Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Indukcny varic - aky

Zdravim,

Nesom odbornik na kulinarstvo, tak poprosim radu od niekoho, kto je v tom viac doma.
Ide o to, ze v sucasnosti mam na zahrade klasicku dvojplatnicku na varenie. Hrozne pomaly ale ohrieva a urobit na tom napriklad hranolky sa prakticky neda, ten vykon je nedostatocny. Pritom prikon na platnu je 2000 W na jednu a asi 1500 na druhu. Samozrejme robim na vacsej. Problem je ale s prestupom tepla, proste je to bieda, iste poznate.

Preto pokukujem po niecom, na com sa da skutocne pripravit napriklad restovana zelenina, DOma si ju pripravujem na plyne na najvacsej tryske na najvyssi vykon. Proste narychlo zvrchu oprazena zelenina. Na nizsom stupni sa to len udusi a neni to ani zdaleka ono.
Otazka teda znie, dokazu podobne vykony vyprodukovat bezne indukcne varice ? Nemam s nimi skusenosti, ale z principu fungovania to teoreticky mozne je. Staci ale 2000 W ? Samozrejme ze treba feromagnetikum vo woku. Alebo kaslat na to a uvarit si rascovu polievku a varene zemiaky ? :D

Vdaka

2 kW indukcne sa daju najst za celkom rozumne ceny.
K tej sklokeramike, no bojim sa ze znova to bude o tom pomalom prestupe tepla cez materialy ako mam aj teraz.
Tak asi otazka skor znie, ci 2 kW indukcna doska je vhodna aj na nejake rychlejsie restovanie, alebo skutocne je z tohto hladiska plyn nenahraditelny. Zas kupovat 3 kW indukcnu za tie peniaze, toto uz nie.

je vhodná, neboj sa,ja mám 2000W Klarstein a stačí úplne,dá sa na tom vysmážať v trojobale bez problémov,na mojej sa dá nastaviť 60-240°
C,s vhodnou nádobou na varenie tam spravíš všetko možné,akurát vyberaj indukčné hrnce/panvice pokial možno s rovným dnom,niektoré indukčné dosky zle chytajú nadoby,ktoré tam majú pre niektoré výrobky typické kruhové priehlbiny v strede,alebo si kúp adaptér na indukciu pre hrnce,ktoré neboli určené na indukciu,a cez neho môžeš použiť hocijakú klasiku.......ani sklokeramika nieje zlá,len tam väčšina aby sa dala využiť naplno potrebuje trojfázu,na dvojfáze sa dá obvykle používať len jedna platňa,nie viac súčasne,takisto nespustíš napr. platňu a trúbu súčasne na sklokeramickom šporáku,to Ti prakticky hned vyrazí ističe,pokial to nieje zapojené na trojfázu....

vysmážať v trojobale bez problémov

to jde i na malym vykonu, tam neni zadnej problem. Ale zkus udelat smazeny nudle bun+krupavou zeleninu... Ja mam kvuli tomu plyn - a jeste poladenej, protoze i 3kW co to melo puvodne jsou malo. Na ceskou(i slovenskou) kuchyni je indukce OK, na dalnevychodni kuchyni je to malo, at je to jaky chce.

NO to si ma moc nepotesil, ja prave taku kuchynu mam velmi rad. Zda sa ale, ze predsa len to bude o dost lepsie ako platnicka co tam mam teraz.
Skoda len je, ze tie indukcne nad 2 kW (na platnu) maju tak vyrazne vyssie ceny oproti dvojkilowatovym.
Hm no neviem teraz.

Já mám doma tuhle a naprostá spokojenost. https://www.mall.cz/indukcni-elektricke-varice/rommelsbacher-ct-2010in
Ale určitě i levnější udělají stejnou službu. Je to úplně jiné vaření než na plynu nebo klasickém elektrickém sporáku.

