Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sporák se sklokeramickou deskou s topnou spirálou nebo s indukční deskou – porovnání spotřeby.

Vybírám elektrický sporák s troubou. Uvádí se, že u indukční desky je plus že rychleji ohřeje a má nižší spotřebu. Mínusy jsou že neohřívá v nádobách z nemagnetických materiálů, je trošku dražší a některé jsou malinko hlučné.
Pro indukční desku bych musel koupit asi 95 % nového nádobí (s magnetickým dnem). Proto mě hlavně zajímá porovnání spotřeby elektřiny.
O kolik (procent) má indukční deska nižší spotřebu?

Neres spotrebu, res komfort. Pokud na nove hrnce mas, kup je a tes se z rychlejsiho a pohodlnejsiho vareni. Nic jineho nez indukci bych uz nikdy nechtel, ma to vyhody plynu (rychlost, nulovy dobeh, udrzovani teploty, ochranu proti preteceni) a zadne nevyhody.

ma to vyhody plynu

Máš pravdu.
Ale když se poserou kondenzátory na elektronice tak to nepozná hrnec na plotně.
Oprava přes 2000 vlastní zkušenost.
Takže pak vezmu starou desku s odporovými plotýnkami co mám ve sklepě nebo pb vařič a ten týden si hraju na skautíka.

Indukce sama se nemusí nahřívat a nemá doběh.

Takže startuje rychleji (protože hned se začne ohřívat přímo dno nádoby) a vypíná okamžitě, naprosto stejně, jako kdybys tu nádobu sundal a dal na dobře izolované prkýnko (teda, drobný rozdíl je, že u indukce se přece jen ta skleněná deska od nádobí trochu ohřeje (stejně jako by se ohřálo skkleněné prkýnko, kdybys na něj tu nádobu dal), takže pak následně trochu hřeje taky, ale není to moc znatelné, na rozdíl od klasických spirál - spálit se o to můžeš, plecháček s vodou na tom neohřeješ).

Indukce pere prakticky celý výkon přímo do hrnce, ohřívání okolí od hrnce je nežádaný vedlejší efekt.
Plyn pere výkon do hrnce a vzduchu okolo něj.
Elektrické spirály perou výkon do obalu té spirály, který (když se konečně ohřeje) ho pere všude okolo a do hrnce. (A po vypnutí tam pere ten naakumulovaný výkon).

Prakticky to funguje tak, že na indukci přivedu polívku k varu klokotem a když pak indukci vypnu, tak okamžitě klokot začne klesat a během 2 sekund mám klidnou hladinu. A když ji vzápětí zase pustím, tak během 2 sekund klokot opět naběhne.

Ještě dotaz k nádobí. Při kupování nového nádobí by velká položka byla tlakový hrnec. Prý teoreticky lze v nouzi položit na indukční desku tenkou kruhovou podložku z magnetického materiálu a na ni hrnec z nemagnetického materiálu. Máte někdo s tímto zkušenosti v praxi?

Máme už skoro 15 let tlakový hrnec Fagor Rapid Express, který bez problémů funguje na indukci, má nastavitelné dva tlaky a tehdy stál asi litr. Nevidím na tom nic extra drahého. Pokud si nebudeš vybírat značky jako Tefal, věřím, že něco pořídíš za podobnou cenu. Podložky jsou opravdu cesta zpět.

To jsme někde taky dostali. Kus tlustého skla (asi varného) s nějakýma malůvkama.
Prý se to dá používat místo dřevěných prkýnek, že se to dá líp mýt. Což jsem doma samozřejmě zakázal, protože dřevěný prkýnka používáme na krájení a krájet proti sklu (porcelánu, kovu ...) je kravina, která ničí ostří. (A kopytem stejně nemá cenu krájet.)
Ale používáme to občas na servírování, nebo pod horké nádobí, nebo tak.

Taky moc nechápu, jak někdo mohl takovou věc vymyslet, natož proč, ale zjevně se to vyrábí ve velkém a taky prodává a když to donesli známí jako dárek na nově pořízenou chatičku, tak bylo manželce blbé to rovnou vyhodit, tak se aspoň nějaké použití našlo.

Rozdíly mezi jednotlivými typy ohřevu ve spotřebě energie moc nejsou, tím neříkám, že vůbec, ale nejsou nijak velké. Stačí na to jít fyzikou, u všech typů musí být na konci ohřáté jídlo stejně a teda je tam stejná tepelná spotřeba na to jídlo. Jediným rozdílem jsou nějaké ztráty okolo.
Už je to jiní popisují, takže je nebudu opakovat.

