Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem slabý jistič

Dobrý den,

Mám garáž a v ní zavedenou elektriku. V garáži je jistič 6A. Občas si chci vyluxovat auto. Bohužel vysavač často vyhazuje jistič. Ale občas to vydrží než vysaju vše co potřebuju. Jistič většinou vypadne při zapínání vysavače. Pravděpodobně bude mít moc veliký příkon. Je nějaká možnost jak např. přiškrtit ze začátku vysavač, aby nebral tolik proudu a jistič vydržel? Např. něco jako regulátor který bych při startu ztlumil a pak ho lehce přidal. Nepotřebuju aby jel vysavač neustále na plný výkon (je dost silný). Nebo mi nezbyde nic jiného než vysavač se slabším příkonem?

Děkuji za nápady

Na pozici Rs je možné použít žárovku. Příkon je nutné zvolit tak, aby vysavač přes ní nějak naběhnul, ale po jejím zkratování už jistič nevyrazil. Součástky má určitě každý doma (zejména pokud se chce pouštět do výměny jističe), pokud ne, tak vypínač, pár vodičů, objímka na žárovku a žárovka (řekněme 150W) jsou otázkou pár korun. Hlavně nezapomenout na to, že elektrika kope.

Hmm, to mě nenapadlo, že to je řadovka garáží, to pak teda raděj ten 6A nechat...

A co 6A s charakteristikou D ?
topic,1740.0.html

např. Hager NDN106 (pravda stojí dvě stovky) ndn106-jistic-hager-p-26558.html

Ale 230V x 6A je 1380W, takže ňákej 1600W vysavač, k tomu např. jedna 100-vka žárovka a bude 6A skoro málo i s kdovíjakou charakteristikou, takže slabší vysavač to asi řeší dokonale...

Je to velmi složité, nad rámec této poradny. Jen velmi zednodušeně. Jistič musí nejenom vypnout při nadproudu, ale také v předepsaném čase. Tento čas je dán mimo jiné též impedancí smyčky, tedy odporu vodičů až od transformátoru. Jistič s vyšší charakteristikou, tento čas značně prodlužuje. Například při zkratu fáze na kostru, se po dobu, než jistič vypne, na kostře objeví napětí, které je dané napětím fáze a odporu smyčky.
Toto napětí, nesmí překročit hodnotu a čas, předepsaný normami. (jedná se například o čas, kdy určitá hodnota proudu začne působit škody na organismu). Použití jističe s delší charakteristikou, tuto dobu velmi prodlužuje. Tedy po dobu, než jistič vypne působí napětí na kostře neúnosně dlouhou dobu. Pokud pomineme to, že hlavní jistič u hodin v občanské výstavbě má být charakteristiky B, tak možnost osazení jističe s delší charakteristikou musí vypočítat rev technik, po změření hodnot impedance smyčky.
Ještě pro doplnění. Například jistič u hodin, bude B16A. Jistič zásuvky bude D6A. V případě zkratu, vypadne jistič u hodin a zásuvkový to vydrží. Takový to má vliv. (Ale pokud vedení vyhoví impedancí hodnotě pro char. D, pak vypadnou oba).
Škody na organismu jsou úměrné velikosti proudu a času působení. Například velmi krátký impuls proudu jinak o smrtelné hodnotě, organismu neublíží. (například el. ohradník s napětím 5000V). Proto ta vypínací doba u jističů.
No, nevím, jestli to takhle pro pochopení stačí, je to dost složité, na krátký článek. :puff:

Naopak, je to veľmi jednoduché. Vôbec by som v tomto prípade nehovoril o ochrane zdravia, či života. Bežný istič totiž nechráni od úrazu, na to je diferenciálna ochrana. Bežný istič vypína skrat okamžite. Rýchlejšie to nejde. A to bez ohľadu na charakteristiku (B, C, D). Istič má okrem elektromagnetickej ochrany aj ochranu tepelnú (bimetal). Tá chráni vedenie za ističom. A má charakteristiku prispôsobenú tak, aby ochraňovala vedenie od prehriatia. Môže vypnúť až keď prúd prekročí menovitú hodnotu a čím vyšší prúd, tým je to rýchlejšie. Toto vypínanie je pomalé.
Selektívne zapojenie ističov (aby nevypadol aj nadriadený istič pri nadprúde, ale len posledný) sa robí na základe menovitých prúdov. Čiastočne to funguje aj pre ľahšie skraty, ale v prípade tvrdého skratu selekcia bežných ističov moc dobre nefunguje. Lebo tvrdý skrat spôsobí skratový prúd povedzme 200A a vtedy vyletia obidva ističe v sérii, teda aj nadriadený istič. Na riešenie tohoto problému sa používajú istenia s nastaviteľnou dĺžkou času vypnutia pri skrate. Použitie tejto techniky však v domácnosti, či garáži neprichádza do úvahy. Ale je jednoduché riešenie, a síce na hlavnej prípojke použiť klasické drôtové poistky a podriadené ochrany už môžu byť ističe. Klasická poistka má totiž tú najsprávnejšiu vypínaciu charakteristiku.
V rámci otázky čo sa rieši v tomto vlákne je problém nábehový prúd. Ten občas vyhodí B6A istič. Môžme povedať, že nadriadený (možno B16A?) pri tomto spotrebiči nevypadne. Teda správne riešenie je použiť C6A. Ten zapnutie vydrží, ale môže vypadnúť pri dlhšom vysávaní. Potom už len istič s vyšším menovitým prúdom a stačí B.
Ešte som nevidel revízneho technika merať impedanciu sľučky. Vo výbave taký merač ani nemá, maximálne tak meranie odporu.

Nesnaž se mě opravovat, když o tom zjevně moc nevíš:-) Pokud jsi například neviděl revizního technika měřit impedanci smyčky, tak jsi asi neviděl ani revizního technika. Je to totiž to nejzákladnější měření, které musí udělat, jinak nemůže hodnoty jištění ani schválit. Asi ti nic neříká třeba pojem "dovolené dotykové napětí". To je právě hodnota, která se objeví na kostře v případě zkratu. Nesmí v případě poruchy překročit normou danou velikost a přitom také dobu trvání. To je to, o čem jsem psal. Dovolené dotykové napětí je vyšší, nežli napětí bezpečné, proto je omezena jeho doba.
"" Bežný istič totiž nechráni od úrazu, na to je diferenciálna ochrana. Bežný istič vypína skrat okamžite. Rýchlejšie to nejde. A to bez ohľadu na charakteristiku (B, C, D)."" ---- jej, toje ale kravina, doufám, že nejsi elektrikář::).
Běžný jistič chrání hlavně proti úrazu a je to základní ochrana. Dif. ochrana je pouze doplňková!! Bimetalová spoušť chrání vedení proti přetížení a je mnohem pomalejší, než spoušť zkratová. Ale vybavení jističe prudkým náběhem proudu při startu zpravidla nezpůsobí, na to je příliš pomalá i u rychlého jističe. Vybavení způsobí zkratová spoušť. Běžný jistič nevypíná zkrat okamžitě jak tvrdíš, ale právě v čase daným charakteristikou.
Carakteristika udává mimo jiné, násobek nominálního proudu, při kterém jistič vypne v předepsaném čase. Proto je tak důležité měření impedance, jestli je hodnota natolik malá, aby byl vyvolán tento vybavovací proud v tomto čase.
""Klasická poistka má totiž tú najsprávnejšiu vypínaciu charakteristiku."" Ani v tomto nemáš pravdu. I tavné pojistky mají své charakteristiky. Od velmi rychlých, po velmi pomalé (např. pojistka se "šnekem" - zpožděná). Pravdou je, že pojistky i běžné rychlé, jsou poněkud pomalejší, nežli dnešní jističe "B".
Asi tak... Jak jsem psal, je to dost složité, někdy to nechápou dobře ani někteří elektrikáři, pro laika těžko pochopitelné.
Jinak... 40let praxe, paragraf 8, tak něco o tom vím... 8-)

