Jak zapojit alternátor
Chtěl bych se zeptat jak mám zapojit alternátor v jsou tam 2 konektory a jeden šroub označený jako B+ a nemůžu přijít na to jak to mám zapojit. A ještě bych se chtěl zeptat jestli ty konektory jsou při výrobě nutné.Já to v autě nemám ale jen tak na větrnou elektrárnu na 12V.
Předem děkuji za odpovědi.
Ty konektory jsou zapojeny do regulátoru který řídí budící proud a tím nastavuje velikost výstupního napětí.
Jinak B+ je plus výstupního napětí a mínus je na kostře.
Dobře ale musí být ty konektory zapojené?
A jak mají být zapojené.Díky
Nemusí,ale nebude to fungovat,ostatní zde http://www.google.cz/search?client=firefox-a&rls=o rg.mozilla%3Acs%3Aofficial&channel=s&hl=cs&source= hp&biw=&bih=&q=zapojen%C3%AD+altern%C3%A1toru&btnG =Vyhled%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD+Google
furt tomu nerozumím!!!
Jak to mám zapojit k tomu regulátoru???
Proč to bez něj nejde???
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/autoalternato r.htm
Ve zkratce a velmi zjednodusene: Elektricky proud se vytvari zmenou magnetickeho toku v civce. Takze bud se tam musi tocit permanentni magnety, nebo tam musis mit elektromagnet. Ale ten musis nejdriv nabudit. Pokud ti to pripada komplikovany, tak ta hlavni vyhoda je, ze malou zmenou budiciho proudu ziskas relativne velkou zmenu vystupniho proudu. Velmi vhodne pro dobijeni - na zacatku nabijeni budim jak vo zivot, takze mi z toho leze velkej proud a kdyz je akumulator nabitej, tak jenom odbudim a je hotovo - nemusim prebytecnej proud nekde palit na odporu nebo slozite odpojovat prenos hnany sily. A to buzeni ovlada ten regulator.
K tomu regulátoru to zapojíš stejně jako je to zapojený v tom autě, ze kterého alternátor a regulátor pochází. Schema zapojení auta je určitě někde v příručce nebo na netu.
ja to z auta nemám já to mám od dědy z tatry ale to leželo 20 let na ponku takže nevym jak to zapojit a schéma ani auto už neexistuje
To asi nebude alternator.
Jeden čas, v dobách dávno minulých, domáci kutili vyrábali zváračky na doma, podla vzoru triodyn-u. Asi nevieš co to je. Vraj sa na to hodili dynamá z nákladných automobilov.
Len pre zaujímavosť, palubná sústava v nákladných automobiloch je 24V a výstupné napätie dynama, naprázdno/ bez regulácie/ je cca 50 V. Aj pre toto sa to mohlo hodiť na použitie ako zváračka. Takéto napetie je zhruba potreba na zapálenie oblúku pri zváraní basickými elektrodami
S dynamem co se používal jako svářečka máš pravdu. Dynamo muselo mít však minimálně 800Watů. S kamarádem jsme to měli vyrobené, poháněl nám to 1,5 KW motor a odpor sloužil jako regulátor proudu. Vařilo to 3,15 elektrody do pozice t.zn bazické. Jinak se to snímalo přes uhlíky na komutátoru.
Jojo. To pamatuju. Láďa Hlub. to měl udělané z dynama z T 138. Kdysi nám s tím vařil panty na vrata do zahrady.
Můj otec to měl taky, svařoval s tím kde co, jen ten randál z toho byl příšernej, hučel v tom motor a při svařování to příšerně úpělo. Těžký to bylo jak kráva a někam to převážet bylo za trest. A to dynamo bylo myslím že z autobusu.
Vydrželo to hromadu let, až v tom chcíplo dynamo a jiný už nesehnal. Tak koupil invertor.
A zkusil jsi hledat?
http://sestsettrojka.euweb.cz/el_instalace_t603.ht m
Nenapsal jsi označení všech svorek, jak máme proboha vědět co je to za alternátor, podle toho by šlo poznat jestli to má regulátor v sobě nebo externí. Já nemám křišťálovou kouli. Dynamo to ale asi nebude, tam není hlavní svorka označená jako B+.
