aky je rozdiel s rele s paticou a bez patice
Zdravim,
staviam si vodikovy generator do auta, riseim teraz el. cast. Vo vacsine navodou je na spinanie pouzivane rele. Chcem sa spytat aky je rozdiel s rele s paticou a bez patice. Kupil som bez patice a nie som si isty ako ho spravne zapojit (mozem napisat presny typ ak to pomoze).
Elektrika mi moc nejde, tak za pomoc dakujem
Změna předmětu, původně: relé (Kurt)
Patice je tohle: http://www.gme.cz/patice-s-kabelem-pro-rele-vellem an-f-kv960so-p839-018
PS: Vodíkový generátor je nesmysl, neušetříš.
jaj cize patica su len kable hej? vies mi aj poradit ako to spravne zapojit?
nejdem sa hadat ci to ma alebo nema zmysel lebo by sme odbocili od temy a teraz to dost surne potrebuejm postavat
patice se dává tam, kde se předpokládá výměna relé.
http://i.ebayimg.com/t/1pc-Car-Power-Relay-RY-LD-1 2P-40A-30A-12V-Coil-Taiwan-/17/!Bb4diQg!2k~$%28KGr HqYOKiYEq5JiH%298oBKyIu8DtCw~~_35.JPG
toto je to rele, poradite mi ako ho spravne zapojit? diky
85/86 vinutí
30 kotva
87 spínaný kontakt (NO)
87a rozpínaný kontakt (NC)
Pokud to nechápeš z toho obrázku, tak se do toho radši snad ani nepouštěj.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetické_rel é
Keby tomu rozumiem tak tu nie som, to mi ver. Mudre reci pocuvam vsade. Dik za pomoc, ale este by ma zaujimalo preco tam vsetci pouzivaju rele na spinanie toho vodikoveho generatoru...je napojenay na alternator a ten dava nestale prud, to rele pomaha stabilizovat prud? Hold ucime sa cely zivot...
Relé je spínač. Nic nestabilizuje. Používá se tam, kde je nevýhodné nebo nemožné táhnout silové vodiče až k vypínači nebo je potřeba odvodit sepnutí od jiného obvodu.
Nebuď zase tak přechytralej, jirko44. Pokud to nechápe z obrázku, tak může mít ještě doplňující otázku, od toho je tady ta poradna. Každý nesežral Šalamounovo hovno, jako ty.
"Patice" je jen konstrukční prvek, který umožňuje snadnou výměnu. Nemá vliv na princip činnosti relé. Patice se používá všude tam, kde se předpokládá nutnost snadné výměny -je to ale taky další pružinový spoj, tedy potenciální poruchové místo.
Relé si můžeš představit jako "posilovač". Pomocí dost malého proudu, který přivedeš do cívky /85+86/, sepneš v jiném obvodu pomocí kontaktů dost velký proud. Ochrání se tím třeba kontakty malého vypínače, nebo se tak prostě oddělí různé obvody, aby se neovlivňovaly.
V Tvém případě se asi (nedal jsi sem schema elektriky) sepne vyvíječ až po zapnutí klíčku. Při napojení přímo na silové svorky alternátoru, nebo na baterii, by byl vyvíječ neustále v chodu a vytloukl by baterku, pokud nebude motor v chodu. Pokud má být vyvíječ v chodu až po nastartování motoru, může se zapojit relé na hlídač mazání motoru, které nastane až po chvilce chodu motoru, nebo na kontrolku dobíjení (asi Tvůj případ)... Nevím, neznám, neviděl jsem vyvíječ, ale používám to tak na TATŘE, pro zapnutí elektrické pumpy na dobu před nastartováním. (Snadno lze otočit funkci - když dám napětí, relé sepne, nebo rozepne svoje kontakty).
Ako vravim, malo by to vraj byt zapojene na alternator (ved ten ide len ked je nastartovane nie?) alebo na svetla.
Asi som debil ale stale tomu moc nerozumiem, nebolo by jednoduchsie dat tam trebars normalny dvojpolohovy vypinac?
Ale no ták , pokud fakt nerozumíš tak jednoduché věci, nech to udělat jinýmu, ale protože píšeš gramaticky přijatelně, nevěřím, že vůbec nevíš, o co jde...
Alternátor je trvale spojen s baterií bez jakékoliv pojistky, nebo spínače. Pouze když se začne točit, tak má větší napětí a elektřina z něho začne proudit do baterie a když se zastaví, tak přestane vyrábět, napětí se vyrovná s baterií a elektřina přestane proudit. Pokud drát k baterii odpojíme a motor se točí, naroste napětí altíku tak vysoko, že se altík zničí, protože elektřina "nemá kam proudit".
