepnu na smart grid.
Super, díky moc za vysvětlení. Asi to tedy taky budu řešit tím, že celý systém přepnu na "backup". A co je to to "PV"?
to jsou panely :)
IMEON totiz bere pro svuj provoz energii z baterek. Ignoruje nastavene SOC ....
Vlastnosti baterie
Baterie
- Baterie se bude používat, pouze pokud její předchozí nabití dosáhne alespoň 85%, proto je doporučeno zvolit nabíjení ze sítě a
zvolit vhodné časy pro nabíjení. Nejlépe shodné s nízkým tarifem. Platí při aktivní připojené síti. Bez sítě je tato hranice 80%.
- do zátěže se energie z baterie používá podle nastaveného SoC (většinou do 20%)
- pod SoC se baterie vybíjí jen z důvodu vlastní spotřeby měniče a BMS
- důvodem odběru energie z FV nebo z baterie pro vlastní spotřebu měniče je stálé napájení měniče i v případku výpadku sítě.
Díky tomu je přepnutí AC výstupu do 15ms. Opačně by se při výpadku sítě měnič restartoval a znovupřipojení AC výstupu by bylo
dlouhé.
- Baterie Pylontech+ jsou nastavené tak, že při poklesu pod 8%, se automaticky připojí k nabíjení ze sítě do 13%. Toto nelze měnit.
Paráda, díky za vysvětlení. Spoustu informací jsem nevěděl.
Nevíte jak funguje nabíjení baterií při zvolení módu "BackUp"? Dá se tam nastavit čas nabíjení jen v nízkém tarifu?
při backup se nabiji jenom z FV - časy nastavit nejdou ....
ono toho moc v imeonu jako takovém nastavit nejde .... teda přes to jejich web rozhraní... přes modbus protokol se toho dá nastavit mnohem vice ;)
Na nabíjení se používá add-on Charge controller. Pokud není aktivní, tak celý Imeon blbne. Na tohle pozor, dost jsme se s podporou natrápili, než jsme na tohle přišli.
Pokud není ten add-on aktivní, nastavuje se čas přímo na záložce baterií. Pokud je aktivní, pak jde nastavit časy, proud a naplánovat různě na různé dny v týdnu.
Charge controller je třeba povolit po rozkliknutí installer a následně services.
Nevím jestli mám smůlu na špatný kus nebo je nějaká chyba v SW, ale SW v měniči vydrží bez restartu fungovat maximalen dva dny .... Podpora ve Francii téměř nekomunikuje a lidé z distribuce jsou již bezradní :(
Požadavek na podporu u výrobce defakto začíná požadavkem na vypnutí/zapnutí --- a pak odezva žádná :( Například právě ted mi SW tvrdí, že je výroba 49 W :( Frantící asi vynalezli jak vyrábět elektřinu i v noci :)
SW musí kluci ještě vychytat. Taky mi to občas ukazuje rozdílné data na web. rozhraním přímo imeonu a web. rozhraním na adrese https://monitoring.imeon-energy.com/login.
Co znamená, že SW v měniči vydří max. dva dny? Pak Vám to nezapisuje data nebo co to dělá? Máte Imeon připojený přes WiFi nebo přes ETH kabel (lepší varianta). Máte nastavenou IP z DHCP serveru nebo IP adresu napevno (lepší varianta).
Verzi SW mám 1.7.7.7 ani nevím o tom, že by byl nějaký novější. Každopádně se teším na každý nový, který opraví nějaké chyba a přidá nejakou novinku... :)
no děje se to, že web rozhraní v imeonu zatuhne - třeba právě teď ukazuje mimo jiné výrobu 48W - viz obrazky výše. Pochopitelně mám přípojeno kabelem s rezerovanou IP.
Pokud IMEON nevypnu a nezapnu proste uz dalsi data nebudou ..... to ze jsou data v imeonu a na https://monitoring.imeon-energy.com/ rozdilna to je vcelku OK - na monitoring se posilalaji pozdeji ... ale primov imeonu jsou v realnem case....
Programovani systemu pro energetiku mne dlouho dobu zivilo, (od roku 1994), ovsem to co predvadi vyrobce imeonu bych zakaznikum nikdy nepredlozil. Rychlost jejich supportu je priserna.... naposled jsem cekal cca 4 dny ... pak po mne chteli vypnout/zapnout ....
Mně právě překvapuje, že monitoring ukazuje, že při vybíjení baterií dodávám do šítě (což by bylo divné), ale přímo web rozhraní zařízení Imeon to neukazu viz příloha. Takže co je pravda? :)
tak tohle je HODNE divne ... to by se mi nelibilo .....
hodte to po dodavateli ;) ze mne dodavtel pomalu roste ;) snad nemame stejneho :)
Kdo Vám to montoval? :)
solidsun ... komunikace s nima dobra, prace super .... hold jen ta podpora vyrobce je na prd ... ale za toho hosi nemuzou
k problemum se stavi čelem
Tak to je dobře. Věřím, že skončíte výměnou kus za kus. Nám montoval Czech Energy Team a taky spokojenost.
