Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sporák se sklokeramickou deskou s topnou spirálou nebo s indukční deskou – porovnání spotřeby.

Vybírám elektrický sporák s troubou. Uvádí se, že u indukční desky je plus že rychleji ohřeje a má nižší spotřebu. Mínusy jsou že neohřívá v nádobách z nemagnetických materiálů, je trošku dražší a některé jsou malinko hlučné.
Pro indukční desku bych musel koupit asi 95 % nového nádobí (s magnetickým dnem). Proto mě hlavně zajímá porovnání spotřeby elektřiny.
O kolik (procent) má indukční deska nižší spotřebu?

Neres spotrebu, res komfort. Pokud na nove hrnce mas, kup je a tes se z rychlejsiho a pohodlnejsiho vareni. Nic jineho nez indukci bych uz nikdy nechtel, ma to vyhody plynu (rychlost, nulovy dobeh, udrzovani teploty, ochranu proti preteceni) a zadne nevyhody.

ma to vyhody plynu

Máš pravdu.
Ale když se poserou kondenzátory na elektronice tak to nepozná hrnec na plotně.
Oprava přes 2000 vlastní zkušenost.
Takže pak vezmu starou desku s odporovými plotýnkami co mám ve sklepě nebo pb vařič a ten týden si hraju na skautíka.

Zajímavé, že (pravda, tazatel se na to neptal) nikdo nezmiňuje zdravotní vlivy na blízké živé tkáně, třeba když kuchař stojí blízko indukčního sporáku.
To by se asi do rozhodování koupit-nekoupit indukci mělo také započítat, nejen spotřeba..
Prý se doporučuje stát alespoň 30cm od přední hrany indukčního sporáku, proč asi?

Co to je za řeči? Prý se doporučuje.... Žádný výrobce nic takového nedoporučuje.
Vždyť je to vlastně princip transformátoru. Navíc dosah elektromagnetického pole je při tak nízkých výkonech nepatrný. To si můžeš vyzkoušet oddálením hrnce, po milimetru od desky už to přestane fungovat. Nebo máš pocit, že by obsluhy indukčních pecí ve slévárnách nějak houfně umíraly na "ozáření" :-)
Že ty používáš mikrovlnku zásadně v koupací čepici vystlané alobalem a palec levé nohy máš uzemněný k radiátoru?

:))
Ale jo já ti rozumím, já jenom že když se trošku pogoogluje, tak je toho spousta, "lidi" obecně se prostě bojí záření, a elektrosmogu už vůbec, no..
Já chápu/věřím, že když hrnec vzdálíš milimetr od plotýnky, tak už se nenahřeje, ale ty(ta) vysokofrekvenční magnetická pole se asi nějak kolem stále šíří, a jaká jejich síla něco ovlivní nebo neovlivní (a jak to ovlivní) je jiná věc, já nemyslím že se tomu kuchaři ohřejou "orgány" o 50 stupňů nad teplotu jeho těla, ale nějaký vliv na citlivé reprodukční buňky muže (kerý jako na potvoru jsou zrovna té plotýnce nejblíž) by se připustit asi dal, nebo nedal?
search
(pardon že tohle vlákno zasírám, ale opravdu mě překvapilo že nikdo ani slůvkem nenaznačil, že ...možná...snad...)

Když jsem dnes vařil vodu v hrnci, schválně jsem několikrát dal prst přímo na plochu vařiče asi 2mm od hrnce (nechci se o něj spálit) - když byla voda studená, necítil jsem žádné teplo (ale vařič tam energii pral naplno), postupně jsem cítil rostoucí teplo z té plochy, největší bylo, když voda v hrnci vařila a vařič už tam nepral žádnou energii - čili veškeré to teplo bylo od toho, jak se deska ohřívala od hrnce.

Tak nevím, co máš na mysli, když to vezmu po řadě, jak to google vyplivnul

https://bydleni.instory.cz/634-nebezpecne-varne-desky.html

Právě magnety způsobují, že elektrický proud vedený měděnými dráty, se pod jejich vlivem mění na magnetické pole.

což je prostě kravina, takhle fyzika nefunguje

Semínko nejistoty ale už bylo zaseto…

a o to hlavně jde, sice nemáme důkazy, ani tomu nerozumíme, ale nedůvěřovat můžeme ...

https://www.elektrosmog-zony.cz/namereno3.html

Nepociťovala však žádné účinky a já nenaměřil žádné snížení škodlivého působení geopatogenních zón ani ničeho jiného.

kdo bere peníze za měření geopageních zón (s tím, že zná požadovaný výsledek předem a pak ho potvrdí), toho prostě vážně brát nebudu

https://www.vitalia.cz/clanky/dtest-ani-ta-nejlepsi-indukcni-deska-nevari-bezhlucne/
Hlavní problém:

Indukční desky mohou hlučet

(protože mají větráky, jinak ještě nebezpečí opaření vroucí vodou a případné vibrace nádobí, které nepovažují za problém)
Jinak d-test nenašel problémy se zářením

https://cs.techinfus.com/dlya-kuxni/kuxonnaya-plita/indukcionnaya-vred-dlya-zdorovya.html

Bylo provedeno mnoho studií, které nepotvrdily hypotézu, že varná deska může mít vážné negativní důsledky pro lidské zdraví.

Bylo také provedeno několik experimentů, ve kterých vědci měřili index záření emitovaný elektromagnetickým polem. Je třeba poznamenat, že na 30 cm od desky byla podobná hodnota nulová.

Podivný překlad, žádné odkazy na zdroje. Nicméně tvrdí, že OK.

https://www.siemens-home.bsh-group.com/cz/zakaznicky-servis/podpora/reseni-problemu/varne-desky

Naše indukční varné desky jsou při správném použití popsaném v návodu k použití ze zdravotního hlediska naprosto bezpečné.

Pokud používáte aktivní implantovaný zdravotnický prostředek (například kardiostimulátor nebo defibrilátor), zjistěte u svého lékaře, jestli odpovídá směrnici Rady Evropského společenství ... Použití indukční varné desky v souladu s pokyny v uživatelské příručce je bezpečné za předpokladu, že jsou splněny výše uvedené předpoklady a používá se nekovové kuchyňské náčiní a nádobí s nekovovými rukojeťmi.

(Vypustil jsem citace předpisů o provedení a implantaci prostředků)
Nějakou minimální/doporučenou vzdálenost nikde nezmiňují.
Jde o oficiální stránky výrobce a problematiku vysvětluje přehledně a jasně (=doporučuji přečíst)

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/indukcni-varna-deska-vyhody-a-nevyhody-aneb-zakladni-informace-nez-si-ji-poridite

Nevýhody indukčního vaření
Vyšší pořizovací cena – (...) Nefunguje na všechny typy nádobí – (...) Musíte se s indukcí naučit – ( ... zvyknout si na regulaci teploty … )

(vypustil jsem delší popis v těch třech odstavcích - nadpis to plně vystihuije)
Opět žádná vzdálenost, žádné další nevýhody

https://desigusxpro.com/cs/plity/induktsionnaya-plita-vred.html

jídlo začne vařit okamžitě, jakmile nádobí s ním spadne na sporák;

Cílem magnetického toku je ohřívat dno nádobí, ale jeho frekvence je tak nešťastná, že není důvod se obávat o zdraví.

Škodlivé účinky indukčních panelů na člověka nebyly vědou prokázány.

Překlad úděsný, komentáře běsné ... Nicméně tvrdí, že OK.

https://www.alza.cz/vyhody-indukcniho-vareni
Chybí: zdraví ‎
Prodejce, jednoznačně pro, samé výhody, žádné nevýhody, žádná vzdálenost

https://www.datart.cz/novinky/radce/profici-vari-na-indukci
Prodejce, jednoznačně pro, žádné nevýhody, samé výhody, žádná vzdálenost

Takže i pogooglování celkem jasně ukazuje, že nejsou důvody k obavám a není žádný důvod nějak jakože naznačovat že "...možná...snad...", pokud člověk aspoň trochu rozumí fyzice a není jeho cílem právě a jen strašit nepotvrzenými dohady o něčem, čemu nerozumí.

Takže se nediv, že nikdo rozumný ze sebe nechce dělat blbce.

(pardon že tohle vlákno zasírám, ale opravdu mě překvapilo že nikdo ani slůvkem nenaznačil, že ...možná...snad...)

Ono to bude hlavně tím, že se ptáš na technicky zaměřeném serveru, kde lidi jsou spokojeni s tím, že najdou správnou odpověď a nevyžadují, aby se k ní přidalo ještě trochu nesmyslů a lží pro větší inkluzivitu a diverzitu.

Na otázku, co je v digitálkách ti pak odpoví, že "baterka, procesor, display a trochu další elektroniky" a necítí potřebu dodávat, že "...možná...snad... je místo toho je uvnitř Aštan Šedar a 7 ještírků a celá Velká Vesmírná Flotila", protože prostě ví, že to je kravina.

Maximálně se tu pak pohádají o definici toho, co přesně je procesor a který konkrétní typ mikrokontroleru je uvnitř a jestli se pod "další elektroniku" zahrnuje i krystal, nebo má být uveden zvlášť a jestli ho obsahují každé digitálky, nebo ty lacinější tam mají nějaký rezonátor, případně cosi integrovaného v tom integráči ...

Ale Aštana Šedara do techniky motat prostě nebudou, ani kdyby jemně převibroval zpátky do 5. dimenze skrz všechny čakry po cestě :-)

Blbost. Lidi jsou ochotní věřit kdejaké kravině, která má prameny někde úplně jinde, ale to se v ústním podání ztratí a pak se objevují takovéhle bludy. Jediné co se nedoporučuje je přibližovat se těsně k zapnuté plotýnce na které nestojí hrnec (a nestíní elmg pole) pokud máte kardiostimulátor. IMHO by to ani tak nemělo nic udělat (kardiostimulátory jsou nemagnetické, aby s nimi nic závažného neudělala ani magnetická rezonance, což je jinačí kalibr než indukční sporák :-) (ale pro jistotu je MR pro pacienty se stimulátorem zakázaná)), ale výrobci se tím takhle jistí proti nějakým žalobám. Ovšem těsně přibližovat by se člověk neměl ani k zapnuté plynové nebo odporové plotýnce, že :-)