Techniky řazení, podřazování u auta jaké jsou a jak se je naučit ?
Zdravím,
nechtěl jsem zbytečně zakládat další účet a tak proto píši z našeho společného účtu, z kterého sem dával příspěvky můj otec, i můj o 2 roky mladší bratr, no to jen pro pořádek nyní k věci.
Je mi 20 let a řidičák jsem si dělal nedávno je to pár měsíců, zatím sbírám první km ale auto jsem se již tak nějak naučil ovládat tedy to moje malé jak říkáme nákupní taška do města, rychle nejezdím, jezdím opatrně a na přesnost a bezpečnost. Pro zajímavost do budoucna bych se rád zeptat na nějaké techniky týkající se podřazování ale i řazení nahoru našel jsem si pár video návodů v angličtině ale nic plně nechápu a ani nikdo jiný mi to není schopen srozumitelně vysvětlit tak tedy:
1. bavíme-li se o podřazování tak jsem slyšel o meziplynu, vytvoření optimálních otáček pro nižší kvalt a tedy plynulé podražení + je to i vhodné pro předjíždění, tento postup tak nějak chápu.
2. při řazení nahoru absolutně nevím resp. nevím jak se to dělá a kde je jaký rozdíl tzn. quick-shifting a power-shifting koukal jsem na rozdíly v jednom videu a absolutně nevím jak to funguje a k čemu to je dobré.
3. dál už toho moc nevím proto bych rád vědět nějaký typy a triky co dělají např. ostatní určitě toho bude mraky a nemusí jít jen o rychlé podřazování ale prostě rady pro takovou tu vyšší plynulost a čistotu řazení :) Děkuji
Před lety jsme tu měli taky jednoho, co se chtěl naučit řídit. Pokud si dobře vzpomínám, to téma jsem po jeho dalších pitomých příspěvcích zamknul. Doufám, že s ním nemáte nic společného.
K věci: píšeme o osobním automobilu? Jaký má název a motor?
auto jedná se o osobní automobil v tomto ohledu zde mám opravdu na výběr z toho co je doma Golf IV 1.8T, Mercedes W124 250D 20V VW Polo 86c 1.1.. já jezdím víceméně v tom koncernovém. V minulosti jsem zde nic v tomto ohledu nepsal.. toto je můj osobně první příspěvek zde, zajímá mě pouze to o čem píšu, rád bych v tom měl již jasno.
A tak to vám neporadím, neboť řídím "trochu" jiné kategorie, než je čtyřkový turboGolf Ptal jsem se proto, že každý motor má odlišné otáčky, resp. jiné zpřevodování a tak univerzální rada typu "Přidej před řazením nahoru na 4000 otáček" neexistuje. Třeba se zde najde někdo jiný, kdo vám dokáže poradit.
1) s meziplynem je nutny radit u nesynchronizovany prevodovky. Pokud nemas rally special starsi 20 let, nebo nakladak starsi 40 let, nebo predvalecny osobni auto, tak se te to netyka a meziplynem sice nicemu neuskodis, ale ani nepomuzes - myslenka ze se setri synchrony je zcestna. Jeste u cca 25-30 let staryho osobaku mohla bejt nesynchronizovana jednicka, ale na jednicku obvykle clovek nepodrazuje.
2) Rad podle ucha, prinejhorsim podle asistenta. Kdyz to moc rve, rad nahoru, kdyz se to trapi podrad. A rad hned, jak te to napadne.
3) Radim uplne normalne, neresim ani plynulost ani cistotu. Proc taky, kdyz to clovek nedela uplne blbe, neni zivotnost prevodovky limitujici pro zivotnost auta.
a konecne
4) porid si auto s automatem a je vyreseno
Dobrá děkuji za obsáhlou odpověď, jinak mi jde víceméně o to vyrovnat se mladšímu bratrovi je 2 roky mladší a když jede on tak je to zcela něco jiného, jezdí s nadhledem a hlavně to není závodník jezdí normálně občas něco předjede podřadí si právě s výše zmíněnou technikou atd. když řadí nahoru 2-3-4-5 není absolutně poznat že tam dal rychlost žádný hrk, cuknutí prodleva, přirovnatelné k řazení automatu a to prosím jezdí s 22 let starou zadokolkou kde má lehké vůle v zadní nápravě na silentblokách v karosérii- způsobené taháním něčeho těžkého za autem.. tím chci říct že když s tím jedu já je to strašný, nečistý, furt něco cítím nějaké "hrkance"
Dobry den. Meziplyn tak mozna pro paradu kdyz mate poradny motor nebo lauf. Do budoucna vas tyto otazky zatezovat nebudou az se vyjezdite a vuz si osahate.
Bez meziplynu na dvojku a na jedničku pořádně ani nejde zařadit, a ničí se tím synchronizace, i když ji auto má. To sem četl i v manuálu k trabantu.
jo jenže tyhle prchající stany, koprodukce merkura a jím podobný, maj synchrony jen na jedničce, že by měli synchrony na dvojce pochybuju-možná se mýlím.Z těch dob kdy byl bakliťák "králem silnic" je i dost aut pro který byly synchrony i na jedničce luxus.
Tady se bavím o pokročilejším stádiu vozidla, asi
Ty "hrkance" nejdou teoreticky odnaučit, chce to cvik a najeté kilometry... taky je někdo na to šikovnější a někomu to trvá déle. Pokud tedy jde o plynulost řazení, jak to umí brácha. Takže jezdit a jezdit, ono to přijde samo.
Podrazeni pri predjizdeni je samozrejme dobry, je to prosty - maximalni vykon motoru je kousek pod maximalnima otackama. Takze kdyz chci ten maximalni vykon, tak se motor musi tocit.
A co se tyce hrkani pri prerazovani, to prejde samo s tim jak clovek jezdi a taky trochu s tim, jak si osahava to dany auto. To je jenom o malinkym zpomaleni ty nohy, co pousti spojku, mozna i o lehkym tuknuti(spis primacknuti) do plynu aby se ty otacky srovnali lip. Ale na to vsechno prijde clovek praxi, po prvnich 50 000 kilometrech to pujde uplne samo.
Dobra, děkuji za přínosné příspěvky tedy.
v dnešní době synchronizovaných převodovek ti odpadají starosti s meziplynem. Tohle se ještě ze zvyku učí v několika málo autoškolách a spíš jen řidiče náklaďáků, protože to sou pozůstatky z dob kdy silnice byly plný vejtřasek, IFA, tatrovek apod který ty synchrony neměli.
Všeobecná zásada je řadit ideálně v 2500 ot/min. ať už s autem se synchronovanou převodovkou nebo bez nich.Většina autu už má i na tachometru barevně rozlišeno jak řadit.
motor nepodtáčet-zbytečné namáhání rozv. řemenů(řetezu)+ malý efekt výkonu motoru a cenu/množství spotřebovaného paliva
motor nevytáčet do červenejch jest velká spotřeba paliva ale podle mě lepší ho chvilkově přetočit než furt řadit brzo.
Edit:vyřazování nebo "ježdění zadarmo" je taky ptákovina, zbytečný pálení paliva a někdy při tom jde o zdraví.
Brždění motorem se ještě nabízí že si na netu někde viděl, ale ne že budeš brzdit z 5 na 3 nebo nedej bože ještě níž.Jinak je to správný způsob zpomalení vozidla než furt šlapat na brzdu-plyn.
Podřazovat-zpomalovat na potřebnou jízdu pomocí převodových stupňů a brzdy používat jen k zastavení vozidla.
Proč?
