Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak řešit akustické mosty v domě

Bydlím v činžovním cihlovém domě (4 patra). Odkudsi se soustavně ozývá pulsující tlumený zvuk nízké frekvence, takové podivné hučení jakoby otáčejícího se motoru, jsou to spíš vibrace, než slyšitelný zvuk. Právě ty vibrace mi vadí nejvíce, jsem tzv. hypersenzitivní a vnímám, jak mi prochází tělem, necítím se dobře. V bytě bydlím 15 let a tento zvuk se objevil někdy před rokem a už pomalu začínám šílet, brání to usínání. Protože jde o jakési vibrace, nejdou odhlučnit špunty do uší, ty jsou neúčinné.

Nejsem schopen odhalit, kde je zdroj. Zkoušel jsem vše - vypnul jsem pojistky, abych vyloučil zdroje v bytě. Prošel jsem domem a "odposlouchával" u dveří všechny byty. Zvuk není slyšet na společné chodbě ani zvenku (z ulice). Je slyšet pouze v mém bytě a jde jakoby ze vzduchu. Když položím ucho na stěny, podlahu a strop, z okolních bytů nic slyšet není. Nejsem blázen :-) protože přítelkyně to slyší také, akorát jí tolik nevadí. Sousedi u sebe prý nic neslyší. Předpokládám, že půjde o akustický most, kdy nějakou cestou konstrukcí domu "teče" zvuk a vibrace odkudsi zrovna ke mně do bytu.

Dá se toto nějak řešit odhlučněním? Vzhledem k tomu, že neznám původce ani zdroj, jde spíše o vibrace než slyšitelný zvuk, musel bych asi stropy, podlahy a stěny oblepit nějakou silnou izolační akustickou a antivibrační vrstvou, ale je otázka, jestli to problém vyřeší.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Možná by pomohlo zjistit frekvenci. Jestli je to 50 Hz, případně vyšší harmonická, dost se tím zúží… nový
umfa 17.09.2022 19:44
umfa
Bohužel se to nahrát nedá. Je to takový jako zvuk na pozadí, který jde "ze vzduchu" směrem seshora,… nový
jasson 17.09.2022 20:12
jasson
Tohle chytí jen kondenzátorový mikrofon (studiový), třeba na mobil se nízké frekvence nahrát nedají.… nový
umfa 17.09.2022 21:06
umfa
Jestli se v otázce vyznáte, můžete mi nějaký konkrétní mikrofon doporučit? Nevím ani jaké parametry… nový
jasson 18.09.2022 17:47
jasson
Najít zdroj nebude lehké. Pokud se jedná o velmi nízké frekvence, běžný i velmi citlivý mikrofon to… nový
Zerozero 17.09.2022 23:21
Zerozero
A kruci, to už bych potřeboval půjčovnu. A neexistují třeba firmy, které se takovým profi měřením za… nový
jasson 18.09.2022 17:51
jasson
A co se tak informovat na u vás působící "hygieně" (hygienická stanice). Tam by mohli mít případně j… poslední
George63 18.09.2022 20:02
George63
U nás to bylo svého času taky a zjistili jsme, že to u sousedky dělal stropní ventilátor, vzdálený p… nový
martas38 17.09.2022 23:55
martas38
Chápu a soucítím. U nás byste umřel. Někdy je lepší se přestěhovat, ale to je až to poslední řešení.… nový
ST 18.09.2022 12:53
ST

Bohužel se to nahrát nedá. Je to takový jako zvuk na pozadí, který jde "ze vzduchu" směrem seshora, jak jsem psal, když přiložím ucho ke stěnám, podlaze a stropu - nic neslyším. Mám diktafon s relativně citlivým mikrofonem (Eltrinex V12Pro) a samozřejmě mobil, nezachytí to. Oni jsou to spíš vlastně vibrace. Neumím přesně ten typ zvuku nazvat a popsat, je to jakoby otáčející se motor či co, hučení, šum, ale vzdálené.

Ještě se to projevuje tak, že když ležím v posteli, taky ty vibrace procházejí mým tělem, já to cítím, protože jsem obecně hypersenzitivní. Moje přítelkyně ty vibrace nevnímá, ale zvuky také slyší (proto mohu s klidem prohlásit, že nejsem blázen), akorát jí ty zvuky nevadí, asi je dokáže v hlavě "odstínit".

Já když usnu, tak ty zvuky už nevnímám a neprobouzím se. Ale vadí mi a trvá mi dlouho, než usnu, pocity bych popsal asi jako "pukání hlavy", je to prostě už neúnosné, proto to řeším.

Špunty do uší nepomáhají, právě kvůli vibracím, které neumí odstínit.

Moje teorie je, že může někde být nějaké zařízení a může přiléhat ke zdi, kterou rozechvívá a zvukovým mostem se to šíří do mého bytu. Nejsem ale akustik a školní fyziku už moc nepamatuji, jde tedy o hodně laický a naivní pohled na věc.

Teda když mi doporučíte jiné citlivější nahrávadlo, klidně ho koupím, protože potřebuji problém vyřešit a pořád to bude levnější než stěhování.

Ve výsledku se zdá, že zdroj prostě nenajdu a budu muset odhlučnit byt. Ale kdybych znal původce, lépe by se mi asi vybíral izolační materiál a metoda odhlučnění stěn.

Tohle chytí jen kondenzátorový mikrofon (studiový), třeba na mobil se nízké frekvence nahrát nedají. BTW, jednou se mi stalo něco podobného, nakonec to byl ventil ústředního topení o patro výš a šířilo se to po trubkách.

Jestli se v otázce vyznáte, můžete mi nějaký konkrétní mikrofon doporučit? Nevím ani jaké parametry požadovat. Vidím na netu různé ceny, asi 20 tisíc bych za něj nedal, to je cena izolace jedné stěny, ale řekněme do 10 tisíc Kč. Děkuji. Můj diktafon má vstup na externí mikrofon, https://www.eltrinex.cz/detail.php?pr=16 ale klidně koupím i nový diktafon, občas nahrávám rozhovory, aspoň se něco nového naučím.

Najít zdroj nebude lehké. Pokud se jedná o velmi nízké frekvence, běžný i velmi citlivý mikrofon to nezachytí.
Pravdou je, že podle určitých výzkumů, silnější infrazvuky, tedy na hranici a pod hranicí slyšitelnosti, můžou u citlivějších odob vyvolat vážné problémy.
Zkus, pokud máš možnost, jako mikrofon použít větší basový reproduktor, nebo bednu s basákem. Nasměruj na stěny strop a podobně. Reproduktor připoj na citlivý mikrofonní vstup a je li řiditelný vybuď na maximum.
Musí to ale být vstup pro dynamický mikrofon, třeba magnetofonu. Nevím, jestli třeba vstup pro mikrofon na počítači vezme dynamický mikrofon, většinou se používají elektricky napájené elektretové, nemám to s dynamickým vyzkoušeno. Pokud by se vibrace podařilo nahrát, už by se daly analyzovat.
Nejlepší by ale byl na reproduktoru připojen nějaký jednotranzistorový předzesilovač, protože vstup nějakého zařízení může mít krajní frekvence omezeny.
Je to jen návod na pokusničení, nevyzkoušeno. :puff::beer:

A kruci, to už bych potřeboval půjčovnu. A neexistují třeba firmy, které se takovým profi měřením zabývají? Ono by to nakonec vyšlo levněji. Problém je, že zvuky jsou slyšet nejvíc v noci, což je logické, přes den je vlastně přehluší denní provoz, nevím jestli v noci do bytu někoho dostanu.

U nás to bylo svého času taky a zjistili jsme, že to u sousedky dělal stropní ventilátor, vzdálený přes dvě místnosti od zdi našeho bytu a řešili jsme to k oboustranné spokojenosti domluvou. Neslo se to přes stropy, manželce to taky prakticky nevadilo, já jsem myslel, že se zblázním. Patrně to bude něco podobného, čerpadlo, odtah, možná i bzučení cívky stykače, zářivky, kompresor ledničky a podobně. Nízké frekvence se zdivem extrémně dobře nesou. Až bude výpadek proudu (pokud mu nepomůžeš :-D ), zkusil bych zjistit, jestli zvuk pokračuje.

Chápu a soucítím. U nás byste umřel. Někdy je lepší se přestěhovat, ale to je až to poslední řešení. Do začátku by mohl pomoci fonendoskop. Pokud je "technologie" ve sklepě, tak bych začal ohledáním sklepa. Následně bych šel od střechy směrem dolů. Teprve pak bych prošel společné prostory. Možné zdroje hluku (kotelna - plynová přípojka, výtah)? Četnost výskytu jevu? Závislost na počasí?
Jací jsou sousedé (akvarista - vibrující vzduchování atd.)?

https://electronics.stackexchange.com/questions/145416/how-do-i-find-source-of-vibration-from-a-mechanical-source-outside-of-my-home

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru