Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak doma udělat dobrou kávu?

Rád si dám dobrou kávu. Známý má pražírnu, takže přístup ke kvalitní surovině by byl. Jenže ho nemám v čem udělat, nemám kávovar. Když jsem se byl po něčem podívat, doporučili mi v krámu Krups za 15000. Což je v pořádku, kvalita něco stojí. Problém je ten, že si kafe dávám sporadicky, maximálně tak 10x do měsíce. Být to do rodiny, kde kávovar udělá klidně 5-10 káv denně, tak neřeknu ani popel, ale pro mě na tich pár kousků mi to přijde jako s kanonem na vrabce. Pročež mi prodejce doporučil nějaký bazmek na kapsle. Což se mi ale nezamlouvá, to si rovnou můžu dělat rozpustné Nescafé.

Otázka tedy je- co na takovouhle malou výtoč? Moka konvičku? Je to dobrá náhrada? Ale v ní neudělám např. cappuccino...

Inac znalci a ochutnavaci tusim robia turka takze to nezatracuj. Ptz sa tam asi vyluhuje komplexnejsia chut jak do espressa alebo neviem preco to robia. V espresse sa kvoli kratkemu trvaniu nedostanu vsetky chute co je aj chcene ale nemusi to byt vzdy vyhoda zavisi od kavy a prazenia a vela veci.
Ale kludne skus mokka, ak sa ti chce s tym hrat.

Vidíte, já si zrovna na tom turkovi výtečně pochutnám, někdy i s kapkou rumu(nepravého českého "hnusu fialového" z Božkova). A teď si představte, že existuje spousta lidí, kteří si pochutnají i na všech těch rozpustných "kávách" a instantních "kapučínech"(nepatřím k nim). Co s tím? Nechal bych na každém, ať mu chutná co chce.

Není o nic irelevantnější než subjektivní názor, že "turek je hnus fialovej".

Mimochodem, přijde mi komické když se ptáte na to, jak připravit kávu která vám chutná. To snad musíte vědět sám nejlépe jak připravená káva vám nejvíce vyhovuje a podle toho si pořídit vybavení. Pokud oceníte pouze kávu z krámu za desítky tisíc korun, musíte si ten krám pořídit. Pokud by vaše nároky dokázal uspokojit i podstatně levnější nesmysl, směle do toho. Ovšem musíte to vyzkoušet. To vám nikdo nepoví, jestli vám z toho či onoho bude nebo nebude chutnat.
Obecně je ale káva starý nápoj, připravovaný již dávno před průmyslovou revolucí v běžných domácích podmínkách. Jeho příprava ani dnes nevyžaduje mimo nádoby a zdroje tepla žádné zvláštní, laboratorní ani technické vybavení. Nejdůležitější je na přípravě kávy nepřekvapivě samotná káva, tedy surovina. Z nekvalitní, nevhodné nebo staré suroviny nevytvoří dobré kafe ani sebekomplikovanější soustava trubiček a sítek.

bože můj, půl tuny žvástů a žádný objev.
já bych tomu humanitnímu vzdělání zakázal chodit po světě, je to k ničemu.
a rum z božkova - ten radši přenechám bezdomovcům.

já si tu rád počtu, co na tom ti lidi vidí a čím se to vlastně liší. i když sám preferuju instantní kafe, nelezu sem s tím otravovat a vymlouvat se na subjektivity, tady není facebook.

Ak mu chutia tie fullautomatove polievky. Sice to nie je zle, ale nie je to ani stejny napoj jak tie ine sposoby (ja som napr. sa v robote hraval s mokka kanvickou a pri tom vedla mna stal drahy jura automat :) Teraz uz ale v robote pijem automatovu, kanvicka sa pokazila a je mi to uz fuk :)

Ja si doma pochutnavam na espressu z dobrej masiny, ale neni to fullautomat. Teraz sedim v robote mam tu na stole polievku z jura fullautomatu, a premaham sa aby som to vobec vypil. Ano je to otazka vkusu preto nech si to skusi predtym ako sa rozhodne.
Pripadne sa moze zamysliet ze preco vsetci taliani maju v restikach pakove stroje a ne fullautomaty (a nielen taliani ale vsetci kde chcu urobit dobre espresso a ne polievku)

Fullautomaty nevedia urobit take espresso jak pakove, mozes si tam serizovat aj rok, to je fakt ktory mas napisany aj na kazdom barista webe, a vedia to aj vsetci taliani (a aj ja ptz mam kazdy den obe veci)
Navyse fullautomaty zvuntra plesnivaju, to je mnam mnam.
(ale nech kazdy pije co chce, ja to mam uplne uprdele :) Ja vypijem kludne aj turka, z dobrej kavy. Ptz najdolezitejsia je samotna kava.

Kup si kvalitní mlýnek na kávu : http://www.krups.cz/kava/mlynek-na-kavu/mlynek-na-kavu-gvx242-24 mám tento 4 roky, a je famózní. Těžký, stabilní, má mlýnské kameny, takže se nic nepřepaluje, dá se nastavit až 17 možností jemnosti a hlavně namletá káva je v zásobníku a nepoletuje nikde kolem ..8-)

A pak nějaký klidně levný PÁKOVÝ pressovač, je jedno od jaké firmy, co se ti bude líbit, pasovat do kuchyně, věř, že je to jedno, hlavní a jediné kritérium je čerpadlo, které musí mít 15 barů .
Čím jednodušší, tím lépe, všechny ty automaty, kde leží káva i týdny, má to mlýnek a nedej bože je tam i zásobník na mléko jsou jen pro zlost a pokud je pravidelně nečistíš, zaděláváš si na problém .

Pak si vyber nějakou kávu, která ti sedne, namel ji jak ti vyhovuje a udělej presso.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je čas, kdy pressovač tlačí vodu pod tlakem přes sítko v páce, to je Alfa a Omega celého presování. Teď se asi někteří popadají za břicho a chystají se napsat vtipné komentáře, ale já jsem tomu taky nevěřil a dokud jsem to nevyzkoušel, dojebal jsem nejedno presso a to i z velice drahé kávy, která se pak nedala chlastat ;-)

NIKDY nedělej 2 šálky z jedné naplněné páky a NIKDY nepressuj déle než 20-25s ! Pak teče už jen taková špinavá voda, z přepálené kávy, která bude tak akorát kyselá jako prase . ( stačí si to vizuálně vyzkoušet na malých panácích, které budeš z pod pressovače měnit hned po jejich naplnění, presso teče tak do prvních 2-3, pak už jen sračka..)

Pokud chceš mít větší objem pressa, uvař si zvlášť vodu a hrnek si dolej. TOŤ VŠE, přeju příjemně prožité chvíle s výtečnou kávou 8-)

Zalezi aj na znacke, mal som 3, najhorsi bol 150eurovy krups, lacny delongi za 60 ci kolko bol na tu cenu celkom dobry, a 600eurovy gastroback s PID regulatorom je dost slusny. Ono velmi zavisi aj od teploty extrakcie, preto su v nich rozdiely.
A ano mlyncek je alfa a omega espresa, musi sa to namlet a natlacit tak, ze vyleze nejakych 35-50ml za 25s, a potom konec. Zriedit sa to da vriacou vodou (tzv americano)
(.. akurat ja nikomu nenutim pakovy, ptz s tym sa treba fakt pohrat a naucit sa to. Aj napenit mlieko, ucil som sa to napenovat aspon na 10x kym som bol akotak spokojny s vysledkom :)

Několik poznámek. Ten famózní mlýnek Krups je na přípravu espressa stěží dostatečný. Rozsáhlá diskuse pro zájemce je tady: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewtopic.php?f=65&t=13&start=100

Espresso se připravuje pod tlakem 9 -10 barů. Zdůrazňování, že presovač vyvine tlak 15 barů je pustý marketing dle vzoru "víc pruhů, víc adidas". Další kritérium kvality stroje je mj. možnost nastavení teploty extrakce a její stabilita. Z přepálených zrn není káva kyselá, ale hořká. Kyselejší jsou typicky světle pražená zrna.

Pokud to někdo myslí s kafem vážně, tak něco ve stylu Gaggia Classic a mlýnek Gaggia MDF. Produkty Krups jsou generátor problémů (ano dělali dobrá děla, ale kafe jim moc nejde). Na deset kafí měsíčně jsou to ale vyhozené peníze a v tom případě něco ve stylu French Press, Mocca, Drip, Aeropress atd., k tomu kvalitní ruční mlýnek, s tím že French chutná jako turek, to ostatní něco mezi překapávanou kávou a espresem. V mezičase na dobrý kafe do kavárny.

Hmm zajimavy odkaz na jako diskusy lidi, kteří nevim proc resi něco, co vyresi reklamace, tedy pokud mají opravdu takove problémy jak popisuji. Jak jsem psal, mam ho 4 roky, kavu melu denne, nekdy 2 x a NIKDY, zdůrazňuju NIKDY s nim nebyl byt alespoň sebemensi problem !

Asi mam vadnej kus ja :-D Nikdy bych nenapsal nic o necem, co jsem sam nevyzkousel a pokud bych mel spatnou zkušenost, zminil bych se o ni.

A ohledne prepalene kavy, ja citim v puse kyselost, ne hořkost, asi podle chuti každého soudruha...
S nejakym nastavovanim teploty a stability bych uz fakt neblbnul, jedna se fakt jen o kavu ne ?

Nasypat do hrnku a zalít vařící vodou. I největší a nejlepší obchodníci jinak kávu netestují, než takto. ::))) Káva je jen usušenej a přismahlej plod. ::))) Překvapivě. Ale jde udělat i s mlékem a v mašince za 500 000.

Samozřejmě. Je tu někdo tak inteligentní, že když jsem napsal vařící vodou, že ji bude zahřívat ještě za letu, aby vařila ? Samozřejmě, že vyplivnou, protože jich ochutnávají hodně a chtějí žít. Ovšem jen tak a ne jinak lze poznat (případně vychutnat) chuť a vůni kávy. ::))) Každý další způsob přípravy a je jich milion, už ovlivní chuť a vůni. Což samozřejmě není nic proti ničemu. Je to kšeft. A každému chutná něco jiného. Proto, už základ otázky je mimo mísu, protože jediná správná odpověď na ni zní : Tak, aby ti doma chutnala. Moje žena třeba pije z automatu Irish + co. :::))) Každému co jeho jest. Ovšem káva podraží, neb ji žere jakýsi brouk a bude jí málo. Já sám, už přecházím na čaj. Kvůli tlaku. Káva bez kofeinu je o ničem - ikdyž si ji občas taky dám. A čaj piju v kýblech slabý, naprosto proti všem pravidlům přípravy. ::))) A tak tedy pijme co nám chutná. :)

Ještě se přitom musíš s konvicí vody zchladlé na 92°(+/-0,3°) otočit dvakrát kolem své osy(levotočivě pokud chceš kávu mild, pravotočivě pokud má být silná), přičemž na konci druhé otočky musíš vyslovit magickou formuli a zastrčit palec do řitního otvoru(svého nebo cizího, to je jedno). Až se zastrčeným palcem až po hranu ukazováčku směřujícího k zemi můžeš začít ZVOLNA vylévat obsah konve do připraveného hrnku.

P.S. Jsem si naprosto jist, že ty bys okamžitě poznal jestli káva byla zalitá právě vřící vodou a s náběhem na zvracení ji odvrhl, nebo vodou o teplotě 92°
Až teď, po přečtení všech mouder zdejších rádců jsem si uvědomil jaký jsem barbar a že mi ten turek celá léta vlastně vůbec nechutnal. Hned zítra musím vyrazit na nákup, postavit na kuchyňskou linku kraksnu na výrobu kafe nejméně za 30 tisíc, abych si konečně mohl dát tu jedinou dobrou kávu a stal se plnohodnotným člověkem.

No vidíš. Mně turek nikdy nechutnal, tak jsem koupil zařízení na drip za ani ne 500Kč, plus mlýnek a tu minutu si počkám. Celé s tím mlýnkem mně to stálo tak litr, mám to už asi pět let a předpokládám, že minimálně dalších deset mít budu a užívám si celkem fajn kafe. Zařízení za třicet je do kanclu, kde se vaří x kafí denně a jelikož já piju tak jedno až dvě denně, nebudu si kupovat domů za pět tisíc pákovku a za dalších pět tisíc mlýnek. Ty si užívej svýho turka, já si užiju svoje překapaný. Každému co jeho jest.

Nečetl jsem odpovědi, ale s kávou blbneme už dlouho, tak sem taky něco přihodím.
Nejdůležitější je mít dobrou kávu, počítat můžeš někde kolem 100-150,-Kč za 100g a dobrou vodu, což si spoustu lidí neuvědomuje. Voda je přece jenom poměrně velká složka kávy :-)
Fakt, že známý má pražírnu, se nedá brát, jako že máš přístup ke kvalitní kávě. Na Jihlavanku má taky někdo pražírnu.
Když máš teda tu dobrou vodu a dobrou kávu, kterou neupražili někdy před půl rokem (všeobecně se doporučuje kávu připravit do dvou týdnů od pražení), měl by sis ji doma namlít. Pro inspiraci, já melu v Hario Skerton. V žádné elektrické blbině bych ji nepálil, kvalitní elektrické mlýnky stejně melou pomalu a jsou drahé, jak čert, to se na doma nevyplatí.
Pak jde na přípravu. Alternativky si musíš projet sám. Mě nejvíc chutná dripper, používám Hario V60, dávám 1g kávy na 16g vody (typicky dělám 400ml z 25g kávy)
Dobré je mít konvici, ve které je teploměr, abys zalíval kávu správnou teplotou a dostal z ní tu nejlepší chuť. Čas taky hraje velkou roli ve výsledné chuti.
Čím víc kroků vynecháš (použiješ vodu z řádu, zaleješ to vroucí vodou), tím horší bude výsledek. :-)

Nečetl jsem odpovědi, ale přidám moji zkušenost.

Pokud bys chtěl dělat kvalitní a hlavně opravdové espresso a všechny jeho variace, je minimální pořizovací cena 15. tis. V mém případ je to kávovar Lelit pl41 a mlýnek Gaggia MDF. Dlouho jsem se pořízení bránil, ale po vyzkoušení levných plastových kávovarů (i když kdysi slavné Gaggii) a el. mlýnků, které kávu pálí a přídávají vlastní plastové aroma, jsem objednal tuto kombinaci. K tomu je nutno dobrou kávu (nemusí být nutně týden čerstvá z pražírny), já mám jako ranní startér oblíbenou Mauro Centopercento. Drahé směsi z dobrých zdrojů (např. primacafé 150-200/100g) degustuji až odpoledne :). A hlavní je filtrovat vodu přes filtrační konvici, jinak si zaneseš kávovar.

Ve finále budeš dělat lepší kávu než v 90% restauracích a někdy i v pražírnách (pokud tam stojí otrávená obsluha, co sprchu neočistí za celou směnu). Nevýhoda je to, že si pak nikde na návštěvě kávu nedáš, protože je móda kapslí a to jako fakt ne-e.