Odporové vedení ke světlům při častém praskání žárovek
Dobrý den,
chtěl bych se vás zeptat, jeden známý mi doporučil možné řešení častého praskání hlavních světelných žárovek H7 v mém autě. Mam škodu fabii 1,4 MPi (2002) a žárovky mi tam praskají klidně jednou dvakrát do roka, tak přemýšlím právě o tom odporovém vedení, které se zřejmě dává mezi přípojku a světlo jako "prodlužovačka" ale přímo nechápu smysl té funkce, jak to tomu může zabránit, jestli je mi i toto schopen někdo vysvětlit. Nerad bych si to koupil a nakonec se přetavoval tento drátek, který je dražší než žárovka,ale slibuji si od toho, že žárovku budu měnit třeba jednou za pět let
Díky za rady a odpovědi
Kupovat kvalitní žárovky, pořídit si diodová světla pro denní svícení. Jednou dvakrát do roka to není zas tak často i když nevím, kolik najezdíš. Jo, přiblblé denní svícení
Co nechápeš? Ty přípojky mají odpor cca 1 ohm. To stačí pro malé snížení napětí na žárovce tak, aby jejich vlákno déle vydrželo. Halogenová žárovka této velikosti pracuje při 14V těsně pod hranicí teploty, nad kterou se už začíná tavit její vlákno.
Mam ho ve svetlech od predchoziho majitele a funguje to. Za 8 let jedna zarovka. Predtim pry velice casto. Auto - fabia.
Žárovka je silně nelineární. To odporové vedení jednak omezuje proud vláknem za studena (studeným teče mnohem větší proud, který po nažhavení vlákna značně poklesne), jednak nepatrně snižuje napětí na žárovce za provozu, což také přispívá k prodloužení životnosti. Co se cený týká, šikovný člověk si to vyrobí za pár korun, nešikovný holt musí platit.
Ideální by bylo plynulé rozsvícení. Podobné, jakým se rozsvěcují mlhovky u nových škodovek při odbočování.
Ideální by bylo, kdyby na tom škodovka prostě nešetřila. Forichtungy, které se tam svépomocí bastlí, tam nejsou z výroby jen kvůli snižování nákladů.
To ale neni setrenim skodovky, to je skor problem tych ziaroviek ze nevydrzia 14V. Pripadne problem toho ze pri vyvoji nejak vyvojar sral na to ze nejaky cinsky alternator robi 14V a nacpal teda pako vyvojar do celeho auta 14V namiesto 12V apod.
Ale nejak nevidim v tom "setrenie". Odpor sa tam zasadne originalne nedava, nema to principialne zmysel ak je elektrika robena spravne a ak tam je 12V a ne nejake haluz napatia.
Tak samozřejmě jsem nemyslel, že by šetřili přímo na nějakém odporu.
Jestli jim tam nějaký čínský alternátor žene 14V a jak sám píšeš, pako vývojář na to defekoval, tak taky není problém v žárovkách, ale někde jinde.
To by bylo řevu, kdyby na 12V větvi zdroje od PC bylo 14V...
Žádný autoalternátor nevyrábí 12V. Běžná elektroinstalace osobních motorových vozidel pracuje s provozním napětím okolo 14V, případně až 14,7V (použití Ca-Ca akumulátoru). Autožárovky se testují při napětí 13,2V kdy mají svůj nominální výkon.
Ja viem ze tam neni 12V ale mi to pride trochu na hlavu od vyrobcov ze na tu vec napisu "12V", testuju ju pri 13V, a v skutocnosti je tam 15V. Ako poznamenal Zarniwup keby toto bolo v PC tak maju vsetci pod stolom ohnostroje :)
Ona ta nabijacia elektronika by sa dal navrhnut aj tak aby to necpalo 15V do celeho auta ale len na akumulator pri nabijani apod., ja neviem jak to dnes navrhuju ale evidentne navrharov aut netrapi nejake 15V vs 12V sak co odchylka 25% nevadi sak co. No, ale evidentne to vadi.
P.S. paradoxne staci vyrobcovi pouzit cinske tenke draty a zas to vadit nebude :)
Co máš furt s těmi čínskými dráty?
Žádná nabíjecí elektronika v automobilu není. Alternátor je vybaven regulátorem napětí a ten má jediný úkol - udržet napětí na hlavní svorce alternátoru na stanovené výši 14,2V a u nových aut s calciovými akumulátory, které potřebují vyšší napětí, na 14,7V.
Všechny spotřebiče ve voze s tímto napětím počítají a jsou dokonce schopné krátkodobě přežít i napětí o pár voltů vyšší. Srovnání se zdrojem PC tedy značně pokulhává, tam se vyžaduje přesné napětí, u auta ne.
Žárovka H7 je malá a přehřívá se, není to jen problém Fabie I., týká se to i některých dalších vozů s těmito žárovkami. U některých výrobců je snižující rezistor přímo ve svorkovnici u žárovky.
Problem v nasej diskusii je ze ty pouzivas vyrazy asi automechanika alebo neviem jake, a ja to volam skutocnymi nazvami. Ja som elektrotechnik, nie automechanik. "je vybaven regulátorem napětí", a ten regulator napeti neni elektronika? napatie zo samotneho alternatora je konstantne? (neni, fyzika zakl. ci strednej skoly). Ok kasli na to je to uz trochu offtopic.
Cinske kabely spominam kvoli tomu ze su moc tenke a maju odpor taky ze na tu ziarovku by garantovane nedoslo mozno ani tych 12V :D
P.S: a ziarovky evidentne s tym napatim nepocitaju, ked odchadzaju po polroku. A ze sa prehrievaju to tvrdenie ma jaky vyznam? Vlakno ma stovky °C a vobec ho nezaujima jaku ma ziarovka teplotu na povrchu. Ziarovka sa da urobit aj na 220V bez toho aby sa po 6mesiacoch odpalila, je to len o vlakne.
Tenká kabeláž není moc dobrý nápad, zahřívá se To už je opravdu lepší ten rezistor ve formě pár cm vodiče.
Regulátor napětí alternátoru je elektronický, ale není to "nabíjecí elektronika", protože se o nabíjení akumulátoru nestará. Stará se jen o stabilizaci napětí na hlavní napájecí svorce alternátoru. Díky němu je v pracovních otáčkách alternátoru jeho napětí stálé. Bez regulace by se měnilo s otáčkami a podle zátěže alternátoru.
Mne to vysvetlovat nemusis, pisal som ze by vyrobca mohol urobit nabijaciu elektroniku tak aby slo 15V len do akumulatora kvoli nabijaniu a do auta 12V. To by nebola "nabijacia elektronika"?
Co sa tyka kablov - z fyzikalneho hladiska je vyziarene teplo stejne ak chces znizit napatie pre ziarovku o hodnotu X a prechadza nou prud Y. Toto teplo sa vyziari na odpore. Ak je odpor 3metrovy drat tak sa zahreje omnoho menej jak ked je odpor 5cm drat. V tom pripade sa koncentruje to teplo na tom 5cm drate a to je prave omnoho horsie.
Maju to proste vyrobci aut vsetko totalne nedomyslene, prote seru na fyziku od zaciatku az do konca, hlavne ze cosik polepia a tvaria sa ze to funguje a hura predavat. A nie skodovka, uplne vsetci.
Žádný výrobce automobilů nepoužívá řízené nabíjení akumulátoru v samostatné větvi elektroinstalace. Vždy je akumulátor připojen na vozovou síť přímo, ta tedy sdílí napětí potřebné k jeho dobíjení se všemi spotřebiči. Je to tak jednodušší.
U některých vozů (typicky Ford) je napětí alternátoru řízené řídící jednotkou motoru, po nastartování se na pár minut ještě zvyšuje, aby se autobaterie co nejrychleji zase dobila.
No prave, Žádný ! :) Ja viem ze je to jednoduchsie, ale praskaju ludom ziarovky
Najjednoduschie je samozrejme robit ziarovky na 15V a ne na 12V (tym som aj zacal diskutovat uplne navrchu). Ale ok nic neni idealne. Ale zameral by som sa aj to jakeho vyrobcu ziaroviek pouzivam, podla mna v tom mozu byt rozdiely.
Určitě bude rozdíl mezi žárovkou za 40,-kč od Starline a 200,- od Philipsu.Já koupil před 5ti lety sadu žárovek za 600,- kč (výrobce fakt teď nevím).Po čtyřech letech mi odešla jedna, nahradil jsem ji levnou, a tu jsem stihnul měnit už třikrát.Ta dražší stále svítí.Něco na tom bude.
řízené dobíjení přesto existuje. Řídí to většinou řídící jednotka motoru a jmenuje se to battery management, která při zapnutí spotřebičů zvýší buzení pro srovnání dobíjecího napětí
Akumulátor jako takový je nejtvrdší zdroj napětí v celém autě. On určuje, kolik tam bude voltů, alternátor ho jen dobíjí přes regulátor napětí. Pokud je akumulátor v pořádku a nemá zvýšený vnitřní odpor, tak do palubní sítě nikdy nepůjde vyšší napětí, než napětí plně nabitého akumulátoru, což je asi 14,4V. Samozřejmě pokud se akumulátor odpojí, tak do sítě jde to napětí co je za regulátorem, a pokud je regulátor nachuja, tak tam klidně může být i 20V. Takže bych se spíš zaměřil na to, jestli má auto v pořádku akumulátor, to může být příčina praskání žárovek.
Alebo naopak - nech vyrobca ziaroviek robi predsa tie ziarovky na 14-15V, ked vie ze v aute je 14-15V a ne 12V.
Ja osobne pouzivam vyhradne ziarovky osram alebo philips a problemy nemam (podaktore drzia aj >5rokov, podaktore menej), ale mozno to zavisi aj od auta. Hlavne svetla mam xenony takze ziarovky pre hlavne svetla neviem posudit.
Ale dotazovatel moze trebars skusit osram alebo philips, neviem jake pouzival doteraz.
P.S. ten odporovy drat by samozrejme mal fungovat tiez aspon trochu. Netreba ho vymienat jak ziarovky, neni dovod, ten drat sa nijak nenici.
Kašli na takový drahý kablík. Stejnou službu udělá půl metru stočené televizní anténní dvoulinky (jestli teda ještě někde je)...
Metr kanthalu (4ohmy/m) stojí dvacku...
Už vidím, jak někdo nevybavený a bez zkušeností pájí nějaké konektory na odporový drát tak, aby to bylo maximálně spolehlivé...
To už bych asi raději zaplatil těch 120Kč...
Už jsi někdy zkoušel pájet odporový drát? Nikdy se mi to nepovedlo.
Drátový rezistor 1R/20W je taky za pár kaček.
Nicméně než bych se otravoval s pájením/krimpováním, izolací, montáží, tak radší taky to kilo vytáhnu.
Já bych to taky vytáh'.
Vyprdni se na takové dotazy a někde si přečti jak vlastně funguje halogénová žárovka.Snížením napětí zkracuješ životnost!
A nechces nam prezradit kde si precital taky nezmysel? Ja napr. viem velmi dobre jak funguje halogenova ziarovka, a myslim si ze si tresol hovadinu.
Asi nevíš!
Iste
Halogenový cyklus v žárovce se mírným snížením napětí nenarušuje!
A pri vyraznejsom znizeni to funguje ako normalna ziarovka resp. teplota vlakna je nizka a neni ziaden problem.
Zdravím všechny a dovolím si připomenout že snížením napětí bude žárovka méně svítit, to by mi vadilo (u mého auta).
Místo odporu je možné také použít 10 ampérovou diodu v propustném směru. Ta sníží napětí asi o 0.7V.
Nejhorší je vždy lidová tvořivot. Takoví "známí" potom neřeší požáry vozidel a podobné průsery.
Koukám na datum, kdy to sem tazatel psal, ta fábie už asi bude ekologicky zrecyklovaná. Kdyby se něco takového stávalo mně, asi bych se zaměřil, jak mi funguje regulátor nabíjení, jestli do sítě nepouští vyšší napětí. Já mám auto jiné značky už devět let a žárovku v reflektoru jsem měnil snad dvakrát (ale je to práce pro vraha, jestlipak si ten co to takhle spáchal zkusil tu žárovku vyměnit?), jinde mám zatím všechny původní.
Kdysi jsem měl pincka a žárovka v koncovém světle dost rychle zčernala a odešla, ani předřazený odporový drátek nepomohl, tak jsem tam dal dvanáctivoltovou, svítilo to obstojně a žárovka už neodcházela. Řešit není nutno, je to dlouho co pincek odešel na smetiště dějin.
Yardo,souhlas,jestli je správné dobíjení a kvalitní žárovka,není co řešit.
Možná to tu už někdo zmínil, ale jsem línej číst celou diskuzi. Jenom bych shrnul moji zkušenost. Pokud někdo koupí celou sadu žárovek za 50 Kč, tak ať se nediví, že mu nevydrží dlouho.
Zbývá jen doplnit, že na životnost žárovek mají vliv i otřesy.
Výrobci kvalitních žárovek s otřesy počítají.