Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Myčka neohřívá vodu

Dobrý den všem. Mám tři roky starou myčku AEG-Electrolux 65410Vi. Dosud běžela bez problémů, pečuju o ní a nevypadala unaveně, až do včerejška. Po mycím programu zůstalo nádobí mokré, v myčce nerozpuštěný mycí prostředek a studená voda (nebylo jí tam moc). Takže: myčka netopí a neohřívá vodu. Poradí někdo, co s tím? (Co jsem se tak díval po internetu, je pravděpodobnější studený spoj nebo vadné relé na PCB, než topné těleso).
Díky za radu!

Řešení:

Vyřešeno. :-)
Skutečně i u mne bylo na vině relé - nechází se na PCB a ta se nachází ve dveřích. Čili rozmontovat dveře, odpojit PCB pd desky ovladače (User Board) a vyndat PCB. Identifikovat problém (relé bylo v místě kontaktů mírně tmavší) a vyletovat. Sehnat náhradu - v mém případě RAS-1215, naletovat, připojit zpět, zadělat dveře a hle - ono to funguje. ::)
Fotodokumentaci jsem bohužel nepořídil. Snad příště - relé jsem koupil hned dvě (jedno stálo celých 30kč). Teď už jen vymyslet, co s ušetřenými penězi za servis....

Vyřešeno. :-)
Skutečně i u mne bylo na vině relé - nechází se na PCB a ta se nachází ve dveřích. Čili rozmontovat dveře, odpojit PCB pd desky ovladače (User Board) a vyndat PCB. Identifikovat problém (relé bylo v místě kontaktů mírně tmavší) a vyletovat. Sehnat náhradu - v mém případě RAS-1215, naletovat, připojit zpět, zadělat dveře a hle - ono to funguje. ::)
Fotodokumentaci jsem bohužel nepořídil. Snad příště - relé jsem koupil hned dvě (jedno stálo celých 30kč). Teď už jen vymyslet, co s ušetřenými penězi za servis....

Dobrý den, včera se nám na myčce AEG projevila patrně stejná závada. Myčka normálně myje, ale po domytí je úplně studená a ádobí je mokré - neusušené. Čtu tady, že se jedná pravděpodobně o vadné relé ? Proto se chci zeptat, kde přesně toto relé najdu ? Rozebral jsem vrchní část dveří, kde se nachází ovládací panel a cca 7 konektory, tyto jsem odpojil, vytáhl tištěný spoj, kde se nachází pro mě nmoooooho součástek :o)
Je tam taková bílá kostička o rozměru cca 1,5 x 1 cm, je to ono relé ? Ze spodní strany je vidět, že jsou 2 letované spoje nepatrně hnědé barvy. Prosím o radu, případně nějakou fotodokumentaci, děkuji. Můžete poslat na e-mail: martin.havirov@seznam.cz

S pozdravem a poděkováním Martin

Mrkněte na tohle video: watch
Je to tam vidět prakticky všechno, pokud něčemu neporozumíte, ptejte se. Relé je skutečně taková kostička, cca 1,5x1cm, na té desce je taková součástka jen jedna, pokud si nejste jist, vyfoťte ji, nebo napište označení, které na té vaší vidíte. Barvu nenapíšu, ta se liší podle výrobce a nálady (já měl původně šedivé, vyměněné je oranžové).

[http://kutilska.poradna.net/file/view/1903-0176038 9-jpg]

to Kurt: děkuji za pomoc, relé jsem zakoupil, taky raději 2ks :-)cena 35 Kč/ks. Už je vše vyměněno a teď jen počkat, až se myčka naplní nádobím a udělat test, jestli to bylo opravdu ono. Uf, snad to bude v pořádku a nebudou před vánoci nečekané výdaje. Držte mi palce a dám pak vědět, jak to dopadlo. Ještě jednou děkuji, Martin

taky dotaz, myčka AEG Favorit 6280, stáří cca 10 let: nedavno nám začala unikat voda, takže aquastop, vyřešeno těsněním a novou hadicí a po opravě těsnění přestala nahřívat vodu, topné těleso OK, silové relé OK, a teď nevím, kde mám najít to malé relé o kterém se tady výše píše. Dole pod dveřmi je jedna deska, kam je připojeno silové relé, asi teplotní sonda a pod, je tam taková černá součástka 2x2x2cm, ale není popsaná. Tak fakt nevím, kde je chyba. Díky za radu.

Zdravím! Doledave, prosím, našel si to relé? Kde pod dveřmi? Mám podobný problém: myčka AEG F-65060 přestala ohřívat vodu (stáří 9 let). Napětí na cívce by se snad dalo změřit => pak demontované relé přinést např. do GM-electronic by snad mohlo k nákupu stačit (aby pasovaly vývody). Děkuji.

Dobrý den,mám problém na myčce zanussi DWS 4704 .Myčka mi napustí vodu,ale nezačne hřát a tímpádem mi ani nepostupuje program dál .Vůbec nevím co stím.Můžete mi prosim někdo poradit. Co.to může být

Dobrý den, mohou to být minimálně 3 různé součástky, nicméně i u vás bych doporučil začít tím nejjednodušším - odpojením myčky z elektřiny, rozmontováním předních dvířek a kontrolou tištěného spoje PCB na přítomnost "studených spojů" či známek působení vysokých teplot. Zaměřte se zejména na relé, které bude jednou z největších součástek na oné PCB.

Pokud tam opravdu není (bylo by na desce ve dveřích) pak se nemohlo pokazit a problém bude tedy jinde - pokud máte tu desku vyndanou, zkontrolujte konektory na ní (zda jsou dobře přiletovány k desce) a dejte ji zpět. Zkuste, jestli závada trvá. Víc ve vašem případě bohužel neporadím, neb jsem v tomto tématu popsal svoji zkušenost s opravou mojí vlastní myčky (která se zjevně dle ohlasů podobá mnoha jiným myčkám), ale jiné typy neznám.

Ahoj.Mám s myčkou AEG stejný problém:nádobí je po umytí mokré a studené.Myčku jsem rozebral,relé našel ,ale žádný"vyhřátý" spoj u relé nevidím.Mám ho i přesto vyměnit ,nebo může být závada i jinde?Předem dík za jakoukoliv radu. :-)

Vyletoval jsem relé, proměřil ho s tím, že jsem ho s 12 V zdrojem i zkoušel spínat - fungovalo. Tak jsem ho naletoval zpátky s tím, že to asi bude topné těleso, což by znamenalo vyklidit skříňky, odpojit myčku od vody a odpadu, vytáhnout z linky, položit na bok… nicméně, vyzkoušel jsem rychlý program a - funguje! Takže se taky přidávám k těm, co stačilo jen proletovat relé. Mimochodem, je to Electrolux ESI 6421. Stačí povolit šest vrutů.

Jo a ještě sem dám informaci o servisním módu u Electrolux ESI 6421.

1. Myčku vypnout
2. Držet první a třetí zleva (kupa nádobí a sprinter)
3. Myčku zapnout, ty dva pořád držet, než se rozblikají tři diody
4. Když zmáčknete první zleva, objeví se první chyba, případně další, nebo nula když žádná další chyba není
5. Dalším mačkáním projde pračka všechny cykly
6. Kdykoli můžete vypnout

U topného tělesa nebo relé bude problém 60. Neotestuje se přímo těleso, ale chyba přímo znamená, že se nezvýšila teplota, když měla. Jestli chcete otestovat relé, musíte v bodu 5. nejdřív napustit (6), a pak zahřívat (7). Prázdnou myčku těleso zahřívat nebude. A ještě jedna věc. Naše závada se objevovala postupně. V průběhu několika posledních měsíců někdy pořádně neumyla, a časem jsem si spojil, že zároveň bylo nádobí studené. Postupně se to stávalo častěji, což by i napovídalo, že závada je spíš studený spoj, než vadné relé.

Dobrý den,
mám podobný problém... Jenže po té, co jsem 5x !!! vyměnil relé jsem
zjistil, že blbne sama řídicí jednotka: po mycím cyklu ve studené
vodě prostě zpátky zavřu dvířka a znovu spustím program...
Dá se něco dělat s další elektronikou??
Už bych žádný tisíce do opravy nedal, poletí z okna.
Díky předem Honza.

Zdravím,

to samé. myčka AEG 88010IM vestavná. Relé vyměněno, opět bez výsledku.

Na 30 min režim vše je jak má být, voda horká apod. Jen je všechno nádobí mokré (což je ale v pořádku, neb v tomto režimu není zahrnut režim sušení).

Při režimech vyšších (65 minut / auto / 70 intenziv apod.) ale na konci cyklu je nádobí studené, mokré, žádná pára ...
Když v průběhu mytí otevřu dveře a zase je zavřu, je nádobí horké, vyvalí se pára, cyklus proběhne OK a nádobí je na konci sušení skoro suché.

Co s tím ? Napadá vás něco ? Topné těleso asi bude OK, když na 30 minut je vše OK, což ?
Termostat ? Čidlo ? Či vyměnit elektroniku (opravář dělal asi před rokem kvůli hlášce chyby elektroniky, stálo to mnoho tisíc korun, chtěl bych se tomu vyhnout) ?

Díky moc za rady !

Aleš

Tak problém nalezen.

Jsa povzbuzen uspesnou opravou LG pračky jsem opět vytáhl zpod linky tu zpropadenou vestavnou mycku 88010im, kterou jsme stale používali jen na 30 min program bez sušení.

Poustel jsem furt dokola ty delsi programy a meril a meril a meril vse, co se dalo s beznym voltmetrem. Bylo to dost napytel, protoze ta potvora vzdycky prestala topit (a timpadem susit) vzdy az pri poslednim teplem ohrevu po cca 100 minutach.

Pred půl rokem vymenene (stejne to nepomohlo) rele OK, spínač hladiny OK, spinac přetečení OK, cidlo teploty OK, topne teleso OK (kdyz uz relé seplo, tak topne teleso jelo bez problémů, odpor OK)...

... az jsem prisel na to, že po zahajeni posledniho teplého oplachovani pri seplem rele vyleti odpor výstupů tachodynama na motoru obehoveho cerpadla z obvyklych cca 250 Ohmů na zavratnych 32 kOhmu a to stridave napeti tachem generovane padne k nule (ve svetlych chvilkach fungujiciho tacha hazelo cca 5,5V stridavych pri mazleni se s nadobim pri nizsich otackach, kdy nemelo jet topeni, a pri seplem topeni a plnem ceresu motoru 9,6V).

fiknul jsem vyvody z tachodynama, vymontoval z rozvadece baraku nepoužívany trafo pro domaci telefon davajici i 9V stridavych a 30mA bez zateze, jeho vstup napojil na 230V fousy napajejici motor. A jeho vystup podstrcil ridici PCB namisto vystupu z tacha.

Mycka jede jako zamlada, hreje az do konce, kdy ma ... a suší. Nadobi opet krasne suche.

Tacho asi previnout davat nebudu, na jednech SK strankach jsem nasel komplet novej motor vcetne tacha za cca 60 EUR vcetne dopravy, to uz je skoro stejna cena, jako bych dal za previnuti a crcani se s tim. A se zarukou novyho dilu a bez pochyb o jeho izolacnim stavu. Za novy motor u nas v CZ chteji dle stránek, co jsem prošel, skoro 3000 Kč. To bych za to nedal.

takže mycka jde zpatky pod linku s tim pridanym trafem, nez prijde novej motor. Pokud by se stalo, že motor odejde uplne a bude se prehrivat topne teleso, jsou tam tri pojistky, ktere by to poresily (cidlo teploty v jimce a pak vratna a nevratna pojistky na 98, resp. 208 stupnu na topnem telese...)

Snad toto nekomu pomuze ... fotky docasne opravy prikladam ...

Dobrý den, je až neuvěřitelné, kolik let toto téma "žije" a kolika lidem už pomohlo. Stejně tak i já se inspiroval ještě před pájením relátek a po srovnání podobných projevů myčky jsem se dal do měření tachogenerátoru. Potvrzuji identický průběh "odporu" tacha (250 ohmů před chodem motoru), po spuštění 5,5V AC a plný výkon čerpadla cca 9,5V AC. Myčka byla zapnuta na program 70st Celsia...teplota se začala zvyšovat a při cca 35stupnich nastala na tachu skoková změna napětí na nulu (ohřev přestal). Po vypnutí a snaze měřit odpor - prakticky nemožné - mimo rozsah multimetru (až po vychladnutí tachogenerátoru opět původní stovky ohmů).

Závada potvrzena - tachogenerátor.
Měl bych však jeden zásadní dotaz na ty, co opravovali závadu tachogenerátoru, ať už jakýmkoliv způsobem. Jaká je standardní pracovní teplota oběhového čerpadla? Tachogenerátor se logicky ohřívá s chodem čerpadla a mění el. vlastnosti, není to tedy spíše důsledek závady čerpadla? Choval by se stejně i nový tachogenerátor na stávajícím čerpadle při rostoucí teplotě (jistě, trafem tento problém obejdu, ale stejně)?
Po dokončení programu na čerpadle udržíte ruku jen pár vteřin - je to normální? Díky za zkušenosti

Ano, pred relatkom je dioda, pokial ale nemas schemu, tak nezistis jej typ, resp.iba toze je to SMD. Ale diod je x typov, bez schemy je to cista okometria a triafanie sa.

Pre Kurta - mne umyvacka Electrolux prestala hriat vodu, vymenil som relatko (iny typ, ale predajca sa dusoval ze je to zase len genericky typ), ale relatkom to nebolo, mne sa odpalila ta SMD diodu pred relatkom, a zaroven mi opalilo kontakty na krajnom konektore 230V, cez ktore relatko zopina vyhrievacie teleso. Vyhrievacie teleso je OK, rovnym 25ohmov, co zodpoveda napatiu a prudu, na doske uz nemam co vymenit, takze tu som uz asi dosiel, jedine novy board za 120 EUR. Aj ked zahada je, ze board facha na vsetkych programoch, len ta studena voda. Mozno ked vymenim cely board, zistim, ze odislo nejake cidlo za par drobnych ;)

Cau. Tak na jednom foru mi poradili, ze je to asi vadna Zenerova dioda. Takovy maly rezavy vedle relatka. Pokud se pali civka uvnitr, melo by to byt tim. Pokud kontakty na Rele je to udajne spatne topne teleso.

Akorat nevim jakou hodnotu ma ta dioda mit k rele co tam dam. nasel jsem jeste tohle, ktere je na novem modulu releg5le-12-p634-065

Existuje na to nejaka rovnice??

Tak snad to nekomu pomuze pri domaci oprave.

Ano, bude to zenerova, ale nevies jej hodnotu a tam je problem. Ak je dioda prebita, to zistis merakom velmi jednoducho, proste ju prepipni, ak na multimeteri vrieska, tak je prebita. Dolezite je ju pred meranim z plosaku vypajkovat, aby si nemal zkreslene meranie. Ty mas sice zenerku - to male rezave/hrdzave ako klasicku suciastku durch cez plosak, ja ju mam ako SMB, povrchove pajkovanie, ale to je detail, princip je rovnaky. Problem je, ze vymena diody nepomohla.

Relatko, na co si dal link, vyzera ze to bude to iste ako to od Kurta, len nejaka genericka nahrada. Pokial je na 12V, pasuje miesto povodneho, je to v poriadku. U mna je ten problem, ze relatko odpalene nemam (ale pre istotu som vymenil), diodu som mal odpalenu, vymenil som, ale to je cisto vec nahody ze by som sa trafil do spravnej, a furt studena voda. Uz som stratil nervy po 2 dnoch skumania a objednal som novu Siemens. Ale pokial by sme nasli riesenie, tak stara/opravena Electrolux by sa mi na chalupe zisla :)

Já tam dal 1N4148, protože jsem ji měl doma a už to tlačí(funguje)! Relé jsem taky vyměnil, i když cvakalo, nicméně byla upálená noha na tišťáku, takže se dá předpokládat, že je problém i unitř relé, byť na zkoušečce píská.
Hned jsem vyměnil tak všechny kondy za nové.

