Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zásuvka

Ahoj přátelé, prosím pěkně. Zásuvka z koupelny, do které je zapojená pračka mi "ohořela" .
Zásuvku jsem vyměnil. Pračka jsem koupil novou ( bylo na čase ).
Problém je v tom, že při doteku na pračku cítím lehké brnění. Při zapnutí do jiné zásuvky z jiné místnosti nebrní.
Nemohu, ale mít prodlužovák z koupelny do kuchyně :-)
jedná se o panelový dům, kde ze zdi na mě kouká jen dva hliníkové kabely.
Jak poznat,nebo čím zda ten, nebo ten kabel patři na levo, nebo pravo...
Neměl by ten jeden kabel označený fialovou barvou směřovat z toho horního kolíčku na jeden z tech drátů?

Hliníkové vodiče, neboli komunistova pomsta :-) Ještě teď nás tím trestají...

Ten žlutozelený drát opravdu vede jen z dolního šroubku k hornímu? Nejsou to dva dráty, které vedou kamsi dál do zdi? Z té fotky to není jasné a tohle zapojení je úplně nesmyslné, proč by měly být propojené dvě svorky dohromady drátem, když už jsou na jednom kusu kovu? :-)

Pošlete prosím fotku, jak je zapojená ta zásuvka v kuchyni, ať poznáme, jestli máte zásuvky zapojené v soustavě TN-C nebo TN-S. Podle toho se určí další postup, takhle napůl naslepo si netroufnu radit. Pro paneláky je typické TN-C, i tomu hliníku by to odpovídalo, ale zase mi nesedí barvy vodičů (pro jistotu, jakou barvu má ten drát vlevo dole, na fotce není dobře vidět?).

Ano - Ten žlutozelený drát opravdu vede jen z dolního šroubku k hornímu - Pro mě hloupost, drát co spojuje jeden kus kovu jsem si říkal a proto jsem tu pro rady :-)

Barva drátu dole je černá, barva drátu v pravo nahoře je modrá.

Zkusím to udělat takto: Vyzkouším který kabel má proud-šťávu a dám ho na levo. Ten druhý drát bez proudu dám na pravo a ten PEN - kolík/pin propojím drátem s pravou dírou, kde by neměl být proud.

Na té fotce to je tak, že vlavo je (asi) černý drát, co je asi fáze. Vpravo nahoře je na zdířku přiveden modrý (?) drát.
Spojka žlutozeleným drátem je připojena špatně. Ten co to dělal si asi spletl dolní svorku kolíku se zdířkou. Měl v úmyslu spojit kolík s pravou zdířkou a myslel si že ten šroubek je od zdířky. Tím zásuvka nebyla chráněna vůbec.
Novou zásuvku tak, že černý drát na levou zdířku. Druhý vodič PEN by správně měl vést nejdřív na kolík a bez přerušení dál na pravou zdířku. Ale vypadá to, že je vodič tak krátký, že to nedosáhne. Nastavovat ho není vhodné.
V tom případě ho zapoj na spodnější šroubek pravé zdířky a horní šroubek propoj kouskem stejně silného vodiče se svorkou kolíku. Není to zcela košer, ale určitě lepší, než to bylo. Ověření, jestli je fáze skutečně na černém vodiči by nebyla na škodu. Stačila by levná doutnavková zkoušečka.

Kabel, který vede ze zdni z pravé horní strany je vedený na pravou zdířku. Ale šel by klidně přehodit rovnou na kolík. Na fotce nejde videt,
ale je delší. Takže pokuď by v něm nebyla šťáva-proud, tak bych ho měl rovnou zapojit na střed a na horu přímo na kolík? A pak drátem třeba tím zelenožlutým spojit kolík s pravou zdířkou?
Na fotce se prosím podívejte na zelené označení.

Ano,stačí to. Ale ještě mě napadla jedna věc. Zřejmě se jedná o starou instalaci dvěma vodiči (PEN), kde není samozřejmě chránič a navíc jsou hliníkové vodiče. To pro koupelnu není moc bezpečné provedení, i když se dá říci, že takhle funguje stále mnoho domácností.
Přesto by nebylo od věci, propojit pračku s pospojením věcí v koupelně, pokud tam tedy alespoň nějaké je. Jedná se o propojení například bojleru, kovové vany a dalších kovových předmětů.
Propojení bys udělal tak, že vodič (měl by mít 4mm ale stačí 2,5) připojíš na kostru pračky a třeba na trubku u bojleru.
Tím se zvýší ochrana pro případ, že by někde třeba uhořel nulák.
Sice u pračky přerušení nuláku ještě neznamená, že bude na kostře fáze, to by ještě musela být porucha izolace pračky, ale i celkem malý svod přes vlhkost, nebo přes odrušovací kondenzátory, může u vlhkého těla vyvolat nepříjemný zážitek.

