Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak řešit akustické mosty v domě

Bydlím v činžovním cihlovém domě (4 patra). Odkudsi se soustavně ozývá pulsující tlumený zvuk nízké frekvence, takové podivné hučení jakoby otáčejícího se motoru, jsou to spíš vibrace, než slyšitelný zvuk. Právě ty vibrace mi vadí nejvíce, jsem tzv. hypersenzitivní a vnímám, jak mi prochází tělem, necítím se dobře. V bytě bydlím 15 let a tento zvuk se objevil někdy před rokem a už pomalu začínám šílet, brání to usínání. Protože jde o jakési vibrace, nejdou odhlučnit špunty do uší, ty jsou neúčinné.

Nejsem schopen odhalit, kde je zdroj. Zkoušel jsem vše - vypnul jsem pojistky, abych vyloučil zdroje v bytě. Prošel jsem domem a "odposlouchával" u dveří všechny byty. Zvuk není slyšet na společné chodbě ani zvenku (z ulice). Je slyšet pouze v mém bytě a jde jakoby ze vzduchu. Když položím ucho na stěny, podlahu a strop, z okolních bytů nic slyšet není. Nejsem blázen :-) protože přítelkyně to slyší také, akorát jí tolik nevadí. Sousedi u sebe prý nic neslyší. Předpokládám, že půjde o akustický most, kdy nějakou cestou konstrukcí domu "teče" zvuk a vibrace odkudsi zrovna ke mně do bytu.

Dá se toto nějak řešit odhlučněním? Vzhledem k tomu, že neznám původce ani zdroj, jde spíše o vibrace než slyšitelný zvuk, musel bych asi stropy, podlahy a stěny oblepit nějakou silnou izolační akustickou a antivibrační vrstvou, ale je otázka, jestli to problém vyřeší.

Zavřené topení nic neřeší,jen tam necirkuluje voda ,ale zvuk oběhového čerpadla rezonuje přes potrubí.Vemte šroubovák ,držadlo přitiskněte k uchu a kovovou část k radiátoru,nebo trubce,pokud je tam zdroj zvuku,tak to uslyšíte zesílené.Také slyším co jiní ne a mám s tím čas od času problém,stačí jádro stykače v rozvaděči,někdy špatně dosedne a rezonuje,probudím se.Když vím oč jde,jdu pokračovat se spaním,vytěsním to z mysli,že o nic nejde a spím.Podobně oběhové čerpadlo topení ve sklepě,někdy chytne vzduch a změní se jeho zvuk,zase jsem vzhůru.
Ale jinak chovám papoušky,ti od rozednění řvou a já spím,vím,že je to normál.:-)

Bohužel se to nahrát nedá. Je to takový jako zvuk na pozadí, který jde "ze vzduchu" směrem seshora, jak jsem psal, když přiložím ucho ke stěnám, podlaze a stropu - nic neslyším. Mám diktafon s relativně citlivým mikrofonem (Eltrinex V12Pro) a samozřejmě mobil, nezachytí to. Oni jsou to spíš vlastně vibrace. Neumím přesně ten typ zvuku nazvat a popsat, je to jakoby otáčející se motor či co, hučení, šum, ale vzdálené.

Ještě se to projevuje tak, že když ležím v posteli, taky ty vibrace procházejí mým tělem, já to cítím, protože jsem obecně hypersenzitivní. Moje přítelkyně ty vibrace nevnímá, ale zvuky také slyší (proto mohu s klidem prohlásit, že nejsem blázen), akorát jí ty zvuky nevadí, asi je dokáže v hlavě "odstínit".

Já když usnu, tak ty zvuky už nevnímám a neprobouzím se. Ale vadí mi a trvá mi dlouho, než usnu, pocity bych popsal asi jako "pukání hlavy", je to prostě už neúnosné, proto to řeším.

Špunty do uší nepomáhají, právě kvůli vibracím, které neumí odstínit.

Moje teorie je, že může někde být nějaké zařízení a může přiléhat ke zdi, kterou rozechvívá a zvukovým mostem se to šíří do mého bytu. Nejsem ale akustik a školní fyziku už moc nepamatuji, jde tedy o hodně laický a naivní pohled na věc.

Teda když mi doporučíte jiné citlivější nahrávadlo, klidně ho koupím, protože potřebuji problém vyřešit a pořád to bude levnější než stěhování.