Samozřejmě si můžeš říct, že když indukce nebo plyn po uvaření hned vypne, zatímco z elektrické plotýnky jde ještě nějakou dobu teplo, že se ho spotřebuje víc. A máš pravdu. Jenže vtip je v tom, že na el. plotýnce nevaříš jako na plynu nebo indukci, že jídlo dovaříš a vypneš to. NE. Ty musíš vypnout plotýnku ještě v době, kdy jídlo hotové není, a to ani moc brzy, ani moc pozdě, ale prostě tak akorát, aby se dovařilo a plotýnka vychladla. Je to o zvyku, naučení se a zkušenostech.
Já na tom vařim 15 let a neměnil bych. Ale jistě, přechod z plynu nebo z indukce může bolet (minimálně finančně), než se to naučíš.

Tazatel si musí zodpovědět dvě otázky, jak moc chce měnit něco, co bude při změně typu ohřevu jinak a bude se tomu muset přizpůsobit. Druhá otázka je ta výměna nádobí, na kolik ho to vyjde, jestli se rozhodne pro indukci.

Já si taky myslím, že rozdíl ve spotřebě bude minimální. Je tam jen ten rozdíl, že indukce ohřívá hrnec přímo zatímco odporový vařič ohřívá nejdřív sebe a teplo do hrnce teprve přechází. A teď jde o to, kolik tepla se přitom ztratí. Zase na druhou stranu i hrnec na indukci taky část tepla předává plotně a okolí.
Tady je totiž jeden důležitý fakt, a sice, že přeměna elektřiny na teplo v odporu má účinnost stoprocentní (nějaké další produkty jsou zanedbatelné), zatímco indukční vařič potřebuje nějakou elektroniku, nějaký ten měnič a to vše generuje určité ztráty (jo kdyby to byl indukční ohřev 50 Hz je situace jiná, ale používají se z pochopitelných důvodů vyšší kmitočty). Ta tepelná kapacita dnešních vařičů taky neni taková, jo to starý končar se musel nejdřív zapnout naplno (aby se ohřál) a pak ubrat, a vypnout s velkým předstihem (nemluvě o tom, že když hřál jeden vařič (neřkuli trouba) bylo teplé úplně všechno).

Jiná situace může být u rychlosti. Známý dělal srovnání pro vaření vody v konvici na indukci versus rychlovarné konvici a vyhrála to indukce. Pokud jde o rychlost, spotřebu předpokládám neměřil (tam by podle mě musela vyhrát rychlovarná konvice, ale nečekal bych větší rozdíl).

Možná by bylo dobré, kdyby se dal pořídit nějaký hybridní sporák, třeba dvě plotýnky indukční a dvě odporové.

Taky bych měl strach o životnost, odpor to je kus železa (nebo jiného kovu, bývají to slitiny ze železa, niklu, hliníku, chromu, prostě co se hodí) plus nějaký termostat (nejlíp bimetalový, elektroniku bych do toho netahal), ale indukční vařič to je spousta elektroniky. A víme, jak to je se životností elektroniky, i když nepochybuju, že nějaké prostředky pro zachování odbytu ("kazítka") se dávají i do klasických vařičů.

Rozdíl ve spotřebě tam bude. Pokud budeš uvažovat stejnou spotřebu při použití, pak se uplatní doba spotřeby, která je u indukce mnohem kratší. A spotřeba té indukční plotýnky není větší než spotřeba spirály. Aspoň, 2 pltýnková indukce, co mám z Lídlu má 1500W a 2000W a to to manželka používá max na 75%, spíš 50% výkonu. Ta spirála na sklokeramice má ten výkon srovnatelný. Podobně jako rychlovarná konvice.

Mě šlo o to, že mě jednotlivé kotouče žerou malej 3.5KW velkej 4KW! Takže vařím, hypoteticky tedy 4 hrnce a celková spotřeba je cca 15KW/h!
To odhaduji z hlavy, nechce se mě hledat návod k použití. Ale mám pocit, že to je ještě horší.

Ještě dodám, ohřívám si párky ve vodě v skoro Ceptr hrnec (euroback) a než to začne vařít tak se mužu klidně dívat na tv!