Do alternátoru jdou ale (nejméně) dva dráty. Ten druhý z nich slouží ke kontrole, kdy začne alternátor nabíjet (zhasne kontrolku dobíjení). Na ten když připojíš cívku relé /viz výše/, sepnou /rozepnou/ se kontakty až v okamžiku, kdy se motor roztočil tak rychle, že alternátor dobíjí.
Relé zapojené na tento vývod tedy vlastně sleduje otáčky motoru a zapne /rozepne - podle které kontakty použiješ/ příslušný obvod až při chodu motoru. Pokud to chceš hlídat ručně, je to Tvoje věc a bude to taky fungovat, když to sepneš ve správné chvíli. Správně zapojené relé to lépe a samo ohlídá za Tebe.
Uprimne dakujem ze aspon ty mas trpezlivost to 3x napisat
Len aby ste vedeli tak som dost mlad,y preto nemam skoro ziadne skusenosti, elektrika ma aj bavi ale je toho moc vela aby som to hned pochopil :D
Uz tomu zrejme rozumiem, cize ten generator pojde iba ked bude mat alternator dost otacok/napatia a vtedy sa zopne rele? cize ono sa zopina az nad urcity prud ano?
teraz ako pozeram fotky alternatoru tak neviem ci sa k nemu na mojom aute vobec dostanem :/
takze jirka napisal toto (diky):
85/86 vinutí teda +kontakt?
30 kotva -kontakt?
87 spínaný kontakt (NO) v mojom pripade pouzijem iba spinaci? v podstate ako signalovy kontakt?
87a rozpínaný kontakt (NC)
Nemá cenu to opisovat stále dokola. Čti pořádně, co Ti kdo píše a přemýšlej o tom. K alternátoru se dostat nemusíš, drát má (zpravidla nejméně) dva konce . Pokud chceš poradit konkrétně, dej sem elektrický schema toho, co chceš stvořit a kam to chceš napojit a já Ti to popíšu a očísluju. Sám to jistě nevymýšlíš, ale opisuješ nškde z internetu ...
Neuškodilo by se nejprve seznámit s funkcí rele http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetick%C3%A 9_rel%C3%A9
Ked sa rozdaval rozum tak som bohuzial chybal...mne staci teda od alternatora len jeden vyvod ktory bude spinat to rele? Ked sa ale nemusim dostat k alternatoru tak ako ho najdem?
Nerobil som to podla ziadenj schemy ale nejake som nasiel...tu je pulzny generator v mojom pripade ten alternator? vravel som ze budem potrebovat len spinaci obvod a nikto ma tu nepochvali :(
alebo este toto som nasiel
Pokud to sám nedokážeš najít a ani netušíš, jak to relé funguje a jak ho zapojit, dám ti dobrou radu - nech to zapojit někoho, kdo se v tom vyzná. Není totiž moc příjemý, když ti auto vyhoří kvůli blbě zapojené elektroinstalaci.
Uz som na to asi prisiel ale pre istotu:
Rele je zapojene stale na bateriu ale nema ziadny odber, ked nastartujem a roztoci mi alternator tak ten zopne kontakt a uz pojde prud...takto?
Inak neviem preco je rada kazdeho aby mi to spravil niekto iny, ja sa to chcem naucit, keby som chcel hotovy vyrobok tak si to tak uz kupim.
A prave moje auto by som bol rad keby uz konecne vyhorelo...ale "nanestastie" tam mam poistku, hasiaci pristroj v aute a planujem tam dorobit aj poistku proti spatnej iskre ale to ma este cas
když je relé na baterii trvale připojeno, tak má i trvalý odběr. To co píšeš je asi jakoo kdyby žárovka byla trvale připojena na baterku a nesvítila= nemá odběr. Pokud svítí odběr má.
Někdy je lepší to nechat si to ukázat. Je totiž rozdíl mezi radou a výukou. Poradit se dá, když o tom něco víš a potřebuješ jen "nakopnout", ale ty se to vyloženě učíš a chceš, abysme tě to tu učili.
Relé zapojeno trvale na autobaterii bude trvale sepnuto. Relé je něco jako zesilovací prvek, kdy pomocí malýho proudu spínáš velký proudy. Takže i relé musí být spínáno.
To mas pravdu, je medzitym rozidel. Tym padom to teda chcem naucit. Niekoho to mozno ucili vasi otcovia, ucitelia, kamarati, ale mna nie, preto som tu... stale nechapem preco ma byt zosilovaci prvok v takomto zapojenie, ved prud je uz tka dost velky ci nie?
Relé není zesilující prvek, pouze "posilovač", který pomocí malého proudu spíná v jiném obvodu velký proud. Přirovnej to k posilovači na brzdy, kde pomocí slabého tlaku na pedál dáš pokyn posilovači, aby silným tlakem zabrzdil. Posilovač na brzdy si za to "vezme" podtlak z motoru, relé si za to "vezme" elektřinu do cívky, která ty kontakty sepne. Relé můžeš (v horním obrázku) nahradit vypínačem, ale musí vydržet proud 30A (soudím podle pojistky).
S dotazem na "impulzní zdroj" Ti konkrétně neporadím. Obecně je to zde elektrický přístroj, jehož výstupem jsou elektrické impulsy. Těch je ale mnoho druhů a nekonečně velikostí. Konkrétní parametry neznám.
alternátor opravdu, ale opravdu není pulsní generátor. Alternátor je zdroj stejnosměrného proudu, stejně jako akumulátor.
Začnu u relé a mohu Tě ubezpečit, že je to asi nejjednodušší součástka z celého "udělátka".
Horní obrázek: Sepnutím vypínače ON/OF přivedeš napětí z baterie na svorku relé (86) a obvod dále pokračuje uvnitř relé na svorku (85), která je ukostřená. Relé tedy sepne kontakt (30), připojený přes pojistku 30A na baterii a pustí proud do svorky (87) a dál do svorky (V+) na krabičce nazvané "pulzní generátor". Obvod dále pokračuje svorkou (V-) na kostru a "pulzní generátor" začne fungovat (nevím jak, neznám parametry, ale bere 30A - tedy dost velký proud z baterie). To je důvod, proč je použito relé - spínač by byl potřeba dost velký a silný.
Vývody (M+) a (M-) z "pulzního generátoru" pak napájejí nějakou přesnou frekvencí a velikostí pulzů (možná i vysokým napětím) "elektrolyzér", kde dochází k rozkladu vody "elektrolýzou" (to je látka z fyziky ZŠ, kde máš dávat pozor) na vodík a kyslík, které jsou (asi) použity jako palivo v motoru auta. Pokud nemáš přesné parametry součástek, nebude to fungovat ani zkusmo - škoda práce, nic se na tom nenaučíš. Vyber si něco jednoduššího a postupuj ke složitému. Udělej si nejdřív model - hračku a na té si ověř funkci a parametry. Dělají to tak i vědci v ústavech, tak nechtěj být chytřejší...
Parametry se samozřejmě dají dohledat, ono se s tím blbne už dlouho. Doporučuji
http://www.auto.cz/vodik-aute-zazrak-dokonale-plac ebo-72642 a následnou diskuzi, ze které cituji:
Dík za upřesnění, já blbnu jinak . Hraju si s elektromobilem a potřeboval bych nutně pár informací od jakéhosi Pana Nikoly Tesly, ale na fejsbůku i internetu jsem ho hledal zatím zbytečně
Ty to ale pises ako keby to ma byt napojene na bateriu, ale to vraj nemoze lebo ta nema staly prud. Na elektrolyzu som sa nepytal, to mi je viac menej jasne, a uz aj na ZS som staval vodikove auticko male ale to neslo na plyn ale na elektriku, ale to je teraz jedno. Bohuzial som mal zacal skor ale potrebujem to spravit do 5 dni kvoli skole cize to chcem pochopit lebo to budem aj prezentovat.
Aku funkciu plni ten pulzny generator? co to v reale je za suciastku?
to je dobrý, kým nestavia vodíkovú bombu je to dobrý
...
poučit se lze i zde:zaklady5.htm
drobná poznámka:
1. celý nápad má jednu chybku, energetická bilancia:
- koľko energie je potrebné na elektrolytický rozklad vody, pre účel získania vodíku ?
- koľko energie sa získa spálením vodíka ?
neviem aké sú tie čísla a nemám chuť to hľadať, jedno je isté, viac energie vynaložíš ako získaš, ak by to bolo opačne energetický problém ľudstva by neexistoval
2. koľko energie je schopný dodať alternátor ? cca 1,5 -2,5 KWatt
- pripustme že energetická účinnosť procesu elektrolytický rozklad na vodík - jeho spálenie, bude utopických 100%, samozrejme že nie je, no keďže neviem koľko je, som veľkorysý ....
tak energetický prínos vodíku je 1,5 -2,5 KWatt mínus účinnosť premeny energie samotným motorom, ktorý je u moderných spaľovacích motorv cca 35-40 %, mínus účinnosť premeny mechanickej energie na elektrickú alternátorm, ktorá je cca 80% u malých alternátorov, učinnosť 0,4 x učinnosť 0,8 = účinnosť 0,32
výsledkom by bolo: odoberieš napr 2,5 KW výkonu motoru aby si získal 1 KW energie z vodíka
výborný stroj, pre ropné spoločnosti ....
