Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojení elektromotoru do cirkulárky

Motor může, pokud to utáhne, bez problémů běžet i na hvězdu. Ale touto věcí, jen tak pro zajímavost jsem se zabýval kdysi v době, kdy jsem opravoval svářečky Triodyn. Sice to nebyla cirkulárka, ale princip je stejný. Měl jsem k dispozici zkušebnu.
Odběr motoru, je do velké míry závislý na skluzu otáček. A skluz zase na odebíraném výkonu.
Přitom platí, že motor zapojený (Y-D) do hvězdy naprázdno bere méně, než v trojúhelníku. Ale tento proud v obou režimech je z velké míry představený jalovým výkonem, podobně jako trafo bez zátěže. Činný tedy elektroměrem měřitelný výkon, je jen ztráta oteplením, třením v ložiscích a větrákem.
Jinak je tomu ale, pokud se motor zatíží. Například jen pro představu, máme motor 7,5 kW a nebo 4 kW. Zatížíme třeba výkonem 3,5kW.
Zatímco pro první motor je zátěž vzhledem k jeho výkonu malá, motor téměř nezmění otáčky a tím ani skluz. Odebíraný výkon je úměrný zátěži. Ale motor s výkonem 4kW, je již téměř plně vytížen. Tím se dostává do maximálního skluzu a odebíraný výkon je sice také úměrný zátěži, ale o něco vyšší.
Projeví se to, že motor zapojený do hvězdy (přepínatelný YD), se chová výkonově jako měkký.
Běží, jako by byl značně na podpětí. Tím se snadněji dostane do většího skluzu a tím více bere. Pravdou je, jak zde bylo uvedeno, do výkonu asi 4kW se to neprojeví příliš. Ale při proměnném odebíraném výkonu (řezání) se to těžko odhadne. Tím se často motor dostane do většího skluzu, než odpovídá výkonu a motor značně zvýší odběr, jako při přetížení. Výsledkem je, že v konečném výsledku, může být spotřeba stroje i vyšší než při běhu na trojúhelník.
Trochu to jde připodobnit k tomu, že ve stejném autě máme motor s výkonem 50kW, nebo motor 100kW. Jedeme například 120km/h.
První motor běžící na max. výkon, si vezme více, než druhý málo vytížený.
Možná to nevypadá zcela logicky, ale tehdy při zkoušení na těch triodynách, jsem měl k dispozici měření vstupního proudu, výkonu a výstupní zátěže. Vždy mi vycházelo, že nechat svářečku běžet i při menším vytížení na hvězdu, znamená o něco vyšší spotřebu.
Zajímavostí bylo, že ta svářečka má hodně výkonný ventilátor a už ten znamená určitou zátěž. A už takto se jevilo, že spotřeba je o něco málo nižší v trojůhelníku, než ve hvězdě. Ale faktická čísla si už samozřejmě nepamatuju, ani jsem se tím nezabýval hlouběji pomocí výpočtů a podobně. Přišel jsem na to víceméně náhodou. Tedy jen pro zajímavost. 8-):beer:

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny