Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Protahovačka s cirkulárkou

Zdravím,
potřeboval bych poradit, jestli víte o nějaké dobré, kompaktní(ideálně skládácí) protahovačce s cirkulárkou a posuvným dorazem na desky. Cena asi nebude nižší než 10000kč. Vím, že metabo dělá nějaké, ale to jsou docela vysoké ceny pro mě. Jde mi o nějakou levnější, se kterou jste spokojení. Třeba je to segment, kde nic levného není ani trochu dobré. Ale možná, že je. Třeba aku-vrtačka 12V Parkside z Lidlu je za 1000kč a nedám na ní dopustit. Co si se mnou prošla, to bych v žádném případě za tu cenu nečekal. A to mě před 9ti roky od ní odrazovali, že to je levný šmejd ze supermárketu... Tak tak nějak doufám, že bych narazil na levný, ale velmi povedený model od kohokoliv. Skládací bych velmi uvítal proto, že fakt nemám kde to dlouhodobě skladovat. Nějaký stůl metr x 60cm, který nesložím, mi bude doslava všude zavázet. Ale i takový bych zvážil. Pokud bych z něho demontoval kotouč, tak bych to mohl v pergole využívt jako stůl :D

Nejsem stolař, ani nemám ambice se jím stát. Mám u domu tak 50 desek z pily. Vzduchosuchých. Na pile mi nařezali strom na různé tloušťky(2,5-3cm) a šířky(10-20cm). Je to ale neohoblované a boční strany desek, když se k sobě přiloží, tak jsou mezi ními mezery, neboť je to zvlněné(ale to ze všech stran). Do teď jsem tu boční rovnost moc neřešil, i když mě to štvalo. Taky jsem to dřevo vždycky brousil kotoučovým šmirglem(nejprve 40zr, pak dle požadavku 120, nebo 180). Ale brní z toho dost ruky, tak chci nějaký protah, a pak do hladla to jen přeleštit 180kotoučovým šmirglem. Příležitostně dělám různé výrobky na doma. Knihovnu, police, postele děckám, botník a tak... Beru to jako zábavu. Naučit se něco nového, nové postupy, relax.

El.hoblík se mi skoro vůbec neosvědčil. Bud s tym neumím, nebo to není na to vhodné.

děkuji

Nic proti ničemu, ale skládací protahovačka? A skládací cirkule na přesnou práci? To nejde dohromady. U obojího je třeba, aby ten stroj měl nějakou hmotu, proto jsou nejvíc ceněné staré litinové stroje. Aspoň teda se stolem z litého duralu. Pokud to nemá být jen šudlátko na prkýnka do metru délky, tak bych se případně poohlédnul po nějakém starším stroji typu kombinovaná protahovačka s cirkulárkou starší československé výroby. Bohužel to jsou stroje na 3-fázový proud a skládací nebudou. Jinak nová hoblovka + pila ve slušném provedení je fakt drahá.
To že se nařezaná prkna po usušení kroutí nebo prohnou, je normální, musí se před zpracováním sámovat a teprve zarovnané boky se jemně dorovnají hoblovkou. I na poloprofi protahovačkách je ale nekdy problém hoblovat hrany (pokud jsou široká prkna. prostě se pod válec nevejdou). Jinak vám ale přeju zdar vaší práci, pokud jste vytvořil jen za pomoci ručního nářadí slušné výrobky.

Naprostý souhlas s "leem". Cca do 15 tisíc by tázající mohl sehnat cirkulárku s přídavnou hoblovkou z 80 let minulého století myslím, že měla označení HOP a nějaké číslo. Pokud nemá prostor tak nejlépe si to nechat u někoho opracovat.

HOP sice taky je možná, ale podle požadavku na vodítka asi nechce řezat palivové dříví. Menší byla cirkulárka od narexu a s přídavnou hoblovkou se objevuje na bazoši docela hojně. Kombi stroj KDR MS250 je v základu hoblovka, bylo k tomu dost doplňků na cirkulárku a frézu, ale cena se dnes už na bazaru pohybuje kolem 20 tis.
Na maličké věci je pak běloruský strojek s pilou 20 cm a hoblovkou s protahem stejné šíře. Jenže tam odchází kondenzátory a často tomu lidi odpraví motor.
V nových věcech stojí 10 tis. jen ta hoblovka.

Velice všem děkuji za podnětné reakce. Čtu je, dumám nad nimi. Fakt děkuji.

Asi se potřebuji zeptat na jednu věc. Když je hoblovačka s protahem. Co slouží k čemu vlastně? Viděl jsem videa, jak se na takovém stroji pracuje. Ale ta hoblovačka s pravoúhlou bočnicí, nahradí při zarovnávání dřeva do pravého úhlu tu cirkulárku s dorazem? Je to zamýšleno jako náhrada cirkuárky(tedy toho, aby se docílil pravý úhel vůči šířce desky)?

Nedá se říct, že bych opracovával jen krátké dřevo. Dělal jsem knihovnici 2.5m vysokou. Nohy(hranoly asi 5x5cm) jsou asi 2.3m vysoké. Police mezi nohami jsou 1.4m dlouhé a asi 3cm tlusté.
Sem tam dělám poličky 2-3m dlouhé. A jiné věci...

Mám ještě jednu otázku. Je nějak nebezpečné, nebo vyžaduje to nějaky extra grif, když bych na takové stolní hoblovačce/protahovačce opracovával desky dlouhé třeba 2.5m, tlusté 3cm, široké do 20cm(i takové mám a letos z nich chci dělat regál na nářadí. Regál ale bude dlouhý asi 1.5m) a někdo druhý by mi to dlouhé dřevo přidržoval za druhý konec, aby se neprohýbalo a nepřevažovalo se i se strojem? Je to nějak proti BP?

Nechávat opracovat dřevo stolařovi není pro mě to, co bych chtěl. Chci si to dřevo opracovávat sám. Baví mě to. Většinou ušetřím nemalou částku. Když mi to opracuje jiný, nebude mě to uspokojovat. Né jenom kvůli neušetřeným penězům, ale budu mít pocit, že to za mě udělal někdo jiný. Řekněme, že za ty úspory si koupím nějaký stroj(popř.stroje).

Také to dřevo rád opracovávám na zahradě. Větší stroj nemám fakt kde dát. Pokud bych dělal denně, nebo na kšeft, tak bych přestavěl šopu na nějakou dílnu. Ale ani tak by nebyla o moc větší, než je ta šopa(ta je 2x4m a je plná různých věcí(boby, skútr,obyč.kolo, lopata, stůl a nějaký zbylý stavební materiál. To vše by se muselo vejít do té nové dílny, která by měla rozměr nanejvýše 3x5m. Už jsem nad tím uvažoval, proměřoval, propočítaval. Ale s dlouhým dřevem bych se tam moc nevlezl. Takže zase bych to musel nějak tahat ven....). Mám malou zahradu dílna nemůže být větší.

Třeba chápu, že docílit pravý úhel na desce(široká strana vůči tloušťce) dlouhé třeba 3m asi nebude moc snadné, protože je to dřevo už tak dost těžké, konce mají určitou setrvačnost při manipulaci, 2 lidi by drželi desku za konce a bylo by třeba třetího na přitlačení k bočnici(tedy jestli to není proti BP, jak se ptám výše). Ten druhý by byla moje baba. To bych neměl pocit, že jsem to neudělal sám...Spíše by mě spolupráce s osobou blízkou těšila. Ale třetího nemám. Synek je ještě malý a asi by byl v tom hluku dezorientovaný...
Kratší dřevo, jestli je fakt normální docílit pravý úhel, by zřejmě neměl být problém.

děkuji

jj, taky nad tym dumám. Nemusí tam být vyloženě váleček. Stačí 40?cm navlíknuté lešeňové trubky na trochu delší násady od lopaty.... Jen ať to neklade odpor vůči dřevu...
Borec z toho druhého odkazu. Ten si s tym krásně vyhrál. Všechna čest. Ale to je moc složité. Asi bych udělal jen 2 trojnožky spojené třemi deskami do "Z" a z toho by se vysouvaly 2 hranoly. Nahoře hranolů kulatina s tou lešeňovkou.

Ale i tak při opracovávání dlouhého dřeva to chce obsluhu více lidí. Více lidí je ale menší obtíž, než nějaký velký stůl...

Jo a 3-f na zahradě mám.

Ten Lidl, no... Sice vychvaluju akučku, ta se jim fakt povedla. Ale měl jsem tu jejich největší kápovací a pokosovou pilu s pojezdem. Velice špatný hliníkový odlitek. Ta část, co se otáčí doleva/doprava, není ve vodorovné rovině s okolím toho otočného mechanismu.. Je o něco výše(asi o 5mm), navíc docela znatelně zešikma(nalevo je otáčená plocha výš, než napravo). Vrátil jsem jim ji. Nebylo možné nastavit pravý úhel kotouče vůči dřevu z obou stran. Objednal jsem tedy tu menší pilu. Ta to už sice nemá vyloženě z kopce, ale taky není úplně v rovině otočný díl vůči zbytku plochy. Ale je to tak 1mm. Nicméně ta měla zase přidřené ložiska pojezdu-ložiska krokovaly-nejely plynule. Poslal jsem jim to zpátky, vrátili mi to promazané. Podle vůně WD-40. To jsem tam mohl cyknout sám a nemusel čekat tak měsíc. Krokovalo to furt. Tak jsem jim to vráil a objednal znovu. Potah už je ok.

Další konstrukční zmetek je jejich pásová bruska. Přední napínací válec je níže než ta plocha uprostřed, takže když opracovávám delší dřevo než je ta bruska, tak bruska leží na zadním a předním válci. Nechává to na dřevu rýhy. Reklamoval jsem jim to na 3x. Vzdal jsem to a poslali mi peníze zpátky.

Když se dívám na tu jejich okružní pilu, tak mě hned napadá: "není ten stůl do vrtule?" https://www.lidl.cz/p/parkside-stolni-okruzni-pila-ptks-2000-g5/p100333899
A dá se vůbec na takové pile zarovnat konec dřeva opravdu do pravého úhlu vůči zbytku dřeva? Chybí mi tam něco, co je vůči kotouči opravdu od výroby do pravého úhlu, o co zapřu dřevo a i s tímto dorazem posunu vůči kotouči. A kolmo vůči takovému dorazu bych viděl tu bočnici, co je na obrázku. Bočnici dám od kotouče určitou vzdálenost a dělám pěkně pravé úhly a stejné délky.

V prvním dotazu píšeš "prkna jsou ze všech stran zvlněná" pak píšeš že máš zájem o něco malého a skládacího, máš malou dílnu a chceš opracovávat dlouhé dříví. To je v podstatě neřešitelný problém. Na ty prkna potřebuješ pořádnou protahovačku, která by měla být umístěna kvůli korozi v dílně. Pokud dělám se dřevem tak to vezu ke kamarádovi, který má litinovou protahovačku kde se mohou protahovat prkna do šíře 40 cm (něco z 50 let minulého století). Nechám si to protáhnout a ohranit a pak si s tím dělám doma. Některé stroje (velkou rozbrušovačku, ohýbačku plechu a cirkulárku) mám udělané že mají dvě kolečka a dvě nohy. Mám k nim udělanou pojízdnou oj a pokud ten stroj potřebuji vyvezu si ho na plac. Jelikož na rozbrušovačce řežu diamantovým kotoučem šamotové cihly tak mám před dílnou zpevněný prostor a vyvezu si to před dílnu, po práci zase schovám. Nejdříve tedy budeš muset vyřešit jak se tomu budeš chtít věnovat a dle toho nakoupit stroje. Na tvoje prkna potřebuješ pořádnou protahovačku a ta nyní stojí ranec. Musíš se tedy rozhodnout zda si pořídíš novou, starší a kam ji dáš a nebo si materiál někde necháš opracovat.

Chápu vás, když píšete: "Když mi to opracuje jiný, nebude mě to uspokojovat."
Co se k tomu postavit tak, že pokud to není nezbytně nutné a překonáte nutkání, které odezní, tak že to dřevo necháte ležet ladem na pozdější a nutnější dobu? Třeba to váš syn jednou zpracuje pro sebe, pro svoji rodinu a bude mu to sloužit jednou pro vždy. V mezičase bych zkoušel sehnat někoho kdo mi s tím pomůže. Řekl bych si, že nechci další krám do baráku. Vždyť to nemusí být pouze zakázková drahá práce, kterou někomu zadáte. Někdo může být stejné povahy, přístupu a myšlení jako vy, bude vás chápat a podá vám pomocnou ruku. Taky se může stát, že se vám časem podaří sehnat použité kvalitní stroje, třeba z pozůstalosti po někom. Zkusil bych úsilí zaměřit tímto směrem a zadal poptávku a počkal si. Třeba se někdo ozve. U nás takhle paní likvidovala stroje po zemřelém manželovi, který byl řemeslníkem a mistrem svého oboru. Přijel si pro to pán z velké dálky. Evidentně se mu to vyplatilo. Tenkrát na sebe měli oba dva dost štěstí. Vyšli z toho jako spokojení vítězové. Tak vám to také přeji...

Děkuji za pohled na věc. Opracování dřeva je pro mě zábava. Řeším, jak ho opracuji, protože ručně je to při větším rozsahu náročné na zdraví ruk(vazoneuróza z vibrací). Někdo chodí třeba na fotbal, nebo sleduje sport v TV. To já nedělám. Relaxuju jinak. Další stroj neberu jako další krám do baráku. Nemáme zase jiné krámy, jako třeba tu TV. Velká hoblovka je ale moc velká. Nemám ji kde dát. Věci, které chci vyrobit, je omezené množství.

Řeknu něco, co jsem tady nezmínil. Zastávám(ale né nějak fanaticky) názor, že civilizace, jak ji známe, může zkolabovat, nebo se alespoň může zhoršit dostupnost hojnosti, jakou máme. Čím to může být způsobeno, to je na nekonečnou diskuzi. Chtěl bych být ale na určitý pokles připravený. Aspoň trochu. Něco umět, znát. Umět si něco vypěstovat, opravit, vyrobit atd. Pokles může příjít třeba než dopíšu tuto větu. Sluneční erupce, nebo výbuch blízké supernovy... a řešíme najednou jiný problém... Mám malé děcka. Člověk co je sám, řeší některé věci jinak, než někdo, kdo má malé dítě... A tak se bavím(né nějak násilně či ve stresu) opravdovými věcmi a problémy. Protože mě to baví, je to zábava. Chci tedy maximálně dělat věci já, abych je uměl. Nemám možnost si ohoblovat dřevo sám u stolaře. Nikoho takového neznám.

Dobrý den!
Jen malý příspěvek k vašim problémům při hoblování delších věcí.
Viděl jsem několik "malých" truhlářských dílen, kde to měl mistr truhlář vyřešeno tak, že hoblovku postavil v ose dveří a na protilehlé straně bylo "okno", které při hoblování otevřel .,. a bylo to.:-)
Já jsem hoblovku s protahem/ amat. konstrukce, š. 30 cm/ na obou koncích stolů doplnil /okopírováno z katalogů/ výsuvnou konstrukcí svařenou z jeklů, pomocí které se až do vzdálenosti cca 20 až 80 cm před, nebo za stolem vysunou výškově stavitelné podpěry s válečky. Buď se nastaví do roviny s horním, nebo spodním stolem.
K tomu mám ještě dvě přenosné podpěry. Truhláři tomu myslím říkají "pachole". Podstavec - kolo z auta /disk i s pneumatikou/ pak výsuvná, výškově stavitelná noha z jeklů a válečku. Slouží pro pilu, hoblovku i frézu. Sám tak bez problému řežu, hobluji a frézuji 3m prkna, trámky.
Válečky /pěkné pogumované/ jsem "vyzískal" v kovošrotu z nějakých kancelářských strojů.
Na těchto "zařízeních" jsem jen s malou pomocí manželky hobloval, sámoval a frézoval až 6 m podlahová prkna/ fošny/ š. 20 - 27 cm.
Škoda že to je na chalupě, já jsem v teple zimoviště, jinak bych doplnil fotku, pro inspiraci. Pojedu tam "na kontrolu" cca za týden, bude-li zájem mohu to nafotit.

děkuji za inspiraci.
Fotka je asi lepší, než 1000slov... Ale asi si to dovedu představit. Staré,nepoužívané disky z kol i s gumami mám.

Co se týče postavit stůl v ose dveří a případného okna, to mě taky napadlo. Dveře šopy jsou ovšem na té delší straně šopy. A na druhé straně šopy, kde by bylo to okno, je plot zahrady. Po rozšíření šopy(jak někdy v budoucnu taky plánuju), nemohu ty dveře umístit na tu užší stranu šopy, protože tam je čistička. A z druhé strany je umístit nemohu, neboť bych zase nevyjel s motorkou. I tak to stůl v šopě moc nechci. Jak jsem psal, v šopě je spousta věcí. Stěny jsou obložené regály, a i na zemi je toho fest. Bordel ze dřeva(hobliny,prach) by se těžko vymetal. Navíc bych to musel vymetat. Na zahradě to nechám tak a za pár týdnu se to rozloží... dělat pořádek není pro mě relax :D

Asi zkusím tu z Lidlu. Pokud to nebude ok, vrátím jim to. Očekávám však, že na kratší a užší věci, kterých dělám absolutně nejvíce, to bude stačit. Těch dlouhých desek zase tolik nedělám. Počítál jsem to teď. Desku 3m asi jednu, nebo 2. Dále desky2.4m asi 10ks. Hranoly 2.4m asi 16ks. A dále možná 100? délek do 1.5m.
Navíc, u té 3m délky nepotřebuji docílit pravý úhlel tloušťky vůči šířče desky. Stranu tloušky mohu ojet el.hoblíkem.

dám pak vědět, jak s tím dělám. Třeba to pomůže při rozhodování dalším...

Dobrý den! Správně uvažujete, že bez spolehlivé podpěry /vedení/ hoblovaného delšího materiálu se vám nepodaří to vyhoblovat přesně do roviny. Čím kratší stůl, tím větší páka přes hranu stolu a nad válcem to těžko udržíte přesně stejně přitlačené. U protahu to přítlačné válce také přesně neudrží, když prkno není na konci řádně podepřeno a vedeno.
100% pravý úhel boku prkna k ploše se při ručním vedení podle pravítka také nedá docílit. Proto se doporučuje při hoblování boků prken následně slepovaných /do spárovky / vést podle pravítka nejprve jednu stranu prkna a druhý bok pak po otočení prkna hoblovat podle druhé strany. Případná nepřesná kolmost boků se tak při lepení vzájemně vyruší.
"Bordel ze dřeva(hobliny,prach) " - máte pravdu, že se u strojů a nářadí bez odsávání těžko uklízí, s tím také bojuji. Nechá se to ale solidně vyřešit. Občas navštívím bratrance, má větší profi truhlářskou dílnu s kompletním odsáváním a přesto odejdu "trochu" ušpiněn prachem. To ale k truhlařině patří, s tím nic neuděláte! Prach a hobliny z vás po příchodu domů budou padat a "bytná" bude vždy trochu nadávat. :-)

Mám doma hoblovku MS 250 a k tomu přídavnou srovnávačku (protahovačku).
Poctivá litina z dřívější výroby. Po odmontování noh i skladná.
Jsem s ní velmi spokojen. Je to tahle https://stroje.bazos.cz/inzerat/148019545/tovarni-litinova-hoblovka-ms250-hoblovaci-valec-sire-250-mm.php
A tady to nabízí za hubičku i s bohatým příslušenstvím.
Pokud to ještě neprodal, tak bych neváhal ani minutu. Za ty prachy výhra.
https://stroje.hyperinzerce.cz/hoblovky-protahovacky/inzerat/32304494558788293327-hoblovka-srovnavacka-kovodruzstvo-ms-250-s-prislusenstvim-nabidka-moravskoslezsky-kraj#
Na řezání dlouhých prken po délce dobře poslouží i levný maflík. Prkno stačí vhodně podložit na
zemi. Při šikovnosti se s maflem dá řezat i pod úhly. :puff::beer:

Je potřeba si ujasnit, na co co slouží. Hoblovka (srovnávačka) jako taková, slouží například k tomu, aby se vyrovnal a ohladil povrch prkna, trámku a podobně.
V tom případě se materiál vede ručně po stole hoblovky a přitlačuje k válci. (pozor, nikdy nesmí být ruce nad válcem, nutno použít například k přítlaku pomocný předmět).
Pokud je potřeba například orovnat boky prkna do pravého (i jiného) úhlu, je vhodné použít vodící úhlové pravítko, ke kterámu se prkno přitlačuje bokem a současně k válci.
Protahovačka (tloušťkovačka) slouží k tomu, aby se předem přibližně opracované prkno protáhlo (klikou, nebo nějakým pohonem), tak, že "most" nad hoblovacím válcem přesně určuje tloušťku prkna.
Primárně není určeno pro hoblování prkna nastojato, ale lze do rozsahu nastavení protahovačky, s použitím nějakých vodicích příložek. (je omezeno možnou výškou "mostu").
Například: Potřebuji vyrobit díl rozměru 500mm x 100mm x 20mm.
Uříznu kus prkna o něco větších rozměrů. Nejprve upravím tloušťku prkna tak, že je li o více tuščí, jen orovnám na hoblovce obě strany na hrubo, tak aby zbyla dostatečná rezerva. Například milimetr na každé straně. Pak na protahovačce (šlo by jednu stranu připravit už na čisto, ale takhle je to přesnější), protáhnu na čisto jednu stranu a pak nastavím přesný rozměr a protáhnu druhou.
Je li třeba, upravím přibližně boky na hrubo pilou a pak pomocí úhlového pravítka orovnám na čisto jeden a pak druhý bok prkna. Je dobré si na dřevo narýsovat a pracovat po rysku.
Délku na čisto na pile s jemnými zuby. Délku je vhodné upravit až na konec, protahovačka nechává trochu nepřesný náběh na dřevo, takže kousek je nepřesný.
U mnou doporučované hoblovky je nutno protahovačku namontovat. Tak je samozřejmě nutno si všechny díly nejprve ohoblovat a protahovačku namontovat nakonec, ne na každý díl zvlášť.
Jsou však hoblovky i s pevnou protahovačkou pod hlavním stolem, tam montáž odpadá.
Ale u spodní protahovačky skáčou třísky do pracovního pole a sekají se válcem o opracovávaný povrch, což zhoršuje mírně hladkost povrchu. To se mi u válce pod prknem zdá lepší, třísky se odhazují hned dolů.
Malou nevýhodou této hoblovky je, že jsou do ní speciální nože, které mají vyfrézované vybrání pro stavěcí šrouby. Dají se sehnat a vydrží při ostření hodně dlouho https://www.pilanamarket.cz/noze-hoblovaci-a-profilove-2/hoblovaci-noze/hoblovaci-noze-typ-rojek/
Ale při nedání stavěcích šroubů upínám i nože bez vybrání.
Pozor, hoblovka je jeden z velmi nebezpečných strojů. Při blízkosti ruk k válci, dokáže nakopnout a neštěstí je hotovo. I já velmi obezřetný člověk mám vlivem hoblovky ukazováček o dva milimetry kratší. :.( :!:
Ještě poznámka. Postup uvádím pro mnou doporučovaný stroj. Zde je protahovačka jako přídavné zařízení "most", která se montuje zvrchu nad válec. Válec je tedy pod prknem a opracovává se zespodu. K tomu se musí také demontovat náběžná strana pracovního stolu.

jasne, díky za vysvětlení. Teď už tomu dobře rozumím.