...
toto sa mi tu moc nechce rozoberat, celkovo sa spotreba znizuje to je dokazane uz X ludmi. Nejde o perpetum mobile, ty z elektriky ziskas palivo ktore ma ucrcite vacsiu energeticku ucinost ako si zoberu elektrody
jo, protože ______ kterej to postaví, nemá dost soudnosti k tomu, aby přiznal, že je to k ničemu
Ee, zkus si nejdřív přečíst o zákonu zachování energie a účinnosti. Když si to chceš vyzkoušet tvoje věc, ale věř, že je to fyzikální nesmysl.
Motorem vyrobíš z benzínu elektřinu, už tady je to hrozné plýtvání, 30% účinnost motor, kolem 70% alternátor. Tj. spálením benzínu získáš JEN cca 20% (při nejlepším 30%) původní energie benzínu, ale bude z ní elektřina. Ty tu elektřinu vezmeš a vyrobíš z ní elektrolízou s účinností cca 40% opět spalitelný produkt.
Prostě nelze vzít jednu energii a vyrobit z ní více. To by lidstvo nepotřebovalo elektrárny .
Ano nejde, perpetum mobile vytvoří stejné množství energie, jako potřebuje. Už to je nereálné, ty ovšem stavíš zařízení, které vezme jednu energii a (ne)vyrobí ji z této ještě více, než samo spotřebuje. To ti přijde ovšem normální. Smutné
Ale stav si, kdo si hraje nezlobí .
Jen aby to také nebyl "Jirka automechanik"...
Nepochopit ani látku základní školy je děs... Jinak též vyjádřeno: "Kde nic není, ani Smrt nebere!" Naprotiv tomu bují "volné" energie, vodíkové nesmysly,...
ano hrat sa budem a chcem si to sam vyskusat, potom napisem...nedal by som ruku do ohna zato ale chcem to vediet
40% moze byt stale dost ked mi to za minutu vyrobi nejake 2l plynu
ale toto tu vazne nechcem riesit, nato tu nie sme :D
Ano, nejedná se o perpetum mobile, protože se otevřeně přiznává, že to udělátko spotřebovává vodu, kterou rozkládá na spalitelný produkt a je ji zase potřeba do systému dodat. Voda je ale (zatím) o něco levnější, než ropa .
Nicméně - účinnost celého zařízení (motor-výrobník-motor:mechanická energie z části pro výrobu elektřiny, z části pro pohyb auta) bude asi opravdu v nejlepším případě na hraně efektivity.
Pokud tazatele vede touha po poznání,lze to pochopit a radou podpořit. Pokud je ale veden snahou o levný dopravní prostředek, je jeho snaha /jemně řečeno/ "krok stranou".
Nás ještě učili ve škole a není to tak dávno - bratru jen 40 let, že tepelná čerpadla jsou pro vytápění utopie, protože tohle drahé zařízení má reálnou účinnost asi 1:3 a při ceně za 1kWh 0,07 Kčs se nikdy nezaplatí. A kde jsou tyhle výpočty dneska?
P.S.: Rád bych viděl alternátor 2,5kW, který se dá ještě vměstnat pod kapotu moderního motoru...
Ještě k "pulznímu zdroji" - lepší účinnosti by se asi dosáhlo přímou přeměnou mechanického pohybu na elektrické pulzy, ne? Proč s účinností pod 100% vyrábět AC proud, usměrněním jej se ztrátami měnit na DC a ten s další ztrátou měnit zase na pulzy? O efektivitě nabíjení baterie za účelem uschování elektřiny pro pozdější elektrolýzu vody nemá smysl hovořit - to je energetický nesmysl.
AC je úplně něco jiného než co dělá ten pulzní generátor. Chtít po AC elektrolýzu je taky dost mimo.
Však ano, několikrát jsem zmínil, že se tím nezabývám a hraju si jinak - s elektromobilem . Zatím jsem tady nezaznamenal, jaké že pulzy tu vodu rozkládají. Jsou to obdélníky, kosočtverce , přesně stanovená a stálá frekvence...