Ale to je maximální spotřeba, tedy příkon, ale nežhavíš to furt naplno. Podstatný však je, kolik z toho příkonu dokážeš dostat do ohřívaných potravin, tedy ztráty. V tomto indukce vychází nejlépe, protože energie ze sporáku se do tepla transformuje přímo v hrnci, takže tu nejsou úniky ze sporáku někam do luftu.

Na příkonu (kW) nezáleží (až do limitu konstantní "platby za jistič"), platíte energii (kWh resp. J) a ta je pořád stejná (4.2 kJ/kg/K), ať už to ohříváte rychle nebo pomalu (přesněji řečeno při pomalém ohřevu stačí utéct do okolí víc tepla).

Pokud chci něco přivést k varu, tak to jedu na max, dokud to nezačne vařit, teprve pak přepnu na udržování teploty.

Protože pro změnu teploty tam musím narvat energii úměrnou té změně a množství a vlastnostem ohřívaného (konstanta), plus ještě ztráty (sáláním, odparem, konvencí ...) během toho ohřívání (závisí na čase a dosažené teplotě vůči okolí).
Čím rychleji to ohřeju (=kratší čas), tím menší ztráty.
(V extrému: nad čajovou svíčkou přivedeš k varu obsah kávové lžičky, ale nikoli plného 5l hrnce, protože ten ti dodávané teplo v pohodě uztrátuje i při nizké teplotě.
Na opačnou stranu ti domovní pojistky nedovolí dodat dost energie na ohřítí toho plného 5l hrnce v pár sekundách.)

Samozřejmě nějaké omáčky a podobné připalovadla má cenu přivádět k varu pomaleji, aby to člověk stihnul umíchat ...

Však to nikde nerozporuji. Jak tu psal Umfa, tak jde o to množství energie, kterou potřebuju dostat do hrnce. Větší výkon = rychlejší ohřátí, ale tu energii zaplatí stejně. Tak nechápu tu paniku, že to má vysoký číslo před písmenem W.
Akorát u indukce je přenos tepla do hrnce efektivnější, nedochází k ztrátovému vyzařování z plotny do prostoru mimo hrnec.

Neohřívá se nic navíc než dno hrnce (plotýnka se nežhaví, jen se ohřeje od toho hrnce a to většinou jen tak, že by se o ni člověk ani nespálil), čili je vyřazena jedna cesta kterou teplo uniká do okolí. Účinnost předání energie obsahu hrnce je vysoká, ohřeje se rychleji, čímž se zkrátí doba, kdy teplo uniká z hrnce do okolí v průběhu ohřívání. Elektrická účinnost samotného měniče je dobrá. Celková spotřeba na dosažení stejného výsledku je tudíž zjevně menší. Procenta jsem nepočítal, ale dalo by se to změřit, třeba to už někdo udělal :-)

Každopádně kvalitativní skok v pohodlí je - aspoň pro mě - obrovský, v životě by mě nenapadlo se vrátit k odporovému ohřevu nebo plynu. Minimální ztrátové časy, jednoduchá údržba (třeba když "uteče" něco z hrnce, jen ho nadzvednu, utřu houbičkou a jede se dál), to stojí i za kompletní výměnu hrnců. Navíc nejsou tak drahé (kupovat tzv. značkové hrnce je blbost, ale to je případně na jinou diskusi), pánve se stejně musí čas od času obměnit kvůli degradaci všech těch nepřilnavých a nezničitelných povrchů, tak bych se toho nebál.

Zajímavé, že (pravda, tazatel se na to neptal) nikdo nezmiňuje zdravotní vlivy na blízké živé tkáně, třeba když kuchař stojí blízko indukčního sporáku.
To by se asi do rozhodování koupit-nekoupit indukci mělo také započítat, nejen spotřeba..
Prý se doporučuje stát alespoň 30cm od přední hrany indukčního sporáku, proč asi?

Já se s tím nesetkal, v návodu nic takového není a kdyby ty indukční vlny měly sahat někam do okolí, tak bych to ohřívání od nich asi zpozoroval. Zvlášť, když se mi pár centimetrů ud hrnce položená lžíce nezahřívá.

Na druhou stranu jsem už kolikrát viděl nejrůznější ezopíčy šířit naprosto neuvěřitelné bludy o kde čem (o čem samy fakt nemají ani potuchu, jak funguje). Takže asi taky závisí, kdo ti to doporučuje (což nezmiňuješ) a jak to odůvodňuje.
(Mimochodem, DHMO=Dihydromonooxid znáš? V jednom z amerických států se ho už téměř podařilo zakázat.)

Na druhou stranu ...
[1676194396-be37a.jpg]

Co to je za řeči? Prý se doporučuje.... Žádný výrobce nic takového nedoporučuje.
Vždyť je to vlastně princip transformátoru. Navíc dosah elektromagnetického pole je při tak nízkých výkonech nepatrný. To si můžeš vyzkoušet oddálením hrnce, po milimetru od desky už to přestane fungovat. Nebo máš pocit, že by obsluhy indukčních pecí ve slévárnách nějak houfně umíraly na "ozáření" :-)
Že ty používáš mikrovlnku zásadně v koupací čepici vystlané alobalem a palec levé nohy máš uzemněný k radiátoru?

:))
Ale jo já ti rozumím, já jenom že když se trošku pogoogluje, tak je toho spousta, "lidi" obecně se prostě bojí záření, a elektrosmogu už vůbec, no..
Já chápu/věřím, že když hrnec vzdálíš milimetr od plotýnky, tak už se nenahřeje, ale ty(ta) vysokofrekvenční magnetická pole se asi nějak kolem stále šíří, a jaká jejich síla něco ovlivní nebo neovlivní (a jak to ovlivní) je jiná věc, já nemyslím že se tomu kuchaři ohřejou "orgány" o 50 stupňů nad teplotu jeho těla, ale nějaký vliv na citlivé reprodukční buňky muže (kerý jako na potvoru jsou zrovna té plotýnce nejblíž) by se připustit asi dal, nebo nedal?
search
(pardon že tohle vlákno zasírám, ale opravdu mě překvapilo že nikdo ani slůvkem nenaznačil, že ...možná...snad...)

Když jsem dnes vařil vodu v hrnci, schválně jsem několikrát dal prst přímo na plochu vařiče asi 2mm od hrnce (nechci se o něj spálit) - když byla voda studená, necítil jsem žádné teplo (ale vařič tam energii pral naplno), postupně jsem cítil rostoucí teplo z té plochy, největší bylo, když voda v hrnci vařila a vařič už tam nepral žádnou energii - čili veškeré to teplo bylo od toho, jak se deska ohřívala od hrnce.

Tak nevím, co máš na mysli, když to vezmu po řadě, jak to google vyplivnul

https://bydleni.instory.cz/634-nebezpecne-varne-desky.html

Právě magnety způsobují, že elektrický proud vedený měděnými dráty, se pod jejich vlivem mění na magnetické pole.

což je prostě kravina, takhle fyzika nefunguje

Semínko nejistoty ale už bylo zaseto…

a o to hlavně jde, sice nemáme důkazy, ani tomu nerozumíme, ale nedůvěřovat můžeme ...

https://www.elektrosmog-zony.cz/namereno3.html

Nepociťovala však žádné účinky a já nenaměřil žádné snížení škodlivého působení geopatogenních zón ani ničeho jiného.

kdo bere peníze za měření geopageních zón (s tím, že zná požadovaný výsledek předem a pak ho potvrdí), toho prostě vážně brát nebudu

https://www.vitalia.cz/clanky/dtest-ani-ta-nejlepsi-indukcni-deska-nevari-bezhlucne/
Hlavní problém:

Indukční desky mohou hlučet

(protože mají větráky, jinak ještě nebezpečí opaření vroucí vodou a případné vibrace nádobí, které nepovažují za problém)
Jinak d-test nenašel problémy se zářením

https://cs.techinfus.com/dlya-kuxni/kuxonnaya-plita/indukcionnaya-vred-dlya-zdorovya.html

Bylo provedeno mnoho studií, které nepotvrdily hypotézu, že varná deska může mít vážné negativní důsledky pro lidské zdraví.

Bylo také provedeno několik experimentů, ve kterých vědci měřili index záření emitovaný elektromagnetickým polem. Je třeba poznamenat, že na 30 cm od desky byla podobná hodnota nulová.

Podivný překlad, žádné odkazy na zdroje. Nicméně tvrdí, že OK.

https://www.siemens-home.bsh-group.com/cz/zakaznicky-servis/podpora/reseni-problemu/varne-desky

Naše indukční varné desky jsou při správném použití popsaném v návodu k použití ze zdravotního hlediska naprosto bezpečné.

Pokud používáte aktivní implantovaný zdravotnický prostředek (například kardiostimulátor nebo defibrilátor), zjistěte u svého lékaře, jestli odpovídá směrnici Rady Evropského společenství ... Použití indukční varné desky v souladu s pokyny v uživatelské příručce je bezpečné za předpokladu, že jsou splněny výše uvedené předpoklady a používá se nekovové kuchyňské náčiní a nádobí s nekovovými rukojeťmi.

(Vypustil jsem citace předpisů o provedení a implantaci prostředků)
Nějakou minimální/doporučenou vzdálenost nikde nezmiňují.
Jde o oficiální stránky výrobce a problematiku vysvětluje přehledně a jasně (=doporučuji přečíst)

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/indukcni-varna-deska-vyhody-a-nevyhody-aneb-zakladni-informace-nez-si-ji-poridite

Nevýhody indukčního vaření
Vyšší pořizovací cena – (...) Nefunguje na všechny typy nádobí – (...) Musíte se s indukcí naučit – ( ... zvyknout si na regulaci teploty … )

(vypustil jsem delší popis v těch třech odstavcích - nadpis to plně vystihuije)
Opět žádná vzdálenost, žádné další nevýhody

https://desigusxpro.com/cs/plity/induktsionnaya-plita-vred.html

jídlo začne vařit okamžitě, jakmile nádobí s ním spadne na sporák;

Cílem magnetického toku je ohřívat dno nádobí, ale jeho frekvence je tak nešťastná, že není důvod se obávat o zdraví.

Škodlivé účinky indukčních panelů na člověka nebyly vědou prokázány.

Překlad úděsný, komentáře běsné ... Nicméně tvrdí, že OK.

https://www.alza.cz/vyhody-indukcniho-vareni
Chybí: zdraví ‎
Prodejce, jednoznačně pro, samé výhody, žádné nevýhody, žádná vzdálenost

https://www.datart.cz/novinky/radce/profici-vari-na-indukci
Prodejce, jednoznačně pro, žádné nevýhody, samé výhody, žádná vzdálenost

Takže i pogooglování celkem jasně ukazuje, že nejsou důvody k obavám a není žádný důvod nějak jakože naznačovat že "...možná...snad...", pokud člověk aspoň trochu rozumí fyzice a není jeho cílem právě a jen strašit nepotvrzenými dohady o něčem, čemu nerozumí.

Takže se nediv, že nikdo rozumný ze sebe nechce dělat blbce.

(pardon že tohle vlákno zasírám, ale opravdu mě překvapilo že nikdo ani slůvkem nenaznačil, že ...možná...snad...)

Ono to bude hlavně tím, že se ptáš na technicky zaměřeném serveru, kde lidi jsou spokojeni s tím, že najdou správnou odpověď a nevyžadují, aby se k ní přidalo ještě trochu nesmyslů a lží pro větší inkluzivitu a diverzitu.

Na otázku, co je v digitálkách ti pak odpoví, že "baterka, procesor, display a trochu další elektroniky" a necítí potřebu dodávat, že "...možná...snad... je místo toho je uvnitř Aštan Šedar a 7 ještírků a celá Velká Vesmírná Flotila", protože prostě ví, že to je kravina.

Maximálně se tu pak pohádají o definici toho, co přesně je procesor a který konkrétní typ mikrokontroleru je uvnitř a jestli se pod "další elektroniku" zahrnuje i krystal, nebo má být uveden zvlášť a jestli ho obsahují každé digitálky, nebo ty lacinější tam mají nějaký rezonátor, případně cosi integrovaného v tom integráči ...

Ale Aštana Šedara do techniky motat prostě nebudou, ani kdyby jemně převibroval zpátky do 5. dimenze skrz všechny čakry po cestě :-)

Blbost. Lidi jsou ochotní věřit kdejaké kravině, která má prameny někde úplně jinde, ale to se v ústním podání ztratí a pak se objevují takovéhle bludy. Jediné co se nedoporučuje je přibližovat se těsně k zapnuté plotýnce na které nestojí hrnec (a nestíní elmg pole) pokud máte kardiostimulátor. IMHO by to ani tak nemělo nic udělat (kardiostimulátory jsou nemagnetické, aby s nimi nic závažného neudělala ani magnetická rezonance, což je jinačí kalibr než indukční sporák :-) (ale pro jistotu je MR pro pacienty se stimulátorem zakázaná)), ale výrobci se tím takhle jistí proti nějakým žalobám. Ovšem těsně přibližovat by se člověk neměl ani k zapnuté plynové nebo odporové plotýnce, že :-)