Vážení,
dnes jsem zjistil, že po mycím programu zůstalo nádobí mokré a studená voda.
Tak jsem se domníval, že to bude topné těleso, hledal jsem a naštěstí jsem objevil tuto poradnu.
Dle rad jsem vyndal elektroniku, ale relé a kontakty byli jako nové (skoro 12 let stará AEG, výroba Německo). Nic méně jsem dal na další rady a zkusil jsem relátko přeletovat! No pánové a dámy, musím vám poděkovat za ušetřené starosti a peníze, myčka opět funguje. DĚKUJI
Teď bych ještě potřeboval takovouhle radu s komb. lednicí Liebherr, protože mrazák si žije vlastním životem a občas nemrazí, převážně v noci začne pípat alarm. Nechal jsem mrazák vyschnout, vydrželo to půl roku a už to zase zlobí. Kdyby měl někdo radu, nebo odkaz kam kouknout, budu rád. Ještě jednou díky. Mirek

Ještě jednou zdravím. Před cca 4-5 lety jsem měnila relátko u AEG myčky, protože nehřála. Fungovala skvěle, ale teď se závada objevila znovu. Relátko mám vyměněné, všechny spoje zkontrolované - nic jsem nenašla. Zapojila jsem a smutek... Tentokrát výměna relátka nepomohla.
Může to být topným tělesem? Nebo něčím jiným? Zvládnu si to opravit nebo už mě čeká koupě nové myčky? Asi bych potřebovala nějaké foto, jak to, co bych měla vyměnit, vypadá, kde to je...
Pomůže mi někdo prosím?

Dobrý den,prosím o rady.Mám Beko myčku,přestala ohřívat vodu a sušit.Takže jsem pochopila z komentářů tady, že by to mohlo být relé nebo topné těleso.Jenže nevím,kde to hledat,u většiny myček jsem si přečetla o tom ,že je mají ve dvířkách,ale nevím zda i u Beko.Je tu někdo,kdo by mě poradil?

Dobrý večer všem. Chtěl bych vás poprosit o radu ohledně myčny Elektrolux ESI 5211 LOX (PCN 91152915705)
Myčka normálně myje, ale neohřívá.
Dle rad v tomto vlákně jsem hledal relátko, které bych mohl vyměnit.
Našel jsem ho až na ovládací jednotce na spodu myčky. Jsou tam, ale 2 vedle sebe, nevíte prosím, které by to mohlo být? Ani jedno nevypadá vyhřáté, nebo zoxidované. Nezdá se mi nijak poškozené, viz foto. Přesto bych je zkusil odpájet, sehnat nové a napájet zpět.
V relátkách nemám vůbec zkušenosti, poraďte jaké mám objednat. Je to tohle?

Rele-12V-1-x-250V-10A-HF3FA-012-ZTF-HONGFA-_d108920502_10699.aspx

Dále by to mohlo být tachodynamo. Jak zjistit, že nefunguje. Prosím polopatě pro neelektrikáře.
Je to ono?
https://www.kupaoprav.cz/originalni-sada-tachometrickeho-generatoru-motoru-zanussi-electrolux-aeg-50229052001/?gclid=EAIaIQobChMImY2Nyqf96wIVl7p3Ch1YjgDfEAQYBSABEgIL8PD_BwE

Děkuji moc za rady

Dobrý den,
tak jsem trochu pokročil u té mojí myčky.
- V historii jsem tohoto vlákna jsem se dočetl o tachodynamu, které je přidělané na motoru. Zkusil jsem jestli dává 9V a ono nic.
Měřil jsem ho v průběhu mycího cyklu asi 4x a mrtvo. Našel jsem malé trafíčko (9V, 350mA), připojil ho do svorkovnice u motoru. Z druhé strany konektoru jsem píchnul sondy, abych se ujistil, že tam jde opravdu 9V. Zapnul myčku - a ona stále nehřeje.
- Zkusil jsem připojit topné těleso přímo na prodlužovák do zásuvky a těleso hned začlo bublat a syčet - takže funguje.

Takže jestli je tachodynamo špatné a i když tam přivedu odjinut 9V a topná spirála stále nehřeje, musí být problém i někde s nějakým relátkem - řídící jednotka na které jsou 3 relátka prostě nepustí proud do top. tělesa. Nějaké relátko bude tedy mrtvé.
Chtěl bych se zeptat zda to vidíte taky tak a je moje úvaha správná?
Popřípadě jestli by někdo nevěděl, které relátko z těch 3 by to molo být. Obrázky řídící jednotky s relátkama jsem o 3

Děkuji moc za odpovědi jestli někdo bude vědět.

Dobrý den,
pro jistotu se zeptám - když jste připojit to 9V trafíčko, odpojil jste přitom tachodynamo ? Jak se to má chovat je tu popsané již dříve.
Co se týče relátka, tak měřákem si najít na kterou svorku na desce jsou vytaženy kontakty z topení (případně mechanicky jít po drátech až k desce), a na desce buď najít měřákem který relátko k tomu patří, nebo zase jít po cestičkách až k tomu relátku.

P.B.S.

Díky moc za navedení na to tachodynamo. A jen přidám své zkušenosti. Vadné tacho dávalo 7,3V, po výměně 9V. Odpor vinutí vadného tachodynama 231ohm, u nového 92ohm. Nákup u Elektrometal servisu za nějakých 390Kč. Bohužel u mé AEG Favorit 64860 nestačil přístup z pravého boku. To bylo jen na seznámení. Bylo nutno hodit myčku na záda, povolit dno, vyndat motor, odvrtat nýty klece, která tachodynamo drží na konci motoru, odehnout jisticí packy (které druhou výměnu nepřežijí), osadit do klece nové tacho, přinýtovat trhacími nýty k motoru a zpětně sestavit. Bohužel tento typ myčky má těleso tachodynama uzavřeno v jakési kleci, která jej obepíná jak po obvodě, tak i z čel, takže tacho nelze vysunout a vyměnit bez demontáže motoru viz výše. Magnet, který se na hřídeli motoru otáčí uvnitř prstence tachodynama, je na hřídel pouze nalisován (ale lze jej s použitím mírného násilí ručně stáhnout, pokud by to někdo potřeboval).

Při demontáži motoru doporučuji hodit myčku nad nějaký kanál, vyteče přeci jen nějaké to deci vody. V kuchyni bych to nedělal.

Dobrý den, především všem děkuji za rady v diskuzi jak opravit nesušící a nehřející myčku. Především děkuji p. KURT. Ale ještě mám asi jeden problém. Po výměně relé, myčka sice myje v teplé vodě, ale program je o hodinu delší (není to pokaždé). Tudíž, když ukončí cyklus mytí, je myčka opět studená a tudíž nádobí mokré. S tou dobou mytí už byl občas problém před výměnou relé. Např. program na 75 stupňů myl jednou 6 hodin. Myčka je tedy stará 19 let, ale ještě jsme za 15 korun + 59 poštovné zkusili to relé, které pomohlo. Nevíte náhodou, které třeba další relé by ovlivňovalo ten čas? Děkuji všem za rady. Martina.

Ahoj, narazil jsem na toto fajn téma a poprosil bych o vodítko či radu. Mička(strašná) Amica ZZM416I...závada stejná, neohřívá vodu. Co jsem tu pročetl, deska zkontrolována, relatka preletovana. Nebylo tam nic viditelného co by mohlo značit závadu. Takže má někdo nápad co s tím, nebo jaké to je konkrétně relé ( jsou tam asi 4-5ks) ....nebo kam jít dál, termostat, topné těleso, ať rozebírám na správném místě a jsem to schopny pak ještě poskládat.
Někdo tu tenhle model zmiňoval, ale víc se k tomu nevyjádřil, aspoň označení relé na tistaku ( nebo schéma zapojení by bylo úplně dokonalé, googlu je krátký)
M.

Dobrý den, mám myčku Medelstor (Ikea) a problém je, že neohriva vodu (program normálně jede a dokončí ho). Po spuštění diagnostiky, mi myčka hlásí chybové kódy i50, i54 a i64. Relé jsem proměřil a ok, vizuálně je také ok. Topné těleso má 30 ohmů, takže ok. Tlakový spínač je čistý, proměřit jsem ho nedokázal, ale vypadá ok. Co je mi však záhadou, že při zapnutém programu (i v klidovém stavu), je na přívodních drátech do topného tělesa konstantně 30-40 voltů (220 to během programu nedá - takže problém bude někde tady), ale neměla by tam být 0, když relé nesepne? Netušíte někdo, co by s tím mohlo být? Napadá mě, že je v háji deska. Díky za případné rady.