Co se týče stroje, který doporučuješ, zvážím ho. Budu muset promyslet uspořádání šopy. Takový velký stůl nebude lehké někde zapíchnout. Rozšíření šopy bude kdoví kdy.

Momentálně u mě vede pragmatické řešení. A to, že bych koupil protahovačku s hoblovačkou. Pacholata na dlouhé dřevo zvládnu vyrobit. S tyma kolama z auta je to dobré řešení. Mám takový nevyužitý zastřešený koutek, kde neprší, nefouká a už jsem to proměřil a vlezlo by to tam.

Dlouhou dobu pošilhávám po maflu. Podélné řezání dřeva jsem řešil křivočárkou. Je to ale mordovačka, úběr je pomalý a navíc křivý.

Na pravé úhly mám nyní tu lidlovskou kápovací a pokosovou pilu. Výhoda této pily je hlavně u delšího dřeva, neboť nehýbu dřevem, ale pilou. Stolní pilu bych musel mít v pergole. Do šopy by už nevlezla.

Když tak nad tím uvažuju, tak tu litinovou hoblovačku/protahovačku bych mohl v pergole mít. Sloužila by jako odkládací stůl. Dělávám v pergole akce a i když mám stůl vcelku velký, tak když je tam třeba 15lidí, tak mít možnost si odložit pivko někde jinde, než na ten hlavní stůl, se mnohdy hodí(teď tam mám taky ještě takový přírouční stolek, kde se to pivo odkládá. Byla by tam ta hoblovka. Tak to ještě půjdu přeměřit a uvidím...

díky zatím

Děkuji. Dodělávka vypadá hodně dobře. Krásná práce. Je vidět, že sis dal záležet. Obrázky si s dovolením uložím, kdyby to odsud zmizlo, abych měl eventuélně inspiraci po ruce.

Oceňuji rovněž velkou kutilskou dílnu. Pohodlně se ti tam vleze 5 stolů a pracovní stůl. To mít, bych se musel přestěhovat.... ,nebo počkat na příští život...:D

Dobrý den! Děkuji za pochvalu. Pro vybudování dílny jsem měl k dispozici prostor 9m x 9m - bývalou stáj na chalupě. Tak jsem to využil. Pohodlně jsem tam umístil tři stroje - hoblovku, pilu s odsáváním a spodní frézu. Ke strojům jsou dodělány podle inspirace z literatury a katalogů různá vodítka, pravítka, pomůcky, prohloužení stolů, kryty a pod. Dále zámečnický ponk, truhl. hoblici, prac. stůl a psací stůl. 7 skříní a skříněk, regál, police. K tomu kompletní sadu truhlářského, zámečnického a elektrikářského ručního a elektr. nářadí. Kamna Petry, takže je možné pracovat tam i v zimě. Bohužel, tak jako ty uvažuješ hoblovat venku, já musím naopak zase chodit "rozbrušovat" a svářet na zápraží před dílnu - pro prach a hobliny z truhlařiny to v dílně prostě nelze.
Bohužel - již "zaklepalo stáří" a dílna je využívána jen občas. Následovník není, mám jen dvě dcery, tak nevím jak to s dílnou nakonec vůbec dopadne.
Malá rada, pokud ty, nebo někdo jiný se nechá inspirovat těmi posuvnými nebo výsuvnými přípravky s použitím jeklů. Využil jsem to že dva, rozměry po sobě jdoucí jekly se dají do sebe zasunout. Malý kousek to šlo, ve větší délce se to někdy "zakouslo" a byl problém to i vyrazit. Proto musí být použity postupně 3 velikosti jeklu, prostřední velikost jen krátké, cca 10 cm dlouhé vložky a vodítka. Pak to "chodí" bezvadně.

zdravím po delší době.
Přišla mi Parkisde protahovačka(6000kč). Mám z ní smíšené pocity. Z recenzí jsem už na to byl trochu připravený, ale i tak jsem doufal v lepší výkon.
Protahovačka je levná a za ty prachy si asi říkám, že nedokonalost výsledné práce se tou cenou omluví. Ale taky nejsem chudý, abych nehrábl hloub a líbí se mi Schepach 1080(zběžně jsem ho viděl za 13000kč).

Parkside: bočnice není souběžně se stolem, ale jde do "šipky" k tomu stolu. Vycentrovat to nepůjde, šroubky jsou přesně na dírky. Bočnice pruží. Přitlačit dřevo o bočnici znamená, že se pravý úhel zvětší.
Klička na zvedání stolu by měla být vyšší a ne z plastu. Vyšší proto, že naráží do krytu nožů, který leží na stole.
Protah samotný asi funguje dobře.
Co se mi nepodařilo vůbec je hoblování z hora. I když nastavím stůl na 2mm odběr, tak když přiložím desku na ty dvě rozdílné výšky a sunu dřevo přes nože, tak se vůbec nic neodebírá. Delší dřevo(tak 40cm) leží příliš daleko na snížením stole, takže je nad noži pořád ve vzduchu.

Pokud je srovnávačka špatně navržena, tak mohu využívat jen protah. Požadavek na pravé úhly jsou u mě tak z 10% výrobků. U zbytku je mi jedno, jestli tam je pravý úhel mezi tlouštǩou a šířkou desky. Nicméně pravý úhel by se dal asi dosáhnout použitím maflíku. Musel bych použít nějaké vodítko. Ale to jen u desek. Hranoly třeba 3x3cm takto neopracuji.

Jen k tomu "hoblování z hora" jak to popisujete. "Nestrkáte" tam to hoblované prkno obráceně, jinak není možné to co popisujete, nebo máte nesprávně /opačně/ nastavenou výšku stolů. Hoblovaný materiál se posouvá po předním, níže nastaveným stolem. Při posunu musí narazit na výše nastavený nůž a zadní stůl.
Vzájemná poloha - rozdíl výšky nožů a zadního stolu se nastavuje - popis je na netu leckde uváděn.

Přesně takhle jsem to dělal. Ale jak je dřevo ohoblováno nožem, a narazí na horní stůl, dřevo nadzvednu a položím na hranu horního stolu. A tím se dostane nad nože a ty už nezabírají, ani když dřevo posunu dál za hranu horního stolu. Velmi divné... Asi by šlo nějaké krátké dřevo takto ojet, ale delší ne.

Dobrý den,vlastním tuto protahovačku od loňského listopadu,chtěl jsem něco malého,mám v dílně velkou hoblovku,pouze srovnávačku kombinovanou s cirkulkou,stavěl jsem jí okolo osmdesátého roku,je to velký stroj,uložen v rohu,zarovnán pneumatikami,prostě než to vyndavat na hodinu,tak jsem to raději mordoval elektrickým hoblíkem.Tato je skladná,má 26 kg,půjde do regálu se snadným přístupem.
Když ji přivezli,sundal jsem boční kryty,vše od posuvu promazal.
Také to shora nehoblovalo,žádný problém,vím jak se to seřizuje.Používám leta starý truhlářský fígl,ani šupléra ho nenahradí.
Vezmete kousek laťky,tak čtyřicet centimetrů,uděláte na ní rysku a druhou uděláte na pevném stole hoblovky.Potom vezmete imbusáky,povolíte nůž,malinko vysunete a úplně u kraje na něj položíte laťku s ryskou,rysky na laťce a pevném stole proti sobě,ručně otáčíte válcem a imbusákem zvedáte nůž dokud nůž laťku nezachytí a posune,namalujete vedle rysky na laťce druhou rysku na stůl.
Takto seřídíte i na druhé straně,vzdálenost rysek na stole musí být naprosto stejná,pak je nůž přesně seřízen proti stolu.
Ten spodní stůl mám také malinko z úhle,zatím jsem to neřešil,ale půjde to na základě mírného pootočení závitové tyče na jedné straně,zjistil jsem to při hoblování asi patnácti centimetrového prkna,bylo na jedné straně asi o tři desetiny slabší,to se seřídí.
Jako stroj za ty peníze to vidím dost slušně,seřídit se musí každá mašina,to je základ.Hned jsem na tom vyrobil prosklený rám pro vstupní dveře z verandy do chodby,byly tam leta široké zatahovačky a táhlo tam.Rám je ze silných střešních latí délka přes dva metry,pěkně ohoblováno a tu nerovnost protahu jsem korigoval druhým protahem otočené laťe.Dále malé laťky na zalištování skel,také pěkná práce,ty jsem ještě frézoval profilovou frézkou.
Z mé strany všestranného kutila spokojenost,malý stroj,hobloval jsem to v teploučku na chodbě,má pět metrů.hlavně se hned vrátily peníze,za ten rám by mě u truhláře určitě pět tisíc nestačilo.A mám do budoucna šikovnou ,ač né profi mašinku.:-)

děkuji. zkusím zítra. Dnes je obecní klid. Mašina dělá neskutečný rachot... pak dám zase vědět

Jo a ještě jednu věc. Když mi ji přivezli, tak uvnitř byly vystélací kartony poničené. Na stroji zepředu, jak je nápis Parkside, tak to E je poškrábáno(není stříbrné, ale místy černé). Na zadním stole je v tom hliníku taková rýha. Mi to případá, jak by to už někdo předemnou vrátil. Když jsem čekal, až ji budou mít na ebchodu(2x jsem ji za ten měsíc zmeškal), tak jim tam naskočí že mají jednu, ale za chvíli(třeba jeden den) už není. Pak za pár dnů je zase jeden kus a tak dokola...Tomu ebchodu nedodávají pro celé Česko po jednom kuse... spíše bych řekl, že si to zákazníci posílají mezi sebou přes ten Lidl.

Tak to já ji měl zabalenou dobře a vše nepoškozeno,koupil jse ji doslova náhodně,zůstala v eshopu v historii ,otevřel jsem to kvůli nabíjecím bateriím a ouha,sleva ze šesti na pět tisíc,tak jsem ji přihodil k bateriím.
Co jsem četl recenze před koupí,již jsem si na ní myslel delší dobu,tak je to pade na pade,hlavně problémy se seřízením,to neřeším,je to stroj jako každý jiný.Hlavně vše promáznout,leží to na skladech dlouho.
Měsíc před protahem jsem tam koupil pásovku na kov,po zapnutí se to vlnilo jako had.Rozdělal jsem kryty,sundal pás a hnané kolo šlo těžko otáčet,proto se to kroutilo,troška vazelinky,sestaveno a běhá dobře.Nemůžeme od takto levných strojů čekat zázraky co do přesnosti,ale na domácí kutění dobrý.Hlavně už jsem věkem a zkušenostmi vyrostl ze samodomo strojů,moc času,náklady podobné finálce z obchodu,ale vylepšit se dá vše.
Mám i tu malou cirkulku co byla zmíňěna,ale z OBI.Hned po koupi jsem na ní vyfrknul tři závěsné skříně na chodbu.Nemá nic moc pravítko,už vymýšlím nové.Na ali koupena za stovku digitální šupléra,zjistil jsem,že po vyndání snímače to čte na hladkém hliníkovém profilu a ukazuje 999 mm,takže metr.Měří jen na jednu desetinu,to u dřeva stačí.Dorazíte ke kotouči,vynulujete a měříte.
Pila není žádný zázrak,má své mouchy,ale má to přes deset kilo a je to skladné,když je zima,donesu do sklepa a kutím.
Mám cirkulky ještě dvě,samodomo,jsou těžké,mám pryč páteř,prostě už to nedávám se zdravím,tak mám tyto miniatury,ale dobře slouží.Velké fošny můžu podélně na hrubo rozřezat na pile se stolem i kolíbkou co mám na palivové dřevo.:-)

jasně, děkuji.
A jak je to s tím bočním dorazem? Ten na mém parksidu je vcelku pružný. Je to tak ok? Nebo by to mělo být nepružící vůči těm stolům? Ptám se možná zbytečně, řekl bych, že by to pružit nemělo. Ale třeba to není žádná sláva ani u těch dražších. Ve středu pojedu kolem železářství, kde prodávají Schepach 1070. Zkusím to omrknout.

no, mám o čem přemýšlet. Buď to Lidloušovi vrátím, a koupím Schepach 1080, nebo DoDo. Je to dilema. Kdyby to bylo o 2 litry,rozhodnu se snadno. Ale cenový rozdíl 8000 je už na mě hodně.

Polski trochu umím, takže jsem lapal o čem to tam gadá. Šikovný synek. Dobrý nápad. On to ale měl tlustou desku na čem seříznout do pravého úhlu :D Hlava 22. Já vím, mohu zajít někde do stolařa, ať mi to seřeže za kilečko...

Zkouším stroj(parkised padm 1250) seřídit.
Nejprve stoly, aby šly vůči sobě v rovině. Přední stůl je vůči zadnímu stolu do "V". U válce je níže, než na konci stolu. Seřídit to asi nepůjde, neboť ten přední stůl jede v otvorech, které nemají vůli, takže není kde ho posunout.

Plastové ozubené kolečka. Ty jsou ale, podle YT i u Scheppach 1080.

Napínání řetězu je provedeno pružinou, která klouže po tom řetězu. Navíc, jedno plastové kolečko po pružině lehce drhne. Už je vidět na obrázku odřenina na pružině. Černé tečky jsou barva z pružiny.

Pro nastavení nožů je přiložen přípravek. Tak nějak nechápu, jak ho použít.

Máte někdo nějaký nápad, jak co s tym?

děkuji