Když uhoří nulák (v zásuvce nebo ve zdi), máte fázi díky propojení PE+N na kostře okamžitě a jako bonus i na dalších kostrách za tím místem - je to jedna z nejnebezpečnějších věcí na dvouvodičovém rozvodu. Paradoxně je v tomto ohledu provedení s plovoucím krytem (tedy jak to bylo původně) bezpečnější, ale nechrání před poruchou izolace.
4 mm2 nebo 2,5 mm2 na tom bych nešetřil, ten cenový rozdíl neni zase takový, navíc při potřebném množství (i kdyby chtěl omotat celou koupelnu 10 metrů postačí) to neni taková částka, kterou by bylo rozumné šetřit na bezpečnosti. Spíš pro čtyřku se musí do elektry, dvaapůlku mají běžně. Ale ona je podobná situace s těma zemnícíma objímkama, ty taky mají jen v elektře.
To že něco lehce brní (zvlášť pokud to má být normálně uzemněné) nemusí znamenat poruchu, u nového spotřebiče bych to ani nečekal.

Vážení,velmi se divím, že zde radíte "borci", který nezná ani základní pojmy, názvosloví a měřící metody z elektra /např. rozdíl mezi drátem /vodičem/ a kabelem a jiné/, jak zapojit zásuvku v soust. TN-C, a k tomu ještě v koupelně a s hliníkovými vodiči. To by se dalo označit jako návod k sebevraždě nebo vraždě.
Správný postup po zjištění "že to brní" v jeho případě byl : vypnout příslušný jistič, zakázat vstup do koupelny a zavolat odbornou pomoc!!!
S postojem "zerozera" v jeho posledním příspěvku se snad dá s opatrností také souhlasit, i některý laik se možná dá správnou radou navést k dobrému řešení. Je to ale vždy riskantní.

Máš pravdu, ale právě proto jsem napsal to výše. Já i ostatní si uvědomujeme, že by to naprostý laik dělat neměl.
Ale také to, že by to bez rady udělal jistě hůře. Proto, aby to alespoň s nadějí dobře dopadlo, raději poradíme. Furt je to lepší, než aby to dělal po svým a možná nebezpečně.
Samozřejmě bych laikovi po internetu nedával návod, jak udělat celkovou instalaci v domě, včetně chráničů, proudových a jiných ochran a podobně. To už by fakt přesahovalo rámec poradny a zřejmě vedlo k mnoha omylům.
Ale na druhé straně, montáž zásuvky není zase tak složitý elektrikářský problém a když se i laik zeptá, jak to má být, a podle rady to udělá, tak možnost zcela chybného zapojení je opravdu velmi malá.
Výměna, nebo montáž zásuvky je i mezi laiky natolik známá věc, že to i laik bez problémů udělá.
Když si ale není zcela jistý a zeptá se, je to jedině dobře.
Já například také dělám věci, ve kterých jsem laik. Také bych to tedy neměl dělat, například opravu něčeho na autě. Nemám v tomto směru žádnou odbornou kvalifikaci. Přesto to jako laik dělám. A když si s něčím nejsem jistý, tak se odborníka zeptám. A to je myslím taky dobře.
Kdyby všechny práce, které se považují za odborné, vždy dělali jen kvalifikovaní odborníci, tak zanikne (a bohužel zvolna zaniká), to že Češi (i Slováci) jsme národ kutilů.
Kutil, jak si to slovo občas někdo vysvětluje neznamená jiný název slova břídil. Často takový kutil i jinak odbornou práci,třeba s pomocí rad, dělá mnohem pečlivěji, než někdy vyškolený odborník, který to odflákne. Někteří kutilové, i bez škol, někdy mají samostudiem a praxí až neuvěřitelné znalosti. Příkladem mohou být třeba radioamatéři. Často nemají elektro kvalifikaci. Přesto dokáží konstruovat složité radiostanice, včetně síťových zdrojů, napájecích soustav převaděčů a podobných zařízení. Vlastně jsou to laici. A přesto zařízení jsou na vysoce odborné úrovni. Prostě proto, že je to baví. :puff::beer:

Se vším v tvém posledním příspěvku naprosto souhlasím. V tvém popisu se i tak trochu vidím, vše popisované je i můj životní příběh.
Trochu příkrejší reakce v mém prvním příspěvku vyvolala skutečnost, že tazatel napřed, aniž by si předem zjistil co a jak se to dělá, zásuvku vyměnil /zdá se že nesprávně/ a ptal se zde až když vznikl problém. To brnění /pravděpodobně přes odrušovací kondenzátory pračky/ zjistil asi v suché obuvi, horší problém mohl vzniknout když by byl jednou nohou ve vaně, dobře pospojené a mokrou rukou se opřel o pračku. Ty panelákové koupelny jsou na takovou situaci "jako dělané".

To se stává, pokud neni připojené uzemnění (což podle fotky není). Někdy je to docela pecka, přitom (pokud je všechno v pořádku) jsou to jen svodové kapacitní proudy.
Něco jiného by to bylo v případě poruchy izolace, pak se z takového předmětu stane smrtící zbraň. To by ještě mohl zachránit proudový chránič (vypne než to stačí zabít, ale i tak je to pecka), ale ten tam předpokládám neni.

Trošku jsem si s touto myšlenkou pohrával,že bych nechal nějak udělat proudový chránič. Něco jsem už o tom "zaslechl" ale odborné bych si jej nechal udělat do koupelny určitě. Jen nevím, zda je to lehčí instalace, jako bez nutnosti vysekávat dráty, nebo dělat rozvody atd.....asi to nebude instalace nějaký "krabičky" :)

Proudový chránič nemusíte ve vašem případě, /nájemní byt/ nechat sám dělat. Bezpečnější používání pračky v koupelně zajistíte proudovým chráničem do zásuvky. Je jich k mání celá řada, různých cenových úrovní. Příklad : https://shop.elektro-sychra.cz/proudovy-chranic-16a-bezpecnostni-zasuvka-30ma--30ms-fka518-c-4730416/?gclid=CjwKCAjwtO7qBRBQEiwAl5WC2378TgiF0wDMIljZXHTaMuzyH3NJ7uspOf144dsgawTJExK6T6qZ_BoC8pQQAvD_BwE

Tak jsem to zapojil podle zmíněných rad, ale teď zásuvka teď nefunguje. Přenechám to nejspíše na odborníka.
Na fotce je aktuální zapojení. Horní kabel vpravo je modrý, jen kousek konce jsem dal do černé smršťovačky, aby nebyl hodně "oholený".
Z jedné z rad zde jsem zapojil Modrý kabel přímo na kolík a pak jsem spojil kolík s pravou zdířkou.
Když zkouším zkoušečkou, zda je tam napětí-proud, tak v levé se mi rozsvítí doutnavka. Vpravo nic a na kolíku taky nic, ale zásuvka po připojení na nějaký spotřebič teď nefunguje. Zajímá mě, proč tedy zásuvka viz. první foto, kde byl spojený kolík "sám se sebou" to fungovalo. Teď nikoli.

Kdo ví, kdo všechno se v tom předtím šťoural. Asi by bylo potřeba, aby odborník vysledoval, kudy ty dráty do té zásuvky vedou.

OT: Kdysi můj otec slíbil nějakému svému známému co měl problém s televizorem (ještě elektronkovým, černobílým), že se mu na to podívám, nevím, proč, šťoural jsem se akorát v televizoru doma, na kšeft jsem nechodil. Ale když už, tak jsem projevil dobrou vůli a aspoň jsem se tam šel podívat.
Byla rozhozená řádková synchronizace a nešla zasynchronizovat. Pro později narozené co jim to nic neříká, obraz vypadal takhle a v televizorech z té doby bylo točítko kterým to šlo spravit:

[87764-synch-jpg]
Podle toho jak se to chovalo jsem hádal, že v řádkovém rozkladu by mohla být nějaká slabá elektronka. Náhradní jsem samozřejmě neměl, kouknul jsem do schematu, elektronka stejného typu byla i v mezifrekvenci, zkusil jsem je prohodit a televizor začal fungovat. Krátce na to se ten známý ozval, že televizor zase zlobí. Tak jsem tam nakmital, trochu jsem se v něm šťoural a čistě náhodou jsem si všimnul, že dvě elektronky, tentokrát různých typů jsou vzájemně přehozené, Tak jsem je vrátil do správných patic a televizor zase začal fungovat. A všichni z té rodiny se dušovali, že co jsem tam byl předtím, tak od té doby se v tom televizoru nikdo nešťoural. Asi ty elektronky přelezly samy.

V prípade dvojžilovej linky s prívodom šťavy v stene smerom do šaltra, je takéto zapojenie možné. Revíznemu technikovi nedaj kolaudovať elektroinštaláciu v rámci platných noriem, na domáce podmienky ti vec zapojenia naprosto vyhovuje.

Bežne sa takto zapájali byty a r.d., lebo sa viedli pod maltou iba medené dvoj linky 220V/50Hz, ktoré sa podľa tvojho obrázku následne prepojili, nulák na zemniaci kolík a fáza na ľavú dierku šaltra.

Fáza pri pohľade čelom na šalter patrí na ľavú dierku, nulák na pravú dierku prepojený so zemniacim kolíkom.

Elektrospotrebiče vybavené motorom majú beztak dvojitú ochranu, aby sa fáza v prípade odpadnutia, odhnitia, prerušenia nuláku nedostala priamo na metalickú kastňu spotrebiča.

Netroufám si radit na dálku. Koukám na to zapojení původní vyhořelé zásuvky. Tipuji, že do zásuvky vedou ze zdi jen dva dráty, jeden fázový, jeden PEN.
Ten zelenožlutý vodič, pokud koukám správně - žlutě jsem ho vyčárkoval - je tam jaxi navíc, propojuje dva šroubky ochranného kolíku co jsou propojené už plechovým páskem v zásuvce - to jsem zvýraznil zelenou čarou - a ta zásuvka nebyla nijak chráněná. Tak s tím já nechci nic mít.

[87766-zasuvka-jpg]

Ano, jak jsem v popisu nahoře psal. Ze zdi jsou jen dva kabely. Nic víc a pochopil jste správně mojí fotku, opravdu i já jsem si myslel, že ten zelenožlutý kabel je tam jaxi zbytečně. Teď co nechápu je to, že když jsem na kolík připojil kabel vyznačeny "kabel1" (modrý kabel) a spojil jsem zelenožlutým kabelem kolík s pravou zdirkou, tak prod jde sice do levé zdířky, ale pračka nebo den nefunguje po zapojení do zásuvky. Nechám to na odborníka, ale zajímá mě to proč to tak je a zdá se nemůže i bez používání této zásuvky něco stát.

Tak tady už bez proměření neporadím. Mohl se například ten modrý drát při manipulaci zlomit, ještě někde v bužírce, takže to není vidět. To je u hliníku hned a jak ta zásuvka vyhořela tomu určitě nepomohlo. Plus ten chaos v barvách vodičů. Teď už jen shodit jistič, přelepit ho páskou s nápisem "Nezapínat!", zkoušečkou ověřit, že zásuvka není pod napětím a volat elektrikáře.

To už je trošičku lepší, aspoň už to neni nebezpečné.
Přesto to neni ono.
1) Propojení PE (kolíku) a N (běžně pravé zdířky) má být "bez přerušení" tak to vyžadují předpisy, ale já bych ten hliník moc nepokoušel a klidně bych tu klemu takto nechal.
2) Dvouvodičový přívod se prováděl bez modrého vodiče (obvykle černý nebo hnědý a zelený nebo žlutozelený). Pokud do zásuvky vede modrý (pracovní nula), znamená to že ten zelený bude někde ulomený. Opět z pohledu funkce je to jedno, v rozvaděči jsou stejně připojené na jeden potenciál (pokud je rozvod v bytě dvouvodičový, což je u hliníku dost pravděpodobné). Není náhodou ta klema kdysi ulomené uzemnění, které nějaký chytrák takto instaloval.
3) I když se šetřilo a dělal se rozvod dvěma vodiči, v koupelně se dělal vždy třemi (prý ani tehdy normy nedovolovaly do koupelny dvouvodičový přívod), takže by v zásuvce měly být černý (příp hnědý a pod.), modrý a žlutozelený (příp. zelený); navíc by tam měl být přívod od ochranného pospojování, což bývá tlustý měděný drát, který vede pod vanu (tam je pospojované vše kovové hlavně trubky a vana).
4) Zásuvka má na sobě napsané jen Cu, s hliníkovými vodiči nepočítá, ale s tím asi nic neuděláte, žádné dnes dodávané komponenty nepočítají s hliníkem.

Nevím, co by s tím udělal odborník, já bych to viděl na nový přívod od nejbližší krabice nebo rovnou z bytového rozvaděče a to už je trochu větší akce.

ad 2 - z pohledu funkce je to jedno (pokud se nic dalšího nepokazí), ale jakmile se jednou PEN rozdělí na PE+N, už se nesmí znova spojit, takže z hlediska norem je to špatně a je dost možné, že v případě požáru nebo úrazu by si na tom pojišťovna smlsla a krátila plnění (určitě to bude někde drobným textem ve všeobecných podmínkách :-)).

To souhlasím. Ani bych si tohle nevzal na triko, pokud bych nevěděl, že ten modrý jde přímo na nulovou svorkovnici (protože pak je to jen jiná barva, což sice také neni v souladu s normou (žlutozelená je jediná závazná barva), ale jen to jen kosmetická záležitost). Spíš by mě víc vadily ty dva vodiče a navíc když tam neni pospojování, do toho bych nešel.
Pojišťovna vždy najde způsob, jak zkrátit plnění a pokud neni instalace v souladu s předpisy, rozhodně toho využije, bez ohledu jaký vliv to mělo na danou událost.