Baterie 120Ah do škodovky
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli můžu dát do škodovky 120Ah baterku z traktoru V zimě to špatně startuje ( už začíná ) a každou chvíly tu baterku musim dobíjet. Takže když bych tam dal baterku z traktoru, tak můžu točit startérem třeba půl minuty a v pohodě to nastartuje. A taky se nemusim bát mít hodinu puštěný rádio atd. Nebude ta velká kapacita baterky něčemu vadit? Jestli to třeba neoddělá alternátor? Teď je tam alternátor 42 A. Kdyžtak bych tam dal 70 A z felície. Můžu tam dát tu baterku? Dík
pokud je to 12V a narveš jí tam (velikost), tak jí tam klidně dát můžeš
Samozřejmě že to lze. Měnit alternátor nemusíš, ale doporučuji to. Po nastartování se bude chvíli nabíjet poměrně velkým proudem a budeš tak mít větší proudovou rezervu.
P.S. Točit starterem půl minuty nedoporučuji
Super, takže ji tam dám. Za sedačkama je místa dost
Nebylo by lepší odstranit příčinu u kořene?
No tak ona to neni závada. Možná by trochu pomohlo seštelovat karburátor, ale jede dobře a v létě startuje dobře, tak do toho nebudu vrtat. Jde mi o to, že když třeba jezdim krátký trasy po městě a každou chvíly startuju, tak se ta baterka nestíhá dobíjet a potom ráno v mrazu třeba nenastartuje. Takhle když tam hodim 120Ah baterku, tak můžu startovat jak chci a když pojedu občas někam dál ( třeba 100km ) tak se zase dobije a nemusim každou chvíly šaškovat s nabíječkou.
Ten alternátor ji nikdy nenabije, není na to stavěnej a to ani kdybys tam dal ten z Felicie.
Nabije, co by nenabil. Velikost alternátoru se volí podle zátěže spotřebičů při provozu, s rezervou pro dobíjení. Pokud tam dá ten z filcky, bude větší výkonová rezerva pro dobíjení aku. Jo, e elektrika v autě se platí u benzinky, to je věc druhá ...
Je to tak, zrovna nedávno jsem našel článek, který se zabývá problematikou dobíjení komplexně a z výpočtů a testů se dokazuje, že čím silnější baterie a kratší pojížďky, tím lépe. Tedy že bat. s vyšší kapacitou je na tom lépe!
Člověk by řekl, že ta s menší kapacitou se dobije rychleji ale takhle jednoduše to nefunguje.
To by řekl leda blb Prostě se tam musí vrátit odebraná energie. Když naleješ půllitr z 2l lahve nebo z 50l soudku, stále ubude jen 0,5l (pro představu jedno nastartování) a ten tam musíš vrátit .
Problém bude, když necháš rozsvíceno, vytřískáš jí dlouhým startem atd, to už pak slabej altík nemá moc šanci. Taky jí nabýt na slabý autonabíječce stojí za to a pokud jí bude stále udržovat částečně vybitou (vydrží třeba 50 startů, ale nestihne se dobít), tak jí za chvíli oddělá.
I slabší alternátor dobíjí velkou baterku poměrně rychle, byť zezačátku po nastartování takový více vybitý akumulátor odebírá veškerý proud vyrobený alternátorem nad rezervu, tedy ten proud který v tu chvíli nespotřebovávají spotřebiče vozu.
Alternátor není nabíječka, u běžných kapacit aku má alternátor dostatečnou proudovou rezervu a ani 120Ah aku nebude zatěžovat 42A altík dlouhodobě naplno. Tyto akumulátory jsou schopné - pokud jsou více vybité, odebírat při 14V proud cca 40 - 50A, podle plochy desek, takže chvíli k přetížení možná dojde i při otáčkách kdy má alternátor max. výkon. Jenže alternátor je na plné zatížení dimenzován, kvůli své charakteristice nedokáže vyvinout větší proud a navíc tento proud rychle klesá. Při běžném provozu to nedělá problémy, i když k většímu namahání alternátoru dochází. Proto je ten 70A lepší, má větší rezervu.
