Zvýšit tlak. Ale vím že tam máš jen překlep. To spíš pro ostatní.
Nicméně nesouhlasím že indukce vyžaduje nádobí s masivním dnem. Nevyžaduje. Vaříme v nádobí, které jsme nakoupili v roce 89. Obyčejné smaltované, plechové hrnce zvenku modré, vevnitř šedé a pak težké litinové s tmavě modrým smaltem uvnitř a dřevěnou ručkou u pánví. Pravda, museli jsme se rozloučit v hliníkovým mlékovarem asi dvěma kastrolama a jednou či dvěma pánvemi, ale nakoupili jsme i nové nádobí v IKEA a nepoznali jsme rozdíl mezi novým a starým. Každopádně není pravda že by indukce nutně musela mít silné dno, ale vyžaduje a to opravdu zásadně nádobí se železným dnem. Mám dojem že už jsem někde viděl i nádobí se železnou vložkou do dna aby bylo použitelné na indukci.
Ta potřeba určitého množství energie na uvedení litru vody k varu je jasná. To je fyzika a přez ňu vlak nejede. Ušetřit se dá jednině na účinném či účinnějším využití energie. A tady myslím že klasický sporák nemá šanci a srovnání s plynem by mně fakt zajímalo. Nechci teď psát nějakou kravinu a doufám že si neurvu ostudu jako kabát ale myslím že jsem někde četl že indukce tvoří teplo až nad železnou deskou. Nic bližšího si nepamatuju a vysvětlit neumím ale snad to nějak takhle bylo napsané. Teda pokud to zase nebyl nějaký obchodní trik. Mělo z toho vycházet že se vynaložená energie téměř všechna okamžitě a účinně předává pro výkon. Omlouvám se za citace ale na fyziku jsem fakt blbej. No a plyn nějakou energii ztrácí už samotným hoření a vyzářením do prostoru ještě než může vykonat požadovanou práci. Tak jestli jsem napsal úplnou zhovadilost tak se ještě jednou omlouvám.
Jinak k poznámce o mizerné regulaci. Asi jak která. Když jsem indukci vybíral, opravdu jsem u některých typů narazil na nemálo negativních ohlasů. Proto jsem citlivost regulace pojal jako kritérium výběru a asi dobře jsem udělal. Každé zvýšení či snížení o stupěň se v hrnci okamžitě projeví. Fakt okamžitě a hlavně znatelně. Taky jsem zkoušel ohřát litr vody v rychlovarné konvici a litr vody na indukci. Indukce rychlovarku jasně poráží. Aly myslím že to není moc objektivní vzhledem k tomu že kastrol na indukci má přeci jen větší předávací plochu.
Tak a teď akumulace masivního nádobí. Je to vůbec nějaká výhoda? Je výhoda v tom že nemálo energie ztratím na ohřátí hmoty nádobí a po uvaření nebo těsně před dokončením vaření tuto energii zpětně využiju na dovaření. Vsadim se že z hmoty bude mít účinné využití možná jen polovina energie vynaložené na ohřátí hmoty.
Na samý závěr musím uznat že je škoda plyn rušit když už jednou zavedený je.