Dva měsíce se neozval, ten už má jiné starosti. ;)
To ano, ale co kdyby
Navíc, tyhle dotazy jsou frekventované, pomohlo by to nejen jemu, že
já se podívám
ale myslím že to bylo M+, 57, B+ a kostra
a druhý altelnátor BC, M+, B+ a kostra
Ty máš ty altíky dva?
Je to vůbec z osobní tatry?
No, vzhledem k tomu že nemáš origo regler, sežeň si regulátor napětí ER-01, který se dával do škodovek řady 742 k 55A alternátorům, mělo by to fungovat stejně. A akumulátor.
Šroubovou svorku B+ připoj na plus akumulátoru.
Kostru alternátoru a svorku B- na regulátoru připoj na mínus akumulátoru.
Svorku M+ altíku připoj na DF regleru.
Svorku Bc (57) alternátoru připoj na D+ regulátoru.
Poté přes spínač připoj svorku 15/54 regleru na plus akumulátoru, a svorku 15/54 regleru spoj přes žárovku 12V/2W se svorkou D+ regleru.
Po sepnutí spínače, se musí žárovka rozsvítit, po roztočení alternátoru musí zhasnout.
Beru to z hlavy, snad jsem se nesekl
Jinak abych se ti přiznal, se svorkou alternátoru označenou jako "57" jsem se ještě nesetkal, kolega říká že je to blbost, ale ať.
možná je to 54
A moc díky
dnes jsem se konečně odhodlal a zapojil ten alternátor rřesně podle schématu, žárovka se po zapnutí spínače rozsvítila ale po roztočení alternátoru nezhasla nevíte někdo čim to muže být???
jestli malí otačky nebo spatný regulátor a nebo špatnej alternátor?
díky
Máš dobře ukostřený regulátor (svorka B-)?
Použil jsi 2W kontrolku?
Pokud nezhasíná ani při vysokých otáčkách, spoj na 2-3 sekundy svorky M a B+ na alternátoru kablíkem. Tím dojde k nabuzení altu.
zkusím ale mam to zpojit kdyz je tam regulátor? nebo jen tak bez baterie a bez ničeho? ukostřený to bylo určitě dobře a nemuže být špatný regulátor? jak se da výzkoušet?
diky
Tak jak je to zapojené k regulátoru a baterce, tak jen odpoj od M+ altu vodič který vede k regleru a tuto svorku spoj na pár sekund pomocným vodičem se šroubem B+ alternátoru. Z akumulátoru ti tím pádem poteče proud přes M+ do budícího vinutí altu a rotor se namagnetuje remanentním magnetismem. Potom ten vodič od DF regleru k této svorce zase připoj zpátky a nastartuj. Kontrolka musí zhasnout hned nebo při zvýšení otáček.
Regulátor ti funguje, to by se nerozsvítila kontrolka.
ok díky vyzkoušim to a nevíte jak vynadat alternátor z auta opel astra G jestli je to dobře přístupné nebo je to zespoda a náročne?
jo a ještě ta kontrolka dal jsem 12V a 2W a vadilo by kdybych tam dal 24V a 4W???
díky
Dá se použít i žárovka 24V/4W. Ona se dá totiž použít i žárovka 12V/4W, budící proud bude větší, což není na škodu. Právě naopak.
Nedávno jsem vyměňoval altík na Zafiře r.v. 2004 s klimou, na Astře G to bude podobné. Jde to blbě ale jde to. Musí se to odmontovat i s držákem altu, u nafťáku je to asi ještě horší, protože je na altu ta pitomá vývěva.
Ještě jedna věc.
Můžeš vyzkoušet i samotný alternátor.
1. Sundej vodiče s obou fastonových svorek (Bc/M+) a spoj je pomocným vodičem. Použij druhý pomocný vodič a připoj ho ke svorce M+. Jeho druhý konec bude zatím nepřipojen.
2. Připoj si k akumulátoru multimetr přepnutý na měření napětí.
3. Nastartuj.
4. Volný konec druhého pomocného vodiče na vteřinu připoj na šroub B+. Napětí na aku se musí zvýšit na aspoň 14V. Zvyšováním otáček musí napětí růst.
