
zapojení elektromotoru do cirkulárky
Zdravím koupil jsem starý elektromotor mohelnice na cirkulárku a potřebuju radu jak je motor zapojený foto níže.na štítku je 7.5 kw, trojuhelník 380,na víčku na motoru je schéma hvězda a trujuhelník.nevím jestli mam spínač pootočit jen na hvezdu a pak přepnout na trojuhelník ,když páku přepnu na hvezdu na vypinači motor se pěkně roztočí a je tichý,ale když přepnu dál tak motor vrčí a běží a nebo vyhodí pojistky.pozná to někdo z fotek jak je to zapojené ,nechci ten motor nějak spálit...díky
Vypínač: http://ix.sk/hQr4P
pri tomto odbere je nutné zapojiť predmetný vypínač s prvým stupňom do hviezdy a po rozbehnutí motora do trojuholníka.
Je to nutné, aby nielen netrpela sieť, motor, ale aj samotná nosná konštrukcia, tj. hriadeľ cirkuláru a kotúč priamym, prudkým záberom.
Zdá se, že jsi právě objevil Ameriku
Si sám prekvapený, aké jednoduché to je v prípade, ak použiješ tzv. "rozbehové" zapojenie so správnym trojfázovým vypínačom pri 7,5kW motore.
Ani si to len netušil v svojich bezduchých, neúčelných mudrovačkách, ala rady, "kauzálny nexus" pozvolného rozbehu "hejblátiek" v cirkuláre, aby netrpeli, neprehla sa náhodou hriadeľ, nepreklzovali remene na remenici, resp. "nevyskočila z kože" celá píla pri náhlom zapojení motora do trojuholníka.
Máš aspoň čo to doháňať vo svojich čajových vedomostiach.
O co Ti jde? Nerejpej!
Jedinný ZeroZero radil rychle a správně: Podle druhé fotky byly přehozený přívodní vodiče dvou horních svorek. 
ano bylo to přehozený, ted jede na hvězdu i trojuhelník výborně. jen pořád nevím jestli může řezat jen na hvězdu s menším výkonem nebo ji používat k rozběhu
Motor může trvale běžet na hvězdu. Bude mít jen 4.4kW což Ti na většinu práce bohatě postačí.
Motor může, pokud to utáhne, bez problémů běžet i na hvězdu. Ale touto věcí, jen tak pro zajímavost jsem se zabýval kdysi v době, kdy jsem opravoval svářečky Triodyn. Sice to nebyla cirkulárka, ale princip je stejný. Měl jsem k dispozici zkušebnu.

Odběr motoru, je do velké míry závislý na skluzu otáček. A skluz zase na odebíraném výkonu.
Přitom platí, že motor zapojený (Y-D) do hvězdy naprázdno bere méně, než v trojúhelníku. Ale tento proud v obou režimech je z velké míry představený jalovým výkonem, podobně jako trafo bez zátěže. Činný tedy elektroměrem měřitelný výkon, je jen ztráta oteplením, třením v ložiscích a větrákem.
Jinak je tomu ale, pokud se motor zatíží. Například jen pro představu, máme motor 7,5 kW a nebo 4 kW. Zatížíme třeba výkonem 3,5kW.
Zatímco pro první motor je zátěž vzhledem k jeho výkonu malá, motor téměř nezmění otáčky a tím ani skluz. Odebíraný výkon je úměrný zátěži. Ale motor s výkonem 4kW, je již téměř plně vytížen. Tím se dostává do maximálního skluzu a odebíraný výkon je sice také úměrný zátěži, ale o něco vyšší.
Projeví se to, že motor zapojený do hvězdy (přepínatelný YD), se chová výkonově jako měkký.
Běží, jako by byl značně na podpětí. Tím se snadněji dostane do většího skluzu a tím více bere. Pravdou je, jak zde bylo uvedeno, do výkonu asi 4kW se to neprojeví příliš. Ale při proměnném odebíraném výkonu (řezání) se to těžko odhadne. Tím se často motor dostane do většího skluzu, než odpovídá výkonu a motor značně zvýší odběr, jako při přetížení. Výsledkem je, že v konečném výsledku, může být spotřeba stroje i vyšší než při běhu na trojúhelník.
Trochu to jde připodobnit k tomu, že ve stejném autě máme motor s výkonem 50kW, nebo motor 100kW. Jedeme například 120km/h.
První motor běžící na max. výkon, si vezme více, než druhý málo vytížený.
Možná to nevypadá zcela logicky, ale tehdy při zkoušení na těch triodynách, jsem měl k dispozici měření vstupního proudu, výkonu a výstupní zátěže. Vždy mi vycházelo, že nechat svářečku běžet i při menším vytížení na hvězdu, znamená o něco vyšší spotřebu.
Zajímavostí bylo, že ta svářečka má hodně výkonný ventilátor a už ten znamená určitou zátěž. A už takto se jevilo, že spotřeba je o něco málo nižší v trojůhelníku, než ve hvězdě. Ale faktická čísla si už samozřejmě nepamatuju, ani jsem se tím nezabýval hlouběji pomocí výpočtů a podobně. Přišel jsem na to víceméně náhodou. Tedy jen pro zajímavost.
To asi proto, že ve své moudrosti jsi takový ještě neviděl a proto dal odkaz na takový, který jsi už viděl.
Ale já, při svých 40letých kafových (ne čajových) zkušenostech jsem ho zapojoval hodně-mnohokrát, tak jsem ho poznal a rozpoměl se na časy dávno minulé.
A tak jsem ani neměl potřebu ""tušit.... něco o ohýbání hřídele, ani o prokluzování řemenic", ale zato něco o tom, aby "nevyskočil z kože" hlavně jistič, nebo dokonce dodavatel energie, pri náhlom zapojení motora do trojuhelníka.