Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zásuvka

Ahoj přátelé, prosím pěkně. Zásuvka z koupelny, do které je zapojená pračka mi "ohořela" .
Zásuvku jsem vyměnil. Pračka jsem koupil novou ( bylo na čase ).
Problém je v tom, že při doteku na pračku cítím lehké brnění. Při zapnutí do jiné zásuvky z jiné místnosti nebrní.
Nemohu, ale mít prodlužovák z koupelny do kuchyně :-)
jedná se o panelový dům, kde ze zdi na mě kouká jen dva hliníkové kabely.
Jak poznat,nebo čím zda ten, nebo ten kabel patři na levo, nebo pravo...
Neměl by ten jeden kabel označený fialovou barvou směřovat z toho horního kolíčku na jeden z tech drátů?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Vážení,velmi se divím, že zde radíte "borci", který nezná ani základní pojmy, názvosloví a měřící me…
vitovec 20.08.2019 09:59
vitovec
Máš pravdu, ale právě proto jsem napsal to výše. Já i ostatní si uvědomujeme, že by to naprostý laik…
Zerozero 20.08.2019 12:12
Zerozero
Se vším v tvém posledním příspěvku naprosto souhlasím. V tvém popisu se i tak trochu vidím, vše popi…
vitovec 20.08.2019 13:01
vitovec
Suchou rukou jsem přejel po boku pračky a nebylo to tak, že bych dostal "pecku" nebo silně mě brněla…
niasis 20.08.2019 13:11
niasis
To se stává, pokud neni připojené uzemnění (což podle fotky není). Někdy je to docela pecka, přitom…
ml1 20.08.2019 14:38
ml1
Trošku jsem si s touto myšlenkou pohrával,že bych nechal nějak udělat proudový chránič. Něco jsem už…
niasis 20.08.2019 14:43
niasis
Proudový chránič nemusíte ve vašem případě, /nájemní byt/ nechat sám dělat. Bezpečnější používání pr… nový
vitovec 20.08.2019 15:21
vitovec
Kdo ví, kdo všechno se v tom předtím šťoural. Asi by bylo potřeba, aby odborník vysledoval, kudy ty…
Yarda 20.08.2019 14:05
Yarda
A prosím vás, podle poslední fotky je to tak, jak by mělo být zapojeno? Jinak to nechám na odbornou…
niasis 20.08.2019 14:08
niasis
To už je trošičku lepší, aspoň už to neni nebezpečné. Přesto to neni ono. 1) Propojení PE (kolíku) a…
ml1 20.08.2019 14:58
ml1
ad 2 - z pohledu funkce je to jedno (pokud se nic dalšího nepokazí), ale jakmile se jednou PEN rozdě…
umfa 20.08.2019 15:11
umfa
To souhlasím. Ani bych si tohle nevzal na triko, pokud bych nevěděl, že ten modrý jde přímo na nulov… poslední
ml1 20.08.2019 15:23
ml1

Vážení,velmi se divím, že zde radíte "borci", který nezná ani základní pojmy, názvosloví a měřící metody z elektra /např. rozdíl mezi drátem /vodičem/ a kabelem a jiné/, jak zapojit zásuvku v soust. TN-C, a k tomu ještě v koupelně a s hliníkovými vodiči. To by se dalo označit jako návod k sebevraždě nebo vraždě.
Správný postup po zjištění "že to brní" v jeho případě byl : vypnout příslušný jistič, zakázat vstup do koupelny a zavolat odbornou pomoc!!!
S postojem "zerozera" v jeho posledním příspěvku se snad dá s opatrností také souhlasit, i některý laik se možná dá správnou radou navést k dobrému řešení. Je to ale vždy riskantní.

Máš pravdu, ale právě proto jsem napsal to výše. Já i ostatní si uvědomujeme, že by to naprostý laik dělat neměl.
Ale také to, že by to bez rady udělal jistě hůře. Proto, aby to alespoň s nadějí dobře dopadlo, raději poradíme. Furt je to lepší, než aby to dělal po svým a možná nebezpečně.
Samozřejmě bych laikovi po internetu nedával návod, jak udělat celkovou instalaci v domě, včetně chráničů, proudových a jiných ochran a podobně. To už by fakt přesahovalo rámec poradny a zřejmě vedlo k mnoha omylům.
Ale na druhé straně, montáž zásuvky není zase tak složitý elektrikářský problém a když se i laik zeptá, jak to má být, a podle rady to udělá, tak možnost zcela chybného zapojení je opravdu velmi malá.
Výměna, nebo montáž zásuvky je i mezi laiky natolik známá věc, že to i laik bez problémů udělá.
Když si ale není zcela jistý a zeptá se, je to jedině dobře.
Já například také dělám věci, ve kterých jsem laik. Také bych to tedy neměl dělat, například opravu něčeho na autě. Nemám v tomto směru žádnou odbornou kvalifikaci. Přesto to jako laik dělám. A když si s něčím nejsem jistý, tak se odborníka zeptám. A to je myslím taky dobře.
Kdyby všechny práce, které se považují za odborné, vždy dělali jen kvalifikovaní odborníci, tak zanikne (a bohužel zvolna zaniká), to že Češi (i Slováci) jsme národ kutilů.
Kutil, jak si to slovo občas někdo vysvětluje neznamená jiný název slova břídil. Často takový kutil i jinak odbornou práci,třeba s pomocí rad, dělá mnohem pečlivěji, než někdy vyškolený odborník, který to odflákne. Někteří kutilové, i bez škol, někdy mají samostudiem a praxí až neuvěřitelné znalosti. Příkladem mohou být třeba radioamatéři. Často nemají elektro kvalifikaci. Přesto dokáží konstruovat složité radiostanice, včetně síťových zdrojů, napájecích soustav převaděčů a podobných zařízení. Vlastně jsou to laici. A přesto zařízení jsou na vysoce odborné úrovni. Prostě proto, že je to baví. :puff::beer:

Se vším v tvém posledním příspěvku naprosto souhlasím. V tvém popisu se i tak trochu vidím, vše popisované je i můj životní příběh.
Trochu příkrejší reakce v mém prvním příspěvku vyvolala skutečnost, že tazatel napřed, aniž by si předem zjistil co a jak se to dělá, zásuvku vyměnil /zdá se že nesprávně/ a ptal se zde až když vznikl problém. To brnění /pravděpodobně přes odrušovací kondenzátory pračky/ zjistil asi v suché obuvi, horší problém mohl vzniknout když by byl jednou nohou ve vaně, dobře pospojené a mokrou rukou se opřel o pračku. Ty panelákové koupelny jsou na takovou situaci "jako dělané".

To se stává, pokud neni připojené uzemnění (což podle fotky není). Někdy je to docela pecka, přitom (pokud je všechno v pořádku) jsou to jen svodové kapacitní proudy.
Něco jiného by to bylo v případě poruchy izolace, pak se z takového předmětu stane smrtící zbraň. To by ještě mohl zachránit proudový chránič (vypne než to stačí zabít, ale i tak je to pecka), ale ten tam předpokládám neni.

Trošku jsem si s touto myšlenkou pohrával,že bych nechal nějak udělat proudový chránič. Něco jsem už o tom "zaslechl" ale odborné bych si jej nechal udělat do koupelny určitě. Jen nevím, zda je to lehčí instalace, jako bez nutnosti vysekávat dráty, nebo dělat rozvody atd.....asi to nebude instalace nějaký "krabičky" :)

Proudový chránič nemusíte ve vašem případě, /nájemní byt/ nechat sám dělat. Bezpečnější používání pračky v koupelně zajistíte proudovým chráničem do zásuvky. Je jich k mání celá řada, různých cenových úrovní. Příklad : https://shop.elektro-sychra.cz/proudovy-chranic-16a-bezpecnostni-zasuvka-30ma--30ms-fka518-c-4730416/?gclid=CjwKCAjwtO7qBRBQEiwAl5WC2378TgiF0wDMIljZXHTaMuzyH3NJ7uspOf144dsgawTJExK6T6qZ_BoC8pQQAvD_BwE

Kdo ví, kdo všechno se v tom předtím šťoural. Asi by bylo potřeba, aby odborník vysledoval, kudy ty dráty do té zásuvky vedou.

OT: Kdysi můj otec slíbil nějakému svému známému co měl problém s televizorem (ještě elektronkovým, černobílým), že se mu na to podívám, nevím, proč, šťoural jsem se akorát v televizoru doma, na kšeft jsem nechodil. Ale když už, tak jsem projevil dobrou vůli a aspoň jsem se tam šel podívat.
Byla rozhozená řádková synchronizace a nešla zasynchronizovat. Pro později narozené co jim to nic neříká, obraz vypadal takhle a v televizorech z té doby bylo točítko kterým to šlo spravit:

[87764-synch-jpg]
Podle toho jak se to chovalo jsem hádal, že v řádkovém rozkladu by mohla být nějaká slabá elektronka. Náhradní jsem samozřejmě neměl, kouknul jsem do schematu, elektronka stejného typu byla i v mezifrekvenci, zkusil jsem je prohodit a televizor začal fungovat. Krátce na to se ten známý ozval, že televizor zase zlobí. Tak jsem tam nakmital, trochu jsem se v něm šťoural a čistě náhodou jsem si všimnul, že dvě elektronky, tentokrát různých typů jsou vzájemně přehozené, Tak jsem je vrátil do správných patic a televizor zase začal fungovat. A všichni z té rodiny se dušovali, že co jsem tam byl předtím, tak od té doby se v tom televizoru nikdo nešťoural. Asi ty elektronky přelezly samy.

To už je trošičku lepší, aspoň už to neni nebezpečné.
Přesto to neni ono.
1) Propojení PE (kolíku) a N (běžně pravé zdířky) má být "bez přerušení" tak to vyžadují předpisy, ale já bych ten hliník moc nepokoušel a klidně bych tu klemu takto nechal.
2) Dvouvodičový přívod se prováděl bez modrého vodiče (obvykle černý nebo hnědý a zelený nebo žlutozelený). Pokud do zásuvky vede modrý (pracovní nula), znamená to že ten zelený bude někde ulomený. Opět z pohledu funkce je to jedno, v rozvaděči jsou stejně připojené na jeden potenciál (pokud je rozvod v bytě dvouvodičový, což je u hliníku dost pravděpodobné). Není náhodou ta klema kdysi ulomené uzemnění, které nějaký chytrák takto instaloval.
3) I když se šetřilo a dělal se rozvod dvěma vodiči, v koupelně se dělal vždy třemi (prý ani tehdy normy nedovolovaly do koupelny dvouvodičový přívod), takže by v zásuvce měly být černý (příp hnědý a pod.), modrý a žlutozelený (příp. zelený); navíc by tam měl být přívod od ochranného pospojování, což bývá tlustý měděný drát, který vede pod vanu (tam je pospojované vše kovové hlavně trubky a vana).
4) Zásuvka má na sobě napsané jen Cu, s hliníkovými vodiči nepočítá, ale s tím asi nic neuděláte, žádné dnes dodávané komponenty nepočítají s hliníkem.

Nevím, co by s tím udělal odborník, já bych to viděl na nový přívod od nejbližší krabice nebo rovnou z bytového rozvaděče a to už je trochu větší akce.

ad 2 - z pohledu funkce je to jedno (pokud se nic dalšího nepokazí), ale jakmile se jednou PEN rozdělí na PE+N, už se nesmí znova spojit, takže z hlediska norem je to špatně a je dost možné, že v případě požáru nebo úrazu by si na tom pojišťovna smlsla a krátila plnění (určitě to bude někde drobným textem ve všeobecných podmínkách :-)).

To souhlasím. Ani bych si tohle nevzal na triko, pokud bych nevěděl, že ten modrý jde přímo na nulovou svorkovnici (protože pak je to jen jiná barva, což sice také neni v souladu s normou (žlutozelená je jediná závazná barva), ale jen to jen kosmetická záležitost). Spíš by mě víc vadily ty dva vodiče a navíc když tam neni pospojování, do toho bych nešel.
Pojišťovna vždy najde způsob, jak zkrátit plnění a pokud neni instalace v souladu s předpisy, rozhodně toho využije, bez ohledu jaký vliv to mělo na danou událost.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru