Zapojení zasuvky
Ahoj, chystal jsem se vyměnit zásuvky v objektu který používám již delší dobu. Po odhalení jsem zjistil, že zásuvka je zapojena na dva dráty - fáze + zem přivedena na kolik a na pravou zdířku. Nulák (modrý) je nezapojen.
Chci se zeptat, zda je to taťko správně a mám po výměně zapojit zásuvku stejně, nebo je nutne zasuvku zapojit : fáze-levo, nulak- pravo a zem na kolik?
Diky
Zjisti, zda je nulák zapojen i v ostatních zásuvkách. Proměř, zda je nulák nepřerušen (s vypnutou elektrikou, samozřejmě).
Je v objektu použit proudový chránič? Pokud ano, tak ta zásuvka musí být zapojena mimo něj, jinak by pokaždé vybavil.
Ahoj, vypadá to na to, že všechny zásuvky jsou zapojeny stejně -tzn. pouze na fázi a zem, kdy nula je v krabičce nezapojena.
Jistič je použit - jeden hlavní jistič a pak podruzny, který je pouze na zásuvky.
Nasmerujes mě, prosím, jak prověřit, zda je nulák nepřerušen?
Diky
Ptám se na proudový chránič (lidově "fíčko"), nikoliv jistič. Pokud tam proudový chránič není, tak je nejspíš použito jen dvouvodičové zapojení zásuvek, tedy TN-C, což znamená, že kdybys zásuvku zapojil třívodičově, tedy i s nulákem, nejspíš by nefungovala. Otázkou zůstává, proč je vedení provedeno třívodičově, ale zapojeno je to jen dvojvodičově.
Proměřit nulák - normálně multimetrem, pípákem, od zásuvky do rozvodné skříně. V rozvodné skříni zkontroluj, zda je nulák vůbec v objektu použit/zapojen, tím bych začal. Podle toho se rozhodni, zda nové zásuvky zapojíš stejně, jako ty staré, nebo to necháš celý předělat do bezpečnější podoby.
Radit osobám bez elektrotechnické kvalifikace aby něco měřili multimetrem v rozvodnici,
to snad né
Ra20z, prosím o definici spojení "elektrotechnické kvalifikace"
Děkuji
Nejlepší bude, když ten pán vyhrabe poslední glejt o přezkoušení podle vyhlášky 50....
Pokud ten glejt nemá nebo pokud tam nemá uvedený vyšší paragraf než 4 (s výjimkou paragrafu 11, tomu nerozumím), tak nemá ani elektrotechnickou kvalifikaci.
Yardo, takže papír je důležitý, nikoliv zdali tomu rozumí a umí..
Zde se musím přiklonit k tomu, že je v tomto případě ten papír opravdu důležitý. Zejména v elektrotechnice se na to (mělo by) dbá, protože elektřina a její nebezpečí není na první pohled zřejmá a tím může být velmi nebezpečná.
Samozřejmě vím a sám uznávám, že existují i majitelé "papíru", kteří věci příliš nerozumějí a naopak "papíroví" laici, kteří z vlastního zájmu věci rozumějí a dokážou práci odvést i odborně.
Ale problém je v tom, že pokud dojde k úrazu, požáru nebo jiné škodě, ke znalostem laika se nepřihlíží.
-- Když už jsem tady, vyjádřím se k tomu, proč asi jsou zásuvky zapojené dvouvodičově, když je přítomen modrý vodič.
Pravděpodobně je v objektu instalace provedená v soustavě TN-C, tedy dvouvodičově.
Ale je možné, že došlo k částečné rekonstrukci, nebo rozšíření o další zásuvky. Ten kdo vedení dělal, použil třívodičový kabel prostě z důvodu že ho měl, nebo s myšlenkou pozdější další rekonstrukce instalace, kdy by se přešlo na instalaci TN-S, tedy třívodičovou. Tedy, aby nové vedení již bylo připravené na přepojení do soustavy TN-S.
Do té doby, než k tomu dojde, zapojil zásuvky po staru, aby to bylo v celém objektu stejné a modrý vodič ponechal nezapojený.
Z toho důvodu doporučuji zásuvky zapojit tak jak byly. Zelenožlutý vodič na kolík a dál na pravou zdířku.
Tazatel napsal dotaz ze kterého je zřejmé, že tomu nerozumí. Z dotazu jsem usoudil, že se v tom předtím šťoural někdo, kdo tomu taky moc nerozuměl. A že by nebylo od věci, kdyby se na tu elektroinstalaci podíval někdo, kdo tomu rozumí a řekl si k tomu své.
https://kutilska.poradna.net/questions/2974462-vypalovaci-pec-pripojeni-na-elektriku
Citát z klasika (mistr s učněm natahují dráty na nějakou zahradní slavnost):
Jardo a Zero, nemám papír, nemám zkoušky a udělal jsem mnoho bytů a provozoven, kompletně elektriku. Když přišel revizák, jemu jsme samozřejmě řekl, že to dělal Jarda, (náš společný známý, který mne to učil) a nikdy nebyl problém. Na druhou stranu znám elektrikáře, který má papíry a zkoušky, a taky se mu občas něco nepovedlo, jako každému.
Jsem přesvědčen, že elektriku má dělat ten, kdo tomu rozumí, bez ohledu na too, jaký má gleit.
Předpokládám, že ten tvůj známý co tě to učil o tom ví a že ti může věřit, že jsi to udělal tak, abys jeho jménu neudělal ostudu. A že ten revizák co ho taky zná ví, že na revizní zprávu může dát úřední štempl.
Jen samotný glejt někdy nemá cenu ani toho papíru co je na něm vytištěný. Ve firmě co jsem pracoval byl na zkušebně nositel toho glejtu jen proto, aby tam byl a aby si firma mohla udělat čárku, že tam někdo takový je. Když šel na přezkoušení, tak dostal tahák, jaké písmeno v testu má odškrtnout. Pak ho vyhodili a jak jsem se doslechl, uchlastal se. Ve skutečnosti tam pracoval někdo kdo se vyznal a tu práci dělal, akorát neměl elektrotechnické vzdělání.
Ale nad tím kdo tu práci dělá musí být někdo, kdo ho kontroluje. A je jednodušší, aspoň pro toho kontrolenka, když si sedne do teplé kanceláře a hrabe se v papírech než aby se nasoukal do montérek a šel si tu práci zkontrolovat do kotelny.
Co se ke mně doneslo, na vyhlášku 50 dost lidí remcá, někdy oprávněně.
BTW: Pro samotnou elektriku není důležité, jestli fáze vede černým drátem nebo žlutozeleným. Na jednom školení nám lektor povídal, že se na něj kdosi obrátil, aby mu udělal revizi v novém baráku a celou elektroinstalaci tam měl natahanou žlutozelenými dráty. prý mu to odmítnul ale že nepochybuje. že se našel někdo, kdo mu tu revizi udělal.
Vyhláška 50 je výborná, je jednoduchá a stručná, takže neni problém si ji nastudovat a pochopit. Jestli řeknu 20 stránek i s přílohama, tak přehánim. Děsim se okamžiku, kdy někoho napadne nahradit ji něčím "moderním" tlustým a nesrozumitelným. Už dnes je to s ní nějak tak nejisté, ale zatím pořád platí. Už si to nepamatuju, ale na jednom z minulých školení se nám to snažil ten pán nějak objasnit, jak je vůbec v právním řádu ukotvená (protože vyhlášky samy o sobě nic neznamenají).
Samotná vyhláška 50 má asi čtyři stránky a i když se ji naučím nazpaměť, tak se nedozvím ani jak vyměnit prasklou žárovku, akorát jestli tu prasklou žárovku smím vyměnit.
Ty znalosti se pracovník dozví na školeních a komise ho přezkouší, jestli to zvládá. A jaké znalosti se po něm budou chtít je záležitostí firmy co na ty zkoušky svého pracovníka posílá. Údajně když pracovník mění zaměstnání, je věcí nového zaměstnavatele, jestli mu zkoušky z minulého zaměstnání uzná nebo jestli bude chtít, aby to školení a zkoušky absolvoval znovu, protože práce v té firmě může mít jiné podmínky.
Když čtu náborový inzerát a podmínka tam je "vyhláška 50", tak si o tom humanresourcesistovi pomyslím něco hodně nepěkného.
Vyhláška 50 tě nemá příliš mnoho co učit, protože ty znalosti máš mít, pokud se hrabeš v elektrice, proto je určena pracovníkům s patřičným vzděláním. Je to o bezpečnosti práce, takže ne o práci samotné.
I když je fakt, že školení bývá často ušito na míru dané firmě a jejím pracovním podmínkám, protože poctivě by to většina zaměstnanců stejně neudělala a navíc je to drahý. Školení jen na 4 hodiny a pak test a všichni to udělali. Při představě 4 denního školení a 20% úspěšnosti by se manageři opupínkovali.
To je jednoduchý - firma ani tak nepožaduje platnou vyhlášku, ale aby uchazeč splňoval předpoklady. Ti lepší náboráři tam napíšou ještě §6, čímž vyřadí čestvé absolventy školy.
"" jemu jsme samozřejmě řekl, že to dělal ....""
Ale právě o tom to je. Není důležité, kdo to dělá, ale kdo za to odpovídá. Nikde není psáno, že nemůže instalaci fakticky udělat někdo, kdo to umí a nemá elektrotechnickou kvalifikaci. Například si můžu vzít pomocníka a on může, pokud to umí klidně natahat dráty za mě. Ale já, s papíry, musím jeho práci řídit a kontrolovat, protože za provedenou práci ručím já. Samozřejmě nesmí pracovat pod napětím.
V zásadě jde o to, že pokud z nějakého důvodu dojde k úrazu nebo škodám, vždy se hledá viník.
Nešťastná náhoda se v elektrotechnice nikdy neuznává, protože el. normy jsou dotaženy až do extrému. Pokud k problému dojde, první se hledá, kdo práci provedl, respektive, kdo za ni odpovídá.
Pokud se prokáže, že práci provedl laik, tak pokud to udělal sám svévolně, odpovídá on, s přitížením, že to nesměl dělat. Pokud ho k tomu někdo pověřil (např. vedoucí), odpovídá plně on.
Pokud se prokáže, že nedošlo k pochybení v organizaci práce, odpovědnost je na revizním technikovi, který zařízení schválil. Ten měl závadu odhalit před uvedením do provozu.
Tedy, kdyby došlo k problému. Vyšetřování: Práci provedl milan.cukrár. Za jeho práci plně ručí Jarda, který (předpokládám), má příslušné papíry a přiznává, že práci dělal on. Pokud zařízení podléhá revizi, tak odpovídá i revizní technik, který zařízení schválil. Nepřebírá však vždy plnou odpovědnost, protože práci měl udělat, nebo za ni ručí jen osoba s par. 6 a vyšším, která může pracovat samostatně a za svou práci ručí.
Ale může nastat i případ, že Jarda, který Milana učil, umí to ale nemá platné papíry.
Pokud neexistuje nikdo, kdo Jardovi práci nařídil (to může být jen osoba s par 8), tak:
Průšvih má revizák, který se pod zařízení podepsal, neověřil zda práci dělala oprávněná osoba a sám závady nezjistil, což se bere, jako že práci odvedl špatně.
Pokud se jedná o novou budovanou instalaci, můžou se Milan i Jarda postihu vyhnout, pokud zařízení sami neuvedli do provozu. (každý si může tahat dráty kam chce jak chce, pokud to nepřipojí do sítě).
Pokud ale Jarda (pokud nemá papír) s Milanem dělali nějakou úpravu, zásah do již provozovaného systému, mají průšvih proto, že osoba bez el. kvalifikace nesmí takové práce dělat, což se bere jako všeobecně známo asi jako řízení bez řidičáku.
Pokud se pod uvedení do provozu (platnou revizi), podepíše revizák, velkou měrou riskuje, že pokud by k problému došlo, velkou měrou a možná podle okolností i naplno spadne odpovědnost na něj.
Tedy pokud dojde ke smrťáku, vždy půjde někdo sedět. A nikomu ze zůčastněných se nebude chtít.
A proto se pak zkoumá, kdo to dělal, má li oprávnění, kdo zodpovídá a jak, kdo to schválil. A vždy se viník najde.
Stovky lidí si montují zásuvky, světla a třeba i celou instalaci. Bez el. kvalifikace a mnohdy bez znalostí. V 99,99% to nějak funguje a nic se nestane. Zrovna tak, jako spousta lidí jede autem z hospody pod parou a dojedou v pořádku a nic se nestane.
Ale zbývá ten zlomek procenta, kdy se něco stane. A pak se vždy najde viník. Někdo třeba zemře. A někdo za to jde do basy a má zkažený život.
Je zajímavé, že bez řidičáku si na silnici troufne málokdo. Ale na elektriku si troufne každý.
Tohle ale píšu proto, jak to chodí. Jinak nejsem nějakej hnidopich. Sám si taky opravím brzdy u auta a nemám na to kvalifikaci. Ale až někoho přejedu, kvůli závadě na brzdách, budu muset hodně zatloukat, že jsem je opravoval.
Zerozero,
Jen spekulace a strašení. Vymýšlíte katastrofický scénář. Elektrika je zapojená dobře, vše jak má být, což zkontroloval revizní technik důkladným měřením a vizuální kontrolou několika zásuvek, prohlídkou rozvaděče a další. Teď mi, prosím, napište, co je za problém, když to zapojil někdo bez dokladu a s dokladem.
O tom je řeč, nikoliv o tom, co se stane, když to někoho zabije. Vše je zapojeno jak má být.
Já myslím, že jsem to napsal dost srozumitelně. Pro samotné provedení pokud je to v pořádku, není opravdu důležité, kdo to dělal, pokud to umí. Také že v 99.99% to je v pohodě a nic se neděje. Ale není pravda, že se NIKDY nic neděje. Někdy se stane a to i při největší pečlivosti. Není to jen katastrofický scénář, opravdu se to děje, zrovna tak, jako může mít nehodu velmi zkušený čidič s najetým milionem kilometrů. A zákony, nejen české, fungují tak, že se viník vždy musí najít.
Zrovna tak, jako když se srazí dvě auta, ponese většinu viny ten řidič, který jel bez papírů, i kdyby fakticky nehodu nezpůsobil. A právě vyhláška 50 stanoví, kdo smí a kdo nesmí práce dělat. Proto jsem popsal případy, jak by se to řešilo, kdyby k něčemu došlo. Při práci na elektrice VŽDY je někdo, kdo musí za bezpečnost odpovídat. Tedy já nemám nic proti tomu, že uděláte instalaci. Jen připomínám, že případnou odpovědnost (i kdyby náhodou se něco stalo), ponese za vás ten, kdo se pod to podepíše.
Pokud ale uděláte i jen část el zařízení a sám to připojíte, pokud by se něco stalo (a to nemusí být vaší vinou), tak pokud se prokáže, že jste to dělal, přišijou to vám. -- Není to jen katastrofický scénář, opravdu se to tak děje. Ne, neplácám do větru a nevymýšlím katastrofy. Osm let jsem působil v komisi, (i když tak trochu do počtu ), řešící takovéto případy. A není jich tak málo, jak by se zdálo.
Jen příklad. Dost častý. Někde vypukne požár. Škoda je ve stovkách milionů. Po vyšetřování se prohlásí, což často uslyšíme nebo čteme "závada na elektrické instalaci". Ve zprávách to tím končí. Ve skutečnosti nikoliv. Začne se vyšetřovat. Kdo, kdy na instalaci co dělal a měl li na to oprávnění. Kdo řídil práci, pokud to dělalo víc lidí. Jestli měl oprávnění řídit práci na el zařízení. Kdo byl odpovědný za včasné zajištění revize. Kdo dělal revizi a jak.
A nakonec se najde někdo, kdo něco někde i maličko porušil. Viník se MUSÍ najít a určit.
A jak už jsem připodobnil. Podobně. Letěl by jste letadlem, kdyby pilot neměl pilotní průkaz, jen tvrdil, že létat umí? Nechal by jste se operovat lékařem bez diplomu, i kdyby se říkalo, že to umí?
Nebo jel ve vlaku, který ho řídil tak, že se to naučil od kamaráda? Dost o tom pochybuji.
Přesto elektrická zařízení, kde elektřina může zabíjet jen letmým dotykem, jak tvrdíte může dělat každý, kdo se to naučil jen okoukáním od kamaráda. Zajímavé.
Právě ten tzv. "papír" (i když tomu někdy tak není, bohužel), znamená to, že ten kdo práci dělá, je vyškolen, práci zná po odborné stránce, prokázal znalosti zkouškami a je způsobilý za bezpečné provedení zodpovídat.
Já vím, napíšete, že je to vykonstruovaná teorie. Jenže, mnoho lidí je v base nikoliv teoreticky, ale skutečně prakticky, za porušení předpisů.
Ještě poznámka. Samotné vyhlášky ani normy nemají samy charakter zákona že. Jenže existuje tzv.
"nařízení vlády č.. (aktuální nevím), které dodržování staví na úroveň zákona.
Jo, je to vymyšleno dobře, aby bylo vždy možno někoho zavřít...
Myslím, že v případě nějakého úrazu, smrti, či větší hmotné škody by soud či pojišťovnu vaše vysvětlení až tak úplně neuspokojilo...
Martas, zkust napsat podrobněji, "nějakého úrazu, smrti" co se může stát, když je to OK zapojeno?
Kolik lidí za posledních 5 let zemřelo na úraz elektrikou, způsobených DOBRÝM a ŠPATNÝM zapojením.
Jen Vaše spekulace, na kteou máte právo.
Co dále?
Prosím čtěte nejprve můj rozsáhlý příspěvek výše, který jsem tímto trochu odsunul.
Odpovím za martase.
Něco jiného je víra a přesvědčení a něco jiného skutečnost. Jak se říká, i dobrý tesař se jednou utne.
Můžete být tisíckrát přesvědčený že jste to udělal dobře. Revizák může být přesvědčený, že je to v pořádku. Takže by se nikdy nemělo nic stát. Ale taky se říká "nikdy neříkej nikdy" Jenže chybička se vloudí a jak jsem psal, nemusí mít ani vinu ten kdo to dělal, ale "neměl papír"
V jste opravdu tak nezlomně přesvědčený, že nemůžete udělat chybu? Já po čtyřiceti letech praxe, s par 8, o tom sám o sobě nejsem přesvědčený.
Co se může stát, když je to OK zapojeno? Jenže to je ono. Že je to OK, jste přesvědčen vy. Možná je to pravda, ale je tomu tak opravdu skutečně, nebo jen víra? Je to skutečně 100%, nebo nedej bože jen
99,9999%? A jen ta tisícina procenta, jediný špatně dotažený šroubek v celé instalaci může způsobit požár. A pak se hledá viník, jak jsem psal. A neměl oprávnění - viník.
Spadlo letadlo (dost často). Všichni konstruktéři, technici, montéři, kontroloři i piloti byli přesvědčeni, že práci odvedli bezchybně. Přesto spadlo. Jak to, vždyť tedy NEMOHLO spadnout!
Potopil se Titanic. Všichni konstruktéři tvrdili, že je nepotopitelný.
Jste stále ještě přesvědčený, že jste NEMOHL udělat chybu? Je revizák přesvědčený, že to NEMOHL přehlédnout? Přesto se případy dějí, i když je každý přesvědčený, že je to bezvadné.
A pak....? Opět. Hledá se viník...
A už konečně přestanu otravovat a téma opustím. Ať si každý dělá co chce.
Zerozero, nikdo není neomylný, to sděluji od začátku. Já se snažím přesvědčin některé, že tím, že má někdo doklad na provádění elektriky nezaručí, je je to správně, jak sám připouštíte.
Pokud bych měl papír na elektro, vůbec byste nepsal nic o neštěstích, povolených šroubcích a podobně.
Já zastávám názor, že je to o šikovnosti člověka, bez ohledu na to, zdali má glejt. Páč i s glejtem dělají chyby, což sám přiznáváte.
Taky tedy končím, a přeji jen pohodu v životě a neschle u jiného té,atu.
To asi opravdu neni nejlepší nápad, ale podívat se, jenom podívat při vypnuté elektrice, jestli je tam ten modrý někam zapojený, to snad by šlo. Ale jinak nic neměnit, pokud to takto dosud pracovalo, rozhodně zapojit stejně. V případě nejistoty se poradit s odborníkem.
Je otázka, proč, když měl někdo 3 vodiče (třeba proto že CYKY se 2 a 3 případně pro trojfáz se 4 a 5 vodiči stojí stejně, nebo je ten čtyřvodič jako exot dražší), proč je také nezapojil. Teda pominu-li tu podmínku, že místo rozdělení soustav TN-C na TN-S musí být přizemněno.
Ovšem je to stejné jako s použitím multimetru, zkoušečky a pod., znalá osoba vidí, protože ví kam a na co koukat (pokud teda neni v rozvaděči zmatek), neznalý člověk vidí spleť drátů. Takže i tahle rada je tak trochu na nic.
Ale to platí nejen u elektriky, ale u všeho - když tomu nerozumím, tak do toho nelezu. Dostal radu, co s tím dělat, ale učit ho základům elektriky není v silách poradny. Zbytek je na jeho triko, já taky nezašívám tržný rány, přestože umím vydezinfikovat a zalepit odřeninu, ale jdu do špitálu za doktorem. Takže i on má udělat akorát to, co umí a až kam tomu rozumí. Když v rozvaděči vidí jen změť drátů, tak ho má akorát zavřít a zavolat elektrikáře. Když v rozvaděči vidí zapojení rozvodů, tak už asi ví, co dělá. Že elektrika kope, to ví každý děcko, že elektrika umí i hořet, to (snad) ví každej dospělej.
Já bych se v tom nešťoural a zavolal bych elektrikáře.
Pokud nejsi elektrikář (a podle dotazu ne), zapoj to přesně tak, jak to dosud fungovalo, je to v případě dvouvodičového rozvodu správně. Bez eltech. kvalifikace rozhodně nic nepředělávej a nezkoumej v hlavní rozvodné skříni.
Ano, zapojte to stejně, jako to bylo.
Předpokládám, že rada nechat to odborníkovi asi neni to, co se očekává. Tak hlavně s respektem, elektrika je při nesprávném používání i nebezpečná.
Nejdůležitější je ochranný vodič tj. žlutozelená (zelená) na kolíku, ostatní nejsou kritické, respektive to maximálně nebude funguvat, ale nebude to aspoň nebezpečné. Dvouvodičová instalace se nově nedělá zhruba od doby, kdy jsem se učil (je to už let, ovšem poločas obnovy těchto věcí je delší), ale ve stávajících instalacích je její použití možné (za předpokladu, že je provedena správně). Černý vodič je fázový (může mít i jiné barvy, dost častá je hnědá), patří vlevo, žlutozelený potom na tu druhou zdířku a kolík, ale protože jsem to už dlouho nedělal, tak nevim, na kterou dřív, ale hlavně bez přerušení. Jestli bude fáze vlevo nebo vpravo zase nehraje takovou roli, současné normy to nijak striktně nevyžadují (také naše fáze vlevo je snad jedinečná, Francie a snad i Polsko ji maji vpravo, protože ten co opisoval francouzské normy to tehdy popletl), ale pokud má být instalace provedená v souladu s dobovými předpisy, tak bych se té levé držel.
Rozhodně zapojit stejně, při dnešní technice je dobré si stav před vyfotit, přecejenom ono se to pak líp vzpomíná, jak to bylo zapojené.
Jak je to dneska se zásuvkama nevim, měl jsem pocit, že už nejsou dělané na hliníkové vodiče (stejně jako všechen ostatní materiál) a vůbec jsou tvarované úplně jinak. Do nové instalace je to jedno, ale když se někde vyměňuje, je nejlepší sehnat si stejně provedenou zásuvku, zvlášť když jsou v instalaci hliníkové vodiče, aby se nemuselo s nima moc manipulovat. Když jsem takto měnil zásuvku naposledy podařilo se mi ještě sehnat v nějakém výprodeji úplně klasickou i s porcelánovým vnitřkem, já těm umělohmotným moc nevěřim. Pokud je v té instalaci měď, neni co řešit (ovšem měď a dvouvodičový rozvod to byla poměrně krátká epizoda, takových instalací moc nebude).