Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Automobilová man. převodovka - "počítání zubů"

Zdravím všechny přítomné,

jsem velice šikovný a povedla se mi tato věc - omylem jsem se jal zařadit zpátečku bez spojky. Samozřejmě se ozval crash soukolí v převodovce. Řadil jsem velmi lehce a v klidu, takže to patrně nedopadlo úplně tragicky. Páku jsem okamžitě poslal do neutrálu. Co jsem tím mohl odrovnat? Dále to funguje a nepociťuji nějaké změny. Možná k tomu teprve dojde? Patrně mám štěstí, že jsem řadil zrovna tak pomalu, že?

Děkuji a hezký den :)

Můžeš takto "vyštípat" okraje zubů. Pokud je to nějaké vozidlo, kde lze vypustit olej z převodovky tak auto projeď aby byl olej v převodovce teplý, olej vypustit a můžeš ho přecedit. Pak uvidíš zda jsi něco nezničil. Jinak souhlas s předešlými příspěvky, většinou se nic nestane.

No dobrá, tak jste mě zase uklidnili.

To si nemyslím, že jsou servisy plné lidí kvůli převodovkám. Jen mi přišlo, že ta zpátečka je taková specifická a že by mohla trpět víc, než ostatní kvalty během jízdy. Už jen to, jak to při couvání kvílí, mi říká, že to bude komplikovanější převod, než ostatní.
Tak snad je to dost kvalitní materiál připravený na drsné podmínky neschopných nebo zbrklých šoférů :)

Zpátečka není nic komplikovanějšího, než jedno mezikolo, které obrátí směr. Ostatní kola převodovky mají šikmé zuby, nabíhající postupně, tím jsou tiché. U zpátečky se to neřeší, použití je chvilkové, tak jsou zuby rovné a tím hlučnější.
Řadí se přímo, bez synchronů, pouhým zasunutím do sebe. Při pokusu o zařazení bez spojky, kdy se kola točí a mezikolo stojí, tak se to o sebe opře a otáčky nedovolí zasunutí. Děje se něco podobného, jako "skákání po zubech" u příklepové vrtačky.
U té vrtačky to také neodejde po jednom vrtání. Vzhledem k tomu, že to je v olejové lázni, je to velmi dobře mazané, takže pří "zavrčení" ani nedojde k velkému otěru.
Horší by mohlo být, při stojícím autě bez spojky to tam razantě narvat. V tom případě by mohlo dojít k částečnému zaskočení zubů a prudkému záběru jen kraje ozubení. Tím by ale mohlo dojít k vyštípnutí části, nebo vylomení zubu. Kdyby k tomu v krajním případě došlo, projevilo by se to rámusem při couvání. Pokud se tak neděje, pravděpodobně se nic nestalo.
Ostatní kvalty se takto zpravidla zařadit nepodaří, nedovolí to synchronizační spojky.
-- Pro zajímavost. Kdysi u Škodovky 120, se mi podělala spojka a zcela přestala fungovat. Domů jsem to měl asi 180km.
Dojel jsem způsobem, rozjezd z klidu se zastaveným motorem, jednička a start. Potom už jsem jel jen s řazením bez spojky a s meziplynem. Malé rozdíly nepřesného meziplynu vyrovnávaly synchrony. Převodovka přežila bez úhony. 8-)

To co popisuješ že se ti stalo u škodovky, se nám stalo jednou u felicie - spojka přestala vypínat, tudíž rozjezd přes jedničku a startér a potom řadit pomocí odhadu otáček a tlačit páku na kvalt dokud tam neskočí. Jenže blbec brácha s tím pak takhle jezdil ještě 3 dny a oproti druhé felicii, co mám já (podobně najeto) je u téhle převodovka horší :-| podle mě to je těma předchozíma jízdama bez spojky, hlavně z jedničky na dvojku při rychlejším rozjezdu je řazení nic moc.
Jinak na zpátečku už u ní taky kdekdo spočítal zuby ale naštěstí funguje bez nějakých problémů, kromě toho řazení 1-2 ve vysokých otáčkách

V autoškolách by si mechanici v dielni vlasy trhali nad počítaním zubov vypadaných za hrsť, ba za plné priehršlia z výfukov na cvičisku.

Ťažko na bojisku, ľahko v cínovom saku - Maršál Suvorov.

Nemaj obavy, absolútne je prevodovka v 100% richtigu.

Ale, ak máš natočených aspoň 60-tis.km:

Vypusti olej, (môžeš prepláchnuť prevodovku).

1./ Nalej GL5, ideálne riedky, vodový SAE 75 hypoid, určený pre extra namáhané súkolia do -50°C.
http://www.motoroleje.cz/index.php?route=product/product&path=60&product_id=102

2./ Priprcni po výmene oleja v prevodovke, ako bonus, aditíva do prevodovky.

Znížiš spotrebu paliva hlavne za studených zimných rozbiehačiek, jázd "okolo domu" alebo do rachoty, na krátke trasy.

Pozn.:
Aditíva do do oleja určené do súkolia prevodoviek nie je placebo efekt s GL5 olejmi, lebo ich mám v šnekových prevodoch odskúšané. Bronzové kolesá sú po rokoch ako nové. Výmeny olejov musíš robiť sám alebo sa dívať pod nenechavé, chamižné paprče mechanikom.

No hypoid GL5 tam výslovně nepatří. To jsem již ověřil.
S těmi aditivy moc nevím, nevěřím těmto pofidérním kapalinám, které dělají "zázraky" a bál bych se, aby to spíš neudělalo problémy. Za studena je to vždy trochu tužší, ale za pár minut tam rychlosti padají krásně :)

Pojem "hypoidné prevody", mazanie GL5, neznamená vyslovený, explicitný zákaz ich použitia do ozubených kolies segeregovaných či spoločných prevodoviek.

Ba práve naopak, GL5 Hypoid SAE75 neškodí, blahu prospieva hlavne starším, vybehaným kolesám. Je jedno, či sa jedná od spoločnú vaňu diferáka s prevodovkou. Nemaj obavy.
https://lnk.sk/aoxw

Zrejme máš v prevodovke nejaký typický ruský "kolomaž" olej, ak máš za studena problém s kurbelpákou. Niektorí výrobcovia západných, kapitaľistických, amerických, buržoáznych vozidiel pôvodom vrahov z volstrídu, dávajú občanom doživotnú garanciu bez výmeny ich oleja v prevodovke, lebo majú údajne precíznu výrobu kolies dovozom z čínskej, "blatovej ocele", detto ložisk a lešteného ozubenia prevodov s opracovaním kapitaľistickým modrým lejzrom či gama lúčmi. Túúdle, možno Ferrari a spol. "RolsRojcákov" vyrobených najatými gastargajtrami v tureckom hospodárstve. No, ver im.

Vylej bordel, vypláchni prevodovku s diferákom (napríklad na zdviháku), zazátkovaním a naliatím do prevodovky čistého benzínu, premiešaním zubov kolies so zaradením všetkých rýchlostných stupňov nakopnutým motorom (bez plynu, iba na voľnobeh). Zasratý benzín z prevodovky vypusti, vysuš prevodovku od benznzínu, vyčisti zátku od sedimentov a bordelu ak má v sebe magnet, a nalej do nej GL5 SAE75/90 + aditívum.

Budeš radiť ako diabol, samé od seba skočia a zapadnú rýchlosti takmer bez odpojenia spojkou, aj na Sibíri, v Ojmjakonsku pri -78°C.

To co píše Nuda rozhodně nedělej.
Do převodovky patří jen to, co předepisuje výrobce. Pokud např. nalije Nuda ten svůj vychvalovaný GL5 do manuální převodovky, které Toyota párovala s 2SZFE motory, tak bez kladiva nezařadí. Převodovka vysloveně vyžaduje - a výrobce předepisuje - GL4.

Ty vole, vyser se na to. Jednou zarachotíš zubama v převodovce a už jdeš na posránka měnit olej? Proboha proč? Převodovka má celoživotní náplň oleje a pokud to nezlobí, není důvod na to sahat.
Drž se zlatýho pravidla - nevrtej do ničeho, co funguje.
Řadí? Nesahej na to.
Žádný pazvuky? Nesahej na to.

To není jen kvůli tomu. Ten olej je tam 20 let. Motorový se také mění rok co rok a řízek bych si také nesmažil na 100x přepáleném oleji :-) S doživotní náplní proto nesouhlasím. Takže tohle mě dokopalo k tomu, že jsem si řekl, že se to vymění.

Z hlediska fyzikálně chemického čekám, že z toho vyteče zemulgovaná srágora.
Ta převodovka jinak maká krásně a přesně, oproti tomu, co jsem měl v předchůdci. Tam bylo třeba dorovnávat točky meziplynem.

A to chceš tu Fobii mít dalších 20 let? Boha, do takové staré sračky bych už moc nedával, zbytečně vyhozený prachy, pokud to nechceš u chovat jako veterána. To se ti dřív vysere cokoliv jinýho, než převodovka. Pokud nemáš při řazení sebemenší potíže, je zbytečnost s tím cokoliv dělat. Převodovka nemá tak vysoký otáčky jak motor a nejde tam karbon z válců, takže olej tam nedegraduje jak v motoru. Pokud převodovka těsní, tak bych s tím nic nedělal, vyhozený prachy. Za 3 roky to hodíš do kopru a koupíš si něco novějšího.

Já neřekl, že mám Fabii. Každopádně, znám spoustu novějších sraček a tohle mi moc jako sračka nepřijde. Nové asi přijde, ale na to je ještě čas. Já najezdím docela málo.

Tak aditiva a vůbec vlastnosti se určitě mění. Je to samo otázka názoru, ale logicky tvrdit, že náplň je doživotní, moc nedává smysl. Do skříně se navíc dostává vlhkost atp. Já kolikrát, když vidím, co známý z aut vypouští (známý mechanik), to jsou chuťovky a to tam mít úplně nechci.

A hlavně, 500 za ten olej zase, to zase není taková vražda. Pak třeba přijdou gumy nebo nějaké spotřební věci a je to dražší.

Já najezdím docela málo.

A na tomto bych stavěl. Jezdíš málo a chceš šťourat do něčeho, co funguje. Když to doteď funguje parádně, tak to ještě vydrží a přežije zbytek auta. Navíc převodovka musí být naopak utěsněna, jinak by ten olej z ní chcal ven, takže žádná vlhkost.
Zbytečně vyhodíš peníze za dobrej pocit.

Tady s tebou nemůžu souhlasit, po výměně oleje v převodovce (po 12 letech provozu a 120 tkm) se kvalita řazení dramaticky zlepšila. A to původní vypouštěný olej nevypadal nijak podivně - byl jakoby lehounce mléčný a teda nevím proč smrděl jak bolavá noha. Ono dneska jsou sice olejové náplně v převodovkách označované jako "doživotní", jenomže se tím myslí "do konce projektované životnosti vozu", což je nedefinovaný časový úsek zcela jistě nepřekračující deset let.

Líbí se mi jak je pro někoho fabie (nebo jakýkoli 20 let starý auto) automaticky sračka :-D Najdou se i takový auta, co jsou sice starý 20 let, ale jsou v lepším stavu než 5 let starý ojetiny a hlavně tehdy se ještě dělali auta co opravdu vydrží, když se o to někdo stará...
Mám třeba passata B5 1.8T (s úpravou na 140 kw) z roku 99 a je jako novej a ujedu i novějším autům
A třeba taková jedničková fabie s benzínový motorem 2.0 nebo 1.9 tdi 74kw je taky auto co bych za nový fakt neměnil

Já měl "opěvovanou" jedničkovou Oktávku (benál 74 kW). Koupil jsem ji 11 letou, v bezva stavu. O 4 roky a 50 tisíc km později později se to začalo srát - ale ne nájezdem, ale prostě věkem a únavou materiálu. Vyrachtaný západky v zámku pátých dveří (tedy kufr nešel odemknout klíčem), za chladu neodemykaly levý zadní dveře, urvaná clona zrcátka na stínítku (křehký plast), spínač zpátečkovýho světla na převodovce, nefunkční zadní stěrač.... tisíc malých bolestí, akorát motor ne a ne zdechnout, ten šlapal, včetně té převodovky. Takže to ušetřený pětikilo za zbytečnou výměnu oleje může vrazit kamkoliv jinam, třeba do kvalitnějších stěračů, tam to pocítí víc.
Nakonec Oktávce začal chcát olej z hřídele řízení a šla z domu.