Mne to vysvětlovat nemusíš , jde o to, že vyflákaná baterka (zapomenutý rozsvícený světla, točit motorem dokud to aspoň trochu jde atd...), tak následně do tý baterky narvat 100Ah zpátky je otázka několik hodin jízdy, hlavně pro altík co dá 40A. Jen světla, topení-větrák, motor atd si vezme z altu 10-20A a to v nejlepším případě.
Proto říkám, že jak já jednou trochu víc vybije, tak za krátký ježdění se nemá šanci dobít a postupně se zničí, resp. bude sulfatovat a kapacita půjde do hajzlu.
Používat ve voze klidně, ale když jí vyfláká, tak jí musí dobít buď dlouho jízdou nebo nabíječkou, ovšem může to dělat méně často než s baterií menší kapacity. V Zetorech jsou na tyhle baterie altíky 55A, jenže se pak v zimě dost časo startujou pod nabíječkou/startovačkou a ne kvůli 10 minutám jízdy
Já si nemyslím, že by nějaký takový alternátor vůbec existoval.
Alternátory jsou běžně schopny dodat desítky ampér, v závislosti na otáčkách samozřejmě.
Start aůta trvá několik vteřin a dobíjení řádově několik minut, v závislosti, mimo jiné, na teplotě baterie.
Víme, že baterie s vyšší kapacitou si "řekne" o víc ampér a tudíž se dobije rychleji.
Pojmem "slabší alternátor" jsem myslel ten co tam má, ne že je ten alternátor slabý.
Vezmu si lopatu.
Myslím, žes to nedobře pochopil nebo dobře nepochopil.
Dám ti jiný příklad. Když ti z konta, kde máš tisíc korun vezmu stovku, bude to desetina. Když ti tu stovku vezmu z konta, kde máš milion ani to nepoznáš. Je v tom určitý nepoměr ve prospěch většího konta (baterie s větší kapacitou). Kromě toho, ta silnější baterie se nabíjí vyšším proudem, takže bude rychleji nabitá. Kapišto?
PS. Nevím, proč do výpočtů zahrnuješ rozsvícená světla, nestartující motor atd.?!
A pak kdo je tady blb, že?! (Taky umím mrkat.)
Baterie se o nic rychleji nabíjet nebude, protože to co zvládne 40A altík dodat navíc pro dobití baterie (+- 20A při jízdě), zvládne stejně dobře pobrat 40Ah baterie, jako baterie 200Ah. A je úplně jedno kolik v ní chybí, nabíjet to do ní bude stejně dlouho.
Uvědom si, že do starétu jde při startu proud dobře ke 100A, baterie zvládají několikrát větší proudy, těmi proudy jí můžeš i dobít (ne že by jim to svědčilo). Velikost baterie tě při nabíjení vážně neomezuje, to jen zdroj (v tomhle případě altík).
A jen tak mimochodem, čím menší rozdíl napětí, tím menší proud a tím pomaleji se baterie nabíjí. Takže ono dobít po startu baterii 120Ah (kterou to jen tak šolíchlo) trvá naopak déle, než tu 40Ah, byť z obou chybí stejnej výkon.
Krátké trasy = větší aku
Já jsem viděl výpočty s reálnými hodnotami, kde baterie s vyšší kapacitou vycházela lépe. Na závěr bylo zhodnocení s tím, že v praxi se budou přidávat ještě další výhody, cituji:
1. Pri nahodnem vybijeni ma vetsi kapacitu a tim snizuje riziko nebezpecneho hlubokeho vybiti.
2. Pri prebijeni snese (uchladi) vetsi proud. (teplota ovlivňuje životnost)
3. Ma mensi ztraty vody z elektrolytu a rozpad povrchu desek diky rovnomernejsimu rozlozeni zatizeni plochy elektrod.
4. Jeho zatizeni pri startu je k pomeru ke kapacite mensi a v praxi vydrzi 1.5x vice startu.
Delší trasy = meněí aku
Celkově se velký akumulátor nevyplatí u pravidelných jízd na větší vzdálenost. V tom případě je malý akumulátor navíc cenově výhodnější.
Životnost (přirozené stárnutí) nehraje roli, je stejná u obou typů.
To myslíš vážně, opravdu ti 70-120A z alternátoru připadá málo?! Důležité bude něco jiného, hlavně vnitřní odpor, plocha elektrod a hustota elektrolytu. Je to jak jsem napsal výše, větší se dobije rychleji. Jsou na to vzorečky.
To bych chtěl vidět, kde bys to z toho alternátoru bral. Píše, že ve voze má 42A altík, cca 20A je pro provoz vozidla (jen světla si berou tak 10A, pak alternátor, motor, v zimě na 100% větrák...). On pak takovej alternátor má co dělat, aby vůbec pokryl spotřebu el. v autě. Natož aby si z něj cucal dvojnásobek hodnot co je schoponej dodávat.
I kdyby to bylo jen 40A, baterie se po startu dobije za 4-6 minut. Já tedy dřív nevyjíždím, odemknu auto, nastartuju, vyndám škrabku, očistím okna, zkontroluju, co můžu a když se hne ručička teploměru, rozsvítím a jedu.
Taky jsem žil v domění, že staré škodovky prostě v zimě blbě startují... dokud jsem neměl na pár dní možnost jezdit ve škodovce, která i v těch největších mrazech v zimě startovala na první brnknutí. Tehdá jsem byl mladej a blbej (mládí už je fuč), takže mě nenapadlo sondovat, co s tím majitel provedl.
Staral se o to.
To nestačí.
Měl jsem kdysi škodovku "stovku". Nová cívka, kabely ke svíčkám, svíčky, kladívka, kondenzátor, palec i víko rozdělovače, alternátor, relé nabíjení (dobře se to tenkrát shánělo). Vyčištěný karburátor i akcelerační pumpička, trysky, nové těsnění a já nevím, co ještě, jo sytič též funkční. Startovala lehce na první pokus ale jen do -5°C, pak ani kokot, jak říkají bratia Slováci. Nakonec se to vždycky nějak povedlo ale chudák baterka.
jj, naša stopětka stejně tak. Vzorná údržba, ale jak trochu přituhlo, tak konec.
Nikdy jsem neměl u starších škodovek problém ze startováním v zimních měsících, ať to bylo od Škody Octavia tak po Škodu 136. Vše závisí jak je vše seřízené od ventilů, svíček, rozdělovače, kabeláže, karbec. Stovka neznala v zimě nenastartovat, tam se seřizoval karbec na "ucho". Vždy byla v kastlíku pod sedačkou baterka, která byla doporučená od výrobce a to ještě nebyla s altíkem, ale s dynamem. Seřizovat předstih byla brnkačka, dnes bez PC ani ránu
To věřim, ale ta moje už neni co to bejvávalo. Je to takový pracovní auto, najeto asi 160 tis. a seštelovat něco přesně ( karburátor, předstih...) to neumim. Leda takovej stodola šteluňk aby to nějak jelo A dávat to do opravny na seštelování, to by převýšilo cenu vozu
a co prohlé víko karburátoru? Je to jedna z příčin špatných startů v zimě. To se stane, když se ten šroub co přitahuje celé sání se vzduchovým filtrem na vršek karburátoru nešetrně dotáhne. Víko se pak prohne až o 1 mm a karbec pak přisává..
Tato závada se vyskytuje u řady 105 a výše, kde je osazen dvoudifuzorový karbec a řešilo se to tak, že na sklo se položil smirek a víko se zabrousilo. 100, 110 se s tímto problémem neřešili, měly jednoduchý karbec
Tak na to bych se mohl kouknout a kdyžtak zbrousit jak píše corve43. Moje škodovka problém s falešnym vzduchem má. Ten děda co jí měl předemnou to dával těsně předtím co mí ji dal opravovat nějakýmu Frantovi na vesnici, kterej vyměnil těsění právě pod víčkem karburátoru a zlepšilo se to, ale pořád to přisává. Takže to bude asi tim, že je to víčko křivý. Nechtělo se mi rozebírat celej karburátor, ale jestli je to jen víčkem tak to udělám. Ale baterku dám stejně tu silnější, už jsem si ji přivezl.
Kung fu ježku, na zjištění prohnutí musíš použít radeco (soustružnický nůž) a proti světlu uvidíš jak to je. Dělal jsem ještě jeden způsob, ale jestli si na to netroufáš tak to nedělej, já ti to popíšu. Na hoblovce mi udělal frézař kostku o síle 20 mm, která byla větší než víko, v kostce jsem vyvrtal podle víka otvory, vzal těsnění a víko na kostku připevnil. Do závitu na přitažení filtru našrouboval šestku šroub, aby nepřesahoval víko, Pod šroubem byla podložka, která dosedala to proto, aby se nepoškodil závit a mělo smysl při rovnání. Potom jsem to ve svěráku opatrně na několikrát stahoval a nakonec na doraz. Takto potom změřil a doladil na smirku. Jinak sleduj, aby se ti to nepodařilo prolomit.
Ta moje startuje blbe už když je pod +5°C. Motor už neni nic extra a karburátor moc přesně nastavit neumim a dávat to do servisu na seštelování se nevyplatí. Navíc by přišli na spoustu dalších závad který radši nechci vědět
Já tomu sice nerozumím, ale domníval jsem se, že alternátor je dimenzován tak, aby stačil pokrýt spotřebu energie. Pokud používáš denní svícení a třeba zesilovač asi to nebude stávající stíhat, pokud to není eliminováno třeba LED žárovkami, nebo denním svícením LED.V případě přebytku bude baterii dobíjet. Odběry při startu nejsou tak katastrofální a baterie se dokáže částečně vzpamatovat.Rozhodně vydrží více mrazivých startů do dobití nabíječkou. Baterku ale pořádně připevni. Při havárce to může být granát.
No, na STK s tím nejezdi .
Já mám ruský auto gaz 69A a mám v něj jinej motor protože 23/100km to je fakt dost tak sme tam dali diesel a je to 2.4 obsah a kdysi jsem tam bývala malá baterie 44Ah a potom jsme tam koupili baterii 120Ah a altík tam byl pořád stejnej 12V 50A a jezdilo to bez nabíjení pořád (občas jsem ji vzal domů na dolití samozřejmě že jsem ji stim i dobil ale nebylo to potřeba) a to ještě u toho musím žhavit a ještě je u toho naviják kterej taky nebere málo. I když je pravda že když jsem jednou šáhl na altík tak jsem se zděsil jak byl rozpálenej ale přežíl to tak co funguje to pořád a dobijí to taky. Takže si myslim že se nemusíš bát že by to ten altík 12V 42A "nenakrmil"
Díky moc všem za reakce. Ani jsem nečekal takovou odezvu Baterku tam teda dám, zatim nechám altík původní a občas proměřim baterku voltmetrem jak moc je vybitá a když to nebude stíhat tak dám 70A z felicie
Bude to v pohodě, měl sem ve 105L 2x 55Ah a byla to paráda. Ke konci života už jezdila jen na LPG a naskočila i při -24°C, bez dvou baterek by to nešlo.
Po městě sem ujel 10km a 6x startoval.
Velká baterka si snáž "cucne" než malá, ta začne dřív omezovat nabíjecí proud a čím je starší tím je to horší.
Jsa majitelem T603, připomínám, že ve zlaté éře T603 TAXI, měli taxíkáři problém s dlouhodobým stáním a (nezávislým) topením, při krátkým pojíždění po Městě Měst, matičce Praze. Řešilo se to zvětšením aku, ale současně přidáním dynama i do druhého ventilátoru chlazení motoru. Baterky tedy byly nabíjeny proudem, odpovídajícím jejich kapacitě. A znovu - elektřina v autě není zadarmo, nebo vedleší produkt (jako třeba teplo, nebo hluk), platí se cenou benzínu a nevzniká příliš ekonomicky.
P.S.: Dokáže někdo kvalifikovaně odhadnout cenu 1kWh elektřiny v autě
Pocital jsem neco podobnyho v jiny poradne. Tam jsem to bral z idealniho motoru, s vykonem 9.85kW a spotrebou 1l/h(to je pro 100% ucinnost motoru). Tady bude jednodussi uvaha o 0.3l/kW u dnesnich beznejch automotoru. S ucinnosti autoalternatoru to tipuju na 0.5l benzinu / kWh. Horsi po zapocitani ztrat nabijeni/vybijeni.
Kašli na to co co vyrábí , 1l benzínu je přibližne spálených 9,5kwh , účinnost spalovacího motoru 25%, altík nějakých 85%. Celková účinnost 21%. Takže z 1l benzínu bude při nejlepšim v autě vyrobeno 1,9kWh. Což je docela sranda, nějakých 19Kč/kW.
zasadni rozdil mezi mou predikci 0.5 l/kWh a 1.9 kWh/l nevidim... Fakt ale je, ze dnesni auto ma vic jak 25%, uz se to hrabe ke 40%. Ten altik ale zase vidim hur...
Dynamo má 75% a alternátory jej nahradili převážně kvůli účinnosti. Pro to jsem tipnul těch 85%, faktem je, že tohle nevim. Při moderních součástkách se tedy nechá dostat na nějakých 3 - 3,5kWh/l.
10-12Kč/kw je stejně dost při výrobě el. z benzínu. Za to s plynem už jsi na cenách ČEZu
Automobilový alternátor má účinnost 40 - 60% podle otáček. Největší je v otáčkách maximálního výkonu, poté se vzrůstajícími otáčkami klesá.
Tak to je autoaltík pěknej chcípák , co jsem se dočetl tak velké alternátory (řádově desítky až stovky MW) mají účinnost přes 90% ty nejmodernější asi až 98%, ale tomuto údaji se mi zase tak moc nechce věřit. Výkonovou křivku alternátoru (výkon/otáčky) znam, účinnost mne nikdy tak moc netrápila, tak jsem po tom nepátral, ovšem tenhle údaj mne opravdu nemile překvapil.
tam byl a je spise problem s prehnivanim spojovaciho kabelu baterii a dlouhym vedenim ke starteru, (kdo nevi, pouzivaly se dve 6v baterie v kazdem prednim blatniku jedna)
Úplně vpředu v rozích auta, byly baterky umístěny kvůli vyvážení (těžký převis motoru za zadní nápravou - tím přetáčivost a lehký předek). O problému s délkou vedení od aku nic nevím u žádné T603, T613, ani od jiných tatrováků (a myslím, že už srovnání mám). Přes opravdu dlouhé vedení přívodu ke startéru startují spolehlivě i na slabší baterie (některý z osmi válců si vždycky vzpomene, co má dělat ). Spíš vždycky pečlivě dbám na mechanickou ochranu izolace vedení, protože zkrat baterií na kostru je fakt nebezpečný. Ta spotřeba el. při topení v "TAXIprovozu" mi připadla srovnatelná s provozem tazatele, tak jsem ten příměr použil...
Voltmetrem jednoduše diagnostiku neuděláš.
Prostuduj toto