Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nabíječka autobaterie

Zdravím!
Prosím, mohl by mi nějaký šikovný pán poradit? :-) Vybila se mi baterie v autě, moc jsem teď v zimě nejezdila a auto mi stojí venku. Potřebuju koupit nabíječku a nejsem si úplně jistá, jestli jsem vybrala správně tak, aby byla "kompatibilní" s autobaterií. Omlouvám se za hloupý dotaz, ale jako žena těmto technickým věcem kolem auta vůbec nerozumím a jsem naprosto bezradná.

Mám tam baterii ERA 12V 60Ah 540A (EN), S56017/560 408 054.

Vybrala jsem tuhle nabíječku SHARK CN-4000 6/12V 1,2-130 Ah, tady je odkaz:
https://www.kmbikers.cz/p/nabijecka-baterii-shark-cn-4000-6-12v-1-2-130-ah

Nevybrala jsem to špatně? Bude to fungovat? Potřebovala bych ideálně nabíječku, kterou jen připojím a už to nebudu muset nějak víc hlídat a řešit, ideálně takovou, která sama rozpozná, až bude baterie nabitá a zase to pak jen odpojím.

Moc děkuji za radu!

Děkuju za odpověď. O té nabíječce z Lidlu jsem také přemýšlela, všichni si jí chválí. Tak buď koupím tu a nebo tu druhou, jak jsem posílala v odkazu. Baterii bych snad neměla mít vybitou úplně, když po otočení klíčkem se mi rozsvítí kontrolky na palubní desce, ale nastartovat už nejde. Při posledních dvou nebo třech cestách se mi po nastartování rozsvítila a zapípala červená kontrolka baterie, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost, to jsem teda dost podcenila.
A při nabíjení tedy nemusím baterii vůbec vyndavat z auta a odpojovat z ní ty dva kabely, jen přicvaknu nabíječku těma kolíkama na matičky a nechám nabít?

Tak pánové už se mě dvakrát stalo, že mě aku kleslo i na 11.75V to když jsem nechal svítit světla, a co si myslíte co na to Ctek? Nabil to jak nic, a aku je jak nová, po dvou dnech měřím napětí 13V na aku v autě. Dobrá ne..... Tak a to by mě zajímalo co dokáže ten Lidl krám. Jo jinak mám i Ctek mxs 10. A ten opravdu není stejný.

A pokud se zeptáte proč, mám v autě někde zkrat a nefugují zadní světla a pípák rozsvícených světel.

Pro tebe slepouna tučně :-D A pokud se zeptáte proč, mám v autě někde zkrat a nefugují zadní světla a pípák rozsvícených světel.

Jo a jsem se dozvěděl, že když do Japonského auta dám evropské arádio a poté Japonské arádio tak jsou problémy jak hrom. Jo a ještě aby to nebylo málo, tak to staré (Blaupunkt) odešlo do křemíkového nebe.

Jo a jsem se dozvěděl, že když do Japonského auta dám evropské arádio a poté Japonské arádio tak jsou problémy jak hrom.

A kde jsi to slyšel? Já mám Hyundai a bez problémů. Budeš namítat, že to není japonské ale korejské, ale švagr má Toyotu a nemá taky žádný problém. Problém budeš mít někde v zapojení elektriky v autě nebo ve špatném rádiu.
Dej to do servisu s podezřením na závadu elektroinstalace a máš klid (a jako bonus o pár peněz míň...).

Dovolil bych si namítat, že je problém v dobíjení v autě, jestliže se rozsvěcí kontrolka dobíjení při běžícím motoru. Nechal bych to prověřit. Kabeláž od alternátoru, alternátor samotný, kostry atd. Co se nabíječky tyče, tak ta z vašeho odkazu vypadá, jak ta z Lidlu. Řešil jsem tu to stejné nedávno a vzal jsem Ctek. V tomhle ten příplatek stál za to v porovnání s lacinou za 500 Kč, kterou jsem pořídil pár měsíců nazpět.

Legrace je, že (nic ve zlém) Ježekhifi hodnotí věci vždy podle ceny. Je to dražší, je to lepší.
Všimněte si, že velmi podobných rozměrů a vlastností, těchto nabíječek je na trhu dost velké množství.
Ale, všechny mají totožné, nabíjení motocykl 0,8A, nabíjení auta 3,8A a režim s hvězdičkou (mráz).
Proč se to alespoň trochu neliší, tčeba ne 3,8, ale 4A?
Protože uvnitř jsou všechny stejné.
Zrovna tak, jako třeba pomazánkové máslo od stejného výrobce a stejného složení, v Lídlu má jinak potištěný kelímek, než v Kauflandu.
Prostě si dovozce a prodejce nechá v Číně udělat "svůj kabát" výrobku. Jestli si někdo myslí, že ta "jeho" nepochází z Číny je naivka. A proč by tam dělali kupu typů se stejnými vlastnostmi ? Do různých kabátů se naplní stejné.
Otestoval jsem tu Lidl a jinou podobnou, koupenou přes net. Chovají se zcela stejně.
A ani jedna nedobíjí zcela na max. Ani to není vhodné, uvnitř auta dobíjecí systém také nedobíjí na max.
Pokud se baterie dobíjí zcela na max. začíná plynovat. To zejména pro bezúdržbové baterie není vůbec dobré. Dobití na cca 90 - 95%, je zcela dostačující a šetří to baterii.
Pro zajímavost: Na jedno nastartování je potřeba přibližně 0,5 Ah. Je potřeba nabíjet 65Ah baterii na max?
Já myslím že ne, jen ji to trápí.

Ono to plné nabití má být proto protože-pokud nedojde k plnému nabití tak pokud budu jezdit nic moc tak dobíjením baterii člověk v podstatě nenabije.Nebudu se zmiňovat proč.V autech je plno serepetiček které jsou neustále pod napětím a odebírají proud.U starých modelů v podstatě k odběru nedocházelo mám na mysli modely do roku cca 2000 a tím pádem nějaká častá kontrola a nějaké dobíjení zejména v zimě nebylo tak nutné.Pokud vezmu v úvahu že samovolné vybíjení o baterie je řádově v nějakém procentu tak už za týdenklesne napětí na nějakých12,5 v apokud to jde ještě níže tak články začínají nenávratně sulfatovat.No a tím dochází časem k devastaci článků.To je obecně známo.Proto je záhodno baterii kontrolovat aspoň jednou týdně a pokud je napětí méně jak 12,5 tak nabíjet.Všechno souvisí se vším.Například u vozidel kurýrů nebo pošty v podstatě odrovná častými starty baterii klidně za rok,protože je neustále pod napětím 12,2 nebo méně.Ono i to podle mě denní svícení pokud je model do roku 2000 a nemá ledky tak je velký odběr a pokud najede málo tak jezdí neustále s nenabitým aku než by měl být.Tam jde o chemické procesy Které aku dokáží rychle a nenávratně oddělat.

V tom máš v podstatě pravdu. Ale jsou i jiné věci, které je nutno vzít v potaz.
Za plně nabitou olověnou baterii, se považuje, když se dosáhne max. napětí, které již dál nestoupá a již se nemění hustota elektrolytu.
Ale k tomuto dochází až když články plynují. Akumulátor dosáhne plného nabití i napětí. Ale po odpojení nabíječky stejně rychle dojde k poklesu napětí na hodnotu, která se téměř neliší od okamžiku,kdy vypíná int. nabíječka. Potom rozdíl náboje v akumulátoru po několika minutách od odpojení, nebo vypnutí automatiky, se jen málo liší od hodnoty těsně při odpojení. To je proto, že při dobíjení na max, je už na akumulátoru přepětí. To se následně sníží vybitím spotřebovaným na "doplynování" baterie.
Navíc, dobití na max, a tedy k plynování je škodlivé zejména pro uzavřené bezúdržbové baterie a baterie AGM a podobné. Proto, že pak k plynování zde dojde také, jen to není vidět a plyn odchází k tomu určenou cestou ven. Stejně u AGM (VRLA), kde jsou pod krytem pryžové ventilky. To pak znamená úbytek elektrolytu, který zde nejde doplnit. Systém v baterii pro hospodaření se vznikajícími plyny to při vaření nestíhá. Vzhledem k době, kterou ol. baterie existují, to výrobci baterií a pak i výrobci chytrých nabíječek vědí. Proto chytré nabíječky i automobily nabíjení ukončí dříve, než dojde k plynování.
Toto "nedobití" však představuje jen nepatrnou část kapacity baterie. Například nedobití o 2% z baterie 65Ah, je asi jako kapacita tužkové baterie. Ale časté dobíjení do pynování ji podstatně uškodí.
P.S. Tento názor však nikomu nevnucuji, ať si bateku vyváří každý jak chce. :-):-)

Kontroloval jsi prosím,co za divy dělá alternátor ? Jak UBLIŽUJE I TVÉ BATERII ? Když vidíš ,jak je auto odstavené s vybitou baterií ,někdo jej nakopne přes káble,a po pár minutách běhu motoru a zhasnutí motoru ,zdravá baterie nastartuje auto tak, že máš strach že
starter auto převrátí na střechu ! Kolik do ní altec namlátil za pár minut ? A těch keců,že to zkřiví desky,etc..a? NIC. A nyní ..do mne ! :-D

Ja do tebe nepůjdu, páč je to mimo můj obor a nevím, co bych ti na to napsal :-) Každopádně ten alťas má nějakou regulaci, tak mi neříkej, že tam rve třeba 20 A nebo jo? Asi jde i o stav aku jako takové ne? Jsou na YT videa, kde nekdo nabíjí 5 minut normální nabíječkou a pak to da 10 startů. Jestli trpi nebo netrpí, to neřeším, protože s tím nic neudělám. Je mi ale divné, aby dobíjení v autě nabilo jenom jízdou do plna vymlácenou aku.

Já jsem spíš pres mechaniku, takže u elektriky je to vzdy hokus pokus. Jednu aku jsem vyvařil trafem jednou, to bylo něco. Na dobíjení v autě ale 100% nespoléhám.
Jediné, co si vzpomínám, že kdy jsem cca pred rokem startoval úplně vymlácené auto pres káble, tak za zatáčkou se proces opakoval. Asi jak aku hltala všechno, co altík vyrobil, tak jak jsem zatočit a zabralo servo, tak to zdechlo :-D

Po tom, co jsem si s tím zažil své mám dojem, že se opravdu nijak neliší, ale jen ty jebky za 500. Sám jsem si naběhl a koupil asi za 800 BD, která je k ničemu. Vyšší cenová má nejednou varianty nabijecích proudů - třeba ten Ctek. Asi dává smysl, že rozumný přeplatek = lepší parametry. Věřím, že v té vyšší cenové kategorii se také mezi sebou neliší, ale srovnání s Lidlem již nebude adekvátní.

Ale právě ten Ctek má parametry a možnosti volby proudu zcela stejné, jako ten Lidl.
0,8A, 3,8A plus režim mrazu. I rozměry přibližně stejné. Vsadím kecky, že se to uvnitř liší jen nepatrně.
Např. že ta lidl má displej a měří napětí. Ctek místo toho řadu diod s naznačeným průběhem.
Také, co by v tom mělo být jiného? Spínaný zdroj by nemělo význam vymýšlet jiný, když už je. (pravděpodobně ve stejné firmě, kde se oba typy vyrábějí ).
Řídicí procesor bude nejspíš také stejný, typ používaný v mnoha jiných zařízeních.
A teď si dovolím poznámku. Máme nabíječku Lidl a třeba Ctek. Připojíme na dvě stejné baterie.
Obě nabíječky nabíjejí proudem 0,8A. (v nějakém předrogramovaném režimu).
K nabití obou baterií dojde přibližně stejně.
Kdo je "ruku na srdce" bez nákladných přístrojů, různých testů chování baterie, například počet dosažitelných cyklů a různých veličin, zodpovědně a s ověřeným zdůvodněním, posoudit, která nabíječka je lepší?? Já tedy ne. Zrovna tak, jako ostatní, pokud potřebuji bateri dobít, tak připojím nabíječku, Počkám, až se baterie nabije a můžu jet. Nikdy neřeším, jestli je nabitá na 91, 96, nebo 100%.
A stejně, pokud potřebuji jet, nabiju jen co to nastartuje a zbytek nechám alternátoru.
Kolikrát do roka je potřeba nabíječka? Když auto není jen na ozdobu, tak prakticky nikdy. :puff::beer:

Jsem spotřebitel, ne elektrotechnik. Koupil jsem jednu jebku za 500 s tím, že má mít nabíjecí proud až 4 A (ten popis "až 4 A" na mě dělá dojem, že jikdy takový proud neudělá). Vysledek byl, že po 6 hodinách nebyla schopná 45 Ah aku otočit startérem. Tuhle jsem tedy vrátil do obchodu hned druhy den a dostal zpatky plnou cenu. Pak jsem pořídil Black a Decker za 800 cca, který měl dat až 2 A. Nabíjení 45 Ah aku do nabiteho stavu podle nabíječky, která zmenila indikaci, trvalo zhruba 2 dny. Teď mám ten Ctek 5 a ten to nabije ppdle indikace za ctvrtinu času - podobně rychle jako stará trafonabíječka, kterou jsem kusel hlídat. Takže ty vnitřnosti asi nebudou stejné. Pak jsem koukal na tu Lidlackou ještě a pár videí, kde různě testují a kuchají a zkratka dobrý dojem to na mě neudělalo. Nevím, jestli je výhra displej, který chrlí nějaké info o napětí atd. Prijde mi to jako marketing. Zkrátka chtěl jsem pořídit a neřešit tak, jak to u uživatele bývá, a to mi ten Ctek jednoduše splnil. Auto, které mi jezdí méně a hlavně jenom město dobíjím nejakou tou udržovací funkcí jednou za měsíc a už podle zvuku čerpadla jde slyšet, že to má vliv.

Tedy opakuji ještě jednou. Nejsem elektrikář nebo elektrotechnik a nemám čas na to, zkoušet hafo low-end nabíječek a případně si nějakou vylepšit tak, aby fungovala skvěle, ale v tomto pouze uživatel. Nehaním, ani nevyzdvihuji tu či onu, pouze zastávám přesvědčení, ze pro nekoho jako jsem já je optimální trochu připlatit a ušetřit se těch peripetií, které jsem si částečně stejně zažil.

""Koupil jsem nějakou jebku za 500 s proudem až 4A.""
O takové nějaké jsem nepsal. To by odpovídalo něčemu, co mám doma z Tesca, jako takovou "udržovačku" na už mizerné baterie,které někdy použiju s měničem při výpadku proudu.
V tom je trafo a dvě diody. To má to Až 4A.
Psal jsem o "chytrých" se spínaným zdrojem a procesorem. Jako ten Lidl. Ty mají stejné hodnoty3,8A.
Ta z Lidlu to skutečně dává. Vestavěný voltmetr ukazuje docela přesně (ověřeno).
To, jestli je to podepsané "Švédsko" nebo Německo, je jedno, obojí je Čína.
Rozhodovací napětí je dané tak, že pozná, jestli je baterka 6, nebo 12V.
Například,pokud má 12V baterka třeba jen 9V, nabíjení nespustí. Právě proto, že je Inteligentní.
Taková baterie je stejně už na nic. Zkoušet nabíjet baterii s 2V, svědčí jen o tom, že uživatel je méně inteligentní, než nabíječka.
""Decker za 800 cca, který měl dat až 2 A."" ""Takže ty vnitřnosti asi nebudou stejné.""
-- Fakt asi nebudou. Když se zjevně jedná o jinou nabíječku. Já porovnávám Lidl 3,8A a Ctek 3,8A. Teddy zjevně stejný systém. Proud u Lidl změřený, odpovídá. Pokud Ctek také 3,8A, tedy musí být nabíjecí doba stejná, u stejně vybitých stejných baterií.
Jinak, proč se nenechám ukecat. :-) Jsem elektrikář s bohatými zkušenostmi, s množstvím měřáků a osciloskopem, kde si můžu prohlédnout i frekvenci co z toho leze atd.
Ta Lidl u mě běhá dost často asi tři roky a bez problémů. Baterii z auta nemám potřebu nabíjet, to si dělá auto. Nabíjím baterie jiné na jiný účel. 8-)

Zmiňuji jen ty "inteligentní", tedy alespoň dle informací prodejce a výrobce, což byla i ta jebka za 500.
Já tu napíši pro nějaké rozepře, ale jen uživatelské zkušenosti. Nemysli si, i já jsem koukal na tu z Lidlu, a dokonce jsem to tady nedávno řešil. Pak jsem znejistil při čtení recenzí a diskuzí a po shlédnutí par videí, kde ji kuchali a srovnávali s nějakým německým, prý snad ověřeným, exemplářem a ještě vice jsem znejistil. Pak jsem videl nějakého technika, který si ji snad upravil (nevím, co, kde, nevyznám se v tom) a snad že dobíjela na 13,4 V, tuším a ukazovala správně aktuální napětí na displeji - jen tlumočím. Můžu sem dát odkazy, ale nechci plevelit OT.

To, že je všechno Čína, to je jasné a jestli si někdo mysli, že když si koupí Značku, že je na tom zásadně lépe, je naivní. Ačkoliv myslíš, že ty nabíječky se od sebe, kromě součástek, neliší ani zpracováním, respektive, že je to stejný tišťák a vypadá to úplně totožně? Mám na mysli právě tohle. Součástky nesoučástky, ale architektura elektroniky uvnitř, která v důsledku pracuje efektivněji?

Jinak tedy pardon za nedorozumění. Já mám ten silnější Ctek 5. Ten 3.8 nemůžu nikterak posoudit, ani jako uživatel.

Závěrem musím podotknout, že jsem nabíječku řešil z toho důvodu, protože jedno auto mi jezdí jenom po městě a startuje 300x denně. Pak je další vozidlo, které nemá skoro žádný najezd, a tak je trvale připojené na jebkový Black a Decker, který plní aspoň tu úlohu, že je aku stále udržovaná. Prosím neřešte, proč je takový vůz provozovaný, starám se jen o to, aby v případě potřeby hned mohl jet, jinak to není ani moje starost.
Jinak, kde je nabíječka vyrobená a kým a jakou nese značku, je mi úplně jedno. Chci jenom připojit, za normální dobu nechat nabít cca 60 Ah aku a víc neřešit ;-)

Ja osobne vidim jediny rozdiel medzi nimi, a to, ci ma alebo nema moznost 6V/12V. Podla mna je to zbytocnost, ktora komplikuje zivot pri vymlatenej baterke. Ak je 6/12, nevie sa automatika rozhodnut, na kolko ma nabijat. Ak je nabijacka len 12V, nieje o com rozhodovat, vzdy zacne nabijat na 12V, netreba nejake figle s externou pripojenou na chvilu a podobne . . . .

Lidl nabíječky mrtvoly nenabíjí ! To je fakt,mimo jiné ,snahou nabít baterii se zkratem na deskách můžeš umrtvit i nabíječku ,proto ten blok . Baterie pod 11 V je považována za mrtvou ,tedy dát jí jiným způsobem masáž nad 11 a jedeš ! Nebo budeš jako doktor masírovat totálně ztuhlého ?:-D

Je to tak,proč bych nabíjel baterii se dvěma volty,ta je mrtvá.Podobných jako solárník jich zde mám okolo patnácti,mají okolo deseti voltů,dají se i nabít,ale nemejí kapacitu.Nikdy jsem nenabíjel baterii která netočila,že by měla dva volty,dobrá,pouze vybitá má vždy mnohem více.
Když si vzpomenu,že jsem kdysi nabíjel trafíčkem se selenovým usměrňovačem a žárovkou a ono to nabíjelo,baterka v autě vydržela běžně deset let,tak mám depku z toho,že jsem neznal Ctek.:-)

V tomto by som suhlasil len tak na polovicu.
Ako som pisal, ked ma aku 2V tak automatika nevie na kolko ma nabijat, ci na 6 alebo na 12, to je cely problem nabijacky z Lidlu, a vo vseobecnosti nabijaciek 6/12V. Ctek je napevno na 12V, takze jej je jedno kolko ma aku po pripojeni, zacne nabijat na 12V . . . .

Pánové, chudák tazatelka a vlákno, které moc neposlouží ani kolemjdoucímu, protože z toho bude mit asi podobný guláš jako když jsem to řešil já asi 3 měsíce zpátky. Navrhuji to už nechat spát ;-) Dneska jsme prostě zavaleni kvantem produktů a kvalita je sporadická. Hlavně, že je čím nabíjet, každý si najde své a případně trafo to jistí :-D Elektrice zdar :puff:

Podle mě bude rozdíl v těchto nabíječkách hlavně v tom ( pokud tedy bereme fakt, že mají shodné parametry dobíjecího proudu )

1. Zda daná nabíječka a její elektronika zvládá IMPULSY, nebo nabíjí konstantním
2. Pokud dojde k výpadku proudu, jestli se nabíječka vrátí do nabíjecího cyklu ( tam kde původně přestala ), nebo nikoliv
3. Zda po nabití ( a je jedno na kolik % ) se vypne nabíjení a přepne se do udržovacího režimu .

Pokud toto slpňuji dané nabíječky je jedno jak vypadají a cena je jen relativní pojem.

Tazatelka se tu už neobjevuje, asi to už vyřešila.

Chtěl jsem se jí zeptat, co má za auto, jak má starou baterku a jestli její auto stojí na jejím pozemku nebo před barákem - jestli si může dovolit natáhnout z nejbližší zásuvky v domě do nabíječky u auta kabel.
Vymontovat akumulátor a donést k nabíječce nemusí být až tak jednoduché. V mém autě jsem k tomu potřeboval speciální vercajk co jsem měl náhodou v garáži.
Možná by nebylo od věci zkusit nabit baterku, aby auto nastartovalo a dojet do servisu, aby tam změřili baterku jestli už nemele z posledního nebo jestli v autě je něco co tu baterku moc zatěžuje i když auto stojí a všechno je vypnuté.
:beer: