Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se dostat k pantu - jak plně sklopit sklopná okna

Dobrý den.
Omlouvám se, že se na vás obracím možná s banální záležitostí, ale já už si opravdu nevím rady, zkusil jsem asi vše, co jsem prozatím zkusit mohl a jsem už trochu bezradný.

První musím říci, že okna musel navrhovat nějaký ne úplně praktický člověk nebo člověk, který nebyl úplně při smyslech, protože díky tomu je údržba oken z druhé strany absolutně nepraktická, až nemožná. No zkrátka to vymýšlel a dělal nějaký ... doplňte si sami.

Obracím se na Vás s dotazem ohledně sklopných oken, které drží zboku na dvou "kovových páčkách - "pantech" či zkrátka na oněch dvou kovových ZÁVĚSŮ. Bohužel se o takto dobře nevyřešená okna jedná dvě - v koupelně a na WC.
V koupelně jsou okna navíc dvě, bohužel z toho lze otevřít jen jedno, což je další nedomyšelná věc, kdy ono levé pevné okno lze umývat jen zprava přes ono pravé, když bude otevřené - pokud se tedy vůbec podaří sklopit, což se nedaří z důvodu toho, že zdi jsou od oken až velmi velmi blízko a není šanci k držícím páčkám dostat prsty.

1) Zkoušel jsem minuty, až hodiny různé způsoby, až jsem měl dodřené a otlačené klouby prstů o zdi, abych odjistil pojistku a "KOVOVOU závěs" pak vysunul do boku, ale zkrátka se nedaří.
2) Poté jsem zkusil vzít i dlouhou tyčku od smetáku, kterou jsem chtěl alespoň z jedné levé strany prostrčit až na pravou stranu okna ke kovovému pantu, že bych tam nějak přeci jen tu pojistku prstem podržel odjištěnou a zboku tyčí přes levý odjištěný pant doboku vysunul ten na pravé straně, ale to se dá udělat jen pokud je okno prakticky zavřené, kdy se k pojistce prsty dokážu dostat. Jak se otevře více, zase je už nemožné se tam díky blízké stěně dostat.
U pravého sklopného okna v koupelně lze alespoň snadno oddělat páčku na levé straně, díky čemuž snad je nějaká naděje na sundání i druhé napravo, ale na WC, kde je okno z obou stran velmi blízko u zdi na obou stranách, je asi prakticky nemožné.

Zkusil jsem dnes vzít i Ráčnu a k ní napojil klasický šroubovák, že zkusím odšroubovat onu pojistku a šrub, co drží ony "kovové držící panty", ale ani pomocí ráčny se zboku nedostanu, je tam příliš málo místa.

Jediné, co ještě musím zkusit a co mě napadá jako poslední, je použití úhlového šroubováku nebo klasického jednoduchého klíče (jak se přibalují např. když si montujete skříně), který ale nesmí mít onen úhlový odskok příliš dlouhý, což nevím, zda takový existuje a zda to i přesto půjde. Jsem už bezradný a vůbec nevím, jak okna sklopit.

Kdyby byla okna více od zdí, klasicky pomocí prstů odjistím pojistku a panty/páčky vysunu do strany a sundám je, a okno tak sklopím (tak, jak to v kuchyni je a tam naštěstí místa od zdí je mnohem více, takže tam mi to jde - viz foto kuchyně).

Ale v koupelně a na WC se prsty dostanu maximálně k oné pojistce tak tak (s bolestmi a otlaky), kterou sice zvednu (podaří se odjistit držením nahoře či dole onoho jištění), ale již ji nemám jak vyklopit ten KOVOVÝ ZÁVĚS do strany, aby z onoho šrubu s nadzvednutou pojistkou bylo možné závěs sundat.

Jak říkám, tohle vymýšlel nějaký ....; a jelikož bych velice rád měl okna čistá, už teď se děsím, že se asi jen tak nedočkám.
Bydlíme v třetím patře v pronajatém bytě, takže lozit kvůli těmto oknům po žebři, nepřipadá v rámci praktičnosti vůbec v úvahu.

Díky za každou užitečnou radu a tip.

Viz fotky, hlavní přikládám rovnou do náhladu, ostatní si, prosím, rozklikněte v přiložených souborech.

Koupelna obě okna - levé napevno, pravé sklopné: [98569-koupelna-obe-okna-leve-napevno-p-jpg]

Koupelna pravé okno levá strana (levý závěs): [98570-koupelna-prave-okno-leva-strana-jpg]

Koupelna pravé okno pravá strana: [98571-koupelna-prave-okno-prava-strana-jpg]

WC - z obou stran jsou velmi blízko zdi, není jak uvolnit páčky a okno sklopit: [98573-wc-z-obou-stran-jsou-velmi-blizk-jpg]
.

Poslední možnost, jakou jsem uváděl, je zkusit NĚJAK vyšrubovat onen závěs z okna, tedy ošroubovat šroub držící závěs k oknu, ovšem i to je problém, co jsem nyní zkusil onou ráčnou s křížovým "koncem".

[98584-okraje-okna-v-koupelne-i-na-wc-j-jpeg]

[98578-co-treba-vysroubovat-srub-od-zav-jpeg]

Co jsem měřil, musel by to být úhlový šroubovák nebo úhlový/stranový šroubovák/klíč, který má onen úhel a odbočení opravdu krátké, abych se tam vůbec dostal. Všechna tato okna jsou od zdi do 2 cm, některá i pod 2 cm, což je otřesné. Něco jako na fotkách třeba?
[1238b_2.jpg]

[98582-klic-jpg]

Máte nějaký jiný nápad a návrh, jak okna "POHODLNĚ A PRAKTICKY" sklopit?

Díky moc...

Ale však to já vím, že se má zvednout páčka a závěs se vysune do strany.

Nějak nechápu..., četl jste, že se k tomu nemám jak dostat, když je okno tak blízko stěny?
Psal jsem to dost podrobně, tak jsem myslel, že moje vysvětlení bude pochopeno. Jak přesně bych to měl tedy provést? Nechápu, jak dle vaší jednoduché rady provést něco, co vím, že mám udělat, ale kvůli popisovaným okolnostem to přeci nejde.

Jak mám zvednout páčku (pojistku) a ještě vysunout onen závěs do strany, když se tam nemám jak dostat? Strčím tam max. kousíček prstů, ta mezera mezi okrajem okna a zdí je cca 1,6 až 1,8 cm (viz fotka¨s metrem), tak jak mám dokázat zvednout páčku a navíc vysunout / vyhnout závěs do strany? To je nemožné přece, to jsem popisoval. Nemám to jak vysunout do oné strany, to je právě ono, teoreticky bych pojistku (páčku) nějak kouskem prstu zvednul (i když i tak je to bolest a náročné kvůli přivírání si prstů mezi zeď a okno), ale další krok, vybočení závěsu do strany, kde drží na šroubu, je prakticky nemožný.
Fotka, na kterou odpovídáte je také popsána - to je sice pravé okno (otevíratelné), ale jen levá strana má přístup k závěsu pohodlně. Jinak pravá strana okna absolutně NE, a bohužel na WC jsou obě strany nepřístupné.

Nebo jak to myslíte? Nějak nechápu, jak to mám provést, když se tam prostě nedostanu. Nemám jak do boku ten závěs vysunout, když se sotva dostanu k oné pojistce (páčce), těžko pak mohu nějak vysunout do boku onen závěs, psal jsem, že jsem to zkoušel mnoha způsoby a prsty jsem měl mega otlačené a pohmožděné.

Budu rád za podrobnější vysvětlení.
To, že mám odjistit (páčkou) a závěs dát do strany vím, říkal jsem, že v kuchyni (viz fotky) se mi to podařilo, tam totiž ruku strčím jakž takž dobře, protože je mezera mezi okrajem okna a zdí naštěstí dostačující.
Ale 1,6 cm je zkrátka příliš málo, viz fotky a podrobný popis, myslel jsem, že to někdo alespoň četl :(

Přikládám foto detailněji vyobrazené, i když jsem myslel, že dle popisu a fotek to je jasné.
1) V koupelně je jedno sklopné okno - to pravé. Levá strana okna je sice dostupná a závěs lze odjistit a odklopit do boku (odejmout). Pravá strana je však nedostupná, jak jsem podrobně popisoval.
[98587-koupelna-obe-okna-leve-oknonapev-jpg]

2) Okno na WC (druhé foto) je nedostupné z obou stran okna, a to právě kvůli velmi velmi úzkým mezerám a kvůli velké blízkosti zdi a okrajů okna, takže se nedá kudy dostat k páčce na odjištění a zároveň už vůbec ne odklopit do boku závěs, aby se mohlo okno sklopit.
[98573-wc-z-obou-stran-jsou-velmi-blizk-jpg]

DÍKY moc

Dle mého názoru se pootočí tím plastovým dilem na imbus klíč,je tam vidět jakási páčka,která něco zajistí uvnitř a pak to vyjmout z ližiny,ten čtvrtkruhový výřez pro otočení tam není jen tak,musí to mít nějaký smysl.Musí to jít snadno vyklopit,každý nemá doma křižák,třeba ten imbus byl i dodán k oknům,nebo jen klička s danou velikostí imbusu pro tento úkon.:-)

Bohužel majitel mi nejspíše odpoví tím, že jednou za půl roku sem přijede nějaká čistící firma a okna umyje. Jenže umývat okna jednou za půl roku je vzhledem k poletujícímu pylu, prachu a hmyzu, který zanechává trus, příliš dlouhá doba.
Nevím, zda by majitel pochopil má rčení, ale moc prakticky to vymyšlené není, stejně jako mnoho dalších záležitostí. Takže si myslím, že by řekl, že to umyje jednou za čas nějaká firma, případně ať neřeším hlouposti, ale pro mě je PRAKTIČNOST A FUNKČNOST zásadní a klíčová věc u všeho, co má nějak fungovat a dávat smysl. Nemyslím si, že je příliš praktické obecně udělat okna tak, aby to musela umývat nějaká firma nebo aby se tam člověk běžně nedostal.
Určitě platí to, že kdo např. doma vůbec nevaří, nemůže pochopit člověka, co běžně vaří a používá hodně kuchyňských zařízení a řeší tak praktické věci (jako počet elektrických zásuvek v kuchyni apod), co jsem pochopil, tak majitel doma asi moc nevaří a proto neřeší, jestli umí myčka a trouba to či ono, stejně tak asi neřeší, jestli se dají okna vůbec umýt či nikoliv, takže spíše se rovnou obrátím na onoho výrobce. Každý má čas a "zápal" pro něco jiného, ale rozhodně by měly být jakékoliv věci vyřešeny prakticky a funkčně/logicky, což tady není.

Ovšem značku (logo) jsem nikde nenalezl, jen na onom kokovém závěsu, jestli to bude i výrobce samotných celých oken? To netuším :( ROCO, ROBO? Ani jedno neexistuje nebo nedělá okna jako taková. Tak nevím, jaký je výrobce ;)

[98588-vyrobce-jpeg]

No za mě bych se obrátil na výrobce jak by toto řešil,púokud jsem majitelem.Jinak bych požádal správce nebo majiztele aby to učinil on.Za další existují servismeni na daná okna tak jej požádat o radu.

Dobrý den,našel jsem ty systémy,nic se nevyšroubovává,ta malá kovová část s tím jazýčkem,který zapadá do rolny,kterou drží křížový šroub se mírně popotáhne dolů a to táhlo se sundá z otočné rolny a šroub tam zůstává,některé systémy se pootáčí,jiné jen odmáčknou aby ten jazýček opustil drážku rolničky kde jistí táhlo před vypadnutím.Co jsem našel tento systém,tak se jedná o polská okna Framuga.Musíte nad tím podumat,přesný návod jsem nenašel.:-)

https://www.yandex.com/images/search?cbir_id=10252157%2FYYgl-XTjO-5FbghnmXsfkw8432&cbir_page=similar&img_url=https%3A%2F%2Fi.sadmart.co%2Fdiygoods%2F64165%2Fokno_framuga_pvh_odnostvorchatoe_50h70_sm_otkidnoe_5_pic.jpg&lr=10511&pos=2&rpt=imageview&url=https%3A%2F%2Favatars.mds.yandex.net%2Fget-images-cbir%2F10252157%2FYYgl-XTjO-5FbghnmXsfkw8432%2Forig

S odstupem času:
Když tak nad tím přemýšlím, nebylo by nejjednoduší odsekat bok té špalety?
Podle obrázku mám dojem, že je to sádroš (aspoň podle těch rohových plastových lišt).
Tím by se dostaly další 2cm místa.
Místo toho tam pak opatrně natáhnout tenkou vrstvu štuku a pro hladký dojem to přemáznout hladkým tmelem jaký používají sádrokartonáři..

Přesně tuto otázku si pokládáme, když to tam někdo dokázal nasadit, jak to sklopit zpět? Už mě napadlo opravdu okno i vytáhnout z oněch hlavních pantů, ovšem netuším, zda by mi to nějak pomohlo, neboť závěsy by byly stále pevně připevněny k rámu okna a vzhledem k jeho značné váze si nedovedu představit ono "občasné" mytí tímto způsobem.
Kdyby pan majitel věděl, že tohle řeším na poradně a přečetl by si to, velice rád bych znal jeho osobní názor a vyjádření, jiné než, že to umyje firma jednou za čas. Já obecně neuznávám nepraktické věci, jako je tahle. Život si máme přesně usnadnit a když už se něco dělá, tak to udělám logicky a prakticky.

Je mi blbé se zase majitele na tohle vůbec ptát, protože si bude asi říkat, co za blbosti řeším, když to může umýt nějaká firma. Ale mě to zkrátka nedá už z praktického hlediska, kdy bych si okno chtěl umýt sám, hezky a kvalitně a určitě častěji než jednou za půl roku, kdy je již hodně špinavé.

Tímto mým monologem jsem si spíše ulevil a svěřil se s pocitem, že by tohle měl jednoho dne slyšet i pán majitel, aniž by se urazil a nalezl řešení. :-|

Zdravím,přečetl jsem to vše pozorně,jenže jsem dost zručný celoživotní kutil,pokud odhalíte systém na straně kam je vidět,tak pomocí nějakého háčku odjistíte i druhou stranu.Jde o základní princip,ten jsem nenašel na tento systém,být u toho tak už to mám rozdělané.Mám výhodu,všemožné materiály na přípravek na odjištění mám doma,neznám vaše možnosti.Škoda ,že to odjištění nevím přesně,poradil bych i čím a jak to odjistit.Doma vyklápěcí okna nemám a na výklopu větrání na velkých to je jinak.Budu po chvilkách hledat a dumat dále,rád bych pomohl.Pak jedině jak je na videu,vyndat čepy,odjistit jednu stranu,okno vychýlit doleva a rozdělat druhou pojistku.:-)

https://www.youtube.com/watch?v=tZ1BhncI8_U

"Jde o základní princip, ten jsem nenašel na tento systém, být u toho tak už to mám rozdělané." Budu oponovat, nemáte. A už vůbec ne složené zpět.
Rozumím tazateli, mám dvě taková okna doma. Mám tam 4 cm a je to fakt opruz. Otočit pojistkou jde snadno, i tazatel by to ve svém případě nějak dokázal, ale potom vyháknout ten omezovač, to jde špatně. A ještě hůř to dát zpět, ten omezovač sjede dolů a musíte ho špičkami prstů zachytit a navléknout na čep. Po ohmatu, nevidíte tam. Po určité době jsem našel grif, ale já tam dostanu prsty, tazatel ne, ten tam má mezeru fakt malou. V jeho případě bych si na té otevřené straně vyzkoušel vyrobit z pásku plechu nějaký nástroj pro odjištění pojistky a zachycení omezovače. Vyndávat okno s demontáží pantů chce dva silné a sehrané lidi, křídlo okna má slušnou váhu.

Můžete oponovat jak chcete,ale když něco napíšu,nebo řeknu ,tak to tak je a přes to vlak nejede.Takže bych to jak rozebral,tak složil zpět,není to žádná složitá záležitost.To,že dám odkazy na net neznamená,že bych to sám nevyřešil,neznám logiku,ani technické vybavení tazatele,tak doporučím nejsnadnější cestu.Za dobu delší než půl století jsem sestavil,opravil,ale také čas od času i domršil neskutečné množství různých i hodně složitých mechanizmů,že toto okenní zavírání je z mého hlediska kutilská sranda.Znát princip když u toho jsem nepotřebuji,přijdu na něj vlastní technickou logikou.Neberte to jako vychloubání,prostě dnes a denně něco kutím,nic jednostranného,nejraději řeším neznámé problémy a závady,pak nemám monotonní život.Pomáhám spoustě lidem,pokud to však dám přes zdravotní problémy,vždy s chutí ,zdarma pro radost z pomoci druhým.Ať se vám daří v kutilském světě,pravých kutilů je pramálo.S pozdravem Lubomír.:-)

Za Vaše poznatky děkuji, Lubomíre, ale demontovat celé okno z pantů kvůli běžné údržbě, jako je umývání, navíc přes jeho dost slušnou váhu, mi přijde opravdu otročina.
Navíc háček pro odjištění závěsu tam stejně nedostanu, to by musel být háček nevím jakého tvaru, šířky a délky, aby tam vlezl, navíc, když i tak stěží podržím pojistku nahoře či dole, kdy jednou rukou držím okno prakticky přivřené, abych se k pojistce prsty dostal, to netuším, jaký háček bych měl použít.
Pokud jste kutil, což Vám neberu, určitě by mě ze zajímavosti velice zájímal Váš způsob sklopení okna a velice rád Vás uvítám u sebe doma, kde mi to můžete předvést :)

Prostě udělat přípravek z nějakého plocháče,nebo kulatiny,nejsem u toho,mám hodně hubené ruce,prsty sice krátké,ale i poslepu dokážu namakat princip co odpáčit.Odjistil bych tu západku co to drží v rolničce a pak nějaký háček třeba vrchní škvírou a vymáčknout to táhlo z toho čepu ven.Podobně bych to i navlékl zpět,třeba pomocí drátu tam zpět vrátit to táhlo a zajistit tu západku dalším přípravkem.věřte,jdou i věci pro druhé neřešitelné,jsem neskutečný vytrvalec v řešení podobných situacích,nikdy s ničím nepraštím,to bych to vzdal ,desítky pokusů ,hlavně klid a rozvaha,rozčilování nepřináší úspěch.Když nejde jedna varianta,hned mě napadá další a zkouším,prostě se mechanickými věcmi bavím od útlého dětství,je to mánie poznávání nových mechanizmů a systémů.Ale to jsem odbočil,prostě zkuste tu stranu co je přístup něčím jiným než jenom rukou,vyrobte přípravek k odjištění a pak vyrobte zrcadlově otočený na rozebrání druhé strany.Uvidíte,že nebude problém to táhlo tam pak nasadit zpět,ty necelé dva centimetry nejsou tak málo,mělo by to jít možná navléknout i pomocí prstu.Vidím,že někdo při stavbě nepřemýšlel,že bude okno potřeba vyklopit a umýt.Osobně byc přemýšlel tam dát jiné nůžky po rozebrání,ale nevím,jestli tam půjdou namontovat ty co jsou pouze jedny nahoře uprostřed křídla,ty jdou rozpojit snadněji.Třeba to časem někdo najde a dá to sem na videu,nebo chytrou fintu písemně.Koukám sem po chvilkách,řeším rozbitou střechu po povětří a musím zbourat i vrchní část komínu a postavit nový,takže moc nestíhám,odmítám i služby blízkým kamarádům a rodině,až nepoteče do baráku to bude jiná.Vytrvejte,věřte ,že to půjde.:-)

Místo psaní zajít někam, kde vám vysvětlí jak se okno vyhákne. Podle vašeho popisu jste úpně mimo. Nepotřebujete nic povolovat. Jenom šikovné ruce max. L z plechu nebo drátu. Něco jako starý paklíč. Máte běžné okno kterých se vyrábí miliony. Myslíte, že toto není vychytané a jenom u vás udělali malou mezeru a zrovna vy máte takovou smůlu a zrovna u vás to nepůjde????
Je to rukama:-)

Sorry jako, ale máte z jeho textu pocit, že tazatel nechápe systém pojistky a vyháknutí omezovače, nebo jen nečtete text:-). To povolování a demontáž omezovače vidím jako jeho krajní řešení.

"1) Zkoušel jsem minuty, až hodiny různé způsoby, až jsem měl dodřené a otlačené klouby prstů o zdi, abych odjistil pojistku a KOVOVOU závěs pak vysunul do boku, ale zkrátka se nedaří."

Řeknu to s nadhledem. Jsme každý šikovní na něco jiného. Když jsem četl popis, co má pán za problém tak jsem si říkal: "To snad není možné, dvě minuty práce a on tu tvoří elaborát, který mu zabral hodinu a víc." Pán je evidentně šikovný na něco jiného. At´ si zaplatí někoho, kdo mu okno otevře. Nemusí se za nic stydět. Já bych třeba také neuměl, tak dobře popsat strasti, které prožívá. Nemyslím to zle. Tak to prostě je.

Pane Vla, tentokrát jste se celkem netrefil. Jsem celkem šikovný a všestranný, a to na teoreticky na vše. Doma mě tím "bohužel" využívají a většinu věcí vyřeším, opravím, udělám, navrhnu apod. Jsem celkem šikovný kutil, ale ano, nemohu umět všechno, to bych ani nechtěl. Nejsem elektrikář, ale elektrické zásuvky, spoje, jističe, a vysavače opravit dovedu, ale do pojistek a silnoproudu se fakt nepouštím. Stejně tak, pokud vyčerpám své nápady, možnosti a opravdu si nevím rady, obracím se na někoho dalšího.
Myslím si, že rozhodně vím, jak okno funguje, jak se sundává apod. Jak je vidět, i sebešikovnější kutil by se dostal do té samé situace, jako já - kdy zkrátka neví, jak se běžně dostat k závěsu a odjistit ho. Kdyby to bylo jednoduché, jako v kuchyni, kde jsou stejná okna, ale dále od zdi, už dávno bych to měl a neobracel se na poradny.

Takže ano, nejsem genius a neumím vše, ani bych to nechtěl, protože to možné ani není umět všechno ;). Ale z rodiny jsem nešikovnější, technicky zdatný, praktický s dobrými nápady a řešením, dovedu opravit většinu věcí. Ale tohle opravdu nesvedu a pokud to mohu zvládnout, potřebuji na to právě nějakou radu a pomoc. Dle závěrů oněch, co poradili a zapojili se do rady, stejně moc řešení na praktické sklopení není.

Kontaktoval jsem kování ROTO, měli by se mi ozvat. Rovněž přijde pán na sítě, tak se zeptám přímo i jeho. Pokud ani jeden z nich nebude vědět, až tak "nešikovný" jsem nebyl :). Doufám však, že nějaké, přeci jen sebeblbší, ale stále nejlepší řešení, bude.

A co je na tom těžkého?? Kousek drátu a je hotovo. Ale žádný strach, pán co dělá sítě na komáry pomůže.
To víš host, lidé jsou různí. Jeden se pokouší hodinu otevřít okno a odře si klouby. V rodině je nešikovnější, technicky zdatný, praktický s dobrými nápady a řešením, a dovede opravit většinu věcí.
Mně, kdyby mi tohle udělal pětiletý vnuk, tak jsem z toho špatný a řešil bych, jestli jsou jeho motorické a psychické funkce v normě.
Znovu říkám. Herec, umělec, právník, muzikant, vždyť je oborů co tuhle práci nemusí a nemají na to buňky. My to ale v naší rodině nemáme:-). Já to vůbec nezatracuji, uznávám s pokorou, a když mohu, tak pomůžu.
Trochu bych pana dotazovatele upozornil, aby si při příjezdu pána sítaře nezačal stěžovat jako tady:puff:. Musí ukázat okno a naučit se dělat Bína. Bude to otevřené cobydup. A potom pozor. Po otevření:-), znovu dělat Bína.
Bydlím v České Třebové a jestli je pán poblíž, tak nezištně pomohu.

Mám luxusní čistič od Vorwerku, který jsem právě chtěl uplatnit v rámci mytí, jako doposud, který mi vždy umyl perfektně, a v jednom kroku i naleštil a dlouho byla okna vždy čistá. Maximálně koupím za pár stovek nějaký obyčejný čistič na magnet, protože si říkám, že pokud je to tak Kravsky udělané, že to za to mytí ani nestojí.

Súhlas. Tento to zvládne - ale cena je cca 60€. Hrúbka skleného paketu môže byť do 28mm. Tie bežné magnetické čističe (cca 10x lacnejšie zvládajú najčastejšie do 12mm).
To, čo tu píšem je síce trochu od veci (určite to nepomôže otvoriť okno) ale ak by sa dotazujúci rozhodol pre túto cestu, tak musí dať na tieto veci pozor, citujem jedného výrobcu okien:

Štandardný paket dvojskla má 24mm. Zloženie paketu je v rozdelení 4/16/4 (4mm sklo / 16mm vákuová medzera plnená argónom / 4mm sklo)

Štandardný paket trojskla má 44mm. Zloženie paketu je v rozdelení 4/16/4/16/4(4mm sklo / 16mm vákuová medzera plnená argónom / 4mm sklo / 16mm vákuová medzera plnená argónom / 4mm sklo)

Takže s tým trojsklom by som bol opatrnejší.

Není to jen kvůli mytí, je to i kvůli sítím, které se budou instalovat a musí se k nim čas od času dostat. Pokud budou sítě, těžko pak umyju okna zespodu a představa umývat dvacetimetrovou tyčí s přesností na centimetry, kdy pak ani nemám jak okna setřít, vylešit (už kvůli zalomení a sjetí po celé velikosti okna až okraji), tak takovou násadu si sice představit umím, ale pracovat s ní je rovněž nelogické. To už by bylo lepší vzít opravdu obří žebřík a nebo lešení, ale tak či tak by to bylo v rámci mytí, instalace a demontáže sítě dle potřeby zkrátka NELOGICKÉ, NEPRAKTICKÉ.
Jediným řešením je zkrátka okno sklopit a je jedno, jakým způsobem. Taky lidé v paneláku neumývají okna tak, že si vezmou 30 metrový žebř a umývají z venku a instalují sítě zvenku na tak dlouhém žebři apod.