Ano, AC je obecně střídavý proud a pulzní generátor dělá "nějaké" pulzy, ale záleží na tom, jaké MUSÍ být. Pokud se chce jen přibližná frekvence a přibližný obdélník, dá se toho docílit jednocestným usměrněním generátoru - záleží na požadavcích... a druhá "půlperioda" se může využít k nabíjení (baterie, kondíku?) pro zvýšení účinnosti - třeba. Než to usměrnit a pak zase rozpulzovat ...
No, od dotazované patice relé jsme se dost vzdálili a pokud jsem se na tom podílel, omlouvám se Jediné, na čem jsme se /krom tazatele/ shodli, je neefektivnost zařízení.
Sice jsme se vzdálili,ale díky tomu jsem se dozvěděl,jak to bylo s prvním automobilem pana Forda
zijeme_na_Zemi2.html
No, asi oba víme, že to takhle nefunguje - dám dva magnety, roztočím a ono to "přitahuje" jen z jedný strany a točí se to, ale pro pošťourání v hlavách lidí, kterým magnetizmus mnoho neříká, je to dobrý Nám je jasný, že stejnou silou, kterou přitahuje, vzdalující se magnet taky brzdí. Jiná situace je u střídavýho proudu a tedy střídavýho magnetickýho pole, nebo "neustálého přepólování" magnetů komutátorem DC motoru - generátoru... To už ale s paticí relé opravdu není ani vzdáleně příbuzný
Zbytečná námaha něco vysvětlovat, tazatel se domnívá, že
keby tomu rozumiem tak sa nepytam...aky je teda dovod ze to napajaju na alternator a nie na bateriu? ci na alternator ide iba ten jeden kontakt?
Já tam nikde nevidím alternátor, ale naopak AKUMULÁTOR, tedy baterii, pokud tedy umím číst ze schemat, která jsi sem přidal ... Buď jsi opět špatně četl, nebo koukáš na jiné schema ...
tie schemy co som sem pridal som nasiel az potom, podla tych som vobec nezacinal, ale myslim ze aj ty si vravel nieco o alternatore...ci ide len o to ze alternator bude spinat to rele? ja uz som z toho blazon
Tak si z ropy nejdřív draze vyrobíš elektriku a tou pak rozložíš roztok (samotnou vodu fakt ne, nejlevněji by vyšla kuch. sůl, ale chlór by dělal problémy, nejčastěji se používá kys. sírová a platinové elektrody) na spalitelný produkt? Získaná chemická energie je oproti dodané elektrická energie stále jen 50-70% a ještě jen v případě, že dokonale víš, co děláš.
Jediný jak se může trochu ušetřit, je vstřikovat (mísit) vodu s palivem přímo. Ale to množství je pár procent, proto se to nedělá. Ovšem starý ohřátý diesly snesou hodně . Ale motoru se to taky asi moc nazavděčí, nicméně při vznízení směsi ve válci dojde k rozkladu vody taky.
faktu že diesel strávi každej blivajz si je dobre vedomá celá pumpárska mafie a patrične to využíva, od jednoduchých trikú jako voda, po míchaní všeho co smrdí alespoň kousek za ropou
prej v sumáru ročne, takto pridou nejaké neidentifikovatelné subjekty k 3-20 ? miliardám, rúzne prameny udávají rúzna čísla
...
vstřikování vody bylo používáno pro zvýšení výkonu leteckých motorů a u závodních aut.
http://www.techblog.cz/technologie/vstrikovani-vod y-do-motoru.html
http://www.autoforum.cz/technika/zvyseni-vykonu-mo toru-vstrikovanim-vody-stare-ucinne-presto-nerozsi rene/
Ano využil se fakt prebytku tepelné energie pocházejíci ze spalováni uhlovodíkových paliv. K navýšení výkonu dojde dvema faktory, napred promena vody v páru, tento jev doprovázi objemová expanze, co je u spalovacích motorú kladný jev a následne tepelný rozklad na složky, tedy vodík a kyslík co vytvorí výbušnou smes, to se taky hodí k zvýšení výkonu.
Má to iba jeden háček, motory nemají rády exposivni horení s moc vysokou rychlostí horení a vodík s kyslíkem reaguje práve takto, likviduje to ojnice a ložiska, proto toto zvýšení vykonu bylo vždy užívano jenom na velice krátkou dobu.
...
Stejný jev lze pozorovat u vytápění v kotli na koks, když do rozpáleného kotle přiložíte koks s námrazou, nebo zmrzlým sněhem. Sice krátkodobě (dojde vzápětí k ochlazení) ale lze v topeništi pozorovat výrazný nárůst hoření...