Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Automobilová man. převodovka - "počítání zubů"

Zdravím všechny přítomné,

jsem velice šikovný a povedla se mi tato věc - omylem jsem se jal zařadit zpátečku bez spojky. Samozřejmě se ozval crash soukolí v převodovce. Řadil jsem velmi lehce a v klidu, takže to patrně nedopadlo úplně tragicky. Páku jsem okamžitě poslal do neutrálu. Co jsem tím mohl odrovnat? Dále to funguje a nepociťuji nějaké změny. Možná k tomu teprve dojde? Patrně mám štěstí, že jsem řadil zrovna tak pomalu, že?

Děkuji a hezký den :)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Neřeš to, pokud vše funguje, fakt to neřeš. Já ve Fábce unavený zkusil zařadit 1. stupeň bez spojky.…
Pavelkkkk 07.10.2020 22:56
Pavelkkkk
Tak to je podobné. Já čuměl na chlápka, co šel po chodníku, páč mě zaujaly jeho sluchátka a už jsem…
windowsáč 07.10.2020 23:50
windowsáč
Fabie má super řazení, ale právě všechny kromě 1.4 mpi :-D To je vlastně motor z feldy (akorát větší…
afroman 09.10.2020 12:54
afroman
No je pravda, že 1.4 MPI má i stejný zvuk jako Felouš ;-) A je také pravda, že taková 2. generace s…
windowsáč 09.10.2020 15:36
windowsáč
Si nedáš pokoj spolu s teoretickými hnidami smrdiac za PC, ktorí v riti boli, hovno videli a hovnu r…
Nuda 15.10.2020 01:07
Nuda
Zato tys byl na měsíci, viděls koně blít a rozumíš všehomíru. Lij si do svých převodovek co uznáš za… nový
Moas 15.10.2020 07:16
Moas
Já to naštěstí vážně neberu. Selský rozum mi říká, že když tam patří olej, tak tam nebudu lít benzín… nový
windowsáč 16.10.2020 20:25
windowsáč
Nechci to tu nijak plevelit, pro někoho patrně nesmyslnými otázkami, ačkoliv zvídavost mi nedá ;-)… nový
windowsáč 20.11.2020 04:00
windowsáč
Tady to mas rozanimovane, https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99evodovka#Se_stup%C5%88ovit%C3%BDm_p%C… nový
gilhad 20.11.2020 11:01
gilhad
Jasně, tohle dává smysl, ale dnes je to řešené právě trochu jinak. Ta H kulisa nikde není, anebo nen… nový
windowsáč 20.11.2020 17:18
windowsáč
Podle me ta ozubena kola jsou usporadana porad nejakym takovymto stylem a je celkem jedno, zda je ta… nový
gilhad 21.11.2020 09:57
gilhad
Když bych to věděl, nic bych nepsal. To, co vím, jsem zjistil. Není problém sundat manžetu řadičky a… nový
windowsáč 21.11.2020 20:58
windowsáč
Jestli v tom orezanem rozkresu skrine je neco, jako na te wikine - teda klasicka ozubena kola na nek… nový
gilhad 21.11.2020 22:53
gilhad
Ozubená kola jsou fajn, ale když zařadím dvě, tak přestože by to skončilo asi destrukcí něčeho další… nový
windowsáč 23.11.2020 02:27
windowsáč
Bud je tam kulisa vevnitr, nebo jine technicke reseni, ktere nedovoli zaradit spatne. Ta kulisa vube… nový
gilhad 23.11.2020 14:10
gilhad
Když chceš jinou kulisu převodovky, tak třeba "psí noha": https://www.garaz.cz/clanek/dog-leg-210042… nový
Prasak 23.11.2020 16:21
Prasak
Ok. Asi bych ji musel rozebrat, mrchu :-D poslední
windowsáč 24.11.2020 00:16
windowsáč

Neřeš to,
pokud vše funguje, fakt to neřeš.
Já ve Fábce unavený zkusil zařadit 1. stupeň bez spojky. Po přepočítání zubů přes synchrony jsem se vzpamatoval a pak už zařadil se spojkou.
Po několika letech jsem nechal vyměnit olej v převodovce, protože Fábky 1. generace Mpi těžce řadí.
Olej byl pěkný, málo znečištěný a to mělo auto naježděno cca 180 tisíc.
Dnes má skoro 200t a jezdí dál.
Navíc zpátečka nejde zařadit, když se auto pohybuje dopředu, i když stojíš na spojce. Ozve se pár zubů a rána.
To už jsem také párkrát mé Fábce udělal a jezdí pořád.
Mimochodem, celoživotní náplň převodovky je někdy kravina.
To má údajně Fabia 1 mít také, ale potichu se doporučuje olej v převododovce vyměnit. Kdy? Tak třeba po 150t km.
Jak tady přede mnou doporučují použít jen olej daný výrobcem automobilu, tak souhlas.
Synchrony totiž potřebují třecí a brzdný účinek, aby srovnaly rychlosti ozubených kol.
Pokud do převodovky naleješ nějaký super olej, můžeš porušit jejich funkci a fakt můžou být problémy s řazením rychlostí.
Podobně se tak děje při opotřebení synchronů. Právě těch kluzných ploch. Hůř se řadí, synchronu pak trvá déle, než srovná rychlosti ozubených kol.

Tak to je podobné. Já čuměl na chlápka, co šel po chodníku, páč mě zaujaly jeho sluchátka a už jsem chtěl pomalu odjíždět a velice flegmaticky jako poprvé v autoškole, tam začal zařazovat zpátečku. A nohy jsem měl křížem na podlaze. No prostě retardace. Vůbec nechápu, jak jsem to dopustil, protože jinak jsem na auto a zacházení s ním hodně zodpovědný.
Jak jsem psal, no. Věřím, že ty převody jsou sakra pevný materiál a po ošolíchání ultra citlivým pokusem o zařazení, k ničemu nedošlo.

A to jsem někdy střelec a ty rychlosti tam lifruju na lusknutí prstu. To udělat, bylo by to asi horší. No nic, v pohodě. Jsem s tím už v klidu, když všichni píšou, že to samý dělají a b oleji pak pomalu nemají ani smítko :-)

A já myslel, jak se 1. generace Fabií chválila, že má oproti Feldě krátké přesné dráhy a řazení jde lehce ;-)

Si nedáš pokoj spolu s teoretickými hnidami smrdiac za PC, ktorí v riti boli, hovno videli a hovnu rozumejú?

Dokonca brutálne radia údermi kladivom (palicou) po výmene oleja v ich potemkinových superdelách za prevodový GL5 SAE75 pre tie svoje imaginárne tátoše?

Nalej po prepalchu prevodovky nový, riedky GL5 Hypoid SAE75 + aditívum od spoločného výrobcu oleja. K preplachu staršej prevodovky smelo použi čistý benzín. Po vypustení zasratého benzínu uvidíš ten zbytkový sajrat ulpený v prevodovke. (je jasné, že s benzínom v prevodovke sa nejazdí, iba na špalkoch, na zdviháku či v jame na špalkoch pretočíš prevodovku od bordelu a metalických sedmentov zbrúsených časom).

Budeš lahodne radiť bez kladiva do kurbelpáky, znížiš spotrebu PHM o polovicu pri krátkych jazdách. Detto platí v prípade kauzálnho nexusu (príčinnej súvislosti) pri súčasnej výmene vodového, riedkeho motorového oleja, napríklad lacný Dynamax 5W/40 + aditívum do oleja + aditívum do benzínu.

Apropo, mimo misu:
Skúsil som použiť silné neodýmové magnety rozmiestnené po vonkajšom obvode olejového, motorového filtra https://silnemagnety.sk/tag/najsilnejsie-magnety/

Po rozstrihnutí plechu filtra, cca po najazdených 20 tis. km, bol vidieť zvnútra filtra fest nalepený kovový bordel spolu s dehtom na vnútorných stranách v mieste magnetov, čo nestíhal zachytiť olejový filter.

Olej GL5 Hypoid SAE 75 má svoje špecifické mazacie "ulpínacie" vlastnosti súdržného maziva na súkoliach nielen pri studenom metale.

Nechci to tu nijak plevelit, pro někoho patrně nesmyslnými otázkami, ačkoliv zvídavost mi nedá ;-)

K věci. U manuálu se v osobákách využívá klasické H uspořádání. Jak je to ale dnes řešeno, když v H kulise páka nebrázdí, ale je tam jen mechanismus, který tahá za lanka? Pak by teoreticky mělo jít zařadit i něco "mezi". Třeba mezi 2 a 4 a hýbat dvěma vidličkami zároveň. To ale také nejde. Je to tedy tak, že se kulisa přemístila do skříně? Nebo jak jsou určovány dráhy, pozice? Proč nejde páka dostat mezi třeba 1-3 nebo 3-5? Možná jde, nezkoušel jsem to.

Tady to mas rozanimovane,
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99evodovka#Se_stup%C5%88ovit%C3%BDm_p%C5%99evodem

takze je videt, ze "neco mezi" nedava smysl - proste do sebe zapadaji urcita ozubena kola a jejich pocty zubu urcuji prevodovy pomer. Pokud bys zaradil neco mezi, tak to bud nebude v zaberu vubec, nebo budou v zaberu oba stupne a cele se to zablokuje a je jen otazka, jestli se driv urvou zuby, nebo povoli neco jineho, nebo se kola i motor prestanou tocit.

Podle me ta ozubena kola jsou usporadana porad nejakym takovymto stylem a je celkem jedno, zda je tam jedna paka na ovladani primo, nebo zda je ta paka jinde a taha se to lankama. Dulezita jsou ta kola a zajistit, aby to fungovalo na podobnych principech. Jak konkretne to vyrobce udela je fuk, ten princip proste "neco mezi" rozumne neumoznuje.

Ale pokud vis, ze to dnes takhle neni a je to jinak, tak asi i vis jak a tak si to z toho nastuduj, nebo si to najdi na netu.

Když bych to věděl, nic bych nepsal. To, co vím, jsem zjistil. Není problém sundat manžetu řadičky a mrknout na mechanismus ustí táhel na převodovce. Dalo by se říct, že od řadučky přes táhla, až k tomu mechanismu, jsou tyto díly jen prostředek ovládání samotného řadícího mechanismu, patrně někde uvnitř skříně. Co ale určuje ty dráhy a polohy a jak to vypadá? Je to fakt uvnitř? To hledám, ale literatura na to moc není. Občas se najde nějaký ořezaný rozkres konkrétní skříně.

Jestli v tom orezanem rozkresu skrine je neco, jako na te wikine - teda klasicka ozubena kola na nekolika osach (tedy ozubene valce, nikoli zjevne kuzely, nebo tak) - tak je to principialne furt to same.
Na tom, zda je nekde nejaka H kulisa a kde presne az tak moc nesejde, furt jde o to, ze mas nekolik pevnych prevodu (danych poctem zubu a kombinaci tech kol) a z nich vyberes prave jeden, jinak to principialne nema sanci jet.
Jak konkretne ten ktery vyrobce zajisti, aby se omylem nevybralo "neco mezi" je uz na nem, H kulisa je jednoducha pomucka, ale jsou i jina mozna reseni - stejne jako jestli to jde jednou pakou, nebo jsou mezitim lanka, nebo nejaky jiny mechanizmus. To uz jsou fakt jen podruzne detaily.

Ozubená kola jsou fajn, ale když zařadím dvě, tak přestože by to skončilo asi destrukcí něčeho dalšího nebo těch převodů, tak by to v zásadě neměl být problém provést. Já jsem jen čekal, že někde objevím kulisu H. Pod pákou je mechanismus ovládající lanka a na převodovce mechanismus, který vede do skříně a nevim, s čím hýbe nebo co dělá. Buď je tedy ta kulisa uvnitř, anebo nevím.

Bud je tam kulisa vevnitr, nebo jine technicke reseni, ktere nedovoli zaradit spatne.
Ta kulisa vubec nemusi mit tvar H, klidne tam muze byt nekolik nezavislych os, po kterych neco klouze a prekazky, kde se to muze, ci nemuze zaradit a vysledek bude stejny, i kdyz jinymi prostredky a H to vzhledove pripominat nebude.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru