Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jahodovice

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda li má někdo zkušenosti s pálenkou z jahod? Jak připravujete kvas? Jaká je přibližná výtěžnost? Děkuji za informace

Kvas se bude připravovat stejně jako u všech ostatních pálenic - jahody se rozmlátí a dají do nějakýho sudu + se přisype určité množství cukru. Výtěžnost nevím, ale všeobecně výtěžnost závisí na obsahu cukru v plodině tj. čím zralejší jahody, tím více pálenky. Problém bych ovšem viděl ve velké náchylnosti na plíseň - pak je celý kvas k ničemu. Kdysi jsme zkoušeli (my né, v palírně) pálit banány a ty se nám zkazily už asi po cca 4 týdnech naložení.

Cely je to soutez, jesli vyhrajou kvasinky nebo plisne. Pokud ocekavam problemy s plisni, tak tomu v uvodu dam poradny kvantum kvasinek. Kdyz jich tam na uvod bude dost, bude to poradne bublat za 4h a prokvaseno bude za 10, maximalne 14 dni. A hotovo, plisne nemaj sanci. Jediny, co je problem je med, tam to nefunguje, pac ten je chemicky konzervovanej primo od vyrobcu:-)

Myslím, že vykvasit jahody na pálenku, nebude žádný problém.
Nevím, proč by měl. Ani nějaká plíseń, by to neměla komplikovat, téměř každé zralé ovoce, má tendenci plesnivět, i osvědčené švestky.
Jahody bych dal do sudu a něčím rozmačkal, nebo částečně rozmixoval vrtulkou ve vrtačce. Nevím, jakou cukernatost mají jahody. Asi bych z rozmělněných jahod odebral část a přecedil přes cedník. Potom změřil cukernatost cukroměrem (lze koupit v drogerii, s rozsahem 0 - 20, (nebo 30)%).
Pokud by cukernatost byla malá, doplnil bych cukr, tak aby cukernatost byla alespoň 10%, nebo víc. Pravdou je, že do pravé pálenky by se neměl cukr přidávat. Ale pokud to není moc, kvalitu to zase tolik nesníží a je větší výtěžnost a menší pravděpodobnost zoctovatění.
Pravděpodobně kvas vykvasí i na divoké kvašení. Ale je lépe, si předem připravit zákvas.
Asi týden dopředu (klidně déle), si připravíme asi litr až dva, zákvasu. Dáme asi na litr vody asi deci ovocné šťávy a lžíci cukru. Převaříme. Po zchládnutí asi na 30 stupňů, nasypeme koupené kvasinky. Láhev zaděláme třeba přeloženým alobalem a obalením hrdla. Ne, třeba u PET láhve použít zátku, exploze by byla excelentní :-). Nechat někde v teple rozkvasit, poznáme podle toho, že v láhvi vznikne "burčák". No a pak vylejeme zákvas do sudu a zamícháme.
Asi za dva až tři týdny zkusíme odebrat trochu tekutiny a změřit cukernatost. Pokud se pohybuje asi 3 až nula procent, pálíme.
Někdo doporučuje během kvašení kvasem míchat. Já ne. Mícháním se do kvasu dostane kyslík, který podporuje octové kvasinky. "Deka" na kvasu přístupu vzduchu pomáhá bránit. Na sud samozřejmě dáme dekl.
No když si tady o tom tak kecám, jahodovici jsem ještě nezkoušel. Musím zjistit, kde sehnat hodně levně metrák jahod...
:-D: :puff:

Ja jenom k tomu michani - zamichanim se opravdu dostane do kvasu kyslik. A funguje to tak, ze kvasinka ktera ma kyslik se mnozi, zatimco kvasinka bez kysliku produkuje ethanol. V produkci kvasnic se roztok prokyslicuje sterilnim vzduchem. Michani teda muze mit pozitivni vliv na uplnym zacatku, ale pozdejc je jednoznacne kontraproduktivni. Takze po dni ci po dvou mozno(ne nutno) promichat, zakvasu promichani taky rozhodne neublizi, ale pak do toho uz nehrabat.

Diky za perfektní návod :-) ze začátku zkusím udělat pouze 50 litru kvasu, vím je to málo, ale napoprvé když se to nepodaří, tak jepsi vylít do kanalu 1500 kc než 3000 ( při cene 30 kc/kg). Jinak četl jsem ze by se melo pridavat až 340 g cukru na 1 kg jahod. To mi prijde silene moc - 34 kg na 100 litru kvasu. To by pak ten krk upad při kostovani :D

Protože to není návod od pálenice,ale od prodejce různých věcí, pro kvašení a podobně.
Zjevně neví, že kvalitní pálenka se nedělá z řepného cukru, ale z cukru obsaženého v použitém ovoci. Přídavek cukru je možný, ale jen v nezbytném množství, k zvýšení výtěžnosti u málo cukernatého ovoce.
Jak tam píšou, že ovoce může mít až 11% cukru (to je pravda).
Pokud by to tak bylo a přidalo se 340gr na litr, tak výsledná cukernatost rmutu, bude 45%.
Takové množství se nedává ani do domácího sirupu.
Při takové hodnotě kvasinky hynou, protože má cukr konzervační účinek.
Největší množství, které jsem dával, bylo na asi 20%, celkové cukernatosti, před zakvašením. Při větší hodnotě už bylo obtížné kvas rozkvasit. Navíc, kvasný proces, vlivem stoupajícího alkoholu se zastaví a neprokvasí všechen cukr, nebo to trvá neúměrně dlouho a hrozí spuštění octového kvašení.
(Pokud by se jednalo o ovocné víno, tak by nedokvašením vzniklo desertní sladké víno. To ale v případě pálenky nechceme, zbytkový cukr je odpad).
8-):puff:

Dobrý den, právě jsem dokončil pálení ze 100 kg jahod.
Na 100 kg jahod = 20 kg cukru a 10L vody. Kvasná zátka a kvašení probíhalo od prvního listopadu do 3. února, Při teplotě 14 až 16°C. Žádné kvasinky jsem nepřidával, kvašení probíhalo naturálně. Při teplotě 14°C
Kvašení započalo asi po 3 dnech. Po dvou měsících kvašení nenastala žádná hniloba ani octovátěni, příjemná jahodová kompotová vůně, Při započetí pálení zcelkového objemu jsem odstranil na začátku pálení 50 až 60 ml Úkapu, Přičemž pálenka Začala na 94% alkoholu a kterou jsem kolektoval do 50% alkoholu, Výsledný produkt měl okolo 64% alkoholu který jsem doředil Destilovanou vodou na 53% Jahodovice. Tuto pálenku ve skleněných demijonech jsem nechal odstát a odvětrat cca 60 dní.(Na hrdlo demižónu Jsem gumičkou zajistil jemnou síťku.
Ze100 l jahodového kvasu (zahrnující kompletně cukr i vodu ) 12,5 L =53% Jahodovice. 👍

Dobrý den, právě jsem dokončil pálení ze 100 kg jahod.
Na 100 kg jahod = 20 kg cukru a 10L vody. Kvasná zátka a kvašení probíhalo od prvního listopadu do 3. února, Při teplotě 14 až 16°C. Žádné kvasinky jsem nepřidával, kvašení probíhalo naturálně. Při teplotě 14°C
Kvašení započalo asi po 3 dnech. Po dvou měsících kvašení nenastala žádná hniloba ani octovátěni, příjemná jahodová kompotová vůně, Při započetí pálení zcelkového objemu jsem odstranil na začátku pálení 50 až 60 ml Úkapu, Přičemž pálenka Začala na 94% alkoholu a kterou jsem kolektoval do 50% alkoholu, Výsledný produkt měl okolo 64% alkoholu který jsem doředil Destilovanou vodou na 53% Jahodovice. Tuto pálenku ve skleněných demijonech jsem nechal odstát a odvětrat cca 60 dní.(Na hrdlo demižónu Jsem gumičkou zajistil jemnou síťku.
Ze100 l jahodového kvasu (zahrnující kompletně cukr i vodu ) 12,5 L =53% Jahodovice. 👍

Rada sice detailní, ovšem po skoro 9 letech od dotazu.:-)

Kvasná zátka a kvašení probíhalo od prvního listopadu do 3. února

Jen mi to nějak nesedí- kde nasbírat koncem října 100 kg jahod kromě supermarketů? Nebo máte velké pole se stáleplodícími? A když skončilo 3.února, čili dnes, jak se mohlo pak nechat odvětrávat 60 dní? Nebo to bylo už před rokem? To by ovšem nebylo Právě jsem dokončil....