Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 4-taktní motor jel 45 min, pak rána ve výfuku a už nejde nastartovat

Dobrý den!
Mám problém u povodní jak vypnou proud, tak jsem si koupil elektrický agregát "Bergland" ) a to asi byla chyba. Mám od nich pár věcí se spalovacími motory a u všech problémy. Pochopitelně při výběru hrála roli cena, když jsem to kupoval, tak byla téměř poloviční jak u jiných agregátu, tak je to můj trest a nestěžuji si.
Ale k věci. Za 10 let co ji mám, jsem ji v ostrém provozu nikdy nepoužil, tak jen tak dvakrát za rok jsem ji nastartoval, jestli jede a téměř vždy byly problémy s nastartováním, ale vždy se to nějak podařilo. Teď jsem to ale opravdu potřeboval ale se startováním zase ohromný problém, ale nakonec po 15 min. jsem to nastartoval a čerpání OK. Asi ale po 45 minutách jsem v baráku slyšel ránu jako z výfuku u auta a agregát se zastavil. Přišel jsem k němu a z filtru vzduchu šel nějaký šedý dým. Zkoušel jsem znova nastartovat a ani ťuk, akorát mi jednou něco střelilo u výfuku. Samozřejmě nechci, aby jste mi dělali diagnostiku přes net, ale jsou borci, kterým to třeba něco řekne - OPRAVA SE NEVYPLATI zahoď to. Pokud vás bude víc, asi to udělám, protože nebyl to stroj spolehlivý už od počátku. Mám sekačku dvoutakt a tomu musím na jaře pomoct vstřikem do karburátoru, ale pak jede celé léto Ok. Toto je 4takt, měl by být spolehlivější a houby. Co by jste doporučili koupit (jakou firmu), na peníze už moc nekoukám, spíše spolehlivost. Třeba v rodině jsme měli už od mého dětství asi 5 aut a nikdy nebyly problémy s nastartováním motoru, spíše rez, brzdy, nebo elektrika. Takový nějaký motor bych chtěl. Protože ten generátor, tam už chyba snad nemůže být, to je jednoduchý stroj. A i kdyby, tak bych neměl elektřinu, ale motor by jel, ale já ho opravdu nenastartuji

dík za rady

Oleje tam je dost, je tam i snímač oleje, bez něj to nenastartuji! No skusím napsat na ten Bergland. Diky všem za rady, jen jsem myslel, pokud by ještě někdo věděl, co znamená, když "chcípne čtyřtakt motor" a kouří se z filtru, je to velká závada?

děkuji pro případ, že by Bergland zklamal

Trocha dýmu z filtru vzduchu nemusí nic znamenat, odvětrání klikové skříně vede do sání a při náhlém zastavení motoru si to může "vydechnout".

Jenže to taky může znamenat netěsnící - poškozený - sací ventil. Může se jednat jen o drobnou netěsnost odstranitelnou lapováním. Chtělo by to rozebrat, zkontrolovat vůle ventilů a ručním otáčením motoru se ujistit, že všechno chodí, jak má, hladce, ventil není ohnutý atp.

Pokud se ti nechce hned motor rozebírat tak vyšroubovat svíčku a mrknout na ni. Zřejmě bude normálně opálená, ale taky nemusí. Může na ní být černý, lepkavý povrch - průnik oleje do spalovacího prostoru.

Když už bude svíčka venku, stálo by za to změřit kompresní tlak, to nasměruje.

Přezkoušet jestli háže jiskru, jestli tam jde benzín a jestli má kompresi.
Předpokládám, že ke startu tam byl vždy nalitý čerstvý benzín a poté byl zase vypuštěný. Pokud by tomu bylo jinak, tak napřed rozebrat a vyčistit celou palivovou soustavu.

Však píšu, že 45 min. jel bez problému, tak benzín je asi OK. Celých 45 min nebylo třeba benzín dolívat. Budu to asi muset dát do servisu, protože změřit kompresní tlak nemám jak. Moc tomu nerozumím, jen jsem chtěl vědět názor, jak vážny problém to může být. Jde totiž o to (už nevím, jestli jsem to tam psal). Teď když zkouším startovat, občas mi to "blafne", někde od výfuku mi vylítne oheň a z filtru se zase začne kouřít. Takže zase, nejde mi ani tak o to, aby jste mi radili, jak to opravit, spíše mi jde o to, jestli to nemůže být nějaká prkotina, kterou bych mohl vyzkoušet i já jako laik bez nějakých zvláštních pomůcek. Jinak to dám do servisu!

Dík

Po úporném snažení se může podařit nastartovat i se starým, vodnatým benzínem a může to i jet dokud neucpe vysrážená biosložka trysku. Opakuji však, že předpokladem veškerého snažení je benzín nový. Jinak můžu jedině zopakovat předešlé - jiskra, benzín, komprese. To jsou tři podmínky funkce zážehového motoru. Dělejte co říkám, nebo se na to vykašlete a kupte si agregát nový. Kompresi stačí vyzkoušet prstem.

Kompresi do jisté míry poznáš tak, že spíš pomalu táhneš za startovací lanko. Podle otáčení motoru ucítíš znatelně, kdy se motor točí volněji a když jde do komprese, jde to výrazně tíž. Když se píst dostane za horní úvrať, motor se znatelně uvolní a jako pootočí dál sám. Tak bys poznal hrubou netěsnost, třeba trvale otevřený ventil. To by se motor otáčel stále stejně, bez vlivu na polohu pístu.
Pokud se komprese zdá dobrá, znatelně se musí startovacím lankem přemáhat, může to být něčím jiným. Benzínem to nebude, to by mohlo vadit u dvoutaktu, kde je v benzínu olej. Když někdo nejezdí s autem přes zimu, také nevylévá benzín.
Může být závada v zapalování. Nevím, jak je tam zapalování vyřešeno. Pokud klasicky vačkovým kladívkem, může být třeba nějaký můstek (nečistota, nebo hrot od oprskání) na kontaktech. Také by se mohlo něco povolit a zapalování se rozhodit.
Plamen z výfuku a kouř ze sání, by tomu dost odpovídalo. Když to hodí jiskru, tak v nesprávném čase.
Jinak na dálku nevím. To bych potřeboval víc informací. Ale typoval bych to na problém zapalování.

Zrejme prdlo tesnenie pod hlavou, stačí mikro trhlina, márna snaha, slabá kompresia nedovolí nakopnutiu.

Otlakuj merákom po vybratí sviečky kompresiu piesta.

"Pecka" mohla rozhodiť karbes, ucpať reversom trysky bordelom apod.

Vyber sviečku, nalej zopár cvrkov čistého riedidla C6000 napríklad gumeným klystírom do spaľovacej komory, nahrej sviečku el. 2.2kW horkovzdušnou pištošou, zaskrutkuj sviečku (drž ju v kombinačkách) a obratom nakopni motor bez sýtiča. Ak naskočí a po chvíli zdochne, je problém v prívode paliva.

No já nevím, trošku už mám strach to zkoušet startovat, protože jak píšu, pokud to náhodou "blafne" tak velká rána a oheň někde kolem výfuku a čoud ze vzduchového filtru. Takže si myslím, že těmi neúspěšným starty se mi nazbírá palivo někde ve válci a pak jak to blafne, ventily nejsou tam kde mají být, tak to bouchá a čoudí někde kde nemá. Zkusím si půjčit něco na měření toho kompresu. Mě to tak připadá podle vašich rad, jako by bylo něco s těmi ventily. Každopádně děkuji vám všem za snahu, nic jednoduchého to asi nebude, tak snad ještě zkusím sehnat někoho, kdo tomu rozumí víc než já, aby mi to zkusil otestovat.

ještě jednou děkuji moc všem

Že ventily nejsou kde mají být sice může také nastat, ale myslím, že to bude dost vzácná závada. Navíc pravděpodobně, kdyby byl otevřený nějaký ventil trvale, pravděpodobně by do něho narážel píst, což by se projevilo už při protáčení motoru.
Jsi schopen zjistit, jestli je tam na zapalování klasické kladívko? Pokud ano, zkontroluj čistotu kontaktů a případně je protáhni jemným smirkem. Potom vyjmi svíčku, abys viděl na píst, otáčej pomalu motorem a zkontroluj, jestli dochází k rozpojení kontaktů v horní poloze pístu. Stále si myslím, že je problém v zapalování. Pokud dojde k jiskře při otevřeném ventilu, dojde k ráně do výfuku, nebo do sání.
K takovému jevu stačí malý odtrh kontaktů a oprskáním vzniklý hrot na kontaktech.
Samozřejmě tohle neplatí, pokud je tam zapalování bezkontaktním způsobem. Což ale nevylučuje, že může být problém i v něm.

