Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Fotovoltaická elektrárna, část 3

Po pár měsících se můžeme podívat, jak vypadá výkup elektřiny z fotovoltaické elektrárny, kterou vracíte zpět do sítě.

Jak funguje vlastní elektrárna jsem psal v minulých kapitolách. Teď už se mi povedlo získat revizi od distributora a elektrárna je oficiálně připojená k distribuční síti. Distributor vyměnil hodiny za přístroj, který je schopný měřit i dodávky do sítě. Zapnul jsem tedy pouštění přebytků zpět do sítě. Má to za následek 2 věci:
1. měnič se nemusí držet zpátky a vyrovnávat kolísání sítě. Ve výsledku je to snížení spotřeby o těch pár set Wh denně. Tohle by šlo nastavit v případě IMEON měniče i tak, že by zpět do sítě šlo jen malá část nadbytečného výkonu.
2. začal se napočítávat výkon puštěný zpět do sítě

Jak vypadá průběh dne z pohledu elektřiny, získané z fotovoltaiky na konci srpna se můžeme podívat na následujícím grafu:
[83162-2018-08-21-10-24-34-imeon-solar-png]
Zhruba do 13:00 se dobíjí baterie, žlutě je vidět spotřeba domácnosti - vaření kolem poledne, pečení chleba ve 2 hodiny a celkově zvýšená spotřeba díky klimatizaci. Modře jsou vidět přebytky vyrobené energie, které jdou zpět do sítě.

Výkup energie

Jako dodavatele mám Bohemia Energy, jako distributora EON. EON ze zákona musí vykupovat přebytky, ale proč to prodávat distributorovi, když dodavatel nabízí lepší podmínky. V rámci bonusového programu od Bohemia Energy, která vykupuje za ceny na trhu pak může vypadat faktura za elektřinu třeba takto:

[83165-2018-08-21-10-55-41-faktura-bee-png]

Ze sítě jsem za 07/2018 spotřeboval 29kWh, zpět do sítě jsem dodal 304kWh. Když pomineme to, že cenu dodané elektřiny tvoří z větší části paušální poplatky za připojení apod. dostanu se ve finále (bez zálohy) na cenu 200Kč za měsíc elektřiny. Pokud bych obdobný výkon byl schopný dodávat 5 měsíců, dostal bych se na 2000 Kč, které dostanu za výkup.

Co dál a návratnost

Další změna, ke které přikročím bude změna sazby, ale to až po zimě. Podle toho, jak bude vypadat spotřeba v zimě bude následovat změna sazby ze současné D56d na D02 nebo D01, což ušetří podstatnou část paušálních nákladů spojených s distribucí a pár tisíc za roční cenu elektřiny. Podle předběžných propočtů dle webových kalkulaček by to mohla být úspora 4 000-5 000 ročně.

V součtu, pokud budu počítat s optimistickou variantou je úspora 2 000 ročně (za vykoupenou elektřinu) a 5 000 (změna sazby se zahrnutým sníženým odběrem). To je celková úspora 7 000 Kč ročně. Když uvažujeme pořizovací hodnotu fotovoltaiky kolem 150 000 Kč (s odečtenou dotací), je to návratnost při současných cenách hodně dlouhá. Cena energie bude růst, s tím poroste ruku v ruce i cena za výkup, ale přesto je návratnost v nedohlednu. Takže nedejte na řeči markeťáků, kteří vás budou přesvědčovat o tom, že za 10 let máte peníze zpět.

Pár pozitiv na konec

Abychom nekončili tak pesimisticky, najde se i pár pozitiv, které pro někoho budou mít větší váhu než jen finanční návratnost:
1. částečná nezávislost na distributorovi. Jak moc je částečná, záleží na kapacitě úložiště (baterií)
2. přes den nemusíte řešit spotřebu - např. klimatizaci. Fotovoltaika vám dodá dost energie, aby pokryla s rezervou spotřebu domácnosti
3. máte některé okruhy v domě oddělené a tím i chráněné před přepětím a kolísáním napětí v síti. Vůči těmto okruhům se měnič chová jako velký záložní zdroj
4. odhalíte žrouty energie v domácnosti - u mne je to třeba starý pultový mražák, který časem půjde a nahradím jej za úspornější verzi. Tím, že máte k dispozici online statistiky odběru vaší domácnosti, je prostor na další optimalizace a úspory.

Další díly článku

Fotovoltaická elektrárna 1 - úvod
Fotovoltaická elektrárna 2 - měnič a baterie
Fotovoltaická elektrárna 3 - výkup elektřiny
Fotovoltaická elektrárna 4 - baterie
Fotovoltaická elektrárna 5 - po roce provozu

a bonusová kapitola:
Fotovoltaická elektrárna v Černých ovcích

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články