Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Baterie 120Ah do škodovky

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli můžu dát do škodovky 120Ah baterku z traktoru:-D V zimě to špatně startuje ( už začíná ) a každou chvíly tu baterku musim dobíjet. Takže když bych tam dal baterku z traktoru, tak můžu točit startérem třeba půl minuty a v pohodě to nastartuje. A taky se nemusim bát mít hodinu puštěný rádio atd. Nebude ta velká kapacita baterky něčemu vadit? Jestli to třeba neoddělá alternátor? Teď je tam alternátor 42 A. Kdyžtak bych tam dal 70 A z felície. Můžu tam dát tu baterku? Dík

No tak ona to neni závada. Možná by trochu pomohlo seštelovat karburátor, ale jede dobře a v létě startuje dobře, tak do toho nebudu vrtat. Jde mi o to, že když třeba jezdim krátký trasy po městě a každou chvíly startuju, tak se ta baterka nestíhá dobíjet a potom ráno v mrazu třeba nenastartuje. Takhle když tam hodim 120Ah baterku, tak můžu startovat jak chci a když pojedu občas někam dál ( třeba 100km ) tak se zase dobije a nemusim každou chvíly šaškovat s nabíječkou.

Je to tak, zrovna nedávno jsem našel článek, který se zabývá problematikou dobíjení komplexně a z výpočtů a testů se dokazuje, že čím silnější baterie a kratší pojížďky, tím lépe. Tedy že bat. s vyšší kapacitou je na tom lépe!
Člověk by řekl, že ta s menší kapacitou se dobije rychleji ale takhle jednoduše to nefunguje. :puff:

Člověk by řekl, že ta s menší kapacitou se dobije rychleji ale takhle jednoduše to nefunguje.

To by řekl leda blb ;-) Prostě se tam musí vrátit odebraná energie. Když naleješ půllitr z 2l lahve nebo z 50l soudku, stále ubude jen 0,5l (pro představu jedno nastartování) a ten tam musíš vrátit ;-).
Problém bude, když necháš rozsvíceno, vytřískáš jí dlouhým startem atd, to už pak slabej altík nemá moc šanci. Taky jí nabýt na slabý autonabíječce stojí za to a pokud jí bude stále udržovat částečně vybitou (vydrží třeba 50 startů, ale nestihne se dobít), tak jí za chvíli oddělá.

Vezmu si lopatu. ;-)
Myslím, žes to nedobře pochopil nebo dobře nepochopil.

Dám ti jiný příklad. Když ti z konta, kde máš tisíc korun vezmu stovku, bude to desetina. Když ti tu stovku vezmu z konta, kde máš milion ani to nepoznáš. Je v tom určitý nepoměr ve prospěch většího konta (baterie s větší kapacitou). Kromě toho, ta silnější baterie se nabíjí vyšším proudem, takže bude rychleji nabitá. Kapišto?
PS. Nevím, proč do výpočtů zahrnuješ rozsvícená světla, nestartující motor atd.?! :-?
A pak kdo je tady blb, že?! ;-) (Taky umím mrkat.)

Baterie se o nic rychleji nabíjet nebude, protože to co zvládne 40A altík dodat navíc pro dobití baterie (+- 20A při jízdě), zvládne stejně dobře pobrat 40Ah baterie, jako baterie 200Ah. A je úplně jedno kolik v ní chybí, nabíjet to do ní bude stejně dlouho.
Uvědom si, že do starétu jde při startu proud dobře ke 100A, baterie zvládají několikrát větší proudy, těmi proudy jí můžeš i dobít (ne že by jim to svědčilo). Velikost baterie tě při nabíjení vážně neomezuje, to jen zdroj (v tomhle případě altík).
A jen tak mimochodem, čím menší rozdíl napětí, tím menší proud a tím pomaleji se baterie nabíjí. Takže ono dobít po startu baterii 120Ah (kterou to jen tak šolíchlo) trvá naopak déle, než tu 40Ah, byť z obou chybí stejnej výkon. ;-)

Krátké trasy = větší aku
Já jsem viděl výpočty s reálnými hodnotami, kde baterie s vyšší kapacitou vycházela lépe. Na závěr bylo zhodnocení s tím, že v praxi se budou přidávat ještě další výhody, cituji:
1. Pri nahodnem vybijeni ma vetsi kapacitu a tim snizuje riziko nebezpecneho hlubokeho vybiti.
2. Pri prebijeni snese (uchladi) vetsi proud. (teplota ovlivňuje životnost)
3. Ma mensi ztraty vody z elektrolytu a rozpad povrchu desek diky rovnomernejsimu rozlozeni zatizeni plochy elektrod.
4. Jeho zatizeni pri startu je k pomeru ke kapacite mensi a v praxi vydrzi 1.5x vice startu.

Delší trasy = meněí aku
Celkově se velký akumulátor nevyplatí u pravidelných jízd na větší vzdálenost. V tom případě je malý akumulátor navíc cenově výhodnější.
Životnost (přirozené stárnutí) nehraje roli, je stejná u obou typů.

Velikost baterie tě při nabíjení vážně neomezuje, to jen zdroj

To myslíš vážně, opravdu ti 70-120A z alternátoru připadá málo?! Důležité bude něco jiného, hlavně vnitřní odpor, plocha elektrod a hustota elektrolytu. Je to jak jsem napsal výše, větší se dobije rychleji. Jsou na to vzorečky.

To myslíš vážně, opravdu ti 70-120A z alternátoru připadá málo?!

To bych chtěl vidět, kde bys to z toho alternátoru bral. Píše, že ve voze má 42A altík, cca 20A je pro provoz vozidla (jen světla si berou tak 10A, pak alternátor, motor, v zimě na 100% větrák...). On pak takovej alternátor má co dělat, aby vůbec pokryl spotřebu el. v autě. Natož aby si z něj cucal dvojnásobek hodnot co je schoponej dodávat.