K čemu jsou uhlíky u rotoru ??
Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám starého veterána a tam je na statoru připevněný 2 uhlíky a ty uhlíky tlačí na měděné místo na rotoru.. Kčemu tam jsou a jakou mají vůbec uhlíky funkci to s tím rotorem ty uhlíky nějak ročijou aby se motor nastartoval nebo co ?? Prosím někoho kdo by mi popsal polopatě K čemu jsou, kde se všude používají, a jakou mají hlavní funkci atd.: Prostě vše okolo toho..Jo a ještě jak poznám že jsou uhlíky už opotřebované u takové motorky.. Děkuji předem za odpověďi...
Uhlíky jsou ve startéru, v alternátoru (u veterána možná spíš v dynamu) a v každém elektromotorku v autě. Jejich funkce je vždycky stejná - dostat proud do nebo z rotoru. Opotřebení uhlíků se pozná podle jejich délky.
Ano je tam dynamo.. a to jako ty uhlíky z toho rotoru jak se točí tak převádí energii na motobaterku kterou dobijí ??
Pohybem vodiče (cívky na rotoru) v magnetickém poli (které vytvářejí cívky statoru) vzniká na vodiči elektrické napětí. Jelikož konce vodiče (cívek statoru) jsou připjeny ke komutátoru (v případě dynama) přenese se toto indukované napětí z komutátoru na uhlíky a jejich prostřednictvím do elektrické sítě automobilu (v daném případě asi spíš motocyklu). Tím je jednak zabezpečen provoz všech elektrických spotřebičů a také dobíjení akumulátoru. To vše samozřejmě za pomoci relé - správně řečeno regulátoru napětí. Ten je v síti potřeba proto, že velikost napětí indukovaného na cívkách dynama je závislé na rychlosti otáčení rotoru a regulátor toto napětí udržuje v mezích potřebných pro napájení spotřebičů.
OT: A pak že na velikosti nezáleží..
Nojo ale mě nejde do hlavy proč jsou tam ty uhlíky když protočíš motorem tak se rotor točí a energie se vyrábí tím že rotor se točí... Nemůžou ti uhlíky tam být proto že ten motor když se chce nastartovat tak dosáhne vrchní úvrati jen 1 tak možná ty uhlíky tam jsou proto aby z baterky se na ty uhlíky naindukoval proud na ten rotor aby to házelo silnou jiskru i když se to protočí jen velmi málo... Může to tam být kvůli tomu ?? Takže ty uhlíky tam jsou jen pro ty starty toho motoru ?? vím že jeden uhlík je ukostřen a druhý normálně napojen na baterku...
Zatím netuším, o čem mluvíš. V automobilu jsou v zásadě dva typy elektrických točivých strojů. Elektrický komutátorový motor, který slouží jako startér a potom je tam dynamo (v nových autech alternátor), které slouží jako zdroj napětí pro palubní siť. V obou typech strojů jsou uhlíky, které slouží k přenosu elektrické energie do/z rotoru.
Dívej já mám na staré motorce tohle zapalování je to 175.. Když chceš nastartovat pionýra tak vrchní úvrati dosáhne při nastartování 3x a ta energie se stihne naindukovat k hození jiskry.. Jenže ta 175 se při nastartování dosáhne vrchní úvrati jen 1, protože ten válec je do uložen do vrchu a ne na ležato jako u pionýra.. a tak moje teorie zní: Že na tomto zapalování jsou uhlíky jen proto aby z baterky šel proud na ty uhlíky a skrz ty uhlíky na ten rotor a díky tomu se rotor "předem" naindukuje a motor nastartuje vždy pokaždé na 1 našlápnutí takže ty uhlíky tam jsou jen pro ty lepší starty aby jsi vždy nastartoval na poprvé... Takže podle mě jsou tam ty uhlíky jen na ty starty a nic víc.. Může to tak být ?? Děkuji
XCq7rX.jpg
Rotor je potřeba napájet pořád. Proud vytváří magnetické pole v cívkách rotoru. Jak se rotor otáčí, tak dochází ke změnám mag. pole a tím k indukci proudu v cívkách statoru. Jak už motor běží, tak alternátor generuje dostatek energie na to, aby zvládnul napájet i ty cívky v rotoru a baterie není potřeba. Ale při startování je potřeba vytvořit to "základní" mag. pole, aby se ten proces indukce vůbec mohl rozběhnout. A to je účel baterie. Jinak bys tím mohl točit do aleluja a stejně by se nic neindukovalo. Proudem v cívkách rotoru se dá i dobře regulovat výkon toho alternátoru. Baterie současně dodává el. proud do celé sítě motorky, tedy i k zapalovacím cívkám a svíčkám. Ty pak házejí silnou jiskru i při malých otáčkách (což je právě při našlápnutí) a usnadní nastartování. Pak už by měl vše napájet alternátor (při správné funkci).
P.S. já mám Jawu 350/368 a pořídil jsem zapalování Vape. Tam je rotor z permanentních magnetů a baterie není v síti motorky vůbec potřeba. Nastartuje to i bez ní. Ale na volnoběh lépe svítí světla s baterií, tak ji tam stále mám.
Non vape bych si také pořídil kdyby nebylo tak drahé jak 2-3 celé tyto motorky... Ale i tak moc děkuju všem za rady už tomu docházím na kloub ... :)
Nejdřív si rozděl, co je to dynamo a co starter. Funkce uhlíků je stejná - převedení el.proudu DO, nebo Z rotoru.
1) Od starteru chceme, aby přeměnil elektřinu na mechanický pohyb - uhlíky tedy převedou el. proud do rotoru, vytvoří tam magnetické pole a rotor starteru se roztočí.
2) Od dynama chceme, aby přeměnil mechanický pohyb na elektřinu: Rotor se otáči v magnetickém poli statoru a tím se v něm indukuje elektřina - uhlíky tedy převedou el. proud z rotoru do sítě vozidla a přebytek uloží v baterii.
3) Teď ke "komutátoru" (to je ta kulatá věc s měděnými proužky) a uhlíkům: Protože se cívky rotoru OTÁČEJÍ v magnetickém poli statoru, OTÁČÍ - obrací - se také polarita el. proudu v cívce při každé polovině otáčky (jednou je u magnetického pólu "+" a jednou "-"). Při otáčení rotoru se také otáčí "ta měděná věc" - komutátor - a ta "přepíná" cívky tak, že každá je zapojená jenom v okamžiku, když má "+" a "-" na správné straně. JE TO VLASTNĚ MECHANICKÝ USMĚRŇOVAČ - přepínač.
UHLÍKY jsou jediný dostupný materiál, který to "věčný přepínání" vydrží s malým opotřebením...
4) ALTERNÁTOR - nebyl předmětem dotazu, ale když už píšu...: V otáčejícím se rotoru vzniká elektřina. Když nepřepnu "komutátorem" cívku, ale nechám ji trvale připojenou (pomocí kroužků - ne komutátoru), bude mi dávat napětí střídavě - tedy STŘÍDAVÉ napětí. V baterii ale střídavé napětí neumíme uložit, proto u alternátoru používáme k usměrnění polovodičové DIODY - ty nebyly dříve známy, proto byl vymyšlen komutátor.
UFFF
Třeba velorexy měly dynamostartér To aby to nebylo tak jednoduché
No, tak složitý to zas néjni:
Konstrukce u starteru i dynama je obdobná: Statorové cívky, rotor s cívkami, komutátorem a uhlíky.
Pokud do "přístroje" pouštím el.proud, vyrobím magnetické pole a stane se z něho motor, který otáčí klikovkou spalovacího motoru proudem z baterie.
Pokud otáčím "přístrojem" a dodávám trochu proudu jen do jeho magnetů, vyrábí mi elektřinu - usměrní ji komutátorem, napájí spotřebiče a dobíjí baterii.
Mimochodem - dynama zkouším tak,že ho zapojím jako motor a pouštím do něho proud z regulovatelné nabíječnky - pokud se točí, bývá v pořádku.
Uhlíky su tam preto,aby sa vytvorilo pohyblivé pripojenie rotora na vodiče,lebo do cievok v rotore sa privedie prúd a jeho otáčaním sa potom indukuje prud na cievkach v statore na tomto princípe pracujú generátory v elektrárňach.
Jo, je úplně fuk, jestli magnet udělám z rotoru, nebo statoru - podstatný je mechanický pohyb "drátu" v magnetickém poli.
Protože silový výkon se lépe převádí svorkami, než pomocí uhlíků, alternátory se dělají právě tak, že točíme "magnetem" (rotorem s magnetickými póly) a proud odebíráme ze statoru přímo přes svorky.
Pokud chceme střídavý proud, pak rychlostí otáček regulujeme frekvenci, pokud chceme stejnosměrný, usměrníme jej polovodiči.
Regulaci - změnu napětí - děláme u obou strojů ZMĚNOU VELIKOSTI MAGNETŮ - tedy proudu do nich.