Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Větrací mřížky skrze zeď do sádrokartonu (dřevostavba)

Dobrý den.
Kvůli šetření a obecně kvůli tomu, že často topíme v krbu a teplo se poté bohužel drží jen v jedné místnosti, a to v obývacím pokoji, kde krb na dřevo máme, jsme se po letech rozhodli alespoň menší úpravu. Ač jsou vždy jedny posuvné dveře do chodby ke schodišti (vedoucí nahoru do patra) a rovněž i oblouk (kde dveře nejsou) do kuchyně průchzí, stejně se teplo opravdu vždy drží jen v obýváku a do ostatních místností dole, případně do chodby a nahoru do domu vůbec nejde. Rozhodli jsme se tedy, že nad dveře (jak posuvné do chodby, tak oblouk vedoucí z obýváku do kuchyně) si doděláme větrací (ventilační) mřížky, neboť teplo, které se poté drží od krbu zbytečně v místnosti a nahoře u stropu tak konečně bude moci kudy odcházet a určitě o několik % nám to pomůže i co se týče rozvádění tepla do jiných místností (kuchyně, chodby hlavně), případně částečně i nahoru.

Přítel mamky již pořídil cca takovéto mřížky (viz příloha), 4x - tedy logicky mřížka jak jsem řekl, bude nad oběma "dveřmi" jak ze strany obýváku tak ze strany druhé - proto 4x mřížky, z každé strany jedna.

Jelikož se přítel mamky a přítel mé sestry tak nějak spolu zhruba bavili, jak se to bude dělat, raději se obrátím ještě na Vás, protože obecně se k tomu nějak moc neměli a jelikož to budu dělat jen já se švagrem, raději si o tom nejprve něco zjistím a udělám to co nejlépe, aby to bylo pořádně.
Chci se zeptat, zda byste to také dělali VYKRUŽOVÁKEM - nějak nechápu, proč se bavili o vykružováku, když ten je kulatý (kruhovitý) a my logicky potřebujeme vyřezat obdélníkový tvar (jako má mřížka).
Případně jak byste to udělali, PROSÍM, nejlépe Vy? Jedná se o dřevostavbu se sádrokartony (mezi zdmi jsou samozřejmě dřevěné konstrukce typické pro dřevostavby a izolační vata (skelná vata). Nyní netuším, zda se i nad obloukem do kuchyně nebo dveřmi do chodby nachází nějaké dřevěné trámy či prkna, ale pravděpodobně asi určitě ano. Jak byste tedy vyřezali otvor skrze takovou zeď? Díky předem za tipy.

Rovněž nás napadlo, že bysme do těchto mřížek zabudovali i pomocné ventilátorky, které by napomáhaly šíření vzduchu z obývacího pokoje efektivněji. Samozřejmě ne ty hlučné typické ventilátory, které se používají na WC a koupelny, ty jsou příliš hlučné a zbytečně žerou. Nevím přesně, jaké přítel mamky myslel, ale asi něco ve stylu ventilátorku co se používá na PC na chlazení, nebo zkrátka nějaký podobný - případně dle vašich rad.
To je celkem dobrý nápad, ovšem netuším, kudy bych poté vedl kabel pro to, abych ventilátor zapojil. Sice ihned u obou dveří (oblouku) se poté nachází klasické vypínače, ale nedovedu si stejně představit, jak bych tahal kabel až dolů k vypínači na případné napájení ventilátoru.

Za každé rady a tipy děkuji. Pro mě je asi hlavní a podstatné, jak byste vyřezali ty otvory skrze zeď na ony mřížky - případně poté se můžeme bavit eventuálně o přidání ventilátoru.

Moc díky!

Je hodně napsáno ale málo informací. Pro možné posouzení je potřeba znát půdorys místností a jejich rozměry, výška místností, výkon krbu (je to opravdu otevřený krb?) zda na to topení bude stačit, ostatní tepelné zdroje (např. kuchyňský sporák atd.). Další věcí je jak je provozována kuchyň, zda se denně vaří či jsou všichni v zaměstnání. Také je potřeba znát zda je dům zateplený a jaké má tepelné ztráty, zda stojí v horách či někde u Labe. :-)

Nic jiného není potřeba řešit. Neptám se vůbec na dotaz, zda bude stačit vytápět krbem celý barák - to logicky určitě ne. Já se ptám čistě na to, jak vyřezat ony otvory nejlépe.
Určitě nehodláme vytápět celý barák jen krbem, to by byl nesmysl a určitě by mřížky jen nepomohly. Proto jsou dotazy o výkonu krbu, velikosti místností apod. bezpředmětné. Ani to, jestli je někdo v zaměstnání či nikoliv. Takové informace ani sdělovat nebudu.
Zkrátka když se topí v krbu, jde nám o to, aby se i do vedlejší kuchyně a chodby rovněž trochu teplo dostalo, v případě dobrého proudění tepla klidně i do dalších místností v domě. K tomu alespoň si myslím z 10-20 % pomohou ony mřížky a dole tím pádem můžeme topit čistě jen krbem a nahoře pak případně zapneme topení. Zateplení je opravdu jen základní, tenké (teď nevím přesně kolikátka tam je), máme jedny z prvních novostaveb dřevostaveb, které se tehdy v ČR začaly dělat, v roce 2000, to Vám musí stačit a pro můj položený dotaz k mřížkám jsou to stejně dotazy bezpředmětné.
Jde mi čistě o rozhánění teplého vzduchu z krbu z vytopeného až přetopeného obývacího pokoje do jiných částí domu, tedy kuchyně, kde třeba sedíme s návštěvou, případně do chodby. Nic víc, nic míň. Díky

Ano, to mě také napadlo. Díky za radu a tip.
Existuje však přímočará pilka, která má tu čepel (tedy tu pilu) delší, aby řezala zároveň i na druhé straně a nebo alespoň do poloviny zdi? Šířka zdi teď nevím kolik přesně je, ale bude to cca do 30 cm určitě. Zítra to mohu přeměřit.
Ideální by bylo, že co bych řezal na jedné straně (třeba ze strany kuchyně, tak by rovnou řezala pilka dle narýsovaného obdélníku i na straně v obývacím pokoji a měl bych vlastně rovnou přesně naprosti sobě dva otvory skrze onu zeď. Existuje vůbec taková přímočará pilka s delší čepelí, která mi dostane i na druhou stranu zdi (se sádrošem samozřejmě)?

Na sádrokartonovou příčku si nakreslit požadovanou díru, tu vyřezat - klidně nejdříve vykruzovakem a pak pilkou ocaskou, klidně stačí ruční, je to bláto. I lamacim nožem by to šlo, ale je to opruz. Vyndat vatu, udělat v rozích díry malým vrtackem a zopakovat z druhý strany. A je to.

Ještě jedna rada . Zkuste dát na zem stolní ventilátor do chladné chodby a foukat studený hustý vzduch směrem do místnosti s krbem . On totiž studený vzduch se nechce hýbat a tvoří vrstvu u podlahy . Teplý(řídký) se pak automaticky natlačí směrem opačným . Ten ventilátor stačí na minimální otáčky.

Ano, tak jsem to už dělal. Ale ono to pak zbytečně žere elektřinu navíc a účelově to stejně moc nefunguje dlouhodobě a mít stále ventilátor pod nohama taky není úplně ideální. ;)
Ventilátorky případně poté zkusím dát do těch mřížek (pokud efekt nebude natolik silný, ventilátorky by proudění měly určitě zvýšit). Jen nevím, jaký ten ventilátorek tam dát - na to mi zatím JEŠTĚ NIKDO NEODPOVĚDĚL. Napadlo mě tam přes nějaké kabelové redukce a adaptéry dát klidně jen ventlátorek k PC, zkrátka něco, co se bude točit, nevydávat hluk a žřát minimum proudu.
Nebo nějaký nápad s těmi ventilátorky? Opravdu nějaké tiché, odebírající minimum elektřiny - proto mě napadl ventilátor k PC, ten je velmi tichý, nežere skoro nic, ale zároveň je účinný.

Všem moc díky

Pokud by si četl mou odpověď tak jsem ti na osazení ventilátorů již odpověděl 14.11. ve 23.42. Ventilátorek k PC ti tam k ničemu nebude. Radiální ventilátory u akumulačních kamen jsou určeny přesně na to co ty potřebuješ. Jsou nejméně hlučné, mají dostatečný výkon pro výměnu vzduchu a odpovídají rozměrům mřížky, kterou tam chceš osadit.

Ale pane nerady, buď nerozumíte Vy mě nebo já Vám.
Na co bych potřeboval a kam bych dal radiální ventilátor u akumulačních kamen? Máme klasický krb (krbová kamna), která samozřejmě vedou komínem aby odváděla kouř. Nemáme žádné rozvody pro to, abychom použili radiální ventilátor. Nerozumím tedy, k čemu a kam bych měl montovat radiální ventilátor? :) Asi Vám to budu muset celé vyfotit, abysme se pochopili všichni :D

Nevím proč se tady vůbec vyptáváte, když ničemu nerozumíte. Ty radiátory jsou ve tvaru válce a mají průměr do 15 cm. Jsou uloženy ve spodu akumulačních kamen většinou dva vedle sebe a od nich proudí teplý vzduch do místnosti a jsou vícerychlostní. Můžete je uložit do otvoru ve stěně pokud bude dostatečně široká nebo na ně udělat "kaslík" (něco podobného jako je při vstupech do různých obchodů ale v menších rozměrech). O podrobnější informace jsem vás žádal již v prvním příspěvku, ale bohužel došlo jen k dehonestování mé osoby člověkem, který není schopen ani pochopit, že než začne řezat uprostřed plochy musí nejdříve vyvrtat otvor, aby tam mohl vložit nějaký pilový plát. Osočujete tady všechny co se Vám snaží poradit, píšete jen všem že tomu nerozumí a sám nic nevíte a nejste schopen dodat podrobnější informace.

Pak je nejlepší zrušit celý vchod do obyváku a propojit ho s chodbou a schodištěm a udělat tak otevřený prostor . Protože ten stolní ventilátor na zemi přepraví velké množství energie( vzduchu) než nějaké malé ventilátorky od pc. Ta mřížka opravdu nic neřeší , tedy tak jak vy chcete .

To určitě nepůjde, to by spadl strop. Vždyť je tam nosná zeď - však obývací pokoj sousedí ihned s chodbou se schodištěm, je hned vedle kudy se prochází posuvnými dveřmi, které jsou stejně stále otevřené. Nevím tedy, jak by se měl zrušit vchod, to by víceméně stejně nevyřešilo asi nic, jen by se otvor (vchod) zvětšil, což stejně nelze :)
Ale nápad dobrý. dík

Asi nerozumím. Jaký by to mělo význam vrtat do dveří? Nerozumím. Ty dveře jsou věčně otevřené, zasouvají se jen výjimečně, stejně tak průchozí oblouk do kuchyně ani dveře nemá. Logicky teplo z krbu stoupá ke stropu a tam se drží, proto poté necirkuluje ani do vedlejší kuchyně (ač je tam otevřený obloukový průchod), stejně tak ani do chodby, kde jsou posuvné dveře stejně otevřeny. Horko se tedy do chodby ani kuchyně příliš nedostává právě díky špatnému proudění, protože se teplo drží u stropu. Logicky proto je potřeba udělat mřížky až nad dveřmi pokud možno co nejblíže ke stropu, aby mohlo právě teplo proudit tímto způsobem.
Nechápu logiku vrat něco do neexistujících dveří, to jsem ale vše psal v první odpovědi a příspěvku - jedná se o průchozí oblouk do kuchyně a i přesto, že je krb ihned u tohoto oblouku, neproudí tam to teplo právě z fyzikálního hlediska - drží se hlavně u stropu. Proto mřížky budeme vrtat nahoru nad dveřmi (obloukem), dělat něco dole u podlahy by postrádalo význam, teplo nikdo dolů nepůjde, to půjde až ten ochalzený, sice stále teplejší, ale víceméně stále studenější vzduch.
Vaše rada tedy v tomto případě nebude účinná. Já Vám to zkusím někdy vyfotit. Ale dle popisu přeci budete vědět, jak to funguje a jak to máme ;)

Pokuď vám vadí teplo u stropu , tak je řešením stropní ventilátor . Ten se u těchto věcí s kamny a krby často používá , ale nikoliv jak v létě (fouká vzduch dolu) , ale naopak opačně . Tedy nasává vzhuru a a pak klesá okolo stěn . Ty lopatky se samozřejmě točí jak si nastavíte . Problém muže být i v krbu . Ten je asi sálavý . Lepší jsou často v tomto teplovzdušná kamna , která samovolně ohřívají vzduch . Nasávají studený u podlahy a tím celkově jej promíchají . Takto to mají třeba americké plecháče , kde je dvojitý plašt . A opakem jsou sálavá litinová kamna (třeba jotul) .

No ono nám jakože to teplo u stropu nijak samozřejmě nevadí, ale vadí nám to, že teplo se drží převážně a hlavně pouze v onom obývacím pokoji a do vedlejších místností - což je kuchyň a chodba, teplo moc nejde. Zbytečně se tak teplo drží u stropu, než aby prostupovalo a cirkulovalo i jinam, tzn. proto nápad s těmi mřížkami u stropu nebo zkrátka nahoře nad dveřmi. Teplo samozřejmě tak bude odcházet těmito průduchy s mřížkami do jiných místností, kde samozřejmě postupně studený vzduch v těchto místnostech postupně ohřeje. Určitě to bude mít efekt minimálně z 10 - 20 %, co jsem tak z fyzikálního hlediska počítal vzhledem k proudění a prostupu tepla apod.
Stropní ventilátor není špatný nápad, ale to by mi neprošlo, hlavní šéf je tady mamka a ta mi jiná řešení nedovolí. Navíc by to moc esteticky nevypadalo, proto se do stropního ventilátoru asi pouštět nebudu.
Ale jinak nápad je to dobrý, to uznávám. ;) Díky

......Teplo samozřejmě tak bude odcházet těmito průduchy s mřížkami do jiných místností, kde samozřejmě postupně studený vzduch v těchto místnostech postupně ohřeje. Určitě to bude mít efekt minimálně z 10 - 20 %, co jsem tak z fyzikálního hlediska počítal vzhledem k proudění a prostupu tepla apod.

Stropní ventilátor není špatný nápad, ale to by mi neprošlo, hlavní šéf je tady mamka a ta mi jiná řešení nedovolí. Navíc by to moc esteticky nevypadalo, proto se do stropního ventilátoru asi pouštět nebudu.
Ale jinak nápad je to dobrý, to uznávám.

Mohu vyzkoušet i test, zatopit v krbu a dát teploměr právě nad dveře (průchod) do kuchyně a do chodby a dle toho spočítám cca o kolik stupňů se teplota začala zvedat nebo jak teplý vzduch začal do těchto místností odcházet. Když bude výsledek znatelný, logicky poté mřížkami nad dveřmi (tedy co nejblíže ke stropu) bude mít účinnek o to větší, právě díky teplému vzduchu, který stoupá vzhůru.

MŮJ PRIMÁRNÍ NÁPAD byl jednoduše provrtat větrací mřížku přímo skrze strop nahoru do šatny (ta je v druhém patře přesně nad obývákem), takže by teplo stoupalo rovnou a přímo vzhůru rovnou nahoru do patra, odkud by se rozváděl do jiných místností. TO mi bylo mamkou zakázáno, že se nic vrtat stropem nebude.
Stejně ale v budoucnu bude nutná rekonstrukce a vymyslet určitě efektivní způsob rozvodu tepla po domu, pakliže chce mamka ušetřit. Takže nyní udělat dva větrací otvory s mřížkami je ještě maličkost, která pomůže sice jen zčásti, ale alespoň si mamka uvědomí, že aby to mělo efekt, musí se udělat značná přestavba dle možností.

Proč se obávat případné parozábrany? Ta se dělá tuším, převážně na stropě. A případně co by se stalo, kdybych ji jednoduše jako ono dřevo a vatu, vyřezal.
Na vodovodní trubky, elektroinstalaci - jak jsem říkal, použiji nejprve detektor kovů, elektřiny, trámů, nosníků apod. Případně nejprve vyřežu čistě sádrokarton (plánovaný vyřezávaný tvar), sádroš pak odejmu a pokud tam nic zásadníého nepovede, to samé udělám na druhé straně se sádrošem a případně dle toho budu poté pokračovat v řezání otvoru kompletně nebo bych případnou elektroinstalaci obešel ;)

Pravda však je, že když jsem tehdy před rokem zkoušel podobný větrák a nasměroval ho z obýváku do chodby, velmi znatelně šlo cítit proudění teplého vzduchu dokonce až přes schody nahoru do druhého patra. Takže u nás to mělo celkem znatelný vliv na proudění.
Našel jsem na internetu i celkem šikovnou věc, tedy ventilátor poháněný teplem krbu/kamen, ovšem bohužel v mém případě to není řešení, protože nutností je tento ventilátor stavět přímo na kamna (na rozpálený vrch kamen), což v našem případě zabudovaného krbových kamen) není možné, je nutný totiž rozdíl teplot napájené desky venitáltoru zespodu horkým vzduchem a zeshora chladnějším.
Prodejce mi potvrdil, že postavit ventilátor jen vedle kamen nebude mít takový efekt točení, protože deska nebude mít onen rozdíl teplot. (https://goodgoods.cz/cs/univerzalni/701-ventilator-na-kamna-krby-ekovent-65-300-heat-6-extra-vykonny.html?gclid=CjwKCAiAmuKbBhA2EiwAxQnt71KsZ64cj-pV_ukwiM2loZ2pzrWeRmz4CXxJXtJyvH5seziraYDX6hoCjxgQAvD_BwE)

Ovšem ventilátor na elektřinu používat nechci, protože by se to energeticky moc nevyplatilo.
Budu tedy muset přemýšlet, jak ÚČINNOST CIRKULACE VZDUCHU a tepla ještě zvýšit. Sám jsem říkal mamce, že ony mřížky situaci zlepší maximálně tak o 10 % a bude se týkat opravdu jen kuchyně a chodby.

Bude to chtít vymyslet nějaký šikovný a prostý nápad a řešení :P

díky moc

Dobrý den, včera jsem zkusil dát malý stolní ventilátor 12w do dveří na zem ze směru chodby do místnosti s kamny, a efekt ,,hnát" studený vzduch do teplé místnosti a ,,vytlačovat " teplý zpět se mi zdá daleko efektivnější. Fyzika prostě funguje. Mluvil jsem s kamarádem který v zahradním domku ,vyhřívá patro pouze ventilační mřížkou nad kamny v přízemí. Je to bez přidaného motorku pouze na bázi fyziky. Mřížku má prikrytou a když vytopí obytnou místnost, odkryje mřížku a teplo jde nahoru do ložnice. Je to,ale malý prostor. Stran otvorů do stěn dřevostavby. Sám bydlím v dřevostavbě. Jelikož mám stěny izolované foukanou izolací, bál bych se porušení parozábrany. Pokud už bych ,ale šel skrz zeď (vatu) dal bych PVC trubku kvůli srážení případné vlhkosti . Myslim ,ze tyhle první domky co máte vy, byli dělány jako difuzně uzavřené panely a vlhko by nemělo kam odcházet. Berte to prosím jen jako můj názor a osobně bych zřejmě konzultoval s firmou, která staví dřevostavby.

Nečetl jsem všechny odpovědi, tak se omlouvám, jestli se opakuji.

1. Jestliže je teplo jen u stropu a dole ne, znamená to nedokonalou izolaci stropu. Pokud se neudělá pořádná izolace stropu, bude teplo nahoře, protože nekontrolovatelně zdrhá stropem pánu Bohu do oken.

2. Nějaké díry a větrací otvory jsou zcela naprd. Nezajistí to průchod vzduchu, aby to stálo za řeč. Možná díry dole a nahoře (aby studený mohl dovnitř a teplý ven), ale stejně tomu nevěřím. pokud by to nebyla nucená ventilace. Samo to fungovat nebude.

1. špatná izolace stropu? No asi právě proto, že se teplo drží nahoře a obecně jen v oné místnosti, tak je to právě naopak velmi dobře zaizolováno, jinak by se tam teplo nedrželo a jak říkáte by unikalo pryč.
Sice nějak nechápu, proč by měl být strop špatně zaizolován? Pokud by byl strop špatně zaizolován, tak by teplo prostupovalo rovnou nahoru do druhého patra skrze podlahu, což se skutečně neděje a ani by to fyzicky nebylo možné.
Na jednu stranu by to nebylo vůbec špatné, kdyby ten strop byl špatně zaizolován a začalo to teplo prostupovat nahoru do patra, protože tak by se logicky parádně vytopilo i celé horní patro. Nahorě však žádné teplo skrze podlahu zespodu rozhodně nejde, takže nechápu, proč by měl být špatně zaizolovaný strop? Izolace je naprosto v pořádku, kdyby nebyla, jak říkáte, teplo by nahoře šlo cítit, jak prostupuje podlahou do druhého patra.

takže tomu, co jste napsal, moc nerozumím. Obecně i logice, že když by byl zaizolovaný strop, tak by se teplo dostalo i do kuchyně a do chodby z vyhřátého obývacího pokoje? No, nějak to nechápu.

2. Díru vrtat dole přeci nemá význam, když je dírou samotný průchod mezi místnostmi.

Ale děkuji za poznatky, i tak díky :)

Máte velmi špatné představy o šíření teplého vzduchu (tepla). Nikde jsem nepsal, že by se teplo dostalo do kuchyně a dál, naopak pochybuji, že by se někam dostalo vůbec. Ještě může být špatná podlaha, že to odspodu silně vychlazuje. Víc na dálku se dá těžko odpovědět. V normálním případě vzduch od krbu cirkuluje v místnosti a ta se rovnoměrně zahřeje. Něco tam je špatně, když je teplo jen u stropu a od podlahy zima.

pane RCE.
Ale tady přece nikdo neříkal, že se drží teplo jen u stropu a od podlahy je zima.

Kde jste, prosím, tuto informaci vyčetl?

Špatné představy o cirkulaci tepla nemám, studuji na vysoké i fyziku a procesní inženýrství (prostupy tepla, proudění apod.), takže principelně tomu určitě nějak rozumím, tím se nechlubím, jen říkáte, že tomu nerozumím vůbec.
Vy jste tvrdil, že je špatně zaizolovaný strop, a já na to reagoval, proč by měl být špatně zaizolovaný? Není, kdyby byl špatně zaizolovaný, tak jde teplo stropem pryč, tedy do druhého patra (což by v tomto případě bylo možná i drobře).
A nikdo tady neříkal, že se drží teplo jen u stropu a u podlahy je zima. Nevím, kde jste tuto informaci vyčetl. My tady řešili, že logicky TEPLO SE VŽDY DRŽÍ NAHOŘE a chladný vzduch dole a na tomto principu samozřejmě funguje jakékoliv teplo kdekoliv jinde na světě, stejně tak kdekoliv jinde v místnostech - že u stropu bude vždy tepleji než u podlahy.
Na základě toho jsem říkal, že aby se dostalo teplo i do vedlejších místností sousedící s obývacím pokojem (přečtěte prosím znovu), tak vzhledem k tomu, že teplo se drží vždy u stropu nejvíce, kde se samozřejmě kumuluje více tepla než u podlahy (LOGICKY), tak že potřebujeme tento teplý vzduch, který je potřeba využít na cirkulaci a aby se nedržel jen u stropu v jedné místnosti, jej popohnat nějak do oněch místností - kuchyně a chodba.
Proto když se teplo drží u stropu (nejen u nás doma, ale kdekoliv jinde na světě), tak logicky když vyvrtám ony otvory s ventiláční mřížkou do sousedící kuchyně, měl by onen teplý vzduch proudit a odcházet snadněji do vedlejší místnosti (kuchyně), kde je mnohem hustší, studenější vzduch. Tedy že u stropu v kuchyni je mnohem mnohem chladnější vzduch, než u stropu v obývacím pokoji, tím pádem onou mřížkou bude proudit o několik stupňů teplejší vzduch právě do kuchyně, kde je mnohem studenější vzduch u stropu, tím dojde vlastně k cirkulaci vzduchu.

Dnes jsem to zkoušel pomocí teploměru, že i skrze okraj průchodu do kuchyně, který je samozřejmě ještě níže, než strop, odcházel teplý vzduch jemně do kuchyně a vléval se do ní a stoupal je stropu. Ale jelikož velmi málo, mřížka by měla pomoci právě "ODTOKU" teplého až horkého vzduchu z obývacího pokoje, samozřejmě nejvíce od stropu, do kuchyně, kde je o mnoho mnoho stupňů chladněji, jak u stropu, tak logicky u podlahy o to více.
Asi budu muset všem, i Vám, nakreslit a nebo vyfotit, jak to myslím. A z principu si myslím, že se to chápat dá, že horký vzduch se drží zásadně u stropu, studený pak dole. Logicky i proto do kuchyně nyní nemůže jít moc tepla, protože se onen nejtepelejší vzduch drží hlavně u stropu v obýváku, a je dobré ho odsud vysvobodit do oné kuchyně.

Už chápete? :)

Zásadní problém je , že vy máte vložku co třeba dává 10kw , ale vzduch je mizerný nosič energie . Tudíž musíte přepravit velké množství vzduchu , aby se vyrovnala teplota v domě . Za tu dobu co zde diskutujete , už jste mohl mít udělanou tu mřížku :-)
Já ale stejně moc nevěřím tomu , že se cokoliv změní . Buď musíte udělat vzduchotechnický rozvod s ventilátory , a nebo přijmout koncept otevřeného prostoru (obyvák , kuchyň a schodiště propojené) . Psal jste , že tam je nosná příčka , ale i to se dá udělat . Vyrvete prostě sádroše s izolací a necháte jen trám . Ten mužete nalakovat a udělat z toho estetický prvek .
Takže přeji mnoho uspěchu .