Revízny technik, ktorý meria impedanciu od zásuvky až po transformátor k vôli výmene 6A ističa - LOL!!!
To, čo revízny technik meria, je činný odpor na prípojke ale rozhodne nie impedancia. Uznávam ale, že činný odpor je špeciálny prípad impedancie. Revízny technik zisťuje súlad inštalácie s projektom. Vo svojej správe potvrdzuje zhodu skutočného zapojenia s projektom.
Samozrejme že istič musí byť dimenzovaný s ohľadom na odpor zemnenia (povolené dotykové napätie) - ale o tom reč nebola.
Bežný istič naozaj nechráni od úrazu. Prakticky všetky úrazy el. prúdom, a to aj smrteľné, sa stali na istených okruhoch.
Bežný istič vypína tvrdý skrat naozaj okamžite (presnejšie do cca 10ms - čo je trvanie polvlny el. prúdu v našej sieti). To sú tie zvislé čiary v grafe vypínacej charakteristiky. Nauč sa čítať grafy.
Kde som písal, že bimetal chráni od skratu? Od skratu chráni elektromagnetická ochrana, a tá vypína okamžite.
Písal som niekde, že tavná poistka nemá vypínaciu charakteristiku ako mi to vkladáš do úst?
A či som elektrikár? Som. A už som robil projekty el. rozvodov na "trochu" inej úrovni, než je garážová prípojka.

uvítal bych, kdyby kolem rozvaděčů ubylo elektrikářů hlásajících, že jistič svou hodnotou (nebo snad vypínací charakteristikou) chrání zdraví a životy lidí.
nechrání nikoho.

aby si to představil i laik: nebezpečná až smrtelná hodnota procházejícího proudu je 50-200mA. víme že to záleží na více vlivech, ale řádově to sedí.
ptám se, jak mě před úrazem elektrickým proudem nebo až před zuhelnatěním chrání 6A jistič? pokud nejsem kovový terminátor 2, tak nijak.
odpor lidského těla je něco kolem 1kOhm (opět víme...) a jistič na můj úraz nereaguje, procházející proud je pro něj příliš malý. pro pozůstalé viz ohmův zákon.

hlídat dotykové napětí na všech místech je nemožné, nepraktické a drahé - viz bývalé napěťové chrániče.
fungující ochranou (kdysi doplňkovou, dnes bez ní neschválí bytový rozvaděč) je proudový chránič. ano, ta diferenciální věc pro ty, kteří už mají 40 let paragraf.

proto když vysavač vyhazuje při zapnutí jistič, vyměnil bych ho za charakteristiku c, bez měření odporu zemní smyčky.
jo, já zas něco vím o měření impedancí.

No, teda, říkal jsem si, že už nebudu reagovat, ale to se nedá. Jde o to, že to tady, může číst kdokoliv a pak něco dělat na základě špatných věcí.
To co opět napsal OK a stejně tak přizvukující LEDNÍ BRTNÍK, to jsou bláboly na entou! Tak tedy pro OK. Nic jsem ti nevkládal do úst, vždy jsem použil přesnou citaci tvého výroku a pak reakci, jako to udělám teď. Tedy: ""Revízny technik, ktorý meria impedanciu od zásuvky až po transformátor k vôli výmene 6A ističa - LOL!!!
To, čo revízny technik meria, je činný odpor na prípojke ale rozhodne nie impedancia."" -Blbost. Měřák impedance patří do základní výbavy RT a měření je otázkou pár vteřin. Dobrý RT si to změří vždy a je to povinný údaj rev. zprávy. Měření jen činého odporu je nanic, musí se zohlednit i kapacita a indukčnost, což se stane při měření impedance. Například při zkratu, má indukčnost někdy větší vliv, než činný odpor. Proto.
""Samozrejme že istič musí byť dimenzovaný s ohľadom na odpor zemnenia"" Blbost. Musí být dimenzovaný s ohledem na impedanci smyčky.
""Bežný istič naozaj nechráni od úrazu"" !!! Tak tohle by se mělo vytesat do kamene :-D To je kameňák hodný pozastavení. Jestli jsi elektrikář, a dokonce projektant, tak potěš koště... Jistič nebo pojistky v první řadě chrání proti úrazu!!!! Jeho funkce jako ochrana proti přetížení je až druhořadá. Nepleť si tak základí věci, jako dotyk živých částí a dotyk neživých částí při poruše!!! To jsou dvě naprosto rozdílné věci. Před dotykem živých částí samozřejmě nechrání jistič. Živé části jsou chráněny izolací, krytím, nebo polohou. Pokud se do toho nevrtá diletant, tak k dotyku živých částí nemůže dojít. I toto kontroluje RT.
Jistič chrání před dotykem NEŽIVÝCH ČÁSTÍ při poruše, kdy se na neživé části objeví napětí. (kostry a kryty spotřebičů, kde se člověk normálně dotýká). To je jeho HLAVNÍ funkce. -- Tedy nechrání před úrazem??? Jak je známo, asi jak komu, používáme pro tento účel systém "samočinného odpojení od zdroje" (dříve tzv. nulování). Naprosto klíčovým a základním je proto JISTIČ. Všechno další. jako např. pr. chránič, je jen doplňkové.
Kdyby před úrazem nechránil jistič tak kdo??? Hergot, vždyť ochrana sam. odp. od zdroje, je svatý grál. Pro elektrikáře rovnocenné, nebo víc jak ohmův zákon. A ty mi to tady chceš popřít a zjevně o tom víš asi prd. Řemeslo braň se, pokud jsi elektrikář....
Tedy ještě jednou. Pokud dojde k poruše a objeví se napětí na kostře, (které se někdo může držet), musí jistič vypnout v předepsaném čase, a přitom se na kostře nesmí objevit napětí vyšší, než je maximální povolená hodnota dotykového napětí. Proto je tak důležitá hodnota impedance smyčky (samozřejmě pro 6A, se to splní snadno, ale platí to pro všechny hodnoty). Žádný jistič při zkratu nevypíná okamžitě jak píšeš. To je právě ta charakteristika. Kdyby vypínal okamžitě, nešlo by ani rozsvítit silnější žárovku, za studena má téměř nulový odpor.
A zas to dál nebudu rozebírat, je to zbytečné. Ani nebudu psát přesná čísla, ani to teď v hlavě nemám, ale zkus se podívat, jaký je násobek nominálního vypínacího proudu, pro jistič kategorie B a násobek pro kategorii D. Aby došlo k vypnutí v předepsaném čase, musí dojít k nárůstu proudu na tuto násobkovou úroveň. Což tedy znamená, že v době vypínání se takový jistič chová, jako by měl mnohonásobně vyšší hodnotu. A proto i u 6A jističe, v případě třeba char. D, se nároky na hodnotu impedance prudce zvyšují. A může se i stát, že pokud je to dál od trafostanice a je slabší vedení, může s tím být problém to dodržet. Takže ještě jednou. Rada dej tam déčko, je zcela zcestná a proti všem zásadám.
A ještě jeden citát "" Prakticky všetky úrazy el. prúdom, a to aj smrteľné, sa stali na istených okruhoch."" Ano pravda. Staly se na ŠPATNĚ jištěných el okruzích.
No asi mi to zase vyvrátíš nějakými bludy ale už tě při tom nechám a budu doufat že se s tvojí prací nesetkám. :puff:
Ještě pro lední brtník. ""uvítal bych... ubylo elektrikářů hlásajících... nechrání nikoho"" -- Já bych uvítal, kdyby ubylo těch co hlásají opak. Vysvětleno výše. Dale je to to samé, zopakuji jistič nechrání před dotykem živých částí. ""hlídat dotykové napětí na všech místech je nemožné""
Ten, co má už 40 let paragraf ti prozradí, že to nemožné není. Hlídá to automaticky systém, zvaný samočinné odpojení od zdroje. Pokud je systém správně proveden, děje se to zcela automaticky. Vysvětleno výše. A proudový chránič není ochranou "kdysi doplňkovou", ale je ochranou doplňkovou stále. Hlavní ochranou je "samočinné odpojení od zdroje" Tedy ten zpropadený jistič. ""proto když vysavač vyhazuje při zapnutí jistič, vyměnil bych ho za charakteristiku c, bez měření odporu zemní smyčky.
jo, já zas něco vím o měření impedancí."" Ano, jakási "zemní smyčka" se opravdu měřit nemusí. Ale musí se měřit impedance celého napájecího vedení, tedy včetně fázového vodiče. Tak proboha, neraď nikomu ať osadí jistič s vyšší charakteristikou. Je to fakt nebezpečné a to nekecám, i když mi to asi taky nebudeš věřit. Jestli víš něco o měření impedancí, jak píšeš, tak ale neznáš také zjevně zásady ochrany sam. odp. od zdroje. A to je základ. To ti můžu říct tedy jako ten elektrikář, se 40 letou bohatou praxí, kteří by měli podle tvého názoru ubýt. Asi tak.

LOL, LOL, LOL. Ibaže poznám zapojenie merača, honosne nazvaného merač impedancií. Prekrúcaš veci, ktoré sú jasne definované k svojmu spôsobu vysvetlenia. Musíš byť stručnejší a jasnejší. Ochrana pred úrazom je dodržať komplexne predpisy/normy pri zhotovení rozvodov, ci už je to prierez vedenia, dimenzovanie ističov, prechodová odpory atď. Nenazývať pospojovanie a uzemnenie neživých častí slovami "ochrana istením". Ten istič je tam totiž povinný, bez neho to nejde, ale na pospojovanie je treba dohliadnuť. Je jedno akú má napájacie vedenie pred ističom impedanciu, dôležitá je impedancia za (správne dimenzovaným) ističom. Diskusia sa dostala do spôsobu chytania sa za slovíčko, prekrúcania atď. Nič prínosné. Ako sa hovorí, 100x nič zabilo osla. A už som tu prečítal 99x nič, takže v tomto vlákne končím.

:-D:-D Teda ty si naozaj kokot, akého som nevidel.
""Nenazývať pospojovanie a uzemnenie neživých častí slovami "ochrana istením"."" Říkal jsi něco o vkládání do úst.
Já jsem o žádném pospojení a uzemnění nepsal nic. Já jsem popisoval Ochranu samočinným odpojením od zdroje. To ty si mícháš pojmy dokupy a neznáš ani správnou terminologii.
""Je jedno akú má napájacie vedenie pred ističom impedanciu, dôležitá je impedancia za (správne dimenzovaným) ističom. ""
:-D:-D No ako písam -- kokot. Další perla hodná medajle. Potkat tě někde naživo, tak tě asi preventivně zabiju, pro ochranu ostatních. Soudce by mě po přečtení tvých příspěvků osvobodil. O Kirchoffových zákonech si jistě nikdy neslyšel. Podle tebe před jističem teče jiný proud, než za jističem. Ještě něco nablábol, začínám se bavit. :-D

Ještě jednou: "Je jedno akú má napájacie vedenie pred ističom impedanciu, dôležitá je impedancia za (správne dimenzovaným) ističom."
Ne, není to alkohol, je to prostá dedukce. Podle tebe, na impedanci PŘED jističem nezáleží a záleží jen na impedanci ZA jističem.
Necejtíš v tom kravinu? Stále se bavíme o jističi a jistič reaguje pouze na proud. Tak snad pochopíš další vysvětlení. Podle jistého,pro tebe asi neznámého zákona, se v uzavřeném obvodu, musí rovnat napětí zdroje, úbytkům napětí na spotřebičích. Spotřebič je jakýkoliv odpor v obvodu. Ve střídavých obvodech se místo odporu používá impedance. Jakýkoliv vodič má impedanci. Podle Ohmova zákona I = U/R, je výsledný proud v obvodu, napětí děleno součtem impedancí v obvodu. Z toho vyplývá, že impedanci před jističem, nelze zanedbat. Místo tohoto pro elektrikáře zbytečného vysvětlování, jsem to zjednodušil a myslel jsem, že i ty pochopíš to že tím chci říct, že proud je závislý na všech impedancích v obvodu tedy i před jističem. Takže impedance není proud, ale proud je z impedance odvozen. A tedy také že tento proud je kdekoliv ve smyčce stejný.
Takže ne alkohol, elektrikařina. Se svýma vědomostma mě nedostaneš :-D:beer:

Pokud se někde instaluje zásuvka, musí se zapojit a jistit podle předpisů. Nelze nikdy uvažovat, že je "jen" pro vysavač. Nebo jen pro spotřebiče třídy II. Musí se předpokládat že jistě někdy dojde k připojení spotřebiče třídy I. Je to stejné, jako je nepřípustné vyrobit prodlužovák jen se dvěmi vodiči, bez ochranného vodiče. I když ji třeba mám jen pro trafopájku třídy II. Možné by to bylo, ale jen v případě, že bude namontována nezáměnná plochá zásuvka, umožňující jen připojení spotřebiče třídy II. Ale vzhledem k tomu, že dnes jsou běžně i spotřebiče třídy II vybaveny kulatou zásuvkou, bez ochr. kontaktu, bylo by to nanic. Nedávno jsme se o tom bavili se školitelem při přezkoušení padesátky.

Je škoda,že jinak fundovaný názor je poškozen nesmyslným příkladem s ohradníkem.Dobu působení ohradníku nelze ovlivnit,bezpečnost je zajištěna nízkým(bezpečným)proudem.Je také otázka,jak souvisí charakteristika jističe s poplatkem za jistič,myslím,že nás zbytečně přísnou normou nutí platit za silnější jistič vyšší poplatek.

Pro začátek stačí vyměnit starý vyhřátý jistič za nový s charakteristikou B6A.
Sám jsem stejný problém takhle rychle vyřešil. Jo a pro jistotu si zkontroluj dotažení šroubů ve všech svorkovnicích (krabice). Jinak si koleduješ v lepším případě, že Tě odsříhnou.

(stručně řečeno)

Větší jistič Ti prodraží přípojku od dodavatele, protože bys to měl nahlásit u dodavatele.
Pomalejší nebere ohled na stav a kvalitu přívodních drátů před a za jističem až k zásuvce které byly jistě dimenzované na původních B6A.
No a hlavně tady byla taky řeč o RT, ten by Ti to měl při první revizi odpojít už hlavně, protože to neodpovídalo původnímu projektu!
Pokud by to nepomohlo zavolej si odbornou pomoc.
Jistě i pro ty garáže je přidělen nějaký RT.
info kdo to je Ti jistě dá majitel nebo dodavatel el.

,,zerozero,, se snažil problém vysvětlit pro obyčejného člověka, jinže pro odborníka je to jistě težké.
Díky zerozero.

Nenapsal jsi nic podstatnéného, třeba jako příkon vysavače, označení jističe-výrobce-stáří ..... na tohle ti nikdo normální odpovídat nebude. Jak bylo napsáno níže, rady vyměn ,,B,, za ,,C nedej bože D,, může rozdávat jen blbec .....

Alebo ina moznost je kupit si bud softstart modul alebo trebars triakovy regulator vykonu, ale to sa moze cenou priblizovat modernemu lacnemu vysavacu, takze oplati sa to len ked si kutil a vies si dat nejaky lacnejsi modul do nejakej krabicky tak aby to nikoho nezabilo, alebo zbastlit to komplet zo sucaistok (softstart s odporom a rele neni nic zlozite)