Ve výsledku se zdá, že zdroj prostě nenajdu a budu muset odhlučnit byt. Ale kdybych znal původce, lépe by se mi asi vybíral izolační materiál a metoda odhlučnění stěn.

Tohle chytí jen kondenzátorový mikrofon (studiový), třeba na mobil se nízké frekvence nahrát nedají. BTW, jednou se mi stalo něco podobného, nakonec to byl ventil ústředního topení o patro výš a šířilo se to po trubkách.

Jestli se v otázce vyznáte, můžete mi nějaký konkrétní mikrofon doporučit? Nevím ani jaké parametry požadovat. Vidím na netu různé ceny, asi 20 tisíc bych za něj nedal, to je cena izolace jedné stěny, ale řekněme do 10 tisíc Kč. Děkuji. Můj diktafon má vstup na externí mikrofon, https://www.eltrinex.cz/detail.php?pr=16 ale klidně koupím i nový diktafon, občas nahrávám rozhovory, aspoň se něco nového naučím.

Omlouvám se za prodlení, nějak jsem to tu nesledoval. Nejspíš by šel použít takovýhle mikrofon https://www.muziker.cz/shure-beta-27, ale diktafonem to nejspíš nepůjde, ty mají filtry na odstranění hluku (pod 20 Hz). Musel by se použít nějaký studiový převodník úplně bez filtrů, to je spíš věc, kterou by mohl nakonfigurovat a půjčit někdo kdo provozuje nahrávací studio (což já nemám). Všechno to nakoupit by asi lezlo dost do peněz. A nebo někoho kdo dělá měření hluku, ten bude mít takovouhle věc https://www.bksv.com/en/transducers/acoustic/microphones/microphone-set/4188-a-031 i s příslušenstvím, určenou přesně na tohle.

EDIT: Ta verze s basovým reprákem co někdo zmiňuje níže je asi taky použitelná :-)

Dobrý den, dlouhodobě řeším stejný problém, rozhodně nejste blázen, nízkofrekvenční hluk, řeší stále více lidí. A bohužel přesný zdroj se nedá většinou najít, protože tento hluk, jak mi potvrdili špičkoví akustici se šíří všemi směry a kdo by dokázal vyrobit přistroj, který zjistí zdroj nízkých frekvencí v dané lokalitě , ten dostane Nobelovku. Bohužel se nedá ani nijak odstínit. Nepomáhají protihluková opatření, protože tohle proleze vším. Jediné co pomůže je najít zdroj.
Bývají to čerpadla, ventilátory, klimatizace, mrazáky, vše co má kompresor a nebo vrtuli. Dále je to hluk z dopravy, frekventované silnice, letadla, stavby, transformátory, lomy, sušičky, čističky a atd. Tento nízkofrekvenční hluk se může šířit i z větší vzdálenosti a někdy se projevuje na nelogických místech, třeba pouze v jednom domě a nebo jednom bytě.
Někdy tomu napomáhají pro zvuk vhodné rozměry místností, akustické mosty kolem oken, zateplení polystyrénem a podobné stavební věci a materiály.
Pokud je to jenom ve vašem bytě, musí být někde zdroj na zdi a nebo něco co duní do podloží domu a nebo střechy a nese se to k vám. Sousedi to mohou slyšet také, ale nevěnují tomu pozornost. Ovšem pro citlivějšího člověka je to peklo. Hygieny řeší stále více těchto případů, ale nemají na to žádné možnosti, protože hlukové normy jsou daleko vyšší, aby hygiena něco dělala. Nízkofrekvenční šum neřeší. Normy na to mají myslím zatím pouze v Dánsku nebo Švédsku už přesně nevím, ale jedna z těchto zemí to má.
Jak jsem psal řeší to stále více lidí, někteří prchají ze svých domů. Ale zřejmě to ještě bude trvat, než se v našem státě s něčím přijde co to bude řešit nebo se tím zaobírat. Tento šum je prostě bordel civilizace, která je stále hlučnější..a tento nízkofrekvenční hluk se jednou stane obrovským problémem.

Jak už jsem mnohokrát psal, tak člověk si buď zvykne, nebo se odstěhuje. Určitě je to kompresorový zvuk, který někdy není slyšet, někdy brum je znatelnější, ale zavislost na teplotě, tlaku, větru, mlze jsem ještě nevysledoval. Bohužel se mi stalo, že i v jiných místech republiky např v hotelu bylo slyšet to stejný, což mě usvědčilo, že to je venkovní záležitost nějakého zařízení. Např. subwoofer je slyšet pořád stejně, ale toto je akustická záležitost určitého místa v pokoji. U stěny, oken nebo ve středu pokoje atd je vjem jiný. Už jsem rezignoval a doufám, že jak to přišlo, tak to i odejde.

Já tedy také nepozorují žádné zlepšení, u mě je to tedy slyšet v celém bytě stejně, je to slyšet pořád, někdy méně, někdy strašně (třeba tento víkend). Také jsem se snažila najít nějakou korelaci s počasím, ale marně. Půda i sklep, vše radno projití a nic jsem nenašli.

Snad to u Vás bude mít souvislost s topením a jak se přestane topit, tak bude klid. Oběhové čerpadlo od kotle v baráku by to mohlo dělat, protože nic neběží 24hodin.Jističe bytů kolem Vás jste zkoušela už postupně vypinat? A na půdě je to stejně slyšet jako u Vas doma?

Dobrý den, jak U Vás - nějaké novinky? :-)
Tady poslední dny začínám pozorovat určité odchylky, kdy přes den je prakticky ticho (pokud nepátrám a 100% se nesoustředím, tak neslyším vůbec nic) a hluk začíná být intenzivní/slyšitelný mezi 22-23h.
Co jsem ještě zkoušela za alternativy - ve sklepě žádný kotel ani jiné "zařízení" není, ale prochází jím horkovod (dům na něj není napojen, jen jím prochází). Ten prochází i do sousedních domů, takže jsem hledala zdroj hluku tam a v místě, kde přechází do sousedního domu, ale nic tam jednoznačně neslyším. Na půdě není slyšet také nic.

Dobrý večer, začal jsem si to nevšímat, u některých míst v bytě se nezdržuji, v pracovně si pustím rádio, spím v místě, kde je klid a zkouším uvažovat pozitivně. Někdy mám pocit, že zvuk je šířen z venku přes okna a stěny jsou jako membrány reproduktoru. Jsou dny, kdy je klid a pak zase to v různých intenzitách je slyšet. Ve 2 pokojích máme plovoucí podlahu a mám podezření, že ta to víc umocňuje, tam kde jsou koberce, tak je to klidnější. Možná by pomohly dát na stěnu odhlučňovací panely, nebo spec. desky, které dokážou zvuky pohlcovat. Jednoznačně jsou místa v pokojích, kde brum je intenzivnější a o metr dál absolutní ticho.

Ano, přesně stejné pocity mám, když se snažím zvuk lokalizovat, že jde zvenku. Okna máme rok a půl nová (dřevěné špaletové, 3 vrstvy skla), velmi kvalitní a co se týče izolace zvuků z ulice, jsou perfektní. Ale dunění slyším, i když jsou otevřené (nijak to na intenzitě neubírá). Podlahu mám dřevěnou třívrstvou plovoučku na OSB deskách, taky mě napadlo, zda to nějak nevibruje, ale nechala jsem pod ní dát korek kvůli kročejové izolaci, a ta by to snad měla tlumit. Já právě nemám kam "utéct", když to hučí, tak všude v bytě (i v koupelně, která je uvnitř a není tak v přímém kontaktu s ulicí, ale je tam na stropě ventilace které vede přes chodbu a spojuje se s odsáváním na záchodě, které ústí do ulice). Omlouvám se za ten kostrbatý popis. Zkusím na chvíli nějak "ucpat" tu ventilaci, jestli se to třeba v té koupelně změní. Přijdu si pořád na začátku, jestli to jde z venčí nebo od některého ze sousedů. Nese se to tam přes zdi celkem na velkou vzdálenost, takže ani nevím, které sousedy tak slyším :-) Teď to tam hučí už tři dny hrozně, zkusím vedle sousedku, jestli mě pustí dovnitř, jestli to budu slyšet i u ní. Další můj typ začíná být nepožívaný komín.
Ať se daří, LN.

Dobrý den, určitě dejte vědět, jestli jste to nějak vyřešila, protože každá informace je dobrá i pro jiné, kteří tuto věc řeší. Pátrejte, jestli se v posledních dnech u Vás v domě nedělala nějaká úprava odsávání, komínu atd.. V jaké patře bydlíte? Zajímá mě, jestli nad Vámi je nějaký byt, nebo půda, terasa...?

Určitě dám, když na to přijdu!
Teď se v domě z hlediska nějakých stavebních úprav nic nedělo, pokud vím. Je to 4 patro, cihlový dům z 30. let. Poslední patro, pak už jen půda (prázdná), mám ještě snížený strop sádrokartonem (to jsem nedělal já, už to bylo od předchozího majitele). Tam jsme také hledali zdroj vibrací, ale strop je dle všeho udělán dobře. "Nade mnou" už je jen jedna sousedka, ale ta je v mezipatře (sdílíme tedy jen část stěny). Co jsou zatím měla štěstí mluvit se sousedy, tak ti co bydlí mají plynový kotel, ale topí prý velmi málo a hlavně ráno - nevím, jestli by dokázal dělat hluk celý den.

Najít zdroj nebude lehké. Pokud se jedná o velmi nízké frekvence, běžný i velmi citlivý mikrofon to nezachytí.
Pravdou je, že podle určitých výzkumů, silnější infrazvuky, tedy na hranici a pod hranicí slyšitelnosti, můžou u citlivějších odob vyvolat vážné problémy.
Zkus, pokud máš možnost, jako mikrofon použít větší basový reproduktor, nebo bednu s basákem. Nasměruj na stěny strop a podobně. Reproduktor připoj na citlivý mikrofonní vstup a je li řiditelný vybuď na maximum.
Musí to ale být vstup pro dynamický mikrofon, třeba magnetofonu. Nevím, jestli třeba vstup pro mikrofon na počítači vezme dynamický mikrofon, většinou se používají elektricky napájené elektretové, nemám to s dynamickým vyzkoušeno. Pokud by se vibrace podařilo nahrát, už by se daly analyzovat.
Nejlepší by ale byl na reproduktoru připojen nějaký jednotranzistorový předzesilovač, protože vstup nějakého zařízení může mít krajní frekvence omezeny.
Je to jen návod na pokusničení, nevyzkoušeno. :puff::beer:

A kruci, to už bych potřeboval půjčovnu. A neexistují třeba firmy, které se takovým profi měřením zabývají? Ono by to nakonec vyšlo levněji. Problém je, že zvuky jsou slyšet nejvíc v noci, což je logické, přes den je vlastně přehluší denní provoz, nevím jestli v noci do bytu někoho dostanu.

Tak mne ještě napadlo, když to předtím nebylo, nepostavili někde v okolí nějakou halu se stroji uvnitř a nemohly by panely oné stavby kmitat a vyvolat něco jako infrazvuk, který slyšíš nebo který osciluje s čímsi u vás v domě?
Třeba to není z baráku.

Dobrý den, řeším uplně to stejné...brum v bytě. Bydlím v 6 poschodí a asi rok nám něco hučí-vibruje v bytě.Už jsem zkoušel asi vše. Kontaktovat higienu, vypojit výtah, vodu, topení, vypínat u sousedů elektriku, předávací stanici jak na dálku, tak i osobně a nic. 24hodin něco neustále s přestávkami střídavě hučí.Jakoby za stěnou, ale přenáší se to do celého bytu.Venku nic slyšet není a ani na na chodbě domu. Mám pocit, že je to horší v zimě. Byla u nás už firma, která opravdu naměřila frekvenci hluku 50Hz, mám na to elaborát, že nejsem blázen a netrpím tinitusem. Není kdo by pomohl, protože už jak jsem již psal, tak jsme skusili vše. To, že jsem byl i na střeše a kontaktoval nejblišší sousedy je za námi.Postupné vypínání elektriky u všech sousedů opravdu nepomohlo, ale vzdávat to nechci. V místnosti, kde to hučí nejvic, není zapojené žádné el. zařízení a při vyhození našeho jističe je stav beze změny. Pokud máte podobné zkušenosti, nebo máte další nápady, tak sem s nimi. Higiena je naprosto k ničemu, protože potřebují určit zdroj, ale ten zatím nikdo nezjistil, ani odborník, který toto měření léta dělá.Směr odkud zvuk může vycházet, bohužel nebyl určen Jinak pro dotazy, jestli zvuk slyší i jíní, tak odpovídám, že ano. Poradíte?

Ještě se podívat po okolí zda někde neběží tepelné čerpadlo nebo klimatizace. Také čističky odpadních vod mohou způsobit tento hluk. Další věcí je zda někdo v okolí nepěstuje marijánku, tam také běží ventilátory. Ještě je možnost nějaké počítačové centrum.

Sehnal bych nějaký měřák, který je schopen tu frekvenci 50 Hz zachytit a zaznamenat. Podle časů spínání pak zkusit vydedukovat, co by to mohlo být?

Ale píšeš, že to hučí 24 hodin, tak to snad nemůže být žádný spotřebič - ani lednička, tepelné čerpadlo nebo bojler přece neběží 24/7.

40 minut je klid a 20minut to brčí a pořad dokola.

Takže takhle pravidelně každý den, celý týden, celý měsíc, prostě furt? Tak to musí být časový spínač nějakého spotřebiče, ale nenapadá mě, které zařízení by se spínalo takhle často a jelo nonstop?! :-?

Ano, je to tak.V zimě je brum horší- intenzivnější. Zní to jako by někdo kolem nás měl prádelnu a furt mu ždímala pračka. Už jsem řešil i klimatizací někde okolo, tepelné čerpadlo, ale nic Paradoxně je to v místech, kde jsou zásuvky, ale po vypnutí bytu jističem, se nic nezmění.Kolem nás jsou staří lidé, kteří mají horší sluch, takže nic neslyší, ale jak jsem už psal, tak u nás v bytě to slyšelo dost lidí na to abych si nemyslel, že je to následkem tinitusu.Proto už si myslím, že to snad nejde od sousedů, ale zvenku a stěny jsou jako membrány, ale už fakt nevím.

Mně kdysi občas slabě jakoby drnčelo něco v bytě. Pak jsem zjistil, že se dotýkala deska okenního parapetu na konci o stoupačku ústředního topení v rohu a asi od čerpadla dole v rozvodně to vibrovalo. Tak jsem tam mezi narval kousek pěnového polystyrenu a později trochu vyřízl ten parapet a je klid. Ale jestli vám to hučí už rok, tak to topením nebude. Zkuste se zaměřit na šachtu s vodou a odpady nebo na stoupačky s el.kabely na chodbě, pokud to tam máte. Může to drnčet už před elektroměry, tak vypínání nepomůže.

Díky, ale brum je tak intenzivní, že ačkoliv jsem dával matraci i před dveře místnosti, přikládal ji na místo, kde je to nejvíc slyšet, tak k žádnému utlumení nedošlo. Tato místnost je pod terasou, kde nic není zapojeno, ale zní to jako by tam běžel velký třífázový motor. Už přemýšlím nad spec. tlumícími panely, ale vím, že zdroj hluku je někde okolo mě, takže než tlumit, tak raději najít zdroj. Venku z okna není nic slyšet, ale tento brum je tak silný, že je lehce patrný i v okolních místnostech. Kolikrát si myslím, že je to něco nasměrované na náš byt z vrchu(letadla, z vesmíru, antény operátorů,5G, atd) Už se chytám i blbostí, ale vyzkoušel jsem fakt všechno( to co je nejvíc reálné) V bytě bydlíme 13 roků a je to patrné poslední rok. Žádná nová stavba v okolí 500metrů nevyrostla a ani nejsou v blízkosti rodinné domy. Stožáry vysokého napětí také ne., že by vibrace byla od nich. :-(

Tato místnost je pod terasou, kde nic není zapojeno,

Nějak moc to nechápu, terasa v 7.patře? To tedy bydlíte v posledním horním patře a nad vámi je už jen nějaká plošina na střeše? Tak se podívejte na střechu, jestli tam nejsou nějaké vývody od ventilace z koupelen a kuchyní, ty jsou většinou napojené na společný sací větrák a zapínají se ze všech bytů a jsou napojené na společnou elektřinu. A ten ventilátor bude někde pod střechou.