Bohužel s výrobcem je otřesná komunikace.... problémy neřešení ... několik dni jsem marně čekal doma, kbyby bylo něco potřeba a výsledek je NULA
Soft na IMEON průměruje asi po 5 minutách, monitoring web asi po 15 minutách. Takže informace se mohou lišit.
Pokud se spustí Scan nebo se kouknete na smartmeter, uvidíte, zda opravdu dodáváte do sítě nebo ne.
tak to se zdaleka vyhnete 1.7.7.9 - dela z imeo nepouzitelny kus zeleza :( mam ho tam ho pocatku a dela priserne kraviny :( pomalu zacinam litovat toho ze mam doma IMEON :(
ten SW bych napsal lepe ... a asi to udelam :) protokol je jasny :)
Tak nechcete zkusit downgrade na 1.7.7.7? Vypadá to, že 1.7.7.9 bude asi nějaká beta. Pokud by to nepomohlo tak bych to určitě vyreklamoval (nechal si vyměnit kus za kus - dokud nesvítí moc slunce... :). Myslím, že Imeon je dobrá volba, ale asi jste měl smůlu na špatný kus.
resim to uz minimalne 14 dni ... dodavatel-> distributor -> vyrobce
vyrobce velice laxni pristup .... po 4 dnech urgenci ze 3 stran se kdosi ozval mailem a pozadal o ON/OFF že pak bude moci prověřit stav .... to bylo v patek v poledne od té doby se opět nikdo neozval .... Ted ho necham a ON/OFF udelam az zitra behem dne .....
imeon mi zprovoznili 5.11. a defakto problemy tohoto charakteru jsou od sameho pocatku (byt se schovali za jine) :(
behem ledna se to bude muset cele vyresit ... nechci se tim zabyvat v lete
Ten downgrade bych zkusil. Pres FlashDisk strceny do IMEONu, distributor firmware na pozadani posle.
1.7.7.9 se nenabízí po kontrole aktualizace, takze asi nebude oficialně uvolněný.
tak po vcerejsim nocnim restartu (cca 23:00) dnes od 15:30 opět nejsou k dispozici data :( monitoring v měnici je zakously :) psal jsem na podporu zda je mozne dat starsi verzi nebo zda je novejsi ..... tohle se fakt neda ;(
tak stále neuspěšně bojuju s imeonem a francouzema ...
downgrade jde jedině přes výrobce .....
už mně to docela unavuje .... a řetězec - dodavatel-distributor je znaven také - honime výrobce všichni a výrobce je laxní :(
takže ve finale to dopadne .... sbohem imeone
Zvláštní, asi máme jiné distributora (nemyslím firmu, která instalovala, s tou jsem odladění počátečních problémů vzdal).
Kdysi na začátku mi tam distributor poslal nový firmware (zpřístupnil jsem jim předtím IMEON přímo z jejich práce). A byla to kombinace nového firmware a nezapnutého charge manager pluginu - pak se to chovalo hodně divně.
A dodavatel mi přímo nabídl, jestli nechci udělat downgrade, že mi soubor pošlou.
Pokud ti vyměni IMEON za Goodwe, budu zvědavý na reakce.
Jaký máte nastavený mód? Smart-grid? A jak máte nastaveno nabíjení baterií?
smartgrid - a dobijim v ramci NT .... mam 8 hodin NT - slunicko nedobije
Upravoval vám instalátor rychlost komunikace se smartmeterem? Zvyšovali jsme rychlost, aby byla rychlejší odezva Imeonu na změny v síti.
Na Smartmeteru podržet E (3. tlačítko)
Heslo: 1000, podržet E
pak nalistovat set baud rate, nastavit na 9.6, potvrdit podržením E
Pak počkat, smartmeter se přepne po chvíli na zobrazování
Na měniči se nemusí nic dělat, se Smartmeterem se domluví.
zdravim
nejak mi nesedi hodnoty ve SCANu
udaje pro GRID - nesedi mne, ze jsou zaporne ... neměli by pri odběru být kladné ?
Podle meho nazoru jde o případ, kdy je odběr z nezalohovaných fází a jsou zasobovany z baterek.
Tak ode dneška mám v IMEONu verzi 1.7.7.195 - někdo další s touto verzi ? nějaké zkušenosti a postřehy ?
Také jsem si dnes všimnul této verze. Může tam být už dlouho. Do Imeonu jsem se přihlásil po delší době, protože jsem ráno našel vypnuté baterie. V nastavení to vypadalo, že baterie nemám. Znovu jsem tedy vybral jejich typ, nastavení SOC a baterie se detekovali a teď se nabíjí. Proč se to ale stalo je záhada a jedna ze situací, proč se stále po více než roce dohaduji s dodavatelem a distributorem a žádám nápravu stavu.
Někdy prostě místo nabíjení baterií (které jsou tou dobou na 60%) dodává energii do sítě a tento stav trvá klidně přes 10min.
Vy máte s tou novou verzí nějaké zkušenosti?
tak presne ten stav, ze zmizely baterky jsem měl. TO že je nova verze jsem věděl jelikož mi support z francie psal, že cosi opravili.
poslední zkušenost je ted ta, že každý týden, dojde k restartu nečeho ... a zpusobí to ztratu cca 30 minut dat ...
baterky se po tu dobu tvari ze maji SOC 0% a napětí 0V
a toto reklamuju už cca mesic
BTW kdo je Váš dodavatel a distributor ?
Můj dodavatel je SolarPartner - přístup k problémům celkem OK. Distributor je FrankenSolar. Tam je situace jiná, veškerá komunikace směřuje ke snaze mě přesvědčit že je vše naprosto v pořádku.
Teď se mi baterie od rána nabíjí ze sítě i když to nikde nastaveno není. Po tom znovupřipojení jsem to čekal, ale už má 63% a nabíjí stále ze sítě. To se vám taky dělo?
Dodavatel se zmínil, že někomu mění komunikační karty. Chtěl jsem vědět nějaké podrobnosti, ale od té doby mi na toto téma neodpovídá. Víte o tom něco?
Komunikační karta se stará o veškerou komunikaci v IMEONu - baterky, smartmeter, síť.
Obsahuje úložiště, procesor - je to takový samostatný počítač. Na základě informací z komunikační karty se pak vyvažuje síť, řídí měniče apod.
Nefunkční karta (nebo odcházející) se projeví tak, že se začnou ztrácet data v monitoringu.
To, že se baterie nabíjí ze sítě a zbytek funguje nevypadá na kartu. Osobně bych potvrdil volby v nastavení jako režim (smartgrid) apod. a následně bych restartoval měnič - vypnout a zapnout.
Směrem k dodavateli bych ohlásil reklamaci, ti to přesunou na FrankenSolar a začne se to řešit.
Už jen to, že ti bez tvého vědomí nainstalovali nový firmware.
To jsme si nerozuměli, to nabíjení a karta spolu nesouvisí. Byly to 2 dotazy.
Ohledně té karty se prý mění kvůli nějaké její chybě a to prý celkem plošně. Týkalo se vás to? Víte o tom?
Ano, vím o tom, absolvoval jsem to. Projevovalo se to tak, že začala vypadávat komunikace, v monitoringu se ztrácely úseky dat.
Ohledně té baterky a nabíjení, udělal bych úplný restart, jak jsem psal - po změně typu baterek to má smysl.
Aha. OK, děkuji za vysvětlení. Výpadky komunikace nemám.
Úplným restartem myslíte vynutí panelů, baterií a odpojení od sítě? Tedy nucené vypnutí měniče?
ano presně tak .... VYPNOUT ZAPNOUT
AI restart NEPOMOHL
OK, díky.
Mně kartu měnili ... údajně preventivně... Bohužel poslední dobou se mi zdá, že karta (zatím si nejsem jist, zda je to HW nebo SW chyba) se každý týden restartne.
Po instalaci verze 1.7.7.195 jsem pridal ztracene baterky a udělal restart ... do te doby nabití baterek bylo kolem 60% a vypadalo to, že se nic neděje... Po restartu vše OK
Nestrašte mě. Musel jsem se přesvědčit, že mám zatím 1.7.7.194 a ta vypadá v pořádku.
To jsi si oddechl co :)
Ještě jedna věc, ukazuje vám to taky možnost aktualizace FW?
už neukazuje .... mam tam V4.4.6
A dělal jste to sám?
Ukazuje, ale nedělal jsem.
Aktuálně mám verzi 1.7.7.196 a vypadá to, že data se neztrací. Bohužel měnič (teda jeho komunikační karta s Linuxem) se restrartuje KAŽDÝ den :(
verze 1.7.8 mám ji od pátku
- reportovované problémy se zdá ostraněny
- bohužel jsou zde nové chyby - scan realných hodnot neběží v realtime
na to jak se dlouho na verzi čekalo a jak se tvrdilo že bude převratná tak jediná viditelná změna je v menu
- zmizel dashboard (dostupný po kliku na logo)
- přibyl odkaz wifi
- přibyl odkaz application
- po přihlášení najede rovnou do settings
Po vichřici přestal fungovat měřič výkonu Eastron SMD 630-Modbus. Má nějaké jištění nebo možnost restartu?
S tímto měřičem nemám zkušenosti. K jakému měniči to je?
Restart se dá udělat u jakéhokoliv měřiče velmi jednoduše - odpojíš měnič (předpokládám, že tam máš jistič) a vypneš hlavní jistič. Po zapnutí měřič naběhne od začátku.
Jedná se o měnič IMEON 9.12. Je možné že došlo k poškození v době výpadku NN, odpojení objektu od sítě a následně zapojení elektrocentrály do vnitřního rozvodu? Díky za odpověď.
Obávám se, že neporadím. Neznám konkrétní zapojení budovy, netuším, k čemu došlo.
K Imeonu nebyl dodán standadní smartmeter? Nebo je tam ten měřič navíc? Kde byl zapojený?