Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sháním tenkou prodlužku

Dobrý den,
Prosím Vás, jak na internetu a v obchodě hledat, když chci sehnat vysloveně pokud možno co nejtenčí prodlužku (prodlužovací přívodní kabel)? Díval jsem se na net a jediné, co jsem našel, je prodlužovací euro kabel, který má většinou mnohem tenčí kabel než běžné prodlužky. Potřebuji totiž tuto prodlužku vést z domu (kuchyně či špajzky) ven ke stromku, kde máme letos poprvé vánoční osvětlení. Vtip je v tom, že samozřejmě tlustou prodlužku do okna nepřivřu a navíc máme na oknech ještě sítě proti muchám, na zimu je nesundáváme. Proto je už kvůli zavírání okna a průchod kabele pod rámem sítě důležité najít co nejtenčí, ale stále bezpečnou prodlužku.
Poradíte?
Děkuji

Ano, provrtat díru do rámu okna by šlo, ale abych tudy provlekl vidlici, která jde do zásuvky, stejně bych prodlužku musel přestřihnout a zase spojit. Navíc teď máme zásuvku jednu na terase venku, kde neprší, vedu tam jednu dlouhou prodlužku namotanou na kotouči (ty, co se používají vysloveně ven), ale jde to tím pádem skoro okolo našeho baráku a nevypadá to moc dekoračně. Proto jsem to chtěl vézt nejkratší cestou, a to ze špajzy či kuchyně z domu.

Pokud to je z té špajzy nebo z kuchyně blíž, tak vrtni do toho rámu dírku na kulatý kablík plastový H03VV (CYLY) 3Cx1, protáhni jej do místnosti a osaď vidlicí 230V. Venku, někde ve vhodném místě u stromku, dej tuto krabici (viz odkaz), do níž vlož adaptér-napaječ řetězu (doufám že vše do venkovního provedení) a vsuň a připájej potřebné vodiče kablíku na přívod adaptéru. Pokud je adaptér ve třídě 2- bez ochrany nulováním, což zřejmě bude, ochranný vodič nezapojuj. Kablík by sice mohl být i v provedení 2B (bez ochranného vodiče-viz Zerozero), ale v případě jeho poškození a použití v něm i vodiče ochranného, je možný větší předpoklad, že dojde ke zkratu a vypnutí jističe.
Vývod k řetězu, pokud nebude složité, odpoj a protáhni rovněž těsnící průchodkou. Pokud by bylo složité a abys jej nemusel odpojovat, prořízni nožem plast krabice shora a průchodku pro kablík k řetězu. Pak celou krabici zaplň, včetně spojů a adaptéru silikonovým, případně jiným izolačním tmelem a zašroubuj víkem. Hlavně ale dej pozor na uložení toho kabelu a i umístění krabice, aby nemohlo dojít k mechanickému poškození. Až nebude řetěz potřeba, odmontuj vidlici, kabel vytáhni, dírku ucpi a vše uschovej na příští rok.;-)

https://www.moje-elektro.cz/elektroinstalacni-krabice/22120-instalacni-krabice-s-box-106-pruchodky-100x100x50.html

