zabijacka
Mám prosbu. Musím narychlo zabít čuníka ale nemám necky - vanu, zkrátka nic na namočení. Viděl jsem paření štětin na paletě, jen voda, kalafuna a šlo to. Prosím o radu, jak moc (srazit vroucí vodu studenou), případně celý postup. Samotná porážka a bourání masa není problém, ale ty štětiny . . . Děkuji.
Jestli to prase je stará sviňa, tak se obávám že bez důkladného namočení v horké vodě to bude utrpení. Což mi připomíná, že se musím jít oholit.
Říká se, že v létě se paří hůř. Každopádně prase do necek, celé pěkně posypat kalafunou, ta má za úkol štětiny slepit a pak pařit a pařit vroucí vodou, dokud nejdou lehce od kůže. Škrabat plechovým zvonkem k tomu určeným, břicho ostrouhat řetězama, strhat paznechty atd... pak za šlachy zavěsit na rozporku, vytáhnout na trojnožku a buď doholit nožem, nebo opálit hořákem.
Nebo zkuste zjistit, jestli to někdo v okolí. Tady kousek za Strakonicema funguje domácí porážka. V březnu jsem tam vezl čuníka 135 kg. Prase ani nestačilo projít dveřma a už bylo mrtvé. Za hodinu a pět minut bylo spařené, očištěné, vykuchané a ve čtvrtkách viselo v chlaďáku. Jel jsem pro něj druhý den a to už bylo maso pěkně rozbourané, sádlo stažené z kůže, krev ve flašce... a to celé stálo 300 kč. Za tři kila mi odpadla kopa schánění, zajišťování, práce a hlavně bordelu kolem toho všeho. A že vim o čem mluvim, páč jsme se dříve něco zabijaček nadělali.
Já teda nevím, ale co pamatuju takže už asi 30 let, čuníka při paření nemácháme... to znamená ža na té paletě to musí normálně jít. Akorát bych ji podložil tak do 50cm kdo by se k tomu ohýbal...
postup:
1) umýt vlažnou vodou (ne studenou co kdyby se náhodou probudil )
2) posypat kalafunou (v oblasti čumáku důkladněji)
3) vzít velmi horkou vodu do konve na zalévání a polévat v malých pruzích dokud se chlupy nepustí
4) potom zase omýt vlažnou vodou
5) vzít propanbutanový hořák a zbytek chlupů "opálit"
Lepší řešení: odvézt někam, kde to za 300 kč udělají na vás
Vlada
Přesně tak. Zabíjaček jsem je u nás na dědině zúčastnil aspoň 20x a nikdo nikdy necky nepoužíval. Čištění se odehrávalo na masivním žebříku (podloženým hranoly), pochopitelně ve vodorovné poloze. Posypat kalafunou a polévat konvou velmi horkou vodou. Následně se štětiny čistí tzv. zvonky (jehlan o výšce kolem 12cm), akorát do ruky.
zase rýpu... ale nebyl to spíš kužel ?
46662.jpg
Samozřejmě, že kužel.... Přesně to, co je na obrázku.
(myslel jsem kužel a napsal jehlan, ach jo... dám si pauzu, dám si KitKat...)
Chlapi vy perlíte. A nebute to tomu čuníkovi jedno esli kužel nebo jehlan?
Kužel se lépe drží v ruce
Čuníkovi?
Můžeš se na to toho čuníka zeptat.
Ty by ses v tomhle threadu se svým obrázkem neměl moc ukazovat...
Aj jaj, strkám hlavu do jámy lvové!
Mně to přijde naopak silně patřičné - kdo jiný už by měl v tomto tématu být, když ne kolega Prasak?
Nu což, jdu se svým exotickým avatarem zase k teraristům.
A já bych se se svým avatarem už od teraristů nevrátil.
máš recht ....... naše zvířátka mají křečky rády
Ráda. Jsou to ta zvířátka.
"Dvojčata zlobila se říká, maminko."
"Zlobila, ale byly roztomilý !"
No jo, zase jsem to zvrtal.
já radši elektroniku než češtinu
Pojď plácnem si
Bohužel do toho nemám příliš co kecat, protože domácí zabíjačku jsme dělali, když mě bylo okolo 12 let (nevím přesně), což je dost dlouho na to, abych si to pamatoval a byl jsem dost mladej na to, abych vůbec sledoval nějaký technologický postupy. Můj úkol byl topit pod kotlem na vodu.
Tak to zas pozor, jestli Tě nechali topit pod kotlem s jitrnicema tak to byl úkol s velkou odpovědností. To se musí umět, když jitrničky popraskaj tak to by člověk kroupu uronil.
Já jsem vařil jen tu vodu na spaření a na polífku.
Nevím jak Vy ale já mám zabíjačku 3x za zimu:
1-nesmí se polít studenou vodou před pařením !!!!!!až po opaření!!
2- dělá se paření jen na nějaké podložce /dvě palety a pod/
3-běžně de škrábou štětiny zednickou naběračkou místo kužele
To jsou léta zkušeností se zabíjačkou !!!!!
Já co pamatuju tak řezník vzdy nejprve polil prase studenou vodou,posypat kalafunou, následně horkou vodou. Nevím proč (možná kvůli ztopoření štětin). Pokud jsme pak při jiném řezníkovi zvolili postup bez studené, štětiny šly dolů podstatně hůř.
Kůže se hodně ochladí a pak je potřeba více vařící vody na spaření...proto první opařit beze studené vody....
He,he, ale původní dotaz byl na sražení vody ze 100°na teplotu paření. Nikdy jsem nepoznal, dle čeho to řezník odhadl. Zkrátka vrznul do kotle, který se vařil trochu studené. Odhadem na 50 l třetinu kýble. Ale vždycky v neckách. Jak je to u prkna nebo na "márách" s prohříváním nevím.
Zabíjačka v létě se dělá jen sporadicky...protože je vedro a všechno se pokazí hned jak se vyndá z prasete...jank se dělá v zimě když je mínus deset a míň tak každé zchlazení studenou vodou prodlužuje práci na odstranění štětin!!!!voda se musí "válet" jinak řečeno přímo vařit na 100 C jinak se nepovede spaření...potom jde jenom opálit hořákem třeba PB bombou...