Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení elektromotoru do cirkulárky

Zdravím koupil jsem starý elektromotor mohelnice na cirkulárku a potřebuju radu jak je motor zapojený foto níže.na štítku je 7.5 kw, trojuhelník 380,na víčku na motoru je schéma hvězda a trujuhelník.nevím jestli mam spínač pootočit jen na hvezdu a pak přepnout na trojuhelník ,když páku přepnu na hvezdu na vypinači motor se pěkně roztočí a je tichý,ale když přepnu dál tak motor vrčí a běží a nebo vyhodí pojistky.pozná to někdo z fotek jak je to zapojené ,nechci ten motor nějak spálit...díky

Už si moc nepamatuju zapojení těhle starých přepínačů, tak se můžu mýlit.
Ale zkus, tak jak máš vyfocený ten snímek svorkovnice motoru, tak na horní trojici svorek přehoď žlutý s červeným vodičem.
Mohlo by to jet. Startuj první poloha hvězda, po rozběhu druhá poloha trojúhelník.

Při delším provozu a špatném jištění může dojít k poškození vinutí stejně jako při chodu na dvě fáze .proto mi staří praktici používáme tzv prozváněčku , označ a odpoj všechna vývody od svorkovnice , minimálně ty horní , pokud na hvězdu běží dobře ) a při odpojení od napájení prozvoň odpojené horní vodiče v nule nesmí mezi sebou pískat žadný , ve hvězdě budou tři mezi sebou pískat to propoj a třen ne to je spodek přívod ( měla by vždy jen jedna procházet z vidlice až na svorkovnici, v trojúhelníku bude jedna z vidlice vždy na dvou výstupních příjdou vždy nad sebe (pozor nesmí se přehodit spodek s vrškem ) hlavně pouštět vždy bez kotouče a ten namontovat až po ověření správného směru točení

Valcový kontrolér (v tomto prípade prepínač D-Y) môže mať zoxidované kontakty. Vytiahni prívodný kábel zo siete a pretoč ho viackrát medzi všetkými polohami. Kontakty by sa tak mali očistiť. Potom prepni do hviezdy a zmeraj ohmický odpor medzi fázami - všetky tri možnosti (x-y, y-z, x-z) musia byť rovnaké (niekoľko málo ohmov). Rovnako zmeraj odpor aj v polohe prepnutia do trojuholníka. Odpory musia byť menšie ako vo hviezde a hlavne rovnaké. Skontroluj aretáciu prepínača. Pri pomalom - príliš opatrnom - prepínaní môže zostať niektorý kontakt rozopnutý a motor pobeží na dve fázy. To je spojené s vyššími prúdmi a hlukom.
Pri používaní prepínaj rázne, počkaj až sa motor rozbehne vo hviezde a po ustálení otáčok prepni na trojuholník. Opäť rázne. Kontrolér musí vedieť, že chceš aby zopol všetky kontakty naraz a nie jeden, alebo dva.
Mimochodom 7,5 kW motor si pri prevádzke zapýta nejaký ten prúd. Si si istý, že máš dostatočne dimenzované poistky? Pri zapojení do trojuholníka má štítkový výkon (7,5 kW) a pri zapojení do hviezdy má cca 4,4 kW. Nestačilo by ti to?

díky za radu.takže se nemusím bát ,že motor spálím kdybych řezal palivové dřevo a spínač přepl jen do polohy hvězdy a tím měl 4,4kw?ještě jsem myslel co kdyby ten problém dělal spínač ,ale ten jsem čistil,ale ta druhá poloha trojuhelík to ted pořád vyhazuje pojistku,dřív nevyhazovalo ale motor dost bručel.cirkuli mám zapojenou v garáži a tam pojistku 20c nevyhodí,vyhodí to až hlavní jistič celého domu který je 25b tak nevím ,před tímto motorem jsem měl 5.5kw a nic nevyhazovalo....

zapojení do trojúhelníka je dle foto špatně na svorkovnici jedna fáze se zkratuje , principem zapojení do hvězdy je spojení ( vyzkratování ) horních svorek na svorkovnici , napětí mezi fázemi se dělí na dvě cívky vinutí, zapojení do trojúhelníka je propojení svorkovnice svisle na každý konec cívky jedna fáze . častou chybou kdy vámi popsaný jev vzniká je ,že někdo kdo nezná správnou funkci tak při potřebě změnit směr otáčení přehodí jen dvě libovolné fáze na spodní svorkovnici , někdy se zadaří tak jak píšete , jindy se motor do trojúhelníku roztočí opačným směrem ( na cirguly je to mazec , osobně jsem viděl u motoru 7,5 kW jištěného 63A jističem a kotouč se okamžitě povolil a letěl ven . takže opatrně ono zapojit správně přepínač hvězda /trojúhelník chce již znalosti z oboru eletro ,a stykačově i schémátko. proto se dnes používají různé elektronické softstarty (frekvenční měniče apod ) kde se připojí vstup a výstup ,nastaví doba rozběhu a max proud a vyřešeno , já osobně používal reverzační přepínač hvězda trojúhelník na triodyně