Neřeš to,
pokud vše funguje, fakt to neřeš.
Já ve Fábce unavený zkusil zařadit 1. stupeň bez spojky. Po přepočítání zubů přes synchrony jsem se vzpamatoval a pak už zařadil se spojkou.
Po několika letech jsem nechal vyměnit olej v převodovce, protože Fábky 1. generace Mpi těžce řadí.
Olej byl pěkný, málo znečištěný a to mělo auto naježděno cca 180 tisíc.
Dnes má skoro 200t a jezdí dál.
Navíc zpátečka nejde zařadit, když se auto pohybuje dopředu, i když stojíš na spojce. Ozve se pár zubů a rána.
To už jsem také párkrát mé Fábce udělal a jezdí pořád.
Mimochodem, celoživotní náplň převodovky je někdy kravina.
To má údajně Fabia 1 mít také, ale potichu se doporučuje olej v převododovce vyměnit. Kdy? Tak třeba po 150t km.
Jak tady přede mnou doporučují použít jen olej daný výrobcem automobilu, tak souhlas.
Synchrony totiž potřebují třecí a brzdný účinek, aby srovnaly rychlosti ozubených kol.
Pokud do převodovky naleješ nějaký super olej, můžeš porušit jejich funkci a fakt můžou být problémy s řazením rychlostí.
Podobně se tak děje při opotřebení synchronů. Právě těch kluzných ploch. Hůř se řadí, synchronu pak trvá déle, než srovná rychlosti ozubených kol.

Tak to je podobné. Já čuměl na chlápka, co šel po chodníku, páč mě zaujaly jeho sluchátka a už jsem chtěl pomalu odjíždět a velice flegmaticky jako poprvé v autoškole, tam začal zařazovat zpátečku. A nohy jsem měl křížem na podlaze. No prostě retardace. Vůbec nechápu, jak jsem to dopustil, protože jinak jsem na auto a zacházení s ním hodně zodpovědný.
Jak jsem psal, no. Věřím, že ty převody jsou sakra pevný materiál a po ošolíchání ultra citlivým pokusem o zařazení, k ničemu nedošlo.

A to jsem někdy střelec a ty rychlosti tam lifruju na lusknutí prstu. To udělat, bylo by to asi horší. No nic, v pohodě. Jsem s tím už v klidu, když všichni píšou, že to samý dělají a b oleji pak pomalu nemají ani smítko :-)

A já myslel, jak se 1. generace Fabií chválila, že má oproti Feldě krátké přesné dráhy a řazení jde lehce ;-)

Si nedáš pokoj spolu s teoretickými hnidami smrdiac za PC, ktorí v riti boli, hovno videli a hovnu rozumejú?

Dokonca brutálne radia údermi kladivom (palicou) po výmene oleja v ich potemkinových superdelách za prevodový GL5 SAE75 pre tie svoje imaginárne tátoše?

Nalej po prepalchu prevodovky nový, riedky GL5 Hypoid SAE75 + aditívum od spoločného výrobcu oleja. K preplachu staršej prevodovky smelo použi čistý benzín. Po vypustení zasratého benzínu uvidíš ten zbytkový sajrat ulpený v prevodovke. (je jasné, že s benzínom v prevodovke sa nejazdí, iba na špalkoch, na zdviháku či v jame na špalkoch pretočíš prevodovku od bordelu a metalických sedmentov zbrúsených časom).

Budeš lahodne radiť bez kladiva do kurbelpáky, znížiš spotrebu PHM o polovicu pri krátkych jazdách. Detto platí v prípade kauzálnho nexusu (príčinnej súvislosti) pri súčasnej výmene vodového, riedkeho motorového oleja, napríklad lacný Dynamax 5W/40 + aditívum do oleja + aditívum do benzínu.

Apropo, mimo misu:
Skúsil som použiť silné neodýmové magnety rozmiestnené po vonkajšom obvode olejového, motorového filtra https://silnemagnety.sk/tag/najsilnejsie-magnety/

Po rozstrihnutí plechu filtra, cca po najazdených 20 tis. km, bol vidieť zvnútra filtra fest nalepený kovový bordel spolu s dehtom na vnútorných stranách v mieste magnetov, čo nestíhal zachytiť olejový filter.

Olej GL5 Hypoid SAE 75 má svoje špecifické mazacie "ulpínacie" vlastnosti súdržného maziva na súkoliach nielen pri studenom metale.