Příteli a přátele, děkuji vám všem, ale to už jsou rady, s kterými si z části rady snad dám sám (a vyzkouším je), ale na ty složitější už nemám, ale pozvu si tu nějakého kolegu amatera - automechanika a ty vaše návrhy mu předložím, snad by tomu měl rozumět. No já bych to tedy snad ukončil, jsem zase velice rád, že mě tu nikdo nepotupil (jako myslím v "kutilské poradně"), jak se mi to většinou stává v "PC poradně", kde pitomce nemají rádí. A tam přitom neberou v potaz to, že kdyby nebylo nás pitomců, neni ani jich, jako elity.
Né opravdu jsem velice rád, že jste mi byli ochotni do poslední radit, ale asi jsem čekal jednodušší řešení.

děkuji moc

Tieto štvortakené motory sú konštrukčne stavené, aby metaly vydržali fest. Nehľadaj chyby v rozhádzaných ventiloch, rozhodenia časovania v zapaľovaní, tzv. "magento", predzápal apod.

Závada bude prozaická, prdlo nejaké tesnenie alebo je na vine karbes.

Děkuji za rady, co šlo, tak jsem zkontroloval, dále si netroufám. Ptal jsem se na opravu v servisech a tam s tou značkou "Berlan" nechtějí mít nic společného, že nemají na ně náhradní díly, nebo předběžná cena byla byla 1500kč. Ptal jsem se i u melouchařů a tam je to podobné. Jelikož mám obavu, aby mě zase nepřekvapil výpadek proudu za velkého deště, proto něco potřebuji koupit a později se budu ještě snažit na to najít opraváře.
Teď bych se chtěl septat na toto https://www.datart.cz/elektrocentrala-gude-isg-1200-eco.html co říkate na značku a parametry? Mě stačí výkon bohatě 600W, s tím, že při chodu čerpání, mi čerpadlo jede asi 30s než vyčerpá jímku, pak 2 min. se jímka plní a tak dokola.

děkuji za seriozni posouzení

No to jsou krásné stroje, ale cena je opravdu někde jinde, tam, kde bych nechtěl jít. Mě, ale nejde o to, aby byly tiché, bez vibrací se startéry, nabíječkou baterii a s kdejakými vylepšeními a s životnosti do první garančky třeba 1000 motohodin, ekologickým provozem a nízkou spotřebou, (u mně pojede zcela výjimečně, ale tady nevím, jestli je to pro ní výhoda). Já potřebuji centrálu, kterou jde celkem spolehlivě nastartovat, která vydrží běžet dejme tomu 4 hod. vkuse s tím, že zatížení není stále (30s je pod zátěží 600W, 2 min. jede na volnoběh a tak dokolečka třeba ty 4 hod., tady si ale taky nejsem jist, jestli je to pro tu centrálu výhoda, nebo spíše větší zátěž).

Uvítal bych radu někoho s osobní zkušenost, majitele té, nebo jiné do 10 000kč!

díky

Servis někde mají, ale někde v Čechách, já jsem z Moravy, takže by byly celkem komplikace s dopravou, ale chápu, asi by to nějak šlo, ale cena za dopravu a opravu, možná nebude o moc menší jak těch 5000kč za novou centrálu. Navíc, jak mi řeknou, že je to neopravitelné a já jsem zbytečně vyhodil prašule za dopravu a diagnostiku. Takže jsem se rozhodl, že to (snad s vaší pomocí) bude můj první spalovací motor, který se pokusím opravit a že mi pomůže vniknout do funkce spalovacího motoru. A s nákupem nové teda ještě chvilku počkám (snad se mi to nevymstí). Už jsem od nich kupoval i strunovou sekačku a s náhradními díly nebyl problém, poslali co jsem potřeboval. Tak mi to nedalo a dnes znova k tomu sedl a rozebral, co se dalo. Teda to co jsem myslel, že budu schopen nazpět složit. "
- sundal jsem setrvačník s magnetem, jestli mi neprasknul klínek a magnet se neposunul (tím pádem by házel jiskru později), je to ale OK
- demontoval a vyčistil jsem karburátor
- vylil jsem benzín (i když myslím, že po 45min. chodu už tam byl jen nový)

A problém, teď mi ani "neblekne". Myslel jsem, že jsem něco špatně složil, ale dál bych ruce do ohně, že to co jsem rozebral, jsem zase složil správně. K ventilům bych ani nelezl, tomu vůbec nerozumím, nevím co bych měl kontrolovat.

Co je ale velice důležité, tak teď mi vůbec neháže jiskru. Mám obavu, že to s tím mým původním problémem nesouvisí, ale kdo ví, možná už to postupně odcházelo a teď umřelo úplně. Takže v příloze vám posílám foto toho Vn trafa a myslím si, že je vadné, po vás bych potřeboval, aby jste mi to potvrdili, nebo vyvrátili, ať zbytečně neobjednávám nové. Označil jsem místa, která jsou elektricky důležitá (a vlastně jediná)
A - zde je připojena svíčka
B - to je jasné, to je kostra
C - k tomu jde drátek k hlavnímu vypínači a pokud měřím na tom drátku odpor vůči kostře, tak při zapnutí je "nekonečný", při vypnutí je "nula". Takže předpokládám, že je to "Chcípak"

Pokud je měřím ohmicky, tak mezi :
1. A a B je 5,5 kohmů
2. A a C je rovněž 5,5 kohmů
3. C a B je nula ohmů

Ta 3. varianta mi ukazuje, že je na té cívce asi něco špatně. Protože pokud C je opravdu chcípák a po vypnutí hlavního vypínače mi cívku ukostří, aby motor "chcípnul", takže teď je vlastně ukostřený pořád, protože mezi kostrou "B" a " chcípakem "C" je pořád zkrat. Pokud by to mělo být normální, nechápu, proč tam tedy je přiveden drát, který mi ten kontakt při vypnutí ukostří, když on je vlastně podle toho mého měření ukostřen pořád.

Děkuji moc za další rady a jestli by ta odcházející cívka (teď už si myslím úplně mrtvá díky zkratu na kontaktech B a C) mohla mít vliv na ty výbuchy ve výfuku a ten kouř z filtru sáni vzduchu jak popisuji na začátku.

děkuji moc, jsem elektrikář, ale co se spalovacích motorů týče maximálni laik, takže prosím o zdrženlivost semnou!

Takže jak koukám na svou minulou odpověď už to zabralo (příloha je konečně v mé odpovědi výše) soubor byl příliš velký. Jen tak "mimo mísu", jak ho nejjednodušeji zmenším. Já to dělám tak složitě (ale jinak to neumím), že si ho pošlu na e-mail, tam se mě to zeptá, jestli chci zmenšit, já dám ano a pak si ho otevřu v tom e-mailu už zmenšený. Pokud je něco jednoduššího, budu rád i za tuto radu.

Změnit velikost obrázku umí i program Malování, který je součástí Windows.

https://jnp.zive.cz/jak-na-rychlou-zmenu-velikosti-obrazku

U naprosté většiny případů je nesmysl cpát na Poradnu fotky v plném rozlišení, kapacita serveru není nekonečná... O pomalém stahování a problémech se zobrazením např. na mobilu nemluvě.

Pokud by přesto bylo nutné fotku ve vysokém rozlišení nahrát, lze k tomu využít nějaký image hosting, např. https://ctrlv.cz .

Vývod na svíčku má vysoký odpor, jedná se o velké množství závitů. Pod tím vinutím je primární vinutí, které má jen málo závitů silnějšího drátu, proto malý odpor. Neměla by to být nula, ale možná desetiny ohmu, až malé ohmy. Vysokonapěťové vinutí je spojeno s tím primárem, proto vývod na svíčku ukazuje stejný odpor proti kostře i proti tomu vývodu primáru.
Primární vinutí je mezi kostrou a tím vývodem ke spínači.
Jestli je cívka v pořádku, nejde jednoduše poznat, jen pokud je vše v pořádku, jestli hází jiskru.
Zkus zjistit kam vede vodič od té cívky. Pravděpodobně povede ke spínači (chcípáku) a k mechanickým kontaktům, které jsou blízko hřídele motoru u magneta, ale spíš na nějakém vývodu od vačkové hřídele.
Když půjdeš po drátu od cívky, dovede tě k tomu (za předpokladu, že tam je mechanický přerušovač).
Každopádně ten vodič od cívky někam povede, ještě mimo spínač zapalování. To potřebuju vědět kam.
---- Princip zapalování malých motorů s magnetem.
Indukční cívka je v prostoru setrvačníku s magnety. Při rotaci motoru začne magnet nabíhat na pólové nástavce cívky. Tím se v primáru začne generovat napětí. Ale toto napětí je mechanickým kontaktem, ovládaným motorem zkratováno na kostru. Tím se v primáru cívky vytvoří silný proud. Mechanicky je to načasováno tak, že pokud se píst blíží horní úvrati před pracovním cyklem, dojde k rozpojení zkratovaného kontaktu. Tím dojde v cívce k prudké změně magnetického toku a tím k naindukování vysokého napětí.
Dalším pohybem motoru opět dojde ke spojení kontaktů a cyklus se opakuje.
U čtyřtaktu není jiskra vždy, když je píst nahoře, ale každou druhou otáčku.
Pohyb pístu dolů - sání. Pohyb nahoru - stlačení směsi. -- teď jiskra-- Pohyb pístu dolů. (teď hoří směs). Pohyb nahoru - vytlačení výfuku. ---- Pak opět sání - komprese - výbuch - výfuk.
Tedy je potřeba zkontrolovat, jestli dochází ke spínání a rozpínání toho kontaktu. Potom, jestli se to děje ve správné poloze pístu v motoru.

Takhle nám to moc neříká asi to chce obrázek. Vyfoť stranu motoru, kde je magneto, abych si mohl udělat představu, co je tam za zapalování. Je li vidět na hřídel kliky, na kterém je setrvačník, tak vyfoť, jde li to detail, jestli je na hřídeli vačka a u ní nějaké kontakty.
Postupně tě navedu k zjištění závady, pokud to bude možné. Myslím, že to nijaká katastrofa nebude.

Tak máš pravdu, ten drát od cívk (kontak C v první příloze) jde na hlavní vypinač, který ho v případě OFF zkratuje na kostru. Ale jak jsi správně podotkl, v případě, že ho hlavní vypínač nezkratuje, tak jde do nějaké malé plechové kostičky (vypadá to jako odrušovací kondenzátor) je to příloha 555. Ta kostička, ale asi nebude to kladívko, protože mechanicky to není nijak spojené s motorem, pokud nepočítam plechový držák, který tu krabičku přidržuje k motoru, žádné táhlo, hřídelka, nebo něco podobného. No a z té krabičky to jde někam do motoru viz. příloha 666. Mě to tak připadá, že to je nějaký plovák oleje a že "chcípák" sepne buď hlavní spínač, nebo právě ten spínač oleje (myslím, jako kdyby byla nízká hladina, tak to připojí na kostru, jako hlavní spínač. Jinak zkoušel jsem měřit odpor toho drátu ke kostře během otačení setrvačníku a na kostru to nijak nebije, takže moc nechápu co znamená to kladívko. No ale koukni na to a když, tak se zase ozvi.
Dík!

No, to kladívko se říká tomu kontaktu přerušovače. Ale jak jsem někde psal, vycházím z předpokladu, že je tam zapalování pomocí magneta a podobným způsobem, jako bývalo u motorek. Ale nemusí to být pravda, dnes se všechno nahrazuje elektronikou.
Pokud ten drát nevede nikam jinam, než k vypínači zapalování, do té plechové krabičky a k tomu v kroužku, tak by to vypadalo na nějak jiný systém. Ale to bych takhle na dálku asi nevyhodnotil, kde je chyba.
Místo toho "kladívka" tam může být třeba magnetický snímač polohy klikové hřídele a el. spínač v té krabičce. Ale to by chtělo víc o tom vědět a měřit.

Dobrý den navštívil bych nejbližší servis sekaček , toto zapalování je bezkontaktní , , nic kromě mezery mezi plechama a setrvačníkem (magnetem ) se nenastavuje.řešil jsem to loni na sekačce , najednou se zastavila a nic , po výměně cívky ze servisu za starší ověřena funkce a pak objednána nová originál , hlavně je potřeba ověřit zda je tam nějaká komprese a zda je funkční karburace. stejně je zapalování řešeno i na benzínových pilách ,křovinořezech apod . rozdíl na centrále je jen v řízení otáček motoru v závislosti na zatížení

Tak komprese tam určitě nějaká je. Jak táhnu za šňůru, cítím odpor, jak to stlačuje směs, pak se to uvolní (pist jde asi dolů). Jak vytáhnu svíčku, tak to jde lehounce, jak bych točil káču. Takže ty ventily, na co jsem se ptal ze začátku to asi nebudou. Teď, bych třeba neřešil ani tu karburaci. Mě to opravdu teď evidentně nedává jiskru. Už jsem psal na prodejce Berglan, jestli by mi neposlali tu cívku. 500kč mě nezabije i když to bude zbytečné. Teď kvůli Covidu jsme ušetřili na pivu, tak to bolet nebude.
Jenom ještě než se mi ozvou, nevíte jak to odzkoušet, abych nekupoval zbytečně? Vím, půjčit si od jiného, ale nikoho takového neznám. Mě není moc jasné, jak je to Vn trafo zapojené, ale kdyby to někdo uměl namalovat a přiřadit to k těm kontaktům A, B, C z mé první přílohy, tak by to snad šlo. Dát na primár nějaký zdroj malého střídavého napětí a na sekundáru by mělo být třeba 1000x větší napětí.

Já vím, jak tady někdo výše psal, že primár je maličko závitu, co asi ani klasickým ohmetrem nezměřím (ale jestli mi hroty do zkratu měří 1 ohm, tak ten primár by měl mít alespoň 3-5 ohm a já to mám opravdu úplně stejné, jako by tam bylo né málo závitů, ale zkrat. A pokud to má dokonce závitový zkrat, tak to už vůbec nezměřím. Ale tím připojením napětí bych to snad měl ověřit. Protože pokud bude závitový zkrat, nic se mi na sekundár nenaindikuje, jen zatím nevím, kde je primár a kde sekundár. Pokud někdo víte, sem s tím. Něco mě napadlo, ale dnes to už asi nezrealizuji. Kdyby to tak šlo, dám to tady.

To máš pravdu a zítra to třeba zkusím, ale podle mne je to zbytečné. Já si právě myslím, že ten druhý drát s kostičkou (ta pravda nevím k čemu je), slouží na to, že jak ubyde oleje, tak mi ten drát ukostří stejně jako vypínač OFF cívku a vypne agregát. V návodu je, že je tam ochrana proti startu bez oleje. Možná je to nějaký elektrický oddělovač, aby při poklesu oleje a rozepnutí toho hladinového kontaktu nedošlo k jiskře přímo v olejové vanně a nějakému výbuchu. Podle mne zbytečné, ale dnes vše řídí byrokrati z EU. Tu tvou radu bych chápal, kdyby tam byl naopak zkrat na kostru. To ano, to bych odpojil, protože ono by mi to dělalo to stejné, co vypínač OFF. Každopádně dík, každá rada dobrá!

Kostičku mám u kultivátoru. Podle mě je teplotní čidlo. První rok dobrý, druhý rok při startování škytlo jednou a nic. Čistil jsem kde co, vyměnil benzín...nic. Po odpojení "kostičky" a spojení kabelů od olej. vany k zapalování motor naskočil.
Našel jsem tento díl na slovenském e-shopu.

Dík, tak taky žádna výhra! No třeba to s vaší pomocí opravím. Teď jednu závadu vím jistě (zapalovací cívka), pokud se mi Berglan ozve, objednám a jiskru bude muset házet, v té elektrice tam nic jiného není. Pokud tam jiskra bude a bude to zase bouchat, tak zase příjdu prosit o radu. Otázka je, jestli mi dělala ty problémy předtím taky ta cívka (v té době už odcházejíci cívka), nebo tam je další porucha. Já jsem osobně a pak i na vaše rady zkoušel jiskru a "házela", tak nevím náhoda, nebo co. No nechme to zatím asi spát, pokud někdo má nějakou další radu, budu velice rád a nebudu spát, nebo co by mně bytostně zajímalo, kdyby tu byl někdo, kdo umí vysvětlit, jak funguje to Vn trafo, jsem elektrikář, ale opravdu nevím, co se v té kostce děje, honí kolem ni magnet a ona dává 6000V (odhadem). Je to vlastně v sekačkách, vyžínačích a pod. \nikdy jsem se o to nezajímal, protože se to netýklo mně. Dnes bych to hodně rád věděl!

děkuji

To jak jsem se snažil ti tady něco poradit, vycházelo z domněnky, že je tam klasické kontaktní zapalování s mechanickým přerušovačem.
Podobně, jako bylo třeba u Pionýra.
Jak se ale ukazuje, je tam bezkontaktní zapalování. Takže tamto neplatí. Je ale víc možností, jak je možno bezkontaktní zapalování realizovat, nevím, co se u takových strojů používá, přímo tím jsem se nezabýval.
Klasická zapalovací cívka, VN transformátor pracuje obecně tak, že má dvě vinutí. Primární, málo závitů silnějším drátem. Dále druhé vinutí, sekundární, s velkým nožstvím závitů.
U bateriového kontaktního zapalování se na primár přivede napětí a cívka se magneticky nabudí. Už to způsobí transformaci na sekundáru do vysokého napětí. Ale to je ještě málo. Větší napětí vznikne, když se budicí napětí odpojí a magnetický tok rychle pomine. Ta změna vyvolá velké sekundární napětí. K tomu přispěje ještě rozkmitání mezi primárem a kondenzátorem který je paralelně ke kontaktům.
Tak funguje třeba zapalování starších aut.
Kontaktní zap. třeba motocyklů jako byl třeba Pionýr, je podobné, ale bez baterie. Tu nahradí cívka magneta.
Jiné kontaktní zapalování (to jsem si myslel že tam je), funguje tak, že indukční cívka je spojena s napájecí do jednoho.
Má opět primár a sekundár. Ale magnetické nabuzení dělá magnet na setrvačníku.
Jak se magnet blíží k cívce, vyvolá v ní napětí, to je ale v primáru zkratované kontaktem na hřídeli. Tím se v cívce vyvolá značný proud, který v opačném směru brzdí cívku v nabuzení magnetem. V okamžiku rozpojení kontaktu proud cívkou pomine a cívka se prudce nabudí magnetem na setrvačníku. Velká změna magnetického pole vyvolá v sekundáru vysoké napětí.
Tedy indukční cívku lze částečně vyzkoušet i tak, že se na primár připojí zdroj proudu dostatečně silný, třeba autobaterie, jen na krátký okamžik. Když se odpojí, vznikne na sekundáru vys. napětí.
---- Ale tohle platí pro zapalování s kontaktem. Otázka je, jaký způsob je v tom co tam je.
Jednou z možností je, že je mechanický kontakt nahrazen el. spínacím prvkem, ovládaným třeba magnetickým čidlem (poloha motoru).
Potom by funkce byla stejná, jen funkci mech. kontatu udělá el. spinací prvek.
Tento elektronický prvek může být zalitý přímo v té zapalovací cívce a ovládaný magnetickým polem magnetu na setrvačníku. Potom by vodič vedoucí z cívky sloužil jen pro vypnutí zapalování. (to je i dost pravděpodobné).
Nevím, co obsahuje ta krabička. To může být pouze kondenzátor, který by zvyšoval účinnost, ale také tam může být nějaká elektronika se spínacím prvkem. Otevřít to asi nejde?
Ale všechno co tu píšu, je jen jak tyto věci pracují, co tam je ve skutečnosti nevím. To by spíš někdo věděl v servisu, kdo se tím zabývá, i když myslím, že případně vymění část a nezajímají se tím, co je v ní.
Ale myslím, že asi všechny tato motory dnes budou mít zapalování na stejném principu. Například u křoviňáku taková krabička není, jen cívka u motoru, lze předpokládat, že by to pracovalo i bez ní. Zkus to bez ní.
Asi kdybych to měl v ruce, tak zjistím, jak to pracuje, na dálku nevím. Zajímavé je, že to zapalování je asi běžné, ale ani na netu se mi nepodařilo najít elektrické zapojení.

Dík za exkurz. Víš, ale ta krabička na to nebude mít vliv. Jak jsem psal někde minule, tak jen zopakuji. Drát od "chcípaku" jde
1. na vypínací tlačítko. Což je jasné, jak chci vypnout, vyzkratuje mi to ten vypínač OFF napětí z cívky.
2. mimo ten vypínač OFF pak jde ještě přes tu krabičku (vlastně do serie) a ten drát končí někde v olejové vanně (jak jsi se mně na to ptal, poslal jsem tam i foto). Já si myslím, že je to ochrana proti spuštění bez oleje. Nyní má odpor nekonečno, asi protože tam olej je. Ať tedy v té krabičce je cokoli, na funkci to teď nemůže mít vliv, protože konec toho drátu je teď vlasně "v luftě". Nějakou funkci bude mít, až ho něco v té olejové vanně ukostří. Já si myslím, jestli to není nějaký oddělovač, aby případná jiskra nezapálila olej při sepnutí kontaktu.
Takže zatím bych to neřešil. Teď řeším to, že mi neháže vůbec jiskru. Dnes jsem byl zase v jednom servisu, jestli by neměli něco se stejnými rozměry, protože si stejně myslím, že všechno se dělá v Číně. Technik mi říkal, že nemají a že i kdyby mi to rozměrově pasovalo, že mi to nemusí fungovat, že každý výrobce to má jinak, ale že mi prodají novou centrálu za 5500kč, spíše by chtěli prodat celý agregát, než jen cívku. Takže je jasné, že oni nemají snahu pomoct. No nic, pořád čekám až se mi ozvou z toho Berglanu, objednám cívku, protože to je tak jednoduché, prostě kolem té cívky běhá magnet na setrvačníku a na Vn kabelu by to mělo jiskřit. Alespoň mi tuto mou doměnku potvrdil ten technik, že ano, nic jiného v tom není, jak se kolem toho mihne magnet a není ukostřen "chcípák", musí to hodit jiskru

Trošku mám obavu, že to přesto bude zbytečný kup, protože kontrola té jiskry bylo to první co jsem zkoušel (ještě, než jsem vás prosil o radu) a jiskru to opravdu házelo. Trošku mě naplňuje nadějí to, že to už odcházelo a jisku občas nehodilo a ty výbuchy byly z toho, jak tam explodoval nahromaděný benzín. Každopádně jak mi to přijde, vyměním a určitě dám vědět, jestli to bylo ono, nebo né.

každopádně díky všem za snahu jste skvělí!

Tak se snad naposled vracím. Centrála jede, hlavně díký vám, protože já jsem si myslel, že oprava bude hrozně drahá, pak doprava centrály atd. No a jak tu někdo psal, tak se mi tam nemá co rozštelovat, žádně ventily nepodfoukly, nic takového. Jak mi nakonec přestalo i házet jiskru, objednal jsem si nové zapalovací trafo z Číny za 200kč a po namontování centrála naskočila, ani jsem nemusel stříkat do sáni kontox, jak jsem to musel praktikovat posledních pár let (možná od samého začátku co jsem ji koupil novou). Možná tam v té cívce už něco bylo blbé od začátku.

Teď bych se snad zeptal ještě na jednu věc, ale to asi budu muset sehnat někoho znalého. Startuje výborně, pokud je motor studený, musím ze sytičem, ale kdysi jak se nahřál, začal chcípat tak sytič jsem musel otevřít a centrála si klidně "bafala". Teď je to podobné, ale jak sytič otevřu, začne mi jak by přerušovat (nejede klidně, kdybych sytič nevrátil do mezipolohy, tak chcípne). Zase znova zapnout sytič taky nemůžu, protože po zahřátí se sytičem už taky chcípá. Prostě po zahřáti motoru ho musím mít tak někde v mezipoloze. Našel jsem tam na karburátoru jeden šroub se stavítkem, který mi připadal jako na nastavování min. otáček u sekačky, ale to nemá na to vliv. Je to totiž spojeno přes nějaké pružiny s dalšími táhly a na otáčky to nemá vliv. Je to asi ta AVR regulace, takže on si při jakémkoli zatížení udržuje otáčky.

Pokud si myslíte, že bych i toto mohl s vaší pomocí zvládnout, zítra bych to nafotil, jenom napište co nafotit. Pokud je to složité, někoho si zavolám. Protože s přivřeným sytičem asi dlouhodobě jet nemůžu, že by mohlo dojít k odmaštění a zadření motoru, nebo se pletu? Teď by mě to už zase mrzelo, když jsem se dostal tak daleko

děkuji

Nevím, jestli by to mohlo být tím, ale my měli velké potíže s novým 4T motorem v zahradní fréze. Prvních pár jízd OK, ale po cca měsíci (většinou bez provozu) po zahřátí bez sytiče otáčky kolísaly a taky chcípal. Po opravě nám technik vysvětlil, že za to můžou ucpané meandry v karburátoru kvůli biopřísadám v benzínu. Prodal nám speciální přísadu do benzínu, která zabraňuje vytváření těch usazenin z biopřísad. Zatím to zabírá...

Já mu říkal, že sekačka s podobným motorem stojí celou zimu a na jaře nastartuje a jede v pohodě s tím samým biobenzínem, a on nám vysvětloval, že na to trpí jen moderní motory, který mají seškrcený emise. Každopádně ten karburátor čistili ultrazvukem, protože propláchutí moc nezabírá.

Prosím vás. V tomto tématu jste na mě byli moc hodní a už je snad vše vyřešeno, tak teď mimo "mísu", jste tu oborníci, tak zkusím takový dotaz. Psal jsem na redakci asi před 14 dny a zatím mi nic neopověděli. Jak to tu funguje. Já jsem totiž vždy šel na konec mého vlákna, tam jsem se někdy občas něco dozvěděl
velice často po uruguenci, jsem byl (právem) napadnut, že mi bylo odpovězeno výš. Toto já ale moc nechápu. Samozřejmě to budu respektovat, ale jak to děláte vy, to si pokaždé projedete celé vlákno? Já jsem myslel, že nové příspěvky se řadí vždy odzadu, takže pokud něco zkotroluji 4.11., tak 20.12. se jen přesunu na ten datum 4.11. a tam budou všechny vaše odpovědi. No a to tak evidentně není. Neříkám, že je to zlé, ale jak si to hlídate vy, kteří máte taky nějaký problém a aby jste neodpovídali jen na tu poslední odpověď, ale jak najdete i odpovědi v tom "stromu" nahoru!

Nevím, jestli jsem se vyjadřil moc dobře, ale klidně to upřesním, není to pro mne žádná narážka na tento web. "Kutilský" skvělý, u těch "Počítače" je hodně frajerů, ale taky často pomůžou