5. Tato zkouška se provádí co nejkratší dobu, přebijí se při ní akumulátor.
Jestli je to altík /a počet svorek tomu nasvědčuje/, pak jestliže je 12V, je to z TATRY 613 (603 má dynamo. Jestliže má 24V, je to 815 a výše, přičemž zapojení je stejné.
BATERIE- nevím, jestli jsem to nepřehlédl v předchozích příspěvcích, ale je nutné zdůraznit, že [i]altíkem nesmíte točit bez zapojené zátěže /tedy akumulátoru/ na silové svorky, tedy šroub a kostru.[/i]Pokud jste tak učinil, zejména po maximálním nabuzení rotoru podle předchozího příspěvku, pravděpodobně již diody v altíku nejsou mezi živými a začněte demontovat další pokusný model.
kdyby byli zpálený tak by to dělalo co?
Nenabíjelo by to. Poznal bys to podle kontrolky, úplně by nezhasla.
Už jsi ho zkusil nabudit? V čem to máš vlastně namontovaný?
Při nabuzování altu je vždy aku připojen. Tady jde spíše o to, aby tě náhodou nenapadlo točit s ním a mít odpojený akumulátor od svorky B+ a od kostry.
mám to v autě gaz 69A bylo tam dříve dymamo nabudit ho vizkoušim. Aku je vždy připojen. co by se stalo kdybych s tim točil a neměl to připojený? Je možný že se mi to náhodou stalo.
díky
Alternátor dokáže bez zatížení vyvinout i stovky voltů, to ale až ve chvíli kdy bys ho točil do otáček motorem a měl připojené buzení. Diody jsou schopny přežít v závěrném směru jen asi max 50V (je to různé, podle typu). Při překročení tohoto napětí se prorazí, přestanou usměrňovat, dojde k mezifázovému zkratu alternátoru a diody se spálí - přestanou vést proud úplně.
tak jak to mam změřit jestli jsou v pořádku nebo jsou spálené? a čím by se dal ten alternátor jinym vyzkoušet(než ho dat zpěd do motoru) protože se mi ho tam nechce pořád dávat a zase ho vindavat kdyz to nefunguje. Mám takovej motorek od větráku 12V jestli by to utáhnul. když ne tak dám jinej a kolik by měl mit otáček za minutu?
díky
Ty ho máš vyndaný?
Nejjednodušší je právě zkusit ho v autě nabudit a pokud po nastartování a po zvýšení otáček kontrolka zcela zhasne a multimetrem změříš na baterce nad 14V, je v pořádku.
Nemá cenu řešit diody, pokud nemáš altík nabuzený. I kdyby měl spálený celý můstek (krajně nepravděpodobné), pomocné diody budou fungovat a alternátor půjde nabudit - chytne se a kontrolka aspoň částečně pohasne.
Teprve tehdy, kdyby kontrolka nezhasínala nebo ne zcela a alternátor by nedával vůbec žádný proud (nezvýšilo by se napětí na akumulátoru), je potřeba přistoupit k rozborce altu. Poté odpojit můstek od vinutí a každou jednotlivou diodu (6 hlavních a 3 pomocné) proměřit multimetrem - má na to funkci která ukazuje v propustném směru úbytek napětí v milivoltech. V závěrném nesmí naměřit nic.
Prostě ho nabuď, tak jak jsem to napsal nahoře a uvidíš.
A ještě jedna věc. Pokud jsi tam nechal původní velkou řemenici z dynama, točí se ti altík pomaleji než by měl. Převod mezi motorem a altem by měl být aspoň 1:1,8, nejlépe 1:2. Při volnoběhu by měl točit minimálně 1700 ot/min, lépe 1900 ot/min.
tak ja ho ještě zkusim zapojit s reglerem a uvidim kdyz tak propojim M s B+ jo a ještě jedna věc zkoušel jsem to na motoru z pračky (teda asi z pračky) je na něm napsané 1400ot/min je na něm skoro stejná řemenice jako na alternátoru možná trochu menší. Jo a ještě ja sepnu spinač kontrolka se rozsvítí a vůbec nic po roztočení nedělá ani trošku nezhasne prostě nic
Nechápu, proč to zkoušíš takhle, když to můžeš daleko lépe vyzkoušet v autě. 1400 ot/min je totiž málo, aby se chytil a kontrolka zhasla, potřebuje se točit rychleji. Zkušební stolice na alternátory umí i 10000 ot/min.
1400rpm je na altík dostatečný, plnýho výkonu (tedy spíš tak 70-80%) by měl dosáhnout kolem 2500rpm, s obyč altem nemá smysl točit víc jak nějakých 5krpm
To si asi pleteš s dynamem. Tyto alternátory mají pracovní otáčky od 1000 ot/min kdy teprve začínají dávat proud, až do 6000 ot/min v kterých mají maximální výkon. Lze je ale točit až do 10000 - 11000 ot/min.
Moderní alternátory umí i 16000 ot/min a zívají při tom nudou.
nepletu , vysokootáčkové motory to budou mít jinak, ale co jsem tak prolít, tak tu padla zmíňka o altíku z tatry 613, altíky obyč aut (volnoběh kolem 1krpm) jsou prakticky totožné co se týče výkonové charakteristiky...
koukni:
a zapojení altíku na třeba právě tatře:
http://www.tatra-club.com/graphics/msgboard/11030/ full/tatra821.jpg
převodovej poměr je tipuju tak 1:1,5 a maximální rozumný otáčky toho motoru jsou 2,5krpm. Takže beztak altík víc nevytočíš za normálního ježdění, ikdyby byl poměr 1:2 a motor jel 2500, máš 5krpm na altu. Jinak alt začne fungovat už i pod 1000rpm. Vyzkoušeno mam i 600rpm ale v těch otáčkách nestojí za nic - nicméně dobíjí. Vytočit už jsem ho zkoušel na 22tis, krom toho že pak hrozně "píská" tak jede stále, ale smysl to nemá. Opravdu do těch 5-6tis, víc nemá smysl a funguje s jistotou už od 1000rpm.
ted jsem vzal jinej alt 14V 55A zapojil jsem ho sepnul spinač žárovka svítila pak jsem troch rukou otočil altem a žárovka začla blikat když se zastavil tak žárovka svítila trošičku. Pak sem opět otočil (asi o 0,5 otáčky) a žárovka opět svítila normálně a zase o 0,5 otáčky a zase svítila slabě. Já fakt nevim je to nějáky posraný
Jakej jinej? Ze škodovky, nebo ten druhý tatrovácký?
Pokud toto žárovka dělá, nemá ten alternátor v pořádku uhlíky, nebo má korozi na sběracích kroužcích.
Tak tady nešlo o to, kolik ho má nebo nemá cenu točit. Jde o to, že potřebuješ aby v nejčastěji používaných otáčkách dával alternátor pokud možno plný výkon. A protože tyto alternátory ho dávají až v šesti tisících a i tak ho mají poměrně nízký, je nejvhodnější převod právě 1:2 nebo vyšší. Tedy aby altík dával maximum při cca 2500 ot/min motoru. Odpovídá to i zážehovému osmiválci T613, který při jízdě točí těch 2200 - 2700 ot/min, maximální výkon je nad 5000 ot/min.
To že při vytočení motoru už vlastně alternátor pracuje nehospodárně, protože mu klesá účinnost, je věc jiná.
Já to původně psal kvůli tomu, že vyzkoušet alt jde na 1400rpm naprosto bez problémů, tvůj příspěvek jsem pochopil tak, že tvrdíš, že to nejde, což není pravda.
Většinou se tyto alternátory nabudí až kolem 2000 ot/min, záleží to na proudu z okruhu kontrolky dobíjení. Je to nedostatek všech devítidiodových altů. Pokud má ten alternátor malý remanentní magnetismus, při 1400 ot/min se mu prostě "nechytne".
Takhle jsem to myslel.
Chlapče, chlapče! Já vím, altík je fajn. ale jestlipak víš, proč je dynamo právě pro tvůj GAZík vhodnější a proč je lepší jej tam nechat?
GAZ 69 (A/M) je především vojenský ato, proto musí být nejen bezpečně spolehlivé, ale také blbuvzdorné, proto:
Dynamo - vozidlo je v historicky původním stavu (vliv na testace HV)
1) Použitelný bateriový odpojovač - auto nevyhoří a jede i při zkratu AKU
2) Lze roztlačit/roztáhnout a jet i bez baterie a vše je funkční
3) Dynamo je naprosto spolehlivé, životnost a částečně funkci, omezuje prakticky jen stav uhlíků, včetně uvažovaného brodění v nepříliš znečištěné vodě a magnetické bouře při blízkém výboji/výbuchu.
Altík - historicky nekorektní úprava vozidla = problém při testování HV na historickou původnost - problém s veteránskými RZ a sníženým povinným ručením.
1) Může mít větší výkon, je-li vzhledem k rozšířenému el.příslušenství třeba. Při standardním vybavení je to neužitečná změna - výkon nevyužiješ. Přesnější dobíjení vlivem modernější elektronické regulace napětí.
2) Při náhodném vypnutí bateriáku při jízdě takřka ihned odpálíš všechny žárovky a následně ty zmiňované diody - auto na lano, altík do opravy...
3) Vyloučen jakýkoliv provoz bez akumulátoru /totéž platí pro staré aku s malou kapacitou/.
4) Altík je citlivý právě svými polovodiči a jejich specifiky v provozu. Obtížně snáší zaplavení, je však méně náročný na běžnou údržbu (uhlíky=snadná výměna).
...a včíl mudruj, jestli Ti to stojí za to. Na Tvém místě bych se omezil nejvýše na mechanickou montáž, elektriku bych svěřil odborníkovi, ale je to Tvoje volba...
To auto uz nepatří na silnici taháme s nim stromy a ani v něm není originál motor. Motor je tam z ruské elektrocentráli 2válce 14koní a max otáčky jsou 2000/min (potom uz to zkuhrá). Dynamo potřebuje vyšší otáčky a ty zde jaksi nejsou a proto tam to dynamo nemůžu nechat.Já jsem tam měl altik namontovanej od jednoho ted už neboštíka fungovalo to skvěle než jak jste říkal se mi nechtěně odpojila baterie a uz nedobíjel.
Ježíši, to bych chtěl vidět!
Dej fotku aspoň motorového prostoru, jestli můžeš.
Mimochodem, alternátor potřebuje ještě vyšší otáčky, jestli to točí jen 2000 ot/min, tak je fakt lepší to dynamo...
jste si jistý že alternátor potřebu vyšší otáčky než dinamo ja si myslim že je to naopak že dinamo potřebuje vyšší otáčky
Alternátor má sice strmý náběh výkonu, narozdíl od dynama, jenže je vysokootáčkový. Hromadu proudu ti bude vyrábět už při 2000 ot/min, nevyužiješ ho ale naplno.
Proto se alternátory spřahují s motorem ve větším poměru - mají menší řemenici než dynama, která kvůli úzkému rozsahu otáček na volnoběh prakticky nenabíjejí, nebo jen velmi málo.
Ato jó, tak to je jiná . Malé otáčky motoru a tím menší výkon dynama bych řešil výměnou řemenice za menší. Pokud altik odešel, dal bych tam z výše zmíněných důvodů bezpečnosti funkce, dynamo třeba ze Š 100, včetně jeho relé (pokud demontuješ dynamo, nebo altík, vem i relais - jsou výkonově sladěny a elektricky kompatibilní). Jsou k mání na vrakáčích tak za 200,-.
Zapojení - spojit kontakty na relé i na dynamu/altíku "značku na značku" podle schematu toho autíka a po zapnutí zapalování to musí dobíjet.
Ale jak mam dat na dinamo jinou řemenici ja moc možností ve věku 15 let nemam ani nevim kde by mi jinou řemenici upravili přimo na to dinamo
Když už to je takový "stvoření", které jsi popsal, pravděpodobně nepříliš záleží na designu právě tohoto prvku.