Ano, i v 7 patře je terasa k bytu, co je na tom zvláštního? Na střeše ani na terase není žádný motor od ventilace, všichni mají digestoř s ventilátorem. Tedy na střeše a ani pod není žádný motor apd .Odtah na střeše žádný motor nemá.Kdyby to bylo tak jednoduché, tak bych si nic jiného nepřál.

Ještě mě napadá jedna věc. Na mapy sezam je možnost kouknout na letecké snímky v časové ose. Porovnej snímky nejčerstvější pokud jsou z období v kterém to začalo hučet a se snímky před tím. Koukni co se změnilo. Z toho jak se tady o tom diskutuje by to mělo souviset se střechou, jelikož tvrdíš, že ve spodních bytech to nehlučí.:-)

Ne ne, evidentně je to motor co běží v nějakých cyklech, ale nejsem schopen vypátrat zdroj. A už mě to fakt se.e. Jsem mooc rád za rady všech, ale je to pro mě záhada, odkud se brum-zvuk bere. Jako by někdo pořád pral- ždimal, ale pračka ani klimoška to není. Budu muset začit od začátku s vypínáním El. po bytech, jinak to nevidím.Moc děkuji

Viděl bych to na nějakou vzduchotechniku. Odtah, který se spíná v pravidelných cyklech. Čerpadlo na spodní vodu ve sklepech apod.
Napadá mě jedna věc. Jestli se dá někde dostat k rozvaděčům pro jednotlivé byty, případně společné prostory, mohlo by to jít změřit klešťovým ampérmetrem, který by ukázal navýšení proudu ve chvíli, kdy se zvuk ozve. Začít třeba u hlavního domovního přívodu a pak pokračovat dál po rozvodech. Určitě se najde elektrikář/firma, co to udělá. Sousedi to nevnímají?

vzduchotechnika je na baráku bez motoru...už jsem na to odpovídal v předchozích reakcích, Jsem v 6 poschodí, takže čerpadlo na spodní vodu tak vysoko slyšet není, ověřoval jsem si to u ČOV. Všechny byty byly povypínané, taky bez změny-to mi připadá jako jednodušší řešení.Sousedí v okolí jsou cca.70 letí, takže ti prý nic moc neslyší-jen v dálce dieselové lokomotivy na večer. Začínám nabývat jistotu, že ze vnitř domu, to nejde, ale spíš nějaký velký agregát v okolí, který rozvibruje cihlové zdi, jako membránu u reproduktoru, protože je brum patrný cc. v celém bytě po okrajích jeho pokojů. Paradoxně stačí odstoupit o 2 metry ke středu místnosti a je zde klid, žádný brum nic.

Dobrý den, řešíme stejný problém. Myslím ho řeší stále více lidí. Tento nízkofrekvenční zvuk tady je a je z technických činností lidí. Silnice, letadla, ventilátory, čerpadla. Neslyší ho všichni, ale pokud jste v něm stále, nakonec ho uslyší každý. Tento zvuk se jednoduše rozléhá všude a za určitých podmínek, zintenzivní. (akustické mosty, rozměry místností, materiály, el vedení).U nás se tento zvuk objevil koncem listopadu 2022 a dodnes jsme se ho nezbavili, předtím tu nebyl. Nevíce je slyšet v noci. Je jedno zda je zima a nebo léto. Co ho zvýrazní je vlhkost vzduchu. Je to velice nepříjemné, protože jak píšete, jsou to vibrace doprovázené duněním, hučením, každý to nazývá jinak. Je to jednoduše celkový bordel, který dělá naše civilizace a občas se to někde načte. To je moje více než roční zkušenost, též jsme tu měli hygienu, akustiky a zaplatili jsme nemalé peníze. Nakonec jsme se dozvěděli, že zdroj se u nízkých frekvencí najít nedá. Tz jsou jednoduše všude a za jistých podmínek zesílí. Trpí tím stále více lidí.

Zdravím. Řeším prakticky totožný problém jako zakladatel. Bydlím 2 měsíce v bytě, 4 (poslední) patro, cihlový dům (30. léta), sousední dům je o patro nižší, takže sousedím s jejich půdou. Některé dny prakticky celý den slyším nízký vibrační zvuk, zdroj ani směr šíření nejsem schopná určit. Nejde to že stěn, z podlahy, ze stropu. Venku nic, na chodbě nic.
Já to slyším, někdo jiný ne.

Asi v rodiném baráku na vesnici bych se tomu nebránil, ale toto řešení je pro mě nepoužitelné. Není jednodušší aplikace pro zjištění vybrací?? Hned si sám odpovím, že vibrace zde nejsou měřitelná. U brumu je těžké zjistit od kud vlastně vychází. Roh místnosti je nejvíc a po stěně na kraj místnosti, střed je ticho. Čím tepleji je venku, tím méně výrazně to proniká do celého bytu.

Děkuji za odpověď. To sem také řešila, ale to bych ten hluk asi slyšela i jinde, než v mém bytě. Co e mi divné, že v celém bytě (cca 50m2) slyším ten zvuk stejně, je jedno ke stojím, pořád stejná intenzita, není tam ani náznak toho, že bych se "vzdalovala" od zdroje. Když otevřu okno, tak se zvuk ani jeho intenzita nezmění. Venku na balkoně nic neslyším, rovněž neslyším nic na chodbě/schodišti. Je to monotónní zvuk, nevím, k čemu bych ho přirovnala - jako by tu pořád bylo někde nastartované auto.

Pořád si myslím, že brum-zvuk je způsobený něčím z venku, ačkoliv ho tam nejde slyšet. Zdi jsou jako membrány u reproduktoru. Možná, že u Vás je zdrojem hluku jen topení a jak se přestane topit, tak budete mít klid. Podle toho co popisujete, by to mohla být klimatizace, tepelné čerpadlo, ventilátor(pěstírna trávy) atd.., ale nebudu radit, když sám si poradit nedokážu.

á jsem ráda, že sem píšete různé tipy. Nad tím sem už taky přemýšlela. Ad topení - muselo by jít o přenos právě přes zeď, je to starší činžák a každý byt má svůj elektrický kotel a topení. A nemyslím, že by tu někdo měl topení puštěné nonstop, protože jsou to všechno malé byty a a i ten můj je vytopený poměrně rychle. Včera jsem akorát zjistila jedno místo kde to neslyším - mám kastlová okna a když strčím hlavu dovnitř, tam nic slyšet není :) Včera jsem byla ještě ve sklepě a už to tedy slyším i tam, ale cca ve stejné intenzitě jako u sebe v bytě. žádný kotel tam není, jen rozvody na vodu. Omlouvám se neoborný popis, já nejsem nijak technicky založená.
A tepelné čerpadlo - těm se přiznám moc nerozumím a tak nevím, jestli taky běží 24/7. Trochu jsem podezřívala za zdroj bytě, která sousedí se sousedním o patro nižším domem, takže cca do půlky nesousedí s ničím, od půlky s půdou druhého domu. Z toho bytu v sousedním domě (o patro níž) totiž slyším kdykoliv pustí vodu, a to pěkně nahlas tedy, jak kdybych si to pustila sama. Ale nic jiného neslyším (hlasy, televizi atd.), jen tu vodu.

jen mě ještě napadá, že postupné vypínání elektriky v bytech by Vám možná mohlo pomoci, ale jsem už skeptický, protože za sebe jsem fakt zkoušel vše a nic nepomohlo. Jinak čerpadlo k topení běží furt aby rozhánělo do systému vodu, vzduchotechnika na střeše s ventilátorem pro garáž, nebo odtah z digestoře...je toho mraky, čím to může být. Ve sklepě je divné, že to slyšet je a okolo Vás, myslím sousedi nic neslyší. To, že to neslyšíte venku, nebo na chodbě před bytem, znám velice dobře. Neběží vám tak nějaký zesilovač ke společné anténě, nějaký PC s větrákem, nepodniká někdo kolem Vás -např dílna s odtahem vzduchu. Ještě jste nenapsala, jestli je zvuk pernamentně slyšet, nebo je to jen v nějakých intervalech... Puštěná voda je slyšet víc u levných vodovodních baterií, s tím ni neuděláte..ještě že je to párkrát za den, to se dá přežít.

Děkuji, Tu elektřinu budu muset zkusit, uvidíme, jak budou sousedi ochotní.
Tady u mě je ten zvuk slyšet stále (s proměnlivou intenzitou), nemá to žádné spínací cykly jako třeba kompresor. Bydlím tu od října, ale v létě, když jsem sem chodila, si ten hluk vůbec nevybavuju.

Dobrý den, pán žádný tinitus nemá. Jak jsem psala výše, tímto trpí stále více lidí. Ti co mají citlivý sluch jsou na tom nejhůře. Je to všude a někde to je silnější. Hygieny mají stovky případů, kdy lidi museli náhle utéci z bytů....neustálé hučení se vydržet nedá. Zdroj je jednoduše civilizace.

Dobrý den,může to dělat maličkost u sousedů.Bydlím v domě vlastním s patrem kde dříve bydleli rodiče.Je tam wifina a zdroj.V parném létě se čas od času zdroj přehřeje a vypne,musím jít restartovat.Asi před třemi lety jsem dostal nápad,připevníl jsem na zdroj malý tichý ventilátorek,snížil otáčky,aby šel potichu.Po pár dnech jsem dole,místnost není pod umístěním ventilátorku na zdroji nemohl usnout,hledal co mě kde běží,mám toho povícero,nenašel jsem.Šel jsem na patro,vypnul mrazák,zase nic.Přemýšlel jsem co jsem v posledních dnech ukutil,došlo na zdroj,odpojil jsem ventilátorek a byl klid.Přítelkyně nic neslyšela.Asi slyším více než jiní,už jako kluk jsem slyšel,že ve vedlejší místnosti lítá obraz na televizi,ty pruhy co se dříve dělaly při rozladění,jakýsi pískot,naši to nevnímali.Když jsem chodíval na pracovní prohlídky k ušnímu a zkoušen v komoře,tak ušařka říkala,že slyším trávu růst,tak v tom asi něco bude.Na základě dotazu jsem zkusil pár věcí a ono to funguje,zaklepu,zvuk to vyhodnotí,přiblížím k radiátoru ,načítá rezonanci oběhového čerpadla,zkuste,uvidíte.:-)

https://apkamp.com/cs/com.dbmeterpro.dbmeter

https://apkpure.com/vibration-meter/kr.sira.vibration

Lumíre, tak tomu se říká mít pech, když Vám ten nahoře nadělil citlivé uši jako netopýrovi....Vím, že zdroj s větráčkem na WiFi můžu brát jako příklad dalších možností. U nás to bude něco většího, protože dozvuky jsou cca. 3 patra pod námi.Pod námi je paní, která pracovala celý život ve fabrice a i díky věku už tak neslyší, takže to neřeší, ale lehce vnímá a soused ještě pod ní má porušenou eustachovu trubici, takže rovněž pouze tupě vnímá brum. Píšu to proto, že oba dva sousedí mají oproti mě(nám) výhodu, že kdyby kolem nich se sřílelo, tak je to asi nevzruší.

Ještě jeden nápad,mám to také,ventilátorky z počítačů ,maličké pod radiátory,foukají na nízké otáčky směrem nahoru,radiátory staré deskové,třebovské ,větráčky jsou namáčknuté v molitanu,kvůli rezonování a stejně to zvučí i v ložnici kde nejsou.Někdo může mít toto zařízení,dá se to koupit,ale na rezonování nikdo nemyslel,viděl jsem těch panelů několikero,pak to může hučet v celém paneláku,nebo něco závadného z kotelny,která ani nemusí být v domě,rezonuje něco v teplárně a obyvatelé domů mají o zábavu postaráno.Ono je možností,mrazák na dlaždicích,odvlhčovač s ventilátorem bez položky na podlaze,ona rezonuje i plovoučka,může to být i počítač který stále běží a je napodlaze.:-)

Důležité je, že se posunujeme stále dál.Akustika v dnešních novostavbách je prostě odrbaná. Stále ale musím vycházet z toho, že při odpojení všech sousedů, se to nějak neprojevilo na hlučnosti, která vychází z místnosti.Takový mražák na dlažbě, nebo plovoučce ocení každý soused. Zrovna plovoučka je té naší místnosti a fakt uvažuji, že ji hodím do prd.le.

Opravdu si myslíte, že kdyby to bylo tak jednoduché, tak že bych to už dávno neudělal? Škoda, že jste si nepřečetl pár diskusí ve vláknu a pak by jste pochopil, že Vaše rada je v tomto případě zcela k ničemu. Náš byt i vedle byty, byly odpojeny od elektřiny a k ničemu to nevedlo.