Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem K čemu jsou uhlíky u rotoru ??

Dobrý den, chtěl bych se zeptat mám starého veterána a tam je na statoru připevněný 2 uhlíky a ty uhlíky tlačí na měděné místo na rotoru.. Kčemu tam jsou a jakou mají vůbec uhlíky funkci to s tím rotorem ty uhlíky nějak ročijou aby se motor nastartoval nebo co ?? Prosím někoho kdo by mi popsal polopatě K čemu jsou, kde se všude používají, a jakou mají hlavní funkci atd.: Prostě vše okolo toho..Jo a ještě jak poznám že jsou uhlíky už opotřebované u takové motorky.. Děkuji předem za odpověďi...

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6 /Electric_motor_cycle_1.png]
jirka44 28.05.2015 19:32
jirka44
Nojo ale mě nejde do hlavy proč jsou tam ty uhlíky když protočíš motorem tak se rotor točí a energie…
Lojza58 28.05.2015 19:38
Lojza58
Nejdřív si rozděl, co je to dynamo a co starter. Funkce uhlíků je stejná - převedení el.proudu DO, n…
mirektatra 28.05.2015 22:01
mirektatra
co je to dynamo a co starter Třeba velorexy měly dynamostartér :-) To aby to nebylo tak jednoduché…
Dale Cooper 28.05.2015 22:10
Dale Cooper
No, tak složitý to zas néjni: Konstrukce u starteru i dynama je obdobná: Statorové cívky, rotor s cí… poslední
mirektatra 28.05.2015 22:22
mirektatra

Nojo ale mě nejde do hlavy proč jsou tam ty uhlíky když protočíš motorem tak se rotor točí a energie se vyrábí tím že rotor se točí... Nemůžou ti uhlíky tam být proto že ten motor když se chce nastartovat tak dosáhne vrchní úvrati jen 1 tak možná ty uhlíky tam jsou proto aby z baterky se na ty uhlíky naindukoval proud na ten rotor aby to házelo silnou jiskru i když se to protočí jen velmi málo... Může to tam být kvůli tomu ?? Takže ty uhlíky tam jsou jen pro ty starty toho motoru ?? vím že jeden uhlík je ukostřen a druhý normálně napojen na baterku...

Nejdřív si rozděl, co je to dynamo a co starter. Funkce uhlíků je stejná - převedení el.proudu DO, nebo Z rotoru.
1) Od starteru chceme, aby přeměnil elektřinu na mechanický pohyb - uhlíky tedy převedou el. proud do rotoru, vytvoří tam magnetické pole a rotor starteru se roztočí.
2) Od dynama chceme, aby přeměnil mechanický pohyb na elektřinu: Rotor se otáči v magnetickém poli statoru a tím se v něm indukuje elektřina - uhlíky tedy převedou el. proud z rotoru do sítě vozidla a přebytek uloží v baterii.
3) Teď ke "komutátoru" (to je ta kulatá věc s měděnými proužky) a uhlíkům: Protože se cívky rotoru OTÁČEJÍ v magnetickém poli statoru, OTÁČÍ - obrací - se také polarita el. proudu v cívce při každé polovině otáčky (jednou je u magnetického pólu "+" a jednou "-"). Při otáčení rotoru se také otáčí "ta měděná věc" - komutátor - a ta "přepíná" cívky tak, že každá je zapojená jenom v okamžiku, když má "+" a "-" na správné straně. JE TO VLASTNĚ MECHANICKÝ USMĚRŇOVAČ - přepínač.
UHLÍKY jsou jediný dostupný materiál, který to "věčný přepínání" vydrží s malým opotřebením...
4) ALTERNÁTOR - nebyl předmětem dotazu, ale když už píšu...: V otáčejícím se rotoru vzniká elektřina. Když nepřepnu "komutátorem" cívku, ale nechám ji trvale připojenou (pomocí kroužků - ne komutátoru), bude mi dávat napětí střídavě - tedy STŘÍDAVÉ napětí. V baterii ale střídavé napětí neumíme uložit, proto u alternátoru používáme k usměrnění polovodičové DIODY - ty nebyly dříve známy, proto byl vymyšlen komutátor.

UFFF :beer:

No, tak složitý to zas néjni:
Konstrukce u starteru i dynama je obdobná: Statorové cívky, rotor s cívkami, komutátorem a uhlíky.
Pokud do "přístroje" pouštím el.proud, vyrobím magnetické pole a stane se z něho motor, který otáčí klikovkou spalovacího motoru proudem z baterie.
Pokud otáčím "přístrojem" a dodávám trochu proudu jen do jeho magnetů, vyrábí mi elektřinu - usměrní ji komutátorem, napájí spotřebiče a dobíjí baterii.

Mimochodem - dynama zkouším tak,že ho zapojím jako motor a pouštím do něho proud z regulovatelné nabíječnky - pokud se točí, bývá v pořádku.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru