Brusenie kuchynských nožov
Poraďťe dobrú brusičku na kuchynské nože (podla vlastných skúseností).
Nože priemernej kvality-ani najdrahšie ani najlacnejšie.
Hlavne Vaše skúsenosti.
Ďakujem
Poraďťe dobrú brusičku na kuchynské nože (podla vlastných skúseností).
Nože priemernej kvality-ani najdrahšie ani najlacnejšie.
Hlavne Vaše skúsenosti.
Ďakujem
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Já mám toto : Elektricka-bruska-nozu-GRAEF-Chef-s-Choice-CC-120.html
Jsem s tím naprosto spokojen, dolaďuji diamatovou ocílkou. Pokud si tento brus nebo jeho levnější verzi koupíš, tak důrazně doporučuji přečíst návod
https://www.dimapa.cz/Diamantovy-brousek-pro-ostreni-4ks-DIMAPA-d385.htm
Neco takoveho. Uplne staci, pokud nejsi uplne levy. Za minutu jsou jako britva.
Na smejdy co pouziva zena (vyhodil bych je, ale nedovoli mi to) normalni protahovaci od fiskarsu, co jsem nekde vyhrabal. na udrzovani ocilka.
Hracku za 4 litry bych si koupil leda kdybych byl reznik. Za ty prachy mam sadu nozu.
Za 4 litry mám tak maximálně 2 nože, a to ještě něco menšího.
Môže byť elektrická v cene 30-40eur(1000Kč), alebo na ktorej sa nôž preťahuje ,ale nie brusny kameň (brousek).S tým som sa už nabrúsil pomerne dosť a stačilo.
Mám dva brousky, oba fungují....
https://www.domacipotreby.cz/fiskars-brousek-ostric-nozu-essential-roll-sharp-1023811-p1660/
https://www.ku-z-el.cz/Ostric-brousek-na-noze-UHD-d4569.htm
Ten fiskars mam taky. Jako brousi cokoliv, klidne nuz o nuz. Ale ty levne protahovaci hrozne zerou ostri. A maji blby uhel. Kvalitni brousek by mel ostri obnovit, jinak z toho neni nuz, ale obrouseny kus zeleza.
Nevím, nejsem odborník přes ostření. K tomu brousku Fiskars jsem přišel zadarmo, nože s tím naostřit jdou, tak víc neřeším. Druhý levnější protahovací brousek taky několik let úspěšně používám, nemám nějaké značkové nože za tisíce. Že by žraly ostří jsem si nevšiml, to by mě při rychlosti toho žraní nože přežily.
Jasne, nabrousis to tim. Na levnejsi noze co nedrzi ostri to pouzivam taky. Ale u lepsich je to barbarismus. Ze zere ostri neznamena ze ti bude material mizet pred ocima, ale ze to ubere ostri vytvorene pod mensim uhlem. Ono 30° vetsina nozu nema, takze z puvodniho nabrouseni nic nezbyde. A kdyz to s nim budes brousit denne, tak to za par let poznas.
Není potřeba zase dělat z broušení nožů takovou vědu.Stačí na nabroušení nože oboustranný obtahovací kámen.Buďto brousím pod olejem nebo brousím pod vodou.Rozumí se brusnou plochu máznout olejem.Ne stolním.Pokud brousím pod vodou tak zase kropit brusnou pluchu troškou vody.Možné je kámen mít ponořen v nějaké misce s vodou nebo na mokrém molitanu.Důležité je zachovat úhel ostří k ploše kamenu.To se může trochu lišit podle toho jak je ostří vybroušené.Pomůckou při ostření může být to že po ostří přejedeš černým fixem a potom při broušení vidíš zda už máš břit naostřen.Všechno je otázka cviku a prakse.Věda to není.Postup je zpravidla ten že nůž obtahuješ proti ostří a to z obou stran.Potom se také tak zvaně rovná jehla.To můžeš na ocilce.Pro kuchyňské nože je toto postačující.Ona některá hospodyňka to dokáže ztupit už při prvním použití.
Ámen. Přesně tak, pokud má člověk čas a trpělivost. Já měl pískovcový brus, který se brodil ve vodě a točil jsem ho šlapáním.... Dneska už jsem línej A když mi žena vzala nůž na uříznutí hadice, tak jsem viděl rudě
Já zas ukrupávám když vidím manželku s nožem na vykosťování masa jak jede v pekáči s buchtama
To se doma neuhlídá, každý bere nůž jaký zrovna je po ruce. Kdybych tam položil katanu, tak budou krájet mrkev katanou, s tím se nic nenadělá :D
Jinak nože brousím běžným technickým dvoustranným brouskem v keramické vazbě 400/1000 (pod vodou) a obtahuju na Arkansasu (já vím, je to old fashion, ale těžko se už přeučím). Jen na ten Arkansas nepoužívám petrolej, to by mě žena hnala z kuchyně, ale řepkový olej od Babiše, na to se hodí
Taky postačí zakoupit sobě voděodolné smirkové papíry odpovídající hrubosti a nalepit je lakýr páskou na sklo.
Sklo ve sběrném dvoře se vyskytuje ve velkém výběru, jen ho přiříznout.
Ale jestli na kameni jednou brousíš pod olejem, už na něm pak nemůžeš pod vodou protože je od oleje zalepený. Jinak souhlas. Nejdůležitější je mít pevnou ruku a stále držet správný úhel. Postupovat od hrubšího kamene po nejjemnější. Na závěr obtáhnout na koženém řemenu. Pokud je nůž z kvalitního materiálu, tak při správném používání a péči vydrží ostrý déle než broušený na kotoučové brusce.
Vybehni s kudlou pred dvere a na hradne prvého betónového schodu s citom nabrús pod sklonom 35°, miernym ťahom skúvanej, damaškovej HCR 63 ocele, smerom od ostria. Máš brúsku úplne zadarmo.
Hlavně Solingena takhle brousit a můžeš ho zahodit ještě než začneš.
To už je rozumnější otočit talíř dnem vzhůru a brousit to na něm. Aspoň brousíš na keramice
Ještě když se prodávala kamenina tak si pamatuji jak maminka nože brousila na hrdle hrnce.Ataké to bylo ostré.
Ono taky záleží na tom noži. Měkký nůž s tím nabrousíš. Já mám nůž od Poka z Plzně a dost se zapotím, než ho nabrousím, ale taky dost dlouho trvá, než se ztupí. Na hrnci/hrnku bych se z toho asi zvencnul, tím se dá nůž leda obtáhnout.
Brousím to na starým, komunistickým brousku na kosu, ještě byl novej v krabičce, když mi ho táta dal. Není to ideální, ale jinej šutr nemám a nebyl jsem schopen si ho pořídit. Samozřejmě brousím na vodě.
Mám jeden nůž od Poka a je to docela dobrý. Taková střední kvalita, jako třeba kuchyňáky Victorinox.
Měl jsem tři, ale loupák se nám někde ztratil. Škoda, byl takovej šikovnej. Ten velkej kuchařskej mám rád, dobře se drží a ostří vydrží fakt dlouho. Lepší nůž jsem doma neměl, tak nemůžu srovnávat, ale rozhodně je to lepší, než běžná konfekce z maloobchodu.
A víc mít asi nebudeš. Starý pán už nedělá a mladý/í nemají o práci zájem a jen provozuje/í obchod.
Alespoň tak se mi to doneslo.
Já myslím, že mladý pán dělá, ale místo vysekávání kuchyňáků z plechu se zaměřuje na úplně jiný segment. Zakázkové ručně dělané dýky, lovecké nože a podobně. http://www.pok-knives.com/cz/katalog/sberatelske/
Myslíš, že keramika je ve srovnání s nožem měkká? Není. Mam doma i keramické brousky.
U kvalitní oceli jen trvá déle, než ho nabrousíš. Nože od Poka (myslím kuchyňské) nejsou špatné (mám doma), ale žádný extrém v tvrdosti to není. On musí volit kompromis mezi držením ostří a tvrdostí, aby byli lidi schopni si to snadno nabrousit a cenou. Sám uvádí, že používá tvrdost 55-58 HRC.
Však jasně, já to myslel tak, že tvrdej nůž na hrnku budeš obtahovat hodně dlouho.
55-58 HRC je běžná a praktická tvrdost. Ti japonci s tvrdostí 63 HRC a víc sice déle drží ostří, ale taky se to ztupí, vyžaduje to opravdu zvláštní zacházení, pro kuchaře zvyklého ukrojit pět řízků a přejet nůž ocílkou to vůbec není. Hůř se to brousí, ocílka do toho dělá zuby. Taky se to rádo láme, pří říznutí např do velké kedlubny, o seknutí do kosti nemluvě. Tvrdý japonec pro fajnšmekry a nebo do vitríny, klasický nůž pro ty kdo s ním pracují. Mám jednoho tvrdého japonce ze sendvičové oceli s jádrem z VG-10 (právě 63HRC), ale je s tím víc starostí než radosti. Pokud si někdo potrpí na nože a chce kvalitu, je daleko lepší něco z běžné např. německé produkce (F. Dick, Wüsthof a podobně).
U toho damaškového nože s tvrdostí 63HRC touto procedurou Nudo zaručeně vylámeš ostří. Na takové nože už se nedá ani používat klasická ocílka, pouze hladká polish. A sklon 35, tedy vrcholových 70 stupňů, to už silně tupíš. Kuchyňáky se brousí tak na 30-40 stupňů vrcholových, tedy sklon vůči schodu 15-20. A brousí se zásadně proti ostří. Snad jen na konci pár velice jemných tahů po ostří. Protože když brousíš celou dobu po ostří, vzniká ti tam jehla, které se jen tak nezbavíš. Ta je sice extrémně ostrá, ale po dvou říznutí se ohne a nůž je zase tupý.
Tady by se mělo napsat, jaká je ta cena.
Šikovné nože z IKEA za 400 klidně brousím na tom žravém kolečku. Důležité je netlačit, jen přetáhnout. A až mě nebudou vyhovovat, koupím jiné. V šuplíku jsou od nožíře nabroušené Solingeny a neděláme s nimi. Nejdou do myčky, jsou těžší a tak jim žena nenápadně přidělila extra šuplík na odpočinek.
Takhle je to se vším, pokud chce člověk kvalitu a používá jí, tak se vyplatí zainvestovat do kudel, které budou sloužit desítky let. Pokud chce někdo nože do myčky a nepracuje s nimi, tak nemá smysl si kupovat něco jiného než plech. Každý si musí vybrat podle svého gusta a nátury. Tím nic neodsuzuji, je to prostě otázka, co komu vyhovuje. ( ty solingeny klidně koupím )
Záleží, jak moc jsi fetišista na nože. Někdo preferuje brusné kolečko za 30 Kč a pár vteřin práce, někdo se s jedním nožem piplá několik hodin na sadě kamenů, která by stačila na rekonstrukci Karlova mostu.
Se sadou kamenů dosáhneš lepších výsledků, při porcování fláku hovězího z Tesca je to ale celkem jedno.
Osobně používám už dvanáct let denně sadu nožů od Wüsthof Dreizack. Jednou týdně přeběhnu párkrát dodanou ocílkou a srovnám ostří, než se zabořím do práce. Pořádné broušení těch dvanáct let neviděly. Furt řežou dobře. Umím si představit, že nožíř by z ních vybrousil mnohem lepší ostrost, já s nimi však nepotřebuju řezat volně visící list papíru A4.
Až budu mít pocit, že řežou špatně, opatřím si brousek od Wusthofu a to mi bude stačit. Fetišisté omdlévají a já si za pár vteřin spokojeně řežu dál.
Používám českou brusnou sadu KMFS a do ní sadu diamantových brousků z Číny. Levné to není, ale já jsem na nože tak trošku fetišista. Nůž se na tom dá nabrousit tak do jedovata, že tahem jen vlastní váhou přeřízne rajče. A je jedno, jestli je to bláto za 50Kč a nebo tvrdý japonský nůž za stonásobek.
Mám imitaci toho zařízení z Číny a i s kameny je to šikovná věc. Ale ten čas jsem tomu dal jen jednou. Střídat kameny, čistit, otáčet nůž, třeba až budu v domově důchodců...
To není imitace toho zařízené. To je sada Ruixin, se kterou je mizerná práce
Tady se právě nůž nemusí otáčet. Kameny se smaozřejmě jedou od hrubého k jemnému, ale to je třeba u každého pořádného broušení.
https://www.kmfs.cz/eshop/brousky/brousici-system-kmfs-diamant/
Tohle je lepší obrázek a je to propracovanější. Nicméně pro mne je to kladivo na komáry.
Svým způsobem ano, pro spoustu lidí kanon na vrabce. Ale díky precizně dodrženému úhlu po celé délce broušeného nože se s tím dají dělat divy a zatím si nikdy nikdo u mě na takto nabroušený nůž nestěžoval, spíš naopak. Odměnou mi bylo, když mi lékař v nemocnici, kam jsem manželku s uřízlým bříškem prstu vezl řekl, že to je řez jak skalpelem a že se to bude rychle hojit