...ta druhá poloha trojuhelík to ted pořád vyhazuje pojistku...
Ako tomu rozumieť? Istič vyletí vždy pri prepnutí na trojuholník? V takom prípade skontroluj zapojenie podrobnejšie, než ako som písal vyššie. Kontrolér má 6 výstupných svoriek. Pri prepnutí do hviezdy sú nepárne (alebo párne - podľa typu kontroléra) svorky skratované. Ten kábel pripojíš na horné svorky motora. Párne svorky kontroléra pripojíš na spodné svorky motora v takom istom poradí ako horné. Teda ak číslujeme svorky kontroléra zhora ako 1, 2, až 6 a svorky v poradí 1. horná (1), 1. dolná(2), 2. horná(3) atď, tak prepojíš medzi sebou odpovedajúce si čísla.
To, že vyletí istič B25A skôr, ako C20A pri nárazovom prúde je úplne v poriadku. Istič môže vypadnúť pri rýchlom prepnutí na trojuholník, ale nesmie sa to stať, ak sa motor dostatočne rozbehne a až potom prepínaš.

motor se spínačem jsem dovezl a odzkoušel někdy při sepnutí trojuhelníku vyletěl jistič,ale ted jsem spínač vyfoukal stlačeným vzduchem a kontakty trochu očistil a vyhazuje na trojuhelníku vždy, na hvězdě pěkně funguje...ted jsem označil izolačku žily modře i červeně at jde vidět kde co vede a vyfotil detalněji .je to podle foto špatně zapojený?

Považujme zapojenie na prepínači za správne. Ako to má byť zapojené na motore aby to fungovalo?
Prvý kábel na horných svorkách motora je správne (pri takomto spôsobe uvažovania ani nemôže byť zle).
Druhý kábel na spodných svorkách motora má byť v poradí bledý, červený, čierny. Takže prehoď kábliky na prvej a druhej svorke spodnej časti svorkovnice motora. Motor sa bude točiť v smere opačnom, ako sa teraz ide vo hviezde. V zapojení ako to máš teraz je motor vo hviezde v opačných otáčkach ako keď je v trojuholníku. To, že sa ti to predtým točilo, bolo spôsobené tým, že motor išiel na dve fázy.
Ten istý účinok by malo prehodenie kábla na prvých dvoch svorkách v hornom rade svorkovnice motora. V tomto prípade sa zachová doterajší smer otáčania.

takže je přepínač správně zapojený?když to v pořadí jak píšete prohodím nemohu motor spálit?jde o to jestli to není špatně na motoru i přepinači....před měsícem jsem tento motor kupoval od majitele ,který jej měl v cirkulárce a takto zapojený řezal 15 kubíku dřeva každý rok a ,že to tak funguje cca 20let...předvedl mně ho jak funguje ,ale nevím jestli přepínal na trojuhelnik...

Jednou jsem se dost potrápil s podobným motorem a přepínačem. Na hvězdu běžel opačným směrem než na trojúhelník. Skus vytáhnout vidlici ze zásuvky přepnout na trojúhelník a zapojit vidlici do zásuvky. Měl by se alespoň pootočit než vypadne jistič. Pokud tam nebudou řemeny měl by to jistič vydržet.

Nejsem elektrikář, ale mám doma brusku 4kW zapojenou hvězda/trojúhelník jištěnou 20A jističem. Při rychlejším přepnutí mi jistič vyskočí. Pokud máš doma hlavní domovní jistič 25A tak to asi 7,5kW motor není při přepnutí jistič schopen udržet. Měl by ti to vysvětlit jakýkoliv elektrikář.

Rotační svářečka k-320, má motor 15kW. Bez problémů rozbíhá Y-D, s jističem 25A. (pár let jsem je opravoval).
Pokud se nechá plně rozběhnout na Y a pak se rychle přepne na D, tak nestačí vypadnout z (a)-synchronních otáček a proudový impuls po přepnutí je zanedbatelný. Pokud by ale přepnutí probíhalo pomaleji, tak rotor trochu sníží otáčky a po přepnutí na D musí vyrovnat zvýšený zkluz. To ale zvýšený náraz proudu vyvolá.

Já si myslím, že pokud by byla jedna fáze proti srsti, rozběhne se motor na druhou stranu. To znamená pokud nevyrazí pojistky (on je ten proudový ráz jen o málo větší než při tvrdém rozběhu), zastaví se a roztočí se na druhou stranu, to vše doprovázené patřičnými zvukovými efekty. Každopádně by měl běžet klidně v obou polohách.
Vrčení nasvědčuje (nebo může nasvědčovat) výskytu zpětné složky třeba při běhu na dvě fáze (motor je schopný běžet na dvě fáze, jen má menší moment tím jak se pere sousledná a zpětná složka magnetického pole, a není se schopný rozběhnout, protože při nulových otáčkách jsou obě tyto složky stejné).

Osobně bych nejdřív prozkoumal ten paketový přepínač, podle možností prosvítil nebo prozvonil kam posílá kterou fázi v obou polohách - jestli v poloze Y propojuje ten střed (vodorovná klema nikam nepřipojená) a v poloze D začátky a konce vinutí (svislé klemy na svorkovnici).

P.S.: Předpokládám, že modrá na přívodu bude jedna z fází a ne střední vodič (aneb ať žije normalizované barevné označení), to by bylo totálně špatně (a poznalo by se to snad i v poloze Y) ale motor by se nějak taky točil.

To, že je jedna fáze proti srsti, myslím, že je po přepnutí do D, u jedné fáze přehozen začátek s koncem. Jestli si dobře pamatuju zapojení těchto přepínačů, tak u triodyn, jsme to zapojovali asi takhle. Pokud očísluji zleva kontakty, 1 - 6.
Začátek 1fáze na 1 (naproti kon. přívodu). Konec na 4. Začátek 2fáze na 3 (proti přívodu f2), konec na 6.
Začátek f3, na 5, konec na 2.
Samozřejmě musí být svorkovnice motoru správně zapojená. Tedy dole 1-2-3, nahoře 4-5-6.
1f. začátek na 1, konec na 5.-- 2f. začátek na 2, konec na 6.-- 3f. začátek na 3, konec na 1.

Pokud se podíváš na fotky, tak to odpovídá, jak píšu, ale jsou přehozeny vodiče 5 a 6 - podle mého číslování -vpravo nahoře na snímku svorkovnice v dotazu.
(Pokud se zamění začátky a konce všech fází nic to na zapojení nevadí - možná to tam tak je, už jsem nekoukal). :beer:

díky všem za rady hlavně OK a ZEROZERO před chvilkou jsem prohodil na motoru vrchní káble a hvězda i trojuhelník fungují, díky. moc jste mně pomohli.a ještě jednu otázku -je možné přepnout na hvězdu a řezat jen tenké větve,neuškodí to motoru?a pořádné polena na trojuhelník s plným výkonem 7.5kw

Rozdiel medzi zapojením D a Y je len v dosiahnuteľnom výkone. V trojuholníku dosiahneme menovitý sklz (je to percentuálne vyjadrený pokles otáčok pri záťaži vo vzťahu k tzv. synchrónnym otáčkam) pri výkone 7,5 kW. Vo hviezde to nastane už pri 4,4 kW. Takže do výkonu 4,4 kW je to jedno. Presnejšie Y je šetrnejšie voči motoru, vinutie je namáhané nižším napätím a železo sa menej ohrieva, je tam nižšia magnetická indukcia. Takže motor môže trvale bežať vo hviezde. Ak by si mal nedostatok výkonu na hriadeli (prílišné poklesy otáčok pri zábere), tak neváhaj prepnúť to na trojuholník.

Vypínač: http://ix.sk/hQr4P

pri tomto odbere je nutné zapojiť predmetný vypínač s prvým stupňom do hviezdy a po rozbehnutí motora do trojuholníka.

Je to nutné, aby nielen netrpela sieť, motor, ale aj samotná nosná konštrukcia, tj. hriadeľ cirkuláru a kotúč priamym, prudkým záberom.

Si sám prekvapený, aké jednoduché to je v prípade, ak použiješ tzv. "rozbehové" zapojenie so správnym trojfázovým vypínačom pri 7,5kW motore.

Ani si to len netušil v svojich bezduchých, neúčelných mudrovačkách, ala rady, "kauzálny nexus" pozvolného rozbehu "hejblátiek" v cirkuláre, aby netrpeli, neprehla sa náhodou hriadeľ, nepreklzovali remene na remenici, resp. "nevyskočila z kože" celá píla pri náhlom zapojení motora do trojuholníka.

Máš aspoň čo to doháňať vo svojich čajových vedomostiach.

Motor může, pokud to utáhne, bez problémů běžet i na hvězdu. Ale touto věcí, jen tak pro zajímavost jsem se zabýval kdysi v době, kdy jsem opravoval svářečky Triodyn. Sice to nebyla cirkulárka, ale princip je stejný. Měl jsem k dispozici zkušebnu.
Odběr motoru, je do velké míry závislý na skluzu otáček. A skluz zase na odebíraném výkonu.
Přitom platí, že motor zapojený (Y-D) do hvězdy naprázdno bere méně, než v trojúhelníku. Ale tento proud v obou režimech je z velké míry představený jalovým výkonem, podobně jako trafo bez zátěže. Činný tedy elektroměrem měřitelný výkon, je jen ztráta oteplením, třením v ložiscích a větrákem.
Jinak je tomu ale, pokud se motor zatíží. Například jen pro představu, máme motor 7,5 kW a nebo 4 kW. Zatížíme třeba výkonem 3,5kW.
Zatímco pro první motor je zátěž vzhledem k jeho výkonu malá, motor téměř nezmění otáčky a tím ani skluz. Odebíraný výkon je úměrný zátěži. Ale motor s výkonem 4kW, je již téměř plně vytížen. Tím se dostává do maximálního skluzu a odebíraný výkon je sice také úměrný zátěži, ale o něco vyšší.
Projeví se to, že motor zapojený do hvězdy (přepínatelný YD), se chová výkonově jako měkký.
Běží, jako by byl značně na podpětí. Tím se snadněji dostane do většího skluzu a tím více bere. Pravdou je, jak zde bylo uvedeno, do výkonu asi 4kW se to neprojeví příliš. Ale při proměnném odebíraném výkonu (řezání) se to těžko odhadne. Tím se často motor dostane do většího skluzu, než odpovídá výkonu a motor značně zvýší odběr, jako při přetížení. Výsledkem je, že v konečném výsledku, může být spotřeba stroje i vyšší než při běhu na trojúhelník.
Trochu to jde připodobnit k tomu, že ve stejném autě máme motor s výkonem 50kW, nebo motor 100kW. Jedeme například 120km/h.
První motor běžící na max. výkon, si vezme více, než druhý málo vytížený.
Možná to nevypadá zcela logicky, ale tehdy při zkoušení na těch triodynách, jsem měl k dispozici měření vstupního proudu, výkonu a výstupní zátěže. Vždy mi vycházelo, že nechat svářečku běžet i při menším vytížení na hvězdu, znamená o něco vyšší spotřebu.
Zajímavostí bylo, že ta svářečka má hodně výkonný ventilátor a už ten znamená určitou zátěž. A už takto se jevilo, že spotřeba je o něco málo nižší v trojůhelníku, než ve hvězdě. Ale faktická čísla si už samozřejmě nepamatuju, ani jsem se tím nezabýval hlouběji pomocí výpočtů a podobně. Přišel jsem na to víceméně náhodou. Tedy jen pro zajímavost. 8-):beer:

:-) Jsem sám překvapený, (proto to objevení Ameriky), že jsi si při svých vysokých vědomostech nevšiml, že už v původním dotazu bylo zcela zřejmé, že daný motor je kupodivu přepínačem hvězda trojúhelník vybaven. Jen nesprávně zapojen.
To asi proto, že ve své moudrosti jsi takový ještě neviděl a proto dal odkaz na takový, který jsi už viděl.
Ale já, při svých 40letých kafových (ne čajových) zkušenostech jsem ho zapojoval hodně-mnohokrát, tak jsem ho poznal a rozpoměl se na časy dávno minulé.
A tak jsem ani neměl potřebu ""tušit.... něco o ohýbání hřídele, ani o prokluzování řemenic", ale zato něco o tom, aby "nevyskočil z kože" hlavně jistič, nebo dokonce dodavatel energie, pri náhlom zapojení motora do trojuhelníka. ;-):puff:

:-D:-D:-D Aj takýto radca je potrebný - aby sme sa mohli zasmiať. Snažím sa predstaviť si cirkulárku, na ktorej sa nevhodným otočením spínača poškodí motor, utrpí nosná konštrukcia, zohne sa hriadeľ a pokriví či roztrhne kotúč. Taká predstava sa mi nedarí. Ale ak by taká cirkulárka existovala, tak by som sa od nej držal aspoň 100 metrov ďaleko.