Rmut zatím nekvasí - co se děje
Dobrý den,
Zítra to bude týden, co jsem do bečky naládoval a rozmixoval kadlátky. Přidal jsem i cukr. Na sudu mám kvasnou zátku. Po téměř týdnu ještě ani bublinka. Mám to pod schodama v cca 15 stupních. Je něco špatně že to ještě nekvasí nebo mám vyčkat?
Díky za každou radu.
Zdravím, nejsem teda odborník, ale se strýcem jsme vždy nechali sudy s kvasem v prádelně, kde jsme občas i zatopili, aby tam bylo třeba 20-22 stupňů a teplota se dle potřeby udržovala.
P.S.: Kvasnou zátku si nechte na jablečné víno a ne na rozmačkané kadlátky, kvasná zátka na šrot či na mačkané je k ničemu. Bude se Vám to možná příčit, ale ovoce na kvas jsme vždy opláchnuli v plechové vaničce, pokud bylo nějaké ovoce zhnilé, tak je dali pryč. Pokud ovšem bylo třeba jablko jen lehce chycené, tak se to vykrojilo a šup do bečky. kvaasinky jsem nikdy nepoužili (proto se nemá ovoce moc omývat do doktorské čistoty). Na bečku kus igelitu a gumičku a nechali jsme to být až se někdy masařky rojily, ale to nevadí, koláč který se vytvoří nahoře se potom sebere (občas je tam i červík).
Hlavně si obstarejte lihoměr (cukroměr) a měřte, jak budou mít bečky cca k nule či jedna šup pálit.
Je tomu zima.
Když dělám trnkové víno, tak si dopředu připravím kvásek - rozmixovanou vinnou révu a koupené kvasinky s živnou solí z drogerie - mívají i návod. Ale to asi není nutné. Jen že ty kvasiky pomůžou k dokonalejšímu prokvašení.
A teplota dělá divy. Pod 22 °C skoro žádný život. Do 24 °C to kvasí přiměřeně pomalu - zkrátka to nevyteče při kvašení a nad 25 °C u toho člověk musí být a hlídat to. Tak jako může při vaření utéct mlíko. Jo i trnkový burčák se dá pít.
Přílišné kvašení se dá zpomalit vhozením kostek ledu.
A pokud přidávám cukr, tak vždycky rozpuštěný v horké vodě a potom vychlazený na teplotu pod 35 °C.
Chce to nastartovat kvašení teplotou nad 20 °C a pak si to pomůže už samo.
Info odjinud:
vino.html
safra asi jsem z jiného kraje. Co jsou vlastně kadlátky?
Kolik jsi tam dal cukru? Nevím jaká je cukernatost
kadlátek a kolik jsi přidal cukru.
Pokud celková cukernatost přesahuje asi 20 až 25%, tak se to špatně rozkváší, cukr začíná působit jako konzervant.
Pokud se přidává cukr na vysokou hodnotu, tak je lepší doplnit cukr až po rozkvašení.
Problémy s rozkvášením se právě zmírní zakvašením
předem rozkvašenými ušlechtilými kvasinkami.
I výtěžnost je pak vyšší než při divokém kvašení.
Chtělo by to trochu ohřát. Po rozkvašení to pojede
i při 15st.
Zdravím, taky dobrá připomínka s tím cukrem, všeho moc škodí. Jinak kadlátky je název pro švestky od dob Karla IV.
Spíš pro mirabelky, plody myrobalánu.
Jsou to švestky.
Tak originální zdroj asi netu nebude, ale citaci jsem našel - http://www.zahrada.cz/forum/slivone/bosenska-svest ka-kdo-poradi-kde-ji-sehnat-81125/?kotva=bosenska- svestka-kde-ji-sehnat-83912
Ať čtu, jak čtu, nikde nevidím, že bys rmut vylisoval. Rmut samotný samozřejmě kvasit může, ale pak se vypálí a produktem je slibovička. Mňam.
Co se týče vína: pokud máš dobré ovoce, vůbec bych se nevzrušoval, že šťáva nekvasí hned. Například i révové víno se může chytit až po týdnech. Doporučuje se zahřívání, kvasinky a já nevím co.
Mnohé jsem kdysi praktikoval, nyní radím jediné: trpělivost. Aspoň se začne pít později a zbude víc na Silvestra.
Ještě dodatek: vlastně není úplně jasné, co se snažíš vyrobit - slibovici nebo víno (k tomu vínu jsem se přiklonil ovlivněn dalšími příspěvky) ?
V obou případech však stále platí: trpělivost.
Zdravím, asi to bude slivovice. Klasinky pokud člověk nepracuje v lékařské čistotě netřeba. Je třeba dát prostor přírodě.
Pokud se jedná o slivovici, pak mám poznámku k cukru (který mě taky zmátl).
Moje přítelkyně tvrdí, že se cukr dávat nemá, protože po přidání cukru sice kvas kvasí rychleji, slivovice je více a lépe teče, ovšem to vše na úkor kvality. Slivovice pak škrábe.
Tož ale její tetička by naopak cukr přidávala - dámy se nemohou shodnout, co teprve my .
Tak tak, kvalitní slivovice rovná se přírodní cukry a ne přidávaný cukr krystal (nebojbože rafinovaný bílý), to pak je sice víc pití, ale jak píšete kvalita je tu tam.
Strýc také cukr nedával, jen když to bylo opravdu hodně špatné a to zejména do jablek.
Do švestek lze s úspěchem namačkat špedlíky do poměru cca 40%, chuť se zjemní a pití je více. Musím uvést, že tvrdé nepiji, ale strýcovi se věřit dá.
serus,
pomackal som biele a modre hrozno dokopy (viac bieleho), pridal cely sacok (asi 12 alebo 20g) borkenu (disiricitan draselny, pyrosiricitan atd) ktory sluzi na eleiminaciu zlych hub a bakterii, ale takisto sluzi ako konzervant (!). Rmutu ci mustu som mal tak 25l, pridal 4,5kg curku rozpusteneho vo vode. Kvasenie sa nerozbehlo ani pri presune do 23C, po trojnasobnom pridani kvasnic (uz tam su tri sacky, velmi vela), pridani 6l vody a zriedeni cukornatosti na cca 20. Pravdepodobne sa jedna o borken ktory stopol kvasenie. Ako ho potravinarsky potlacit? dik
Cukor sa pridáva na základe zmeranej hustoty muštomerom cca 1,25kg na 100l muštu a na °NM na hodnotu cca 23°NM. 4,5kg na 25l je zrejme veľmi veľa - aj keď neviem, akú hustotu muštu si nameral. To by sa však dalo napraviť riedením vodou. Horší je ten pyrosiričitan. Ten sa normálne používa na zastavenie zbytkov kvasenia v hotovom víne (čírenie vína). V mušte má katastrofálne dôsledky (zastaví kvasenie), čo si už zistil. Tam sa dá použiť len vo veľmi obmedzenom množstve (poprášenie povrchu hroznovej drte pri výrobe červeného vína bez miešania na zabránenie infekcie nevhodnými mikroorganizmami). Kvasnice nesmieš sypať priamo do muštu, treba ich rozkvasiť. Výsledok v tvojom prípade vidím veľmi bledo, ak sa ti to podarí ešte rozkvasiť, tak to možno bude vhodné len na vypálenie.
Nebyl bych tak pesimistický.
Samozřejmě nasypat tam tolik pyrosulfitu ještě před kvašením byla blbina.
Ale podle mých zkušeností se mošt rozkvasí.
Maceroval jsem teď Frankovku a trošku předčasně (z osobních časových důvodů) jsem ji vylisoval a zasířil. Dokvašení v bečce a demijónech se po zasíření rozběhlo snad ani ne za den.
Pro tazatele mykro: v této nešťastné fázi už NIC s moštem nedělej. I kdybych se mýlil (v prognóze kvašení), tak příště budeš moudřejší.
V éře supermarketů každou takovou snahu vítám a fandím. Akorát se příště zeptej předem.
toto som nechcel pocut ... a vyssia teplota a turbokvasinky sa nerozbehnu ? :)
ano kvasnice som rozkvasoval a asi z 3och tanieroch po 3 pokusol vypenili len dve (teplota do 40C, hodina, rozne pomery mustu vody a cukru) ...Aj to mam pocit ze kde bolo menej musti, tak ich bolo viac cize chemicka otazka ci sa da odburat este volako ten borken ... no!
ako tak pozeram... takych 40mg na liter je ok, ale v mojom pripade 25l, cely sacik borkenu 30g znamena cez 1000mg na liter co je fatalne.\nasiel som ze sa to da odsirit s peroxidom vodika, ale to moze byt nebezpecne v amaterskych podmienkach, ... cize ostava uz len otazka, ci taketo mnozstvo siry v MUSTE (vino z toho nebude) je dobre na pitie ako dzus ?
pH 3,8
živná soľ,
živé kvasinky,
rafinovaný cukor...
Aj z octu sa dá opakovaným kvasom pri správnej teplote "vylúdiť" celkový "orchestr" lahodných, šnapsových chutí čistého destilátu, dokonca aj z octovaného maglajzu, priam maňam obohateného ako bonus CO2. (každé včasné ráno si cvaknem poldecák jablčného octu riedeného minerálkou).
Na čom lúza mafie kšeftuje, výhradne na oslopaných kreténoch, debilov, čiže lúze, ktorá si nedokáže vyrobiť kvalitný etylakhohol.