Vypalovací pec - připojení na elektriku.
Na začátku chci uvést, že dokud jsem pracoval, vlastnil jsem glejt, že se mohu dotýkat drátů i na zem spadlých podle § 6, 7, 8 a 10 dle vyhlášky 50.... do 1000V, tak předpokládám, že si ještě pamatuji, co mohu a v čem se raději nešťourat.
Obrátil se na mne jeden známý (zítra se tam chci podívat), že si koupil vypalovací pec jednofázovou 230V/16A
https://keramickecentrum.cz/zbozi/1352/keramicka-pec-rohde-ecotop-50-s-tc-304
a když se ji pokoušel připojit k síti, tak mu to vyhodilo jistič - prý podle štítku by ten proud měl snést.
Prodává se i podobná pec na 3x400V
https://keramickecentrum.cz/zbozi/2458/keramicka-pec-rohde-ecotop-50s-s-tc-304
Chci se zeptat, jestli má někdo zkušenost, že by se ta pec dala přepojit z jednofázové na třífázovou síť - podobně jako elektrický sporák kde ta možnost je. Případně, zda by prodejce byl ochoten tu jednofázovou pec vyměnit za třífázovou.
Ten známý mi poslal odkaz na tuhle redukci, jestli by mu nějak nepomohla:
https://www.elnex.cz/adaptery-redukce/1362-scame-610374-redukce-prumyslove-zasuvky-230v-na-domovni-8001636220802.html
asi těžko, co?
Předpokládám, pokud se mi podaří tu jednofázovou pec zprovoznit, že to bude chtít vyměnit zásuvku (ve zdi nebo na zdi) na nějakou co těch 16A dlouhodobě vydrží. Můžete mi doporučit, na jaký typ se mám ptát?
Pokud mu to vyhodilo hlavní jistič u elektroměru bude asi problém.
Z popisu produktu levnější pec: 1. spirála - 1. fáze. Na tři fáze to nevidím.
Dražší pec 3. spirály - 3. fáze - ta by šla zapojit postupně: 1,5-3-4,5kw
Zapínací proud bude n-násobně vyšší než je 16A. Nejprve bych zkusil zpožděný jistič, tzv. motorový. Asi by se to dalo řešit startováním přes triakový regulátor. Klíčová informace je, jaký má hlavní jistič? Redukcí to nevyřeší. Jestli prodejce vymění, musíte se zeptat jeho. Pokud má v baráku 3 fáze, bylo by to vhodné (a byla blbost kupovat tak velký spotřebič na jednu fázi).
Tenhle příkon je na hranici zatížitelnosti běžného zásuvk.rozvodu. Otázka je, jak je majitel schopný zajistit, aby v daném obvodu byl zapnutý jen ten jediný spotřebič.
Teoreticky, jak už bylo řečeno, by snad pomohl motorový jistič (C); zásuvka by měla vydržet, určitě bych ale volil starší typ s připojením vodičů šroubky, i když úplně nejlepší by bylo to připojit napevno. Redukce 3F/1F zásuvka by pomohla v případě, že 3F rozvod bude jištěný silnějším jističem (3x20 nebo 3X25A).
Ide o odporovú pec s napájaním 230V/16A. Pri zapnutí nevzniká prechodový jav, ktorý by nárazovým prúdom mal vyhodiť 16A istič. A je jedno, či tam je motorický (C) alebo štandardný (B) istič. Je možné, že tam je osadený 10A istič? Taký po pár minútach musí vypnúť. V prvom rade sa uisti, že tam je istič 16A. Na ňom by mala byť pripojená 16A zásuvka, ale len jedna - nemal by sa tam pripájať žiaden iný spotrebič. Dávať tam redukciu je nezmysel. Ak máš na peci priemyslovú zástrčku, tak osaď na stenu príslušnú priemyslovú zásuvku. Domová prípojka by mala byť istená aspoň 20A ističom, aby si mohol zapnúť okrem pece aj nejaký iný spotrebič.
Táto pec sa predáva v dvoch verziách 3f a 1f. Ty máš verziu 1f (s jedným vykurovacím článkom). Preto nepôjde pripojiť na tri fázy. Na rozdiel od sporáka, ktorý sa predáva len v trojfázovej verzii a v núdzi sa dajú pripojiť jednotlivé vetvy trojuholníka na jednu fázu.
"Pri zapnutí nevzniká prechodový jav". Bohužel vzniká, protože odpor za studena je podstatně nižší, nežli za tepla - v tom je ten problém. Je to stejné jako u žárovky, kde je ale rozdíl odporu vyšší, protože je vyšší i teplota. Zde bude náběh na provozní teplotu trvat déle (než rozsvícení žárovky) a jistič (možná i zpožděný?) stačí vypadnout.
Kanthal z ktorého je vyrobený výhrevný článok má teplotný súčiniteľ +49ppm/K. To znamená toľko, že pri ohreve z cca 20°C na pracovnú teplotu pece sa zvýši odpor špirály o cca 6%. Nedá sa teda hovoriť o "podstatne nižšom" odpore špirály za studena. Ak mám použiť rovnaký výraz, tak prípustná tolerancia vypínacieho prúdu ističa je "podstatne vyššia" a teda je zbytočné zmenu odporu špirály vôbec uvažovať. Ak sa pozrieme na vypínaciu charakteristiku ističa, tak vidíme, že istič sa napriek krátkodobému preťaženiu nevypne. Je to pochopiteľné aj z toho hľadiska, že ističe sú svojimi charakteristikami prispôsobené reálnym spotrebičom akým je napr. aj táto pec a počíta sa aj s takýmto nepodstatným krátkodobým preťažením.
Sporák do trojúhelníku? Proboha, jak jsi na to přišel? Jsou to tři sekce (fáze) proti nuláku (PEN), takže když už, tak se to podobá hvězdě a na jednu fázi se zapojí paralelně
Máš pravdu, môj preklep.
Byl jsem se tam dnes podívat, bylo mi upřesněno, že jistič nevypíná hned po zapnutí, ale až když se pec ohřeje asi na 700°C, to je za několik hodin. Tak dlouho jsem tam nebyl. Zkusil jsem něco, uvidím, jestli to bude mít nějaký efekt.
Teď mne napadlo, jestli to třeba není chyba pece, například že by se při dané teplotě ohřátý materiál nějak roztáhl a způsobil zkrat.
Pec je v poriadku. Akurát bimetal ističa nevydrží dlhodobý nápor, vypadne.
Jednopólový 20A 230V/50Hz istič bude stačiť.
V prípade pripojenia špirály pece na dve fázy 2x400V bez nuláku, by sa mohla časom odporová špirála prepáliť ak nieje na takéto zapojenie uspôsobená.
Teoreticky vzato, i závada pece by byla možná. Pokud udávají jištění 16A, tak by to měl jistič vydržet. Po určitou dobu vydrží o hodně víc, při malém překročení to většinou vydrží i dlouhodobě. Bylo by vhodné změřit skutečný odebíraný proud, jestli výrobce nekecá. Také je možné že jistič může být měkčí a vypíná při menším proudu.
Je ale nutné zjistit, jestli na jističi není ještě nějaký spotřebič, pak by vypadával normálně.
Žádná redukce v případě 16A jističe nepomůže. Jedině snad kdyby byla motorová zásuvka jištěná třeba 20A, tak udělat redukci z ní. Zásuvky 3F se zásuvkou na 230V se vyráběji, ale asi jen na pětikolík. Ale v tom je zase pojistka na 16A, kvůli jednofázové zásuvce. Mohla by ale vydržet víc, než jistič.
Pec je vybavena klas. jednofázovou vidlicí? To je zatížení na hranici, moc dlouho asi nevydrží. Byla by lepší průmyslová.
Zajímavost k vypadávání jističů. Pokud je jistič například v rozvaděčí venku s plechovými dvířky, do kterých se může opřít slunce, teplota uvnitř rozvaděče stoupne natolik, že jistič zatížený na hranici vypne při menším proudu.
Kdysi jsem to nasimuloval při pokusu. Změřil jsem proud, při kterém jistič vypadl při určitém proudu v čase asi jednu minutu. Pak umístil do teploty asi 40st a jistič vypnul mnohem dříve. Přesné hodnoty už si nepamatuju.
Pec v třífázovém provedení by byla lepší, ale pokud už je koupená, tak.... (revizáci nečtěte) vrazil bych tam 20A jistič, pokud není nějaké mizerné vedení. A případně silnější zásuvku a vidlici, třeba průmyslovou, ale i ta 16A to nějakou dobu vydrží, občas zkontrolovat.
Je třeba změřit skutečný proud pece, to jsme se zatím nedozvěděli.
To jsem právě udělal. Zkušební odpal - tedy výpal - prý proběhl úspěšně.
To mne taky napadlo, ale měřáky mám jen do 10A. Vzpomněl jsem si, že svého času jsem u nějakého vietnamce viděl klešťáky za vietnamskou cenu, ale nevím, jestli je ještě k sehnání.
Ono je tam víc problémů. Když jsem se v tom šťoural, konstatoval jsem, že ten dráteník co tam tu elektriku páchal měl zlaté české ručičky, jen mu do nich na$rat a revizák musel mít v krvi hodně promile, když bouchnul razítko na revizní zprávu. Třeba to teď vydává za třetí odboj, že tím škodil komunistům. Majitel domu to prý koupil před dvěma roky a na předchozího majitele není kontakt.
Takhle jsem tam splácal tu redukci, prosím o konstruktivní kritiku.
Chci, resp. asi budu muset, se tam vrátit a aspoň to osahat, jestli se to moc nezahřívá.
Je to v našich končinách nepopulární řešení, ale pozvěte si odborníka s měřákem, nejlépe elektrikáře.
P.S. z které oblasti jste?
Ta pec je v Praze. Já se v tom nechci angažovat víc než je nezbytně nutné, aby to pak nebylo na mně. Své jsem jim k tomu řekl a je to na nich.
