Brousek na nože.
Delší dobu hledám něco levného na základní broušení nožů.
Nechci nic drahého, to nevyužiju.
Vyhoví něco takového? 201505281822152299.jpg
Delší dobu hledám něco levného na základní broušení nožů.
Nechci nic drahého, to nevyužiju.
Vyhoví něco takového? 201505281822152299.jpg
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
To už není základní broušení nožů. Na základní broušení nožů stačí brusný kámen (já používám brousek na kosu) a na jemné doostření pak neglazovaná dlaždice.
Případně pak ještě přetáhnu přes malou ocílku. To jsem pochytil u mého dědy, řezníka.
Ty kameny k brusné sadě jsou fajn, ale se sadou jako takovou je dost opruz práce. Hlavně jak se musí nůž pokaždé obracet a upínat pokud brousíš druhou stranu. Vesměs to končí poškrábáním čepele, i když si dáváš pozor. Sám jsem se z něčeho levného vyléčil a koupil něco dražšího - brusnou sadu KMFS a k tomu diamantové brousky z Číny (na stejných nosičích jako jsou u téhle sady Ruixin). Plus k tomu ještě kůže napuštěná brusnou pastou. Bohužel v ruce nejsem schopen udržet úhel broušení, takže jsem si dopomohl KMFS. Komu jsem s tím brousil nože, tak říkal, že nikdy před tím nebyly tak ostré.
http://www.kmfs.cz/eshop/brousici-system-kmfs-diamant/
a brousky:
https://www.aliexpress.com/item/240-400-600-1000-grit-diamond-knife-sharpener-Angle-sharpening-stone-Whetstone-Professional-Knife-Sharpener-tool/32875703187.html?spm=2114.search0104.3.99.32d31655UjnlA8&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_319_317_10696_10084_453_454_10083_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_5733216_5733316_328_10059_10884_10887_100031_5733416_5728820_5733116_321_322_10103_5733516_5733616,searchweb201603_55,ppcSwitch_0&algo_expid=eb1f0417-567c-4e89-8677-31d5d75784d9-12&algo_pvid=eb1f0417-567c-4e89-8677-31d5d75784d9
Tohle je sice fajn, ale ta cena.
Na youtube je nespočet videí o broušení nožů.
Přifařím se....
Nože v kuchyni občas obtáhnu ocílkou, co jsem dostal v sadě. Ale už to nejsou ty nože, co bývaly. Nejsou zdaleka tak ostré.
Předpokládám, že fajnšmekři se mi vysmějou na tři doby, ale pokud nechci broušením celé sady trávit hodně času, lze použít něco takového? Nebo nějaké jiné "instantní" řešení? Nebo tyhlety bazmeky jsou jen ztráta času a noži jen uškodí?
Tyhle brousky, kde to protahuješ mezi kolečky utrhají kousky materiálu. na chvilku to bude ostré, hlavně díky "pilce", která tím vznikne.
Ocílka je taky agresivní brousek - ubírá dost materiálu. Ale není na vždy. Opotřebuje se, pak už nefunguje jako dřív.
Jednou za čas je třeba obnovit ostří, k tomu můžeš použít jakoukoliv sadu shora, která bude držet úhel, případně, pokud máš pevnou ruku tak normální oboustranný brousek s dvěmi hrubostmi a brousit rukou. Nejprve na hrubém vytvořit nový klín (zhruba 30°) a pak na jemném vyhladit. Pak už to stačí udržovat na jemném.
Takových protahovacích brousků jsem taky zkoušel a popravdě - k hovnu. Měkkej nůž to možná naostří, ale na pořádnou ocel to nestačí. Mám nože od Poka a ty takový protahovátka jen pohladí. Nezbývá mi než kamenný brousek a ručně šmrdlat.
Mám několik let nože Wüsthof a ocílka zatím bohatě stačí, brousit jsem nemusel. Když už je to potřeba, nejlepší je kámen a naučit se to na nějaké levné kudle, kterou nebude škoda vyhodit.
Protože máš i kvalitní ocílku. I na ocílce (z jakého je materiálu a tvrdosti) záleží.
Díky za zkušenost, neocenitelné.
Já jsem potajmu doufal, že existuje nějaký ještě next level bazmek, kam strčím dovnitř nůž a on ho během minuty ošmrdlá do přijatelné ostrosti. Něco jako bateriové ořezávátko na tužky. :D
I tohle se dělá, jen ty nože pak nemají moc dlouhou životnost, protože každým broušením si to ukousne kousek čepele.
Prostě jednou za čas musíš obnovit ostří - tvar a pak jen udržuješ lehkým přebroušením na hladkém kamenu
Ocilka nebrousi(a tudiz ani neubira material). Ocilka rovna priohnute ostri.
Ja jsem brouseni vzdal, tak aby se mi to libilo jsem se to nikdy nenaucil a kdyz to zkousim, bojuju s nozem ctvrt hodiny, po niz to sice ujde, ale profik to umi lip. Jednou za rok, za dva vezmu noze k noziri, ten mi je nabrousi a pak jenom obtahuju - to pomerne casto, temer pred kazdym pouziti, samozrejme kdyz clovek boura pulku prasete tak i behem prace, ale to nedelam tak casto.
Na běžné broušení stačí dvouzrnný kámen: https://www.prodejbrusiva.cz/brusne-kameny-dvouzrnne-tyrolit
naprostý súhlas, len je velice dôležité odhadnúť správne zrno karborundu dvojstranného šutra podľa kvality ocele noža. Ak je doma v kuchyni kudla z čínskeho blata alebo makocina z čias boľševizmu, potom je nutné hrubšie zrno.
Preto sa oplatí už na doživotie kúpiť do domácej kuchyne špičkovú nástrojársku, popustenú a povrchovo zakalenú uhlíkovú oceľ. (Nemusí by skúvaná, Damašková či Nindža meč). Stačia pre domácnosť mať iba dva perfektné nože, dranžírovák a bežný určený na chleba, pečivo, krájanie mäsa.
Každé nabrúsenie na zrne je ešte nutné pretiahnuť na ocieľke, aby sa strhla"jehla" a vyhladil sa kov na reznej hrane.
Moja polovička vlastní výrobňu šalátov s predajňou lahôdok, pričom mi donesie domov raz do mesiaca plnú kabelu otupených nožov rôznej veľkosti. Tu už nastúpi najprv dvojkotúčová motorová brúska so záverečným preleštením britu na ocieľke. Nože sú bežné, lacný šunt z domácich potrieb, lebo kvalitu by personál či predavačky postupne rozkradol. Je velice zaujímavé, že personál je tak lenivý, že aj ak majú po ruke brúsky a ocieľky schované po ruke v šuflíkoch pracovných stolov, ani sa ich nedotknú, radšej makajú s tupochlezmi. Ak ale nabrúsim nože, zase sa aj po opakovanom upozornení dorežú pri práci na prstoch a paprčiach, proste lúza tupého národa sa nezaprie.
Moc manželek tě s uhlíkovou ocelí nepochválí. Chtějí mít nože čisté a lesklé, ne pokryté šmouhami a patinou.
Opravdu jsi myslel uhlíkovou ocel a ne nějakou moderní nerezovou práškovou nožiřskou ocel?
Ide o kvalitu, nie o tento trhový šunt:
https://www.dtest.cz/clanek-4076/test-kucharskych-nozu-2015
robil som ako stavbár/elektrotechnik s rigoróznym VŠ v potravinárskom rezorte cca 20 rokov, do 1989 (bol to ideálny odrazový mostík k okradnutiu mafiánov komunistov, ktorí okradli mojich buržoáznych prarodičov o majetky), teda nejaké skúsenosti v oblasti "vykosťovania" dobytka či bravčového na pultoch MO predajní som trochu, sem-tam nadobudol s mojou prácou u podriadených mäsiarov, makajúc dennodenne s kvalitnými "vykosťovákmi" typu švédskej ocele.
Uhlíková ocel je to ocel s vysokým obsahem uhlíku, která snadno rezne a dělají se na ní mapy, kdykoliv přijde do styku s něčím agresivnějším. Ta se standardně v kuchyni nepoužívá. Neříkám, že ji nepoužívají řezníci a podobná povolání, protože se snadno brousí, dobře drží ostří. Navíc ji neustále "impregnují" tukem z masa, takže nože nejsou rezavé, jen šedé. Ale rozhodně to není věc, kterou by žena v kuchyni uvítala, protože povrch nevypadá vzhledově hezky.
U kvalitních nožů (těch dražších) se používají moderní nožířské práškové oceli - nejde úplně o nerez, ale nereznou, aspoň ne jednoduše. Koukni se na složení
Nevím, proč mi trvá vždycky tak dlouho, než se prokoušu těmi bláboly o komunistech a mafiánech...
Já si myslím, že na běžné broušení kuchyňských nožů úplně stačí brousky s destičkami z tvrdokovu nastavenými do V. Protáhnutím nabrousí najednou obě strany a bez žádných složitostí. Žádné jiné ciráty a nesmysly se mi neosvědčily. Ty předražené držáky a stojánky s padesáti nastavovanými nepevnými úhly jsou už jen pro hračičkáře.
Pokud máš jen obyčejné kuchyňské nože, pak máš pravdu, nevyužiješ je.
Pokud máš nějaké kvalitnější nože (zavírací nebo i kuchyňské) v ceně několika tisíc za nůž, pak už má smysl nůž kvalitně nabrousit, protože to ostří na něm vydrží dlouho.
Ale pak je určitě výhodnější si nechat nůž odborně (za pár kaček) nabrousit, a pak jenom udržovat.
Obávám se, že sehnat dobrého brusiče, nebude o moc snazší, než sehnat dobrého hodináře, truhláře, nebo ortopeda.
Tak nedávno to dorazilo odkaďsi z Číny. Trošku jsem to upravil, ale úpravy ještě budou pokračovat. Ale první nabroušení mě mile překvapilo. Dá se s nožem v pohodě oholit.