Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem čím brousit nůž?

Zdravím,
řeším čím nabrousit své nože, abych to zvládl doma, bez asistence nožíře. Neznáte někdo technologii V-sharp, dle recenzí a videí vypadá použitelně. Dokonce jsem četl, že levnější alternativa se dá sehnat i v ikei, nebo zvolit něco uplně jiného? Poznámka nechci ocílku apod., tu už doma mám:)

Tyhle "V" ostřiče (existují i varianty s ocelovými kolečky - i na kosu /nedejbože!!/) hodně ubírají materiálu a po pár broušení ti zbyde z nože jehla (když to trochu přeženu). Správné broušení viz odkazy kolegy nade mnou.

Jestli používáte obyčejné nože, tak je to nesmyslně drahé a stačí ta kolegou zavrhovaná kolečka za cenu kolem 100,-. Za asi 600 se dají koupit elektrické brousky na nože, jen nesmí mít požírací brusný kámen, existuje varianta s malými keramickými výčnělky a to brousí uspokojivě.

Nejlíp nabrousíte nože na karborundových, či lépe keramických kamenech o různé zrnitosti. Když se to naučíte, budete dosahovat podstatně lepších výsledků, než s různými udělátky.
Ocílkou se nože nebrousí, nýbrž ostří a chce to cvik, jinak noži spíš ublížíte.

Metoda V-sharp je opravdu rychlá a účinná, jen je třeba uplatňovat tak, aby z ostří rovnou nelítaly špony. Prostě s citem. Ocílka je sice vidět v řeznických filmech, ale jinak stojí za h...(asi existují i kvalitní profesionální) V každém případě zakončuju pískovcovým kamenem jemné zrnitosti, nejlépe za mokra.

O tom teda slyším poprvé. Nikdy jsem tam vodu nedával.
Jestli to je ale ten stejný. Právě jsem kupoval nedávno jeden takovej na chatu. Nechtělo se mi objednávat z internetu tak jsem koupil v kamenném obchodě Tescoma stejný typ brousku, ale značky Tescoma(u které jsem čekal kvalitu) a 2x jsem projel nožem a kolečko uvnitř se propadlo. Dal jsem to tedy reklamovat a po 2 měsících jsem dostal nový kus. Opět se po projetí nožem kolečko ukroutilo. Drželo totiž jen na takovém mizerném tenkém plastu co se po krátkém protočení upálilo a tam ani nikde nešla dát voda mělo to dole otvor.

značky Tescoma(u které jsem čekal kvalitu)

Častý omyl. Vůbec nšechápu, z čeho kdo kdy vydedukoval, že tescoma = kvalita. To říkali v reklamě? Jak je to s Tescomou už jsem psal tady: http://kutilska.poradna.net/q/view/58586-profesion alna-sada-nozov-pre-kucharov-nazor-profi-kucharov- vrelo-vitany?page=r58683#r58683
Co se týče toho brousku: pokud jsou tam keramická kolečka, je potřeba je vlhčit, jinak ubírají a trhají ostří.