Nechci to tu nijak plevelit, pro někoho patrně nesmyslnými otázkami, ačkoliv zvídavost mi nedá ;-)

K věci. U manuálu se v osobákách využívá klasické H uspořádání. Jak je to ale dnes řešeno, když v H kulise páka nebrázdí, ale je tam jen mechanismus, který tahá za lanka? Pak by teoreticky mělo jít zařadit i něco "mezi". Třeba mezi 2 a 4 a hýbat dvěma vidličkami zároveň. To ale také nejde. Je to tedy tak, že se kulisa přemístila do skříně? Nebo jak jsou určovány dráhy, pozice? Proč nejde páka dostat mezi třeba 1-3 nebo 3-5? Možná jde, nezkoušel jsem to.

Tady to mas rozanimovane,
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99evodovka#Se_stup%C5%88ovit%C3%BDm_p%C5%99evodem

takze je videt, ze "neco mezi" nedava smysl - proste do sebe zapadaji urcita ozubena kola a jejich pocty zubu urcuji prevodovy pomer. Pokud bys zaradil neco mezi, tak to bud nebude v zaberu vubec, nebo budou v zaberu oba stupne a cele se to zablokuje a je jen otazka, jestli se driv urvou zuby, nebo povoli neco jineho, nebo se kola i motor prestanou tocit.

Podle me ta ozubena kola jsou usporadana porad nejakym takovymto stylem a je celkem jedno, zda je tam jedna paka na ovladani primo, nebo zda je ta paka jinde a taha se to lankama. Dulezita jsou ta kola a zajistit, aby to fungovalo na podobnych principech. Jak konkretne to vyrobce udela je fuk, ten princip proste "neco mezi" rozumne neumoznuje.

Ale pokud vis, ze to dnes takhle neni a je to jinak, tak asi i vis jak a tak si to z toho nastuduj, nebo si to najdi na netu.

Když bych to věděl, nic bych nepsal. To, co vím, jsem zjistil. Není problém sundat manžetu řadičky a mrknout na mechanismus ustí táhel na převodovce. Dalo by se říct, že od řadučky přes táhla, až k tomu mechanismu, jsou tyto díly jen prostředek ovládání samotného řadícího mechanismu, patrně někde uvnitř skříně. Co ale určuje ty dráhy a polohy a jak to vypadá? Je to fakt uvnitř? To hledám, ale literatura na to moc není. Občas se najde nějaký ořezaný rozkres konkrétní skříně.

Jestli v tom orezanem rozkresu skrine je neco, jako na te wikine - teda klasicka ozubena kola na nekolika osach (tedy ozubene valce, nikoli zjevne kuzely, nebo tak) - tak je to principialne furt to same.
Na tom, zda je nekde nejaka H kulisa a kde presne az tak moc nesejde, furt jde o to, ze mas nekolik pevnych prevodu (danych poctem zubu a kombinaci tech kol) a z nich vyberes prave jeden, jinak to principialne nema sanci jet.
Jak konkretne ten ktery vyrobce zajisti, aby se omylem nevybralo "neco mezi" je uz na nem, H kulisa je jednoducha pomucka, ale jsou i jina mozna reseni - stejne jako jestli to jde jednou pakou, nebo jsou mezitim lanka, nebo nejaky jiny mechanizmus. To uz jsou fakt jen podruzne detaily.

Ozubená kola jsou fajn, ale když zařadím dvě, tak přestože by to skončilo asi destrukcí něčeho dalšího nebo těch převodů, tak by to v zásadě neměl být problém provést. Já jsem jen čekal, že někde objevím kulisu H. Pod pákou je mechanismus ovládající lanka a na převodovce mechanismus, který vede do skříně a nevim, s čím hýbe nebo co dělá. Buď je tedy ta kulisa uvnitř, anebo nevím.

Bud je tam kulisa vevnitr, nebo jine technicke reseni, ktere nedovoli zaradit spatne.
Ta kulisa vubec nemusi mit tvar H, klidne tam muze byt nekolik nezavislych os, po kterych neco klouze a prekazky, kde se to muze, ci nemuze zaradit a vysledek bude stejny, i kdyz jinymi prostredky a H to vzhledove pripominat nebude.