Díky za tip, kouknu na odkaz později ;)

Zavřít okno, pomocí špachtle nebo dlátem opatrně vyťukat zasklívací lišty, nejprve delší, potom kratší, vyndat sklo, otevřít okno a ted by mělo být dostatek místa na odmontování pravého závěsu ( osobně bych jej odstranil).

demontáž a montáž zasklívacích lišt.. https://youtu.be/iQJHWg1ZvPM?si=4BkdlmJhljZkTCZe

Mě udivuje, co je na světě méně zdatných jedinců:-):. karelX,

Nebylo by lepší, když tu je takový neřešitelný problém zbourat celé patro?:-)
Pan je manuálně mimo mísu a je v podnájmu. Neumí okno otevřít. Okno není jeho.
Proč ho navádíte ničit cizí věci?
Vy by jste úmyslně zničil cizí věc?? A jenom proto, že nevíte jak nato?

Tazatel má domluveného pána na zaměření komářích sítí. Ten mu okno otevře ihned. Věc řeší s majitelem.
Vo co co go?

pomocí špachtle nebo dlátem opatrně vyťukat zasklívací lišty,

No potěš koště. Zasklívací lišty se dolují speciálním bazmekem takový tenký plech v držadle a tím se to vymlátí bez poškození. Dlátem to pěkně zrajbuješ. IMHO mi není jasné, jak vydolování skla pomůže k odmontování toho závěsu. Prostě je okno moc velké do díry. Nic se s tím neudělá.

Dlátem to pěkně zrajbuješ.

nezrajbuješ, klidně pošlu video, a aby bylo autentické, že to dělám já, na okno nalepím nějakou identifikaci ( např. obrázek Einsteina ) Nebo?

IMHO mi není jasné, jak vydolování skla pomůže k odmontování toho závěsu.

závěs je přece přišroubovaný i na rámu, (řekl bych 2 šrouby), bez skla je k nim bezvadnej přístup, vyšroubuješ je a můžeš křídlo sklopit a odšroubovat závěs i z křídla.

Nechápul, proč mě dehonestujete. Já manuálně mimo rozhodně nejsem, naopak! Jsem manuálně i zručně zdatný, šikovný kutil.
Teď vás tedy možná překvapím. Pán tu na zaměření sítí byl a sám si nevěděl rady, dokonce ani nevěděl, jak otevřít to okno v koupelně, které jsem tedy já sám otevřel a ukázal mu, jak jsem to dokázal já. Sice ztěží, ale otevřel - vzal jsem si velmi dlouhou a tenkou lištu (původně hliníková krycí lišta na skříň z IKEI) a po odjištění dostupné levé strany a závěsu jsem tyč prostrčil ven až k pravému závěsu přivřením okna jsem i své širší prsty (než pánovy prsty, které tvrdil, že tam nedostane, přitom měl prsty mnohem tenčí), jsem odjistil páčku závěsu a zatlačením hliníkové lišty do strany vysunul i pravý závěs.

Do koupelny tedy síť bude, díky mé šikovnosti a schopnosti okno otevřít, což pán ani nedokázal.

NA WC řekl rovnou, že to nepůjde, ani se nesnažil, že zkrátka se tam nedostane. Takže opravdu nejsem manuálně "mimo", když pán sám nevěděl, jak otevřít okno (i když komplikovaně) v koupelně, a já to i přes komplikace dokázal.
Na WC to nesvedu, ačkoliv jsem radu očekával spíše od odborníka, který se okny zabývá denně, když dělá sítě.

Zavolal jsem tedy přímo do VOKNO, aby se přijeli podívat a poradili mi, tak jsem zvědav, co vymyslí oni. Ale manuálně "mimo" rozhodně nejsem, tak příště, ocením pozor na použití "slov" a je zajímavé, že jsem manuálně mimo, ale sám pán vůbec nevěděl, jak na to, a to já na to přišel (i přes komplikace se tam dostat prsty a obecně nutno použít dlouhou lištu prostrkovat venkem okna a vyháknout do boku onen pravý závěs.

Pokud tedy ani ze specializované firmy na OKNA nebudou vědět nebo řeknou, že to zkrátka nepůjde jen tak, PAK ANI JÁ mimo nejsem a zkrátka to tam zpackal nějaký dělník, který sice hezky obložil vložená okna kachličkami z boku, ale použil zkrátka moc široké a NIKDO NEUVAŽOVAL PŘI PRÁCI, že se okno někdy bude muset odjistit ze závěsu.

DALŠÍ MOŽNOST, CO MĚ NAPADLA,
je původní závěsy demontovat a použít a namontovat pouze jeden hlavní závěs zeshora (doprostřed), kde se rukou dá dostat daleko lépe, než na boku/bocích. Případně použít dva závěsy zeshora (nahoře), neboť okna jsou pekelně těžká, takže by po čase možná jeden závěs nemusel stačit (hlavně při náporu větru apod.).

Uvidíme, co bude v možnostech, ale napadla mě celkem dobrá věc, která by mohla být řešitelná a co by možná udělali pracovníci z VOKNO (či jiných specializovaných pracovišť na okna). Otázkou je, kdo to bude platit, zřejmě opět já, protože majitele to zajímat nebude, že se chci prakticky dostat a sklopit okna kvůli umývání, a také hlavně kvůli sítím. Mrzí mě však, že již tak v pronajatém bytě řeším nemálo nedořešených drobností.

Takže ano, RADY všech sice oceňuji a beru si k srdci, ale opravdu do toho investovat až tolik financí, námahy a ještě nějakých řemeslných úprav, v PRONAJÍMANÉM bytě, asi není úplně ideální řešení. I tak díky.

Zdravím,nic proti:DALŠÍ MOŽNOST, CO MĚ NAPADLA,je původní závěsy demontovat a použít a namontovat pouze jeden hlavní závěs zeshora (doprostřed), toto jsem navrhoval před mnoha dny,použít středové nůžky,jen jestli se tam vejdou přimontovat? Ono těch řešení je více,dát tam výklopný systém co je na dřevěných oknech,jen se to táhlo s výřezem odpruží z čepu tvaru hříbku v místě kde je v drážce větší otvor na vyvléknutí.Ta okna mám na patře na WC ,koupelně a kuchyňce.Odjištění snadné.:-)

Odjištění není vůbec snadné. Že mi pořád nikdo nevěří. Mám totálně dodřené a otlačené prsty a klouby na prstech. Odjištění se mi sice povedlo, ale budu mít pohmožděniny ještě týden.

Když říkám, že to snadné není, tak to snadné není. Sám pán od oken a sítí/žaluzií, to rovnou vzdal a řekl, že to nejde. Což je zase dle mě velmi snadný přístup, než to zkusit a mordovat si prsty jako já, ale budiž.
Já to nakonec zvládl, ale chce to opravdu velmi pevné nervy, nejlépe i lék proti bolesti, kterou zažívám, když mi prsty dřou mezi zdí/kachlí a oknem a zároveň musím už tak v úzké mezeře dokázat několik operací zároveň - tedy aby:
Při vysazování - jsem jedním prstem držel odjištění závěsu, a dalšími prsty se snažil nějak záhadným způsobem z boku zatalčit a závěs vyhodit z hříbku (hřebíku) do strany ven. U zajištění zpět zase, aby závěs nespadl dolů, nebo naopak se neopřel až o rám okna dozadu, pak bych vše musel dělat znovu - během toho jedním prstem odjistit pojistku na závěsu, dalšími dvěma prsty se snažit závěs chytit a pomalu ho vytahovat nahoru k hříbku (hřebíku), kam se pak zpět nasadí.

Já miluji praktické a šikovné lidi, co rádi poradí, ale zase ne rýpaly, kteří říkají, jak extrémně snadné to je a přitom vím, že je to velmi nesnadné.
Pane Lubomíre, pokud mi opravdu dokážete a ukážete osobně, jak snadné to je, klidně Vám za tu cestu i zaplatím. Buďto máte extrémně tenké prsty a nebo k tomu používate nějaké dobré pomůcky.

Jakože dostat prsty do mezery úzké 1,6 cm, a to ještě provádět operace, je opravdu velmi nesnadné a div mi neupadly ještě prsty z pohmoždění :D :D

Když by se montoval nový závěs sezhora, tak bych ten nedostupný závěs odpižlal listem pilky na kov. Bude to asi chtít dost trpělivosti, ale bude to jednou pro vždy vyřešeno. Když se ten bazmek uřízne, okno sklopí, tak zbytky půjdou dobře odmontovat. Jen mi není známo, zdali takový horní závěs se někde dá obstarat. Asi by nebyl problém jej vyrobit i po domácku.