Jen je potřeba si na to zvyknout, protože je to fakt hodně rychlé. Když jsem s tím šel poprvé restovat cibulku, tak jsem to zapnul
a šel na 30 vteřin pryč. No po návratu to bylo jak černé uhlí. Takže já ti indukci určitě doporučuju.

Naprikald hranolky na tom ide v pohode spravit ? Tam tiez treba kus vyssi vykon. Ne sice ako na restovanu zeleninu, ale tak viac ako na bezne vyprazanie.
Ked so mal este staru platnicku bez termostatu a vlastne uz pred vyhodenim tak som to zvykol napajat na 400V, to vtedy kurilo solidne :D ALe tak samozrejme to dlho neprezilo.

Jasně, úplně bez problémů. Jen nedoporučuju dávat to na nejvyšší výkon, protože se ti potom přepaluje olej. Na nejvyšším stupni výkonu to dává víc stupňů než friťák na max. Kdo na tom nevařil, neuvěří. Je to rychlejší než rychlovarná konvice.
Mám doma plynový sporák i tuhle desku a nedá se to srovnat. Na plynu jdou hranolky sice taky udělat, ale než se to nahřeje, trvá to dlouho.
Já už vařím jen na indukci. Třeba když dělám guláš, nastavím teplotu a čas vypnutí, sem tam to promíchám a mám klid.

Edit: Zkus najít nějaké známé, kteří mají indukci a něco u nich uvařit. Klidně i vodu a budeš z té rychlosti nadšený.

Mám kombinovanú varnú dosku.

Nie je poznať rozdiel infra vs. indukcia. Polovička radšej smaží/opeká/dovára na infra. Údajne má infra žiarič nejaký "mäkší", šetrnejší spôsob varenia.

Na infra sú vhodné spodky hrncov jemne, v rozostupe 1mm, vyfrézované drážky hrubého hliníka, metalickým práškom zapečeného pri vysokej teplote do antikora. Spodok hliníka na hrnci vypadá s drážkami po obvode, ako klasické LP-čko, tzv.vinyl gramo doska. S takýmito hrncami ide infra, ako raketa. Tiež odpadové teplo je minimálne, lebo hliník schosnuje takmer každý joul. Kupuj výhradne švédske značky hrncov, máš ich na doživotie. Majú kvalitné antikoro.

Ideálne by bolo mať spodnú vrstvu z medi, tá má najvyšší koeficient tep.vodivosti. Okrem diamantu, len trochu pridrahý gastról z diamantovým dnom).

Myslím, že drahé vok pánvice určené na klasické šporáky (plyn/infra) majú spodky medené alebo sú celé z medi.

Ak chceš smažiť/opekať/restovať nutne potrebuješ min. výkon 3kW na platničku, nad príkonom 2kW indukciou ani nešpekuluj.

Tak mam bezne istice B16A, ake sa davaju na 1f zasuvky. Slusne spravena indukcia by mala mat bud softstart, alebo z principu fungovania indukcneho ohrevu nepotrebuje velku vstupnu kapacitu na vyhladzovanie, teda neznizuje ucinnik a teda by nemala mat velky prudovy raz. Ak am velky rozbehovy prud, je to chybna vnutorna konstrukcia. Toto je ale problem ineho typu.

Pokud se jedná o použití na zahradě, asi bych zavrhnul indukci a elektriku vůbec. Už instalace a možné výkony bývají na zahradě omezené (i když nevím, jaké jsou možnosti).
Ale pro dané požadavky značného výkonu, dobrého přenosu tepla a použití běžného nádobí, bych šel rozhodně do plynu. I pořizovací cena je zlomková, oproti výkonné indukci. Na trhu je množství velmi výkonných plynových vařičů.
Například tohle, výkon 3,5 kW https://www.pivoteka.cz/plynovy-horak-mini-drago-30-x-30-x-13-5-cm-00266?gclid=EAIaIQobChMIm7C_qenm3AIV1ed3Ch3uMgJUEAkYDSABEgKWcPD_BwE
Nebo větší, 7,5 kW, to už je nářez https://www.pivoteka.cz/plynovy-horak-drago-40-x-40-x-18-cm-00262?gclid=EAIaIQobChMIm7C_qenm3AIV1ed3Ch3uMgJUEAkYEyABEgKtZfD_BwE
Nebo možných až 9,5 kW pro extra požadavky. https://www.eva.cz/zbozi/55256/varic-plynovy-meva-mega-zeus-2102-vc-pripojeni-na-10kg-pb/?gclid=EAIaIQobChMIm7C_qenm3AIV1ed3Ch3uMgJUEAkYAiABEgJstfD_BwE
Samozřejmě, výkon lze podle potřeby regulovat, lze použít i velké nádoby, provoz levnější než na elektřinu.
Samotnýho mě to inspirovalo, že si některý na zahradu pořídím 8-)

No vidíš, na tomto sa dajú aj pravé špekáčiky na palici opekať narezané do prasiatka, klobásky, pritom ešte dostanú jemný šmak po údení, presne, ako údia svoje výrobky mäsokombináty. Rozvešané, uzatvorené a na plyne s teplotou v udiarni max. do 70°C, aby nestekali, nestratili svoju konzistenciu.

Ten Zeus Mega mám na přípravu číny,kterou v rodině milujeme.Jakákoli příprava této kuchyně potřebuje vysoký výkon na rychlou úpravu surovin.Budu tvořit venkovní kuchyni v pergole a tam hořák zakomponuji.
Tak jako stavím pec na pizzu, protože pizza se peče 90 vteřin při 330 stupních.Tohle žádná běžně dostupná trouba do domácnosti nemá šanci dát :beer:

Přidávám se k názoru Zerazera. Na chatu je optimální PB sporák, případně s el.troubou (taky mám). Jinak pokud máš problém s tím vařičem, jaké máš na chatě napětí v síti? Pokud by bylo podstatně nižší, může to mít i vliv na výkon plotýnek. Nebo blbý přepínání a spirály plotýnek. 2 kW plotna musí fachat, pokud je v pořádku, OK. A pak důležité jsou i používané hrnce a pánve a aby nebyly, jak plotýnky, tak i dna hrnců a pánví vypouklá. Hranolky je každopádně lepší dělat ve friťáku.
A na jednoduchý, rychlý a bezpečný vaření a dušení všeho možného, bez hlídání a bez "odfukování" páry (když jdu třeba na houby) tak i na chatě mám el.automatický tlakový hrnec (AVAIR IDA). Podobný měli u nás dokonce nedávno v Hypernově (SwissHome) za 1300,- Kč.:-D
Guláše, dušená masa, brambory, rýže, luštěniny a.t.d. Doporučuju všem!
Nachystám ráno do hrnce (třeba guláš, ten já miluju:-D), zapnu a načasuji aby byl uvařenej na poledne, vyrazím na houby, dojdu ve 12.00 a mám guláš hotovej a teplej. "Zapráším" a baštím.;-)

Otazka ci plyn alebo elektrika, to mam uzavrete. Ostavam pri elektrike. ma to svoje dovody - hlavne zly pristup s autom, problem s umiestnenim bomby tak, aby ju nezobrali a zaroven aby to bolo odvetrane. Nepochybujem ze s PB by som dosiahol najvyssi vykon za nizku cenu, ale ako pisem, nebudem tam v batohu vlacit PB bomby a rozmyslat kde ich vlastne postavit.

Kazdopadne dakujem, tie horaky vyzeraju dobre, ak by som mal na to moznost, siel by som touto cestou.

Pokud budeš mít indukci rovněž ve 2 kW, tak Ti stejně větší tepelný výkon nedá, než běžná plotýnka 2 kW. Jde pouze o rozdílný přestup tepla (jak jsem už popsal-důležitá je rovinnost plotýnky a hrnců). Tepelný výkon je stejný, pouze účinnost je tím trochu ovlivněna. Ale rozdíl není určitě marginální.
Doporučoval bych Ti, než něco koupíš, opravdu zkontrolovat to napětí v síti (které má na výkon el.topidla-vařiče velký vliv) a taky zkontrolovat (proměřit) Tvou stávající dvouplotýnku. Tam by měl být spíš "zakopanej pes".
A jinak pak, jak sám říkáš : kaslat na to a uvarit si rascovu polievku a varene zemiaky !:-D
P.S.
A na to Ti doporučuju ten automatickej papiňák.:-D:-D:-D

No najlepsie by bolo zajst k niekomu co ma indukciu, tak ako mi radili hore, a vyskusat. Dvojkilowatovu.

Napatia v sieti som meral ked som robil instalaciu, cca 2 roky dozadu. Tie boli v tolerancii (teda nie len , ale aj velmi blizko nominalnym hodnotam). Ale je pravda ze impedanciu siete som nemeral. Ale pri zvarani invertorom s napatim v sieti nemam vacsie problemy. Skor susedia napajani z druhého vyvodu z trafostanice, tam je problem s drzanim obluka a tam som aj nameral pri zatazeni hodnoty len cca 150V. Opakujem ale ze to nie je moj pripad, ja a cela cast zahradiek sme napojeny na inej vetve z trafostanice.

Ja vidim hlavny problem prave v tom prestupe tepla. Liatinova platnicka je horuca jak cert a hrniec, no nevravim ze neni horuci, ale urcite nie tak. Iste zavisi ake su stycne plochy, ale jednoznacne toto nikdy nemoze konkurovat indukcii. Ved zas tam nemam nejake vrstvy spiny alebo co :D Normalne hrnce a normalna platnicka :)

Pre pokoj ale zmeran nabuduce napatie pri zatazi na tej platnicke co mam. Priamo na svorkach pristroja. Nakolko som nemeral po rekonstrukcii impedancie, je mozne ze naprikald ta konkretna faza ma niekde "problem". Na nej som ani nezvaral, je to faza vyhradena cisto na varenie. Dalsia je na cerpadlo a posledna je na dielnu. Tie dve mam overene ze su "tvrde".

Ide o úniky tepla mimo varnú plochu. Výkon sa po rozpeckovaní špirál či pri liatinových, infra ako aj indukcie, nestráca.

Dokonca pri liatine, ak špirálu neodpojí termostat (išla by na furt), docieliš žeravením vyššiu teplotu na rovnom, priľnavom dne hrnca, ako pri infra či indukcii.

Aj infra či indukcia pri sklokeramike nad reflexnou fóliou je riadená pri plnom výkone termostatom vybavený snímačom tepla.

Ak by pri infra - sklokeramike eliminoval (disable) odpojil čidlo termostatu, môže restovať žranicu, až sa mu hrniec rozžeraví, sklokeramika do červena rozpeckuje pri 2kW. Velebnosti, vy svítíte.....

Len či sú tieto odporové špirály v prípade infra keramiky utesnené fest, bez chladenia pod keramikou, stavané na teploty bez riadenia/vypínania termostatom, je otázne. Určite martoš odporových špirál nebude čistý wolfram, ako v halogénových žiarovkách. To by bola iná káva, 2.500°K na špirálu pri varnej doske situovaného hrnca v ohnisku reflexných plôch.

2500 stupnov ? :D Ccem uvarit obed a nie ocel :D

No, tak ci tak zda sa ze by to mohlo byt pouzitelne :)

Este sa opytam na ten termostat. Pri indukcii ako vlastne funguje ? Neda sa nastavit na plny vykon kontinualne ? Vzdy zastavi pri dosiehnuti nastavenej teploty ? Lebo mal som platnicku, ktora nemala termostat. Teraz mam s.

Tak ještě jednou a asi už naposled. Lukas a forestek mne "napadli" k mému výroku že "rozdíl není marginální". Mají pravdu, že účinnost u indukce je vyšší. To vyjádření jsem trochu přehnal. ;-) Ale má rovnež i své nevýhody (není použitelné pro všechno nádobí, případný vliv indukce na obsluhu, pořizovací cena, dražší opravy).
Jinak si počti v odkaze, zde je teorie indukce, výhody i nevýhody.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Induk%C4%8Dn%C3%AD_va%C5%99i%C4%8D

Teď ještě trochu k těm klasickým plotýnkám.
Starší systémy byly bez termostatu a výkon byl řízen přepínáním spirál, většinou na 3 stupně, někdy i na 5. Tam, pokoud jsi nastavil stupeň 3 (5), tak plotýnka dávala plný výkon a byla zapnuta stále.
Důležité pochopitelně je, aby hrnec/kastrol/pánev, pokrýval celou plochu plotýnky, případně přesahoval. Pokud je menší, pak jde hodně tepla mimo a účinnost podstatně klesá. A jak jsem zdůrazňoval již minule-rovnost a čistota styčných ploch.
(Což tedy je výhoda té indukce, ta ohřívá pouze dno nádoby, ať je jekékoliv velikosti.)
Takže teď konkrétně má klasická litinová dvouplotýnka, na 3 stupně, při napětí v síti 227 V.
Plotna prům.19 cm / 1.-290W/2.-1250W/3.-1580W (měřeno)- a na plný výkon restuje bez poroblémů.
V současné době je ale, u nových výrobků, výkon plotýnky (její teplota) řízen termostatem. Takže nastavení na max. výkon je ovlivněno nastavením termostatu a pokud ten plotýnku vypne brzo, teplo předané do hrnce je pak malé.
Teď jsi napsal, že ta Tvá plotýnka je řízena termostatem. A to by mohl být ten problém. Pokud je nastaven na nízkou hodnotu (vadný termostat, nebo třeba i pootočený knoflík) pak ti, i v případě, že máš nastavené maximum, vypíná brzo a plotýnka se málo ohřívá. Třeba řešíš výměnu vařiče, ale je to docela zbytečné a stačila by jenom jeho oprava a seřízení.
A co se týká ještě toho Tvého konkrétního rychlého restování. Není špatná teké el.pečící pánev Professor EP 101 (cena, u nás, cca 700,- Kč). Má nepřilnavou teflonovou výstelku, příkon 1500 W a vyjímatelný stavitelný termostat se signalizací zapnutí a vypnutí.
Restuje velmi prudce, ale je nutno dobře promíchávat, aby se obsah nepřipaloval.
Já si ji ale doplnil ještě plynulým regulátorem výkonu (napětí), protože, třeba na smažení, je její intenzita topného tělesa moc prudká.
To jenom jako "inspirace" nakonec.:-D

Jej, zas neblázni, nikdo tě nenapadá. Máš svůj názor a to je naprosto v pořádku. Já psal o svých zkušenostech.
Měl jsem doma i v práci jak plyn, tak klasický elektrický sporák, sklokeramickou desku a indukci. Indukce u mě jednoznačně vede, proto to doporučuju.
S tím nádobím je to podle mě jen jedna jediná nevýhoda, v tom s tebou souhlasím.

Pro Lukas a forestek. No "kluci", proto jsem to dal do uvozovek, ánžto jsem to myslel "ve srandě".
Je pravda, že indukci nepoužívám, takže Vaše zkušenosti jsou relevantnější. Ale i ta běžná plotýnka, o které mluví Matfej (dokonce 2 kW) musí dostečně, za dodržení určitých podmínek (viz mé odpovědi), spolehlivě restovat.
A ještě pro Matfeje. Při nastavení toho termostatu Tvé plotýnky na "Max." by plotýnka, v podstatě, neměla vůbec vypínat! A pak se Ti bude restovat bez problémů. Důležité je ale vždy, aby na ní bylo něco postaveno, co tu teplotu bude odebírat.
A u některých uživatelů býval (zejména na chatách), zažitý "nešvar", že si plotýnkou "nouzově" vyhřívali kuchyňku, případně jiný prostor. To se pak ta litinová plotýnka "vyboulila" a hrnec se na ní doslova kolíbal. Jaký byl v tomto případě prostup tepla při vaření, no co si povídat? Tož to tak ještě k tomuto dotazu a debatě. :puff::beer:

Je rozdíl mezi indukčními varnými deskami a těmi indukčními vařiči. Mám na 16A jistič tu kombinovanou desku, jako nuda, ale naopak používám jen indukci. Při plném stupni bere velká 2,3kW, při boosteru 3,7kW. Sklokeramika se sice rozžhaví do červena, ale zrovna u mojí desky za dlouho a pulsuje omezením termostatem. Vůbec jí nepoužívám, taky je to o zvyku, protože stupnice indukce, kterou mám navyklou, neodpovídá té u sklokeramice. A ty waty tam nejsou, dvouokruhová má 2,5kW.
Nebo přímo wok vařič se 3,5kW https://varice.heureka.cz/tip-gastro-indukcni-varic-wok-3500w/#

Tak, kupil som indukciu dvojplatnu od Orava. Jedna platna 2 kW, druha 1.5 kW.
Mozno to niekomu pomoze v rozhodovani tak napisem postrehy.
V prvom rade sa to s realnym vykonom ani len nepriblizuje k liatinovej dvojplatni rovnakeho prikonu. Proste rychlost ohrevu je niekde inde. To potvrdzuje vsetky skusenosti ktore ste mi tu pisali.
Dalej som skusil zatazovy test ked som sa pokusil orestovat zeleninu tak aby bola z vonku opecena a vnutri chrumkava. Tu sa uz dostavam na limitny vykon. Ide to takto pripravit, ale len 1 porciu. Na vacsie porcie by uz vykon asi nestacil a vzniklo by nejake dusene leco alebo podobna vec. Takato priprava da ale zabrat aj najvacsim domackym horakom na plyn. Cize ma to neprekvapuje, skor naopak, milo som prekvapeny ze je mozne oprazit zeleninu - paprika, baklazan, cuketa, sampiony na jednu porciu tak aby bola opecena a zaroven chrumkava. Ostatne typy jedal pochopitelne zvladne bez problemov. Cize som nadmieru spokojny, vsetky deklarovane vlastnosti, teda hlavne realny ucitocny vykon to naozaj dosahuje. Cas varenia oproti platnickam je podstatne kratsi, to znova setri elektrinu.

Ale je to logické, že v panvici či kastróle musí byť minimálna vrstva žranice. Jedná sa o prudký žiar zo spodku a zároveň o rýchle odparovanie vody z vrchu.

Osobne takto roky-rokúce pripravujem (od sedemdesiatych rokov) na rozpálenej panvici (kedysi aj na 2kW liatine) chutné džemy s kúskami nadrobno nakrájaného ovocia marinované v kryštálovom cukre po dobu 48 hodín s prídavkom, malou lyžičkou kyseliny citrónovej (na päť kilo krájaného ovocia kvôli zachovaniu sviežej farby ovocia-oxidáciou).

Iba sa na rozpálenú panvicu práskne jedna kuchynská žufaňa (naberačka) ovocia marinovaného v cukre a v kyseline, rýchlo sa premieša obsah do spenenia, tj.do prudkého varu cca dve minúty a vriaci obsah z pánvice prudko restovaného ovocia sa porád nakladá do malých zaváracích pohárov. Nie je nutné už sterilizovať po zaviečkovaní pohára.

Takto prudko restované (odparené) ovocie po malých dávkach na panvici s nerozvarenými kúskami ovocia, napríklad ako pochutina v bielom jogurte, nemajú chybu. To nekúpiš.

Restovať v malom množstve sa dá aj zelenina (zavarená v pohároch) pre chuť.