Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozvod elektřiny v bytě

Zdar,

rekonstruuju byt a chtěl bych tam předělat elektřinu z hliníku do mědi s tím, že bych komplet světelný okruh až na kuchyňskou linku a koupelnu, které se budou rekonstruovat (umakart se nahradí vyzděním), nechal původní hliníkové dráty. Nevidím totiž problém proč se současnou spotřebou LED žárovek nenechat hliník. Za to zásuvky jsou mnohem víc namáhané, počítač, lednice, atp., tudíž tam si myslím, že se vyplatí to předělat na měď.

Vytvořil jsem si plánek, jak tu novou elektriku táhnout, který hodím do přílohy.

Červené čáry jsou ten nový rozvod, modré čtverečky jsou umístění původních zásuvek, kam by se daly nové zásuvky a ještě bych chtěl pár zásuvek navíc a ty jsem označil červeným čtverečkem.

Od jističe by to vedlo stropem až do místa svodu, který je vyznačen. Tam by se to stáhlo k podlaze a dál by se to vedlo podél podlahy a to ve zdi tam, kde je napsaná příčka a všude jinde, kde je panel, by se to vedlo normálně lištou těsně u podlahy. (Nemíním řezat do panelu.)

Dotazy jsou, jestli by s tím tak, jak jsem to vymyslel, nemohl být nějaký problém. Například nevím, jestli se smí vést elektrika v liště pod radiátorem?

Pak mám dotaz, jestli se ve stejné liště hned vedle kabelu elektriky může vést internet - datový kabel?

Případně jsem něco někde nevymyslel dobře, tak budu rád, když mě opravíte. Díky.

(Černé čárky podél zdí jsou dveře a okna. Myslím, že ze schématu je patrné, co je co, ale když tak zodpovím.)

máš pojištění bytu? Pokud ano, chceš revizi.
jinak jakýkoli zásah do elektroinstalace ve smyslu rekonstrukce, rozšíření, apod. = revize.

https://www.srovnejto.cz/blog/revize-elektroinstalace-vse-co-potrebujete-vedet/

Jinak tvůj nápad není nerozumnější. Přechod měď - hliník je průser vždy a hliník nemá problém v tom, že ho nemůžeš proudově zatížit, to on snese, protože vedení je navrženo podle jištění, ale v tom, že oxiduje a ve spojích vytváří přechodové odpory, které následně produkují teplo až požár, v lepším případě se jen rozpadnou. Jestli si chceš v budoucnu užít legraci, tak tam ten hliník nech.. ;-) Rekonstrukce je naopak velmi dobrý důvod se hliníku zbavit jednou pro vždy a všude. Na LED/žárovky ti bude stačit měď o malém průřezu (1,5mm), to není moc peněz.

Niesom elektrikar, ale zopar rekonstrukcii som absolvoval (aj s konecnym gulatym razitkom)
Nie viac ako 10 zasuviek na istic (dvojzasuvka je ako jedna)
spotrebice nad 2kw by mali mat svoj istic ( z toho by vyplyval pocet okruhov)
na zasuvky prierez vodica 2,5 mm2
Pozor, neviem ako je to s rekonstrukciou, ci aj pri rekonstrukcii by sa malo postupovat podla novych noriem - kupelna musi byt pod chranicom, teda musi byt zapojena trojvodicovo (TNS) - v kupelni nielen zasuvky, ale aj svetelny okruh
Pod chranicom by mali byt aj ostatne zasuvky, tj. bol by problem napojit stare zasuvky na nove (nesmie sa za chranicom spojit pracovny vodic s ochrannym vodicom)
Pouzitie chranica upresni revizny, ale silne sa doporucuje (ked uz sa robi taka rekonstrukcia)
atd atd atd

Plánek jsem předělal.
Počítal bych s rozdělením vedení na 3 samostatné okruhy. Ikdyž je otázka, jestli okruh 1 a 2 nespojit do jednoho. Všechno bych chtěl dvojzásuvky a bylo by jich přesně 10.
Co se týká okruhu 3, tak koupelnu, WC a kychyň si nechám udělat od firmy komplet, teda i s elektrikou.
Naznačil jsem, kde budou jaké spotřebiče. Kde neni nic napsané, tak tam budou nevýznamné odběry nebo tam nebude nic, ale lepší udělat teď všechno než si jednou vzpomenout, že ještě něco potřebuju.

S tím chráničem, tak koupelna mě nezajímá, to bude dělat firma a předpokládám, že to udělá přesně podle předpisů. Co se týká těch zásuvek na okruhu 1 a 2, tam zatím nevím. Dost pravděpodobně bych si to udělal sám a počítal jsem, že povedu černý a žlutozelený vodič stejně jako to bylo tažené původně v hliníku. Takže dotaz mám, jestli se musí vést i modrý vodič, pokud by tu někdo věděl?

Edit: Jsem zjistil, že to v tom domě je tak, že na chodbě ve stoupačce je optika od T-Mobile a tam co je naznačenej Vodafone, končí ve zdi kabel od nich, takže jsem si říkal, že by bylo dobré to takto protáhnout a až pak bych se kdykoli mohl rozhodnout, koho použiju jako poskytovatele internetu. :-)

Ja som robil vzdy po konzultacii s revizakom, chranic sme davali na byt jeden, niekdy dva. Podla toho ci chcel majitel usetrit. Istice na kupelnu dva, jeden na zasuvku napr. kulma, holiaci strojcek, fen . . . druhy na pracku. A samozrejme jedne na svetlo, to byvalo spojene so zachodom (len z dovodu blizkosti - v zachode by svetlo nemuselo byt pod chranicom)
V kupelni pozor, su tam urcite zony kde moze byt zasuvka, svetlo, ventilator . . . Bolo by blbe, ak by sa revizak otocil za to, ze zasuvka je 5 cm c zone kde nema co robit :-) a kupelna vykachlickovana . . .
A k tomu potrebujem nepotrebujem, vzdy je dobre to mat posvetene od revizneho, a poistovne, ak by sa nieco stalo, sa chytia cohokolvek len aby nemuseli platit.
Kabel sa dava podla hodnoty istica a hodnoty ukoncenia, tj bezne na zasuvky 16A a k tomu je kabel 2,5 mm2 prierez. (trojzilovy). Vypinace su bezne max 10A, takze na svetlo max 10A, k tomu staci kabel 1,5 mm2.
Ale kludne si mozes dat na svetlo aj 6A . . . ale kabel by som nechal 1,5, ten ked uz je zasekany sa tak lahko nevymeni ako istic :-)
Este take male upzornenei, kde bude vstup dat do bytu, resp. kde bude modem, router . . . nezabudnut tam na zasuvku ....

Doplňuji...

Jen pro rychlou představu... ale pozor, opsala to marketérka Lucie, která si jen tak na pár minut odskočila od sporáku a kojení k elektrice...
https://www.svet-svitidel.cz/clanky/jake-jsou-bezpecnostni-zony-v-koupelne/

https://elektro.tzb-info.cz/domovni-elektroinstalace/6713-elektricke-instalace-v-koupelnach-a-kuchynich-bytovych-i-nebytovych-prostorach

https://www.tzb-info.cz/t.py?a=2&search=po%BEadavky+na+vnit%F8n%ED+elektrick%E9+rozvody+podle+%C8SN&searchbutton=Hledej&sin=c&sin=f&sin=a&sin=v&sin=r&sin=j&sin=y&razeni=

Souhlasím. Je třeba prověřovat konzultačně s panem revizním technikem. Realizující firmě možno věřit, ale nejprve prověřovat nad projektovou dokumentací.

Přečetl jsem si to jen zběžně, takže možná tu bylo už něco řešeno. Jeden okruh na místnost bych považoval za minimum. Jestli dobře počítám, jsou to 4 místnosti, takže pokud tomu nebrání místo v "rozvaděči" (podle normy se to jmenuje kryt přístrojů, protože rozvaděč je něco úplně jiného, ale přidržim se dále tohoto pojmu) včetně rezervy na chrániče (což jsou 3 zabrané moduly na každý okruh). Chrániče bych osadil s výjimkou okruhu, kde se předpokládá lednice a nějaké další spotřebiče, jejichž výpadek by znamenal problém větší než to, že by se někdo šťoural nůžkama v zásuvce.

Modrý vodič bych neřešil, kabely bez modrého stejně neseženete (ty pamatuju naposledy v učení), a když, budou dražší než s modrým (pokud to nebude nějaký výprodej skladových ležáků), takže bych je v rozvaděči rozdělil a vedl zvlášť.

Datové a silové kabely by se měly vést odděleně, dělaji se na to lišty s přepážkou. Radiátor pravděpodobně nevadí, máme v práci vedené instalační žlaby nad radiátory a prošlo to revizí. A nebyla to jen nějaká formalita, byla tam řada předělávek (byly to většinou takové blbosti jako 3 dráty ve svorce a podobně) přestože to dělala firma, která to předtím s tím revizákem konzultovala.

- Ke sporáku s el. troubou bych vedl zvlášť kabel a dal ho na samostatný jistič (bez proudového chrániče!). A zvážil bych protažení 3f vodiče.
- Nikdo tady neřešil datové rozvody. Víte jak to funguje? Že musíte mít ke každé zásuvce samostatný UTP kabel od modemu/routeru/switche? A nejlépe 2 kabely. A proč chybí datová zásuvka v kuchyni?

Jeden příbuzný před asi 10 roky stavěl barák, projektant mu navrhl do každé místnosti jednu LAN zásuvku. Po delší debatě jsem ho přemluvil, ať si dá do každé místnosti dvě dvojice zásuvek (do kuchyně a chodby jen jednu dvojici), nakonec se nám společnými silami podařilo dokopat i toho projektanta k předělání plánu. V době Covidové mi příbuzný líčil, jak se mu tohle osazení osvědčilo, když museli všichni (manželka + dvě děti) pracovat a učit se z domu. Najednou měl obsazeno skoro všechno a byl rád, že jsem ho přemluvil k takové rezervě.

Tri faze. Tecka. Ze to v tomto okamziku neni relevantni neznamena, ze to za 5 let relevantni nebude. Petikilo dneska nebo sekani v provozu za 5 let? Nesetri na blbych mistech!
EDIT: Elektroinstalace se nenavrhuje podle aktualnich potreb, ale podle maximalnich potreb behem pristich 15 let.

Já myslim, že tři fáze ani v tom domě nelze, ale vůbec o tom není debata. Já vím, že jedna stačí. Stejně tak s tou datovou sítí vím, že v kuchyni netřeba. Ony se ty peníze navíc hodí jinde, rozpočet holt není nafukovací.

Ale všem zatím děkuji, určitě tu ještě pár dotazů během rekonstrukce nahodím. :-)

Ked sa robila rekonstrukcia, tak sa davali zasuvky podla navrhnuteho rozlozenia nabytku. A ejhla, ako sa zmenilo rozmiestnenie po par rokoch . . . Nieje to az taka polozka, aj ked rozpocet nieje nafukovaci. Niektore veci sa daju riesit aj neskor, napr dalsia zasuvka z predchadzajucej, ale uz je to zase sekania, malovanie, a nie vzdy sa to da. Tak isto LAn, ak je uz jedna zasuvka, da sa dat switch, ethernet nieje taky hruby aby nevliezol pod parketovu listu . . . Ale uz je to zariadenie a robota navyse (v pripade codvid home office v pohode)