Jedna možnost "zbastlení:
Vrták 6,5mm, 8,5mm, závitníky M8+sklíčidlo, svěrák, vrtačka. (počet závitníků a vrtáků dle osobní zručnosti) :
1)Vezmi nějakou menší řemeničku s alespoň podobnou šířkou řemenu, třeba právě ze zmiňované pračky a nakresli na ni kruh o průměru větším než je matka na původní řemenici, ale jen tak, aby příliš nezasahoval do drážky pro řemen (a současně stejný průměr byl v nezakřivené čelní ploše řemenice dynama).
2) obvod kruhu rozděl po 120ti stupních (na třetiny)a do tohoto místa vyvrtej do řemenice 3 otvory asi 6,5mm
3) přilož provrtanou řemenici soustředně k té původní (tak, aby přilehala co největší plochou a tedy byla soustředná i souosá), označ otvory na starou řemenici, nebo je rovnou provrtej opět vrtákem 6,5mm - pozor na poškození dynama, pokud to děláš na něm (doporučuji raději sundat, nebo oddělit kusem plechu)
4) do 3 otvorů v řemenici dynama vyřízni závity M8, v nové řemenici zvětš otvory na 8,5 mm
5) na namontovanou řemenici dynama přilož novou řemenici a třemi šrouby M8 ji přišroubuj. Pokud nedoléhá celou plochou (asi ne), seřiď souosost postupným dotahováním tří šroubů M8
Nová řemenice by ideálně měla být v ose dynama, ale osově posunutá o sílu matky a řemenice. Upevnění dynama uprav - osově vypodložit matkou a použít delší šrouby- tak, aby se řemen v řemenicích "nekřížil".
Nevím, zda jsem to popsal dost srozumitelně, ale improvizace bystří mozkové závity, tak bystři, bystři!
No to bude ale vyzkouším to a uvidímva nemusí mít dinamo vyšší otáčky než alternátor? díky
Už jsem ti říkal že dynamu stačí nižší otáčky. Podle typu dynama je převod s motorem 1:1 až 1:1,5.
Ve tvém případě okolo těch 1:1,5, máš nízkoběžný motor.
aha ja to nějáko přehlídl tak díky
Já vím, je to takový "improvizárium", ale funuje to, ačkoliv řemenice trochu "šmajdá". Klíňák to hravě vyrovná. Funkčnost dynama se dá snadno odzkoušet vně vozidla pomocí akumulátoru...
tak včera jsem byl pro dynamo a dnes jsem ho tam dal. Zapojil jsem ho dobíjelo to dobře asi 10A (asi stejně jako kdyz tam byl alt). Nechal jsem to asi 30 minut běžet pak jsem to byl projet všechno v pohodě. Pak zajíždím do stodoli a najednou rana jako prase a motor chcipl. Tak jsem znova povolil a sundal řemen a s dynamem nešlo otočit. Nevíte co stim může být??? Ja se obávám že se tam seknul uhlik.Proč já musim myt pořád smulu
Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by uhlíky kously dynamo, Vždy to měly na svědomí vysypaná ložiska ( prasklá klec, kdy se buď kuličky navalí na jednu stranu, anebo se dostane pod kuličku a blokne to ). Modlete se při demontáží, aby nebyl poškozen komutátor.
Je to možné ty uhlíky byl jen tip ja si s nimi nejsem jistý.Kdyz to bude špatný tak budu muset koupit jiný dynamo (nechali mi ho za 50Kč) Říkali že jich mají dost Jenom mě štve že se mi to takhle sere jako by nestačil ten spálenej alt. ne ono se mi musí šprajcnout ještě dynamo
A nebo by se dalo něják zpravit??? Kdyby byl špatný komutátor tak to nemá cenu ale kdyby to bylo jenom to ložisko šlo by to???
Výměna ložisek není problém, v jakém regionu bydlíš, jestli nejsi daleko tak Ti to přijdu ukázat. Já jsem z litoměřicka (zahrada čech)
Já jsem v Pardubyckým kraji okres Svitavsko město Polička
Tak to je pro mne cca 250 km a to je moc.
Ja to viměnim sám nebo koupim jinej měli jich tam dost a nechají mi ho za 50 kč.
Dynamo za 50kč bych bral taky, kolik že jich mají?
Nevim ale on je příbuznej takže pro vás budou asi dražší a myslim že o hodně dražší já se vám zeptám za kolik by stalo