Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vypalovací pec - připojení na elektriku.

Na začátku chci uvést, že dokud jsem pracoval, vlastnil jsem glejt, že se mohu dotýkat drátů i na zem spadlých podle § 6, 7, 8 a 10 dle vyhlášky 50.... do 1000V, tak předpokládám, že si ještě pamatuji, co mohu a v čem se raději nešťourat.

Obrátil se na mne jeden známý (zítra se tam chci podívat), že si koupil vypalovací pec jednofázovou 230V/16A
https://keramickecentrum.cz/zbozi/1352/keramicka-pec-rohde-ecotop-50-s-tc-304
a když se ji pokoušel připojit k síti, tak mu to vyhodilo jistič - prý podle štítku by ten proud měl snést.
Prodává se i podobná pec na 3x400V
https://keramickecentrum.cz/zbozi/2458/keramicka-pec-rohde-ecotop-50s-s-tc-304

Chci se zeptat, jestli má někdo zkušenost, že by se ta pec dala přepojit z jednofázové na třífázovou síť - podobně jako elektrický sporák kde ta možnost je. Případně, zda by prodejce byl ochoten tu jednofázovou pec vyměnit za třífázovou.

Ten známý mi poslal odkaz na tuhle redukci, jestli by mu nějak nepomohla:
https://www.elnex.cz/adaptery-redukce/1362-scame-610374-redukce-prumyslove-zasuvky-230v-na-domovni-8001636220802.html
asi těžko, co?

Předpokládám, pokud se mi podaří tu jednofázovou pec zprovoznit, že to bude chtít vyměnit zásuvku (ve zdi nebo na zdi) na nějakou co těch 16A dlouhodobě vydrží. Můžete mi doporučit, na jaký typ se mám ptát?

Ide o odporovú pec s napájaním 230V/16A. Pri zapnutí nevzniká prechodový jav, ktorý by nárazovým prúdom mal vyhodiť 16A istič. A je jedno, či tam je motorický (C) alebo štandardný (B) istič. Je možné, že tam je osadený 10A istič? Taký po pár minútach musí vypnúť. V prvom rade sa uisti, že tam je istič 16A. Na ňom by mala byť pripojená 16A zásuvka, ale len jedna - nemal by sa tam pripájať žiaden iný spotrebič. Dávať tam redukciu je nezmysel. Ak máš na peci priemyslovú zástrčku, tak osaď na stenu príslušnú priemyslovú zásuvku. Domová prípojka by mala byť istená aspoň 20A ističom, aby si mohol zapnúť okrem pece aj nejaký iný spotrebič.
Táto pec sa predáva v dvoch verziách 3f a 1f. Ty máš verziu 1f (s jedným vykurovacím článkom). Preto nepôjde pripojiť na tri fázy. Na rozdiel od sporáka, ktorý sa predáva len v trojfázovej verzii a v núdzi sa dajú pripojiť jednotlivé vetvy trojuholníka na jednu fázu.

Ti známí se zatím neozývají, tak snad to nějak funguje. Měření proudu, výměnu jističů případně instalaci chráničů nechám tomu, pro koho je to denním chlebem.
Ještě se zeptám:
V tom bytě je pár zásuvek co od nich vedou někam dráty, ale jsou bez napětí. Předpokládám, že vedou do nějaké krabičky, ale stěny jsou tam obložené dřevem a krabičky jsou pod tím obložením.
Napadlo mne do těch nefunkčních drátů pustit nějaký vf signál a sledovat ho, kam až vede a kde končí, tam to dřevěné obložení vyvrtat a hledat tam krabičku.
Nějak takhle a to vyvrtané kolečko pak použít jako víčko do toho vyvrtaného otvoru.
[img41794_1__ec88aa1624ffc8b372d18284822b41eafcded7b0.jpg]
Ale potřebuji pokud možno přesně zjistit, kde ten drát končí, abych to dřevěné obložení moc neponičil.
Nevíte někdo, zda nějaký takový detektor existuje? Nebo zda se dá ubastlit? Obyčejný hledač kovů by asi moc nepomohl.

udělat se to dá...použít indukční snímač nebo si ho vyrobit z poloviny hrníčkovýho jádra, hafo závitů tenkého drátu. Kdysi se dělaly snímače na telefon s přísavkou. Do drátů pak pustit třeba hudbu, ale mělo by to být také zakončené, aby tam tekl nějaký proud...na snímač pak třeba sluchátka pro krystalku 4000Ohm. No a krmit to z věže přes occhranné odpory 4Ohm/5W , napětím alespoň 1V