Jedu do naší dědiny, 90km/h. 400 metrů (či kolik) před značkou začátek obce vyřadím, kolem tabule projedu padesátkou a v mírném! svahu jedu z kopce dalšího půl kilometru, než přibrzdím, zařadím dvojku a odbočím do naší uličky. Na otáčkoměru vidím po celou dobu cca "800". Pojedu-li se zařazeným stupněm (v obci "3"), otáčky jsou někde mezi 1500-2000.
Uspořím tím benzín nebo ne? A proč ano/ne? Jsou-li otáčky poloviční a není-li motor "zatížen" nutností pohánět tunové auto, řekl bych (jako laik) že ano.
Autům naprosto nerozumím, jediná "oprava", kterou zvládám, je dotankování benzínu.
Záleží, jestli má tvoje vozidlo karburátor nebo vstřikování. Když máš karbec, tak jo. Tak jízda na neutrál šetří palivo, motor si brblá na volnoběh a paliva jde málo.
U vstřikování to při puštění plynu (a vyšších otáčkách) palivo obvykle zastavuje a brzdíš motorem.
Osobně na neutrál nejezdím a spotřebu paliva má moje auto malou.
Největší kravina je jet dlouhý kopec a stát na brzdách...
Je to auto na benzín, s katalyzátorm. Vstřikování, to je asi diesel, ne?
Favorit GLXi, model 1993.
93 uz je jednobodovej vstrik od boshe.
Vono s tim vyrazovanim to neni tak jednoduchy. Pokud jedu z kopce a mel bych brzdit, je rozhodne lepsi mit zarazeno. Ale pokud je to hodne mirnej kopec, a na vyrazeno to jede samo a akorat, zatimco se zarazenou rychlosti bych musel drzet malej plyn, tak je lepsi vyradit.
GLXi - vstřikování (zde ono i).
To by nemělo při zařazeném kvaltu a puštěném plynu žrát nic. Ale jak jsem pochopil, nájezd máš malý, tak asi nemá význam měnit zvyklosti.
Ještě je jedna výhoda ježdění pořád s kvaltem (a nesešláplým plynem) - auto je pořád v pohotovosti. Nastane náhle potřeba rychle odněkud zmizet - tak jen přidáš, netřeba řadit.
U mého vozu (Ford Fusion) jezdím v obcích i z kopce se zařazenou čtyřkou, když jedu, tak si motor brumlá na 1500 ot. a těch padesát to krásně drží. Když jedu z krpálu, tak řadím za tři.
V autoškole mě učili jezdit tak, jako by vozidlo nemělo brzdy, tzn. předvídat, snažit se jezdit plynule bez náhlého brždění či akcelerace.
To se mi ostatně jednou hodilo, asi kilometr od domova (díky Bohu ne na dálnici) mi exly brzdy. Musel jsem dojet bez nich, brzdit jen kvaltama a ručkou.
F
Taky tak. Zase ale, když jsem se zeptal, jestli můžu k tomu blikajícímu železničnímu přejezdu támhle v dálce, co o něm vím asi tak půl kilometru předem dojet se zařazenou pětkou (Škoda 125L, prostě stodváca s pětikvaltem) co to jde a na dobrždění hodit neutrál - takže se vůbec nezabývat podřazováním - bylo mi odpovězeno: "No jasně".
Ale jo, hodně brzdím motorem.
favorit a ropák to je vtip ne?
Proč vtip? Kdo se o auta vůbec nezajímá (můj případ), nemusí to přece vědět.
Tankovat ti jezdí kdo? černoch?
Co máš z toho, že do něj reješ? Ty třeba rozumíš autům a on zase daním a účetnictví.
Mastí si ego. Na poli aut se cítí silnej v kramflecích. Že jinde je po krk v hovnech už nepřizná.
Já vím, že tankuju naturál. Ale nevím, co tankuje jakékoliv jiné auto, které vidím, nikdy jsem se o to nezajímal. Třeba jsou na tom jiní podobně.
Taky názor.
Zkusil jsi v autoškole z kopce vyřadit? Asi si dostával málo lepáků
Když pominu tu autoškolu, je to z části o kontrole nad autem. Správně máš brzdit motorem, vyřazovat jen když dojíždíš např na semafor-nebo stojíš v koloně
V podstatě stejný jako kdyby si řadil na přejezdu co píšeš, vjedeš bez na koleje bez kvaltu, nestihneš ho tam dát nebo ho nějak ve spěchu nacpeš přes synchrony a bůh ví co se může stát.
Navíc vyřazováním, nebo dokonce chcípáním motoru nic neušetříš ba naopak(jde sice o zanedbatelné množství paliva).Prvně proto jak jsem psal, za sebe nevidím důvod vyřazovat v podobný situaci jak píšeš, jednak pokud dáš kvalt velkej, motor přetočíš a logicky si to veme víc,když dáš malej zbytečně huntuješ rozvody a benzín jen proteče a vypaří se někde na cestě do válce.o plynulosti jízdy nemluvim.
Autoškolu jsem dělal někdy před třicetipěti lety na MB 1000, nepamatuji si to. A první auto měl/řídil až patnáct let poté :)
Přejezd je něco jiného, pokaždé před ním zastavím, podívám se na obě strany a až pak rozjedu. Tipuju to tak na maximálně 5 přejezdů ročně, které potkám - z toho 4 se závorami.
Kontrola nad autem (v mou popsaném případě příjezdu do dědiny), nerozumím. Zabrzdit můžu přece i z neutrálu. A náhle přidávat plyn, to u strýce v klobouku, s platem vajec na zadním sedadle, s 2-3 tisíci km ročně (do okresního města a zpět), to opravdu nehrozí
Když ty pojedeš onen můj popisovaný kilometr Favoritem s kvaltem a já bez - to jako opravdu spálím více benzínu?
tvou popisovanou situaci-ne ten tvůj kilometr- spálíš ho víc to je logický.A nepočítám do toho to plato vajec, který zničíš, když prudce zabrzdíš nebo tam hrkneš rychle kvalt.
Je to tak zanedbatelný množství, že to nepoznáš...ale je.
Proč je logické, že s vyřazeným stupněm spálím víc? Otáčky jsou poloviční.
Opravdu to nevím a netuším.
Tu jízdu se zařazeným stupněm až někam k nule myslíš se sešlápnutou spojkou či nikoliv? Protože pokud nikoliv, když budu mít zařazenou třeba 4 nebo 5 a rychlost bude klesat k nule, začne auto (při podtočení nebo jak se tomu říká), chrchlat, blafkat, provádět "přískoky" až motor zdechne.
Kvalt nikde rychle nehrkám. Pomalu dojedu k odbočce, plynule přibrzďuji někam k 10km/h, zařadím se spojkou "2" a naprosto plynule před odbočením "propojím sílu motoru s kolama" a odbočím.
Prudce zabrzdit přece můžu i s kvaltem, vajíčka také rozbiju :)
Tvůj motor už by měl umět to, že když jedeš z kopce a máš zařazenou takovou rychlost, aby se motor dostal nad nějaké otáčky, tak brzdíš motorem, proto je zbytečné se snažit přidávat - jedeš zadarmo. Pokud vyřadíš, musí se motor snažit o udržení volnoběžných otáček.
Jenze tim brzdis a tak, pokud kopec neni opravdu prudkej, musis pridat plyn a to uz tam jednotka zacne strikat palivo a uspora se nekona. Samo, pokud je pribrzdeni pozadovany efekt, je lepsi mit zarazeno a setrit brzdy, ale ja mam treba po ceste do prace nekolik useku jen ve velmi mirnym spadu, a tam to funguje skvele - rozjedu auto na 50, vykvaltuju a 3/4km se jenom klouzu az k semaforu. "Kopec" je presne takovej, ze udrzuje 50, auto nezrychluje a ani nezpomaluje.
Jistě, že kdybych musel přidávat, je takové šetření nevýhodné. Stejně tak začne přidávat, když klesne pod nějaké otáčky.
Přesně tohle myslím. Najedu na nadjezd nad dálnicí (mimo obec, tedy rychlostí 80-90km/h), před vrcholem stoupání vyřadím, přehoupnu se přes vrchol a druhou stranou dojedu samospádem na 600m vzdálenou křižovatku (před ní už jen lehce přibrzdím či zastavím). Na přímé cestě, viz cjlp
Vyřazování není až taková blbost. Když jedu z dlouhýho mírnějšího kopca a vím, že pod ním znovu budu muset šlápnout na plyn, tak vyřadím, protože na ten neutrál dojedu o polovičku dál, než než s kvaltem, kterej mě brzdí a o to dřív a o to víc budu muset šlápnout na plyn. Takových kopců mám po cestě do práce několik.
Nejsou na to univerzální rady. Na to musí každej přijít sám. Prostě jezdi jak to cítíš a hlavně se nesnaž někomu vyrovnat. Budeš se tak soustředit na to "řadit jako brácha", až se přestaneš věnovat situaci na silnici a vymeleš se.
Radit mas tak aby pri kludnej jazde motor mal otacky medzi 2000-2500 ptz vtedy ma optimalnu spotrebu.
Ak potrebujes vyssi vykon (predbiehanie, jazda do prudsieho kopca) tak zaradis nizsi stupen (="podradit") --> motor bude mat vyssie otacky (kludne aj 4000) ptz cim vyssie otacky tym vyssi vykon, ak potrebujes v tom momente co najvacsi vykon. To sa snad uci na fyzike na zakladnej ci kde.
U normalnych osobnych aut nemas ziadne techniky, zmacknes spojku a preradis. Prevodovka normalnych osobnych aut je konstruovana tak aby to slo bezproblemov urobit, bez nejakych dalsich saskarni resp. "technik".
P.S. a pri podradovani logicky trochu zmacknes plyn, aby si vyrovnal otacky na tie vyssie, ak to neurobis tak ta to pri pustani spojky spomali ptz motor sa musi potom dostat na otacky zotrvacnostou auta, to snad citis aj sam a pochopis to az to budes robit, to sa neda nepochopit.
... a ked ta to pri preradovani hadze tak pustaj spojku pomalsie, v tom bode v ktorom zabera na 0.1s spomal nech sa vyrovnaju otacky a az potom ju uplne pustis. To musis citit, casom az si zvyknes. Uz to pisali aj ostatni vyssie takze uz len opisujem :)
Zdravím, techniky řazení jsou sice hezký, ale až budete mít cca 10 000-20 000 km za sebou, tak potom lze teprve uvažovat o nějakém zlepšování. Ne, že by člověk nemohl začít dřív, ale s autem se musí seznámit a být s ním jedno tělo. Radím jezdit co nejvíce a pokud možno v jednom autě (raději předokolku) a hlavně opatrně. To necukání je více než čtením a sledováním videí zásluha více najetých km.
Jsou také auta, kde to prostě cukat bude trochu vždy-velké propady otáček po ubrání plynu spolu s hůře odstupňovanou převodovkou. Ovšem člověk časem pozná, kde je onen přechod (překryv) mezi např. 2-3 nebo 3-4 a pak to jede velmi plynule.
Pro informaci jsem jezdil nákladním autem LIAZ 100 a 110 Turbo a zezačátku dvojité spojky a meziplyny hrůza, ale později jsem byl už jak robot co byl schopen nasázet tam kvalty po půlkách nahoru a dolů, až se člověk divil. Ptáte se proč, protože jsem jezdil a jezdil a řadil a řadil.
P.S.: Nakladatelství Grada má pěkné knihy pro pokročilejší řidiče, ale tímto si raději teď nepleťte hlavu a už vůbec se nesnažte se před bráchem vytahovat-ono to začíná nevině, ale končívá to špatně. V klidu počkejte, příjde to určitě samo.
Tak oprava, nakladatelství není Grada, ale CPress
učil jsem v autoškole asi 11 let. dám jednoduchou, ale zaručeně správnou radu. zajezdi si párkrát se zkušeným a starším řidičem a nestyď se si nechat poradit. život máš jen jeden.
Mě táta odmítal první dva měsíce nechat jezdit bez něj. Ne že by mi nevěřil, ale chtěl mi dávat právě ty rady do začátku. Jsem rád, oznámil mi jako fakt spoustu poznatků, na které ostatní přicházeli metodou pokus omyl.
Hele dam ti radu od zensky pokud mate doma vic aut tak je stridej. nejlip se naucis radit a slyset motor a kdy mas radit na ruznych typech aut...pak uz te neprekvapi vubec nic. mimochodem ja po dvou dnech s ridicakem mela vezt sprintera z brna do prahy...tak sevrene pulky jsem snad nikdy nemela. v te dobe jsem pracovala v mercedesu a ridila jsem vsecko od totalnich vrazd po luxusni vozitka, od malych po velke do 3,5t. takovou skolu ohnem jsem nikdy nezazila ale jen diky tomu je mi dnes uplne jedno do ceho sednu a co ridim. dulezity je neusnout na vavrinech a porad jezdit a porad ridit a ruzny trasy. vyuzivat sobotnich nakupu, jizdy do prace, k babicce, hlavne do mesta (saliny, vic pruhu...) no proste vsecko. hodne vyuzivam brzdeni motorem, podrazuju pri predjizdeni (to je jasny), nadjizdim si pred predjizdeni (nejhorsi jsou ridici co zacnou predjizdet, zmacknou plyn na podlahu a mysli si ze tu svoji 1,2 fabiu rozjedou), hlavne davej pozor na mrtvy bod - ja se radsi vzdycky divam pres rameno (je to muj zvyk a milionkrat se mi vyplatil)...
Řaď jak uznáš za vhodné a tak, aby se to autu líbilo. Nesmí moc křičet, nesmí cukat, musí mít prostě pořád "tah". Když pustíš plyn na rovině, nemělo by to prudce brzdit (moc vysoké otáčky). Otáčky se obecně říct nedají, každý motor je jiný, každý se dá vytočit jinak vysoko.
Pokud bych už chtěl nějak generalizovat tak nafťáky snesou nižší otáčky, než benzíny. Ovšem každý motor je jiný.
Co jsem tady četl například:
Tak mi přijde jako totální kravina. Třeba pro moje auto je 2500 docela málo, aby to bylo ideální. Do kopce bych pak přímo řekl, že to je vyloženě málo. Já řadím okolo 3000, pokud chci zrychlovat a jedu třeba do kopce tak klidně i 3500.
Meziplyn je kravina, s tím jezdí dědové zblblí z už 20 let sešrotovaných aut. :)
Ano. A nielen motor ale aj prevodovka. Ale vseobecne 2500 je ok aj pre benzin, zvycajne po preradeni na vyssi stupen mas okolo 2000 a to staci pri normalnej setrnej(palivo) jazde. Ked potrebujes na to dupat a benzin ti plati dedo mraz, tak rad pri 4000.
P.S. a samozrejme ze ked ide do kopca tak to treba vytacat na vyssie otacky ptz do kopca treba vykon, som to aj pisal.
Jasně, ale ten rozdíl je mnohdy větší, než 500 otáček. A pokud to z těch 2500 spadne třeba na 1700, benzín už začneš solidně dusit. Budeš muset přidat plyn, aby to vůbec jelo a spotřeba je v háji. Nehledě na to, že podtáčení je pro motor horší, než !trošku vyšší otáčky. Opět se ale musím vrátit k tomu, že to je hodně o konkrétním motoru...
Preto som hore pisal rozsah 2000-2500. Snad to bude vidiet sam ze jak ma na jeho aute odstupnovanu prevodovku. Ano nema to podtacat pod 2000.