Jak je jištěná ta 3 fáz zásuvka? Myslel jsem, že továrně dělané redukce na 230V v těle zásuvky se dělají jen z pětikolíkové verze. A koukám, že se to dá sehnat i ze čtyřkolíku.
Někde ve fabrice jsem to viděl používat, ale tam to bylo z pětikolíku 32A. Uvnitř k jednofáz. zásuvce byla vestavěná pojistka na těch 16A. (dát tam dvacítku, svět by se nezbořil).
https://www.palmat.cz/zasuvka-380v-izvz-1643--16a-380v-4-kol-sez/?gclid=EAIaIQobChMI3KTXqZKp5wIVFc13Ch1vUQaGEAQYBCABEgL97vD_BwE
Pokud jsem si všimnul, na dílně je třífázový jistič, snad 20A a předpokládám, že to jde ještě přes hlavní třífázový jistič u elektroměru. Tu redukci z třífázu na jednofáz jsem udělal já ze dvou zásuvek a kusu kabelu, abych vyzkoušel, jestli se ta pec vůbec dá uvést do chodu. Nechal jsem tam pokyny, aby zjistili, přes které jističe ta zásuvka je jištěná. Když jsem to dokončil, byl nejvyšší čas, abych odjel domů, předpokládám, že se tam ještě budu muset podívat, pokud si na to neseženou někoho místního.
to snad je jasné z toho, který vypadne. Důležitější je zjistit, co na to visí ještě dalšího. Protože při tom příkonu pece stačí aby k tomu někdo zapnul konvici na kafe a je vymalováno.
Rad už máš sice dost, ale i já přispěji svou "troškou do mlýna". Takže první předpoklad je, proměřit klešťákem skutečný průběh zatížení, případně zda nedochází k nějakému pozdějšímu zkratu na kostru. Jinak tato pec je určitě vybavena jinými tělesy než ta na 3x400V. Takže reálná možnost nějakého přepojení tu asi nebude. Pak tedy zjistit, na který obvod 230V tu pec zapojoval a zda na něm "nevisí" ještě něco jiného. No a další vyměnit stávající jistič s charakteristikou B za C. I když pak určitě nebude vyhovovat impedance ochranné smyčky. V tom případě osadit chránič s proudovou hodnotou 25A /30 mA.
No a pokud jsi tedy nakonec zvolil tu variantu zapojení na obvod 3x400 V (s redukcí dle obrázku) pak by snad bylo možno, ale z hlediska bezpečnosti bych v přívodu mezi zásuvku 3x400V a tu zásuvku 230V rozdělil tu nulu PEN na samostatný PE a N a vložil do něj opět chránič s proudovou hodnotou těch 25A a "chráničovou" hodnotou pochopitelně 30 mA. A asi by to mohlo být umístěno na stěně, ve větší instalační krabici napovrch. Typ neuvádím, ale najdeš na netu. Cena bývá kolem 160,- Kč (nedávno jsem do ní dělal dokonce malý rozvaděček k automatice záskoku u kotle). Tím by bylo alespoň vyhověno bezpečnosti.
Tož toliko za mě. Přeji úspěch a pochvalu od provozovatele. I když, podle mé zkušenosti, se většinou člověk, ani té pochvaly nedočká.
Ti známí se zatím neozývají, tak snad to nějak funguje. Měření proudu, výměnu jističů případně instalaci chráničů nechám tomu, pro koho je to denním chlebem.
Ještě se zeptám:
V tom bytě je pár zásuvek co od nich vedou někam dráty, ale jsou bez napětí. Předpokládám, že vedou do nějaké krabičky, ale stěny jsou tam obložené dřevem a krabičky jsou pod tím obložením.
Napadlo mne do těch nefunkčních drátů pustit nějaký vf signál a sledovat ho, kam až vede a kde končí, tam to dřevěné obložení vyvrtat a hledat tam krabičku.
Nějak takhle a to vyvrtané kolečko pak použít jako víčko do toho vyvrtaného otvoru.
Ale potřebuji pokud možno přesně zjistit, kde ten drát končí, abych to dřevěné obložení moc neponičil.
Nevíte někdo, zda nějaký takový detektor existuje? Nebo zda se dá ubastlit? Obyčejný hledač kovů by asi moc nepomohl.
udělat se to dá...použít indukční snímač nebo si ho vyrobit z poloviny hrníčkovýho jádra, hafo závitů tenkého drátu. Kdysi se dělaly snímače na telefon s přísavkou. Do drátů pak pustit třeba hudbu, ale mělo by to být také zakončené, aby tam tekl nějaký proud...na snímač pak třeba sluchátka pro krystalku 4000Ohm. No a krmit to z věže přes occhranné odpory 4Ohm/5W , napětím alespoň 1V
samozřejmě existuje, ale slušné začínají na pěti tisících
detektor-kabelu-voltcraft-lsg-10.k121944
Když už jsem se k tomu vrátil:
Byl u nich elektrikář, prý jim vyměnil jistič, tak už jim ta pec funguje. A ostatní budou řešit, až skončí koronavirus.