Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Sekacka, problem s motorem

Zdravim!

Mam benzinovou sekacku, sekam si sekam a najednou slus, sekacka nejde ani nastartovat. Po nejaky dobe hledani zavady nachazim total cernou svicku. Tak sem ji vymenil a sekacka se dala nastartovat, ale vykon nula a udusil ji i 7cm ridkej travnik. Kouknul sem na vzduchovej fitr, vymenil ho a sekacka docela obstojne nabehne, i do otacek najede, ale po minute si dvakrat streli do vyfuku a umre. Kudy dal v ozivovani sekacky?

No, opravnu si nechavam jako posledni moznost.
Doprava paliva je tu resena samospadem, palivovy filtr je podle me cisty(po odpojeni skrz nej tece benzin rozhodne vetsim curkem nez sekacka zere).
Premejslim nad zanesenym karburatorem a timpadem spatnou smesi, nebo pochybnym stavem vyfukovyho ventilu, nebo nejakym bordelem v elektrice. Ale karburator asi nejakou smes dava , protoze to nastartuju a elektrika taky jiskri, ze stejnyho duvodu. A jak ohodnotit ventil bez totalni rozborky, to nevim.

Jinak, co se tyce otacek, jde o to jaky, na volnobezny bejva nejakej sroubek s pruzinkou na klapce, na provozni tezko rict, ale pokud jsou maly asi to neco dusi, treba ten vzduchovej filtr.

I když z mi neznámých důvodů tajíš o jaký motor se jedná, křišťálová koule mi napověděla, že z boku máš takový hrneček, zvaný plováková komora uchycený středem šroubkem. Když se podíváš zblízka, zjistíš že šroubek je provrtaný a v dolní části je dírka, kterou zkus protáhnout drátkem z licny. Černá svíčka obvykle značí bohatou směs a střílení do výfuku špatný předstih. Začni protáhnutím dírek. Myslím v sekačce.:-):puff:

Sekacka je Talon - tedy cistokrevnej cinan - 5,5hp(prej) Na deklu hlavy motoru skvi se napis OHV, takze klinakem to urcite nebude. "Hrnicek" pod karburatorem ma srouby dva, jeden v ose a druhej z boku(muj tip je ze je to nejakej odkalovaci nebo tak) ale ani jeden nema zadnou dirku.
Zaujalo me, ze okolo trysky karburatoru sou dve klapky, jedna pred - smerem k filtru, ktera je ovladana tahlem plynu, druha za, ovladana pres tri paky, ovsem pouze jednim stavecim sroubem. Jeji ucel ani ucel sloziteho mechanismu se mi nepovedlo zjistit, je v trvale otevrene poloze a jeji privreni ma za nasledek jenom ubrani otacek/chcipnuti.

Ha, zjisteni - sloziej trojpakovej mechanizmus se za chodu hejbe a pridusuje/pridava motoru. Kdyz ho omezim na otevrenou polohu, vsechno se zda byti OK. Ted jeste vykoumat proc se rytmicky(perioda cca 1s) hejbe a jak to udelat, aby se pokavad mozno nehejbal. A proc tam vlastne je.

U některých karburátorů se používá více klapek, kde druhá je buď spřažená mechanicky nebo podtlakem a otevírá se při plném výkonu (dvoukomorové).Možná, že Číňané při kopírování udělali těch klapek víc (čím víc pruhů, tím víc Adidas) a jejich poloha je závislá na obrátkách. :-D Hýbyt se musí.

Ten mechanismus ovlada klapku za karburatorem, a je s nejvetsi pravdepodobnosti ovladan nejakym forichtungem v bloku motoru(puvodne sem si myslel, ze je to jen osicka, ale asi o s tim hejbe). Bude to asi nejakej "stabilizator otacek". Podle me s tim ale kvrdla moc, i kdyz sekacka stoji tak to meni uhel otevreni klapky tak o 30-45 stupnu. Prendal sem tam pruzinku, ktera urcuje tuhost tyhle sestavy o dirku vedle na vahadle a podarilo se mi posekat kus zahrady aniz by to chciplo, ale uplne dobrej pocit z toho nemam.

u některých karburátorů se vysoké bohatosti směsi nedosahuje jen přidáním většího množství paliva (klasický sytič) ale i tím,že se pro start uzavře nebo omezí přívod vzduchu do karburátoru a tím je směs bohatší... jestli máš automatický "sytič" tak by to mohlo být řešeno právě takhle a reagovalo by to na otáčky motoru a kdyby to bylo porouchané tak by se to snažilo fungovat i při provozních otáčkách,a proto by se cyklicky zavíralo a otvíralo

Vůbec nevím, o čem mluvím. Vycházím jen z tvého popisu a z funkce běžných motorů. U normálního karburátoru při studeném startu klapka uzavírá přívod vzduch a tím obohacuje směs. Je tam jenom předem stanovená škvírka, aby tam aspoň něco vzduchu šlo.Velikost škvírky se mění v závislosti na teplotě motoru a je řízená termostatem.Při přidání plynu se škvíra zvětšuje a otevírá díru karburátoru. Pro zvětšení citlivosti a plynulosti přidávání plynu tam máš asi další klapky, které jsou s tou hlavní spřaženy a přivíráním regulují množství vzduchu jdoucího do motoru a tím i bohatost směsi.
Opakuji ale, že jsem ten motor neviděl a neznám jej. Takových vydedukovaných nápadů mám ještě habakuk.:-D

nenene, tomu ja rozumim jak to myslis, o karburatorech sem si neco precet v ucebnici pilota a par jich uz opravoval. Tenhle ma ty klapky dost podivne. Mezi filtrem a karburatorem je jedna, ta je ovladana tahlem zelva/zajic, ta ma na strane dirku, cimz sikovne resi volnobeh a zaroven prisyceni smesi. Pak je samotna tryska(jedna jedina a zadny vychytavky) karburatoru a za tim, mezi karburatorem a motorem je druha "seriova" klapka. Tou kvrdla ten pakovej mechanismus, poloha prvni klapky na ni nema vliv.

Tento motor neznám, ale v plovákové komoře je plovák, který uzavírá přívod paliva a tím hlídá výšku hladiny paliva. (Správná výška má vliv na bohatost směsi.) Z plovákové komory jde benzin přes trysku dále kanálkem do hrdla karburátoru, kde je benzin strháván nasávaným vzduchem a vzniklá směs jde do motoru. V plovákové komoře bývá rovněž tryska volnoběhu. Není li ve šroubku, bude někde jinde. Vyšroubovals určitě středový šroubek a podíval ses? Šroubek u sekaček bývá dutý a je to vlastně tryska.

Tak to tady tak čtu a přemejšlím, a přemejšlím....:-) Asi tak. Musel bych ten stroj vidět, takhle jsou to jen domněnky. Ale pokud se jedná o pojízdnou mot. sekačku, (ne křovinořez), tak co vím, tyto sekačky zpravidla nemají ručně ovládaný plyn, ale tuto funkci zastává automatický regulátor otáček. To budou ty hejblata ve spojení s tou klapkou, co je mezi difuzérem a motorem. (za tryskou paliva). Pokud je nějaké ruční ovládání, tak jen jako plný plyn -volnoběh. Ale při sekání otáčky řídí zmíněný automat. Co se týče té klapky mezi filtrem a karburátorem, tak to vypadá, že to bude klapka, která plní funkci sytiče. Při uzavření stoupne podtlak v difuzeru a tím dojde k silnému nasátí paliva. Pokud tato funkce není automatická, je nutno tuto klapku při studeném startu uzavřít a po nastartování hned plně otevřít. Jinak dojde k "uchlastání" motoru. Podle popisu závady, bych usuzoval asi takto: Pokud motor jde nastartovat, v elektrice to nebude a předstih se samovolně jen tak nezmění. Na karburátoru bude jistě nějaká šroubovací tryska, zkontrolovat čistotu, a také jestli není povolená. Kdyby byla volná, obtokem by se motor také "uchlastal". Podle toho, že je černá svíčka, tak to vypadá právě na ono "přechlastání". Ale pozor. Právě toto může způsobit výše zmíněná klapka sytiče, která musí být za chodu motoru plně otevřená. Může docházet k tomu, že vadnou aretací, se klapka vibracemi samovolně uzavře. To by mohl být celý problém. ---- No to jsem se tady pěkně rozkecal :-) Tak doufám že to třeba trochu pomůže k objasnění problému, a přeju ať se to podaří, protože servisy jsou brutálně drahý. Tak je třeba si nějak poradit, a ušetřené prachy věnovat na něco lepšího:beer::-D

Po každé sezóně dávám, ne sekačku, ale krovinořez, do opravny, kde mi jej za nějakých 800Kč vyčistí a seřídí. Je to sice dost peněz, ale když uvážím, že krovinořez stál skoro 10000Kč, tak se to vyplatí. Ten, co jsem měl dřív jsem se pokoušel čistit a opravovat sám, ale dopadlo to prachbídně.

Ahoj,karburátor má 2 klapky,1.klapka mezi filtrem a karbcem je vlastně jednoduchý sytič,když při startu dáš táhlo plynu naplno,uzavřeš klapku,vzduch to tahá jen přes malou dírku a tím přisává víc benzínu.Po startu ubereš otáčky,klapka se otevře naplno a otáčky se řídí druhou klapkou automaticky táhlem z motoru,což je regulátor otáček.Ten je nastaven tak,že přidáš plyn na větší otáčky a regulátor je snižuje(houpe),protože když zajedeš do vysoké trávy,musíš přidat plyn,a když je tráva řidší nebo nižší,tak si regulátor otáčky ubere.Jinak střílení může být taky povoleným(protáčejícím se)nožem na sekačce,protože ten funguje jako setrvačník,další možnost je naseknutý klínek na hřídeli ve spoji s ventilátorem(horní setrvačník),ten se může pootočit a rozhodí to předstih.Klínek je většinou tvarovaný do L .Zkus to.

Přestože jsem naprostý laik, pokusím se sdělit svoji zkušenost s identickým problémem. Postup hledání závady a průběh byl naprosto stejný jako ve Vašem případě (bahno), ale nic nepomohlo. Nakonec jsem zjistil, že mám povolené lanko od plynu. Jakmile jsem ho pod držadlem seřídil a více napnul, bylo po problémech a sekačka nyní běhá "jako divá". Tato zkušenost mě stála cca 500 Kč (zbytečná výměna filtru a svíčky...)

Nakonec sem to vyresil a sekacka sekala celou sezonu. Byla to kombinace dvou zavad - zanesenyho hridele a "povoleny" tlumici pruzinky na soupaci od (pravdepodobne odstrediveho) regulatoru otacek. Hridel sem vycistil a k pruzince pridal gumicku a funguje to dobre.

Jinak k zahade dvou klapek: Prvni klapka pred karburatorem je ovladana lankem a ackoliv na ovladaci pace jsou polohy zelva a zajic, chova se spis jako sytic - z boku ma dirku a v poloze zelva krmi motor bohatou smesi. Z toho vyplyva i startovani - za studena nutno startovat na zelvu, po ohrati startovat na zajice, jinak to clovek uchlasta.
Druha klapka, podle me dost podivne umistnena za karburatorem, je klasickej plyn a je ovladana regulatorem otacek.

Ahoj,

můžete mi taky poradit prosím? Mám sekačku Oleo Mac MAX 53 VBD, celou dobu krásně funguje. Dnes jsem dělal i za deště a sekal čerstvě zmoklou trávu (ne velikou). Asi dvě hodiny jsem jel normálně, pak cca 4 vynechala a zhasla. Myslel jsem si, že došel benzín. Po té době už by to tomu mohlo odpovídat. Nalil jsem tedy a zkoušel nastartovat a nic. Tahám...zkouším to stále dokola ale sekačka se ani nesnaží nastatovat...prostě nechytne. Kde můžu hledat problém??

Díky

včěra jsem taky hledal na netu pročmi sekačka houpe motor sama si pridavala azas ubirala na prazno síct se stim nedalo jak najela do d travy aby neco usekla tak zdechla po vymeně membrany karbecu sekačka zas funguje jak ma.. byl to model s motorem brix 4HP ASI 130 KUBIKU MOTOR takovej ten model kde je nadržka na palivo hned pod karbecem včera byla sobota a před 11 hodinou už všichni prodejci zavřeli nechtejí dělat do 120 hod jako dříve jedine kdejsem sehnal jel jsem do vedlejšího města Přerova kde je maudfild sevis maji otevřen do 13 hod a obchod do 17hod tak jsem vzal sebou karbec i z nadrží demontovanou ze sekačky ukazal servisakovi ten zabehl do skladu a donesl sadu tesneni i z membranou chtel zato sice 80 kč,-, ale do pondelka jsem čekat nemoch pak bych koupil za 60,- kaček,ale mam travu už posečenu sekačka jede jak ma...

DObrý den, poprosil bych vás o radu. Sekal jsem zahradu a najel jsem na železnou tyčku, která trčela z trávy. sekačka se okamžitě vypla a když jsem ji chtěl znovu nastartovat, škubnutím za šnůru, nešlo to. Šnura je jakoby "sekla".

podobný problem mám také, sekačku máme ALKU (červenostříbrnou cca 8 let) motor Honda
svíčka vždy černá jak bota, jakmlie je motor teplý nemožné pak nastsrtovat, a pokud neuzavírám přivod paliva, tak prostě odněkud stále teče až skrz vzduch filtr, co tám může být za závadu, děkuji