Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jaké jističe koupit

zdravím potřeboval bych poradit jaké jističe koupit.mám domek, který je napájený kablem od souseda cyky 4x4.nedávno jsem měl na zásuvce zkrat
a jistič u mně doma B16 spadl na nulu,ale vyhodil hlavní jistič i u souseda -myslíte že je to vpořádku?v domě mám zapojené jističe zvlášt krabice sklep+garaže pak podkroví a ted chci napojit cyky na jističe v přízemí a nevím jaké koupit jaký je rozdíl v jističech řada 6ka,řada 10ka,15ka ?sklep i podkroví 10let fungují na jističech -sporák 3P B16,svařečka 3P C20,zásuvky B16,světla B10 ,ale nevím vůbec co je to za řadu 6ka,nebo 10ka bylo by možné to trochu vysvětlit?děkuji moc za odpověd
Změna předmětu, původně: jistič (Kurt)

Už jsem to tady vysvětloval v některé z minulých diskusí, kdy tazateli nebylo jasné, proč PŘI ZKRATU vypadne jistič 6A a za ním ještě i 32A. Tedy znovu:
1) JISTIČ nemá jen jednu, ale DVĚ VYPÍNACÍ SPOUŠTI.
a) nadproudová - je nastavena na jmenovitou hodnotu jističe - např. 6A (se zohledněním charakteristiky zatížení pro motory, vedení...) Tato spoušť je BIMETALOVÁ a pracuje na principu POSTUPNÉHO ZAHŘÍVÁNÍ procházejícím proudem. Rychlost zahřívání a tedy vypínací proud lze velmi přesně ve výrobě nastavit a proto jistič vypne podle své proudové hodnoty (6A, 25A, 32A) v různém čase - i několika desítek minut, podle velikosti přetížení.
b) zkratová - je nastavena v řádu stovek až tisíců ampér , tedy o několik řádů výš, než je jmenovitá hodnota jističe. Tato spoušť je ELEKTROMAGNETICKÁ a na proudy jmenovité hodnoty jističe - např. 6A vůbec nereaguje. Bleskurychle (ve zlomku sekundy) ale zareaguje na ZKRATOVÝ PROUD, který je závislý ne na zatížení, ale na zkratových poměrech v síti - mezi zdrojem (distribuční trafo) a místem zkratu.

2)Zkratovou spoušť mají nastavenu určité řady jističů takřka stejně. Jejich vypadnutí (tzv. vybavení) je takřka náhodné, jsou-li umístěny na trase mezi transformátorem a zkratem blízko za sebou. Proto se nezřídka stane, že jich vypne i několik za sebou, protože ZKRATOVÝ proud narůstá rychleji, než stačí nejbližší jistič zareagovat.

3) ZKRATOVÁ ODOLNOST (6kA, 10kA...) je údaj, který uvádí MECHANICKOU PEVNOST jističe - jistič bez poruchy "přežije" zkratový proud, vpořádku vypne při zkratu a průchodu výše uvedených stovek ampér a lze znovu nahodit, aniž by se zkratem poškodil, nebo změnil svoje hodnoty. (Nezaměňovat za zkratový proud).

no nevím jestli to je v pohodě jeden elektřikář zapojil podkroví a druhý sklep s garaží a každý říká něco jiného.to přeprodávání bych neřešil mám to od eonu povolené vedle domku bydlí naši a když se začalo stavět tak se antoníček přípojil s povolením od našich na antoníčku mám elektroměr a v doma mám hlavní jistič nějaký kanlux c20.proti předpisu to není...spíš je to o lidech elektrikářích,když eon povoloval a byla vypracována nějaká dokumentace tak v ní je nařízeno že hlavní přívod bude v ayki nebo něco takového a hlavní jistič bude u vchodu,ted další elektrikář ,že jistič musí být dostupny z komunikace kabel cyky...je to banda blbců tak se chci poptat jestli to podkroví je špatně provedeno s těma c20,c16,b10b,b16 a hlavně to co je lepší 6ka,nebo 10ka adt.

zkusím na to odpovědět....přívod tedy vypadá že máe své odběrné místo. K elektroměru by měl být kabel 4x10 nebo 5x10mm2, Cu, pokud je Al tak o řád vyšší, teda 16Al.
Jestli jsem pochopil správně tak hlavní jisitč je C20A.
Za něj se pak zapojujeí 16A jističe ro zásuvky, za předpokladu vedení 2,5mm2 a 10A jištění pro 1,5mm2 na světla.
Na to co je lepší jestli řada 6kA nebo 10kA je dopověď jednoduchá 10kA má větší odolnost zhášecích komor a především pracovních kontaktů, protože musí vydržet i oblouk s proudem 10kA...
Takže ten váš přívod 4x4 sem mi jeví s ohledem na vypínací impedance nedostatečný.
Zřejmě to celé neprošlo revizí, jinak by vám revizák po proměření zprávu nevydal..

- Jestli AYKY, nebo CYKY se řeší jen s ohledem na cenu kabelu - průřez u AYKY bude o jeden stupeň vyšší a je to.

Je mi trapné psát tak obšírně o "pouhém jističi", protože je to látka z prvního ročníku mého učňáku v Semilech - DĚKUJI TÍMTO IN MEMORIAM NAŠEMU TŘÍDNÍMU - P.JAROMÍRU HOLUBIČKOVI, za jeho trpělivost se mnou. Tohle přece zná každý elektrikář, vyučený ve tříletém oboru, jako já.

- Zásadní rozdíl je u proudové CHARAKTERISTIKY jističe (B 10A, C 10A, D 10A). Je to nastavení bimetalové nadproudové ochrany - nemá to tedy nic společného se zkratovým proudem. Proudová hodnota 10A znamená, že jistič zatížený 10A nevypadne nikdy.
Ten bimetal je ale nastaven podle plánovaného zatížení za jističem - charakteristika "B" je pro "vedení" a ohřívání bimetalu tedy zhruba koresponduje s ohříváním kabelů za ním. Pro příklad: pokud bude proud trvale 12A, jistič vypadne třeba až za 2 hodiny - za tu dobu se kabel, stejně jako bimetal v jističi, ohřeje tak, že už je to špatný pro izolaci (ztratila by svoje vlastnosti) a proto jistič vypne... až po této době. Ochrání kabel před poškozením.
Charakteristika "D" znamená, že jistič 10A opět udrží proud 10A trvale, ALE jeho charakteristika je nastavena na těžký rozběh elektromotoru (velký ventilátor, setrvačník stroje...), proto v počátku jistič nevypadne, ani když přes něj několik desítek sekund poteče třeba 30A (elektromotor se tak rychle neohřeje a nepoškodí). Potom se ale proud musí výrazně snížit (motor se již rozeběhl), nebo to jistič vyhodnotí jako poruchu a vypadne o to dřív (chrání motor před přehřátím a poruchou izolace vinutí - motor může být třeba zablokovaný...).
Charakteristika "C" je někde mezi nimi.
STÁLE ZDE MLUVÍM O BIMETALOVÉ NADPROUDOVÉ VYPÍNACÍ SPOUŠTI JISTIČE, která na zkrat nemá vliv - zkrat je pro ni příliš rychlý proces a bimetal jej nezachytí - nestačí se tak rychle ohřát. Tak rychle umí zareagovat jen elektromagnet ve zkratové spoušti... ten zase nesmí zareagovat na zvýšený rozběhový proud motoru, aby nevypnul neoprávněně. To je ovšem o řády jiný proud - jmenovitá hodnota je v Ampérách, zkratový proud ve stovkách Ampér. Vypínací čas je u přetížení v minutách, u zkratu ve zlomcích sekund.
- Zkratová odolnost (viz výše) nemá vliv na hodnotu vypnutí při zkratu, ale na mechanickou pevnost jističe - při zkratu se už výrazně projevují elektromagnetické mechanické síly, schopné jistič snadno roztrhat na kusy - osobní zkušenost, proto ČEZ chce u elektroměru vyšší odolnost - bezpečné vypnutí bez poruchy na zablombovaném zařízení. Ano, v řadě případů je to zbytečné, ale pokud chce mít ČEZ jednotná pravidla pro všechny případy, není jiné scesty (když to neplatí ČEZ, ale odběratel).

Věřím že všechno lze nějak řešit. Jen je požadavek, aby to nebylo příliš komplikované, drahé a nespolehlivé. Asi by to šlo řešit třeba prodloužením vedení od hlavního jističe o řádově několik stovek metrů, tak aby kapacita vodičů pobrala tu špičku. Ale to je právě dost nepraktické a drahé.

Všechno má řešení, ale:
Jedná se o nahodilý jev, nebo je to NAPROSTO VŽDY PRAVIDLEM? :-/
Nahodilému jevu, kdy občas vypadne při zkratu několik jističů zasebou, lze předejít se stejnými náklady, ale většinově to bude zbytečné opatření, jen ve specifických případech to zafunguje oprávněně.
Pokud se jedná o ZÁSADNĚ PRAVIDELNÝ jev, chtělo by to měření zkratových proudů a postupovat podle jeho výsledků. Mezi jistič na přívodu a podružným rozvaděčem možná umístit tlumivku pro přepěťové ochrany https://www.shopelektro.cz/svodice-a-prepetove-ochrany/saltek/napajeci-site-do-1000-v/razove-oddelovaci-tlumivky-rto/saltek-rto-63-oddelovaci-tlumivky-pro-spravnou-koordinaci-svodicu,-do-63 , která změní impedanci (zdánlivý odpor) vedení a při zkratu poskytne nejbližšímu jističi dostatečný čas pro vybavení, než vypne jistič předřazený...
Vypočítat lze cokoliv, konstrukčně vyřešit také, je ale otázkou, zda ta námaha a náklady spojené s řešením, jsou adekvátní výsledku - je to provozní omezení opravdu natolik omezující? :-/

Toto je otázka na odborníka. Jsem ještě schopnej připustit, že by lajk vyměňoval vypínač nebo i zásuvku (tam je ale už možné dost pokazit). Už i jenom ta výměna jističe (zdánlivě o nic nejde, že jo, dva dráty, u moderních jističů je jedno v jakém pořadí, ale právě co typ jističe atd.). Ale aby si lajk sám navrhoval jištění, to už je trochu moc. Tak snad jenom pár poznámek:

Selektivita jištění znamená, že spadne jistič (shoří pojistka) který je nejblíže poruše. Volbou vhodných jističů se zajistí, že tomu takl většinou je. Ale může se stát, že při nějaké specifické poruše (tvrdý zkrat) vypadne i nadřazený jistič. Takže to že zcela výjimečně vypadne jistič až v elektrárně se stát může. U nás v paneláku se občas někomu stane, že vyhodí i nožovku v hlavní domovní skříňce, nám se to ještě nepovedlo.

Ty hodnoty v kA (kiloampér) udávají zkratovou odolnost, jak tu někdo psal. To je údaj, který vás obvykle nemusí trápit. Teda pokud nejste připojený do nějak enormně tvrdé sítě, ale to byste asi věděl. Ta zkratová odolnost je definovaná trochu šalamounsky; je to proud (kmitočtu 50Hz), který by v obvodu byl, kdyby jistič nezafungoval. Tento proud tam nikdy nebude, protože ho jistič včas vypne (reaguje do 2ms, takže ho usekne před maximem). Proto jsou ty hodnoty tak vysoké.

CYKY 4x4 radši komentovat nebudu, k tomu Vám tu už toho napsali dost. Ono na ty součty proudů to vypadá jako málo, ale předpokládám, že nevaříte, když sváříte a podobně. Ale chtělo by to jistit i ten kabel nějakým rozumným jističem (opět by věděl praktikující elektrikář jestli jen 25 nebo jestli to snese i 32A, to totiž záleží i na délce a uložení toho kabelu).

myslím že se snažíte ušetřit za projektanta, což není ta nejlepší varianta.....tyhle otázky je dobré klást tomu, kdo bude dělat revizi, nikoliv nám, ono totiž hrozí spolupachatelství při špatné radě.....chápete ? potřeé info jste dostal, takže projektant, elektrikář nebo revizní technik je na tahu....

Táák znovu: Zkratová odolnost je údaj o tom, jaký proud při zkratu nepoškodí jistič. Čím větší odolnost, tím větší počet zkratů přežije.
Áááá(u) pokračujeme ve studiu elektrotechniky pro odborné učňovské školy (my tady z Tebe nakonec toho elektrikáře uděláme) :-( :
Uložení vodičů/vícežilových kabelů s ohledem na dovolené proudové zatížení:
- rozhoduje materiál izolace (PVC snese bez poškození jinou teplotu, než SILIKON, nebo guma - o papírové izolaci napuštěné olejem nemluvě)
- a teplota okolí vodiče - při různých materiálech se uvažuje NEJHORŠÍ uložení, delší minimálně 60cm. Pokud tedy je uložen kabel po trase v zemi, ve zdi a ve skelné vatě, uvažuje se skelná vata - je-li délka uložení větší, než 60cm.

Dimenzování , jištění vodičů: musí vyhovět několika kritériím SOUČASNĚ, z nichž uvádím jen NĚKTERÁ! Jestliže jednomu z nich nevyhoví, musí se kabel/jistič přepočítat:
1) dovolené dotykové napětí + dotykový proud (při poruše se nesmí napětí na přístupných částech dostat nad stanovenou mez - ta je rozdílná pro DC a AC proud a další nepříznivé účinky okolí, jako vlhkost, teplo, vodivé okolí...). S tím souvisí i proud, který by při poruše procházel tělem zasažené osoby po dobu, než vypadne jistič - ten proud nesmí být vyšší než 0,03A
2) doba trvání poruchy (doba, do kdy nejpozději trvá nebezpečí, než vypne nejbližší jistič - potom by už došlo k poškození zdraví)
3) dovolené oteplení - viz nahoře - při přetížení, ani při zkratu nesmí dojít k poškození izolace vodičů, ani k nebezpečí požáru. S rostoucí teplotou vodiče se také zvyšuje jeho odpor, tím se kabel dále zahřívá... z kabelu vlastně stává topné těleso.
5) odpor vodiče - dovolený úbytek napětí - zde hraje svoji roli i délka kabelu
6) uložení vedení - nesmí dojít k nebezpečí mechanického, tepelného, nebo jiného poškození vedení po trase jak PŘI POKLÁDÁNÍ vedení, tak PŘI PROVOZU vedení (pozor na ostré hrany, dovolené poloměry ohybu kabelů, tepelné záření, nebo styk s teplým okolím /trubky teplovodního topení, kouřovod.../
7) ... a další vlivy, které musí vzít elektrikář v úvahu při dimenzování kabelu a při přiřazení bezpečného JISTIČE/POJISTKY - již název udává jejich význam!

Takže: Kabel s izolací PVC (v našem případě měděný CYKY) o průřezu 1,5mm lze v běžných podmínkách bezpečně jistit proudem MAX 10A - použitý jistič 6A je tedy z hlediska kabelu vyhovující - hledisko dalších vlivů (dotykový proud a napětí, zkratový proud, úbytek napětí, vnější vlivy) nemohu posoudit, protože nemám informace.

Já vím, opakuji se, ale opravdu se chcete rekvalifikovat na elektrikáře jen pro to, abyste si doma udělal ve dvou pokojích elektriku, nebo ji po elektrikáři zkontroloval? Nenajmete si pro druhý případ sám raději nějakého revizního technika, který správně stejně má po elektrikáři přijít? :-/