Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varná deska obojetná, indukční či klasická?

Dělá se vůbec deska, kde by byla zároveň indukce i klasika? já ji zatím na internetu nenašel.

Chystáme se v rámci přestavby zrušit plyn a přejít na elektriku. S indukcí nemáme zkušenosti, ale to, co o ní píší je moc hezké - především se mi líbí okamžitá regulace teploty, rychlý nárůst teploty a úsporný provoz (i když podle zběžných výpočtů se prý větší investice zaplatí až po 10 až 20-ti letech).
Ale i nevýhody jsou nepříjemné, máme spoustu nádobí, se kterým by to nejelo - dvojplášťový hrnec na mlíko, teflonové pánve a tak...
Tak by se mi líbilo, kdyby byly třeba dvě plotýnky klasické a dvě indukční...
Edit - už jsem našel, ne sice jako jeden kus, ale píšou tam, že se dá kombinovat se sklokeramikou...

Vy co máte indukci, jak jste s ní spokojeni?

Je to pravda, pokud používá propan-butan. Ten je skutečně narozdíl od zemního plynu hodně mastný a při hoření se tato mastnota uvolňuje do vzduchu. Ale při vaření samozřejmě vznikají mastné a vodní výpary i z jídla samotného, bez ohledu na čem se vaří, takže zcela odstranit se to stejně nedá. Někdo také uvádí jako nevýhodu plynu to, že jsou z něj očouzené hrnce.
Každopádně přes to všechno, také považuji plyna za nejlepší médium pro sporák, a to nejen z hlediska regulace a výkonu, ale i provozních nákladů. Nemluvě o pořizovací ceně.

Říkala mi to manželka a na ilustraci mi ukázala ozdobné hrníčky z poličky nad digestoří, které jsou samozřejmě zaprášené, ale ten prach na rozdíl třeba od obyváku nejde nasucho utřít, protože je přilepený do toho mastného povlaku. A jestli se nepletu, tak v paneláku asi nebudeme mít propan butan, ale zemní plyn.

Tak tak, plamen se nejlíp reguluje a má nejrychlejší náběh (kromě indukce). Máme sklokeramickou desku, ale je proto, že by bylo nutné komplikovaně táhnout plyn do kuchyně. Po pravdě řešeno toho lituji. Na indukci jsem vařil u bratránky a už nikdy více. Žádná setrvačnost, mizerná regulace. Navíc ne vždy je nádobí určení i pro indukci takové kvality jaké má být. Účinnost pak klesá.

Cituji sám sebe:

Pomíjím příkon a zapojení a zcela určitě bych vyměnil desku a doporučuji indukční kvůli spotřebě. Abych to podložil něčím hmatatelným; před týdnem došlo vyúčtování za období 13.12.2009 - 27.11.2010 s přeplatkem 7216,- Kč. Starý sporák z roku 89 jsme 23.2.2010 nahradili indukční deskou a horkovzdušnou troubou, tedy úspora za necelých 9 měsíců. Rok před tím jsme vyměňovali původní lednici Minsk 15, taktéž z roku 89 a úspora (přeplatek) byla jen cca 4500,- Kč. Roky před tím jsme pravidelně dopláceli 1000 - 2500,- Kč.

zdroj: instalace vestavné sklokeramické desky a trouby jaká elektrika?

Tu lednici jsme vyměnovali až někdy kolem pololetí, tuším že těsně před prázdninami. Určitě to nebylo na začátku roku jako sporák. Na druhou stranu mi došlo že s indukcí se do spotřeby docela jistě promítlo že starší synek toho roku bydlel v matičce na koleji takže ubyl ještě jeho počítač.

sHpy00ne, tam si myslim ze se muselo stat jeste neco.
7216Kc je pri 5kc/kWh(normalni tarif, zadnej nocni proud) 1443.2kWh. Prakticky 4kWh denne usetreno. To sou dve hodiny vareni na jedny obycejny plotynce na plnej vykon, spis celodenni vareni normalnich jidel. Ale nejak nepredpokladam, ze ste uplne prestali varit.
EDIT: jo, pocitac, to by tak sedelo, ten tohle za den sezere...

No, z finančního hlediska je ta přestavba taky komplikovaná, za prvé se musí zažádat o změnu hlavního jističe (cca 8000) a tarifu (máme 20A 1 fázi celý panelák v hliníku - prý 3 fáze 25A povolí jen maximálně dvěma bytům ve vchodu aby to utáhlo) a ten zvýšený paušál taky bude nepříjemnej.
Proto se ptám na zkušenosti, jestli to stojí za to...

pořídil jsem si na zahradu indukci jednoduchou místo klasického el. dvoukolového vařiče. než se rozpálí plotna vařiče tak na indukci ti to už vře. CHtěl jsem ji i domů ale rozvody by to neutáhly, vstupní jistič 3x20A.tak jsem doma nakonec zlstal u dvouvařiče plyn.Ale jestli budeš dělat novou elektriku takk proč ne. Jen bacha na to, že rekonstrukce musí být podle nových norem....si ještě připočítej revizáka....
chce to obhlédnout jak se to připojuje jestli na jednofáz nebo na 2 fáze či 3 fáze...

To by mě zajímalo, jak zvyšuješ napetí nad síťových 230V, nebo zapojuješ na motorovu zásuvku? To k tomu dodávají transformátor?

Zajímal by mě princip úspory proti plynu nebo klasickým odporovým plotýnkám. Nějaká čísla ze stavu před a po. Když to vezmu z čistě fyzikálního hlediska:

Pro přivedení vody do varu je potřeba určité množství energie. Tuhle hodnotu nelze žádným způsobem znížít. Dobře, rejpalové mohou namítnout, že je možné snižit tlak, čímž se sníží bod varu vody, ale v 80°C vroucí vodě se toho moc neuvaří. No a tohle množství energie je k té vodě nutné předat ať už z jakého koli média. Takže logické mi přijde srovnání cen jen 1kWh hodiny elektřiny proti 1kWh plynu.
Plyn a indukce mají proti klasické odporové plotýnce z hlediska ovládání tu výhodu, že při zapnutí okamžitě ohřívá na plno a při vypnutí okamžitě hřát přestává. Naopak normální plotýnka po vypnutí ještě nějaký čas hřeje, což může být někdy výhoda, když s tím človek umí počítat (déle teplé jídlo bez přihřívání, nechat takzvaně dojít). Jistá akumulační schopnost je i u indukce, protože ke své činnosti vyžaduje nádobu s masivním dnem, které teplotu po vypnutí ztrácí postupně.

Když to vezmu kolem a kolem, úsporu v indukci vidím jen proti klasické elektrikce, kdy se "netopí" nikam okolo, ale opravdu jen do té nádoby. Ale ta by neměla být až tak markantní. Plyn má stejné vlastnosti jako Indukce s tím rozdílem, že nevyžaduje nádobí se silným dnem, dá se na nich vařit i třeba v kulové nádobě a kWh plynu je tuším znatelně levnější, než elektřiny, i když netuším, jak efektivní je plyn při spalování, jestli se uvedená 1kWh účtovaná dostane i jako množství energie do nádoby.

Zvýšit tlak. Ale vím že tam máš jen překlep. To spíš pro ostatní.
Nicméně nesouhlasím že indukce vyžaduje nádobí s masivním dnem. Nevyžaduje. Vaříme v nádobí, které jsme nakoupili v roce 89. Obyčejné smaltované, plechové hrnce zvenku modré, vevnitř šedé a pak težké litinové s tmavě modrým smaltem uvnitř a dřevěnou ručkou u pánví. Pravda, museli jsme se rozloučit v hliníkovým mlékovarem asi dvěma kastrolama a jednou či dvěma pánvemi, ale nakoupili jsme i nové nádobí v IKEA a nepoznali jsme rozdíl mezi novým a starým. Každopádně není pravda že by indukce nutně musela mít silné dno, ale vyžaduje a to opravdu zásadně nádobí se železným dnem. Mám dojem že už jsem někde viděl i nádobí se železnou vložkou do dna aby bylo použitelné na indukci.
Ta potřeba určitého množství energie na uvedení litru vody k varu je jasná. To je fyzika a přez ňu vlak nejede. Ušetřit se dá jednině na účinném či účinnějším využití energie. A tady myslím že klasický sporák nemá šanci a srovnání s plynem by mně fakt zajímalo. Nechci teď psát nějakou kravinu a doufám že si neurvu ostudu jako kabát ale myslím že jsem někde četl že indukce tvoří teplo až nad železnou deskou. Nic bližšího si nepamatuju a vysvětlit neumím ale snad to nějak takhle bylo napsané. Teda pokud to zase nebyl nějaký obchodní trik. Mělo z toho vycházet že se vynaložená energie téměř všechna okamžitě a účinně předává pro výkon. Omlouvám se za citace ale na fyziku jsem fakt blbej. No a plyn nějakou energii ztrácí už samotným hoření a vyzářením do prostoru ještě než může vykonat požadovanou práci. Tak jestli jsem napsal úplnou zhovadilost tak se ještě jednou omlouvám.
Jinak k poznámce o mizerné regulaci. Asi jak která. Když jsem indukci vybíral, opravdu jsem u některých typů narazil na nemálo negativních ohlasů. Proto jsem citlivost regulace pojal jako kritérium výběru a asi dobře jsem udělal. Každé zvýšení či snížení o stupěň se v hrnci okamžitě projeví. Fakt okamžitě a hlavně znatelně. Taky jsem zkoušel ohřát litr vody v rychlovarné konvici a litr vody na indukci. Indukce rychlovarku jasně poráží. Aly myslím že to není moc objektivní vzhledem k tomu že kastrol na indukci má přeci jen větší předávací plochu.
Tak a teď akumulace masivního nádobí. Je to vůbec nějaká výhoda? Je výhoda v tom že nemálo energie ztratím na ohřátí hmoty nádobí a po uvaření nebo těsně před dokončením vaření tuto energii zpětně využiju na dovaření. Vsadim se že z hmoty bude mít účinné využití možná jen polovina energie vynaložené na ohřátí hmoty.
Na samý závěr musím uznat že je škoda plyn rušit když už jednou zavedený je.

Také by mě zajímalo srovnání práve s plynem. S indukcí myslím, že klasickým odporovým plotýnkám odzvonilo.

A máš pravdu, principem indukce skutečne je pomocí rychlých změn v magnetickém poli (pomocí plotýnky, ve které jsou cívky a elektronika) vyvolat ve nejbližších feromagnetických (železo) předmětech takové pochody, které vedou k zahřátí předměti, takže skutečně, teplo "vzniká" až uvnitř hmoty hrnce.

Nejsem sice dokonale obeznámen s principem indukční varné desky, ale jsa v elektrotechnice vzdělán a z toho co jsem o indukčním vaření četl, tak teplo vzniká v samotným kastrolu. Teď budu trochu vařit z vody, ale je to princip transformátoru, kdy dole je cívka (primár) a kastrol tvoří sekundár, nebo možná tvoří jádro té cívky. Ale hádám, že to bude spíš ten sekudár, kdy dno kastrolu tvoří cívku s jedním závitem do zkratu a tím pádem tam vznikají obrovský proudy a ty ohřívají kastrol.
Tak a teď by to mohl někdo vygooglit a potvrdit, či vyvrátit.
Výhoda indukce je především v minimálních ztrátách, kdy přivedená energie se mění na teplo až v kastrolu, tím pádem neuniká žádný teplo do okolí při přechodu mezi deskou a kastrolem, stejně tak nevadí, že je kastrol menší, než plotýnka.

Také nejsem obeznámen úplně s pozadím této technologie, ale dovolil bych si spíš tvrdit, že to, co ohřívá materiál jsou vířivé proudy v magnetickém materiálu. Při nasazení dost vysoké frekvence znatelně ohřívají materiál. Mimochodem, kvůli výřivým proudům se jádro transformátoru skládá z plechů, aby nevznikaly "tak velké", jako v jednolitém materiálu.

Dokonce z cs.wikipedia.org vede odkaz přímo na indukční vaření a ohřev. No, když tak na to koukám, tak v podstatě jsou pravdivá obě naše tvrzení, protože vířivý proud je vlastně proudovou smyčkou uvnitř pevného jednolitého (plošného) vodiče.

EDIT: na te wikipedii jsou i nejaka cisla:

Ještě to přepočti na cenu. U elektriky je to asi 5Kč za kWh, u plynu nevím.

A poznámka k plynu - je tu aspekt vhodně zvolenýho hořáku. Příliš velkej hořák na malým kastrůlku není tak efektivní.

No a ještě přidám jednu výhodu plynu. Manželka dělává výbornou omáčku z pečenýho kuřete. Upeče opeřence, vyndá z pekáča a pak z té vypečené šťávy udělá výbornou omáčku. Pointa vyprávění? Ano, uvaří to přímo v tom skleněným pekáču, ve kterým pekla to kuře. Na indukci by to nešlo :-) Jednoduše - můžete vařit na čemkoliv, co snese tu teplotu.
Jo a jednou jsem si potřeboval přihnout lopatu u hokejky na florball. Jak jinak, než na plynu :-)

Pro JR:zařadilo se to nevhodně...

Plyn má stejné vlastnosti jako Indukce s tím rozdílem, že nevyžaduje nádobí se silným dnem

pěkná kravina...stačí aby to bylo starý nádobí železný třeba smaltovaný....dokonce bych si dovolil tvrdit, že tlusté dno je na zaávadu ve smyslu delšího ohževu...

Máme sklokeramickou desku 2x indukce 2x odporový nebo jaký ohřev. Spokojenost.
Při koupi jsme obdrželi sadu nádobí. Ohlídej si rozložení plotýnek, aby indukce byla vepředu, nebo spíš podle představ tvé femme fatale. Nemáme přesně tuhle, ale je to myslím tenhle systém
mict-620-fc
Jediné co mi vadí je, že při sepnutí vnitřního ventilátoru na ochlazení elektroniky to dost hučí.
Máme to na skříňce s dvířky a ta dvířka musí být pootevřená při vaření, mám strach z přehřátí vnitřností desky. Jsou tam malé větráčky.
U nových linek asi tento problém odpadá. Šel by tam asi dát nějaký velký pc fan, ale na to nemám schopnosti.
Dalo by se říct, že 90% vaření jede na indukci. Hlavně musí mít hrnce rovné a magnetické dno.

Mám varnou desku kombinovanou ELECTROLUX EHD 60100 P cca 3 měsíce. Vaří to tak jak potřebuju, do kombinace jsem šel z důvodu, že indukce je fajn na rychlost (zapnutí a vypnutí) a nějaké nádobí na tom uživím, ale současně taky mám pěkné nádobí, které nejdou na indukci tak to uživím v druhé půlce desky na standardním hilight ohřevu - a jak uvedl kolega výše, nemám problém s vařením s dojezdem teploty hilight plotýnky :-) Spotřebu a cenu spotřebiče jsem neřešil, záměr byla kombinace a kombinovaných desek tolik ke koupi tehdy nebylo ani snad dnes není, nehledě, že byly vesměs cenově na stejné úrovni. U indukce se dá přihlížet k hlasitosti větrání (je tam hold elektronika), dá se narazit na komentáře k výrobku, že si někdo stěžuje na hluk spotřebiče.

Známá teď vyměňovala desku, taky zvažovala kombinaci, ale nakonec koupila klasiku hilight desku, že většinu hrnců nemá na indukci. Klasika deska vyjde dnes stále cenově lépe.

Je to lepší než plyn, ten má jen dva stupně hořáku, pak se přesunuje hrnec. Je to rychlé, rychlejší než klasická sklokeramika.
Mám kombinaci - zadní dvě plotýnky jsou obyč. Ale perfektní pánev na indukci stojí v IKEA 300 nebo 400 podle velikosti, takže hliníková šla na vandr (máti má plyn)
Podruhé už bych si kombinaci nekoupil, protože indukce je o tolik lepší, že si ty hliníkové a skleněné hrnce odpustím. Druhá věc - kombinace na našem trhu (Mora, Fagor, Whirlpool a možná i jiné) mají prakticky stejný vnitřek a trpí stejnou chybovostí. Oprava je 3500,- v aut. servisu, tranzistory se dají vyměnit levněji, destička zjišťují přítomnost správného hrnce prakticky nikoliv. Ne každý dá rozbitou věc na aukro a i tak tam kombinací proběhlo dost.
Díky nižší teplotě se lépe čistí a udržuje povrch.
Poslední připomínka - indukční deska by neměla být provozována nad troubou, potřebuje dobré chlazení elektroniky.

Na indukcni desku nedame dopustit! Vareni zcela pod kontrolou,rychle vareni,deska umi hlidat vareni v bode varu-nestane se vam ze se neco pretece prez hrnec,vse v naproste cistote a pohldonosti. Hlavne spotreba energie je mensi diky rychlosti varu.Proste mnoho a mnoho vyhod!!! Doporucujem!!!!!!!!!!!

Přešli jsme kompletně na indukci, dokonce i za cenu výměny některého nádobí, a nechápu, jak jsme bez toho mohli doteď žít :-) Voda v hrnci se vaří rychleji než v rychlovarné konvici, když něco naprská na desku tak se to nepřipeče, celé je to takové čistší a rychlejší. Regulační schopnost o řád lepší než cokoliv jiného. Nádobí na indukci je levnější než to na klasickou sklokeramickou desku (nemusí mít přesně rovné dno). Po klasické elektrice ani plynu už ani neškytnem.

Makrobiotika je jen takové náboženství :-) A vymýšlí si tudíž své vlastní zázraky a hrozby. Žádnými částečkami to nemíchá ani nemotá, to střídavé pole vůbec neprojde dnem hrnce - dokonce díky tomu to celé vůbec funguje, dno hrnce veškerou energii toho elmg. záření pohltí, čímž se ohřeje a uvnitř hrnce už nepoznáte, jestli je ohřátý plynem, ohmickým ohřevem nebo třeba o horkou lávu.

Ahoj,
Indukce cca. 3-4 roky. Spokojenost maximalni. Asi bych si spocital kolik mne bude stat vymenit nadobi a ktery muzu pouzit. Mam ve svem okoli hodne lidi co koupili kombinaci a bud vari jen na indukci, nebo na obou ale lituji, ze nemaji jen tu indukci.
Dneska se da navic vyuzit spousta funkci, ktery pomuzou, od zabudovanych minutek na vareni, pres boostery (absolutni vykon na co nejrychlejsi privedeni k varu - samozrejme na ukor spotreby) atd.
Co je vsak nedocenitelne (alespon pro nas) je moznost polozit hrnec kamkoliv (mame model, ktery nema nakresleny "plotynky" ale kam hrnec polozim tam to vari). Vyuziti je zejmena kdyz varim ve vice hrncich soucasne a velky hrnec (napr voda na testoviny) a velka panev uz se nevejdou uplne 100% na misto plotynky ..

my mame poloindukci - kdyz jsme zarizovali novou kuchyn, tata chtel indukci, mama klasiku .. tak aby se nehadali, tata sehnal poloindukci (dela v kuchynskem studiu, takze ma prehled)..

a vysledek je asi takovy: mama si skoro rve vlasy z hlavy, ze nechtela plnou indukci :-)

na indukci se vari rychle a pohodlne.. kdyz zrovna nemame "indukcni nadobi" nebo je indukce obsazena a jsme nuceni varit na sklokeramice, tak je ten rozdil opravdu obrovsky, vsechno trva 3x dyl a tak..

cili ja bych brala cistou indukci. neindukcni nadobi vyhazet a nakoupit novy, ja bych to volila fakt radsi nez poloindukci :)

Za mňa určite indukčná.

10 rokov sme používali sklokeramickú, teraz štvrtý mesiac indukčnú. Rozdiel v prospech indukčnej dosky je obrovský. Rýchla odozva, žiadny dobeh, lepšia regulácia.

Nejaké "indukčné" riady má doma určite každý. My sme zistili, že takmer polovica našej výbavy je funkčná. Plne to postačovalo. Skôr pre pocit sme ešte dokúpili sadu riadov IKEA za 39 eur.

Tak jsem zjistil, že babička se nechala na "okrádací" akci zblbnout a koupila indukční jednoplotýnku. Tak jsem na ní právě zkusil uvařit brambory - a nešlo mi to. Nevím kdo tu regulaci vymýšlel, ale když jsem použil nastavovení teploty - tak po 100° je další hodnota až 140°, takže mi brambory buď chtěly vyskočit na 140, nebo to vůbec nevařilo na 100.
Když jsem zkusil regulovat výkon, tak to samé - je tam takový skok, že to buď nevaří, nebo vaří moc.
Předpokládám, že na těch "kvalitních" zabudovatelných indukčních deskách je ta regulace jemnější.

tak s timhle my fakt problem nemame, spis na sklokeramice je regulace problem, protoze to ma hrozne velkou setrvacnost.. na indukci to reaguje okamzite a nikde nejsou takove skoky, ze se to bud nevari nebo vari moc :-) takze je mozny, ze to fakt bude nejakej sunt .. co jineho ostatne na okradacich akcich cekat :-)