Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Není potřeba zase dělat z broušení nožů takovou vědu.Stačí na nabroušení nože oboustranný obtahovací…
kap.dabac 10.01.2021 11:56
kap.dabac
Ale jestli na kameni jednou brousíš pod olejem, už na něm pak nemůžeš pod vodou protože je od oleje… poslední
sHpy00n 13.01.2021 21:56
sHpy00n
Používám českou brusnou sadu KMFS a do ní sadu diamantových brousků z Číny. Levné to není, ale já js…
martas38 12.01.2021 01:51
martas38
Mám imitaci toho zařízení z Číny a i s kameny je to šikovná věc. Ale ten čas jsem tomu dal jen jedno…
kejki 12.01.2021 19:00
kejki
To není imitace toho zařízené. To je sada Ruixin, se kterou je mizerná práce Tady se právě nůž nemus…
martas38 12.01.2021 19:07
martas38
Tohle je lepší obrázek a je to propracovanější. Nicméně pro mne je to kladivo na komáry.
kejki 13.01.2021 15:06
kejki
Svým způsobem ano, pro spoustu lidí kanon na vrabce. Ale díky precizně dodrženému úhlu po celé délce… nový
martas38 13.01.2021 21:36
martas38

Není potřeba zase dělat z broušení nožů takovou vědu.Stačí na nabroušení nože oboustranný obtahovací kámen.Buďto brousím pod olejem nebo brousím pod vodou.Rozumí se brusnou plochu máznout olejem.Ne stolním.Pokud brousím pod vodou tak zase kropit brusnou pluchu troškou vody.Možné je kámen mít ponořen v nějaké misce s vodou nebo na mokrém molitanu.Důležité je zachovat úhel ostří k ploše kamenu.To se může trochu lišit podle toho jak je ostří vybroušené.Pomůckou při ostření může být to že po ostří přejedeš černým fixem a potom při broušení vidíš zda už máš břit naostřen.Všechno je otázka cviku a prakse.Věda to není.Postup je zpravidla ten že nůž obtahuješ proti ostří a to z obou stran.Potom se také tak zvaně rovná jehla.To můžeš na ocilce.Pro kuchyňské nože je toto postačující.Ona některá hospodyňka to dokáže ztupit už při prvním použití.

Ale jestli na kameni jednou brousíš pod olejem, už na něm pak nemůžeš pod vodou protože je od oleje zalepený. Jinak souhlas. Nejdůležitější je mít pevnou ruku a stále držet správný úhel. Postupovat od hrubšího kamene po nejjemnější. Na závěr obtáhnout na koženém řemenu. Pokud je nůž z kvalitního materiálu, tak při správném používání a péči vydrží ostrý déle než broušený na kotoučové brusce.

Používám českou brusnou sadu KMFS a do ní sadu diamantových brousků z Číny. Levné to není, ale já jsem na nože tak trošku fetišista. Nůž se na tom dá nabrousit tak do jedovata, že tahem jen vlastní váhou přeřízne rajče. A je jedno, jestli je to bláto za 50Kč a nebo tvrdý japonský nůž za stonásobek.

Svým způsobem ano, pro spoustu lidí kanon na vrabce. Ale díky precizně dodrženému úhlu po celé délce broušeného nože se s tím dají dělat divy a zatím si nikdy nikdo u mě na takto nabroušený nůž nestěžoval, spíš naopak. Odměnou mi bylo, když mi lékař v nemocnici, kam jsem manželku s uřízlým bříškem prstu vezl řekl, že to je řez jak skalpelem a že se to bude rychle hojit :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru