Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Myčka neohřívá vodu

Dobrý den všem. Mám tři roky starou myčku AEG-Electrolux 65410Vi. Dosud běžela bez problémů, pečuju o ní a nevypadala unaveně, až do včerejška. Po mycím programu zůstalo nádobí mokré, v myčce nerozpuštěný mycí prostředek a studená voda (nebylo jí tam moc). Takže: myčka netopí a neohřívá vodu. Poradí někdo, co s tím? (Co jsem se tak díval po internetu, je pravděpodobnější studený spoj nebo vadné relé na PCB, než topné těleso).
Díky za radu!

Řešení:

Vyřešeno. :-)
Skutečně i u mne bylo na vině relé - nechází se na PCB a ta se nachází ve dveřích. Čili rozmontovat dveře, odpojit PCB pd desky ovladače (User Board) a vyndat PCB. Identifikovat problém (relé bylo v místě kontaktů mírně tmavší) a vyletovat. Sehnat náhradu - v mém případě RAS-1215, naletovat, připojit zpět, zadělat dveře a hle - ono to funguje. ::)
Fotodokumentaci jsem bohužel nepořídil. Snad příště - relé jsem koupil hned dvě (jedno stálo celých 30kč). Teď už jen vymyslet, co s ušetřenými penězi za servis....

Vyřešeno. :-)
Skutečně i u mne bylo na vině relé - nechází se na PCB a ta se nachází ve dveřích. Čili rozmontovat dveře, odpojit PCB pd desky ovladače (User Board) a vyndat PCB. Identifikovat problém (relé bylo v místě kontaktů mírně tmavší) a vyletovat. Sehnat náhradu - v mém případě RAS-1215, naletovat, připojit zpět, zadělat dveře a hle - ono to funguje. ::)
Fotodokumentaci jsem bohužel nepořídil. Snad příště - relé jsem koupil hned dvě (jedno stálo celých 30kč). Teď už jen vymyslet, co s ušetřenými penězi za servis....

Dobrý den, včera se nám na myčce AEG projevila patrně stejná závada. Myčka normálně myje, ale po domytí je úplně studená a ádobí je mokré - neusušené. Čtu tady, že se jedná pravděpodobně o vadné relé ? Proto se chci zeptat, kde přesně toto relé najdu ? Rozebral jsem vrchní část dveří, kde se nachází ovládací panel a cca 7 konektory, tyto jsem odpojil, vytáhl tištěný spoj, kde se nachází pro mě nmoooooho součástek :o)
Je tam taková bílá kostička o rozměru cca 1,5 x 1 cm, je to ono relé ? Ze spodní strany je vidět, že jsou 2 letované spoje nepatrně hnědé barvy. Prosím o radu, případně nějakou fotodokumentaci, děkuji. Můžete poslat na e-mail: martin.havirov@seznam.cz

S pozdravem a poděkováním Martin

Mrkněte na tohle video: watch
Je to tam vidět prakticky všechno, pokud něčemu neporozumíte, ptejte se. Relé je skutečně taková kostička, cca 1,5x1cm, na té desce je taková součástka jen jedna, pokud si nejste jist, vyfoťte ji, nebo napište označení, které na té vaší vidíte. Barvu nenapíšu, ta se liší podle výrobce a nálady (já měl původně šedivé, vyměněné je oranžové).

[http://kutilska.poradna.net/file/view/1903-0176038 9-jpg]

to Kurt: děkuji za pomoc, relé jsem zakoupil, taky raději 2ks :-)cena 35 Kč/ks. Už je vše vyměněno a teď jen počkat, až se myčka naplní nádobím a udělat test, jestli to bylo opravdu ono. Uf, snad to bude v pořádku a nebudou před vánoci nečekané výdaje. Držte mi palce a dám pak vědět, jak to dopadlo. Ještě jednou děkuji, Martin

Dobrý den,
tak dnes myčka otestována, ale pouze na 45st a vypadá to, že je OK. Nádobí je suché, čisté !!!! Děkuji za dobrý typ na rychlou a levnou opravu. Snad to zase nějakou dobu vydrží. Přeji krásné svátky všem.
S pozdravem Martin

Zdravím. Myslím, že mám podobný problém myčka elektrolux ESF 6122. Koukal jsem na to relé a jeden kontakt byl úplně bez cínu. Zatím jsem ho znova přiletoval, ale není to ono. Je problém se sušením a tak. Koukal jsem na to relé, ale nemůžu ho sehnat. Neví někdo kde ho seženu? Typ JS1-B-12V-F-H111
Koukal jsem na net, ale našel jsem ho jen v USA. Doprava 600,- a minimálně 100 kusů. :)
To relé má hodnoty 12V, 10A, 125Vvlnovka, nedá se to nahradit nějakým od jiného výrobce? Děkuji.

Soudím, že to relé bude stejné - zkuste ho vyfotit, případně dodejte i rozměry. I na tom relé, které jsem koupil já, je několik hodnot - konkrétně: 15A/125V střídavých (to je ta vlnovka), 15A/24V stejnosměrných, 10A/250V střídavých. Má vaše relé také 5 kontaktů?

edit: důležité je napájecí napětí - to "moje" relé má 12V stejnosměrných.

Co se týká relé s vypálenými kontakty, jde běžnou závadu. Souhlasím, že relé RAS1215 je totožné s originálem (platí u EDW1510 ale určitě i u jiných téže řady). Já jsem jej tam namontoval až asi 2 roky po závadě v souběhu s jinou opravou (viz níže). Prvotně jsem závadu relé opravil tak, že jsem do boku vedle elektroniky vyvedl externí vodiče (Pozor nutno pracovat elektricky přesně, dodržet izolace !!!!) a dal tem jakékoli relátko 12V/10-15A co jsem měl doma. Bylo tam 3 roky až do závady tachogenerátoru (a bylo by tam na věčné časy, nebýt níže uvedené opravy). Z toho plyne, že pokud nemáte příležitost nebo se vám nechce platit poštovné, z nějakého vraku vytěžte relé 12V/8 až 15A a klidně jej namontujte vedle krabičky s EDW, místo tam je.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx

Píšu sem odpověď hlavně z důvodu potvrzení postupu, když myčka tzv. nesuší na závěr programu. V mém případě šlo o závadu tachogenerátoru, který je nasunut v zadní části kulisy statoru oběžného motoru. Jde velmi snadno demontovat.

Diagnostika:
v servisním módu Id0 (závada tacho). Program normálně běží, hřeje vodu, ke konci programu se topení vypne. Sledoval jsem signál tachogenerátoru. Asi hodinu tacho dává napětí kolem 5V/300Hz. Jakmile se motor prohřeje, tacho ztrácí napětí na velmi malé do 0.5V/ frekvence se pochopitelně nemění. Asi nějaký zkrat, nevím proč. Akorát při ztráte napětí topení vypíná.

Dočasné řešení:
Přepnout v servisním módu z impulzního mytí na trvalý výkon. Myčka se začne chovat normálně.

Trvalá oprava:
výměna kroužku tachogenerátoru. http://www.espares.co.uk/product/es1568233/washing -machine-motor-tacho-coil, došlo do 7 dnů. Cena zde je asi 500,-- Kč lze platit kartou.

Problém vyřešen, myčka opět v impulzním mytí, jako nová. Za ušetřené peníze si koupím ňákou "technickou hračku."

Jsem profi servisní technik a závadu, že stroj nesuší obejdu bezpečně tak, že odstřihnu vodiče tacha, vložím malé, zalité trafíčko 230/9V 50Hz a napájím jej primárně na přívodu oběžného čerpadla, s ním pak na sekundáru spojím elektroniku a kašlu na nějaký debilní tacho kroužek, který má jasně danou životnost, trafo je "nekonečně" žijící :-)

Nikoliv profi , ale spíše amatér. Pročpak tam to tacho asi je? Každý trochu zběhlý v obvodech apod. aspoń vytuší , že je to pojistka aby nešlo topení kdyby se přestal otáčet motor. Stačí si prolistovat výrobní manuál. navíc je to součástka za necelých 100,-Kč a výměna na 2 minuty.

taky dotaz, myčka AEG Favorit 6280, stáří cca 10 let: nedavno nám začala unikat voda, takže aquastop, vyřešeno těsněním a novou hadicí a po opravě těsnění přestala nahřívat vodu, topné těleso OK, silové relé OK, a teď nevím, kde mám najít to malé relé o kterém se tady výše píše. Dole pod dveřmi je jedna deska, kam je připojeno silové relé, asi teplotní sonda a pod, je tam taková černá součástka 2x2x2cm, ale není popsaná. Tak fakt nevím, kde je chyba. Díky za radu.

Zdravím! Doledave, prosím, našel si to relé? Kde pod dveřmi? Mám podobný problém: myčka AEG F-65060 přestala ohřívat vodu (stáří 9 let). Napětí na cívce by se snad dalo změřit => pak demontované relé přinést např. do GM-electronic by snad mohlo k nákupu stačit (aby pasovaly vývody). Děkuji.

Dobrý den,mám problém na myčce zanussi DWS 4704 .Myčka mi napustí vodu,ale nezačne hřát a tímpádem mi ani nepostupuje program dál .Vůbec nevím co stím.Můžete mi prosim někdo poradit. Co.to může být

Dobrý den, mohou to být minimálně 3 různé součástky, nicméně i u vás bych doporučil začít tím nejjednodušším - odpojením myčky z elektřiny, rozmontováním předních dvířek a kontrolou tištěného spoje PCB na přítomnost "studených spojů" či známek působení vysokých teplot. Zaměřte se zejména na relé, které bude jednou z největších součástek na oné PCB.

Pokud tam opravdu není (bylo by na desce ve dveřích) pak se nemohlo pokazit a problém bude tedy jinde - pokud máte tu desku vyndanou, zkontrolujte konektory na ní (zda jsou dobře přiletovány k desce) a dejte ji zpět. Zkuste, jestli závada trvá. Víc ve vašem případě bohužel neporadím, neb jsem v tomto tématu popsal svoji zkušenost s opravou mojí vlastní myčky (která se zjevně dle ohlasů podobá mnoha jiným myčkám), ale jiné typy neznám.

Ahoj.Mám s myčkou AEG stejný problém:nádobí je po umytí mokré a studené.Myčku jsem rozebral,relé našel ,ale žádný"vyhřátý" spoj u relé nevidím.Mám ho i přesto vyměnit ,nebo může být závada i jinde?Předem dík za jakoukoliv radu. :-)

Vyletoval jsem relé, proměřil ho s tím, že jsem ho s 12 V zdrojem i zkoušel spínat - fungovalo. Tak jsem ho naletoval zpátky s tím, že to asi bude topné těleso, což by znamenalo vyklidit skříňky, odpojit myčku od vody a odpadu, vytáhnout z linky, položit na bok… nicméně, vyzkoušel jsem rychlý program a - funguje! Takže se taky přidávám k těm, co stačilo jen proletovat relé. Mimochodem, je to Electrolux ESI 6421. Stačí povolit šest vrutů.

Jo a ještě sem dám informaci o servisním módu u Electrolux ESI 6421.

1. Myčku vypnout
2. Držet první a třetí zleva (kupa nádobí a sprinter)
3. Myčku zapnout, ty dva pořád držet, než se rozblikají tři diody
4. Když zmáčknete první zleva, objeví se první chyba, případně další, nebo nula když žádná další chyba není
5. Dalším mačkáním projde pračka všechny cykly
6. Kdykoli můžete vypnout

U topného tělesa nebo relé bude problém 60. Neotestuje se přímo těleso, ale chyba přímo znamená, že se nezvýšila teplota, když měla. Jestli chcete otestovat relé, musíte v bodu 5. nejdřív napustit (6), a pak zahřívat (7). Prázdnou myčku těleso zahřívat nebude. A ještě jedna věc. Naše závada se objevovala postupně. V průběhu několika posledních měsíců někdy pořádně neumyla, a časem jsem si spojil, že zároveň bylo nádobí studené. Postupně se to stávalo častěji, což by i napovídalo, že závada je spíš studený spoj, než vadné relé.

Dobrý den,
mám podobný problém... Jenže po té, co jsem 5x !!! vyměnil relé jsem
zjistil, že blbne sama řídicí jednotka: po mycím cyklu ve studené
vodě prostě zpátky zavřu dvířka a znovu spustím program...
Dá se něco dělat s další elektronikou??
Už bych žádný tisíce do opravy nedal, poletí z okna.
Díky předem Honza.

Zdravím,

to samé. myčka AEG 88010IM vestavná. Relé vyměněno, opět bez výsledku.

Na 30 min režim vše je jak má být, voda horká apod. Jen je všechno nádobí mokré (což je ale v pořádku, neb v tomto režimu není zahrnut režim sušení).

Při režimech vyšších (65 minut / auto / 70 intenziv apod.) ale na konci cyklu je nádobí studené, mokré, žádná pára ...
Když v průběhu mytí otevřu dveře a zase je zavřu, je nádobí horké, vyvalí se pára, cyklus proběhne OK a nádobí je na konci sušení skoro suché.

Co s tím ? Napadá vás něco ? Topné těleso asi bude OK, když na 30 minut je vše OK, což ?
Termostat ? Čidlo ? Či vyměnit elektroniku (opravář dělal asi před rokem kvůli hlášce chyby elektroniky, stálo to mnoho tisíc korun, chtěl bych se tomu vyhnout) ?

Díky moc za rady !

Aleš

Tak problém nalezen.

Jsa povzbuzen uspesnou opravou LG pračky jsem opět vytáhl zpod linky tu zpropadenou vestavnou mycku 88010im, kterou jsme stale používali jen na 30 min program bez sušení.

Poustel jsem furt dokola ty delsi programy a meril a meril a meril vse, co se dalo s beznym voltmetrem. Bylo to dost napytel, protoze ta potvora vzdycky prestala topit (a timpadem susit) vzdy az pri poslednim teplem ohrevu po cca 100 minutach.

Pred půl rokem vymenene (stejne to nepomohlo) rele OK, spínač hladiny OK, spinac přetečení OK, cidlo teploty OK, topne teleso OK (kdyz uz relé seplo, tak topne teleso jelo bez problémů, odpor OK)...

... az jsem prisel na to, že po zahajeni posledniho teplého oplachovani pri seplem rele vyleti odpor výstupů tachodynama na motoru obehoveho cerpadla z obvyklych cca 250 Ohmů na zavratnych 32 kOhmu a to stridave napeti tachem generovane padne k nule (ve svetlych chvilkach fungujiciho tacha hazelo cca 5,5V stridavych pri mazleni se s nadobim pri nizsich otackach, kdy nemelo jet topeni, a pri seplem topeni a plnem ceresu motoru 9,6V).

fiknul jsem vyvody z tachodynama, vymontoval z rozvadece baraku nepoužívany trafo pro domaci telefon davajici i 9V stridavych a 30mA bez zateze, jeho vstup napojil na 230V fousy napajejici motor. A jeho vystup podstrcil ridici PCB namisto vystupu z tacha.

Mycka jede jako zamlada, hreje az do konce, kdy ma ... a suší. Nadobi opet krasne suche.

Tacho asi previnout davat nebudu, na jednech SK strankach jsem nasel komplet novej motor vcetne tacha za cca 60 EUR vcetne dopravy, to uz je skoro stejna cena, jako bych dal za previnuti a crcani se s tim. A se zarukou novyho dilu a bez pochyb o jeho izolacnim stavu. Za novy motor u nas v CZ chteji dle stránek, co jsem prošel, skoro 3000 Kč. To bych za to nedal.

takže mycka jde zpatky pod linku s tim pridanym trafem, nez prijde novej motor. Pokud by se stalo, že motor odejde uplne a bude se prehrivat topne teleso, jsou tam tri pojistky, ktere by to poresily (cidlo teploty v jimce a pak vratna a nevratna pojistky na 98, resp. 208 stupnu na topnem telese...)

Snad toto nekomu pomuze ... fotky docasne opravy prikladam ...

Dobrý den, je až neuvěřitelné, kolik let toto téma "žije" a kolika lidem už pomohlo. Stejně tak i já se inspiroval ještě před pájením relátek a po srovnání podobných projevů myčky jsem se dal do měření tachogenerátoru. Potvrzuji identický průběh "odporu" tacha (250 ohmů před chodem motoru), po spuštění 5,5V AC a plný výkon čerpadla cca 9,5V AC. Myčka byla zapnuta na program 70st Celsia...teplota se začala zvyšovat a při cca 35stupnich nastala na tachu skoková změna napětí na nulu (ohřev přestal). Po vypnutí a snaze měřit odpor - prakticky nemožné - mimo rozsah multimetru (až po vychladnutí tachogenerátoru opět původní stovky ohmů).

Závada potvrzena - tachogenerátor.
Měl bych však jeden zásadní dotaz na ty, co opravovali závadu tachogenerátoru, ať už jakýmkoliv způsobem. Jaká je standardní pracovní teplota oběhového čerpadla? Tachogenerátor se logicky ohřívá s chodem čerpadla a mění el. vlastnosti, není to tedy spíše důsledek závady čerpadla? Choval by se stejně i nový tachogenerátor na stávajícím čerpadle při rostoucí teplotě (jistě, trafem tento problém obejdu, ale stejně)?
Po dokončení programu na čerpadle udržíte ruku jen pár vteřin - je to normální? Díky za zkušenosti

Taky se přidám. Mám AEG Silence Sensorlogic 11 let. Po cca 6-ti letech přestala ohřívat vodu. Oprava řešena propájením PCB okolo relé. Nyní přestala hřát znovu. Zkontroloval jsem tedy opět cesty - v pořádku, dále jsem zkontroloval topné těleso - taky O.K. Vypadalo to tedy na vadné relé. Vyměnil jsem tedy původní relé za prověřené RAS1215 z GME a ejhle, první test proběhl v naprostém pořádku. Ovšem při dalším mytí již byla opět voda studená.
Po různých pokusech o zprovoznění a měření jsem dospěl k závěru, že řídící jednotka vůbec nesepne relé, na cívce se neobjeví 12V. Při různé manipulaci s ŘJ se mi ji občas podaří dostat do stavu, kdy spíná a to až do konce mycího cyklu. Po zapnutí po nějakém čase už ale zase nic.
Očistil jsem kontakty na PCB i konektoreh, napružil kontakty, ale bez výsledku. Dokonce jsem i vyměnil ty 4 kondenzátory na PCB, protože ty všude časem vyschnou, ale taky bez výsledku. Tak pak už nevím.
Buďto je problém v logice řídíci jednotky nebo nějaké čidlo brání ŘJ aby sepla relé.
Máte někdo nějaký nápad?

Dobrý večer, myčka Electrolux ESL 66010 mi přestala ohřívat vodu. Nejčastější závada zde byla odstraněna vadným relé. Mám však podezření na čidlo hladiny vody. Nevíte prosím, jak čidlo prověřit? Vlastním myčku 9 let. Děkuji s pozdravem.

Ano, pred relatkom je dioda, pokial ale nemas schemu, tak nezistis jej typ, resp.iba toze je to SMD. Ale diod je x typov, bez schemy je to cista okometria a triafanie sa.

Pre Kurta - mne umyvacka Electrolux prestala hriat vodu, vymenil som relatko (iny typ, ale predajca sa dusoval ze je to zase len genericky typ), ale relatkom to nebolo, mne sa odpalila ta SMD diodu pred relatkom, a zaroven mi opalilo kontakty na krajnom konektore 230V, cez ktore relatko zopina vyhrievacie teleso. Vyhrievacie teleso je OK, rovnym 25ohmov, co zodpoveda napatiu a prudu, na doske uz nemam co vymenit, takze tu som uz asi dosiel, jedine novy board za 120 EUR. Aj ked zahada je, ze board facha na vsetkych programoch, len ta studena voda. Mozno ked vymenim cely board, zistim, ze odislo nejake cidlo za par drobnych ;)

Cau. Tak na jednom foru mi poradili, ze je to asi vadna Zenerova dioda. Takovy maly rezavy vedle relatka. Pokud se pali civka uvnitr, melo by to byt tim. Pokud kontakty na Rele je to udajne spatne topne teleso.

Akorat nevim jakou hodnotu ma ta dioda mit k rele co tam dam. nasel jsem jeste tohle, ktere je na novem modulu releg5le-12-p634-065

Existuje na to nejaka rovnice??

Tak snad to nekomu pomuze pri domaci oprave.

Ano, bude to zenerova, ale nevies jej hodnotu a tam je problem. Ak je dioda prebita, to zistis merakom velmi jednoducho, proste ju prepipni, ak na multimeteri vrieska, tak je prebita. Dolezite je ju pred meranim z plosaku vypajkovat, aby si nemal zkreslene meranie. Ty mas sice zenerku - to male rezave/hrdzave ako klasicku suciastku durch cez plosak, ja ju mam ako SMB, povrchove pajkovanie, ale to je detail, princip je rovnaky. Problem je, ze vymena diody nepomohla.

Relatko, na co si dal link, vyzera ze to bude to iste ako to od Kurta, len nejaka genericka nahrada. Pokial je na 12V, pasuje miesto povodneho, je to v poriadku. U mna je ten problem, ze relatko odpalene nemam (ale pre istotu som vymenil), diodu som mal odpalenu, vymenil som, ale to je cisto vec nahody ze by som sa trafil do spravnej, a furt studena voda. Uz som stratil nervy po 2 dnoch skumania a objednal som novu Siemens. Ale pokial by sme nasli riesenie, tak stara/opravena Electrolux by sa mi na chalupe zisla :)

Já tam dal 1N4148, protože jsem ji měl doma a už to tlačí(funguje)! Relé jsem taky vyměnil, i když cvakalo, nicméně byla upálená noha na tišťáku, takže se dá předpokládat, že je problém i unitř relé, byť na zkoušečce píská.
Hned jsem vyměnil tak všechny kondy za nové.

Dobrý den. Myčka Whirpool ADG 6240 FD (od začátku problémy - 2x reklamace) netopí a zřejmě ani neohřívá vodu. Hlásí F8 E1, po prolití horkou vodou, proplach octem, vyčištění filtrů a senzorů program doběhne do konce, ale nádobí stále špinavé, po ukončení programu studené - stále netopí. Rozebrána - na základní desce 4x relé !!!, vyndány senzory v odpadu, vyčištěny. Co dál. Oprava 1000,- jen za příjezd servisáka a diagnostika chyb + ???,- za náhradní díly.
Díky za pomoc.

Zdravím, mám opět dotaz na Vás zkušenější, myčka zase stávkuje, vodu po výměně relé stále ohřívá,
bohužel nyní přestala stříkat voda z rozstřikovacích ramen. Myčka rozebrána, projel jsem diagnostiku,
při kroku 8 - oběhové čerpadlo - voda pouze "poskakuje" v přívodní trubce k hornímu rameni. Oběhové čerpadlo
se točí. Ještě jsem zkusil vypnout pulzní mytí - žádná změna. Díky za každý tip.

Díky, hned po ránu jsem na to vlítl, pustil jsem program, myčka napustí množství vody viz. foto,
poté sepne čerpadlo, z boku je v průhledné trubce vidět jak voda vyjede k hornímu ramenu je slyšet jak voda z ramene vytéká,
ale je to tak malý tlak že s ním vůbec nepootočí. Po cca. 10 vteřinách voda v trubce klesne a pak postupně klesá a klesá.
Čerpadlo stále jede ale podle sluchu to má hrozně malé otáčky a takový zvláštní cvakavý zvuk. Poté se samozřejmě začne vařit voda
u topení a to už myčku vypínám ať ještě neodpálím topení. Při diagnostice tento zvuk slyšet není, otáčky jsou podle mě také vyšší
ale vodu to nahoru nevytlačí.

Neni tohle stejnej případ ? Zarezly plechy ?

http://kutilska.poradna.net/q/view/104120-mycka-ae g-fauto-mycka-nemyje-jen-huci

Motor ma snahu, ale nestačí - motá se pomalu a pomaleji.
To cvakani by mohl byt nějaký bordel ve vrtulce čerpadla na obehovem motoru. Ale ze to tak padá dolu s výkonem mi spis přijde na motor jako takový. Nemá tam co cvakat, neni napájen relatkem, ale triakem.

Můžeš zkusit:
1) změřit napětí a proud, jaký jde do motoru
2) vyčistit čerpadlo a jeho kabinet vrtulky
3) hlavně se ale podívej na plechy motoru zespodu nějakým zrcatkem třebas (je tam dost blbej pristup zespodu, pokud to cele nerozhodis)

Bez měření se asi uz dal nikam moc nedostaneš, budes tomu muset čtvrt hodiny věnovat ... ;-)

Nejjednodušší je stáhnout si z internetu manuál na tvůj konkrétní multimetr. Tam budes mít vse vysvětleno pro Tvůj konkrétní typ.
Principy jsou stejný, ale zapojeni fousů se muže lišit dle konkrétního typu.
Každopádně odpor se měří při odpojenem napájení (a vybitych kondenzatorech, pokud jsou v obvodu, což je tento případ).

Az si to nactes, změřit, zda je motor napájen 230 V AC, kdyz by se měl motat.
Tohle zvládneš určitě.

Pokud 230 V AC tam jde (a troufnes si dal), vyndal bych motor, přepnout multimetr na měření DC napětí, připojit hroty na kondenzátor na pomocném vinutí motoru (bude to slušně velkej špalek) a měřit stále napětí na kondenzátoru, dokud jeho napětí neklesne na skoro nulu (muže to trvat dost dlouho, nez se přes merak vybije, ale musíš to absolvovat, abys v dalším neodpálil merak; jde to podstatně urychlit namotanim výkonového odporu mezi hroty meraku cca 2 kOhm, ale to asi nemáš doma). Pozor, nabitej kondik muže kopnout, dokud jej nevybijes, nedotykej se ho ...

Motor odkrytovat, aby ses dostal na vývody pro primární i pomocné vinutí motoru. Pak změřit, zda odpor primárního vinutí je nějakých 55 Ohm, sekundárního cca 125 Ohm. Měřeno přímo na fousech daného vinutí, ne přes kondenzátor. Vinutí musí mít mezi sebou (primární a pomocné) nekonecny odpor.

Pak změřit (pokud mas schopnej merak), zda kondenzátor ma stále kapacitu na něm uvedenou (nějaký 3-4 mF ?). Je to jen orientační měření, kdyz neni kondik vypojen z obvodu, ale tady to stačí.

Pokud maji vinutí řádově jinej spatnej odpor, maji mezi sebou svod, nebo kondik je špatný, projevovalo by se to pomalejším motanim motoru a motor by asi asi i více hřál, nez v OK stavu.

Díky za super spolupráci, motor je tedy napájen 230V AC, Tak jsem ho vymontoval a chtěl vybít kondenzátor, avšak napětí 0.
Tak jsem motor opět připojil k myčce, přes diagnostiku spustil a v tu chvíli do něj teče 70V AC. Po vypnutí myčky jsem
přepnul měřák na DC, napětí na kondenzátoru 0. Dělám něco špatně, nebo je kondík KO?

Divny ... Takže kdyz měl motor běžet, šlo do nej 230 V AC, po vymontovani a vracení zpet jen 70 ? Obojí v okamžiku, kdy měl motor běžet naplno uprostřed myciho programu ???

A kolik ohm je odpor primáru toho motoru ?
Při vypnute mycce nejprv over, ze kondik je vybitej. Odpoj konektor s přívodními kabely, co jdou k motoru od desky elektroniky, od toho motoru.
Pak na konektorech motoru zmer odpor primaru (odpor mezi těma dvěma vývody motoru, co k nim jsou normálně připojeny ty dva cerny vodice od desky elektroniky). Kolik ? A to stejne mezi vývody motoru, kam se normálně připojují ty žluté dva vodiče je kolik ?

Umí tvůj merak měřit kapacitu ? Abychom aspoň orientačně věděli, jakou ma ten kondik kapacitu ?

Zdravím, ještě jeden poznatek, čerpadlo jsem vyzkoušel bokem - natvrdo zapojil na 230V, přívod vody z umyvadla, hadice do kýblu, při přicpání hadice tlak jak blázen. V myčce všechny cesty pro vodu průchozí, ale závada přetrvává. Máte prosím ještě nějaký jiný nápad než koupě nové myčky? Díky.

těžko takto na dálku soudit, nicméně, pokud motor jede vedle naplno bez problémů (a těch voltíků, co jdou do motoru z desky řídící elektroniky jsi naměřil málo - mělo by tam být při plném céresu 230 V AC a při pulzním převalování něco kolem 140 V AC), hádal bych asi na závadu na desce té elektroniky. Možná by na ní stačilo vyměnit triak a pár odporů, co jsou okolo a jelo by to OK. Odpor prim. vinutí jsi naměřil 95 Ohm, čekal bych méně, ale zásadní to asi nebude ... těch 220 Ohm na žlutých fousech je perfektní hodnota. Možná bys mohl ještě změřit, když máš vyhozený motor vedle, kolik se objeví V AC (ne DC) na vývodech z motoru pro ty žluté fousy, když jede naplno - a zda se tato hodnota v čase (když se motor prohřeje) klesá nebo ne. Měl bys tam naměřit něco přes 9 V AC, když motor jede na plné pecky ...

Toto vlákno nějak utichlo bez vyřešení, tak přidám svou zkušenost. Projevila se mi podobná závada. Myčka jakýkoliv program dokončila, ale nádobí špinavé a studené a jen sem tam ošplíchané vodou. V servisním módu letité chyby iF0, ib0, i10. Akční členy všechny v servisním módu fungují, pouze čerpadlo dává malý tlak. Ze spodního ramene jen crčí voda cca 8cm a sotva se pohne a do horního ramene ani vodu nevytlačí. V tomto servisním módu i na jakémkoliv programu mytí naměřeno při chodu čerpadla na svorkách AC 100V.
Myčku jsem komplet rozebral. Hydraulická cesta kompletně kontrolována a průchozí. Kondenzátor motoru 3uF je OK ( kapacita, ESR). Čerpadlo proměřeno bez kondenzátoru a všechny vinutí přesně a OK. Izolační stav OK. Po připojení přímo na AC 230V jede jak má i s tachodynamem.
Pozornost jsem upřel na řídící jednotku. Od pohledu triak motoru OK, v podstatě součástky všechny pohledově OK, kromě Elytů. Ty už jsou na první pohled jak sudy a jeden dokonce vespod s vyhřezlou ucpávkou. Všechny vyměněny. Staré jsem proměřil a všechny 3ks 220uF neměli kapacitu. Jeden nekonečno, druhý 85uF a třetí 58nF.
Po výměně elytů jsem vyzkoušel hned mycí program a na rozebrané myčce jsem hned na trubce k hornímu ramenu viděl, že čerpadlo opět tlačí málo. Naměřeno opět jen AC 100V. Tak jsem program ukončil, v servisním módu vypustil vodu a nechal projet testovací rutinu (servisní mód + S3) aniž bych cokoli demontoval či měnil. Myslel jsem, že se nějak regeneruje turbidity čidlo (bylo dříve také vymontováno a pročištěno). Testovací cyklus ohlásil 16min a hned v průběhu spuštění čerpadla bylo vidět a citelně slyšet, že tlačí i do horního ramene, kde voda pleskala tak hlasitě, že nešlo přeslechnout tu změnu. Na čerpadle v tuto chvíli naměřeno AC 201V.
Od této doby myčka jede už na jakýkoliv program, ale na čerpadle jsem nikdy nenaměřil celých 230V. Kolísá to v okolí těch 200V (199-201V).
Jako bonus přestala řídící jednotka vydávat cvrčivé zvuky hned po zapnutí (což dělala) :-)
Snad to někomu pomůže.

Zdravím, mám velice laický dotaz. Jak spustím myčku v servisním modu? Jedná se o něco stejného jako spustit PC v nouzovém režimu? Snažil jsem se o něco takového, ale v návodu se pochopitelně o něčem takovém vůbec nepíše. Mám myčku Bosch SGS45N62, /viz poslední dotaz na konci tohoto vlákna z 26.11). Omlouvám se všem odborníkům za tento dotaz, ale přece jenom zkouším to poprvé. Děkuji za odpověď

Také zdravím. Já mám starou myčku Elektrolux ESL 46010. Postup na uvedení do servisního módu podobných myček Elektrolux AEG, apd. tady je výše od Al2 https://kutilska.poradna.net/questions/2276664-mycka-neohriva-vodu#r2319745
U Boshe to může být jinak, nebo nemusí být vůbec. Nejsem odborník na myčky, jen bastlíř/elektrikář. Ale zkuste projít přiložený servisní manuál od Boshe např. https://uloz.to/!LrYFx1S0Llyt/bosch-dishwasher-training-pdf

Vážení,
dnes jsem zjistil, že po mycím programu zůstalo nádobí mokré a studená voda.
Tak jsem se domníval, že to bude topné těleso, hledal jsem a naštěstí jsem objevil tuto poradnu.
Dle rad jsem vyndal elektroniku, ale relé a kontakty byli jako nové (skoro 12 let stará AEG, výroba Německo). Nic méně jsem dal na další rady a zkusil jsem relátko přeletovat! No pánové a dámy, musím vám poděkovat za ušetřené starosti a peníze, myčka opět funguje. DĚKUJI
Teď bych ještě potřeboval takovouhle radu s komb. lednicí Liebherr, protože mrazák si žije vlastním životem a občas nemrazí, převážně v noci začne pípat alarm. Nechal jsem mrazák vyschnout, vydrželo to půl roku a už to zase zlobí. Kdyby měl někdo radu, nebo odkaz kam kouknout, budu rád. Ještě jednou díky. Mirek

Ještě jednou zdravím. Před cca 4-5 lety jsem měnila relátko u AEG myčky, protože nehřála. Fungovala skvěle, ale teď se závada objevila znovu. Relátko mám vyměněné, všechny spoje zkontrolované - nic jsem nenašla. Zapojila jsem a smutek... Tentokrát výměna relátka nepomohla.
Může to být topným tělesem? Nebo něčím jiným? Zvládnu si to opravit nebo už mě čeká koupě nové myčky? Asi bych potřebovala nějaké foto, jak to, co bych měla vyměnit, vypadá, kde to je...
Pomůže mi někdo prosím?

Díky této diskuzi se nám povedlo už 2x opravit myčku s nefukčním ohřevem vody a sušením nádobí. Nyní máme ten problém, že i po výměně relé všechny programy myjí, ale v teplé vodě pouze jeden (ten nejkratší), u ostatních programu se ohřev vody ani konečné sušení nespustí. Netušíte někdo, kde může být zakopaný pes?
Jedná se o letitou AEG Silence Plus.
Předem díky!

Přesně jak píše Al2 - vadné tachodynamo. U naší AEG Silence Plus jsem ho měnil asi po 11 letech provozu.
To nepatrné kolečko s dvěma dráty stojí cca 400 korun, záleží jak který servis na díly. Doporučuji vadné tachodynamo vymontovat a porovnat rozměry přímo na prodejně. Já takhle kupoval úplně stejný kus, jen na účtence označený jako Zanussi. Pro přístup k tomu tachodynamu je potřeba sundat pravý boční plech, samotný kroužek je zajištěn 2 zobáčky. Odpojit 2 kontakty (konektor je přicvaknut na těle čerpadla). Montáž zpátky už jen nacvaknout kroužek na čerpadlo, připojit kontakty a vrátit plech. Je to čisté, originál funkční, žádná řezničina.

Tady v tý debatě o kus dřív se dá najít několik návodů jak to tachodynamo "elegantně" nahradit trafíčkem asi za 130 korun, nicméně když si vezmu jen tu pakárnu tam to trafíčko nabastlit, tak už mě to nebaví. A pak dál se třást kdy se na to dostane voda a myčka mě praští, nebo pokud se doopravdy porouchá a zastaví čerpadlo, tak pak ta rožhavená topná trubice bez vody asi nadělá pěknou paseku ... ale o podobných neúspěších takovéhle opravy se tady už asi nedočteme.

P.B.S.

Jo, to je přesně to ono tachodynamo, konečně ho zavedli i do e-shopu :-) Píšou že je skladem, čemuž bych věřil, protože když jsem řešil svojí myčku, tak jsem jenom jel kolem, zeptal se a rovnou odvážel domů.
Bohužel jsem si tenkrát nedělal obrázky, ale obrázky čerpadla pomůžou s identifikací: https://nahradni-dily.elektrometal.cz/nahradni-dil/obehove-cerpadlo-do-mycky-nadobi-aeg
Tachodynamo je to nenápandné zapuštěné cosi kolem osy čerpadla a čouhají z toho 2 žluté dráty. Ty vedou do konektoru na boku čerpadla, odkud je potřeba je při výměně vyndat. Malým šroubováčkem se kontaky dají lehce uvolnit a vytáhnout aby udělaly místo pro nové. Na pořadí kontaktů toho tachodynama naštěstí nezáleží, ani na jeho orientaci pokud si dobře pamatuju.
Držím palce ať se dílo podaří :-)

Uff, tak náhradní díl dnes dorazil a myčka prochází testovacím cyklem, spustila jsem automatic a evidentně hřeje, takže snad mohu slavit vítězství... ale tedy, jestli toto byla ta jednodušší operace, tak ještě, že jsem se nepouštěla do té složitější ;-)
Demontáž pravého bočního plechu a následné nalezení umístění tachodynama proběhlo bez komplikací, ale odstranění tachodynama, to byl tedy oříšek - pochopila jsem podle Vašeho perfektního popisu, co odkud vytáhnout, jen provést to v praxi byla práce na několik hodin. Jedna z paciček na žlutém drátku ne a ne povolit, chtěla jsem to stihnout, než se setmí, stejně jsem ale skončila s čelovkou na hlavě a v ruce všemi možnými nástroji, které jsem našla v domácnosti a to počínaje modelářským šroubováčkem, přes tenoučký měděný plíšek konče čalounickým špendlíkem. Čtu si stále dokola Vaší větu "....kontakty se dají lehce uvolnit a vytáhnout...." a stírám pot z čela z toho několikahodinového boje. Snad jsem z tohoto klání vyšla jako vítěz a byl to na dlouhou dobu poslední byl s myčkou 8-)
Takže - ještě jednou VELMI děkuji za podrobnou a perfektní radu a vůbec za celou tuto diskuzi a teď si jdu nalít myslím zasloužené :beer:

Tedy pěkně pozdravuju a blahopřeju že se dílo podařilo :-)
Je fakt, že jsem to dělal před 2 roky a druhak jako chlapovi mi to asi nepřišlo tak neřešitelné. Ikdyž matně si vybavuju, že vyndat ten kroužek byl docela vopruz, hlavně díky malému prostoru a velkým rukám. Na druhou stranu dá se pomoct těma vývodama, že si je člověk přitáhne a pak se ty packy z čerpadla snadnějc vyhejbají.
Co se týče kontaktů, tam by z jedná strany měla být taková napružená zarážka, kterou je potřeba zmáčknout a pak už to jde lehce vyndat z konektoru. Omlouvám se za vynechání informace o té zarážce, nějak to bral podle sebe, že prostě každý ví jak fungují tyhle jazýčkový kontakty :-[ Na druhou stranu tu zarážku jste mohla klidně zničit, protože starý kontakt už není potřeba a nový má svojí ;-)

Hlavní je, že se Vám to podařilo úspěšně vyměnit a na dalších cca 11 let máte pokoj alepoň od tohohle :-)

P.S: jak tu hodně lidí píše o přepájení/výměně relátek, tak to musím říct že jsem u naší myčky zatím nedělal a ani deska nevypadala že by to potřebovala. Tak si budu držet palce ať to tak ještě pár roků zůstane :-)

Děkuji, děkuji a dílo se opravdu podařilo - myčka svou práci dokončila přesně podle očekávání a otevření dveří po skončení cyklu bylo završeno vychrčením horké páry..... to už dlouho nebylo ;-)
Vůbec se nemusíte omlouvat, že jste se nezmínil o jazýčkových kontaktech, to jsem pochopila, jak tento zámečkový systém funguje a u jednoho konce se mi to povedlo uvolnit rychle, ale druhý konec držel jak přibitý, po těch letech to tam bylo nějak "srostlé" a i když jsem byla přesvědčená, že jazýček jsem pro odemknutí a vytažení zmáčkla, tak drátek s plíškem nešel ven. Máte pravdu, při této titěrné práci se mé ženské hubené prsty docela šikly, nicméně i tak se mi povedlo drátek od plíšku utrhnout... no a pak teprve začalo to správné martirium, jak ho dostat z toho plastového konektoru. Nebudu Vás zatěžovat podrobnostmi, vidět mě nějaký odborník, tak se pobaví, ale dobře to dopadlo a myjeme :-)
P.S.: výměnu relé za sebou máme už dvakrát, poprvé to na nějaké 2 roky pomohlo, když myčka opět přestala mýt v teplé vodě a sušit, tak nás nenapadlo, že by mohla být chyba jinde a rovnou jsme opět nechali přepájet relé - prý bylo v pořádku a "cvakalo" a je pravda, že vadu to odstranilo jen částečně a myčka dokázala oplachovat v teplé jen na 30min program, no a zde začíná můj příběh s tachodynamem :-)

Ještě jednou tedy všem děkuji za rychlé rady a pomoc a ostatním, kteří zde rady teprve hledají, tak držím palce, aby byli úspěšní v opravách!

Dobrý den,

můj dotaz je ohledně myčky Bosch SGS45N62 (používaná 3,5 roku), do nedávné doby fungovala výborně. Nicméně musel jsem poprvé přerušit program vypnutím hlavního vypínače a od té doby s ní mám problém. Myčka nedokončuje mytí, resp. stále myje. Na displaji zůstane svítit 1 minuta, ale myčka jede tak dlouho, dokud ji nevypnu buď hlavním vypínačem, anebo nezmáčknu restart, aby vypustila alespoň vodu. Tím pádem se nedostane do sušícího režimu, ani nepoužije leštidlo. Filtry i čidla jsou vyčištěná. Ze začátku tohoto problému se nádobí mylo alespoň v teplé vodě, teď už ani to ne. Zkoušel jsem ji na všech programech, ale všude je stejný problém. Zůstává 1 min a myčka myje stále dokola, průběžně vodu napouští, vypouští, napouští, vypouští... Zarazilo mě, že od té doby, kdy začala zlobit má krátký, rychlý program na 44 minut, předtím to bylo vždy jen 33 minut. Po přečtení zdejších rad, jsem se dostal na PCB (vypadalo jako nové, žádný studený spoj, anebo vyhořelý kontakt). Přesto jsem vyměnil relé, které tady tolika lidem pomohlo, ale problém stále přetrvává. Poprosím o nějakou další radu. Děkuji

Dobrý den,
čtu to poněkolikáté ... tohle mi připadá na pokaženou elektroniku, případně některé z provozních čidel. Leč je to chabý odhad situace.
Možná by pomohlo, proč jste program zastavil hlavním vypínačem ? Nebyl už v tu chvíli nějaký problém na cestě ?
Nicméně to že neohřívá vodu, ještě můžete zkusit proměřit těleso topení, případně tady často citované tachodynamo, zda se chová způsobně a dává smylsuplné hodnoty elektronice.

P.B.S.

Dobrý den,prosím o rady.Mám Beko myčku,přestala ohřívat vodu a sušit.Takže jsem pochopila z komentářů tady, že by to mohlo být relé nebo topné těleso.Jenže nevím,kde to hledat,u většiny myček jsem si přečetla o tom ,že je mají ve dvířkách,ale nevím zda i u Beko.Je tu někdo,kdo by mě poradil?

Dobrý den. Díky za tento dotaz a následné řešení. Máme 16 let starou myčku AEG Favorit s jedinou závadou(aqvastop ventil) a nyní problém výše uvedený. Zvolil jsem postup uvedený v "Řešení"
s tím rozdílem, že jsem šedivé kontakty od relé pouze přeletoval a myčka znovu ohřívá vodu i suší. Zřejmě šlo o vyhřáté spoje.

Dobrý den vespolek. Našel jsem tot téma, protože mám totožný problém. Myčka přestala topit. Jde o typ BEKO DIN 28220. Rozebral jsem ovládací panel, ale jsou tam relé tři. Stejného typu. HF3FA. Neumím určit přesně které je na vytápění. Vizuálně není poškozené žádné. Vyměnit všechny tři? Nebo neuměl by někdo poradit?

Tak myčka už funguje. Relátka jsem vyměnil ze 0515. Byly třeba 5V-oltové. Myčka potom stejně nejela. Takže jsem se vrhnul na výměnu topného tělesa a ejhle. Už jede. Takže relátka byly zbytečné, ale cesta k úspěchu je někdy strastipná. Oprava vyšla celkem asi na 500,-. Diagnostiky u specializované firmy stojí 660,-. Pak by přijeli znovu a opravovali. Takže ušetřeno minimálně 1000,-. Díky

Zdravím,

přestala nám ohřívat (a sušit) myčka. Podle této rozsáhlé diskuze se nejčastěji jedná o vadné relé, čidlo teploty nebo tachodynamo (nevím, jestli je v mé myčce přítomno).

Podíval jsem se na PCB desku ve dveřích a relé (pravěpodobně) našel - vizuálně vypadá v pořádku, ale určitě jej zkusím vyměnit. Co už tak moc v pořádku nevypadá je oblast okolo kondenzátoru C6, rezistorů R13 a R3 možná i okolo toho trafíčka či co to je (viz. fotky). Jinak veškerá elektronika na spodku myčky se zdá být vizuálně v pořádku - nejsou tam žádné zalomené kabely, zoxidované konektory apod. Jenom na jednom připojení (viz foto) je trocha rzi.

Otázka 1: Mám kromě relé topení vyměnit i ty další součástky (kondenzátor, rezistory...)? Pokud ano, co všechno byste vyměnili? Nebo odešel ten "šváb" u R13 rezistoru a můžu tím pádem celou myčku vyhodit? (Myčka funguje jako normálně, akorát neohřívá a nesuší)

Otázka 2: V myčce by mělo být toto relé:
https://bit.ly/2wxKLc9

Lze jej nahradit tímto?: http://www.gme.cz/relras0515

Otázka 3: Porucha by také mohla být způsobena vadným topným tělesem. Je topné těleso ta věc se zrezlým "připojením" z fotky? Vadí tento stav tak zásadně, že by přestalo fungovat? Mimochodem, pokud se skutečně jedná o vstup do topného tělesa, naměřil jsem na svorkách odpor okolo 29-30 ohmů, je to příliš?

Otázka 4: Mohlo by být špatné i čidlo teploty. Existuje nějaký laicky srozumitelný způsob, jak (kde?) změřit, jestli funguje? Mám tušení, že tam asi bude nějaký termistor a jeho odpor by se měl měnit spolu s tím, jak teplou vodu naliju do myčky, ale nevím, kde najít výstup z termistoru a jaké hodnoty bych tam měl naměřit...

Pokud to někomu pomůže, jedná se o myčku BEKO DFN71045S. (nenašel jsem k ní bohužel žádné servisní manuály)

Odkaz na fotky (nejdou mi sem nahrát):
https://uloz.to/file/OpbhqIzL0WQB/myckaneohriva-zip

Dobrý večer všem. Chtěl bych vás poprosit o radu ohledně myčny Elektrolux ESI 5211 LOX (PCN 91152915705)
Myčka normálně myje, ale neohřívá.
Dle rad v tomto vlákně jsem hledal relátko, které bych mohl vyměnit.
Našel jsem ho až na ovládací jednotce na spodu myčky. Jsou tam, ale 2 vedle sebe, nevíte prosím, které by to mohlo být? Ani jedno nevypadá vyhřáté, nebo zoxidované. Nezdá se mi nijak poškozené, viz foto. Přesto bych je zkusil odpájet, sehnat nové a napájet zpět.
V relátkách nemám vůbec zkušenosti, poraďte jaké mám objednat. Je to tohle?

Rele-12V-1-x-250V-10A-HF3FA-012-ZTF-HONGFA-_d108920502_10699.aspx

Dále by to mohlo být tachodynamo. Jak zjistit, že nefunguje. Prosím polopatě pro neelektrikáře.
Je to ono?
https://www.kupaoprav.cz/originalni-sada-tachometrickeho-generatoru-motoru-zanussi-electrolux-aeg-50229052001/?gclid=EAIaIQobChMImY2Nyqf96wIVl7p3Ch1YjgDfEAQYBSABEgIL8PD_BwE

Děkuji moc za rady

Dobrý den,
tak jsem trochu pokročil u té mojí myčky.
- V historii jsem tohoto vlákna jsem se dočetl o tachodynamu, které je přidělané na motoru. Zkusil jsem jestli dává 9V a ono nic.
Měřil jsem ho v průběhu mycího cyklu asi 4x a mrtvo. Našel jsem malé trafíčko (9V, 350mA), připojil ho do svorkovnice u motoru. Z druhé strany konektoru jsem píchnul sondy, abych se ujistil, že tam jde opravdu 9V. Zapnul myčku - a ona stále nehřeje.
- Zkusil jsem připojit topné těleso přímo na prodlužovák do zásuvky a těleso hned začlo bublat a syčet - takže funguje.

Takže jestli je tachodynamo špatné a i když tam přivedu odjinut 9V a topná spirála stále nehřeje, musí být problém i někde s nějakým relátkem - řídící jednotka na které jsou 3 relátka prostě nepustí proud do top. tělesa. Nějaké relátko bude tedy mrtvé.
Chtěl bych se zeptat zda to vidíte taky tak a je moje úvaha správná?
Popřípadě jestli by někdo nevěděl, které relátko z těch 3 by to molo být. Obrázky řídící jednotky s relátkama jsem o 3

Děkuji moc za odpovědi jestli někdo bude vědět.

Dobrý den,
pro jistotu se zeptám - když jste připojit to 9V trafíčko, odpojil jste přitom tachodynamo ? Jak se to má chovat je tu popsané již dříve.
Co se týče relátka, tak měřákem si najít na kterou svorku na desce jsou vytaženy kontakty z topení (případně mechanicky jít po drátech až k desce), a na desce buď najít měřákem který relátko k tomu patří, nebo zase jít po cestičkách až k tomu relátku.

P.B.S.

Díky moc za navedení na to tachodynamo. A jen přidám své zkušenosti. Vadné tacho dávalo 7,3V, po výměně 9V. Odpor vinutí vadného tachodynama 231ohm, u nového 92ohm. Nákup u Elektrometal servisu za nějakých 390Kč. Bohužel u mé AEG Favorit 64860 nestačil přístup z pravého boku. To bylo jen na seznámení. Bylo nutno hodit myčku na záda, povolit dno, vyndat motor, odvrtat nýty klece, která tachodynamo drží na konci motoru, odehnout jisticí packy (které druhou výměnu nepřežijí), osadit do klece nové tacho, přinýtovat trhacími nýty k motoru a zpětně sestavit. Bohužel tento typ myčky má těleso tachodynama uzavřeno v jakési kleci, která jej obepíná jak po obvodě, tak i z čel, takže tacho nelze vysunout a vyměnit bez demontáže motoru viz výše. Magnet, který se na hřídeli motoru otáčí uvnitř prstence tachodynama, je na hřídel pouze nalisován (ale lze jej s použitím mírného násilí ručně stáhnout, pokud by to někdo potřeboval).

Při demontáži motoru doporučuji hodit myčku nad nějaký kanál, vyteče přeci jen nějaké to deci vody. V kuchyni bych to nedělal.

Dobrý den, především všem děkuji za rady v diskuzi jak opravit nesušící a nehřející myčku. Především děkuji p. KURT. Ale ještě mám asi jeden problém. Po výměně relé, myčka sice myje v teplé vodě, ale program je o hodinu delší (není to pokaždé). Tudíž, když ukončí cyklus mytí, je myčka opět studená a tudíž nádobí mokré. S tou dobou mytí už byl občas problém před výměnou relé. Např. program na 75 stupňů myl jednou 6 hodin. Myčka je tedy stará 19 let, ale ještě jsme za 15 korun + 59 poštovné zkusili to relé, které pomohlo. Nevíte náhodou, které třeba další relé by ovlivňovalo ten čas? Děkuji všem za rady. Martina.

Ahoj, narazil jsem na toto fajn téma a poprosil bych o vodítko či radu. Mička(strašná) Amica ZZM416I...závada stejná, neohřívá vodu. Co jsem tu pročetl, deska zkontrolována, relatka preletovana. Nebylo tam nic viditelného co by mohlo značit závadu. Takže má někdo nápad co s tím, nebo jaké to je konkrétně relé ( jsou tam asi 4-5ks) ....nebo kam jít dál, termostat, topné těleso, ať rozebírám na správném místě a jsem to schopny pak ještě poskládat.
Někdo tu tenhle model zmiňoval, ale víc se k tomu nevyjádřil, aspoň označení relé na tistaku ( nebo schéma zapojení by bylo úplně dokonalé, googlu je krátký)
M.