Abys přiskřípl kabel do okna a okno šlo dovřít, se mi zdá dost nemožné,pokud tam není mohutná škvíra. Ale třeba chceš nechat okno mírně nedovřené. Ale asi by bylo nejlepší, i pro příští použití udělat někde díru na provléknutí.
Samozřejmě udělat díru na provléknutí vidlice, je moc. Ale jen na kabel by stačila jen malá.
Předpokládám, že venku do prodlužky chceš zapojit nějaký adaptér, který bude osvětlení napájet. Zřejmě to bude nějaký napáječ s dvoupólovým připojením, bez ochr. nuláku. Takže už to, by ve venkovním prostředí nemělo být.
Ale, teď opět napíšu, co by ostatní elektrikáři neměli číst. Při troše opatrnosti, se dají přísné normy trochu nedodržet, i při zachování celkem bezpečného provozu. Tedy nedoporučuji, přesto, jak bych si to udělal sám.
Koupil bych samostatný kabel, tenhle by snad prošel nějak tím oknem, je plochý. https://www.e1.cz/produkt/1203522-kabel-h03vvh2-f-2x0-75-dvojlinka-oval-bila-cyly-2dx0-75-?gclid=EAIaIQobChMIgezph6CC3wIVhud3Ch1qBwxwEAQYASABEgKOZPD_BwE&t=popis
K tomu vidlici pro spotřebiče s dvojitou izolací https://www.google.cz/search?source=hp&ei=-mMEXKbJCo3XwQLK1p-ICw&q=vidlice+ploch%C3%A1+bez+uzemn%C4%9Bn%C3%AD&oq=vidlice+ploch%C3%A1&gs_l=psy-ab.1.1.0l2j0i22i30l4.2416.7180..11199...0.0..0.92.1123.14......0....1..gws-wiz.....0..0i131.F6ISKBewR2A A zásuvku. https://www.gme.cz/vidlice-plocha-bez-uzemneni-d-3109c-cerna
Připojil obě koncovky na kabel. Pokud by se vrtala díra, tak nejdřív protáhnout. Venku koncovku umístit nejlépe co nejvýše na stromek, aby nebyla tak dobře přístupná a zapojit napáječ. Zásuvku se zdrojem schovat do několika do sebe vložených igelitových pytlíků, tak, aby vodiče vycházely spodem a tam lehce, ovázat provázkem, ale neutahovat, aby případná zkondenzovaná voda mohla vytéct. Celé uchytit na stromek, kabely dolů. Uvnitř připojit vidličku a zapojit do zásuvky. Pokud máš doma zásuvky chráněné proudovým chráničem, je to výhoda. Pokud ne, bylo by vhodné koupit zásuvkový chránič. Pak by to bylo dostatečně bezpečné. https://www.elektro-paloucek.cz/jistici-technika/proudove-chranice-do-zasuvky/proudovy-chranic-do-zasuvky-16a-30ma-30ms-bezpecnostni-zasuvka?gclid=EAIaIQobChMIyMKbjKeC3wIVReR3Ch2b-wWjEAQYASABEgK9dvD_BwE Bude to stát pár peněz, ale bude vystaráno na budoucí léta. Předpokládám, že adaptér má zástrčku která půjde do ploché zásuvky. Pokud by měl zástrčku kulatou, musel by se prodlužovák udělat klasicky třížilový. :puff:

A jakým způsobem, bys to tedy řešil ty? To tedy ty miliony světelných řetězů, navěšených na objekty, stromy a keře po celé republice, fungují všechny na baterie? Pochybuji. Myslím, že naprostá většina je napájena mnohem nebezpečnějším způsobem, než navrhuji já. Já to alespoň navrhuji tak, aby to v rámci možností bylo bezpečné.
V takovém provedení, je to bezpečné, i v případě, že by někdo nařízl kabel, nebo se vrtal v koncovce.
Od toho koneckonců chrániče jsou, ne? Pokud chránič vypne v době 30mS, nikoho to nezabije, jen vyškolí, že se v tom vrtat nemá. Je někde napsáno, že se prodlužováky nesmí používat venku?
Samozřejmě, dalo by se vytknout, že prodlužovák má mít neoddělitelné koncovky a má být trojžilový.
Ale. Pokud je použitá nezáměnná koncovka, znemožňující připojení spotřebiče třídy jedna, je přípustné dvoužilové provedení. Pokud by to nebylo možné, na co by se tyto schválené koncovky vyráběly??
Co se týče ochrany koncovky proti vodě, tak jsem snad neviděl koncovku prodlužováku, skutečně vodotěsnou. Už proto, že spotřebič do ni zapnutý též nemá spojení vodotěsné. Například zahradní sekačka. Má vidlici vodotěsnou? Přesto ji připojenou můžu nechat na zahradě a začne pršet. Pokud tedy spojení není vodotěsné, lze zajistit ochranu proti vodě jiným vhodným způsobem. Například krytem, nebo přístřeškem, vhodným z hlediska předpokládaného působení vody.
Takže shrnuto. Ani navrhovaný kabel, ani koncovka nejsou primárně určeny do venkovního prostředí. Proto, je navrženo dodatečné řešení ke zvýšení bezpečnosti. Venkovní koncovku a zdroj chránit proti dešti vhodným izolačním a vodě odolným materiálem. Pro zvýšení bezpečosti použít proudový chránič.
Za samozřejmost považuji vedení kabelu tak, aby nehrozilo mechanické poškození. Například nevést po zemi přes cestu, kde se jezdí a podobně.
Tedy, při dodržení toho, co jsem napsal, v čem ještě číhá nějaké nebezpečí??
Bylo by hezké, kdyby se vždy do puntíku dodržovaly normy. Ale za dobu své praxe, jsem viděl takové věci, že tohle mnou popsané řešení je proti tomu superbezpečné. On je rozdíl, jestli někdo něco zbastlí bez základních znalostí, nebo někdo něco zbastlí, co sice není zcela košer, ale ví co dělá, jaké to znamená riziko a jaké udělat opatření k zajištění bezpečnosti. Asi tak... 8-)

Absolutní nesouhlas s tvou filozofií. Že obhajuješ v podstatě obcházení bezpečnosti jen proto,že to přece dělají všichni je velmi neodpovědné. Prostě všechny instalace venku i vevnitř musí být podle norem. Už jsem to tu psal jednou - skřípnout vodič do rámu okna,nebo prodlužku dát do sáčku je výsměch vyhlášce 50. Trochu se nad svým výplodem zamysli.

Ach jo ... tady ti třeba nikdo nenapíše jak se staví dům,jak se skládají cihly. Prostě vše má své postupy. Každý,kdo chce na zahradě instalovat venkovní osvětlení,tak si prostě musí zvolit postup dle normy. Nebudeme přeci zakládat sekci - jak stavět,nebo jak instalovat rozvody,aby to někoho nezabilo. To,co ty tu obhajuješ,je lidová tvořivost,největší nebezpečí ohrozit životy.

Dobře vyhýbavá odpověď. Takže ty také nevíš jak to tedy má být a jen se domníváš, že já to mám špatně.
Nechci popisovat, jak se staví dům. Jen, když mě kritizuješ, chci vědět jestli to tedy víš. Zase připojení spotřebiče na zahradě není jako postup stavby domu. Stále píšeš, že můj postup je nebezpečný, že to je trestné a podobně.
Ale pokud to tvrdíš, měl bys být schopný říci, ČÍM JE TO NEBEZPEČNÉ. Zatím jsi ani nenapsal, jak to má být, ani v čem je moje řešení nebezpečné. Tedy je tvoje kritika jen plané plácání na základě domněnek, bez konstruktivní diskuse.
Teorie a praxe je často jiná. Velmi pochybuji, že někdo, kvůli osvětlení vánočního stromku bude budovat pevný přívod někam na chodník, nebo na zahradu, tam umístí předpisové přípojné místo, nechá zrevidovat a pak bude používat několik dnů o Vánocích. Slušná investice, pro pár žároviček o Vánocích. Samozřejmě přípojné místo musí být v blízkosti stromku, aby se do něj mohl umístit zdroj. Pak se rozhodne že se osvítí ještě jeden strom, dvacet metrů daleko. Vybuduje se vedení k dalšímu místu, a tam další pevný přípojný bod.
Asi tak?? Nenech se vysmát. Pevně věřím tomu, že bys to tak nedělal ani ty.
Takže, ta moje "lidová tvořivost" vychází z toho, že vím, jak se to většinou dělá a ve snaze, i když to není zcela eňo ňůňo, aby to bylo v rámci možností dostatečně bezpečné.
Ještě jednou se ptám, ČÍM JE TO NEBEZPEČNÉ A JAK TO MŮŽE OHROZIT ŽIVOT???? To je základní otázka. Normy samy o sobě nejsou ničím. Normy jsou jen vodítkem. K normám je potřeba používat zdravý rozum. Pokud si myslím, že je něco nebezpečné musím také vědět proč a pak aplikovat normy. Za svoji čtyřiceti letou praxi, jsem se setkal s dost případy, kdy bylo vše podle norem a přesto vznikl úraz. Tam byly normy a chyběl rozum.
Tak teď už mi konečně napíšeš čím je to nebezpečné, nebo zase jen že je to špatně a "největší nebezpečí, ohrozit životy." To dokáže každý. Ale napsat zdůvodnění, a vysvětlení proč, na to je potřeba něco vědět...

Takhle. Pokud to bude nekde vysoko, aby na elektricke zarizeni ani vedeni nikdo nedosahl, da se to prohlasit za ochranu polohou. Dvoudratova prodluzovacka s dvoupolovou koncovkou (vizte obrazek) take neni nic, co by odporovalo norme, pokud tam opet pripojite zarizeni, ktere je vybavenou dvoupolovou zastrckou (trojpolova tam bez poskozeni zasunout nejde).

Cim je to, co chcete udelat, nebezpecne: venku je zpravidla vlhko. Zejmena v zime. Vlhko neni jen zjevne viditelna voda, ale i ve vzduchu rozpustene vodni pary. Ty maji nemilou vlastnost, ze predmetech obcas kondenzuji. Je zadouci venku pouzivat zasuvky, vypinace a spotrebice s vyssim stupnem IP kryti. Dale, da se predpokladat, ze i vase spojeni se zemi bude diky vlhkemu prostredi lepe vodive, tedy nasledky zasahu el. proudem budou horsi (pri stejnem napeti plati nizsi odpor -> vyssi proud).

Je zjevne, ze u elektriny je jeji zabezpeceni vzdy nejakym kompromisem mezi bezpecnostnimi pozadavky, stavem naseho poznani, dostupnosti bezpecnostnich komponent a v neposledni rade jeji cenou. Spolecensky konsensus je, ze ten kompromis vychazi nekde kousek jinde, nez u toho, co se chystate udelat.

Ve vasem pripade jsou mozne nasledujici varianty:
1) prijmout riziko (riziko zname je vzdy mnohem mene nebezpecne, nez riziko nezname)
2) udelat to sice na 230 V, ale galvanicky oddelene od zeme oddelovacim transformatorem
3) udelat to cele na male napeti
4) napajet to z baterii

A opět reakce o ničem. Jen stále nesouhlasíš, ale stejně se nikdy nedozvím jakékoliv zdůvodnění. Taková reakce je naprosto k ... Zdá se mi, že sám tomu rozumíš jak koza petrželi, jen se domníváš že je to špatně a i kdyby ti to někdo vysvětloval jakkoliv, nepochopíš.
Ještě jednou pro příliš chytré: Nikde není zakázáno táhnout prodlužku ven. I když mnou doporučená dvoulinka není přímo určená ven, přesto je to vedení odolávající šíření plamene a s dvojitou izolací. Mechanická odolnost proti poškození je srovnatelná s jinými kulatými kabely v PVC izolaci. Pokud koncová zásuvka a přípojené zařízení, není odolné vodě, lze chránit proti vodě jiným vhodným způsobem. Že ne?? Podívej se někde na větší stavbu, kde běhá jeden bezpečák za druhým. Třeba na míchačku, připojenou do prodlužováku. Běžnou vidlicí. Pro případ deště to bývá různě zakryté. Proč je bezpečák nevypere?? Pohyboval jsem se po takových stavbách hodně, opravoval svářečky, kterými svářeli sítě do betonu. Různě po stavbě, téměř vždy přes prodlužku, jinak to v praxi nejde. Spoje často zakryté plastovou krabicí, nebo ovázané silnějším plastem. Proč to bezpečáci trpí, když to nejde??
Samozřejmě svévolně poškodit lze cokoliv. Ale pokud bude někdo řezat nožem do kabelu, nepomůže žádná norma, kdyby byla sebepřísnější. A co se týče samotného řetězu za zabezpečeným zdrojem v zásuvce, už je to mn.
Navíc další ochranou navíc je proudový chránič.. Pokud by krytí bylo nedokonalé a objevil se svod, chránič to vypne. Vypne i v případě svévolného dotyku. Klidně ti předvedu, jak chránič vypnu holou rukou, je to jak sáhnout na el. ohradník.
Tak už mi konečně sakra napíšeš, čím je to tak životu nebezpečné a trestné, pochybuji. :-D:puff:

Nenapíšu,nemám na to nervy,nezlob se. Všichni absolventi vyhlášky 50 se po přečtení tvé obhajoby musí válet smíchy a pojišťovny by někomu,kdo by utrpěl úraz elektrickým proudem,nedaly ani ká. ---Proč to bezpečáci trpí, když to nejde?? --- ty nějakého znáš,který by se pod to podepsal ? Možná ty.

A nenapíše jedinou věc, proč to je nebezpečné.... :-D úplně mimo realitu. Když se zeptám, asi řekneš, že jsi revizák, samostatný projektant, bezp. technik a nevim co ještě. Asi.... A přitom nejsi schopen napsat jedinou věc, kterou bys podpořil svůj názor.... zajímavé.
Taky mi to nemusíš věřit... Mám 45 roků praxe, pravidelně každé tři roky vyhl. 50 § 8. Tak si dovolím tvrdit, že ve firmách skoro pocelé republice, při své různorodé práci, jsem toho viděl víc, než ty TV pořadů. Čau. :-x :beer:

1) spravny reseni nemusi vzdy existovat, nekdy proste nelze bezpecne realizovat pozadovanou funkci.
2) Tazatel to vyreseny ma - ma zasuvku na verande(predpokladejme ze zcela koser pro venkovni pouziti), ma prodluzovak, predpokladejme ze i napojeni prodluzovak->svetlo je nejak koser. Pak je IMHO lepsi venovat usili maskovani prodluzovaku, nez se snazit o nejaky prasacky protazeni kabelu zavrenym oknem.
3) Nejlepsim resenim do budoucna je rozvod elektriny po zahrade. Proste na spravnych mistech v zahrade mit zasuvky ve venkovnim provedeni, kabely v zemi ve spravnym provedeni, zavedeny na samostatnej okruh do rozvadece. Z praktickyho hlediska samostatny chranic(neni nutny, jen prakticky), k tomu revize a vsechno co k tomu patri. Pak podobny problemy nenastavaj a kdyz si to clovek dobre rozmysli, tak mu parmetrova prodluzovacka bude stacit kdykoliv a kdekoliv na zahrade.

ad 1. Myslím že lze bezpečně realizovat funkci i improvizovaně, při znalosti možných rizik.
ad 2. Z hlediska diskutovaného problému to zásuvka na verandě neřeší, byť je sama podle předpisů. Stále je potřeba vyřešit vzdálenost stromku od této zásuvky. A jsme opět u prodlužovačky. Jaká je zcela podle norem a do deště?
""napojeni prodluzovak->svetlo je nejak koser."" V tom je jádro pudla. I kdyby zásuvka byla ve vodotěsném provedení, zastrčením síťového dvoukolíkového adaptéru je po vodotěsnosti. A adaptér se spojením ve vodotěsném provedení jsem neviděl. Takže jsme opět u improvizovaného řešení nějakým krytem.
Pokud budou na zahradě sloupky s předpisovýma zásuvkama, tak jak to běžně bývá, zastrčený adaptér bude taky nechráněný proti vodě. Jedině přípojky se zásuvkami uvnitř. "" parmetrova prodluzovacka bude stacit kdykoliv a kdekoliv na zahrade."" A jsme zase u prodlužovačky a dikutabilního zapojení adaptéru.
-- Neradil jsem aby kabel přiskřípl do okna, radil jsem vyvrtat díru ve vhodném místě k protažení kabelu.
Ale pokud se jedná o klasická dřevěná okna, proč by nešlo vyříznout v místě dosedání okna do rámu drážku, do které se vloží kabel? Takhle se často protahovaly koaxy k TV.
Takže si myslím,že moje řešení je nejjednodušší snadno realizovatelné a dostatečne bezpečné. 8-)

Začnu trošku od konce - jaké bude to napájení osvětlení? Nebylo by jednodušší nechat napájecí zdroj doma pod střechou, a ven vytáhnout jen dvoulinku k osvětlení (předpokládám zdroj do 24V - "bezpečné" napětí)? Vyrobit voděodolný spoj na té dvoulince by mohlo být jednodušší, dvoulinku bude možno "skřípnout" pod okenní křídlo,…
A nebo prostě pořídit vybavení, odpovídající požadavkům bezpečnosti (a nebo ještě lépe se na takové kýčovité 3,14čoviny vykašlat).

Pokud venkovni osvetleni neni na mn nebo neni pres IT tak je vsechno nebezpecny a pokud je na verejne pristupnem miste tak i zalovatelny.No a zavirat kabel do okna na to neni odpoved.Tenka prodluzovacka se velmi rychle zmeni na topny kabel,ato je pak neco.

Tady je každý bezpečnostní technik, nic se nemá přehánět. Mám taky prodlužku venku. Ze zahradní zásuvky (ta je IP44). Dál mám klasickou prodlužku s normální zásuvkou, zástrčku, to celé v umělohmotné škatuli, přebalené isolepou aby se neotevřela. Na ten měsíc to vyhoví i kdyby to bylo pod sněhem.

Souhlasím s Vámi,instaloval jsem vánoční osvětlení tak nějak podobně-mám to na 2 okruhy prodlužovaček přes časový hodiny(doma) a hlavně přes proudový chrániče. Napojení jsem ještě strčil do krabice IP 44. A moje manželka nebo pes se v tom určitě hrabat nebudou.

Už jsem si myslel, že dál nebudu reagovat, ale protože se ještě vyskytlo několik reakcí, ještě se k tomu vrátím.
Pro E250TD To je fakt, ale předpokládal jsem, že se jedná o to, když přívodní kablík za zdrojem délkou nestačí.
Pro Kachlík Konečně jeden správný názor... To je jedno z možných řešení, Dokonce i já(!) jsem to tak u sestry realizoval. Pro nízkopříkonové LED, nehraje velkou roli úbytek napětí. Pro delší žárovičkový řetěz se už úbytek napětí může projevit. Problémem ale opravdu může být případná reklamace v případě nastavení vodičů. Jinak běžně se dnes prodávají outdoor řetězy se zrojem 24V a celkem dost dlouhým vodičem za zdrojem. Ale někdy nestačí.
Pro Kenav. Projdi se po některém náměstí nějakého města. Samotné řetězy jsou na mn. Ale někde na objektu (stromu) je krycí krabice se zdrojem a k tomu vede normálně kabel nn. To bude trestné pro ty města? Proč by se měla tenká prodlužka změnit v topný kabel? Těmi desítkami mA, co teče k tomu LED zdroji?
Pro PLV Kde je zakázáno tahat ven prodlužku? Nikdy jsem o tom neslyšel. To by nebylo možno venku použít skoro nic, co nemá kabel až do domu. Prodlužky jsou zpravidla od toho. Natažená prodlužka se z hlediska revize nepovažuje za elektroinstalaci. Samotná prodlužka podléhá revizi, ale ne v domácím sektoru.
Pro RCE Konečně někdo, kdo z toho nedělá přehnanou vědu. Vcelku správné a přijatelné řešení. Pokud je krabice odolná vodě a zásuvka je navíc chráněná chráničem, je to v pořádku.
Pro Prasak - K celému příspěvku: A o tom to je. To je ten důvod, že jsem napsal to s čím množství lidí nesouhlasí. Pokud bych napsal, že to musí být přesně podle norem a ještě je ocitoval, došlo by s velkou pravděpodobností k tomu, že ten kdo to chce dělat a přečetl to, řekne si že to beru moc vážně a vyprdne se na to a udělá to podle sebe. A jak píšeš. V neznalosti udělá hotová zvěrstva. A tak proto, jsem napsal, co jsem napsal. Asi ne tak, jak by se to notorickému normožroutovi líbilo, ale tak, aby to bylo pro laika srozumitelné a přijatelné. A přesto, aby to bylo maximálně bezpečné i v takovém provedení. V podstatě, vedení tak, aby nehrozilo mechanické poškození, spoje a zdroj chránit před vodou a připojit přes proudový chránič. Myslím, že pro bezpečnost se víc udělat v podstatě nedá. Už samotný chránič dělá zapojení velmi bezpečné, při dotyku odpojí v čase nepřekračující nebezpečnou dobu působení proudu.
Pro RCE -- Prasak ""co si lidi dokážou vyrobit, někdy valím"" A to je ono jak jsem napsal výše -- lépe tak, jak jsem radil, než tak jak to někteří udělají sami. K tomu blafnutí. No stát se může ledacos, ale právě v tomto případě by to asi byla ohromná náhoda, není co by blaflo, i samotné kabely jsou odolné vzplanutí a mohlo by k tomu dojít snad jen při mechanickém poškození, ale psal jsem, natáhnout tak aby nebezpečí nehrozilo.
Yarda :-D:-D:-D

Ono nejde jen o to blafnutí, ale aby to vůbec někomu neublížilo. Ano, proudový chránič udělá hodně, ale už to, že se postižený může leknout a někde se švihnout do řepy. Spousta úrazů u elektriky není přímo od proudu, ale právě sekundárně, když se cukne a do něčeho vrazí, nebo spadne.
Máš recht, raději poradit v rámci možností, než ho nechat udělat zvěrstvo.